Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 28 Σεπ 2021, 00:14

BlastFromThePast έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:36
Bandit59 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:24
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:20
Αυτό που είπε η Νόβα, ειναι το ίδιο που θα ακούσεις από οποιονδήποτε είχε ζήσει στον υπαρκτό σοσιαλισμό της ΕΣΣΔ. Τα βασικά αγαθά ήταν όλα εξασφαλισμένα και για τον τελευταίο. Τροφή, στέγαση, παιδεία, υγεία. Ναι, δεν υπήρχαν είδη πολυτελείας, παρά μόνο για τα ανώτερα στελέχη της κομματικής νομενκλατούρας, αλλά δεν υπήρχαν άστεγοι, πεινασμένοι, αγράμματοι ή άτομα που πρέπει να κάνουν δυο δουλειές για να πληρώνουν τα φροντιστήρια των παιδιών τους, ή και άτομα που πουλούν χωράφια για να δώσουν φακελάκι ώστε να μπορέσουν να κάνουν εγχείρηση οι δικοί τους. Υπήρχε και εκεί νεποτισμός, γιατί είχα ακούσει από κάποιον γιο καθηγητή πανεπιστημίου που είχε πρόσβαση σε όλη την βιβλιογραφία, ενώ σπούδαζε, αλλά μέχρι εκεί. Στην αστική Ελλάδα, ακόμα και στη σύγχρονη, ο γιος του καθηγητή δεν χρειάζεται καν να σπουδάσει. Είτε θα περάσει αδιάβαστος όλα τα μαθήματα, ειτε θα πάει να αγοράσει πτυχίο από την Ιταλία ή την Αγγλία.
Πλάκα έχει που όταν έρχεται η κουβέντα στο τυραννικό αυτό καθεστώς, ΟΛΟΙ κάνετε γαργάρα μια λεξούλα... ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Τη θυμάστε ΜΟΝΟ ΄ταν μιλάτε για την 21η Απριλίου.
Ελευθερία για ΠΟΙΟΝ είναι το θέμα. Θέλουμε τον χουντικό Παπαδόπουλο ελεύθερο; Όχι φυσικά, τον θέλουμε σε γκούλαγκ.

Όποιος μιλά για ελευθερία γενικά είναι υποκριτής. Ελευθερία γενικά θα υπάρχει μόνο στον κομμουνισμό, σε πολλά πολλά χρόνια από τώρα.
Μέχρι τότε το ζητούμενο είναι ποιος θα είναι ελεύθερος και ποιος θα υποφέρει. Ας υποφέρουν οι λίγοι, οι φασίστες, οι τεμπέληδες, οι γόνοι.
:smt033:smt033

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22690
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Σεπ 2021, 00:15

Μιας και λέμε για Τζούλια Νόβα... 100 χρόνια ουκρανικής ομορφιάς.

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 28 Σεπ 2021, 00:22

Στύγιος έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:07
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:26
Στύγιος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:16


Παππούς+ γιαγιά : κομμούνια.
Πατέρας+ μάνα: δεξιοί.
Γω ξαναβγήκα κομμούνι. :lol:
Εμένα ο πατέρας της μάνας μου ήταν στο ΕΛΑΣ, αλλά τελευταια ψήφιζε ΠΑΣΟΚ. Η γιαγιά μου, η γυναίκα του ψήφιζε ΚΚΕ. Ο πατροπαππούς μου ήταν δεξιός. Όταν βγήκε το ΠΑΣΟΚ το 81, γυρνούσε μεσα στο χωριό ένα ντατσουν με μεγάφωνα στην διαπασών με αντάρτικα τραγούδια. Πήγε κι έβγαλε το αυτόματο που έκρυβε στο υπόγειο και άρχισε να ρίχνει ριπες στον αέρα φωνάζοντας, Θα σας γαμήσω συμμοριτες! Η υπόλοιπη νύχτα ήταν απόλυτα ήσυχη σε ολο το χωριό. :lol:

:lol::smt005: Αν ήταν και Τόμσον, υποκλίνομαι ταπεινά.
Δεν ξέρω τι μάρκας ήταν. Έκρυβε και χειροβομβίδες στο υπόγειο. Πάντως τον εκδικήθηκαν οι Πασοκοι. Παλιά ιστορία. Ειχε πολεμήσει στην Αλβανία και τον είχαν φυλακίσει στην Θεσσαλονίκη οι Γερμανοί. Εκεί ήταν συγκρατουμενος με τον Γεώργιο Μόδη. Όταν ο Μόδης έγινε υφυπουργός Παιδείας επι Σοφοκλή Βενιζέλου, τον επισκέφτηκε στο πατρικό μας και του είπε: Ζητά μου ό,τι θέλεις! Ο παππούς μου του ζήτησε να φτιαχτεί ένα ακόμα δημοτικό σχολείο στο χωριό. Τιμής ένεκεν λοιπόν ήταν η φωτογραφία του αναρτημενη δίπλα απο το γραφείο του διευθυντή, ως ευεργέτη. Την ξήλωσαν.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Σεπ 2021, 00:25

AlienWay έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:15
Μιας και λέμε για Τζούλια Νόβα... 100 χρόνια ουκρανικής ομορφιάς.

Πολυ καλυτερη της Σουπερνοβα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Σεπ 2021, 00:28

Ζενίθεδρος έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:22
Στύγιος έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:07
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:26


Εμένα ο πατέρας της μάνας μου ήταν στο ΕΛΑΣ, αλλά τελευταια ψήφιζε ΠΑΣΟΚ. Η γιαγιά μου, η γυναίκα του ψήφιζε ΚΚΕ. Ο πατροπαππούς μου ήταν δεξιός. Όταν βγήκε το ΠΑΣΟΚ το 81, γυρνούσε μεσα στο χωριό ένα ντατσουν με μεγάφωνα στην διαπασών με αντάρτικα τραγούδια. Πήγε κι έβγαλε το αυτόματο που έκρυβε στο υπόγειο και άρχισε να ρίχνει ριπες στον αέρα φωνάζοντας, Θα σας γαμήσω συμμοριτες! Η υπόλοιπη νύχτα ήταν απόλυτα ήσυχη σε ολο το χωριό. :lol:

:lol::smt005: Αν ήταν και Τόμσον, υποκλίνομαι ταπεινά.
Δεν ξέρω τι μάρκας ήταν. Έκρυβε και χειροβομβίδες στο υπόγειο. Πάντως τον εκδικήθηκαν οι Πασοκοι. Παλιά ιστορία. Ειχε πολεμήσει στην Αλβανία και τον είχαν φυλακίσει στην Θεσσαλονίκη οι Γερμανοί. Εκεί ήταν συγκρατουμενος με τον Γεώργιο Μόδη. Όταν ο Μόδης έγινε υφυπουργός Παιδείας επι Σοφοκλή Βενιζέλου, τον επισκέφτηκε στο πατρικό μας και του είπε: Ζητά μου ό,τι θέλεις! Ο παππούς μου του ζήτησε να φτιαχτεί ένα ακόμα δημοτικό σχολείο στο χωριό. Τιμής ένεκεν λοιπόν ήταν η φωτογραφία του αναρτημενη δίπλα απο το γραφείο του διευθυντή, ως ευεργέτη. Την ξήλωσαν.
Μπράβο στον παππού σου.ΆΞΙΟΣ ως ΈΛΛΗΝ ,να ζήσετε να τον θυμάστε. :smt023

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Σεπ 2021, 00:35

Ο παππούς μου -ως έφεδρος λοχίας -"έπεσε" στο οχυρό Ποποτλίβιτσα.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22690
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 28 Σεπ 2021, 00:41

Obi Wan Iakobi έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:25
AlienWay έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:15
Μιας και λέμε για Τζούλια Νόβα... 100 χρόνια ουκρανικής ομορφιάς.

Πολυ καλυτερη της Σουπερνοβα.
Σε ποια δεκαετία; Εγώ ψηφίζω 70s
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 28 Σεπ 2021, 01:20

Απολογητες του κομμουνισμου= γραφικοι ηλιθιοι
Τοσο απλα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Σεπ 2021, 01:43

Sid Vicious έγραψε:
28 Σεπ 2021, 01:20
Απολογητες του κομμουνισμου= γραφικοι ηλιθιοι
Τοσο απλα
Μαζοχες υποτακτικοι - καπου πρεπει να βρουν αποκουμπι κ αυτοι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 28 Σεπ 2021, 01:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:13
EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:06
Στο σοσιαλισμο θα εχομε όλοι μια ΜΟΥΝΑΡΑ; :p2:

Αν ναι να στηρίξω
Ναι, αλλά όχι απ' την πρώτη μέρα, θα υπάρχουν λίστες αναμουνής.
:-) Κομουνισμός :hebit:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Σεπ 2021, 09:53

Manolis έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:49
Στύγιος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:46
Παφίλης ή Μπογιόπουλος σας έπεφταν λίγοι, μαλακισμένα στο ΚΚΕ. Φάτε τώρα τον άχρωμο, άοσμο ,ξυλοσχίστη Κουτσούμπα και σιγά μην πάτε πάνω από 5% . Γω δεν σας ξαναψηφίζω. :smt018
μικρός είχα παρασυρθεί με τα περί ξύλινης γλώσσας

πήγα συριζα και έφαγα τα μούτρα μου.

ο μπογιοπουλος βέβαια δεν είναι κακός
Αλλά ας κοιταμε την ουσία.
ο μπογιοπουλος ειναι χειροτερος. ειναι το αντιπαλο δεος για μπουμπουκο και πολακη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 28 Σεπ 2021, 10:06

Στύγιος έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:28
Ζενίθεδρος έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:22
Στύγιος έγραψε:
28 Σεπ 2021, 00:07



:lol::smt005: Αν ήταν και Τόμσον, υποκλίνομαι ταπεινά.
Δεν ξέρω τι μάρκας ήταν. Έκρυβε και χειροβομβίδες στο υπόγειο. Πάντως τον εκδικήθηκαν οι Πασοκοι. Παλιά ιστορία. Ειχε πολεμήσει στην Αλβανία και τον είχαν φυλακίσει στην Θεσσαλονίκη οι Γερμανοί. Εκεί ήταν συγκρατουμενος με τον Γεώργιο Μόδη. Όταν ο Μόδης έγινε υφυπουργός Παιδείας επι Σοφοκλή Βενιζέλου, τον επισκέφτηκε στο πατρικό μας και του είπε: Ζητά μου ό,τι θέλεις! Ο παππούς μου του ζήτησε να φτιαχτεί ένα ακόμα δημοτικό σχολείο στο χωριό. Τιμής ένεκεν λοιπόν ήταν η φωτογραφία του αναρτημενη δίπλα απο το γραφείο του διευθυντή, ως ευεργέτη. Την ξήλωσαν.
Μπράβο στον παππού σου.ΆΞΙΟΣ ως ΈΛΛΗΝ ,να ζήσετε να τον θυμάστε. :smt023
Να σαι καλά. Ο δικός μου παππους δεν σκοτώθηκε στον πόλεμο σαν τον δικό σου, αλλά του είχε αφήσει μερικά κουσούρια υγείας το αλβανικό μέτωπο. Έχω κρατήσει σαν οικογενειακό κειμήλιο δύο πράγματα από αυτόν. Την γαμπριατικη του μπουραζάνα και το απολυτήριο στρατού. Είχε γεννηθεί το 1907 στο Σούλι.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 28 Σεπ 2021, 10:27

Nandros έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:04
.
Το Νόβα κάτι από πορνοστάρ θυμίζει.
.
Anna & Terry.


Ίσως και άλλες ... :102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 28 Σεπ 2021, 10:40

Δημοκράτης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:47
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:45
Δημοκράτης έγραψε:
27 Σεπ 2021, 23:41


μπούρδες. Έχω φίλους ένα κάρο Ρώσους, Λευκορώσους, Ρουμάνους, Πολωνούς και Μορλδαβούς που είναι στα 30-45 τους. Όσοι πέρασαν την 1η 10ετία της ζωής τους με κομμουνισμό το μόνο που έχουν να θυμούνται είναι στερήσεις και καταπίεση.
Πολλά πράγματα έγιναν χειρότερο την 10ετία σττην μετάβαση βέβαια αλλά παπαριές ότι στην ζωή υπήρχαν τα πάντα μόνο από Έλληνες ακούς γιατί πολύ απλά δεν έζησαν το μπουρδέλο της ΕΣΣΔ και του ανατολικού μπλοκ γενικότερα
Ο υπαρκτος σοσιαλισμός έχει 41 χρόνια που δεν υπάρχει πια. Είναι φυσιολογικό, ακόμα και οι 45ρηδες φίλοι σου να θυμούνται μονο την προσγείωση στον καπιταλιστικό παράδεισο της δεκαετίας του 90.
μια χαρά θυμούνται και το μπουρδέλο που ζούσαν μέχρι τα 10-15 τους και αυτοί και οι γονείς τους. Όπως θυμάται φίλος Μορλδαβός ότι εκτελέστηκε ο παπούς τους γιατί ήταν γυμναστής σε γυμνάσιο, ένα κοριτσάκι έπεσε και χτύπησε το πόδι του, ο πατέρας τους δεν τον πήγαινε και είχε άκρες στο κόμμα και τον κατηγόρησε ότι το έκανε γιατί ήταν πράκτορας των Αμερικάνων.
Αυτό ήταν το μπουρδελάκι της ΕΣΣΔ.
Ο φίλος σου σε δουλεύει ψιλό γαζί. Μήπως σου έχει πει και καμιά ιστορία ότι οι μπολσεβίκοι έμπαιναν σε σπίτια, βίαζαν τις γυναίκες και μετά τις σημάδευαν στο κούτελο με πυρωμένο σίδερο σε σχήμα σφυροδρεπανου;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Σεπ 2021, 11:07

Μακαρι να με ποναγε και μενα λιγο η Τζουλια Νοβα. Τι σοι σοσιαλισμος ειναι αυτος που εμεις οι απλοι πολιτες δεν μας ποναει καθολου; εμεις ψυχουλα δεν εχουμε;;;;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών