Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48615
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Οκτ 2021, 22:15

Αρχέλαος έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:12
πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2021, 11:22
Kauldron έγραψε:
11 Οκτ 2021, 11:18
Συνεπώς, είναι οι πρώτοι φόροι που πρέπει να μειωθούν. Η κυβέρνηση αρνείται να το κάνει, δείχνοντας πού γράφει τα χαμηλότερα στρώματα.
Προτιμά να επιδοτεί το ρεύμα και να μειώσει τον ΕΝΦΙΑ.Να εισηγηθείς να μην επιδοτηθεί το ρεύμα και να μειωθεί ο φόρος στη βενζίνη.
Kauldron
Green Dragon

Εικόνα

Εικόνα
Σκύψε επιτοδημένη.

Πού να δείς τί κάνανε στον hellegennes.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 11 Οκτ 2021, 22:17

Kauldron έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:15
Αρχέλαος έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:12
πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2021, 11:22


Προτιμά να επιδοτεί το ρεύμα και να μειώσει τον ΕΝΦΙΑ.Να εισηγηθείς να μην επιδοτηθεί το ρεύμα και να μειωθεί ο φόρος στη βενζίνη.
Kauldron
Green Dragon

Εικόνα

Εικόνα
Σκύψε επιτοδημένη.

Πού να δείς τί κάνανε στον helegenes.
Επειδή δεν μπαίνω τακτικά, μιλάς για το νήμα με το ηλεκτρικό ρεύμα που έγραψες άλλη στιγμή; Ή και για τον ΕΝΦΙΑ;

Και εγώ σου λέω πως το ποσό εμένα ας πούμε δεν με ενοχλεί, αφορά το ένα ακίνητο όμως που λόγω παλαιότητας έχει πληρώσει και ένα σωρό φόρους.
Δεν θα με ζημιώσουν τα 120 ευρώ, κοινώς δεν τα έχω ανάγκη. Αλλά όπως κανείς δεν πετάει 120 ευρώ στο δρόμο, πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό.
Περισσότερο πάντως με ενοχλεί η κοροϊδία της όλης ιστορίας.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 11 Οκτ 2021, 22:33

Αρχέλαος έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:17
Και εγώ σου λέω πως το ποσό εμένα ας πούμε δεν με ενοχλεί, αφορά το ένα ακίνητο όμως που λόγω παλαιότητας έχει πληρώσει και ένα σωρό φόρους.
Δεν θα με ζημιώσουν τα 120 ευρώ, κοινώς δεν τα έχω ανάγκη. Αλλά όπως κανείς δεν πετάει 120 ευρώ στο δρόμο, πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό.
Περισσότερο πάντως με ενοχλεί η κοροϊδία της όλης ιστορίας.
αρχελαε δεν σε κοροιδεψαν καθολου

η κυβερνηση προσφατα μειωσε τις αντικειμενικες αξιες σε καποιες "καλες περιοχες" και μαλιστα με αναδρομικη ισχυ απο το 2017, με αποτελεσμα να εχουμε και αναδρομικο επαναυπολογισμο του ενφια, που σημαινει οτι στις συγκεκριμενες περιοχες ο φετινος ενφια αν γινει αντιλογισμος να ειναι ακομα πιο μειωμενος

δλδ με τον αντιλογισμο ενα ακινητο στην κηφισια μπορει να εχει φετος 80% μειωση ενφια φετος και 10% μειωση απο εκει και περα, αλλα ενα ακινητο στην κυψελη μπορει να πηρε και 60% αυξηση στον ενφια

κοινως οταν σου ειπανε για μειωση στον ενφια δεν σημαινει οτι θα γινει και μειωση σε ολους :)
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48615
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Οκτ 2021, 22:39

Αρχέλαος έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:17
Kauldron έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:15
Αρχέλαος έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:12


Kauldron
Green Dragon

Εικόνα

Εικόνα
Σκύψε επιτοδημένη.

Πού να δείς τί κάνανε στον helegenes.
Επειδή δεν μπαίνω τακτικά, μιλάς για το νήμα με το ηλεκτρικό ρεύμα που έγραψες άλλη στιγμή; Ή και για τον ΕΝΦΙΑ;

Και εγώ σου λέω πως το ποσό εμένα ας πούμε δεν με ενοχλεί, αφορά το ένα ακίνητο όμως που λόγω παλαιότητας έχει πληρώσει και ένα σωρό φόρους.
Δεν θα με ζημιώσουν τα 120 ευρώ, κοινώς δεν τα έχω ανάγκη. Αλλά όπως κανείς δεν πετάει 120 ευρώ στο δρόμο, πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό.
Περισσότερο πάντως με ενοχλεί η κοροϊδία της όλης ιστορίας.
Για το ρευμα. Οταν το ειδα μου ηρθε κόλπος.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2021, 22:55

Kauldron έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:39
Για το ρευμα. Οταν το ειδα μου ηρθε κόλπος.
Εμένα να δεις τι μου 'ρθε όταν το είδα. Στην αρχή απλά δεν το πίστευα. Ήμουν σε άρνηση.

Χώρια τα καθημερινά σοκ με τις αυξήσεις. Κάθε μέρα έχω γύρω στα 10-15 τιμολόγια από διάφορους προμηθευτές. Τον τελευταίο μήνα δεν έχει υπάρξει μέρα που να δω αύξηση σε κάτι. Μιλάμε τώρα την στιγμή που το 80% των τιμών είχε μείνει μέχρι φέτος ακριβώς ίδιο από την τελευταία 5ετία τουλάχιστον.

Τόσα χρόνια δεν έχω ξαναδεί τόσο μαζική αύξηση και σε τόσο μεγάλο βαθμό (μερικά προϊόντα έχουν πάρει ως και 80% πάνω - το 10% είναι στανταράκι παντού). Όπου μπορώ διατηρώ τιμές συμπιέζοντας το περιθώριο κέρδους. Σε κάποια είδη απλά δεν γίνεται.

Προμηθευτές μου που κάνουν εισαγωγές, λένε πως οι τιμές των κοντέινερ εκτοξεύθηκαν από τις 2.000 στις 10.000 δολάρια. Τώρα θα μου πεις, πιστεύεις 100% τι σου λένε οι προμηθευτές σου; Όχι όλοι, αλλά γενικά ναι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια:

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48615
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Οκτ 2021, 22:58

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:55
Kauldron έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:39
Για το ρευμα. Οταν το ειδα μου ηρθε κόλπος.
Εμένα να δεις τι μου 'ρθε όταν το είδα. Στην αρχή απλά δεν το πίστευα. Ήμουν σε άρνηση.

Χώρια τα καθημερινά σοκ με τις αυξήσεις. Κάθε μέρα έχω γύρω στα 10-15 τιμολόγια από διάφορους προμηθευτές. Τον τελευταίο μήνα δεν έχει υπάρξει μέρα που να δω αύξηση σε κάτι. Μιλάμε τώρα την στιγμή που το 80% των τιμών είχε μείνει μέχρι φέτος ακριβώς ίδιο από την τελευταία 5ετία τουλάχιστον.

Τόσα χρόνια δεν έχω ξαναδεί τόσο μαζική αύξηση και σε τόσο μεγάλο βαθμό (μερικά προϊόντα έχουν πάρει ως και 80% πάνω - το 10% είναι στανταράκι παντού). Όπου μπορώ διατηρώ τιμές συμπιέζοντας το περιθώριο κέρδους. Σε κάποια είδη απλά δεν γίνεται.

Προμηθευτές μου που κάνουν εισαγωγές, λένε πως οι τιμές των κοντέινερ εκτοξεύθηκαν από τις 2.000 στις 10.000 δολάρια. Τώρα θα μου πεις, πιστεύεις 100% τι σου λένε οι προμηθευτές σου; Όχι όλοι, αλλά γενικά ναι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια:

Εικόνα
Πάνε να βγάλουνε όλη τη χασούρα που είχανε απ' τα λόκντάουν οι αλήτες.
Και βέβαια, αν τα πληρώσουμε θα παραμείνουν τόσο ψηλά. Σου λέει, έχουν να πληρώσουν, όλα καλά, γιατί να ρίξουμε τις τιμές?
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2021, 23:02

Το είχαμε πει ότι θα έχει τέτοιες συνέπειες η καραντίνα σε όλην την δύση και τόσο παρατεταμένη και οι Leporello αυτού του κόσμου γελούσαν.

Βλέπεις, αν είσαι ευκατάστατος, δεν σε πολυαγγίζουν όλα αυτά. Τα αντιμετωπίζεις με μια γενναία δόση μαριαντουανετισμού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48615
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 11 Οκτ 2021, 23:05

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 23:02
Το είχαμε πει ότι θα έχει τέτοιες συνέπειες η καραντίνα σε όλην την δύση και τόσο παρατεταμένη και οι Leporello αυτού του κόσμου γελούσαν.

Βλέπεις, αν είσαι ευκατάστατος, δεν σε πολυαγγίζουν όλα αυτά. Τα αντιμετωπίζεις με μια γενναία δόση μαριαντουανετισμού.
Όλοι ξέρουμε πώς κατέληξε αυτό...
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Οκτ 2021, 23:08

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 23:02
Το είχαμε πει ότι θα έχει τέτοιες συνέπειες η καραντίνα σε όλην την δύση και τόσο παρατεταμένη και οι Leporello αυτού του κόσμου γελούσαν.
Μάλλον γελούσαν για άλλο: ότι δηλαδή το να πεθαίνουν εκατομμύρια άνθρωποι από πανδημία θεωρείται από κάποιους καλύτερο του να ανέβουν οι τιμές στα προϊόντα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2021, 23:16

Καμμιά καραντίνα δεν ελάττωσε τον αριθμό των θανάτων και σαφώς είναι καλύτερα να πεθάνουν 2 εκατομμύρια υπερήλικες από 5 εκατομμύρια νέους.

Καλύτερα θα ήταν να μην πέθαινε κανείς, αλλά αν είναι να διαλέξει κανείς, το λογικό είναι να διαλέξει να ζήσουν αυτοί που δεν πρόλαβαν να ζήσουν ακόμα.

Βέβαια υπάρχει τρόπος να ελαττωθεί η θνησιμότητα. Να απομονωθούν όσο το δυνατόν οι υπερήλικες και να μπούνε αποκλειστικά αυτοί σε καραντίνα και να εμβολιάζονταν μόλις έβγαιναν τα εμβόλια.

Λυπούμεθα, αλλά οι ιοί δεν έχουν κόνσεπτ της δημοκρατίας και της αξιοκρατίας για να αντιμετωπίζουν τους πάντες ισότιμα. Αυτοί που κινδυνεύουν πρέπει να πιουν το ποτήρι, όχι όλοι οι υπόλοιποι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 11 Οκτ 2021, 23:37

alekhine έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:33
Αρχέλαος έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:17
Και εγώ σου λέω πως το ποσό εμένα ας πούμε δεν με ενοχλεί, αφορά το ένα ακίνητο όμως που λόγω παλαιότητας έχει πληρώσει και ένα σωρό φόρους.
Δεν θα με ζημιώσουν τα 120 ευρώ, κοινώς δεν τα έχω ανάγκη. Αλλά όπως κανείς δεν πετάει 120 ευρώ στο δρόμο, πρόκειται για ένα σεβαστό ποσό.
Περισσότερο πάντως με ενοχλεί η κοροϊδία της όλης ιστορίας.
αρχελαε δεν σε κοροιδεψαν καθολου

η κυβερνηση προσφατα μειωσε τις αντικειμενικες αξιες σε καποιες "καλες περιοχες" και μαλιστα με αναδρομικη ισχυ απο το 2017, με αποτελεσμα να εχουμε και αναδρομικο επαναυπολογισμο του ενφια, που σημαινει οτι στις συγκεκριμενες περιοχες ο φετινος ενφια αν γινει αντιλογισμος να ειναι ακομα πιο μειωμενος

δλδ με τον αντιλογισμο ενα ακινητο στην κηφισια μπορει να εχει φετος 80% μειωση ενφια φετος και 10% μειωση απο εκει και περα, αλλα ενα ακινητο στην κυψελη μπορει να πηρε και 60% αυξηση στον ενφια

κοινως οταν σου ειπανε για μειωση στον ενφια δεν σημαινει οτι θα γινει και μειωση σε ολους :)
Το ξέρω. Το έβαλα και σε προηγούμενη ανάρτηση μου.
Απλώς μιλάω για το επικοινωνιακό σκέλος.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Οκτ 2021, 23:47

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 23:16
Καμμιά καραντίνα δεν ελάττωσε τον αριθμό των θανάτων (...)
Διάβασες το φλιτζάνι του καφέ;
και σαφώς είναι καλύτερα να πεθάνουν 2 εκατομμύρια υπερήλικες από 5 εκατομμύρια νέους.
Πότε πέθαναν 5 εκατομμύρια νέοι από lockdown;
Ξέρουμε σίγουρα ότι κάποιοι πέθαναν από Covid επειδή -μεταξύ των άλλων- διάβαζαν δεξιά κι αριστερά ότι είναι άτρωτοι.
Καλύτερα θα ήταν να μην πέθαινε κανείς, αλλά αν είναι να διαλέξει κανείς, το λογικό είναι να διαλέξει να ζήσουν αυτοί που δεν πρόλαβαν να ζήσουν ακόμα.
Κανείς δεν διαλέγει ποιος θα ζήσει και ποιος θα πεθάνει. Αυτές είναι αρρωστημένες αντιεμβολιαστικές ιδεοληψίες.
Προσπαθούμε να ζήσουν όλοι.
Βέβαια υπάρχει τρόπος να ελαττωθεί η θνησιμότητα. Να απομονωθούν όσο το δυνατόν οι υπερήλικες και να μπούνε αποκλειστικά αυτοί σε καραντίνα και να εμβολιάζονταν μόλις έβγαιναν τα εμβόλια.
Υπάρχει και η Σπιναλόγκα. Γενικά, όποιος είναι ευάλωτος σε οτιδήποτε, να καταλαμβάνει από ένα ξερονήσι.
Λυπούμεθα, αλλά οι ιοί δεν έχουν κόνσεπτ της δημοκρατίας και της αξιοκρατίας για να αντιμετωπίζουν τους πάντες ισότιμα. Αυτοί που κινδυνεύουν πρέπει να πιουν το ποτήρι, όχι όλοι οι υπόλοιποι.
Αμφιβάλλω ότι λυπάστε.
Η κυνικότητα των απόψεών σου δείχνει το άκρως αντίθετο.
Η τελευταία πρόταση, μάλιστα, είναι η επιτομή των αντιλήψεών σου για την κοινωνία.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 12 Οκτ 2021, 00:08

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:55
Προμηθευτές μου που κάνουν εισαγωγές, λένε πως οι τιμές των κοντέινερ εκτοξεύθηκαν από τις 2.000 στις 10.000 δολάρια.
Επιβεβαιώνω.
Παρόμοια ποσά άκουσα, προφανώς από διαφορετική πηγή.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23442
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 12 Οκτ 2021, 00:21

το σημαντικοτερο ειναι οτι οταν ανεβει μια τιμη δυσκολα κατεβαινει ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Φωτιά οι τιμές στην βενζίνη.Ψάχνουμε τον Κυρανάκη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 12 Οκτ 2021, 00:33

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:55
Kauldron έγραψε:
11 Οκτ 2021, 22:39
Για το ρευμα. Οταν το ειδα μου ηρθε κόλπος.
Εμένα να δεις τι μου 'ρθε όταν το είδα. Στην αρχή απλά δεν το πίστευα. Ήμουν σε άρνηση.

Χώρια τα καθημερινά σοκ με τις αυξήσεις. Κάθε μέρα έχω γύρω στα 10-15 τιμολόγια από διάφορους προμηθευτές. Τον τελευταίο μήνα δεν έχει υπάρξει μέρα που να δω αύξηση σε κάτι. Μιλάμε τώρα την στιγμή που το 80% των τιμών είχε μείνει μέχρι φέτος ακριβώς ίδιο από την τελευταία 5ετία τουλάχιστον.

Τόσα χρόνια δεν έχω ξαναδεί τόσο μαζική αύξηση και σε τόσο μεγάλο βαθμό (μερικά προϊόντα έχουν πάρει ως και 80% πάνω - το 10% είναι στανταράκι παντού). Όπου μπορώ διατηρώ τιμές συμπιέζοντας το περιθώριο κέρδους. Σε κάποια είδη απλά δεν γίνεται.

Προμηθευτές μου που κάνουν εισαγωγές, λένε πως οι τιμές των κοντέινερ εκτοξεύθηκαν από τις 2.000 στις 10.000 δολάρια. Τώρα θα μου πεις, πιστεύεις 100% τι σου λένε οι προμηθευτές σου; Όχι όλοι, αλλά γενικά ναι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, βέβαια:

Εικόνα
Είχες προειδοποιήσει νωρίς για τις αυξήσεις των τιμών.
Θυμάμαι πριν κάποιους μήνες κείμενο σου.
Είσαι και άνθρωπος της αγοράς, ορθολογιστής και ευφυέστατος για να καταλάβεις τι παίζει κάθε φορά.
Επίσης το θετικό είναι πως από το δικό σου μετερίζι έχεις ενσυναίσθηση, δεν επιζητείς από τη μύγα να βγάλεις ξύγκι.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών