Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 11:37

Εντωμεταξύ το mall δεν ήταν απλά ένα αυθαίρετο του Λάτση, ή έχω πέσει θύμα προπαγάνδας των ζαιων; :giggle:

Εντωμεταξύ 2 - εσείς θα προτιμούσατε στην Ελλάδα να έχετε μαγαζί στο mall ή στην Ερμού; :giggle:

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9708
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Σεπ 2021, 11:46

Η επιχείρηση του που πουλάει βιβλία πόσο μικρή ήταν ρε παιδιά; Τελικά μάλλον είναι αλήθεια αυτά που λένε για τον Άδωνη. Και δεν εννοώ που είναι μπαισέξουαλ. Δικαίωμα του να τον παίρνει που και που άμα θέλει. Λέω για το άλλο που κυκλοφορεί στην πιάτσα. Πρέπει λέει να σφίγγει με σχοινιά 3 λαιμούς ταυτόχρονα για να εκσπερματώσει.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Σεπ 2021, 12:02

Χροοονια τωρα ακουω τα ιδια. Να συγχωνευτουν λεει. Λες και ειναι ευκολο. Τσακωνονται για τα ποσοστα οι πλεμπαιοι λεει. Λες και δεν ειναι αυτο το σημαντικοτερο πραμα. Με 51 εισαι θεος, με 49 εισαι ενα τιποτα.
Κλειστε μας λενε

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Σεπ 2021, 12:37

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:22
Να απαγορεύσουν και τα φραντσαιζ όμως. Όχι πουστιες. Μικρομαγαζατορας πάλι από την άλλη, και να σκάει νταβατζιλίκι στην εταιρεία.
Δεν είναι νταβατζιλίκι, του προσφέρει τροφοδοσία, μάρκετινγκ, HR, εξοπλισμό. Ουσιαστικά είναι υποκατάστημα και ο μαγαζάτορας χαμηλόβαθμος μάνατζερ.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22731
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 23 Σεπ 2021, 12:41

foscilis έγραψε:
23 Σεπ 2021, 12:37
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:22
Να απαγορεύσουν και τα φραντσαιζ όμως. Όχι πουστιες. Μικρομαγαζατορας πάλι από την άλλη, και να σκάει νταβατζιλίκι στην εταιρεία.
Δεν είναι νταβατζιλίκι, του προσφέρει τροφοδοσία, μάρκετινγκ, HR, εξοπλισμό. Ουσιαστικά είναι υποκατάστημα και ο μαγαζάτορας χαμηλόβαθμος μάνατζερ.
ναι μαλακιες. Μικρομαγαζιστικη λογική πουτανιαρικη. Αν δε θέλουμε μικρομαγαζα, είτε πολυεθνικές με υπαλλήλους, είτε συνεργατικα με σύνδεση στον τοπικό πληθυσμό.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Σεπ 2021, 12:54

Σοβαρά νομίζεις ότι ο όρος "μικρομάγαζο" αναφέρεται στην έκταση; Δηλαδή ας πούμε η Άλφα Μπανκ της γωνίας είναι μικρομάγαζο;

Και μετά απορείς γιατί το σύστημα σε πάει γαμιώντας; Ότι δηλαδή θα δυσκολευόταν;

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8966
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 23 Σεπ 2021, 13:08

Η απόσταση απο την πραγματικότητα στη ΝΔ είναι τεράστια. Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω οτι τις μικρές επιχειρήσεις συνεχώς τις καταναλώνουν μεχρι εξαφάνισης και κανένας πολιτικός φορέας δεν τις εκπροσωπεί.
Κανονικά θα έπρεπε να βγει ένα κόμμα το οποίο θα είναι μονοθεματικό, θα έχει άποψη μόνο για τις μικρές επιχειρήσεις και τίποτε άλλο. Οποιος θα θελήσει να κυβερνήσει θα πρέπει να αποδεχτεί οτι θα κάνει αυτα τα πέντε πράγματα αλλιώς πάμε σε άλλον και ψηφίζουμε οτι θέλει στα άλλα θέματα.
Ξερά.
Η μόνη λύση είναι αυτή και έπρεπε να είχε γίνει ήδη.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14581
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 23 Σεπ 2021, 13:21

παπαγαλίζετε μια παπαριά.οι συγχωνεύσεις έχουν νόημα όταν μιλάμε για συγκεκριμένου τύπου επιχειρήσεις,κατασκευαστικές μεταφορικές πχ δεν είναι για καφενέδες και περίπτερα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Σεπ 2021, 13:39

Μικρή επιχείρηση για μένα είναι αυτή με πολύ μικρό τζίρο και προσωπικό. Εξαιρώ την παρέα 2-3 προγραμματιστών που μπορεί να φτιάξουν ένα app που πουλάει παγκοσμίως. Μιλώ για πιο παραδοσιακές μορφές εμπορικής δραστηριότητες.

Όλο μου τον επαγγελματικό βίο τον έχω περάσει εργαζόμενος και συνεργαζόμενος κυρίως με μικρές επιχειρήσεις. Αν μου λέγατε πριν χρόνια αν θα είναι καλό να περιοριστεί ο αριθμός τους, μάλλον θα ήμουν αρνητικός. Θα προτιμούσα περισσότερα μικροαφεντικά παρά περισσότερους υπαλλήλους. Ωστόσο στην πράξη βλέπω ότι δεν τσουλάει. Καθώς πέρασε η εποχή που μπορούσες να χώνεις με ανασφάλιστη εργασία όλη την οικογένεια μικρή επιχείρηση, πλέον σημαίνει:

* δυσκολία να πληρώσεις το προσωπικό στην ώρα του
* τελείως ασταθές περιβάλλον εργασίας. Ωράρια που δεν τηρούνται, άδειες που δεν δίνονται και δεν πληρώνονται
* αδυναμία να έχεις εξειδικευμένο προσωπικό. Ο ίδιος που κάνει τις πωλήσεις κάνει και το marketing, συσκευάζει και αποστέλλει τα προϊόντα,
* σκουπίζει καθαρίζει
* κάνει εργασίες που θα έπρεπε να κάνει λογιστής ή κάποιος με συγκεκριμένες γνώσεις και δεν μπορεί να αποφευχθούν τα λάθη
* Δεν έχεις όχι κεφάλαια για έρευνα αλλά ακόμα και η αντικατάσταση εξοπλισμού 20ετίας είναι δύσκολη υπόθεση.
* Σε όσους είδα να είναι πλήρως τυπικοί και με το σταυρό στο χέρι, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οδηγήθηκαν σε κλείσιμο (αν μιλάμε για μη επιδοτούμενες δραστηριότητες).

Αν είσαι επιχείρηση με 4-5 άτομα προσωπικό δεν μπορείς να έχεις σωστή γραμματειακή υποστήριξη, δεν συμφέρει να έχεις δικό σου λογιστή, δεν συμφέρει να έχεις δικό σου δικηγόρο και χάνεις λεφτά επειδή δεν αξίζει να κυνηγήσεις τον απατεώνα με την άκυρη επιταγή κλπ κλπ
Τρεις, τέσσερις τέτοιες επιχειρήσεις μαζί μπορούν να προσλάβουν και ένα άτομο να κάνει όλη την δουλειά του λογιστηρίου χωρίς λάθη.

Πόσες από τις καφετέριες της γειτονιάς σας βγάζουν χρήμα και δεν συντηρούνται από επιδοτήσεις; Εδώ που είμαι έχω 8 απλωμένες σε τρία τετράγωνα και οι περισσότερες κλείνουν και ξανανοίγουν κάθε 2-3 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48494
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 23 Σεπ 2021, 13:54

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Σεπ 2021, 11:46
Η επιχείρηση του που πουλάει βιβλία πόσο μικρή ήταν ρε παιδιά; Τελικά μάλλον είναι αλήθεια αυτά που λένε για τον Άδωνη. Και δεν εννοώ που είναι μπαισέξουαλ. Δικαίωμα του να τον παίρνει που και που άμα θέλει. Λέω για το άλλο που κυκλοφορεί στην πιάτσα. Πρέπει λέει να σφίγγει με σχοινιά 3 λαιμούς ταυτόχρονα για να εκσπερματώσει.
Ποιός να το φανταζόταν οτι ο Άδωνις θα την είχε μικρή? (την επιχείρηση).

Άραγε, αυτοί που φωνάζουν "σκίσε τους Αδωνάρα", την έχουν μικρότερη? :003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2021, 14:08

ST48410 έγραψε:
23 Σεπ 2021, 13:39
Μικρή επιχείρηση για μένα είναι αυτή με πολύ μικρό τζίρο και προσωπικό.
Μα έτσι είναι, δεν είναι θέμα υποκειμενικής άποψης. Πολύ μικρές επιχειρήσεις ορίζονται αυτές με λιγότερους από 10 εργαζόμενους. Μικρές, ως 50. Μεσαίες, ως 250. Δυστυχώς δε θυμάμαι τις προϋποθέσεις του τζίρου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Σεπ 2021, 14:46

Ασέβαστος έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:03
Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 09:58
Αν ήταν δικά σου λεφτά εσυ πού θα ένιωθες πιό ασφαλής να τα δάνειζες; Σε 500 μικρές επιχειρήσεις ή σε μία μεγάλη;

Γιατί για δικά σας λεφτά πρόκειται.
σωστη, αλλα δυσκολη ερωτηση, και δεν εχω απαντηση.

υπαρχει καπου στατιστικο, απο που εχουν φαει τα μεγαλυτερα κανονια οι τραπεζες; απο πολλους μικρους η λιγους μεγαλους;
μπα δε νομίζω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Σεπ 2021, 14:51

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:46
Ασέβαστος έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:03
Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 09:58
Αν ήταν δικά σου λεφτά εσυ πού θα ένιωθες πιό ασφαλής να τα δάνειζες; Σε 500 μικρές επιχειρήσεις ή σε μία μεγάλη;

Γιατί για δικά σας λεφτά πρόκειται.
σωστη, αλλα δυσκολη ερωτηση, και δεν εχω απαντηση.

υπαρχει καπου στατιστικο, απο που εχουν φαει τα μεγαλυτερα κανονια οι τραπεζες; απο πολλους μικρους η λιγους μεγαλους;
μπα δε νομίζω.
εσυ που θα τα δανειζες; στη μεγαλη η στις μικρες;





παψε νταντζε παιδι μου, για επιχειρησεις μιλαμε. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 23 Σεπ 2021, 15:00

Ασέβαστος έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:51
Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:46
Ασέβαστος έγραψε:
23 Σεπ 2021, 10:03

σωστη, αλλα δυσκολη ερωτηση, και δεν εχω απαντηση.

υπαρχει καπου στατιστικο, απο που εχουν φαει τα μεγαλυτερα κανονια οι τραπεζες; απο πολλους μικρους η λιγους μεγαλους;
μπα δε νομίζω.
εσυ που θα τα δανειζες; στη μεγαλη η στις μικρες;





παψε νταντζε παιδι μου, για επιχειρησεις μιλαμε. :003:
θα σου απαντήσω θεωρητικά, όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί στην Ελλάδα απλά δεν παίρνονται οι αποφάσεις έτσι, αλλά για τη θεωρία:
γιατί στη μεγάλη επιχείρηση έχεις ισολογισμό, προϋπολογισμό για το μέλλον, παλιούς προϋπολογισμούς για να συγκρίνεις με τον ισολογισμό να δεις αν πιάνουνε τα νούμερα γενικά, πιστοποιητικό ελεγκτή που σου λέει αν είναι κάτι σοβαρό είναι σάπιο, αν θες μπορείς να βάλεις και δικούς σου ελεγκτές να τα ξετινάξουν όλα, και βασικά όλο το προσωπικό της εταιρίας στη διάθεσή σου γιατί αν πρόκειται για δάνειο σε έχουν ανάγκη αυτοί, όχι εσύ.

Στη μικρή επιχείρηση έχεις μια φορολογική δήλωση και τον ιδιοκτήτη που σου λέει "το μαγαζί πάει καλά, αν θες έλα κάτσε ένα πρωϊ εδώ να δεις τι γίνεται από κόσμο".

Αυτά για τα τυπικά. Το σημαντικότερο στην πράξη ομως είναι ότι είναι πολύ πιό εύκολο, γρήγορο και φτηνό να μιλάς με έναν άνθρωπο αντί για 500.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Μικρές επιχειρήσεις γιοκ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Σεπ 2021, 15:11

Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 15:00
Ασέβαστος έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:51
Chilloutbuddy έγραψε:
23 Σεπ 2021, 14:46

μπα δε νομίζω.
εσυ που θα τα δανειζες; στη μεγαλη η στις μικρες;





παψε νταντζε παιδι μου, για επιχειρησεις μιλαμε. :003:
θα σου απαντήσω θεωρητικά, όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί στην Ελλάδα απλά δεν παίρνονται οι αποφάσεις έτσι, αλλά για τη θεωρία:
γιατί στη μεγάλη επιχείρηση έχεις ισολογισμό, προϋπολογισμό για το μέλλον, παλιούς προϋπολογισμούς για να συγκρίνεις με τον ισολογισμό να δεις αν πιάνουνε τα νούμερα γενικά, πιστοποιητικό ελεγκτή που σου λέει αν είναι κάτι σοβαρό είναι σάπιο, αν θες μπορείς να βάλεις και δικούς σου ελεγκτές να τα ξετινάξουν όλα, και βασικά όλο το προσωπικό της εταιρίας στη διάθεσή σου γιατί αν πρόκειται για δάνειο σε έχουν ανάγκη αυτοί, όχι εσύ.

Στη μικρή επιχείρηση έχεις μια φορολογική δήλωση και τον ιδιοκτήτη που σου λέει "το μαγαζί πάει καλά, αν θες έλα κάτσε ένα πρωϊ εδώ να δεις τι γίνεται από κόσμο".

Αυτά για τα τυπικά. Το σημαντικότερο στην πράξη ομως είναι ότι είναι πολύ πιό εύκολο, γρήγορο και φτηνό να μιλάς με έναν άνθρωπο αντί για 500.
Δε λεει αυτο. Εχεις μια αγορα που εχει 3 εταιριες με 20 εκατομμυρια τζιρο η καθε μια, και εχεις αλλες 15 με 2 εκατομμυρια τζιρο η καθε μια. Ο γεωργιαδης λεει οτι οι μικρες θα πρεπει να κλεισουνε και να μεινουν μονο οι μεγαλες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών