Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 22:43

Μια και σας βρήκα που διαφημίζετε μπλουζάκια. Θέλω να αγοράσω αυτό για το φετεινό χειμώνα.

Εικόνα

Μήπως ξέρετε αν είναι 100% βαμβάκι;
Z

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Σεπ 2021, 22:43

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:43
Μια και σας βρήκα που διαφημίζετε μπλουζάκια. Θέλω να αγοράσω αυτό για το φετεινό χειμώνα.

Εικόνα

Μήπως ξέρετε αν είναι 100% βαμβάκι;
Αυτό είναι αντρικό

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Σεπ 2021, 22:45

Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:20
Αυτό που είπε η Νόβα, ειναι το ίδιο που θα ακούσεις από οποιονδήποτε είχε ζήσει στον υπαρκτό σοσιαλισμό της ΕΣΣΔ. Τα βασικά αγαθά ήταν όλα εξασφαλισμένα και για τον τελευταίο. Τροφή, στέγαση, παιδεία, υγεία. Ναι, δεν υπήρχαν είδη πολυτελείας, παρά μόνο για τα ανώτερα στελέχη της κομματικής νομενκλατούρας, αλλά δεν υπήρχαν άστεγοι, πεινασμένοι, αγράμματοι ή άτομα που πρέπει να κάνουν δυο δουλειές για να πληρώνουν τα φροντιστήρια των παιδιών τους, ή και άτομα που πουλούν χωράφια για να δώσουν φακελάκι ώστε να μπορέσουν να κάνουν εγχείρηση οι δικοί τους. Υπήρχε και εκεί νεποτισμός, γιατί είχα ακούσει από κάποιον γιο καθηγητή πανεπιστημίου που είχε πρόσβαση σε όλη την βιβλιογραφία, ενώ σπούδαζε, αλλά μέχρι εκεί. Στην αστική Ελλάδα, ακόμα και στη σύγχρονη, ο γιος του καθηγητή δεν χρειάζεται καν να σπουδάσει. Είτε θα περάσει αδιάβαστος όλα τα μαθήματα, ειτε θα πάει να αγοράσει πτυχίο από την Ιταλία ή την Αγγλία.
Αυτό όμως μοιάζει να είναι μέρος της εικόνας. Από αυτά που έχω ακούσει μία άλλη πτυχή ήταν ο φόβος. Ο φόβος ότι μπορούσες να στοχοποιηθείς επειδή κάποιος σε κατέδωσε για κάτι (δικαίως ή αδίκως) και να τελειώσεις ως άτομο και ως οικογένεια. Δεν ήταν μόνο η έλλειψη αγαθών και ευμάρειας. Ήταν και η δυσκολία σου να ταξιδέψεις, να γνωρίσεις τον κόσμο, να έχεις αντίθετη γνώμη και να την συζητήσεις ελεύθερα με άλλους. Δηλαδή μην το βλέπουμε τόσο ρομαντικά. Εδώ μια μασκούλα μας ζητήθηκε να φορέσουμε και ξεσηκώθηκε το σύμπαν. Πόσοι από εμάς θα άντεχαν να ζήσουν σε κομμουνιστικό κράτος δεκαετίας 70;

Δεν υποτιμώ την αξία του να έχουν όλοι τα βασικά αγαθά χωρίς άγχος αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το άλλαζα για να ζήσω υπό τις διαταγές του χ κομισάριου.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 22:45

nyxtovios έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:43
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:43
Μια και σας βρήκα που διαφημίζετε μπλουζάκια. Θέλω να αγοράσω αυτό για το φετεινό χειμώνα.

Εικόνα

Μήπως ξέρετε αν είναι 100% βαμβάκι;
Αυτό είναι αντρικό
Έχει απ' όλα, μόνο το ύφασμα δε βλέπω.
Z

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Σεπ 2021, 22:46

Παφίλης ή Μπογιόπουλος σας έπεφταν λίγοι, μαλακισμένα στο ΚΚΕ. Φάτε τώρα τον άχρωμο, άοσμο ,ξυλοσχίστη Κουτσούμπα και σιγά μην πάτε πάνω από 5% . Γω δεν σας ξαναψηφίζω. :smt018

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Σεπ 2021, 22:47

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:45
nyxtovios έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:43
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:43
Μια και σας βρήκα που διαφημίζετε μπλουζάκια. Θέλω να αγοράσω αυτό για το φετεινό χειμώνα.

Εικόνα

Μήπως ξέρετε αν είναι 100% βαμβάκι;
Αυτό είναι αντρικό
Έχει απ' όλα, μόνο το ύφασμα δε βλέπω.
link?

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Σεπ 2021, 22:48

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:33
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:20
Αυτό που είπε η Νόβα, ειναι το ίδιο που θα ακούσεις από οποιονδήποτε είχε ζήσει στον υπαρκτό σοσιαλισμό της ΕΣΣΔ. Τα βασικά αγαθά ήταν όλα εξασφαλισμένα και για τον τελευταίο. Τροφή, στέγαση, παιδεία, υγεία. Ναι, δεν υπήρχαν είδη πολυτελείας, παρά μόνο για τα ανώτερα στελέχη της κομματικής νομενκλατούρας, αλλά δεν υπήρχαν άστεγοι, πεινασμένοι, αγράμματοι ή άτομα που πρέπει να κάνουν δυο δουλειές για να πληρώνουν τα φροντιστήρια των παιδιών τους, ή και άτομα που πουλούν χωράφια για να δώσουν φακελάκι ώστε να μπορέσουν να κάνουν εγχείρηση οι δικοί τους. Υπήρχε και εκεί νεποτισμός, γιατί είχα ακούσει από κάποιον γιο καθηγητή πανεπιστημίου που είχε πρόσβαση σε όλη την βιβλιογραφία, ενώ σπούδαζε, αλλά μέχρι εκεί. Στην αστική Ελλάδα, ακόμα και στη σύγχρονη, ο γιος του καθηγητή δεν χρειάζεται καν να σπουδάσει. Είτε θα περάσει αδιάβαστος όλα τα μαθήματα, ειτε θα πάει να αγοράσει πτυχίο από την Ιταλία ή την Αγγλία.
όμορφο ποστ :bravo:
Πριν σε θαμπώσει η ομορφιά του ποστ, μερικές υποσημειώσεις :

Σε ταξίδι στην Ρωσία μας είχαν δείξει τις πολυκατοικίες που έμεναν. 3 οικογένειες σε ένα διαμέρισμα μοιρασμένες σε δωμάτια, με κοινή χεστρα και κουζίνα.
Αυτό σημαίνει το όλοι από ένα σπίτι.

Κρέας με το δελτίο.

Οι του κόμματος να κονομάνε όπως και σήμερα, με την διαφορά ότι εκεί στο τσακιρ κέφι σε εξαφάνιζαν σε ένα βράδυ.

Να σοβαρευτούμε λίγο κάποια στιγμή. Κανένας παράδεισος δεν σε κρατάει μέσα με τα όπλα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 27 Σεπ 2021, 22:49

Στύγιος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:46
Παφίλης ή Μπογιόπουλος σας έπεφταν λίγοι, μαλακισμένα στο ΚΚΕ. Φάτε τώρα τον άχρωμο, άοσμο ,ξυλοσχίστη Κουτσούμπα και σιγά μην πάτε πάνω από 5% . Γω δεν σας ξαναψηφίζω. :smt018
μικρός είχα παρασυρθεί με τα περί ξύλινης γλώσσας

πήγα συριζα και έφαγα τα μούτρα μου.

ο μπογιοπουλος βέβαια δεν είναι κακός
Αλλά ας κοιταμε την ουσία.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Σεπ 2021, 22:50

Α, το βρήκα, είναι 50%. Τελείως κινεζιά. Το αφήνω για τον νάνο.

https://www.ebuy7.com/item/600343966538
Z

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 27 Σεπ 2021, 22:51

ST48410 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:45

Αυτό όμως μοιάζει να είναι μέρος της εικόνας. Από αυτά που έχω ακούσει μία άλλη πτυχή ήταν ο φόβος. Ο φόβος ότι μπορούσες να στοχοποιηθείς επειδή κάποιος σε κατέδωσε για κάτι (δικαίως ή αδίκως) και να τελειώσεις ως άτομο και ως οικογένεια.
Η αλήθεια είναι όμως ότι πολύς κόσμος μπορεί να μην πολυδινει δεκάρα γι αυτό. Το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς κ για τη χούντα. Υπήρχε φοβος; ναι για κάποιους, αλλά για πολλούς, οκ μπορεί να μην τους άρεσε η φάση, αλλά δεν είχαν κ φόβο. Στα τέτοια τους.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 27 Σεπ 2021, 22:51

Otto Weininger έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:48
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:33
Ζενίθεδρος έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:20
Αυτό που είπε η Νόβα, ειναι το ίδιο που θα ακούσεις από οποιονδήποτε είχε ζήσει στον υπαρκτό σοσιαλισμό της ΕΣΣΔ. Τα βασικά αγαθά ήταν όλα εξασφαλισμένα και για τον τελευταίο. Τροφή, στέγαση, παιδεία, υγεία. Ναι, δεν υπήρχαν είδη πολυτελείας, παρά μόνο για τα ανώτερα στελέχη της κομματικής νομενκλατούρας, αλλά δεν υπήρχαν άστεγοι, πεινασμένοι, αγράμματοι ή άτομα που πρέπει να κάνουν δυο δουλειές για να πληρώνουν τα φροντιστήρια των παιδιών τους, ή και άτομα που πουλούν χωράφια για να δώσουν φακελάκι ώστε να μπορέσουν να κάνουν εγχείρηση οι δικοί τους. Υπήρχε και εκεί νεποτισμός, γιατί είχα ακούσει από κάποιον γιο καθηγητή πανεπιστημίου που είχε πρόσβαση σε όλη την βιβλιογραφία, ενώ σπούδαζε, αλλά μέχρι εκεί. Στην αστική Ελλάδα, ακόμα και στη σύγχρονη, ο γιος του καθηγητή δεν χρειάζεται καν να σπουδάσει. Είτε θα περάσει αδιάβαστος όλα τα μαθήματα, ειτε θα πάει να αγοράσει πτυχίο από την Ιταλία ή την Αγγλία.
όμορφο ποστ :bravo:
Πριν σε θαμπώσει η ομορφιά του ποστ, μερικές υποσημειώσεις :

Σε ταξίδι στην Ρωσία μας είχαν δείξει τις πολυκατοικίες που έμεναν. 3 οικογένειες σε ένα διαμέρισμα μοιρασμένες σε δωμάτια, με κοινή χεστρα και κουζίνα.
Αυτό σημαίνει το όλοι από ένα σπίτι.

Κρέας με το δελτίο.

Οι του κόμματος να κονομάνε όπως και σήμερα, με την διαφορά ότι εκεί στο τσακιρ κέφι σε εξαφάνιζαν σε ένα βράδυ.

Να σοβαρευτούμε λίγο κάποια στιγμή. Κανένας παράδεισος δεν σε κρατάει μέσα με τα όπλα.
πριν την σοβιετική Ένωση δεν υπήρχε ούτε χεστρα ούτε διαμέρισμα.τιποτα.πρωτογονοι κολιγοι σε στεπες.και δεν ήταν παντού στο ίδιο διαμέρισμα υπήρχαν διαφοροποιήσεις ανάλογα με την εποχή και την περιοχή το επίπεδο εξέλιξης που είχε επιτευχθει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis την 27 Σεπ 2021, 22:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12813
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Σεπ 2021, 22:51

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:50
Α, το βρήκα, είναι 50%. Τελείως κινεζιά. Το αφήνω για τον νάνο.

https://www.ebuy7.com/item/600343966538
:smt023

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Σεπ 2021, 22:53

EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:51
ST48410 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:45

Αυτό όμως μοιάζει να είναι μέρος της εικόνας. Από αυτά που έχω ακούσει μία άλλη πτυχή ήταν ο φόβος. Ο φόβος ότι μπορούσες να στοχοποιηθείς επειδή κάποιος σε κατέδωσε για κάτι (δικαίως ή αδίκως) και να τελειώσεις ως άτομο και ως οικογένεια.
Η αλήθεια είναι όμως ότι πολύς κόσμος μπορεί να μην πολυδινει δεκάρα γι αυτό. Το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς κ για τη χούντα. Υπήρχε φοβος; ναι για κάποιους, αλλά για πολλούς, οκ μπορεί να μην τους άρεσε η φάση, αλλά δεν είχαν κ φόβο. Στα τέτοια τους.
Μπορεί. Εμένα μου τα διηγήθηκαν διαφορετικά. Ότι ζούσαν με το φόβο πότε θα κληθούν για το οτιδήποτε. Και σε αυτό που γράφει ο Otto με βρίσκει σύμφωνο. Και μόνο ότι σε κράταγαν μέσα στα σύνορα δια της βίας αρκεί.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 27 Σεπ 2021, 22:56

ST48410 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:53
EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:51
ST48410 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:45

Αυτό όμως μοιάζει να είναι μέρος της εικόνας. Από αυτά που έχω ακούσει μία άλλη πτυχή ήταν ο φόβος. Ο φόβος ότι μπορούσες να στοχοποιηθείς επειδή κάποιος σε κατέδωσε για κάτι (δικαίως ή αδίκως) και να τελειώσεις ως άτομο και ως οικογένεια.
Η αλήθεια είναι όμως ότι πολύς κόσμος μπορεί να μην πολυδινει δεκάρα γι αυτό. Το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς κ για τη χούντα. Υπήρχε φοβος; ναι για κάποιους, αλλά για πολλούς, οκ μπορεί να μην τους άρεσε η φάση, αλλά δεν είχαν κ φόβο. Στα τέτοια τους.
Μπορεί. Εμένα μου τα διηγήθηκαν διαφορετικά. Ότι ζούσαν με το φόβο πότε θα κληθούν για το οτιδήποτε. Και σε αυτό που γράφει ο Otto με βρίσκει σύμφωνο. Και μόνο ότι σε κράταγαν μέσα στα σύνορα δια της βίας αρκεί.
κανένας φόβος.
εργασιακή, οικονομική ασφάλεια, εκπαίδευση, κρατική μέριμνα στις φτωχότερες και πιο καθυστερημένες περιοχές της Ευρώπης και στις στέπες της ασιας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manolis την 27 Σεπ 2021, 22:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Η Τζούλια Νόβα σας πονάει γιατί αυτοί είστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 27 Σεπ 2021, 22:56

ST48410 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:53
EKPLIKTIKOS έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:51
ST48410 έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:45

Αυτό όμως μοιάζει να είναι μέρος της εικόνας. Από αυτά που έχω ακούσει μία άλλη πτυχή ήταν ο φόβος. Ο φόβος ότι μπορούσες να στοχοποιηθείς επειδή κάποιος σε κατέδωσε για κάτι (δικαίως ή αδίκως) και να τελειώσεις ως άτομο και ως οικογένεια.
Η αλήθεια είναι όμως ότι πολύς κόσμος μπορεί να μην πολυδινει δεκάρα γι αυτό. Το ίδιο θα μπορούσε να πει κανείς κ για τη χούντα. Υπήρχε φοβος; ναι για κάποιους, αλλά για πολλούς, οκ μπορεί να μην τους άρεσε η φάση, αλλά δεν είχαν κ φόβο. Στα τέτοια τους.
Μπορεί. Εμένα μου τα διηγήθηκαν διαφορετικά. Ότι ζούσαν με το φόβο πότε θα κληθούν για το οτιδήποτε. Και σε αυτό που γράφει ο Otto με βρίσκει σύμφωνο. Και μόνο ότι σε κράταγαν μέσα στα σύνορα δια της βίας αρκεί.
Ισχυει το οτι δεν μπορουσες να εμπιστευτεις κανεναν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών