Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Σεπ 2021, 09:31

Είναι περίεργο που ο υπουργός θέλει να αποκόψει τον μικρό ελεύθερο επαγγελματία από τον δανεισμό. Ο ίδιος έχει πάρει γύρω στα 700.000 κολαριστά από τράπεζες. Γιατί να δώσει η τράπεζα στον ελληνόκαρδο Άδωνις κι όχι στον μικρό ελεύθερο επαγγελματία;

Δε με ενδιαφέρει, ειλικρινά, που ο Άδωνις καθώς λένε γαμάει ψόφιες γάτες. Ό,τι γουστάρει μπορεί να κάνει ο άνθρωπος. Δικαίωμα του. Μα δεν μπορείς να είσαι υπουργός και να λες τέτοιες μαλακίες ρε άδωνι. Και να φανταστείς ότι έχω κάνω γυμνό τατουάζ της γυναίκας του πάνω από τον αφαλό μου. Σβήνεται τώρα αυτό το πράμα;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Σεπ 2021, 12:04

Υδράργυρος έγραψε:
24 Σεπ 2021, 08:35
Chilloutbuddy έγραψε:
24 Σεπ 2021, 08:03

Στις ΑΕ ο ιδιοκτήτης δεν έχει προσωπική ευθύνη, μπορεί (αν κηρυχτεί πτώχευση της εταιρίας) ο συνήγορος της πτώχευσης να ρευστοποιήσει ό,τι περιουσιακό στοιχείο έχει η εταιρία και να σου δώσει κάτι, ΑΝ έχει μείνει κάτι αφού πληρωθεί πρώτα το κράτος και οι εργαζόμενοι. Αλλά το σπίτι του μετόχου ή του κύριου μετόχου (ιδιοκτήτη) δεν το παίρνεις ποτέ.
Έχει αλλάξει αυτό. Με τους μνημονιακούς νόμους η ΑΕ είναι σαν να είναι ΟΕ. Άσε που σε βάζουν να υπογράφεις εγγυητής. Δε γλιτώνεις από πουθενά. Αν είσαι σε ΑΕ ξέρεις οτι άν κάτι δεν πάει καλά θα πας φυλακή και θα στα βγάλουν όλα στο σφυρί
Μλκ....Έχεις δίκιο, δεν το ήξερα. Το 2019 το κάνανε, και ισχύει μόνο για τη μη πληρωμή φόρων λέει, όχι για τα δάνεια.
Χα.
Πρέπει πλέον να είσαι καμικάζι κανονικά για να δεχτείς να μπεις σε ΔΣ στην Ελλάδα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 24 Σεπ 2021, 12:32

Chilloutbuddy έγραψε:
24 Σεπ 2021, 12:04

Μλκ....Έχεις δίκιο, δεν το ήξερα. Το 2019 το κάνανε, και ισχύει μόνο για τη μη πληρωμή φόρων λέει, όχι για τα δάνεια.
Χα.
Πρέπει πλέον να είσαι καμικάζι κανονικά για να δεχτείς να μπεις σε ΔΣ στην Ελλάδα.
Άμα μείνουν απλήρωτα τα δάνεια, δε θα μείνει και ο ΦΠΑ; Άστο σου λέω, άμα είσαι στο ΔΣ τα βράδια σκέφτεσαι τι θα κάνεις άμα σκάσουν όλα. Τι ρούχα θα βάλεις στο σάκο για τη φυλακή κλπ

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8966
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 24 Σεπ 2021, 12:37

Χρεωκόπησε το κράτος και οι έλληνες πολιτικοί αγανάκτησαν με τις μικρες επιχειρήσεις που δεν συνενώνονται. Ας γυρισει η ΝΔ τα δάνεια που πήρε και ας συνενωθει αυτην για να τα πληρωσει.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Σεπ 2021, 12:38

Διευθύνων Σύμβουλος παύλα Αυτοφωράκιας :smt005:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 24 Σεπ 2021, 12:44

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Σεπ 2021, 09:31
Γιατί να δώσει η τράπεζα στον ελληνόκαρδο Άδωνις κι όχι στον μικρό ελεύθερο επαγγελματία;
Νομίζω γιατί κλανει το γατί.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 24 Σεπ 2021, 13:39

Chilloutbuddy έγραψε:
24 Σεπ 2021, 04:53
hellegennes έγραψε:
23 Σεπ 2021, 20:50
Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 16:16

κι αν τον γράψουνε στ'αρχίδια τους και δεν κλείσουνε τι θα κάνει;
Πρώτα απ' όλα, ένας πολιτικός είναι χυδαίο να δημιουργεί κλίμα με τέτοιες δηλώσεις. Πολύ περισσότερο ένας υπουργός ανάπτυξης. Δεύτερον, αν όντως είναι στρατηγική λογική της κυβέρνησης και όχι μια παπαριά που πέταξε, μια κυβέρνηση έχει διάφορους τρόπους για να το κάνει αυτό πραγματικότητα.
καλά, γράφτον στ'αρχίδια σου εσύ αρχικά και βλέπουμε :lol:

Μα τι μαλακίες συζητάμε ρε παιδιά, ακόμα και στη Σιγκαπούρη να πας που είναι όλα μονοπώλιο, και πάλι ξεφυτρώνουνε μικρές επιχειρήσεις σα μανιτάρια. Από τον τύπο που φτιάχνει δερμάτινα κολάρα για σκύλους στο γκαράζ του μέχρι προγραμματιστές που παραιτήθηκαν απτην γκούγκλ. Δεν πάνε πουθενά οι μικρές επιχειρήσεις
Στη Σιγκαπούρη συγκεκριμένα πάνε στο 14,7% του εργατικού δυναμικού.

Σαν να λέμε πρέπει να κλείσουν οι μισές ελληνικές μικρομεσαίες επιχειρήσεις.
Καθόλου άσχημα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Σεπ 2021, 13:57

Μου αρέσει που ο κόσμος εκπλήσσεται που ένας πολιτικά λαοσιτης που έβγαλαν πρώτο σε σταυρούς έχει απόψεις ενός πολιτικά λαοσιτη.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Σεπ 2021, 14:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2021, 13:57
Μου αρέσει που ο κόσμος εκπλήσσεται που ένας πολιτικά λαοσιτης που έβγαλαν πρώτο σε σταυρούς έχει απόψεις ενός πολιτικά λαοσιτη.
Γιατί, ποιός ξέρει τις θέσεις του ΛΑΟΣ πέρα από μετανάστες μπαντ; :smt017
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4835
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 24 Σεπ 2021, 14:01

Σέλευκας έγραψε:
24 Σεπ 2021, 12:37
Χρεωκόπησε το κράτος και οι έλληνες πολιτικοί αγανάκτησαν με τις μικρες επιχειρήσεις που δεν συνενώνονται.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 24 Σεπ 2021, 20:45

Ίακχος έγραψε:
24 Σεπ 2021, 14:01
Σέλευκας έγραψε:
24 Σεπ 2021, 12:37
Χρεωκόπησε το κράτος και οι έλληνες πολιτικοί αγανάκτησαν με τις μικρες επιχειρήσεις που δεν συνενώνονται.
:goodpost:
Πως συνενώνονται δύο μικρές επιχειρήσεις ;
Εγώ ήξερα κάποτε έναν που σπούδασε πληροφορική και ο μπαμπάς του είχε επιπλοποιϊο. Ο νεαρός ήθελε να ασκήσει το επάγγελμα του freelance programmer με τιμολόγια του επιπλοποιϊου, που θα άλλαζε βέβαια κάποιες λεπτομέρειες στις δηλώσεις του. Δεν ξέρω τι έγινε τελικά αλλά ο μπαμπάς φώναζε "ορίστε μας" και επίσης μου είπε εμένα "είσαι ένας από αυτούς που παρασύρουν το γιό μου". Του λέω "δεν ξέρω τίποτα εγώ, μιά φορά όλη κι όλη συζήτησα με το γιό σας για ένα προγραμματιστικό θέμα" αλλά επέμενε "όχι, σας ξέρω εγώ, είσαι ένας που τον παρασύρει".
Αν εν πάσει περιπτώσει κάποιες διαπραγματεύσεις αρχίσουν μεταξύ κάτω γειτονιάς και πάνω γειτονιάς το βλέπετε να τελεσφορεί το σύστημα ;
Πάντως το είχα πει σε έναν λογιστή ο οποίος είναι μακαρίτης τώρα και μου είπε "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών