ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 19 Σεπ 2021, 21:11

Fairfax έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:56
Daje έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:46
Αυτο το 95% τι ειναι? Παραπεμπει σε ΚΚΕ.
Εμεις μιλαμε ουσιαστικα για κεντροαριστερα και κεντροδεξια. Για υγιεις καταστασεις δηλαδη.

Αυτο ισχυριζεται ο φιλος, οτι δηλαδη ο πυρηνας της υγιους αριστερας δεν εναντιωνεται στον πλουτο, απλα μελημα του ειναι ο τροπος αποκτησης του να εχει δημοκρατικο προσημο.

Το θέμα είναι ότι ανεξαρτήτως ιδεολογίας όλοι παίζουμε το ίδιο παιχνίδι. Επομένως όσο κι αν κάποιος θέλει μια αλλαγή στο παιχνίδι, ή ακόμα και να πετάξει το παιχνίδι από το παράθυρο και να πιάσει άλλο, όσο παίζει καλό είναι να κερδίζει.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Όσοι πουλάνε αριστερισμό το κάνουν γιατί κάπου κερδίζουν. Αισθάνονται ανώτεροι και πιο ηθικοί από τους άλλους η ο αριστερισμός είναι μέθοδος βιοπορισμού όπως πχ δημοσιογράφοι, συνδικαλιστές η πολιτικοί. Οι επαναστάτες αριστεροί αλώνουν το κράτος και νέμονται τα γλυκά της εξουσίας οι ίδιοι. Στο τέλος όλοι την πάρτη τους κοιτάνε και οι ουτοπιστικές ιδεολογίες είναι μόνο για τους χαζούς.
Για τους δεξιούς ποια ειναι η γνώμη σου σύντροφε;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Σεπ 2021, 21:12

Fairfax έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:56
Daje έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:46
Αυτο το 95% τι ειναι? Παραπεμπει σε ΚΚΕ.
Εμεις μιλαμε ουσιαστικα για κεντροαριστερα και κεντροδεξια. Για υγιεις καταστασεις δηλαδη.

Αυτο ισχυριζεται ο φιλος, οτι δηλαδη ο πυρηνας της υγιους αριστερας δεν εναντιωνεται στον πλουτο, απλα μελημα του ειναι ο τροπος αποκτησης του να εχει δημοκρατικο προσημο.
Το θέμα είναι ότι ανεξαρτήτως ιδεολογίας όλοι παίζουμε το ίδιο παιχνίδι. Επομένως όσο κι αν κάποιος θέλει μια αλλαγή στο παιχνίδι, ή ακόμα και να πετάξει το παιχνίδι από το παράθυρο και να πιάσει άλλο, όσο παίζει καλό είναι να κερδίζει.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Όσοι πουλάνε αριστερισμό το κάνουν γιατί κάπου κερδίζουν. Αισθάνονται ανώτεροι και πιο ηθικοί από τους άλλους η ο αριστερισμός είναι μέθοδος βιοπορισμού όπως πχ δημοσιογράφοι, συνδικαλιστές η πολιτικοί. Οι επαναστάτες αριστεροί αλώνουν το κράτος και νέμονται τα γλυκά της εξουσίας οι ίδιοι. Στο τέλος όλοι την πάρτη τους κοιτάνε και οι ουτοπιστικές ιδεολογίες είναι μόνο για τους χαζούς.
Μπα εντελώς διαφορετικό αυτό που λέω εγώ. Ανώτεροι και πιο ηθικοί αισθάνονται όλοι σχεδόν. Κι εσύ έτσι αισθάνεσαι, είναι εμφανές απ' το ποστ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 19 Σεπ 2021, 21:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:12
Fairfax έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:56

Το θέμα είναι ότι ανεξαρτήτως ιδεολογίας όλοι παίζουμε το ίδιο παιχνίδι. Επομένως όσο κι αν κάποιος θέλει μια αλλαγή στο παιχνίδι, ή ακόμα και να πετάξει το παιχνίδι από το παράθυρο και να πιάσει άλλο, όσο παίζει καλό είναι να κερδίζει.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Όσοι πουλάνε αριστερισμό το κάνουν γιατί κάπου κερδίζουν. Αισθάνονται ανώτεροι και πιο ηθικοί από τους άλλους η ο αριστερισμός είναι μέθοδος βιοπορισμού όπως πχ δημοσιογράφοι, συνδικαλιστές η πολιτικοί. Οι επαναστάτες αριστεροί αλώνουν το κράτος και νέμονται τα γλυκά της εξουσίας οι ίδιοι. Στο τέλος όλοι την πάρτη τους κοιτάνε και οι ουτοπιστικές ιδεολογίες είναι μόνο για τους χαζούς.
Μπα εντελώς διαφορετικό αυτό που λέω εγώ. Ανώτεροι και πιο ηθικοί αισθάνονται όλοι σχεδόν. Κι εσύ έτσι αισθάνεσαι, είναι εμφανές απ' το ποστ.
Συγνώμη αν έτσι με παριστάνουν τα ποστ μου. Απλή συζήτηση κάνουμε.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Σεπ 2021, 21:17

Daje έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:04
Fairfax έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:53
Daje έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:46
Αυτο το 95% τι ειναι? Παραπεμπει σε ΚΚΕ.
Εμεις μιλαμε ουσιαστικα για κεντροαριστερα και κεντροδεξια. Για υγιεις καταστασεις δηλαδη.

Αυτο ισχυριζεται ο φιλος, οτι δηλαδη ο πυρηνας της υγιους αριστερας δεν εναντιωνεται στον πλουτο, απλα μελημα του ειναι ο τροπος αποκτησης του να εχει δημοκρατικο προσημο.
Με τι ποσοστό φορολογίας επι εισοδημάτων είσαι ένταξη και θεωρείς δίκαιο. Επίσης, πόση φορολογία επι του πλούτου θα ήθελες να δεις; Πες για να καταλάβω το σημαίνει κεντροαριστερά.
Μα προφανως το ποσοστο φορολογιας δεν ειναι το μοναδικο κριτηριο για να ειναι κανεις αριστερος ή δεξιος...
Ο τυπος ισχυριζεται οτι αριστερος δεν σημαινει φτωχος, ουτε σημανει να εχουμε ολοι ακριβως τα ιδια.
Αυτη ειναι η αριστερα των ακρων.
Επαναλαμβανω, οτι αριστερος δεν σημαινει φτωχος.
Αριστερος σημαινει ν'αποκτας πλουτο αλλα με θετικο κοινωνικο προσημο.
Δεν πρεπει ο πλουτος να ειναι αυτοσκοπος για την επιτευξη του οποιου να πατας επι πτωματων.
Κατι τετοια λεει ο τυπος και τουλαχιστον εγω δυσκολευομαι να τ'αντικρουσω.
Γιατι ζητησα τη βοηθεια σας.
Δεν υπάρχει νομίζω κάτι περίεργο, η "αριστερά" ειδικότερα στα οικονομικά πιάνει όλο το φάσμα, από κεϋνσιανά economics ως τον αναρχοκουμμουνισμό.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 19 Σεπ 2021, 21:19

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:11
Fairfax έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:56



Το θέμα είναι ότι ανεξαρτήτως ιδεολογίας όλοι παίζουμε το ίδιο παιχνίδι. Επομένως όσο κι αν κάποιος θέλει μια αλλαγή στο παιχνίδι, ή ακόμα και να πετάξει το παιχνίδι από το παράθυρο και να πιάσει άλλο, όσο παίζει καλό είναι να κερδίζει.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Όσοι πουλάνε αριστερισμό το κάνουν γιατί κάπου κερδίζουν. Αισθάνονται ανώτεροι και πιο ηθικοί από τους άλλους η ο αριστερισμός είναι μέθοδος βιοπορισμού όπως πχ δημοσιογράφοι, συνδικαλιστές η πολιτικοί. Οι επαναστάτες αριστεροί αλώνουν το κράτος και νέμονται τα γλυκά της εξουσίας οι ίδιοι. Στο τέλος όλοι την πάρτη τους κοιτάνε και οι ουτοπιστικές ιδεολογίες είναι μόνο για τους χαζούς.
Για τους δεξιούς ποια ειναι η γνώμη σου σύντροφε;
Την πάρτη τους κοιτάνε και αυτοί αλλά τουλάχιστον δεν υποκρίνονται ότι κάνουν κάτι άλλο και δεν πουλάνε παραμυθα στους αφελείς.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 19 Σεπ 2021, 21:23

double post
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34747
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Σεπ 2021, 21:33

Μπορείτε να μου πείτε ποιοι είναι οι "πραγματικοί" αριστεροί,ακόμη και οι μη πλούσιοι;
Διότι το 2015 τα είδαμε όλα.Είδαμε δηλαδή τον νταουλιέρη να κάνει ένα δημοψήφισμα και μετά να κάνει την περιβόητη κωλοτούμπα.Μόνο που η κωλοτούμπα επικυρώθηκε από τον λαό της αριστεράς και όχι μόνο τους πλούσιους της αριστεράς.
Μην σας διαφεύγει ότι δύο μήνες μετά από όλα αυτά έγιναν εκλογές και αυτοί που καταψήφισαν το μνημόνιο Τσίπρα και ήθελαν να εφαρμοσθεί το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος δεν πήραν ούτε 3% για να μπουν στη βουλή.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48498
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Σεπ 2021, 20:28

Daje έγραψε:
14 Σεπ 2021, 21:06
ΕΙΣΑΓΩΓΗ:
Μιλαω με εναν βαμμενο "αριστερο", φανατικο Συριζαιο και παλαιοτερα ΚΚΕ εσωτερικου.
(εννοειται οτι κι'αυτος περασε απο τη φαση ειδωλολατριας Ανδρεα Παπαδρεου, οπως αλλωστε το 99,99% του Ελληνικου πληθυσμου)
Εκανα αυτη την εισαγωγη για να εξηγησω οτι ΚΑΜΜΙΑ σχεση με ΚΚΕ, Παπαρηγες και τετοια.
ΚΚΕ εσωτερικου, ΠΑΣΟΚ, Συριζα.

ΠΡΟΦΙΛ:
Πολυ ευκαταστατος και οτι εχει αποκτησει στη ζωη του το κερδισε ως εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα.
Το επιχειρηματικο του προφιλ παραπεμπει σε κλασικο νεοφιλευθερο.
Ο τροπος ζωης του παραπεμπει σε κλασικο φιλευθερο (ολη του η ζωη δηλαδη περιστρεφεται γυρω απο το χρημα και τον τροπο αποκτησης αυτου), διχως ομως υπερβολες και διχως να προκαλει.

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΝΗΜΑΤΟΣ:
Καθε φορα που προσπαθω να του πω οτι ο τροπος ζωης του δεν συναδει με την πολιτικη και ιδεολογικη του θεση, μου απανταει οτι "Αριστερος δεν σημαινει φτωχος. Αριστερος σημαινει πλουσιος αλλα με κοινωνικο προσωπο". και οτι εκεινος ακολουθει το εκαστοτε κομμα του δημοκρατικου τοξου το οποιο εξυπηρετει τον παραπανω σκοπο.
(καποτε ηθελε να το κανει αυτο το ΚΚΕ εσωτερικου, καποτε το εκανε το ΠΑΣΟΚ και τωρα θελει να το κανει ο Συριζα).

Αναμενω τα σχολια σας επι του θεματος.
Αν ένας αριστερός είναι φτωχός, οι δεξιάντζες σκούζουν οτι είναι ανίκανος να πετύχει, οπότε έγινε αριστερός γι' αυτόν τον λόγο.
Αν ένας αριστερός είναι πλούσιος, οι δεξιάντζες σκούζουν οτι είναι υποκριτής, αφού πέτυχε μέσα σε καπιτάλ περιβάλλον.

Συμπέρασμα: Οι δεξιοί είναι κουτσομπόλες που ασχολούνται με το τί κάνει ο ένας και ο άλλος, αντί να κοιτάξουν τα μούτρα τους.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6976
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 20 Σεπ 2021, 20:43

Kauldron έγραψε:
20 Σεπ 2021, 20:28
Συμπέρασμα: Οι δεξιοί είναι κουτσομπόλες που ασχολούνται με το τί κάνει ο ένας και ο άλλος, αντί να κοιτάξουν τα μούτρα τους.
Ενώ οι εθνο-αριστεροί, είναι υποδείγματα ανθρώπων του στυλ "κοιτάζω τη δουλειά μου"..

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48498
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΜΕ ΔΕΞΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Σεπ 2021, 20:57

Parrot έγραψε:
20 Σεπ 2021, 20:43
Kauldron έγραψε:
20 Σεπ 2021, 20:28
Συμπέρασμα: Οι δεξιοί είναι κουτσομπόλες που ασχολούνται με το τί κάνει ο ένας και ο άλλος, αντί να κοιτάξουν τα μούτρα τους.
Ενώ οι εθνο-αριστεροί, είναι υποδείγματα ανθρώπων του στυλ "κοιτάζω τη δουλειά μου"..
Το να βγάλεις κουσούρι και στον άλλον, δεν αφαιρεί το δικό σου.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών