Κάτω από 20% η ανεργία

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Συριζαίος

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 11 Αύγ 2018, 19:33

hellegennes έγραψε:
11 Αύγ 2018, 19:27
foscilis έγραψε:
11 Αύγ 2018, 19:19
hellegennes έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:27
Ανάκαμψη της οικοδομικής δραστηριότητας δεν σημαίνει ότι απασχολούνται 3 άτομα έξτρα.
Αλλά τι σημαίνει; 3 άτομα λιγότερα; :)
Βρε και 1 άτομο παραπάνω τυπικά αύξηση είναι. Αλλά εντάξει, εξαρτάται τι εννοεί ο καθένας μας όταν λέει ανάκαμψη.

Ο άλλος φέρνει είδηση που λέει ότι αυξήθηκε ένας νεκρός τομέας της οικονομίας κατά 5% σε σχέση με το περσινό τετράμηνο. Και γαμώ.
Αύξηση 20% το 2017

http://www.iefimerida.gr/news/402062/el ... otita-2017

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Αύγ 2018, 19:43

8,7% λέει. Τις οικοδομικές άδειες μετράς, όχι τον άδειο χώρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 19:44

hellegennes έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:16
foscilis έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:11
έχει δίκιο, είναι ορατή η ανάκαμψη της οικοδομικής δραστηριότητας. Καμία σχέση με 2 ή 5 χρόνια πριν.
Πού είναι ορατή και δεν την βλέπουμε εμείς;
Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί που είσαι, εδώ εκτός από τις πολλές ανακατασκευές αρχίζουν να κτίζονται νέες οικοδομές.
Κάνω τις μελέτες για δύο κτίρια που θα αρχίσουν σε δυο μήνες να κατασκευάζονται.

Συριζαίος

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 11 Αύγ 2018, 19:49

hellegennes έγραψε:
11 Αύγ 2018, 19:43
8,7% λέει. Τις οικοδομικές άδειες μετράς, όχι τον άδειο χώρο.
Tον όγκο της ιδιωτικής οικοδομικής δραστηριότητας μετράμε

Συριζαίος

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 11 Αύγ 2018, 20:02

Τσίμπα κι αυτό

Υπενθυμίζεται ότι το 2017 αποτέλεσε το πρώτο πλήρες έτος ανόδου της οικοδομικής δραστηριότητας από το 2005, καθώς η συνολική οικοδομική δραστηριότητα ανήλθε σε 13.847 οικοδομικές άδειες, που αντιστοιχούν σε 2.856,2 χιλιάδες τ.μ. επιφάνειας και 12.669,8 χιλιάδες κυβικά μέτρα όγκου. Σε σχέση με το 2016 παρατηρήθηκε αύξηση κατά 8,6% στον αριθμό των οικοδομικών αδειών, κατά 17,7% στην επιφάνεια και κατά 20,1% στον όγκο. Οσον αφορά δε την ιδιωτική οικοδομική δραστηριότητα, αυτή κατέγραψε άνοδο κατά 8,7% στον αριθμό των αδειών, κατά 18,2% στην επιφάνεια και κατά 19,4% στον όγκο. Την τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι ανάλογο ήταν το 2005, δηλαδή πριν από 12 χρόνια, όταν είχε παρατηρηθεί αύξηση κατά 17,5% στον αριθμό των αδειών, κατά 40,3% στην επιφάνεια και κατά 33,4% στον όγκο.

http://www.kathimerini.gr/963791/articl ... thriothtas

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Αύγ 2018, 20:48

Εσύ μέτρα και τον τετραδιάστατο χώρο, να το βγάλεις παραπάνω. Ύψωσέ το και στην 6η δύναμη, μπας και σου βγει παραπάνω. Οι αριθμοί άδειας δηλώνουν την δραστηριότητα, όχι πόσα κυβικά χώρου καταλαμβάνει το σύνολο της δραστηριότητας. Δεν είναι άνοδος της οικοδομικής δραστηριότητας αν χτιστούν δυο σούπερ μάρκετ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Συριζαίος

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 11 Αύγ 2018, 20:54

hellegennes έγραψε:
11 Αύγ 2018, 20:48
Εσύ μέτρα και τον τετραδιάστατο χώρο, να το βγάλεις παραπάνω. Ύψωσέ το και στην 6η δύναμη, μπας και σου βγει παραπάνω. Οι αριθμοί άδειας δηλώνουν την δραστηριότητα, όχι πόσα κυβικά χώρου καταλαμβάνει το σύνολο της δραστηριότητας. Δεν είναι άνοδος της οικοδομικής δραστηριότητας αν χτιστούν δυο σούπερ μάρκετ.

Τελικά οτι και να θελήσεις να μετρήσεις από το 2005 έχει να σημειωθεί ανάπτυξη
Αυτό έχει σημασία

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Αύγ 2018, 23:31

Ότι ας πούμε αυτή η αύξηση που εσύ την θεωρείς μεγάλη δεν έχει φέρει την οικοδομή στα θλιβερότατα επίπεδα ακόμα και του 2013, δεν έχει σημασία για σένα. Σημασία έχει ότι μετά από 3 χρόνια περαιτέρω πατώματος του ΣΥΡΙΖΑ αρχίζει να ανεβαίνει νωχελικά σαν το σαλιγκάρι, με αύξηση που είναι άνευ λόγου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24609
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 12 Αύγ 2018, 15:47

Ο όγκος έχει σημασία γιατί με αυτόν μετριέται το μπετόν μιας οικοδομής.

Το ότι έχει ανέβει περισσότερο ο όγκος απ' ό,τι οι άδειες δείχνει ακριβώς ότι η αύξηση δεν είναι μόνο μικροδουλειές.

άλλο από 1 άδεια και 100 κυβικά να πηγαίνεις σε 2 άδειες και 200 κυβικά, άλλο από 1 άδεια και 100 κυβικά να πηγαίνεις σε 2 άδειες και 1000 κυβικά (προφανώς η 2η άδεια είναι πολύ μεγαλύτερη κατασκευή).

Κοιτάξτε ό,τι και να λέμε η οικονομία ανακάμπτει και ο λόγος για αυτό είναι ότι πολύ απλά για 3 χρόνια είχαμε πιστή εφαρμογή μνημονιακών πολιτικών χωρίς πολλά-πολλά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43266
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Αύγ 2018, 15:52

foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2018, 15:47
Κοιτάξτε ό,τι και να λέμε η οικονομία ανακάμπτει και ο λόγος για αυτό είναι ότι πολύ απλά για 3 χρόνια είχαμε πιστή εφαρμογή μνημονιακών πολιτικών χωρίς πολλά-πολλά.
Εγώ θα το έθετα αλλιώς. Η οικονομία ανακάμπτει διότι υπάρχει η αίσθηση ότι δεν έρχονται άλλα μέτρα, επομένως ο καθένας με μια σταθερή δουλειά πιστεύει ότι αυτά που βγάζει τώρα θα βγάζει και στο μέλλον, επομένως μπορεί να κάνει το σχεδιασμό του για το τι αντέχει η τσέπη του και τι όχι, και τελικώς να ξοδέψει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Αύγ 2018, 21:49

foscilis έγραψε:
12 Αύγ 2018, 15:47
Ο όγκος έχει σημασία γιατί με αυτόν μετριέται το μπετόν μιας οικοδομής.

Το ότι έχει ανέβει περισσότερο ο όγκος απ' ό,τι οι άδειες δείχνει ακριβώς ότι η αύξηση δεν είναι μόνο μικροδουλειές.

άλλο από 1 άδεια και 100 κυβικά να πηγαίνεις σε 2 άδειες και 200 κυβικά, άλλο από 1 άδεια και 100 κυβικά να πηγαίνεις σε 2 άδειες και 1000 κυβικά (προφανώς η 2η άδεια είναι πολύ μεγαλύτερη κατασκευή).

Κοιτάξτε ό,τι και να λέμε η οικονομία ανακάμπτει και ο λόγος για αυτό είναι ότι πολύ απλά για 3 χρόνια είχαμε πιστή εφαρμογή μνημονιακών πολιτικών χωρίς πολλά-πολλά.
Ο όγκος δεν δείχνει τίποτα. Μια άδεια για ένα σούπερ μάρκετ μπορεί να έχει τελικό όγκο πολλαπλάσιο μιας οικοδομής αλλά η ανέγερση 5 οικοδομών είναι σαφέστατα μεγαλύτερο σημάδι ανάκαμψης του τομέα από την ανέγερση ενός σούπερ μάρκετ. Νομίζω ότι δεν θα διαφωνούσε κανείς νοήμων άνθρωπος. Αυτό αφορά και την απασχόληση δυναμικού. 5 ξεχωριστές άδειες είναι περισσότερη απασχόληση σε πλήθος ατόμων από μία μεγάλη άδεια που τραβάει σε μάκρος. Για έναν αριθμό λόγων, ακόμα κι αν το σύνολο της αμοιβής των ατόμων είναι ίδιο μεταξύ μιας μεγάλης άδειας και 5 μικρότερων, είναι ευνοϊκότερο για την αγορά να απασχοληθούν 500 άτομα για 2 μήνες παρά 50 άτομα για 20 μήνες. Πέρα από το γεγονός βέβαια ότι το δεύτερο συνεπάγεται ότι αυξάνεται η δραστηριότητα και άρα υπάρχει συνέχεια και επιστροφή σε κανονικότητα, όχι ένα one-off γεγονός που μόλις τελειώσει στερεύει πάλι η κατάσταση.

Η οικονομία δεν ανακάμπτει. Δίνει μια ψευδή αίσθηση ότι κάτι λίγο κινείται σε μερικούς τομείς, αλλά κινείται με δανεικό και εικονικό* χρήμα. Αν ανέκαμπτε η οικονομία, θα έβλεπες τα χρέη των ιδιωτών να μειώνονταν, αντ' αυτού αυξάνονται. Όχι μόνο προς το δημόσιο αλλά προς όλους. Προς ασφαλιστικά, ΔΕΚΟ, ιδιωτικές επιχειρήσεις, τράπεζες, κτλ. Μόνο στην ΔΕΗ τα χρέη των πελατών της είναι πάνω από το 50% του τζίρου της. Για το δε κράτος, παρότι για τρίτη συνεχή χρονιά υπάρχουν αυξημένα φορολογικά μέτρα και παρά τις υποχρεωτικές κατασχέσεις στις οποίες προβαίνει το κράτος, τα φορολογικά έσοδα αναμένεται να παραμείνουν στα ίδια επίπεδα με πρόβλεψη για μείωση το 2019, καθώς αρχίζουν να στερεύουν οι κάνουλες των τραπεζικών καταθέσεων που βοηθάνε τις κατασχέσεις. Ήδη φέτος η απόδοση είναι μικρότερη από πέρυσι.

Το βλέπω σε όλες τις επιχειρήσεις γύρω μου. Τα χρέη των πελατών όλων των επιχειρήσεων που ξέρω αυξάνονται διαρκώς. Το ίδιο συμβαίνει και στην δική μου επιχείρηση. Τα χρέη των πελατών μου -προς εμένα- αυξάνονται ταχύτερα από την αντίστοιχη αύξηση του τζίρου κι αυτό στην δική μου επιχείρηση που είναι υγιής (είναι σε συνεχή αύξηση, παρουσιάζει κέρδη, δεν οφείλει λεπτό και πληρώνει πάντα ντούκου τους προμηθευτές της). Σε επιχειρήσεις που είναι στάσιμες ή πτωτικές, η κατάσταση είναι μακράν χειρότερη.

Γενικά, αν η οικονομία δεν είναι πτωτική, είναι τουλάχιστον στάσιμη. Είναι εκτός πραγματικότητας όποιος βλέπει ανάκαμψη.


* όχι πλαστό, εικονικό. Εικονικό είναι το χρήμα που αυξάνει την κατανάλωση αλλά ταυτόχρονα και τις πιστωτικές υποχρεώσεις των πολιτών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Αύγ 2018, 21:54

Μεγάλη επιτυχία που μειώθηκε η ανεργία το καλοκαίρι που ανοίγει η τουριστική σεζόν. Με ανασφάλιστους και ημιαπασχόληση αλλά πλήρης ωράριο. Και μισθούς ξεφτίλα.
Μη το συζητάς καθόλου και σας ματιάσουν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 12 Αύγ 2018, 22:36

Σε μια οικονομία που υπέστη ύφεση που συνήθως παρατηρείται σε περιόδους ξένης εισβολής και κατοχής, αρκεί λίγη ηρεμία για να αυξηθεί ξανά η οικονομική δραστηριότητα. Το πρόβλημα είναι ότι το 2019 μόνο ήρεμο δεν προβλέπεται. Επισης, όσο έχουμε μεγάλα ποσοστά μακροχρόνιας ανεργίας και υποαπασχολησης και δεν δημιουργούνται θέσεις εργασίας σχετικά υψηλής ειδίκευσης σε δυναμικούς - εξωστρεφεις κλάδους της οικονομίας, ως αποτέλεσμα μακροπνοων επενδύσεων, ουσιαστικά το μόνο που θα καταφέρνει η όποια αύξηση της οικονομικης δραστηριότητας είναι η αναδημιουργία του παλιού, αποτυχημένου μοντέλου. Αυτή θα είναι η τελική ήττα και το οριστικό πέταμα στα σκουπίδια όλων των δυσκολιών που περάσαμε τα τελευταία χρόνια.

Ο ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ είναι σίγουρο ότι ούτε μπορεί ούτε θέλει να κάνει κάτι διαφορετικό. Η ακμή του συνδέεται άρρηκτα με το παλιό μοντέλο της κρατικοδίαιτης οικονομίας. Δεν αναδείχτηκε για να το αλλάξει αλλά για να το παλινορθωσει. Σύντομα θα φανεί αν έχει απομείνει καθόλου ζωτικότητα στη ΝΔ ή είναι και αυτή ως συνολο ευχαριστημένη όταν δεν ταραζονται τα νερά.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24437
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Αύγ 2018, 22:52

hellegennes έγραψε:
12 Αύγ 2018, 21:49
Το βλέπω σε όλες τις επιχειρήσεις γύρω μου. Τα χρέη των πελατών όλων των επιχειρήσεων που ξέρω αυξάνονται διαρκώς.
Αυτό είναι και η δική μου υποκειμενική εντύπωση. Πιθανόν αν ασχολούμουν με τον τουρισμό σε κάποιο τοπ προορισμό να είχα μια εντελώς διαφορετική εικόνα. Προς το παρόν κανένας από αυτούς που συνεργάζομαι δεν μου λέει ότι τα πράγματα πάνε καλύτερα. Μάλιστα κάποιοι έχουν βάλει το χέρι στην τσέπη αρκετά προκειμένου να μην κλείσουν επιχειρήσεις ετών επειδή τα τελευταία χρόνια έχουν ζημιές. Αυτό δεν μπορεί να τραβήξει για πολύ.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40796
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από 20% η ανεργία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Αύγ 2018, 23:12

Εγώ έχω αρκετούς προμηθευτές που τα τελευταία 3-4 χρόνια εγκατέλειψαν. Δυστυχώς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών