Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 19 Σεπ 2021, 21:42

Πάντως κακό πράγμα η λούφα, σε αυτό σε βρίσκω σωστότατη. Έχει πολλές μορφές όμως.

Εδώ που τα λέμε, υπάρχουν αντιεμβολιαστές που περιμένουν το εμβόλιο;;;
Γνωρίζεις κάποιους προσωπικά;
Εμένα θα με προβλημάτιζε να γνώριζα κάποιον τέτοιο.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.


περαστική

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 19 Σεπ 2021, 22:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:35
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:08


Ρε συ, δεν είναι ανήλικα οι ανεμβολίαστοι. Πήραν το ρίσκο τους, έκαναν την επιλογή τους, τελείωσε. Αυτή η νοοτροπία των άσωτων ή φοβισμένων υιών, που όλοι οι οι άλλοι πρέπει να έχουν ως προτεραιότητα τις φοβίες ή τις απόψεις τους, έχει κουράσει. Δεν είναι νηπιαγωγείο η κοινωνία.
Με βλέπεις να μιλάω μόνο για τους ανεμβολίαστους; Το άρθρο που έβαλα πριν το διάβασες; Το 80% είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Κρούσματα υπάρχουν και μεταξύ μας (και σίγουρα και νοσηλείες). Επομένως χωρίς τεστ εννοείται πως θα υπάρχει μετάδοση και μεταξύ των εμβολιασμένων, εξού και οι σκέψεις για επαναφορά των ράπιντ για όλους στην Κύπρο. Άρα δεν νοείται καν "προστασία" όταν μόνο το 20% (και αν) κάνει τεστ. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε βδομάδα για να γνωρίζω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Και εννοείται πως το "είμαι εμβολιασμένος" δεν μου λέει απολύτως τίποτα και συνεχίζω να προσέχω με μέτρα προστασίας. Σκασίλα μου αν είσαι ή αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Αναφέρεται ο άλλος σε έννοιες κοινωνίες την στιγμή που όταν πεις στο 80% να συνεχίσει να κάνει τεστ, θα εξαγριωθεί και θα αναρωτηθεί "και γιατί στο διάολο πήγα να κάνω το εμβόλιο;" και φυσικά δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα εφόσον όλα αυτά τα μέτρα οδήγησαν τους μη ευπαθείς να το κάνουν. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ηλιθιότητες και πήγαινε ο καθένας να το κάνει επειδή το ήθελε τότε δεν θα τα συζητούσαμε τώρα όλα αυτά.
Κατ´ αρχήν πιστεύω ότι όσοι λένε "και γιατί πήγα ΕΓΩ να κάνω το εμβόλιο" δεν έχουν καταλάβει όντως γιατί έκαναν το εμβόλιο και παίζουν στην ίδια κατηγορία με τους ξύπνιους βλάκες που λουφάρουν μέχρι να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα, είναι η πιο γελοία κοινωνική κατηγορία.

Γενικώς, όσοι έκαναν εμβόλιο θεωρώντας ότι ξεμπέρδεψαν με τον ιό και δεν χρειάζεται πλέον να παίρνουν τις στοιχειώδεις προφυλάξεις (μάσκες, αποστάσεις, πλύσιμο χεριών, περιοδικά τεστ) είναι ανόητοι άνθρωποι. Το εμβόλιο απλώς δίνει μια χαλαρότητα αναφορικά με τις επιπτώσεις της βαριάς νόσησης, πράγμα που οι στατιστικές το αποδεικνύουν. Δεν είναι ορός αθανασίας.

Αναφορικά με το ποιος κολλάει ποιον, η απάντηση είναι απλή. Τόσο οι εμβολιασμένοι όσο και οι ανεμβολίαστοι αλλά και οι νοσήσαντες, μπορούν να μεταδώσουν αλλά και να ξανατσιμπήσουν τον ιό. Οπότε, ούτε η φυσική νόσηση, εγγυάται κάτι περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό η διάρκεια ανοσίας. Και φυσικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, διαφέρει και η επικινδυνότητα (ιϊκό φορτίο) μετάδοσης από εμβολιασμένο ή νοσήσαντα. Όσο περισσότερα αντισώματα υπάρχουν, τόσο πιο μικρή είναι η μετάδοση.

Με λίγα λόγια, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο αν κολλήσουν αλλα είναι και πιο επικίνδυνοι ως μεταδότες, είναι οι ανεμβολίαστοι. Θέλουν να το καταλάβουν; Έχει καλώς. Δεν θέλουν να το καταλάβουν; Και πάλι έχει καλώς. Μπορεί να καταλήξει και κακώς αλλά από ένα σημείο και μετά, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Δική τους είναι η ζωή ας τη διαχειριστούν όπως γουστάρουν. Και το ότι δεν γουστάρουν τους εμβολιασμένους, προσωπικώς δεν το βρίσκω καθόλου κακό, αντιθέτως. Στηρίζω ολοθέρμως το οτιδήποτε αφορά σε ανεπιθύμητα ασμπέτε. :lol:
Όπως έχω πει και πριν, το 80% του πληθυσμού έχει εμβολιαστεί και δεν ελέγχεται. Από αυτό το ποσοστό πόσοι νομίζεις ανήκουν στην πρώτη κατηγορία που περιέγραψα και που εσύ η ίδια χαρακτηρίζεις ανόητους και την πιο γελοία κοινωνική ομάδα; Όταν το ίδιο το υπουργείο υγείας ανακοινώνει πως με το που εμβολιαστεί η πλειοψηφία (όπως και έγινε) θα πάρουμε τις ζωές μας πίσω;



(Δεν ψάχνω βαθύτερα ή και για Ελλάδα, τα γνωρίζετε).

Όταν για να κυκλοφορήσεις χρειάζεσαι διαβατήριο κόβιντ, όταν για να πείσουν την νεολαία την εξαγοράζουν με κουπόνια και ηλιθιότητες; Είναι η μειοψηφία οι άνθρωποι που έχουν εμβολιαστεί εξαιτίας των περιορισμών, των προνομίων, της οικονομικής στένωσης κτλ; Εγώ δεν θα χαρακτήριζα ανόητους τους ίδιους ακόμη κι’ αν με εκνευρίζουν. Το ίδιο το υπουργείο υγείας και η κυβέρνηση προκάλεσαν αυτές τις αντιδράσεις και συμπεριφορές και τώρα τρέχουν να τα φτιάξουν και δεν συμμαζεύονται. Γιατί δεν είναι δυνατόν με 80% ποσοστά εμβολιασμών όταν σκούζονταν να πιάσουν αυτό το ποσοστό να έρχονται μετά και να σου λένε δεν αρκεί, ούτε το 20% των ανεμβολίαστων που ελέγχονται κάθε 3 μέρες βάζοντας λεφτά από την τσέπη, μπορεί να προκαλέσει τόση ζημιά. Και εφόσον δεν κινδυνεύουν και δεν μεταδίδουν το ίδιο εύκολα οι εμβολιασμένοι (που είναι η πλειοψηφία) και δεν τους ενδιαφέρει για τους ανεμβολίαστους (βλέπε εκδικητικά μέτρα για να αναγκαστούν να εμβολιαστούν), και απ’ την στιγμή που οι υπόλοιποι ελέγχονται, κανονικά δεν θα έπρεπε να ζητάνε έξτρα ελέγχους για τους εμβολιασμένους. Άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά με το αφήγημα.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5060
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 19 Σεπ 2021, 22:30

BillSeism έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:04


Το Ισραήλ δεν πάει τόσο άσχημα όσο λένε. Έχει λιγότερους θανάτους από εμάς καθημερινά. Στη πραγματικότητα αν διαβαστούν προσεκτικά τα δεδομένα τα στατιστικά στο Ισραήλ είναι πολύ καλά και το εμβόλιο δουλεύει καλά. Με το Ισραήλ πολλού την έχετε πατήσει και σας έχει μπερδέψει το λεγόμενο στατιστικό "παράδοξο" Simpson' paradox.
Τα εμβόλια κάνουν περισσότερο κακό; Μάλιστα δεν το βλέπω αυτό. Στην Ευρπώπη τα περισσότερα μέτρα έχουν αρθεί και πλησιάζουν κανονικότητα. Μια χαρά τους βλέπω. Επειδή παρακολουθώ και ποδόσφαιρο και ξένα πρωταθλήματα και chl βλέπω τα γήπεδά τους τίγκα και χωρίς μάσκες ο ένας πάνω στον άλλο. Χώρες με 70 - 75% εμβολιασμένοι. Έχουμε εν μέρει επανέλθει. Χωρίς εμβόλιο μεγάλε ακόμα με sms θα έβγαινες έξω. Όχι γήπεεδα, ούτε σε μια δραστηριότητα δεν θα μπορούσες να πας. Εμένα σαν εμβολιασμένος η ζωή μου δεν έχει διαφορά με προ κορονοϊού τα πάντα κάνω η μόνη διαφορά η μάσκα στα ΜΜΜ και σε σούπερ - μάρκετ. Κακό δεν το λες...
:goodpost::bravo:

Ανοιχτα τα παντα εδω και 5 μηνες,με μετρα της πλακας,με κυριαρχη μεταλλαξη πολυ μεταδοτικοτερη απο τις προηγουμενες,με διπλασια κρουσματα σε σχεση με την Ανοιξη και μισους νεκρους,χωρις καμια πιεση στο ΕΣΥ.Ο Αλμπερτος Μπουρλα μας εδωσε τις ζωες μας πισω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Σεπ 2021, 22:41

Imperium έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:42
Πάντως κακό πράγμα η λούφα, σε αυτό σε βρίσκω σωστότατη. Έχει πολλές μορφές όμως.

Εδώ που τα λέμε, υπάρχουν αντιεμβολιαστές που περιμένουν το εμβόλιο;;;
Γνωρίζεις κάποιους προσωπικά;
Εμένα θα με προβλημάτιζε να γνώριζα κάποιον τέτοιο.
Όχι, στον κύκλο μου, οι περισσότεροι είναι εμβολιασμένοι. Ξέρω κάποιους ανεμβολίαστους/ες αλλά είναι 30ρηδες, που αν μη τι άλλο φοράνε μάσκες στο χώρο της δουλειάς και γενικώς δείχνουν άνετοι με τα βασικά μέτρα προστασίας. Αλλά τύπους σαν αυτούς που κατεβαίνουν στις συγκεντρώσεις και ανακατεύουν θεολογικά, ιδεολογικά, ψυχολογικά και κουσκουσικά γενικώς, ειλικρινά δεν ξέρω. Μπορεί όντως να είναι έτσι αλλά προς το παρόν δεν έχω δει/ακούσει να το εκφράζουν.

Κατά τα άλλα, σαφώς και υπάρχουν πολλοί που περιμένουν κάτι πιο ασφαλές από το εμβόλιο. Στην τελική, αν δεν είναι εμβόλιο αυτό που περιμένουν και είναι ΤΟ τέλειο φάρμακο με μηδενικές παρενέργειες και τιμή που να επιτρέπει αφειδώς τη διάθεση του, ποια ακριβώς είναι η διαφορά;

Οι ίδιες φαρμακευτικές που φτιάχνουν τα οξαποδώ εμβόλια θα το φτιάξουν και όχι τα ξωτικά. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2021, 22:53

gassim έγραψε:
19 Σεπ 2021, 13:30
Αφενος οι εμβολιασμενοι δεν νοσουν και δεν μεταδιδουν στον βαθμο που το κανουν οι ανεμβολιαστοι και αφετερου το μετρο ειναι ενας μοχλος πιεσης σε οσους δεν εμβολιαζονται για να πανε να το κανουν.
Δεν υπάρχει αφετέρου. Ή το μέτρο είναι υγειονομικό ή πολιτικός μπεμπεκισμός.

Το δε «αφενός» σου δεν βγάζει νόημα. Από την στιγμή που και νοσούν αλλά και μεταδίδουν και μάλιστα σε σημαντικό ποσοστό ακόμη και στο peak της εμβολιαστικής επίδρασης, η απειλή είναι το ίδιο υπαρκτή. Πώς ακριβώς αιτιολογείται να απαιτείς τεστ μόνο για τον έναν γιατί ο ανεμβολίαστος π.χ. έχει 70% πιθανότητα να το μεταδώσει σε 5 άτομα στον χώρο και ο εμβολιασμένος 10%;

Δεν είναι ότι υπάρχει ελάχιστη πιθανότητα να μεταδοθεί μεταξύ εμβολιασμένων για να έχει μια λογική το μέτρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2021, 23:04

Otto Weininger έγραψε:
19 Σεπ 2021, 13:47
hellegennes έγραψε:
19 Σεπ 2021, 13:26
Otto Weininger έγραψε:
19 Σεπ 2021, 11:16
Το τεστ στους ανεμβολιαστους είναι μαλακία μέτρο. Απαγόρευση έπρεπε να έχουν.
Γιατί, νομίζεις ότι θα μπουν πολλοί στην διαδικασία να κάνουν τεστ για να μπούνε σε ταβέρνα; :smt005:

Αν θέλετε να εθελοτυφλείτε, δικαίωμά σας.
Μα αυτό λέω. Όχι τεστ, απαγόρευση. Μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Σε τι χρησιμεύει αυτό; Ή θεωρείς ότι το ρίσκο της προσυμπτωματικής μόλυνσης είναι αρκούντως μεγάλο ώστε είτε να μην επιτρέπεις τα τραπεζοκαθίσματα σε εσωτερικούς χώρους είτε ότι πρέπει να κάνουν όλοι τεστ. Ο προσυμπτωματικός εμβολιασμένος δεν έχει καθόλου μικρή πιθανότητα να μεταδώσει είτε σε εμβολιασμένους είτε σε ανεμβολίαστους για να θεωρήσεις ότι δεν εμπίπτει στην όποια απόφαση θα πάρεις.

Παρεμπιπτόντως, προσωπικά δεν θα πατούσα ποτέ το πόδι μου σε μαγαζί που ζητάει προσωπικά μου δεδομένα. Οπότε και να κάνω το εμβόλιο δεν πρόκειται να μπω σε μαγαζί που θα μου ζητήσουν πιστοποιητικό. Εγώ δεν χάνω κάτι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70073
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Σεπ 2021, 23:05

περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 22:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:35
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 17:54


Με βλέπεις να μιλάω μόνο για τους ανεμβολίαστους; Το άρθρο που έβαλα πριν το διάβασες; Το 80% είναι πλήρως εμβολιασμένοι. Κρούσματα υπάρχουν και μεταξύ μας (και σίγουρα και νοσηλείες). Επομένως χωρίς τεστ εννοείται πως θα υπάρχει μετάδοση και μεταξύ των εμβολιασμένων, εξού και οι σκέψεις για επαναφορά των ράπιντ για όλους στην Κύπρο. Άρα δεν νοείται καν "προστασία" όταν μόνο το 20% (και αν) κάνει τεστ. Εγώ προσωπικά κάνω κάθε βδομάδα για να γνωρίζω πού πατάω και πού βρίσκομαι. Και εννοείται πως το "είμαι εμβολιασμένος" δεν μου λέει απολύτως τίποτα και συνεχίζω να προσέχω με μέτρα προστασίας. Σκασίλα μου αν είσαι ή αν δεν είσαι εμβολιασμένος. Αναφέρεται ο άλλος σε έννοιες κοινωνίες την στιγμή που όταν πεις στο 80% να συνεχίσει να κάνει τεστ, θα εξαγριωθεί και θα αναρωτηθεί "και γιατί στο διάολο πήγα να κάνω το εμβόλιο;" και φυσικά δεν θα μπορείς να του πεις και τίποτα εφόσον όλα αυτά τα μέτρα οδήγησαν τους μη ευπαθείς να το κάνουν. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ηλιθιότητες και πήγαινε ο καθένας να το κάνει επειδή το ήθελε τότε δεν θα τα συζητούσαμε τώρα όλα αυτά.
Κατ´ αρχήν πιστεύω ότι όσοι λένε "και γιατί πήγα ΕΓΩ να κάνω το εμβόλιο" δεν έχουν καταλάβει όντως γιατί έκαναν το εμβόλιο και παίζουν στην ίδια κατηγορία με τους ξύπνιους βλάκες που λουφάρουν μέχρι να βγάλουν οι άλλοι το φίδι από την τρύπα, είναι η πιο γελοία κοινωνική κατηγορία.

Γενικώς, όσοι έκαναν εμβόλιο θεωρώντας ότι ξεμπέρδεψαν με τον ιό και δεν χρειάζεται πλέον να παίρνουν τις στοιχειώδεις προφυλάξεις (μάσκες, αποστάσεις, πλύσιμο χεριών, περιοδικά τεστ) είναι ανόητοι άνθρωποι. Το εμβόλιο απλώς δίνει μια χαλαρότητα αναφορικά με τις επιπτώσεις της βαριάς νόσησης, πράγμα που οι στατιστικές το αποδεικνύουν. Δεν είναι ορός αθανασίας.

Αναφορικά με το ποιος κολλάει ποιον, η απάντηση είναι απλή. Τόσο οι εμβολιασμένοι όσο και οι ανεμβολίαστοι αλλά και οι νοσήσαντες, μπορούν να μεταδώσουν αλλά και να ξανατσιμπήσουν τον ιό. Οπότε, ούτε η φυσική νόσηση, εγγυάται κάτι περισσότερο από το εμβόλιο. Απλώς διαφέρει από οργανισμό σε οργανισμό η διάρκεια ανοσίας. Και φυσικά, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, διαφέρει και η επικινδυνότητα (ιϊκό φορτίο) μετάδοσης από εμβολιασμένο ή νοσήσαντα. Όσο περισσότερα αντισώματα υπάρχουν, τόσο πιο μικρή είναι η μετάδοση.

Με λίγα λόγια, αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο αν κολλήσουν αλλα είναι και πιο επικίνδυνοι ως μεταδότες, είναι οι ανεμβολίαστοι. Θέλουν να το καταλάβουν; Έχει καλώς. Δεν θέλουν να το καταλάβουν; Και πάλι έχει καλώς. Μπορεί να καταλήξει και κακώς αλλά από ένα σημείο και μετά, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα και όχι δικό μου.

Δική τους είναι η ζωή ας τη διαχειριστούν όπως γουστάρουν. Και το ότι δεν γουστάρουν τους εμβολιασμένους, προσωπικώς δεν το βρίσκω καθόλου κακό, αντιθέτως. Στηρίζω ολοθέρμως το οτιδήποτε αφορά σε ανεπιθύμητα ασμπέτε. :lol:
Όπως έχω πει και πριν, το 80% του πληθυσμού έχει εμβολιαστεί και δεν ελέγχεται. Από αυτό το ποσοστό πόσοι νομίζεις ανήκουν στην πρώτη κατηγορία που περιέγραψα και που εσύ η ίδια χαρακτηρίζεις ανόητους και την πιο γελοία κοινωνική ομάδα; Όταν το ίδιο το υπουργείο υγείας ανακοινώνει πως με το που εμβολιαστεί η πλειοψηφία (όπως και έγινε) θα πάρουμε τις ζωές μας πίσω;



(Δεν ψάχνω βαθύτερα ή και για Ελλάδα, τα γνωρίζετε).

Όταν για να κυκλοφορήσεις χρειάζεσαι διαβατήριο κόβιντ, όταν για να πείσουν την νεολαία την εξαγοράζουν με κουπόνια και ηλιθιότητες; Είναι η μειοψηφία οι άνθρωποι που έχουν εμβολιαστεί εξαιτίας των περιορισμών, των προνομίων, της οικονομικής στένωσης κτλ; Εγώ δεν θα χαρακτήριζα ανόητους τους ίδιους ακόμη κι’ αν με εκνευρίζουν. Το ίδιο το υπουργείο υγείας και η κυβέρνηση προκάλεσαν αυτές τις αντιδράσεις και συμπεριφορές και τώρα τρέχουν να τα φτιάξουν και δεν συμμαζεύονται. Γιατί δεν είναι δυνατόν με 80% ποσοστά εμβολιασμών όταν σκούζονταν να πιάσουν αυτό το ποσοστό να έρχονται μετά και να σου λένε δεν αρκεί, ούτε το 20% των ανεμβολίαστων που ελέγχονται κάθε 3 μέρες βάζοντας λεφτά από την τσέπη, μπορεί να προκαλέσει τόση ζημιά. Και εφόσον δεν κινδυνεύουν και δεν μεταδίδουν το ίδιο εύκολα οι εμβολιασμένοι (που είναι η πλειοψηφία) και δεν τους ενδιαφέρει για τους ανεμβολίαστους (βλέπε εκδικητικά μέτρα για να αναγκαστούν να εμβολιαστούν), και απ’ την στιγμή που οι υπόλοιποι ελέγχονται, κανονικά δεν θα έπρεπε να ζητάνε έξτρα ελέγχους για τους εμβολιασμένους. Άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά με το αφήγημα.
Γιατί μετά από όλα αυτά θα πρέπει να ενδιαφέρουν τους εμβολιασμένους οι ανεμβολίαστοι, που αφενός δεν μπορούν να πάρουν την παραμικρή πρωτοβουλία και συγχρόνως απαιτούν από αυτούς που οι ίδιοι θεωρούν ανεπαρκείς, εγγυήσεις τόσο για τη σωματική όσο και οικονομική ασφάλεια τους;

Στην τελική όποιος δεν αποδέχεται την ατομική ευθύνη, υποχρεωτικά μπαίνει σε καθεστώς κηδεμονίας.

Το να το παίζεις συγχρόνως λέφτερος και προσωπικώς ανεύθυνος, δε λέει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 19 Σεπ 2021, 23:06

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2021, 12:31
Kauldron έγραψε:
19 Σεπ 2021, 01:25


Τα σχόλια δικά σας...

:giggle:
Γυαλάκια/
Φοράνε/
Αυτοί που σας γαμάνε
Καλά, προς το παρόν κόψε την πολύ μαλακία γιατί σε έχει τυφλώσει...
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2021, 23:15

runner έγραψε:
19 Σεπ 2021, 16:00
hellegennes έγραψε:
19 Σεπ 2021, 05:02
Ακόμη δεν έχω καταλάβει την λογική του διαχωρισμού οι εμβολιασμένοι μπαίνουν έτσι ενώ οι ανεμβολίαστοι θέλουν τεστ. Από την στιγμή που ο ιός μεταδίδεται πολύ εύκολα από εμβολιασμένους, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος για τον διαχωρισμό. Ή αποφασίζουμε ότι αφήνουμε στην άκρη τα τεστ ή απαιτούνται για όλους.
Όσο και να σκούζετε, οι ανεμβολίαστοι κολλούν πολύ πιο εύκολα τη νόσο και την περνούν πολύ πιο βαριά ίσως και σε σημείο να κινδυνεύει η ζωή τους.
Στους εμβολιασμένους αυτό ισχύει σε μικρό ποσοστό και απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα.
Αυτήν την περίοδο στις ΜΕΘ και στις κλίνες απλής νοσηλείας η πλειοψηφία είναι ανεμβολίαστοι ψέκες.
Διψήφιο ποσοστό δεν είναι μικρό ποσοστό. Αυτή η καραμέλα πρέπει να σταματήσει. Είναι σαν να λες ότι με 5 ποτήρια βότκα έχεις λιγότερες πιθανότητες να προκαλέσεις ατύχημα οδηγώντας απ' ό,τι με 10 ποτήρια, οπότε ας οδηγήσεις μετά από 5 ποτήρια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

περαστική

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περαστική » 19 Σεπ 2021, 23:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Σεπ 2021, 23:05
περαστική έγραψε:
19 Σεπ 2021, 22:14

Όπως έχω πει και πριν, το 80% του πληθυσμού έχει εμβολιαστεί και δεν ελέγχεται. Από αυτό το ποσοστό πόσοι νομίζεις ανήκουν στην πρώτη κατηγορία που περιέγραψα και που εσύ η ίδια χαρακτηρίζεις ανόητους και την πιο γελοία κοινωνική ομάδα; Όταν το ίδιο το υπουργείο υγείας ανακοινώνει πως με το που εμβολιαστεί η πλειοψηφία (όπως και έγινε) θα πάρουμε τις ζωές μας πίσω;



(Δεν ψάχνω βαθύτερα ή και για Ελλάδα, τα γνωρίζετε).

Όταν για να κυκλοφορήσεις χρειάζεσαι διαβατήριο κόβιντ, όταν για να πείσουν την νεολαία την εξαγοράζουν με κουπόνια και ηλιθιότητες; Είναι η μειοψηφία οι άνθρωποι που έχουν εμβολιαστεί εξαιτίας των περιορισμών, των προνομίων, της οικονομικής στένωσης κτλ; Εγώ δεν θα χαρακτήριζα ανόητους τους ίδιους ακόμη κι’ αν με εκνευρίζουν. Το ίδιο το υπουργείο υγείας και η κυβέρνηση προκάλεσαν αυτές τις αντιδράσεις και συμπεριφορές και τώρα τρέχουν να τα φτιάξουν και δεν συμμαζεύονται. Γιατί δεν είναι δυνατόν με 80% ποσοστά εμβολιασμών όταν σκούζονταν να πιάσουν αυτό το ποσοστό να έρχονται μετά και να σου λένε δεν αρκεί, ούτε το 20% των ανεμβολίαστων που ελέγχονται κάθε 3 μέρες βάζοντας λεφτά από την τσέπη, μπορεί να προκαλέσει τόση ζημιά. Και εφόσον δεν κινδυνεύουν και δεν μεταδίδουν το ίδιο εύκολα οι εμβολιασμένοι (που είναι η πλειοψηφία) και δεν τους ενδιαφέρει για τους ανεμβολίαστους (βλέπε εκδικητικά μέτρα για να αναγκαστούν να εμβολιαστούν), και απ’ την στιγμή που οι υπόλοιποι ελέγχονται, κανονικά δεν θα έπρεπε να ζητάνε έξτρα ελέγχους για τους εμβολιασμένους. Άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά με το αφήγημα.
Γιατί μετά από όλα αυτά θα πρέπει να ενδιαφέρουν τους εμβολιασμένους οι ανεμβολίαστοι, που αφενός δεν μπορούν να πάρουν την παραμικρή πρωτοβουλία και συγχρόνως απαιτούν από αυτούς που οι ίδιοι θεωρούν ανεπαρκείς, εγγυήσεις τόσο για τη σωματική όσο και οικονομική ασφάλεια τους;

Στην τελική όποιος δεν αποδέχεται την ατομική ευθύνη, υποχρεωτικά μπαίνει σε καθεστώς κηδεμονίας.

Το να το παίζεις συγχρόνως λέφτερος και προσωπικώς ανεύθυνος, δε λέει.
Δεν κατάλαβα την απάντηση καθόλου οφείλω να ομολογήσω. Την κυβέρνηση και το υπουργείο υγείας δεν τους ενδιαφέρει για τους ανεμβολίαστους έγραψα, και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα. Έγραψα κάτι δεδομένο. Δεν είπα θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει. Επομένως με το να σκέφτονται σοβαρά να βάλουν και την πλειοψηφία του 80% των εμβολιασμένων να κάνει τεστ, δεν δικαιολογεί καθόλου την "τρομερότατη ζημιά" που προκαλεί το 20% των ήδη ελεγμένων ανεμβολίαστων 2 φορές την βδομάδα. Άρα δεν παίρνεις την ζωή σου πίσω όπως σου υποσχέθηκαν (και δεν είσαι εσύ ο ανόητος και ο γελοίος) και μάλλον για να το απαιτούν πια και από σένα πιάνοντας τα ποσοστά που ήθελαν, ε κάτι δεν πάει καλά με τα δεδομένα, όπως οι ίδιοι λένε για να σκέφτονται να πάρουν αυτή την απόφαση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Σεπ 2021, 23:31

Αλιόσα έγραψε:
19 Σεπ 2021, 21:04
Σιγά από πάνω μην επιβραβεύεται, με διευκολύνσεις, ο κάθε ψέκας αρνητής απο τη στιγμή που δείχνει μηδενική κοινωνική ευθύνη. Ας κάνει κάθε εβδομάδα για τους επόμενους μήνες συνεχή "rapid test", ενα 80 ευρω το μήνα επιπλέον έξοδα.

A και επισης ανεμβολιαστος και εμβολιασμενος ουτε κολλάνε ούτε μεταδίδουν το ίδιο εύκολα.
Η διαφορά είναι ανούσια. Από την στιγμή που η πιθανότητα είναι σημαντική για να κολλήσεις, ή απαιτούνται μέτρα για όλους, αν κριθεί ότι η κατάσταση είναι κακή, ή για κανέναν.

Όσο για τα rapid, προσωπικά δεν έχω τέτοια νομική υποχρέωση, οπότε στον πούτσο μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Σεπ 2021, 23:37

Η πλάκα είναι που μιλάνε για κοινωνική ευθύνη ή συνείδηση οι χειρότεροι παρτάκηδες. Άντε ρε χαϊβάνια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9990
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 19 Σεπ 2021, 23:54

Οικονόμου: "Το είπαμε παιδιά, ο στόχος είναι να δυσκολέψει η ζωή αυτών τον ανθρώπων. Ένας ακόμη λόγος για να πειστούν, να παν να εμβολιαστούν."
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Τυπικό δείγμα μπολιασμένου...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 20 Σεπ 2021, 00:08

Πρακτικά δεν δυκολεύει η ζωή κανενός, το μόνο που επιβαρύνει τους ανεμβολίαστους είναι το κόστος των ραπιντ τεστς για την εργασία τους, και ότι από χειμώνα δεν θα μπορούν να πηγαίνουν σινεμα.
Ε, και; ..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών