Εθνικό νόμισμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 15:53

Επ' ευκαιρία των προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο φίλος μας ο Ταγίπ με την Τουρκική λίρα, θυμήθηκα το εθνικό νόμισμα το δικό μας και τα iou του Βαρουφάκη.
Ποτέ μου όμως δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς πίστευαν οι οπαδοί του εθνικού νομίσματος ότι θα επετυγχάνετο με το εθνικό νόμισμα.
Έχουμε και λέμε.

Πρώτον capital controls. Αυτά ναι, τα καταλάβαινα αλλά αποκτήσαμε τέτοια και εντός ευρού.

Δεύτερον Μπόρις Τζόνσον - Bob's your uncle. Δεν θα μπορούσε να είναι ποτέ έγκυρος γιατί εκτός ότι τον κοροϊδεύει όλο το πανάγγλιο, αυτουνού η προσπάθεια του ήταν να τσακίσει την ΕΕ και όχι βέβαια να δώσει χρήσιμες συμβουλές προς τους Έλληνες.

Τρίτον η "σεισάχθεια" - Να λέγαμε "denplirono" είτε εντός ΕΕ, είτε εκτός ΕΕ, είτε με νόμισμα το ευρώ, είτε με άλλο νόμισμα. Θα μας είχαν πνίξει με τα σύρματα του πιάνου που έπνιγε η γκεστάπο. Εμείς βέβαια θα φωνάζαμε "συμπαράσταση λαοί", όπως φωνάζαμε και από τις τελευταίες ντουντούκες του Γράμμου λίγο πριν αναρριχηθούν οι λοκατζήδες στα βράχια και τον καταλάβουν.

Τέταρτον, πως άλλως πως μειώνεται εθνικό χρέος ; - Αν εγώ και μέλη του πχόρουμ.com.gr τινά πάμε ένα ταξείδι στην Αμερική και αν εγώ μείνω από λεφτά και με δανείσουν δολλάρια, μετά δεν υπάρχει χρέος από εμένα προς τα μέλη ; Όταν επιστρέψουμε στην Ελλάδα νομιμοποιούμαι να πω ότι "επειδή τώρα άλλαξε το νόμισμα από δολλάρια σε ευρώ, δεν σας χρωστάω τίποτα ;".

Το iou τώρα το καταλαβαίνω. Θα μου δώσει ο Βαρουφάκης ένα χαρτάκι με τη σφραγίδα του Ερυθρού σταυρού και θα μου πει "τα ορφανά πορεύονται κι οι χήρες κονομιούνται". Δεν έχω αντίρρηση ότι όποιοι έβλεπαν κάποια ανταλλακτική αξία στο iou, με γειά τους με χαρά τους - περί ορέξεως κολοκυθόπητα.

Αλλά είναι και η "δραχμή του Σόϊμπλε". Αυτός λίγο μετά την κωλοτούμπα και πριν υπογράψει ο Τσίπρας την παράδοση άνευ όρων, κάτι ψέλλιζε ότι "οι Έλληνες θα μπορούσαν να πάρουν ένα ρεγάλο 50 δις και να εγκαταλείψουν το ευρώ".
Είπαμε "όχι", το θεωρήσαμε τσιπρικοι και μη χειρότερο από την κωλοτούμπα. Γιατί ;

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Μόνο κάτι με το "τρίτον" μου λέει, ότι το είχαν ερωτευθεί οι ρομαντικές ψυχές.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 16:26

Η υποτίμηση που μπορεί να γίνει με εθνικό νόμισμα αυξάνει τις εξαγωγές λέει.
Ναι αυτό ισχύει, παροδικά.
Είσαστε εσείς λέει ένας Αμερικάνος που θέλει να αγοράσει 10,000 μπρελόκ από ένα Περουβιανό e-shop. Ένα δολλάριο το ένα, σύνολο 10,000 δολλάρια. Γίνεται η υποτίμηση στην Ελλάδα από τον Σημίτη και πλάκα-πλάκα δεν είναι καν παρών ο υπεύθυνος του Ελληνικού e-shop να αλλάξει τις τιμές, αν νομίζει ότι πρέπει να τις κάνει να συμφωνούν με τη νέα ισοτιμία. Ένας δικός σας υπάλληλος λοιπόν σας λέει "αφεντικό, η δραχμή έπεσε, τώρα μπορούμε να αγοράσουμε 12,000 μπρελόκ με τα ίδια λεφτά από το Ελληνικό e-shop". Έτσι λοιπόν κάνει η Ελλάδα μία πώληση που δεν επρόκειτο να την κάνει. Εισροή 10,000 δολλάρια.
Αυτό όμως είναι ένα παροδικό side effect της υποτίμησης, το οποίο αν αξίζει κιόλας δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Γιατί να τα έχουμε προς 1 δολλάριο τα μπρελόκ αρχικά (σε δραχμική τιμή) και όχι προς 80 σεντς ;
Αποφέρει κάτι λίγα εν πάσει περιπτώσει αλλά δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια βέβαια, θα γίνει η δραχμή λεπτό αν γίνεται συνέχεια.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 16:36

Οπωσδήποτε είχαμε ρωτήσει γι αυτά τα συριζομπότ της εποχής Βαρουφάκη και τις Βαρουφίτσες.
Αλλά αντί απαντήσεως μας πόσταραν κάτι φώτο με κρεμάλες και με άλλες καρναβαλικές εκδηλώσεις της πλατείας Συντάγματος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 11 Αύγ 2018, 16:56

Ούτε τώρα πληρώνουμε

Επόμενο;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 17:31

Βρε με το εθνικό νόμισμα θα πλήρωνε το κράτος όλο τον κόσμο, αφού θα τύπωνε όσες δραχμές ήθελε. :smt005:


Νομίζω ότι ο Spiros252 ήταν υπέρ του εθνικού νομίσματος τότε. :D

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 18:00

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 17:31
Βρε με το εθνικό νόμισμα θα πλήρωνε το κράτος όλο τον κόσμο, αφού θα τύπωνε όσες δραχμές ήθελε. :smt005:


Νομίζω ότι ο Spiros252 ήταν υπέρ του εθνικού νομίσματος τότε. :D
Ωραία, κι εγώ θα τύπωνα.
Μετά το όμως το Βελγάκι, Ιρλανδάκι στο οποίο χρωστάω θα δεχόταν τις μαδουρο-δραχμές ;
Δε θα έλεγε "α χου ρε" ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 11 Αύγ 2018, 18:00

Βασικά ήμουν υπέρ της σκληρής διαπραγμάτευσης με συγκεκριμένο στόχο, με όπλο την απειλή εξόδου από το ευρώ. Οι χειρισμοί δεν ήταν σωστοί τότε. Από τη στιγμή που έγινε η υποχώρηση μας πήρανε φαλάγγι..

Αν είχε ο Ερντογάν ευρώ τώρα τι πιστεύετε ότι θα συνέβαινε; Με το σεις και με το σας θα τον είχαν οι Ευρωπαίοι μην κάνει καμία μα...
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 18:02

Spiros252 έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:00
Βασικά ήμουν υπέρ της σκληρής διαπραγμάτευσης με συγκεκριμένο στόχο, με όπλο την απειλή εξόδου από το ευρώ. Οι χειρισμοί δεν ήταν σωστοί τότε. Από τη στιγμή που έγινε η υποχώρηση μας πήρανε φαλάγγι..

Αν είχε ο Ερντογάν ευρώ τώρα τι πιστεύετε ότι θα συνέβαινε; Με το σεις και με το σας θα τον είχαν οι Ευρωπαίοι μην κάνει καμία μα...
Θα μπορούσες να κάνεις κάτι σε σκληρή, είτε σαν Σαμαράς είτε σαν Τσίπρας, αν δεν είχες σπεύσει να διαλαλήσει στο διαπασών το "μαζί τα φάγαμε".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 11 Αύγ 2018, 20:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Αύγ 2018, 18:03

Spiros252 έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:00
Βασικά ήμουν υπέρ της σκληρής διαπραγμάτευσης με συγκεκριμένο στόχο, με όπλο την απειλή εξόδου από το ευρώ. Οι χειρισμοί δεν ήταν σωστοί τότε. Από τη στιγμή που έγινε η υποχώρηση μας πήρανε φαλάγγι..

Αν είχε ο Ερντογάν ευρώ τώρα τι πιστεύετε ότι θα συνέβαινε; Με το σεις και με το σας θα τον είχαν οι Ευρωπαίοι μην κάνει καμία μα...
η εξοδος απο το ευρω δεν ηταν απειλη το 2015.
απο την στιγμη που ξεκινησανε οι βαρουφακειαδες μας πηρανε φαλλαγι και εχασε η χωρα 100-200 δις.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 11 Αύγ 2018, 18:08

Θα είχαμε σχεδόν ξεχρεώσει τώρα δηλαδή.. αν δεν χάναμε 200 δις.. Άκου 200 δις!!
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Αύγ 2018, 18:09

Spiros252 έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:08
Θα είχαμε σχεδόν ξεχρεώσει τώρα δηλαδή.. αν δεν χάναμε 200 δις.. Άκου 200 δις!!
ναι, 100-200 δις σε βαθος χρονου.
http://www.tanea.gr/2018/02/12/economy/ ... -diplasia/

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 18:12

Που να γυρνάει αυτός που μας τα είχε πρήξει στο παλιό φόρουμ με την δραχμή; :D

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 18:16

Το "μαζί τα φάγαμε" μας έκαψε.
Ήταν πασοκικής εμπνεύσεως βασικά, αλλά αναθερμάνθηκε από τον Σύριζα.
Το πασόκιο δεν ήξερε τι του γινόταν, κάτι με slides τουριστικών περιοχών θυμάμαι που μαζεύανε, τα οποία μόλις τα έδειχναν σε ένα σώου στο Λονδίνο, θα τελείωνε λέει αμέσως η κρίση.
Το συριζόκιο ήταν στο μήκος κύματος "φταίει η πλουτοκρατία αλλά θα σαρώσουν οι ποντέμος τώρα".
Αλλά οι δανειστές είπαν "μαζί τα φάγατε ; πληρώστε τώρα".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 11 Αύγ 2018, 18:16

Μηχανικός έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:12
Που να γυρνάει αυτός που μας τα είχε πρήξει στο παλιό φόρουμ με την δραχμή; :D

Εικόνα
Δεν πέθανε που τον πάτησε ένα ωτομοτρίς και του κάναμε τα μνημόσυνα εδώ ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εθνικό νόμισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Αύγ 2018, 20:07

wooded glade έγραψε:
11 Αύγ 2018, 18:16
Δεν πέθανε που τον πάτησε ένα ωτομοτρίς και του κάναμε τα μνημόσυνα εδώ ;
Σοβαρά; Εγώ δεν πήρα είδηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών