Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Αύγ 2018, 09:11

...απο τα καπιταληστικα μνημονια σε 3 μερες.

Η μεγάλη μείωση του μέσου μισθού και η διεύρυνση των «ευέλικτων» μορφών απασχόλησης είναι τα βασικά χαρακτηριστικά της «αγοράς εργασίας» όπως διαμορφώθηκε την περίοδο της καπιταληστικής κρίσης, ενώ συνεχίζονται και μετά από αυτή. Τα στοιχεία αποκαλύπτουν την κοροϊδία της «καθαρής εξόδου» για τους εργαζόμενους και τα λαϊκά στρώματα.
Μισθοί – σμπαράλια και «ευελιξία» τσακίζουν τους εργαζόμενους


Αποκαλυπτική άρθρο του «Ριζοσπάστη» για τις συνέπειες των αντεργατικών νόμων που ψηφίστηκαν τα προηγούμενα χρόνια και επεκτείνει η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ
Μισθοί - σμπαράλια και «ευελιξία» τσακίζουν τους εργαζόμενους.Η μεγάλη μείωση του μέσου μισθού, που για την πλειοψηφία των εργαζομένων μεταφράζεται σε μισθούς πείνας, και η διεύρυνση των «ευέλικτων» μορφών απασχόλησης

είναι τα βασικά χαρακτηριστικά της «αγοράς εργασίας» όπως διαμορφώθηκε την περίοδο της καπιταλιστικής κρίσης, ενώ συνεχίζονται και μετά από αυτή.

Τα στοιχεία που παρουσιάζει ο «Ριζοσπάστης», όπως και το γεγονός ότι η κυβέρνηση δεν κατάργησε, ούτε σκοπεύει να καταργήσει κανέναν από τους αντεργατικούς μνημονιακούς νόμους, αποκαλύπτουν την κοροϊδία της «καθαρής εξόδου» για τους εργαζόμενους και τα λαϊκά στρώματα.

Το γεγονός εξάλλου ότι ακόμα και αυτή η πενιχρή αύξηση στον κατώτερο μισθό προβλέπεται να γίνει με νόμο των μνημονίων, χωρίς μάλιστα να καταργείται το αίσχος του «υποκατώτερου» μισθού,

προδίδει ότι η «επόμενη μέρα» για τους εργαζόμενους θα είναι ίδια και χειρότερη με την προηγούμενη, αφού κι αυτοί που βρίσκουν δουλειά απασχολούνται με πολύ χειρότερους όρους απ’ ότι πριν την κρίση.

Μέσα απ’ αυτό το πρίσμα πρέπει να δουν οι εργαζόμενοι και τα προκλητικά πανηγύρια της κυβέρνησης, ότι με την πολιτική της για την απασχόληση και τη σχετική ανάκαμψη της οικονομίας η ανεργία έπεσε κάτω από το 20%, για πρώτη φορά μετά από εφτά χρόνια.

Μέσα από το ίδιο πρίσμα, όμως, πρέπει να δουν και τις υποσχέσεις της κυβέρνησης για «καλύτερες μέρες» στη «μεταμνημονιακή» εποχή, την ώρα που δεσμεύεται σε όλους τους τόνους ότι θα περιφρουρήσει τα κεκτημένα για το κεφάλαιο

και δεν θα επιστρέψει καμιά επιστροφή στις «παθογένειες του παρελθόντος», όπως χαρακτηρίζει τα εργατικά – λαϊκά δικαιώματα που «έγιναν καπνός» τα προηγούμενα χρόνια.

Μόνο η οργανωμένη πάλη των εργαζομένων, σε συμμαχία με τα λαϊκά στρώματα που πλήττονται από την ίδια πολιτική και σε σύγκρουση με το σχεδιασμό και τη στρατηγική του κεφαλαίου, για αυξήσεις στους μισθούς και βελτίωση των συνθηκών εργασίας,

για κατάργηση όλων των αντεργατικών – αντιλαϊκών νόμων και ανάκτηση απωλειών, στον αγώνα για την ικανοποίηση των σύγχρονων λαϊκών αναγκών, μπορεί να αποτελέσει σήμερα πραγματική διέξοδο.

Συμπεράσματα από τη σύγκριση των στοιχείων

Όπως αποδεικνύεται από τα στοιχεία του Ενιαίου Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ), που ενσωμάτωσε το Ιδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ΙΚΑ), την περίοδο 2011 – 2017 καταγράφεται συνεχής και μεγάλη αύξηση της μερικής απασχόλησης, ενώ αντίθετη πορεία ακολουθεί το ύψος των μισθών, με επίδραση στον μέσο μεικτό μισθό.

Εικόνα

Μισθοί - σμπαράλια και «ευελιξία» τσακίζουν τους εργαζόμενουςΣτην επεξεργασία που ακολουθεί, συγκρίνουμε τον μήνα Ιούνη της περιόδου 2011 – 2017.

Ο Ιούνης (με εξαίρεση το 2013) είναι ο μήνας με τα υψηλότερα ποσοστά συνολικής απασχόλησης (πλήρους και μερικής), ενώ η εικόνα δεν αλλάζει ουσιαστικά για τους υπόλοιπους μήνες.

Τα στοιχεία αφορούν μισθωτούς στις λεγόμενες «κοινές επιχειρήσεις», που αποτελούν τη συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων (εξαιρούνται τα οικοδομοτεχνικά έργα).

Τα βασικά συμπεράσματα που προκύπτουν είναι τα εξής:

1. Την περίοδο Ιούνης 2012 – Ιούνης 2017 οι θέσεις μερικής απασχόλησης αυξάνονται κατά 120%! Την ίδια περίοδο, η συνολική απασχόληση αυξάνεται κατά 43,5% (μέχρι και το 2011 είχαμε μείωση) και οι θέσεις πλήρους απασχόλησης κατά 26%.

Μισθοί - σμπαράλια και «ευελιξία» τσακίζουν τους εργαζόμενουςΕνδεικτικό είναι και το εξής στοιχείο: Το 2011 η αναλογία των θέσεων πλήρους και μερικής απασχόλησης στο σύνολο της απασχόλησης ήταν περίπου 80% – 20% αντίστοιχα.

Εικόνα

Το 2017 η αναλογία αυτή γίνεται 70% – 30%. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι το ποσοστό των «ευέλικτων» μορφών απασχόλησης επί της συνολικής απασχόλησης είναι ακόμα μεγαλύτερο, καθώς στον υπολογισμό τους δεν περιλαμβάνονται οι θέσεις εκ περιτροπής απασχόλησης, που λόγω του τρόπου καταγραφής τους λογίζονται ως θέσεις πλήρους απασχόλησης.

Την κυριαρχία των «ευέλικτων» μορφών απασχόλησης επιβεβαιώνει και η εξέταση των στοιχείων του συστήματος «Εργάνη».

Σύμφωνα με αυτά, οι προσλήψεις πλήρους απασχόλησης το 2013 αντιστοιχούσαν στο 53,85% επί του συνόλου των προσλήψεων, έναντι 46,15% των προσλήψεων μερικής και εκ περιτροπής απασχόλησης.

Τα επόμενα χρόνια καταγράφεται μια συνεχής μείωση των προσλήψεων πλήρους απασχόλησης, που το 2017 έφτασαν το 45,13%, έναντι 54,87% των προσλήψεων μερικής και εκ περιτροπής απασχόλησης.

Σε ό,τι αφορά τα πιο πρόσφατα στοιχεία, για τον Ιούλη του 2018 οι προσλήψεις πλήρους απασχόλησης αποτέλεσαν το 45,31% επί των συνολικών προσλήψεων, οι προσλήψεις μερικής απασχόλησης το 41,43% και οι προσλήψεις εκ περιτροπής απασχόλησης το 13,26%.

Το ισοζύγιο εξάλλου γι’ αυτόν το μήνα ήταν αρνητικό, καθώς οι απολύσεις ήταν 8.610 περισσότερες από τις προσλήψεις.

Τα στοιχεία επιβεβαιώνουν επίσης την αύξηση της προσωρινής απασχόλησης για έναν ακόμα μήνα, όπως προκύπτει από τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που έληξαν.

Έτσι, ενώ τον Ιούλη του 2013 είχαν λήξει περίπου 40.000 και το 2015 περίπου 63.000, τον Ιούλη του 2018 έληξαν 116.000 συμβάσεις ορισμένου χρόνου, δηλαδή σχεδόν τριπλάσιες σε σχέση με το 2013 και διπλάσιες σε σχέση με το 2015…

2. Η πορεία των μισθών από το 2011 έως το 2017 είναι συνεχώς φθίνουσα, με έτος «ορόσημο» το 2012, οπότε με την ΠΥΣ 6/2012 καθιερώθηκε ο «υποκατώτερος» μισθός και επήλθε μείωση του κατώτερου μισθού κατά 32% και 22%.

Έτσι, παρά την αύξηση της συνολικής απασχόλησης, τα στοιχεία του ΙΚΑ (και μετέπειτα ΕΦΚΑ) καταγράφουν μείωση της συνολικής μισθολογικής δαπάνης.

Συγκεκριμένα, τον Ιούνη του 2011 ο μέσος μεικτός μισθός της συνολικής απασχόλησης ήταν 1.230€ και τον Ιούνη του 2017 ήταν 905€ (μείωση 325€ ή 26,5%).

Εικόνα

Μισθοί - σμπαράλια και «ευελιξία» τσακίζουν τους εργαζόμενουςΕιδικότερα, ο μέσος μισθός στις θέσεις πλήρους απασχόλησης μειώθηκε κατά 18,8% και ο μέσος μισθός στις θέσεις μερικής απασχόλησης μειώθηκε κατά 35%.

Σε ό,τι αφορά τη μισθολογική δαπάνη της συνολικής απασχόλησης, παρατηρείται το εξής:

Η συνολική απασχόληση τον Ιούνη του 2011 ήταν 1.776.740 άτομα και η συνολική μισθολογική δαπάνη ήταν σχεδόν 2,18 δισ. ευρώ.

Τον Ιούνη του 2017 η συνολική απασχόληση ήταν 2.277.379 εργαζόμενοι και η συνολική μισθολογική δαπάνη ήταν 2,06 δισ. ευρώ.

Έτσι, ενώ η απασχόληση αυξήθηκε κατά 28,2%, η μισθολογική δαπάνη μειώθηκε κατά 5,5%, κάτι που δείχνει τα τεράστια περιθώρια κέρδους που διαμόρφωσε για το κεφάλαιο η αντεργατική νομοθεσία των περασμένων ετών, την οποία διατηρεί και επεκτείνει η σημερινή κυβέρνηση.

Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί το εξής:

Η αρμόδια υπηρεσία του ΕΦΚΑ, στα στοιχεία που δίνει για το 2017, ισχυρίζεται ότι δεν είναι συγκρίσιμα με τα στοιχεία των προηγούμενων ετών γιατί το 2017 εντάχθηκαν νέες κατηγορίες ασφαλισμένων

Μισθοί - σμπαράλια και «ευελιξία» τσακίζουν τους εργαζόμενους(π.χ. αυτοαπασχολούμενοι με δελτίο παροχής υπηρεσιών, που έχουν το πολύ 2 εργοδότες, δημόσιοι υπάλληλοι, έμμισθοι δικηγόροι με καινούργια πακέτα κάλυψης) και μεγάλες ομάδες ασφαλισμένων που δεν περιλαμβάνονταν τα προηγούμενα χρόνια στα στοιχεία του ΙΚΑ.

Η ένταξη αυτή, όμως, δεν αλλοιώνει, ούτε βέβαια αντιστρέφει τη γενική τάση, δηλαδή ότι η αύξηση της απασχόλησης συνοδεύεται από μείωση των μισθών και αύξηση των «ευέλικτων» μορφών εργασίας.


Οι εικόνες προστέθηκαν από τον Ροβεσπιέρο κι είναι αλιευμένες από το διαδίκτυο



http://www.rovespieros.gr/misthoi-smpar ... azomenous/
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Τρεις και μία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Αύγ 2018, 13:32

δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Αύγ 2018, 13:34

Υπ. Οικονομικών mde on
Σκίζετε τον ΕΝΦΙΑ με την παραλαβή του γιατί στις 30 Αυγούστου ήδη θα έχουμε βγει από τα μνημόνια
mode off
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Τρεις και μία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Αύγ 2018, 13:35

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 17 Αύγ 2018, 13:36

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι

"Εξοδος" καπιταληστικων μνημονίων.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3676
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 17 Αύγ 2018, 16:10

πότε ν αρχίσουμε να πανηγυριζουμε για τη μεγάλη επιτυχία της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ; :lol:

Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3676
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 17 Αύγ 2018, 16:12

4 μερες μένουν μέχρι τη... λήξη των μνημονιων
Ποσο σανο θα φάει αυτή τη φορά ο κόσμος;
του γινε το πάθημα μάθημα;

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Αύγ 2018, 21:08

Πέμπτη, 16 Αυγούστου 2018
Hamburger Abendblatt: «Η Ελλάδα παραμένει ένα πτωχοκομείο»

Εικόνα

Με μελανά χρώματα περιγράφει την κατάσταση στην Ελλάδα παραμονές της εξόδου από το τρίτο πρόγραμμα η Hamburger Abendblatt επισημαίνοντας ότι η σκληρή γραμμή λιτότητας της κυβέρνησης ώθησε πολλούς Έλληνες στην απόγνωση. Οκτώμιση χρόνια και τρία πακέτα στήριξης μετά το Καστελόριζο....
«ο κίνδυνος της κρατικής χρεοκοπίας έχει αποτραπεί. Το έλλειμμα του 15,4% του ΑΕΠ το 2009 έγινε πλεόνασμα 0.8% το 2017.

Εικόνα

Καμία άλλη χώρα του ευρώ με προβλήματα δεν κατάφερε τόσο εντυπωσιακές επιτυχίες στη δημοσιονομική σύγκλιση όσο η Ελλάδα. Αλλά με ποιο τίμημα: η γραμμή λιτότητας που επέβαλαν οι κυβερνήσεις στην Αθήνα κατ’ εντολή των πιστωτών οδήγησε τους Έλληνες στη βαθύτερη και πλέον παρατεταμένη ύφεση που έζησε ποτέ ευρωπαϊκό κράτος εν καιρώ ειρήνης», γράφει η γερμανική εφημερίδα. «Η παραγωγή μειώθηκε πάνω από ένα τέταρτο, δεκάδες χιλιάδες επιχειρήσεις χρεοκόπησαν,. Τα έσοδα μειώθηκαν κατά μέσο όρο κατά ένα τρίτο, η ανεργία εκτοξεύτηκε από το 7,5 στο 27%. Το επίδομα ανεργίας -360 ευρώ για ένα άτομο, 504 ευρώ για τετραμελή οικογένεια- καταβάλλεται για μόνον ένα χρόνο.(…) Από την ανεργία απέχει μόνον ένα μικρό βήμα το να καταλήξει κανείς άστεγος».

Ο ανταποκριτής της εφημερίδας, Γκερντ Χέλερ, μίλησε με συμπατριώτες μας που έχουν βιώσει με τον χειρότερο τρόπο τις συνέπειες της κρίσης και της σκληρής λιτότητας, όπως η 38χρονη Κατερίνα που ζει σε μια γκαρσονιέρα 43 τ.μ. στη Νίκαια με τη μητέρα της. «Πόσο ντρέπομαι, λέει η πρώην λογίστρια υποκαταστήματος της αλυσίδας σουπερμάρκετ ΑΤΛΑΝΤΙΚ.. «Δεν έχω πιάσει ακόμη τα 40 κι είμαι τελειωμένη». Η νεαρή γυναίκα τα βγάζει τώρα πέρα, εργαζόμενη για λίγες ώρες σε φαστφουντάδικο με 380 ευρώ το μήνα. Έχει εγκαταλείψει προ πολλού την ελπίδα να βρει μια «σωστή δουλειά». «Στην ηλικία μου είμαι ευτυχισμένη αν βρίσκω έστω και μια ημιαπασχόληση».

Ο ηλικίας 61 ετών Μάκης δούλευε 32 χρόνια στα καράβια. «Το 2013 χρεοκόπησε η ναυτιλιακή εταιρία κι έκτοτε είμαι άνεργος. Κανείς δεν προσλαμβάνει ναυτικό στην ηλικία μου», λέει στην εφημερίδα. Όταν τέλειωσαν οι αποταμιεύσεις του έχασε το διαμέρισμά του. Έκτοτε περιφέρεται ως άστεγος στο λιμάνι του Πειραιά, ελπίζοντας σε τέσσερα χρόνια να βγάλει σύνταξη. «Δεν θα είναι πολλά, αλλά ελπίζω να είναι αρκετά για ένα κεραμίδι πάνω απ’ το κεφάλι μου», λέει στην Hamburger Abendblatt.

«Στα χαρτιά η Ελλάδα έχει αφήσει πίσω της την κρίση (...) Αλλά αυτό λέει ελάχιστα καθώς ολοένα και λιγότεροι έχουν πλήρη απασχόληση», σημειώνει η εφημερίδα. « Από τα 1,7 εκ. των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, ο ένας στους τρεις απασχολείται μερικώς για 394 ευρώ το μήνα. Κι αυτοί οι μερικώς απασχολούμενοι δεν έχουν καμιά ελπίδα να βγάλουν σύνταξη. Στην Ελλάδα υπάρχει μια κοινωνική ωρολογιακή βόμβα. “Φοβούμαι μια έκρηξη της φτώχειας”, λέει στην εφημερίδα ο καθηγητής Οικονομικών Σάββας Ρομπόλης».

Ο ανταποκριτής σημειώνει ότι μόνον με ανάπτυξη της οικονομίας θα καταφέρει η χώρα μας να ξεφύγει από την παγίδα του χρέους. Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει παρά τις εκατοντάδες δομικές μεταρρυθμίσεις να κάνει τη μετάβαση σε ένα μοντέλο ανάπτυξης που θα βασίζεται στην καινοτομία. «Δεν έγιναν προσπάθειες για απάλειψη της κρατικής γραφειοκρατίας και των υπέρμετρων κανονιστικών ρυθμίσεων, ώστε να είναι η ελκυστική για καινοτόμες επιχειρήσεις η ιδέα της παραμονής στην Ελλάδα», λέει ο οικονομολόγος του Γερμανικού Ινστιτούτου Οικονομικής Έρευνας Αλέξανδρος Κρητικός.

«Κι αυτό», καταλήγει το άρθρο, «δεν τρομάζει μόνον τους επενδυτές. Περίπου μισό εκατομμύριο Έλληνες μετανάστευσαν στο εξωτερικό στη διάρκεια της κρίσης, κυρίως άτομα με πανεπιστημιακή μόρφωση και εξειδικευμένοι επαγγελματίες.» Μια τρομακτική απώλεια των καλύτερων ταλέντων της…
http://www.iefimerida.gr/news/437759/ge ... iaki-vomva

Ήξεραν πολύ καλά τι θα έρθει.....


Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27181
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Αυριο "βγαινουμε απο τα Μνημονια". Πως νιωθετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 19 Αύγ 2018, 09:52

Αυριο λοιπον βγαινουμε απο τα Μνημονια. Η τουλαχιστον ετσι μας λεει η κυβερνηση.

Πως νιωθετε? Χαρα? Λυπη? Ψαχνετε την τσεπη σας μηπως σας εριξε ο Τσιπρας λεφτα μεσα? Σας σηκωθηκε?

Τι νιωθετε περιμενοντας την αυριανη μερα?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 19 Αύγ 2018, 10:13

...και να βγει ο συριζας αυριο και να πει αργια η 21/8 να πεσουν τα τσιμεντα. :g094::g094::g094:
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αυριο "βγαινουμε απο τα Μνημονια". Πως νιωθετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 19 Αύγ 2018, 10:36

Συριζαίος έγραψε:
19 Αύγ 2018, 10:31
Έχω καυλωσει
Και η Μερκελ το ίδιο
Δεν ξέρει ποιο στραπόν να πρωτοφορέσει :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 19 Αύγ 2018, 10:38

Είναι πολύ περίεργη η κατάσταση αυτόν τον Αύγουστο. Όσοι είχαν λεφτά πήγαν διακοπές και όσοι έμειναν μάλλον δεν έχουν φράγκο. Δεν κινείται φύλλο. Από Σεπτέμβρη τα πράγματα θα είναι τραγικά νομίζω.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Συριζαίος

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 19 Αύγ 2018, 10:40

Spiros252 έγραψε:
19 Αύγ 2018, 10:38
Είναι πολύ περίεργη η κατάσταση αυτόν τον Αύγουστο. Όσοι είχαν λεφτά πήγαν διακοπές και όσοι έμειναν μάλλον δεν έχουν φράγκο. Δεν κινείται φύλλο. Από Σεπτέμβρη τα πράγματα θα είναι τραγικά νομίζω.
Ειδικά όταν αυξηθεί ο κατώτερος μισθός και μειωθούν οι φόροι.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 19 Αύγ 2018, 10:41

Στην γειτονια μου που μηνα Αυγουστο αλλοτε εβρισκα 10 θεσεις να παρκαρω τωρα βρισκω με το ζορι 1-2.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών