ΚΚΕ, αλλά και όχι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:02

Gewponos90 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 19:48
Ε καλά ρε φίλε. Αυτό που παρουσιάζεις είναι στρεβλωμα
Κάπως έτσι το παρουσίαζαν και αυτοί. Ως ένα λάθος που έγινε και δεν έπρεπε να ξαναγίνει. Ανωριμότητα στην εφαρμογή του Κομμουνισμού στην πράξη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Εγώ δεν είμαι βέβαιος ότι μπορείς να το αποφεύγεις όταν συγκεντρώνεις ασφυκτικά όλη την εξουσία σε ένα κόμμα ή μάλλον έναν ηγέτη.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34737
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Δεκ 2021, 20:04

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:27
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:22
Καλώς, εγώ απάντησα για το θέμα της ανταμοιβής της προσπάθειας. Σε συζητήσεις όπου όλα είναι στο τραπέζι και κάθε φορά που πάμε να καταλήξουμε σε κάτι μπαίνει κάτι άλλο σε πρώτο πλάνο, δε μπλέκω.
Δεν θέλω να είμαι άδικος. Όσο το θυμάμαι δεν ήταν κάποιος γιατρός στην παρέα και αυτά που μεταφέρθηκαν μπορεί να ήταν αυτά που νόμιζαν οι τρίτοι. Αλλά το θέμα της ανταμοιβής της προσπάθειας δεν θα αφορούσε μόνο μία ειδικότητα. Η εντύπωση που αποκόμισα ήταν ότι είχες μεγαλύτερη ανταμοιβή αν είχες κάποια θέση στον μηχανισμό εξουσίας παρά αν έκανες το χ ή ψ χρήσιμο επάγγελμα.
Η κριτική πάντως που έκαναν από τα πρώτα χρόνια της ΕΣΣΔ οι φιλελεύθεροι οικονομολόγοι (Μίζες,Χάγιεκ κλπ) δεν ήταν τόσο για τα ατομικά κίνητρα εργασίας αν και υπήρχε και αυτή ως δευτερεύουσα συνέπεια.
Αυτή η κριτική είχε πέραση στα λαικά στρώματα και την διαμάχη των καφενείων για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των συστημάτων.
Η κριτική αφορούσε κυρίως το κατά πόσον ο κεντρικός σχεδιασμός μπορεί να κατανείμει ορθολογικά τους πόρους της κοινωνίας.Κατ αυτούς ο μηχανισμός των τιμών της αγοράς είναι αναντικατάστατος διότι δεν μπορεί ένας μηχανισμός διοικητικών υπαλλήλων να προβλέψει την εξέλιξη της τεχνολογίας και τις τάσεις των ανθρώπινων επιθυμιών που αντανακλούν τις τιμές των αγαθών στην αγορά.
Αυτού του είδους η κριτική βέβαια δεν είχε πέραση στα λαικοδεξιά στρώματα διότι και αυτοί πιστεύουν ότι κάποιοι σοφοί μπορούν να προγραμματίσουν σωστά τα πάντα αρκεί να έχουν καλή θέληση ενώ η δυσπιστία προς την αγορά και την απληστία των συντελεστών της υπάρχει και σε αυτούς οπότε η λαική κριτική ήταν του τύπου που γράφεις.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:09

πατησιωτης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:04
Η κριτική πάντως που έκαναν από τα πρώτα χρόνια της ΕΣΣΔ οι φιλελεύθεροι οικονομολόγοι (Μίζες,Χάγιεκ κλπ) δεν ήταν τόσο για τα ατομικά κίνητρα εργασίας αν και υπήρχε και αυτή ως δευτερεύουσα συνέπεια.
Αυτή η κριτική είχε πέραση στα λαικά στρώματα και την διαμάχη των καφενείων για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των συστημάτων.
Η κριτική αφορούσε κυρίως το κατά πόσον ο κεντρικός σχεδιασμός μπορεί να κατανείμει ορθολογικά τους πόρους της κοινωνίας.Κατ αυτούς ο μηχανισμός των τιμών της αγοράς είναι αναντικατάστατος διότι δεν μπορεί ένας μηχανισμός διοικητικών υπαλλήλων να προβλέψει την εξέλιξη της τεχνολογίας και τις τάσεις των ανθρώπινων επιθυμιών που αντανακλούν τις τιμές των αγαθών στην αγορά.
Αυτού του είδους η κριτική βέβαια δεν είχε πέραση στα λαικοδεξιά στρώματα διότι και αυτοί πιστεύουν ότι κάποιοι σοφοί μπορούν να προγραμματίσουν σωστά τα πάντα αρκεί να έχουν καλή θέληση ενώ η δυσπιστία προς την αγορά και την απληστία των συντελεστών της υπάρχει και σε αυτούς οπότε η λαική κριτική ήταν του τύπου που γράφεις.
Και τι πιστεύεις ότι άλλαξε και η σημερινή Κίνα αυξάνει δραματικά το επίπεδο ζωής εκατομμυρίων ανθρώπων ενώ παραμένει πιστή στον κεντρικό σχεδιασμό; Πρέπει να είναι από τις ελάχιστες χώρες που βάζει πενταετή πλάνα και τα φέρνει σε πέρας.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34737
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Δεκ 2021, 20:14

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:09
Και τι πιστεύεις ότι άλλαξε και η σημερινή Κίνα αυξάνει δραματικά το επίπεδο ζωής εκατομμυρίων ανθρώπων ενώ παραμένει πιστή στον κεντρικό σχεδιασμό; Πρέπει να είναι από τις ελάχιστες χώρες που βάζει πενταετή πλάνα και τα φέρνει σε πέρας.
Πενταετή πλάνα είχαν και οι δυτικές χώρες μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο και μέχρι την επικράτηση του νεοφιλελευθερισμού το 1980.Δεν ήταν το ίδιο όμως με τα σοβιετικά.
Άλλο ένα γενικό πλάνο π.χ. σαν το Ταμείο Ανάκαμψης και άλλο ένα πλάνο που προβλέπει και πόσες βίδες θα παραχθούν από το κάθε εξάρτημα.
Η Κίνα έχει μικτή οικονομία όπως και εάν την ονομάζει σαν αυτές που υπήρχαν σε Ευρώπη και Αμερική μέχρι το 1980 ενώ εκμεταλλεύεται το ότι εξάγει στην παγκόσμια αγορά.Το ίδιο ισχύει και για το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες της Άπω Ανατολής που κυβερνούν ΚΚ.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42855
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Δεκ 2021, 20:17

Δεν παραμένει πιστή. Η αγορά παίζει τον κεντρικό ρόλο στη διανομή πόρων και αγαθών. Αυτό είναι σίγουρο τόσο στην πράξη όσο και στη θεωρία που υπερασπίζονται.
Ο "κεντρικός σχεδιασμός" των 5ετών αφορά ένα πιο μακροοικονομικό επίπεδο. Δεν είναι πολύ εύκολο να εξηγηθεί, πάντως δεν πρόκειται να σχεδιασμένη οικονομία.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 02 Δεκ 2021, 20:19

πατησιωτης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:14
Πενταετή πλάνα είχαν και οι δυτικές χώρες μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο και μέχρι την επικράτηση του νεοφιλελευθερισμού το 1980.Δεν ήταν το ίδιο όμως με τα σοβιετικά.
Άλλο ένα γενικό πλάνο π.χ. σαν το Ταμείο Ανάκαμψης και άλλο ένα πλάνο που προβλέπει και πόσες βίδες θα παραχθούν από το κάθε εξάρτημα.
Η Κίνα έχει μικτή οικονομία όπως και εάν την ονομάζει σαν αυτές που υπήρχαν σε Ευρώπη και Αμερική μέχρι το 1980 ενώ εκμεταλλεύεται το ότι εξάγει στην παγκόσμια αγορά.Το ίδιο ισχύει και για το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες της Άπω Ανατολής που κυβερνούν ΚΚ.
Μικτή οικονομία έχει. Ούτε οι ίδιοι δεν πίστευαν στις συζητήσεις ότι έχουν textbook κομμουνισμό. Ωστόσο κάτι κάνει καλύτερα από όλους τους άλλους σήμερα. Είναι ολοφάνερο αυτό. Συγκρίνεται δηλαδή η οικονομική της άνοδος με των Ευρωπαϊκών χωρών προ 80; Δε νομίζω. Η Κίνα μοιάζει να τα πηγαίνει καλύτερα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34737
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Δεκ 2021, 20:26

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:19
πατησιωτης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:14
Πενταετή πλάνα είχαν και οι δυτικές χώρες μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο και μέχρι την επικράτηση του νεοφιλελευθερισμού το 1980.Δεν ήταν το ίδιο όμως με τα σοβιετικά.
Άλλο ένα γενικό πλάνο π.χ. σαν το Ταμείο Ανάκαμψης και άλλο ένα πλάνο που προβλέπει και πόσες βίδες θα παραχθούν από το κάθε εξάρτημα.
Η Κίνα έχει μικτή οικονομία όπως και εάν την ονομάζει σαν αυτές που υπήρχαν σε Ευρώπη και Αμερική μέχρι το 1980 ενώ εκμεταλλεύεται το ότι εξάγει στην παγκόσμια αγορά.Το ίδιο ισχύει και για το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες της Άπω Ανατολής που κυβερνούν ΚΚ.
Μικτή οικονομία έχει. Ούτε οι ίδιοι δεν πίστευαν στις συζητήσεις ότι έχουν textbook κομμουνισμό. Ωστόσο κάτι κάνει καλύτερα από όλους τους άλλους σήμερα. Είναι ολοφάνερο αυτό. Συγκρίνεται δηλαδή η οικονομική της άνοδος με των Ευρωπαϊκών χωρών προ 80; Δε νομίζω. Η Κίνα μοιάζει να τα πηγαίνει καλύτερα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Συγκρίνεται με την Ιαπωνία μεταπολεμικά απολύτως.Ο ρυθμός ανάπτυξης της Ιαπωνίας τις πρώτες δεκαετίες μετά τον πόλεμο ήταν 14% ετησίως.Αυτό το σύστημα με κάποιες αλλαγές αντέγραψαν όλοι εκεί γύρω.
Τι άλλαξε από τότε για την Ιαπωνία;;Aνοδος των μισθών,υπογεννητικότητα,αστικοποίηση.Δεν μπορεί να τραβήξει άλλο αυτό το μοντέλο με μισθούς ισάξιους των αμερικανικών.
Οι Κινέζοι βέβαια έχουν τεράστιο πληθυσμό και όσο και να ανέβουν οι μισθοί είναι ακόμη χαμηλότεροι των δυτικών.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7128
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 02 Δεκ 2021, 20:35

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:19
πατησιωτης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:14
Πενταετή πλάνα είχαν και οι δυτικές χώρες μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο και μέχρι την επικράτηση του νεοφιλελευθερισμού το 1980.Δεν ήταν το ίδιο όμως με τα σοβιετικά.
Άλλο ένα γενικό πλάνο π.χ. σαν το Ταμείο Ανάκαμψης και άλλο ένα πλάνο που προβλέπει και πόσες βίδες θα παραχθούν από το κάθε εξάρτημα.
Η Κίνα έχει μικτή οικονομία όπως και εάν την ονομάζει σαν αυτές που υπήρχαν σε Ευρώπη και Αμερική μέχρι το 1980 ενώ εκμεταλλεύεται το ότι εξάγει στην παγκόσμια αγορά.Το ίδιο ισχύει και για το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες της Άπω Ανατολής που κυβερνούν ΚΚ.
Μικτή οικονομία έχει. Ούτε οι ίδιοι δεν πίστευαν στις συζητήσεις ότι έχουν textbook κομμουνισμό. Ωστόσο κάτι κάνει καλύτερα από όλους τους άλλους σήμερα. Είναι ολοφάνερο αυτό. Συγκρίνεται δηλαδή η οικονομική της άνοδος με των Ευρωπαϊκών χωρών προ 80; Δε νομίζω. Η Κίνα μοιάζει να τα πηγαίνει καλύτερα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
γιατι εξαγει σε ολο τον κοσμο και γιατι σχεδιαστηκε εξαρχης να εξαγει σε ολον τον κοσμο -σε καμια χωρα στο παρελθον δεν εγινε ο ιδιος σχεδιασμος
μαζι φυσικα με το ατελειωτο και φθηνο εργατικο δυναμικο ...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 02 Δεκ 2021, 22:39

ST48410 έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:19
πατησιωτης έγραψε:
02 Δεκ 2021, 20:14
Πενταετή πλάνα είχαν και οι δυτικές χώρες μετά τον β΄παγκόσμιο πόλεμο και μέχρι την επικράτηση του νεοφιλελευθερισμού το 1980.Δεν ήταν το ίδιο όμως με τα σοβιετικά.
Άλλο ένα γενικό πλάνο π.χ. σαν το Ταμείο Ανάκαμψης και άλλο ένα πλάνο που προβλέπει και πόσες βίδες θα παραχθούν από το κάθε εξάρτημα.
Η Κίνα έχει μικτή οικονομία όπως και εάν την ονομάζει σαν αυτές που υπήρχαν σε Ευρώπη και Αμερική μέχρι το 1980 ενώ εκμεταλλεύεται το ότι εξάγει στην παγκόσμια αγορά.Το ίδιο ισχύει και για το Βιετνάμ και τις άλλες χώρες της Άπω Ανατολής που κυβερνούν ΚΚ.
Μικτή οικονομία έχει. Ούτε οι ίδιοι δεν πίστευαν στις συζητήσεις ότι έχουν textbook κομμουνισμό. Ωστόσο κάτι κάνει καλύτερα από όλους τους άλλους σήμερα. Είναι ολοφάνερο αυτό. Συγκρίνεται δηλαδή η οικονομική της άνοδος με των Ευρωπαϊκών χωρών προ 80; Δε νομίζω. Η Κίνα μοιάζει να τα πηγαίνει καλύτερα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Παραβλέπετε τον νόμο του ιμπεριαλισμού για την ανισόμερη ανάπτυξη. Η κίνα είναι ιμπεριαλιστική χώρα, εξάγει κεφάλαιο, δηλαδή εκμεταλεύεται λαούς. Από τα υπερκέρδη, μπορούν τα μονοπώλια είτε μέσω του κράτους είτε μέσω του ιδιωτικου τομέα να εξαγοράζει εργατικές συνειδήσεις.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Δεκ 2021, 22:41

Βλήμα έγραψε:
30 Νοέμ 2021, 20:29
Εγώ έχω πολύ συγκεκριμένη πολιτική ταυτότητα, ΚΚΕ και δε συμμαζεύεται. Αυτό είναι που πιστεύω ρε παιδίμ΄. Είναι οι λεφτάδες που μας γαμάνε κι είμαστε κι εμείς που δεν θέλουμε να γαμιόμαστε. Κι εγώ, αν ήμουν λεφτάς, με τη ΝΔ θα ήμουν για να μεγιστοποιήσω τα κέρδη μου. δεν έχω να καταλογίσω κάτι στους κεφαλαιούχους. Όμως οι μη κεφαλαιούχοι πώς πηγαίνουν με την αποτυχημένη έκτρωση, τον Κούλη, δεν μπορώ να καταλάβω.
Κι εγώ είμαι ΚΚΕ, αλλά χρειάζεται να δώσουμε ανανέωση.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42855
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ΚΚΕ, αλλά και όχι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Δεκ 2021, 13:18

Συμπτωματικά, έτυχε να πέσω στο παρακάτω απόσπασμα που μιλάει ακριβώς για το πως εξελίχθηκε το κονσεπτ της ανταμοιβής της ατομικής προσπάθειας στην Κίνα χωρίς να έρθει σε σύγκρουση με το σοσιαλισμό.

Εικόνα
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών