Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 19 Σεπ 2021, 17:15

Imperium έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:54
lafkiotis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 12:03
Οσοι αρνουνται τον εμβολιασμο πρεπει να γινουν δακτυλοδεικτούμενοι.

Εικόνα
Δε βαριέσαι, όσοι τον δέχονται ασυζητιτί έχουν ήδη γίνει φυτά σαν τον τύπο που έβαλες.

(Φαντάζομαι δεν κατάλαβες τί έβαλες, έτσι; Εμ, πού να καταλάβεις...)
Nicholas Roeg είναι αυτό ; Don't Look Back ;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6688
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 19 Σεπ 2021, 17:21

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:06
Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:00
Το ζήτημα είναι ότι με ζεστό καιρό και ούτε βδομάδα μαθημάτων,έχουμε ήδη 4-5 θετικά κρούσματα μαθητών σε σχολεία μόνο της Λάρισας.
να πας να εμβολιαστείς χαμένε
Στηρίζω...τρέχα ρε να εμβολιαστείς ρε... :003:

περαστική

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 19 Σεπ 2021, 17:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:08
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:01
lafkiotis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 05:26
Το κρατος πρεπει να προφυλαξει και τους ηλιθιους ανεμβολίαστους.
lafkiotis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 06:56


Καθολου. Εσυ εχεις μαθει να κοιτας την παρτη σου και δυσκολευεσαι να κατανοήσεις την έννοια της κοινωνιας.

Παμε ξανα για πολλοστη φορα. Κανεις τεστ για να μαθουμε αν είσαι μολυσμένος ωστε να μη κολλήσεις και τους υπολοίπους (εμβολιασμενους, ανεμβολιαστους και παιδια).

Να υποθετω οτι εισαι και απο αυτους που παρκαρουν πανω στο πεζοδρομιο με τη δικαιολογια "το κρατος φταιει που δεν μου φτιαχνει αρκετα παρκινγ" ?
Ο εμβολιασμένος που είναι θετικός στον ιό πώς θα προστατεύσει κάπιοιον άλλο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟ που είναι αρνητικός στον ιό; Δεν αναφέρω καν τους ανεμβολίαστους αφού δεν σας καίγεται καρφάκι. Θα κάνει τεστ ο ανεμβολίαστος για να προστατεύσει εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους την ίδια στιγμή που στο κατάστημα μπορεί να κυκλοφορούν κρούσματα εμβολιασμένων χωρίς να το γνωρίζουν και μιλάτε για προστασία και λογική στα μέτρα; Την έννοια της κοινωνίας όλοι θα πρέπει να την κατανοούν και όχι μόνο μια μικρή μερίδα του πληθυσμού, έτσι; Επίσης με το να μην κάνουν τεστ οι εμβολιασμένοι προφανώς και δεν προφυλάσσεις τους ηλίθιους ανεμβολίαστους, ούτε καν τους εμβολιασμένους που με την σειρά τους θα κολλήσουν κι' άλλους.
Ρε συ, δεν είναι ανήλικα οι ανεμβολίαστοι. Πήραν το ρίσκο τους, έκαναν την επιλογή τους, τελείωσε. Αυτή η νοοτροπία των άσωτων ή φοβισμένων υιών, που όλοι οι οι άλλοι πρέπει να έχουν ως προτεραιότητα τις φοβίες ή τις απόψεις τους, έχει κουράσει. Δεν είναι νηπιαγωγείο η κοινωνία.
Με βλέπεις να μιλάω μόνο για τους ανεμβολίαστους; Το άρθρο που έβαλα πριν το διάβασες; Το 80% είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Κρούσματα υπάρχουν και μεταξύ μας (και σίγουρα και νοσηλείες). Επομένως χωρίς τεστ εννοείται πως θα υπάρχει μετάδοση και μεταξύ των εμβολιασμένων, εξού και οι σκέψεις για επαναφορά των ράπιντ για όλους στην Κύπρο. Άρα δεν νοείται καν "προστασία" όταν μόνο το 20% (και αν) κάνει τεστ. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε βδομάδα για να γνωρίζω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Και εννοείται πως το "είμαι εμβολιασμένος" δεν μου λέει απολύτως τίποτα και συνεχίζω να προσέχω με μέτρα προστασίας. Σκασίλα μου αν είσαι ή αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Αναφέρεται ο άλλος σε έννοιες κοινωνίες την στιγμή που όταν πεις στο 80% να συνεχίσει να κάνει τεστ, θα εξαγριωθεί και θα αναρωτηθεί "και γιατί στο διάολο πήγα να κάνω το εμβόλιο;" και φυσικά δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα εφόσον όλα αυτά τα μέτρα οδήγησαν τους μη ευπαθείς να το κάνουν. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ηλιθιότητες και πήγαινε ο καθένας να το κάνει επειδή το ήθελε τότε δεν θα τα συζητούσαμε τώρα όλα αυτά.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 19 Σεπ 2021, 17:54

BillSeism έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:04

Το Ισραήλ δεν πάει τόσο άσχημα όσο λένε. Έχει λιγότερους θανάτους από εμάς καθημερινά. Στη πραγματικότητα αν διαβαστούν προσεκτικά τα δεδομένα τα στατιστικά στο Ισραήλ είναι πολύ καλά και το εμβόλιο δουλεύει καλά. Με το Ισραήλ πολλού την έχετε πατήσει και σας έχει μπερδέψει το λεγόμενο στατιστικό "παράδοξο" Simpson' paradox.
Τα εμβόλια κάνουν περισσότερο κακό; Μάλιστα δεν το βλέπω αυτό. Στην Ευρπώπη τα περισσότερα μέτρα έχουν αρθεί και πλησιάζουν κανονικότητα. Μια χαρά τους βλέπω. Επειδή παρακολουθώ και ποδόσφαιρο και ξένα πρωταθλήματα και chl βλέπω τα γήπεδά τους τίγκα και χωρίς μάσκες ο ένας πάνω στον άλλο. Χώρες με 70 - 75% εμβολιασμένοι. Έχουμε εν μέρει επανέλθει. Χωρίς εμβόλιο μεγάλε ακόμα με sms θα έβγαινες έξω. Όχι γήπεεδα, ούτε σε μια δραστηριότητα δεν θα μπορούσες να πας. Εμένα σαν εμβολιασμένος η ζωή μου δεν έχει διαφορά με προ κορονοϊού τα πάντα κάνω η μόνη διαφορά η μάσκα στα ΜΜΜ και σε σούπερ - μάρκετ. Κακό δεν το λες...

Εχουν κανει 3η δοση και εχουν ρεκορ κρουσματων και

18 Σεπτεμβριου 2020 μο 7 ημερων 19 νεκροι
18 Σεπτεμβριου 2021 μο 7 ημερων 25 νεκροι

Η κανονικοτητα συμβαινει επειδη πηραν πολυ αυστηρα μετρα στην αρχη ετσι και αλλιως, τα οποια δεν καναν και δουλεια κιολας
Να δω τι θα λες οταν με 3η δοση θα σου λενε να στειλεις sms για να βγεις εξω.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 19 Σεπ 2021, 18:01

BillSeism έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:04
Το Ισραήλ δεν πάει τόσο άσχημα όσο λένε. Έχει λιγότερους θανάτους από εμάς καθημερινά.
Δεδομένο του τεράστιου αριθμού των εμβολιασμένων, αλλά και της 3ης δόσης που έχουν κάνει αρκετοί, δεν τα πάει καθόλου καλά στους θανάτους.

Δεν ξέρω τι γίνεται με το σύστημα υγείας, εκεί.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28127
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 19 Σεπ 2021, 18:01

wild guess λογικα καλυτερο απο το δικο μας
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Σεπ 2021, 18:35

περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:08
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:01




Ο εμβολιασμένος που είναι θετικός στον ιό πώς θα προστατεύσει κάπιοιον άλλο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟ που είναι αρνητικός στον ιό; Δεν αναφέρω καν τους ανεμβολίαστους αφού δεν σας καίγεται καρφάκι. Θα κάνει τεστ ο ανεμβολίαστος για να προστατεύσει εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους την ίδια στιγμή που στο κατάστημα μπορεί να κυκλοφορούν κρούσματα εμβολιασμένων χωρίς να το γνωρίζουν και μιλάτε για προστασία και λογική στα μέτρα; Την έννοια της κοινωνίας όλοι θα πρέπει να την κατανοούν και όχι μόνο μια μικρή μερίδα του πληθυσμού, έτσι; Επίσης με το να μην κάνουν τεστ οι εμβολιασμένοι προφανώς και δεν προφυλάσσεις τους ηλίθιους ανεμβολίαστους, ούτε καν τους εμβολιασμένους που με την σειρά τους θα κολλήσουν κι' άλλους.
Ρε συ, δεν είναι ανήλικα οι ανεμβολίαστοι. Πήραν το ρίσκο τους, έκαναν την επιλογή τους, τελείωσε. Αυτή η νοοτροπία των άσωτων ή φοβισμένων υιών, που όλοι οι οι άλλοι πρέπει να έχουν ως προτεραιότητα τις φοβίες ή τις απόψεις τους, έχει κουράσει. Δεν είναι νηπιαγωγείο η κοινωνία.
Με βλέπεις να μιλάω μόνο για τους ανεμβολίαστους; Το άρθρο που έβαλα πριν το διάβασες; Το 80% είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Κρούσματα υπάρχουν και μεταξύ μας (και σίγουρα και νοσηλείες). Επομένως χωρίς τεστ εννοείται πως θα υπάρχει μετάδοση και μεταξύ των εμβολιασμένων, εξού και οι σκέψεις για επαναφορά των ράπιντ για όλους στην Κύπρο. Άρα δεν νοείται καν "προστασία" όταν μόνο το 20% (και αν) κάνει τεστ. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε βδομάδα για να γνωρίζω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Και εννοείται πως το "είμαι εμβολιασμένος" δεν μου λέει απολύτως τίποτα και συνεχίζω να προσέχω με μέτρα προστασίας. Σκασίλα μου αν είσαι ή αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Αναφέρεται ο άλλος σε έννοιες κοινωνίες την στιγμή που όταν πεις στο 80% να συνεχίσει να κάνει τεστ, θα εξαγριωθεί και θα αναρωτηθεί "και γιατί στο διάολο πήγα να κάνω το εμβόλιο;" και φυσικά δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα εφόσον όλα αυτά τα μέτρα οδήγησαν τους μη ευπαθείς να το κάνουν. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ηλιθιότητες και πήγαινε ο καθένας να το κάνει επειδή το ήθελε τότε δεν θα τα συζητούσαμε τώρα όλα αυτά.
Κατ´ αρχήν πιστεύω ότι όσοι λένε "και γιατί πήγα ΕΓΩ να κάνω το εμβόλιο" δεν έχουν καταλάβει όντως γιατί έκαναν το εμβόλιο και παίζουν στην ίδια κατηγορία με τους ξύπνιους βλάκες που λουφάρουν μέχρι να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα, είναι η πιο γελοία κοινωνική κατηγορία.

Γενικώς, όσοι έκαναν εμβόλιο θεωρώντας ότι ξεμπέρδεψαν με τον ιό και δεν χρειάζεται πλέον να παίρνουν τις στοιχειώδεις προφυλάξεις (μάσκες, αποστάσεις, πλύσιμο χεριών, περιοδικά τεστ) είναι ανόητοι άνθρωποι. Το εμβόλιο απλώς δίνει μια χαλαρότητα αναφορικά με τις επιπτώσεις της βαριάς νόσησης, πράγμα που οι στατιστικές το αποδεικνύουν. Δεν είναι ορός αθανασίας.

Αναφορικά με το ποιος κολλάει ποιον, η απάντηση είναι απλή. Τόσο οι εμβολιασμένοι όσο και οι ανεμβολίαστοι αλλά και οι νοσήσαντες, μπορούν να μεταδώσουν αλλά και να ξανατσιμπήσουν τον ιό. Οπότε, ούτε η φυσική νόσηση, εγγυάται κάτι περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό η διάρκεια ανοσίας. Και φυσικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, διαφέρει και η επικινδυνότητα (ιϊκό φορτίο) μετάδοσης από εμβολιασμένο ή νοσήσαντα. Όσο περισσότερα αντισώματα υπάρχουν, τόσο πιο μικρή είναι η μετάδοση.

Με λίγα λόγια, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο αν κολλήσουν αλλα είναι και πιο επικίνδυνοι ως μεταδότες, είναι οι ανεμβολίαστοι. Θέλουν να το καταλάβουν; Έχει καλώς. Δεν θέλουν να το καταλάβουν; Και πάλι έχει καλώς. Μπορεί να καταλήξει και κακώς αλλά από ένα σημείο και μετά, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Δική τους είναι η ζωή ας τη διαχειριστούν όπως γουστάρουν. Και το ότι δεν γουστάρουν τους εμβολιασμένους, προσωπικώς δεν το βρίσκω καθόλου κακό, αντιθέτως. Στηρίζω ολοθέρμως το οτιδήποτε αφορά σε ανεπιθύμητα ασμπέτε. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Σεπ 2021, 20:08

BigChiefWahoo έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:15
Imperium έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:54
lafkiotis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 12:03
Οσοι αρνουνται τον εμβολιασμο πρεπει να γινουν δακτυλοδεικτούμενοι.

Εικόνα
Δε βαριέσαι, όσοι τον δέχονται ασυζητιτί έχουν ήδη γίνει φυτά σαν τον τύπο που έβαλες.

(Φαντάζομαι δεν κατάλαβες τί έβαλες, έτσι; Εμ, πού να καταλάβεις...)
Nicholas Roeg είναι αυτό ; Don't Look Back ;
Kaufman. Invasion of the Covid Snatchers.

Να το δεις. Τέλειο για την περίπτωση. Ιδίως η (απεικονιζόμενη) τελευταία σκηνή με τον Σαδερλαντ.

====

ΥΓ. Έβαλα και λήμμα το Invasion of the Covid Snatchers στον γούγλη. Έχει πλάκα τι βγάζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 19 Σεπ 2021, 20:44, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Σεπ 2021, 20:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:35
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:08


Ρε συ, δεν είναι ανήλικα οι ανεμβολίαστοι. Πήραν το ρίσκο τους, έκαναν την επιλογή τους, τελείωσε. Αυτή η νοοτροπία των άσωτων ή φοβισμένων υιών, που όλοι οι οι άλλοι πρέπει να έχουν ως προτεραιότητα τις φοβίες ή τις απόψεις τους, έχει κουράσει. Δεν είναι νηπιαγωγείο η κοινωνία.
Με βλέπεις να μιλάω μόνο για τους ανεμβολίαστους; Το άρθρο που έβαλα πριν το διάβασες; Το 80% είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Κρούσματα υπάρχουν και μεταξύ μας (και σίγουρα και νοσηλείες). Επομένως χωρίς τεστ εννοείται πως θα υπάρχει μετάδοση και μεταξύ των εμβολιασμένων, εξού και οι σκέψεις για επαναφορά των ράπιντ για όλους στην Κύπρο. Άρα δεν νοείται καν "προστασία" όταν μόνο το 20% (και αν) κάνει τεστ. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε βδομάδα για να γνωρίζω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Και εννοείται πως το "είμαι εμβολιασμένος" δεν μου λέει απολύτως τίποτα και συνεχίζω να προσέχω με μέτρα προστασίας. Σκασίλα μου αν είσαι ή αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Αναφέρεται ο άλλος σε έννοιες κοινωνίες την στιγμή που όταν πεις στο 80% να συνεχίσει να κάνει τεστ, θα εξαγριωθεί και θα αναρωτηθεί "και γιατί στο διάολο πήγα να κάνω το εμβόλιο;" και φυσικά δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα εφόσον όλα αυτά τα μέτρα οδήγησαν τους μη ευπαθείς να το κάνουν. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ηλιθιότητες και πήγαινε ο καθένας να το κάνει επειδή το ήθελε τότε δεν θα τα συζητούσαμε τώρα όλα αυτά.
Κατ´ αρχήν πιστεύω ότι όσοι λένε "και γιατί πήγα ΕΓΩ να κάνω το εμβόλιο" δεν έχουν καταλάβει όντως γιατί έκαναν το εμβόλιο και παίζουν στην ίδια κατηγορία με τους ξύπνιους βλάκες που λουφάρουν μέχρι να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα, είναι η πιο γελοία κοινωνική κατηγορία.

Γενικώς, όσοι έκαναν εμβόλιο θεωρώντας ότι ξεμπέρδεψαν με τον ιό και δεν χρειάζεται πλέον να παίρνουν τις στοιχειώδεις προφυλάξεις (μάσκες, αποστάσεις, πλύσιμο χεριών, περιοδικά τεστ) είναι ανόητοι άνθρωποι. Το εμβόλιο απλώς δίνει μια χαλαρότητα αναφορικά με τις επιπτώσεις της βαριάς νόσησης, πράγμα που οι στατιστικές το αποδεικνύουν. Δεν είναι ορός αθανασίας.

Αναφορικά με το ποιος κολλάει ποιον, η απάντηση είναι απλή. Τόσο οι εμβολιασμένοι όσο και οι ανεμβολίαστοι αλλά και οι νοσήσαντες, μπορούν να μεταδώσουν αλλά και να ξανατσιμπήσουν τον ιό. Οπότε, ούτε η φυσική νόσηση, εγγυάται κάτι περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό η διάρκεια ανοσίας. Και φυσικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, διαφέρει και η επικινδυνότητα (ιϊκό φορτίο) μετάδοσης από εμβολιασμένο ή νοσήσαντα. Όσο περισσότερα αντισώματα υπάρχουν, τόσο πιο μικρή είναι η μετάδοση.

Με λίγα λόγια, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο αν κολλήσουν αλλα είναι και πιο επικίνδυνοι ως μεταδότες, είναι οι ανεμβολίαστοι. Θέλουν να το καταλάβουν; Έχει καλώς. Δεν θέλουν να το καταλάβουν; Και πάλι έχει καλώς. Μπορεί να καταλήξει και κακώς αλλά από ένα σημείο και μετά, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Δική τους είναι η ζωή ας τη διαχειριστούν όπως γουστάρουν. Και το ότι δεν γουστάρουν τους εμβολιασμένους, προσωπικώς δεν το βρίσκω καθόλου κακό, αντιθέτως. Στηρίζω ολοθέρμως το οτιδήποτε αφορά σε ανεπιθύμητα ασμπέτε. :lol:
Τρώς γερό κράξιμο εδώ μέσα, αλλά ώρες-ώρες το πετυχαίνεις διάνα, να λέγεται!

Συνυπογράφω το 90% όσων έγραψες με κάποιες επιφυλάξεις (λεπτομέρειες) για την επικυνδινότητα κάποιων ομάδων.

Η δε πρώτη παράγραφος αριστούργημα - "και γιατί το έκανα εγώ..." :smt005:
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 19 Σεπ 2021, 20:26

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:06
Στύγιος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 15:00
Το ζήτημα είναι ότι με ζεστό καιρό και ούτε βδομάδα μαθημάτων,έχουμε ήδη 4-5 θετικά κρούσματα μαθητών σε σχολεία μόνο της Λάρισας.
να πας να εμβολιαστείς χαμένε
Εσύ είσαι στο βίντεο?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Σεπ 2021, 20:52

Imperium έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:35
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:54


Με βλέπεις να μιλάω μόνο για τους ανεμβολίαστους; Το άρθρο που έβαλα πριν το διάβασες; Το 80% είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Κρούσματα υπάρχουν και μεταξύ μας (και σίγουρα και νοσηλείες). Επομένως χωρίς τεστ εννοείται πως θα υπάρχει μετάδοση και μεταξύ των εμβολιασμένων, εξού και οι σκέψεις για επαναφορά των ράπιντ για όλους στην Κύπρο. Άρα δεν νοείται καν "προστασία" όταν μόνο το 20% (και αν) κάνει τεστ. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε βδομάδα για να γνωρίζω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Και εννοείται πως το "είμαι εμβολιασμένος" δεν μου λέει απολύτως τίποτα και συνεχίζω να προσέχω με μέτρα προστασίας. Σκασίλα μου αν είσαι ή αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Αναφέρεται ο άλλος σε έννοιες κοινωνίες την στιγμή που όταν πεις στο 80% να συνεχίσει να κάνει τεστ, θα εξαγριωθεί και θα αναρωτηθεί "και γιατί στο διάολο πήγα να κάνω το εμβόλιο;" και φυσικά δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα εφόσον όλα αυτά τα μέτρα οδήγησαν τους μη ευπαθείς να το κάνουν. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ηλιθιότητες και πήγαινε ο καθένας να το κάνει επειδή το ήθελε τότε δεν θα τα συζητούσαμε τώρα όλα αυτά.
Κατ´ αρχήν πιστεύω ότι όσοι λένε "και γιατί πήγα ΕΓΩ να κάνω το εμβόλιο" δεν έχουν καταλάβει όντως γιατί έκαναν το εμβόλιο και παίζουν στην ίδια κατηγορία με τους ξύπνιους βλάκες που λουφάρουν μέχρι να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα, είναι η πιο γελοία κοινωνική κατηγορία.

Γενικώς, όσοι έκαναν εμβόλιο θεωρώντας ότι ξεμπέρδεψαν με τον ιό και δεν χρειάζεται πλέον να παίρνουν τις στοιχειώδεις προφυλάξεις (μάσκες, αποστάσεις, πλύσιμο χεριών, περιοδικά τεστ) είναι ανόητοι άνθρωποι. Το εμβόλιο απλώς δίνει μια χαλαρότητα αναφορικά με τις επιπτώσεις της βαριάς νόσησης, πράγμα που οι στατιστικές το αποδεικνύουν. Δεν είναι ορός αθανασίας.

Αναφορικά με το ποιος κολλάει ποιον, η απάντηση είναι απλή. Τόσο οι εμβολιασμένοι όσο και οι ανεμβολίαστοι αλλά και οι νοσήσαντες, μπορούν να μεταδώσουν αλλά και να ξανατσιμπήσουν τον ιό. Οπότε, ούτε η φυσική νόσηση, εγγυάται κάτι περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό η διάρκεια ανοσίας. Και φυσικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, διαφέρει και η επικινδυνότητα (ιϊκό φορτίο) μετάδοσης από εμβολιασμένο ή νοσήσαντα. Όσο περισσότερα αντισώματα υπάρχουν, τόσο πιο μικρή είναι η μετάδοση.

Με λίγα λόγια, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο αν κολλήσουν αλλα είναι και πιο επικίνδυνοι ως μεταδότες, είναι οι ανεμβολίαστοι. Θέλουν να το καταλάβουν; Έχει καλώς. Δεν θέλουν να το καταλάβουν; Και πάλι έχει καλώς. Μπορεί να καταλήξει και κακώς αλλά από ένα σημείο και μετά, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Δική τους είναι η ζωή ας τη διαχειριστούν όπως γουστάρουν. Και το ότι δεν γουστάρουν τους εμβολιασμένους, προσωπικώς δεν το βρίσκω καθόλου κακό, αντιθέτως. Στηρίζω ολοθέρμως το οτιδήποτε αφορά σε ανεπιθύμητα ασμπέτε. :lol:
Τρώς γερό κράξιμο εδώ μέσα, αλλά ώρες-ώρες το πετυχαίνεις διάνα, να λέγεται!

Συνυπογράφω το 90% όσων έγραψες με κάποιες επιφυλάξεις (λεπτομέρειες) για την επικυνδινότητα κάποιων ομάδων.

Η δε πρώτη παράγραφος αριστούργημα - "και γιατί το έκανα εγώ..." :smt005:
Μα εγώ ποτέ δεν ειχα πρόβλημα στο να θίξω τα κακώς -κατά τη γνώμη μου- κείμενα στον "δικό μου" χώρο.

Εσείς καταπίνετε αμάσητες τις παπαριές ή σαπορτάρετε ενθουσιωδώς τον κάθε πικραμένο.


Οπότε είτε με κράζετε είτε συμφωνείτε, το ίδιο μου κάνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7298
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 19 Σεπ 2021, 21:04

hellegennes έγραψε:
19 Σεπ 2021, 07:24
Έχεις πάθει κοκομπλόκο. Αφού απαιτείται τεστ για να μην κολλήσει ο κόσμος, σε τι εξυπηρετεί να κάνει τεστ ο ανεμβολίαστος και όχι ο εμβολιασμένος; Θα μπορέσεις να το απαντήσεις ποτέ ή έχεις μπερδευτεί τόσο πολύ που δεν έχεις καταλάβει ότι σε 4 ποστ έχεις πει 4 διαφορετικά πράγματα;
Γιατι ο ανεμβολίαστος προτιμάει 0% προστασία παρά το μεγάλο ποσοστό προστασίας (95-99% για περίπτωση βαριάς νόσησης η οποία πολύ πιθανό να οδηγήσει σε ΜΕΘ αρα σε επιπλέον πίεση στο σύστημα υγείας) που προσφέρει τον εμβόλιο. Αντιληπτό;

Σιγά από πάνω μην επιβραβεύεται, με διευκολύνσεις, ο κάθε ψέκας αρνητής απο τη στιγμή που δείχνει μηδενική κοινωνική ευθύνη. Ας κάνει κάθε εβδομάδα για τους επόμενους μήνες συνεχή "rapid test", ενα 80 ευρω το μήνα επιπλέον έξοδα.

A και επισης ανεμβολιαστος και εμβολιασμενος ουτε κολλάνε ούτε μεταδίδουν το ίδιο εύκολα.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Σεπ 2021, 21:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:52
Οπότε είτε με κράζετε είτε συμφωνείτε, το ίδιο μου κάνει.
Ειλικρινά, δεν χρειάζεται να χρησημοποιείς τον πληθυντικό της μεγαλειότητας οταν μου απευθύνεσαι. Μεταξύ μας τα λέμε.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Σεπ 2021, 21:31

Imperium έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 20:52
Οπότε είτε με κράζετε είτε συμφωνείτε, το ίδιο μου κάνει.
Ειλικρινά, δεν χρειάζεται να χρησημοποιείς τον πληθυντικό της μεγαλειότητας οταν μου απευθύνεσαι. Μεταξύ μας τα λέμε.
Οκ, μια και τα λέμε μεταξύ μας, επαναλαμβάνω την πρόταση που σου άρεσε.

Κατ´ αρχήν πιστεύω ότι όσοι λένε "και γιατί πήγα ΕΓΩ να κάνω το εμβόλιο" δεν έχουν καταλάβει όντως γιατί έκαναν το εμβόλιο και παίζουν στην ίδια κατηγορία με τους ξύπνιους βλάκες που λουφάρουν μέχρι να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα, είναι η πιο γελοία κοινωνική κατηγορία.

Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι έχω γράψει;

Αν ναι, θεωρείς κι εσύ ξύπνιους βλάκες όλους τους αντιεμβολιαστές που λουφάρουν, μέχρι να βγει το σωστό εμβόλιο για τη μεγαλειότητα τους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Σεπ 2021, 21:40

"Είσαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι έχω γράψει;"
- Ε δεν είναι και τόσο χάλια τα Ελληνικά μόύ.

"Αν ναι, θεωρείς κι εσύ ξύπνιους βλάκες όλους τους αντιεμβολιαστές που λουφάρουν, μέχρι να βγει το σωστό εμβόλιο για τη μεγαλειότητα τους."
- Μακάριοι οι πτωχοι τω πνεύματι οτι αυτών εστι η βασιλεία των ουρανών
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών