ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΒΓΟ ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29077
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΒΓΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Σεπ 2021, 23:27

wooded glade έγραψε:
17 Σεπ 2021, 23:24
Golden Age έγραψε:
17 Σεπ 2021, 23:20
wooded glade έγραψε:
17 Σεπ 2021, 23:19


Σοβαρέψου.
Ο Χίτλερ ήταν βέβαια social democrat (αλλά έκανε και παρτατίφ τους Εβραίους-Ρομά, κάτι που η mainstream social democracy δεν το αποδέχεται).
Δεν είπαμε ότι ήταν neoliberals.
Αλλά αντικαπιταλιστής δεν ήταν ποτέ.
Για τον Ρεμ δεν ξέρω, μήπως.

Οι πολιτικές του άλλα λένε. Αντικαπιταλισμός δεν είναι μόνο ο κομμουνισμός.
Είπαμε, Άντριους Παπάντριους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΒΓΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Σεπ 2021, 23:40

Επί του θέματος.
Εγώ δέχομαι τους μαύρους σαν ισότιμη φυλή προς την λευκή αλλά μαύρη γκόμενα δεν είχα ποτέ.
Δεν λέμε για creole ή Ινδή - μαύρη λέμε.
Η μοναδική που έκανα κέφι ήταν μία σε ένα μπαράκι στην Ομόνοια προ εικοσαετίας. Αλλά λαίμαι μία σε 120,000 μαύρες που έχω συναντήσει.
Είναι θέμα χημείας, να με πάρουνε στη ζούγκλα δεν σηκώνει.

Σε αντιπαράθεση έρχονται οι φίλοι μας οι Γερμανοί.
Ποιά Γερμανίδα δεν γουστάρετε ;
Αυτή η υπουργός άμυνας η Αννεγκρέτ ακόμα και τώρα θέλω να της την πέσω στο instagram.

Μιά φορά κι έναν καιρό ήταν εδώ οι Ντουφτ-Μπεσενάουερ. Ξέρετε τι ήταν αυτοί. Γερμανοί κατά συρροήν killers που εξετελέσθησαν.
Αλλά δεν ξέρετε ότι και οι δύο το έπαιζαν χάϊ σοσάϊετυ, είχαν και Ελληνίδες γκόμενες -καλές- οι οποίες "έπεσαν από τα σύννεφα" μετά. Διαβάστε την ιστορία των Ντουφτ-Μπεσενάουερ.
Πάω λοιπόν εγώ με ένα φίλο μου στους Αγίους Θεοδώρους για μπάνιο. Κάναμε μπάνιο και μετά για να γυρίσουμε στην Αθήνα λέμε "ρε δεν κάνουμε ώτο στοπ να γλυτώσουμε τα εισιτήρια του λεωφορείου ;". Κάναμε λοιπόν αλλά κανένας δεν μας έπαιρνε, όποταν λέω εγώ "άστο, θα εφαρμόσουμε το νέο κόλπο - θα πάμε σε ένα σταθμό βενζίνης που σταματάνε και θα πούμε ότι είμαστε Γερμανοί - δεν ξέρουμε Γερμανικά αλλά θα μιλάμε Εγγλέζικα".
Πράγματι σαν Γερμανούς αμέσως μας πήρε ένας που είχε και τον γιό του, πιτσιρικά, μαζί. Στο δρόμο λέγαμε κάτι Εγγλέζικα και ο τύπος έλεγε στο γιό του "τι καλά παιδιά που είναι τα Γερμανάκια, τα βλέπεις".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 17 Σεπ 2021, 23:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29077
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΒΓΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 17 Σεπ 2021, 23:48

wooded glade έγραψε:
17 Σεπ 2021, 23:40

Αυτή η υπουργός άμυνας η Αννεγκρέτ ακόμα και τώρα θέλω να της την πέσω στο instagram.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΒΓΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 18 Σεπ 2021, 14:55

wooded glade έγραψε:
17 Σεπ 2021, 23:19


Σοβαρέψου.
Ο Χίτλερ (*) ήταν βέβαια social democrat (αλλά έκανε και παρτατίφ τους Εβραίους-Ρομά, κάτι που η mainstream social democracy δεν το αποδέχεται).
Δεν είπαμε ότι ήταν neoliberals.
Αλλά αντικαπιταλιστής δεν ήταν ποτέ.
Για τον Ρεμ δεν ξέρω, μήπως.

* Κάποια λάθη του Χίτλερ στο θέμα της εθνικοποιήσεως της aerospace industry, ναι - έγιναν κι αυτά.
Ο Γκαίριγκ το παραδέχτηκε στο τέλος του πολέμου και είπε γι αυτό τα Εγγλέζικα μας τα έριχναν τα δικά μας.
Λίγες ώρες πριν τη λήξη του πολέμου και μετά την διαγραφή του από τον Χίτλερ νομίζω, πρόλαβε και έστειλε την
Γκεστάπο στους αρχιμηχανικούς των Στούκας-Μέσσερμιτ και τους στραγγάλισαν με σύρματα πιάνου.
Πολεμουσε τους social democrats που κυβερνουσαν στη Βαιμαρη.Θεωρητικα ο εθνικοσοσιαλισμος ειναι αντικαπιταλιστικος βεβαια οι αντιπαλοι του Χιτλερ στο κομμα τον κατηγορουσαν οτι στη πορεια παρεκκλινε και συμβιβαστηκε με τους καπιταλιστες(πολλοι απο αυτους εβραιοι).Ο Ρεμ ηταν σε αυτους οπως και ο Στρασσερ και ζητουσαν μια ''δευτερη επανασταση'' μετα την εθνικη,την σοσιαλιστικη.Ο Γκαιριγκ που ανεφερες ειχε υπαρχηγο εβραιο και οταν τον ρωτησαν για αυτο απαντησε με το ακρως πχωρουμικο ''εγω αποφασιζω ποιος ειναι εβραιος και ποιος οχι'' :lol: Και δεν ηταν ο μονος,καπου 130.000 εβραιοι πολεμησαν με την Βερμαχτ τους οποιους απλα βαφτιζαν ''ημιεβραιους''
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΑΒΓΟ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 19 Σεπ 2021, 00:53

Obi Wan Iakobi έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:55
wooded glade έγραψε:
17 Σεπ 2021, 23:19


Σοβαρέψου.
Ο Χίτλερ (*) ήταν βέβαια social democrat (αλλά έκανε και παρτατίφ τους Εβραίους-Ρομά, κάτι που η mainstream social democracy δεν το αποδέχεται).
Δεν είπαμε ότι ήταν neoliberals.
Αλλά αντικαπιταλιστής δεν ήταν ποτέ.
Για τον Ρεμ δεν ξέρω, μήπως.

* Κάποια λάθη του Χίτλερ στο θέμα της εθνικοποιήσεως της aerospace industry, ναι - έγιναν κι αυτά.
Ο Γκαίριγκ το παραδέχτηκε στο τέλος του πολέμου και είπε γι αυτό τα Εγγλέζικα μας τα έριχναν τα δικά μας.
Λίγες ώρες πριν τη λήξη του πολέμου και μετά την διαγραφή του από τον Χίτλερ νομίζω, πρόλαβε και έστειλε την
Γκεστάπο στους αρχιμηχανικούς των Στούκας-Μέσσερμιτ και τους στραγγάλισαν με σύρματα πιάνου.
Πολεμουσε τους social democrats που κυβερνουσαν στη Βαιμαρη.Θεωρητικα ο εθνικοσοσιαλισμος ειναι αντικαπιταλιστικος βεβαια οι αντιπαλοι του Χιτλερ στο κομμα τον κατηγορουσαν οτι στη πορεια παρεκκλινε και συμβιβαστηκε με τους καπιταλιστες(πολλοι απο αυτους εβραιοι).Ο Ρεμ ηταν σε αυτους οπως και ο Στρασσερ και ζητουσαν μια ''δευτερη επανασταση'' μετα την εθνικη,την σοσιαλιστικη.Ο Γκαιριγκ που ανεφερες ειχε υπαρχηγο εβραιο και οταν τον ρωτησαν για αυτο απαντησε με το ακρως πχωρουμικο ''εγω αποφασιζω ποιος ειναι εβραιος και ποιος οχι'' :lol: Και δεν ηταν ο μονος,καπου 130.000 εβραιοι πολεμησαν με την Βερμαχτ τους οποιους απλα βαφτιζαν ''ημιεβραιους''
Ναι πολεμούσε, αλλά οι πόλεμοι μεταξύ συγγενικών κομμάτων είναι συχνοί. Σύριζα-Φώφη πχ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών