Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 22 Οκτ 2021, 22:11

Υδράργυρος έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:24
Η δουλεια του πιερρακακη ειναι υπερεκτιμημενη. Ειναι ο κομπιουτερας γκατζετακιας που του λενε καντα ψηφιακα και αυτος αγοραζει τις πλατφορμες και τα βαζει. Το να δινεις εργολαβιες και με απευθειας αναθεσεις δεν ειναι σπουδαιο εργο.
Αλλα ψηφιοποιηση δεν ειναι να μεταφερεις ολη τη γραφειοκρατια στο διαδικτυο και σε υπηρεσιες προσβασιμες σε ενα 10% του πληθυσμου. Θελει και απλοποιηση των διαδικασιων, ενιαιο αριθμο, συγχρονα ψηφιακα εγγραφα κλπ. Σε αυτα δεν εχει γινει τιποτα
Διαβαζα οτι και στη γερμανια αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα, και εβαλαν φρενο
Αυτό ακριβώς έκαναν, το χω γράψει και εγώ παλιότερα. Η διαφορά είναι οτι τώρα κάνουμε εμείς ΚΑΙ τη δουλειά των υπαλλήλων. Συμπληρώνουμε εμείς ονλάιν όλες τις φόρμες που παλιά συμπλήρωναν αυτοί.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 22 Οκτ 2021, 22:12

στα λογιστικά γραφεία να δείτε τι τραβάμε.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 22 Οκτ 2021, 22:19

Οι άνθρωποι έχουν ψύχωση με τη δημιουργία νέων πλατφορμών..εξυπηρέτησης του πολίτη. efka, taxis, aade, atlas, idika, keao , ermis, ,eteap, solon..psolon! Και όλες αυτές οι πλατφόρμες δεν επικοινωνούν μεταξύ τους.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Οκτ 2021, 22:30

Πρώτη του μήνα που έρχεται θέλω τρία χαρτιά, δύο από εφορία και ένα από ΕΦΚΑ. Πριν τον ιο έπρεπε να πάω και στα δύο, τώρα κάνω τη δουλειά μου με τρία κλικ από το γραφείο :102:

Κερδισμένες εργατομέρες τουλάχιστον 8 μέσα στο 2021 από αυτά τα χαρτιά μόνο. Θα ήταν καλύτερα να μην χρειαζόταν καν και να μπορούσε να τα τραβήξει ηλεκτρονικά αυτός που τα χρειάζεται; Σίγουρα, αλλά μέχρι να γίνει αυτό προτιμώ να αφιερώνω πέντε λεπτά τη φορά από μια με δύο μέρες στην ουρά.

Το χειρότερο είναι ότι χρειάζεται να τα τυπώνω... ΈΛΕΟΣ εκτύπωση το 2021...

Το παράβολο είναι η μεγαλύτερη ηλιθιότητα που έχει σκεφτεί άνθρωπος. Βάλε ρε μια σελίδα του δημοσίου να παίρνει πληρωμές με κάρτα, μην μας τα πρήζεις με παράβολα :011:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 22 Οκτ 2021, 22:41

Ασέβαστος έγραψε:
22 Οκτ 2021, 12:38
Υδράργυρος έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:24
Η δουλεια του πιερρακακη ειναι υπερεκτιμημενη. Ειναι ο κομπιουτερας γκατζετακιας που του λενε καντα ψηφιακα και αυτος αγοραζει τις πλατφορμες και τα βαζει. Το να δινεις εργολαβιες και με απευθειας αναθεσεις δεν ειναι σπουδαιο εργο.
Αλλα ψηφιοποιηση δεν ειναι να μεταφερεις ολη τη γραφειοκρατια στο διαδικτυο και σε υπηρεσιες προσβασιμες σε ενα 10% του πληθυσμου. Θελει και απλοποιηση των διαδικασιων, ενιαιο αριθμο, συγχρονα ψηφιακα εγγραφα κλπ. Σε αυτα δεν εχει γινει τιποτα
Διαβαζα οτι και στη γερμανια αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα, και εβαλαν φρενο
ενταξει, οχι και 10.
90% του πλυθησμου μια χαρα βολευεται, στο 90% των περιπτωσεων.

αλλα παντα ξεφευγει και λιγη παλαιας κοπης γραφειοκρατικη ηλιθιοτητα.


.


Τι βολεύεται ρε μεγάλε.....τούς λογιστάδες πληρώνουν οι περισσότεροι.....γαμώ τη διακυβέρνηση λαίμαι.....

Μια ζωή μπουρδέλο.....γαμώ το μουνί της μάνας τους.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Οκτ 2021, 08:33

Fluffy έγραψε:
22 Οκτ 2021, 21:24
ταχαμε πει. Η λεκτρινική διευκόλυνση για το κεφάλαιο, ταλαιπωρία για τον λαό.
ως γνωστον στο σοσιαλισμο δεν υπαρχει γραφειοκρατια.

:smt005::smt005::smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32124
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Οκτ 2021, 08:40

foscilis έγραψε:
22 Οκτ 2021, 22:01
George_V έγραψε:
22 Οκτ 2021, 11:31
Δε μας λέγανε ότι όλα αυτά που κάνει ο Πιερρακακης ήταν ιδέα του ΣΥΡΙΖΑ και τα είχε ξεκινήσει ο Παππάς?

Εγώ πάντως χαρτιά που θέλανε 1 μήνα για να εκδοθούν και ζητούσαν πιστοποιητικά από 5 υπηρεσίες τα έβγαλα σε 3 μέρες ηλεκτρονικά και ξεμπέρδεψα.
Το θέμα είναι να μην τα χρειάζεσαι καθόλου, όχι να σου δίνουν ηλεκτρονικά αυτό που ήδη έχουν. Γιατί όπως εξήγησε και ο Ασέβαστος με το παράδειγμά του, μία στις 100 που η ηλεκτρονική διαδικασία κάπου θα σκαλώσει, είσαι πίσω σε ένα καφκικό μπλέξιμο ΜΑΖΙ με τεχνικό πρόβλημα που κανείς δεν ξέρει να σου πει τι στο διάολο μπορεί να φταίει.
ρε μλκ επειδη εισαι της δουλειας.

εγω εχω κολλησει στο hyperlink η οπως το λενε. αυτο που εβαλαν τον αριθμο λογαριασμου ετσι ωστε να μην μπορεις να τον κανεις κοπιπειστ.

ποιος το εκανε αυτο; που τον βρηκανε; ειναι πανω απο 5 χρονων;

δεν μπορει να το χωρεσει το μυαλο μου, οτι ανθρωπος με την τεχνικη ικανοτητα να κατασκευαζει σελιδες, μπορει να ειναι τοσο ηλιθιος.

ενταξει οι υπολοιποι, μπορει να ειναι μπουμερς χωμενοι επι πασοκ, πρωτοκολλατζουδες που δεν ξερουν να κανουν δουλεια αλιως, που θελουν παραβολο αντι για λινκ με πιστωτικη καρτα, και υποχρεωνουν τον τεχνικο να το φτιαξει ετσι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ηλεκτρονικη διακυβερνηση του κωλου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 23 Οκτ 2021, 09:42

Στύγιος έγραψε:
09 Ιαν 2021, 20:02
Στύγιος έγραψε:
21 Δεκ 2020, 20:41
mao mao έγραψε:
21 Δεκ 2020, 20:37


Ακριβώς έτσι.

Το πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς που αιτήθηκα , έκανε 19 ημερολογιακές μέρες να εκδοθεί. Υπόθεση 10 δευτερολέπτων. Αν πήγαινα από εκεί θα μου τα πρήζανε κανά δίωρο, αλλά θα το έπαιρνα αυθημερόν το χαρτί.

Πάω μετά στη σελίδα του ΕΦΚΑ να ανεβάσω το πιστοποητικό, για να γίνει η αίτηση για την επιστροφή των αναδρομικών του θανόντος.
Μου ζητάει να βάλω. Το ΑΜΚΑ και το ΑΦΜ του νεκρού, άμκα, αριθμό ταυτότητα, αφμ το δικό μου, της αδερφής μου, και της μάνας μου. Κάνω τηλέφωνα κλπ, μου τα στέλνουν. Πατάω υποβολή, και μου βγάζει οτι έληξε ο χρόνος σύνδεσης. Ε προφανώς αμά βάλεις 18 κωδικούς δεν θα προλάβεις. Αίντε πάλι από την αρχή μετά.
Α μάλιστα ,εγώ δηλαδή- που κάνω την υποβολή για τη μάνα μου- κι έχω συμπληρώσει 13..... να περιμένω :011:
Αυτά είναι τα λογικά , αλλά ζητάει μετά και ΑΜΚΑ ,ΑΦΜ από θεία που βρίσκεται σε άλλη χώρα εδώ και 30 χρόνια, στη Σουηδία!!!

:wall::wall::smt076
Tα ζήσαμε και πέρυσι, 3 μήνες πήγε όλη η ιστορία...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών