Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 11:38

nik_killthemall έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:31


Αλλο πράγμα η ποινή παράβασης σε κάτι που ειναι υποχρεωτικό, άλλο πράγμα η φορολόγηση και άλλο πράγμα το αν ο καθένας μας συμφωνεί με την υποχρεωτικότητα στο χ πράγμα.
Ναι, η άποψη μου είναι ότι ΚΑΚΩΣ επιβάλλεται πρόστιμο αντί για κάποιου είδους εισφορά με εισοδηματικά κριτήρια για τους ανεμβολιαστους. Συμπτωματικά, αυτό ακριβώς συζητάμε σε αυτό το θέμα: το αν ήταν καλή ιδέα ή οχι. Εγώ πιστεύω ότι δεν ήταν καλή ιδέα, κ έχω γράψει αναλυτικά τους λόγους που το πιστεύω. Εσύ μπορείς να πιστεύεις το αντίθετο, which is fine :102:


Υγ όχι ότι έχει σημασία αλλα για τη στράτευση είσαι λάθος. Φυσικά και μπορεί να ληφθεί υπόψη η άποψη ενός ατόμου που διαφωνεί με τη θητεία. Γι αυτόν τον λόγο έχει θεσπιστεί η εναλλακτική υπηρεσία. Άλλο το να είσαι ανυποτακτος γιατί πουτσα σου και άλλο το να πας σε επιτροπή να τους εξηγήσεις τους λόγους που είσαι κατά και να ζητήσεις να υπηρετήσεις εναλλακτική υπηρεσία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EKPLIKTIKOS την 02 Δεκ 2021, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Δεκ 2021, 11:40

nik_killthemall έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:31
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:22
nik_killthemall έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:01

Βασικά κάθε παράβαση υποχρεωτικότητας στην Ελλάδα εως σήμερα έχει ποινή που ΔΕΝ λαμβάνει υπόψη της τα εισοδηματικά κριτήρια του παραβάτη της υποχρεωτικότητας. (Αν αρχισω να αναφερω παραδείγματα θα νυχτωσουμε).
Ε για κάποιο λόγο και αποκλειστικα για τα εμβολια κορονοϊου, αυτο πρέπει να αλλάξει και να λαμβανονται υποψη τα εισοδηματικα κριτηρια του παραβατη της υποχρεωτικοτητας (μη με ρωτησεις για ποιον λογο, δεν εχω ιδεα).
Γιατί δε συμφωνώ με την υποχρεωτικοτητα, είναι τόσο απλό. Από την άλλη το να συνεισφέρεις σε ένα πρόβλημα με βάση τις δυνατότητες σου φυσικά και δεν είναι κάτι νέο, είναι ο κανόνας στη φορολόγηση εισοδήματος.
Αλλο πράγμα η ποινή παράβασης σε κάτι που ειναι υποχρεωτικό, άλλο πράγμα η φορολόγηση και άλλο πράγμα το αν ο καθένας μας συμφωνεί με την υποχρεωτικότητα στο χ πράγμα.

Αυτα τα 3 ειναι ασυνδετα μεταξυ τους. Η στρατευση ειναι υποχρεωτική, πάρα πολλοί διαφωνούν με την υποχρεωτική στράτευση, κάποιος που θα την παραβιάσει βαση νόμου θα εχει ποινή για την οποία ΔΕΝ θα θα ληφθεί υπόψη ούτε το εισόδημα του, ούτε το αν συμφωνεί με την υποχρεωτική στράτευση.
Επίσης δεν είναι όλοι οι φόροι προοδευτικοί, συγκεκριμένα τα τέλη ποτέ δεν είναι. Πουθενά δε γράφει ότι ΠΡΕΠΕΙ οι φόροι να είναι προοδευτικοί. Απλώς σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλή ιδέα (σε άλλες όχι).

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40645
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Δεκ 2021, 11:45

foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:40
Επίσης δεν είναι όλοι οι φόροι προοδευτικοί, συγκεκριμένα τα τέλη ποτέ δεν είναι. Πουθενά δε γράφει ότι ΠΡΕΠΕΙ οι φόροι να είναι προοδευτικοί. Απλώς σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλή ιδέα (σε άλλες όχι).
Ποια τέλη; Ας πούμε τα τέλη κυκλοφορίας είναι κλιμακωτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 8923
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 02 Δεκ 2021, 11:48

mao mao έγραψε:
01 Δεκ 2021, 22:34
και γω είμαι εναντίον του προστίμου των 100 ευρώ. Είμαι υπέρ της άμεσης απόλυσης ανεμβολίαστων ΔΥ, αλλά κατά αυτού του μέτρου.
οριστικής απόλυσης
βεβαια εγώ ειμαι και υπέρ του προστίμου οπως υπάρχει πρόστιμο για κράνος 80ε
δεν βλέπω διαφορά
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Greece, Woke free

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 11:53

foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:40

Επίσης δεν είναι όλοι οι φόροι προοδευτικοί, συγκεκριμένα τα τέλη ποτέ δεν είναι.
Στα τέλη κυκλοφορίας αναφέρεσαι; Παραδοσιακά ήταν σε κλίμακα με βάση τα κυβικά (και ακόμα είναι για τα οχήματα που είναι πιο παλια). Αυτό προφανώς είναι μια προσπάθεια να πιάσει ένα γενικό τρεντ όπου αυτοί που αγοράζουν ΙΧ μεγαλύτερων κυβικών είναι κατά κανόνα πιο πλούσιοι άρα ας πληρώνουν και παραπανω. Βασιζόταν δλδ στο ότι περισσότερα κυβικά σημαίνει κανα BMW X5 και λιγοτερα κάνα φιατ παντα, και όχι στην εξαίρεση (λαντα νιβα vs rx8 ξέρω γω).

Είναι τέτοια η πεποίθηση του κράτους ώστε το 1000αρι 15ετιας να πληρώνει 100 ευρώ τκ ενώ το 2λιτρο 600. Αυτό εξάλλου ήταν και το σκεπτικό του φόρου πολυτελειας στα δλιτρα+ που είχε μπει τότε στην κρίση.

Αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια είναι τα κίνητρα για τα πιο πράσινα οχήματα όπου φορολογουνται με βάση τις εκπομπές, που μπορεί να είναι μέχρι και μηδενικά τα τέλη. Το ίδιο που λέω κ για το εμβόλιο δηλαδή. Κάνε το εμβόλιο να μην πληρώνεις τίποτα :)

Υγ υπάρχει και κάτι άλλο που άλλαξε, η στροφή στους μικρούς, συνήθως υπερτροφοδοτουμενους κινητήρες από τις αυτοκινητοβιομηχανιες. Αυτό σημαίνει ότι με εξαίρεση τα πολυτελή οχήματα στα υπόλοιπα είναι δύσκολο να πιάσεις μια τέτοια τάση όπως την προηγούμενη δεκαετία όταν όλα σχεδόν είναι 1000αρια αντε 1500αρια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2021, 12:15

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2021, 10:00

Αν ήταν με εισοδηματικά κριτήρια, αυτοί που δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα θα πλήρωναν και αυτοί που έχουν θα συνέχιζαν να κυκλοφορούν χωρίς πρόβλημα. Εκτός αν θεωρείς ότι αφορά στους κατάκοιτους υπερήλικες.

Και επειδή ανέφερες παραπάνω κάτι για κλειδώματα στο σπίτι και απολύσεις, καλό θα είναι να αναφέρεις πως κλειδώνεις στο σπίτι κάποιον και πως γίνεται ο έλεγχος για όσους κυκλοφορούν. Από τους υπάλληλους των μαγαζιών ή από αστυνομικούς;
Όλοι θα πλήρωναν όσοι δε θα το έκαναν, ανάλογα με τις δυνατότητες τους. Το κλείδωμα στο σπίτι γίνεται με πολλούς τρόπους, πχ να μην επιτρέπεται ούτε σούπερ μάρκετ να πας χωρίς εμβόλιο. Δε σημαίνει κυριολεκτικά κάρφωμα σε πόρτες κ παράθυρα να μη βγει ο άλλος από το σπίτι του ξέρω γω
Ναι ρε συ, σε πρακτικό επίπεδο αναφέρομαι.
Το σουπερ μάρκετ πχ δεν είναι πρόβλημα, στα φέρνουν στο σπίτι ή ψωνίζει άλλος για σένα.

Οκ, στην περίοδο του σκληρού λοκντάουν μπορούσε να γίνει έλεγχος πιο εύκολα γιατί τα πάντα πλην συγκεκριμένων επιχειρήσεων ήταν κλειστά. Σε περίοδο που όλοι κυκλοφορούν ελεύθερα, είναι πολύ χλωμό να γίνεται έλεγχος σε κάθε μεσήλικα που κυκλοφορεί.

Αναφορικά με το μπολντ, τα' παμε. Αν κάποιος είναι άνεργος ή έχει το ελάχιστο εισόδημα, ποιες ακριβώς είναι οι δυνατότητες του;

Όλα αυτά γενικώς, είναι θεωρίες που κολλάνε στην πρακτική εφαρμογή και έχουν ακριβώς την ίδια δυναμική με το επιχείρημα "πρέπει να βρεθεί τρόπος να πείσεις τους ανθρώπους με το καλό"...

Ποιος είναι αυτός ο μαγικός τρόπος από τη στιγμή που κάποιοι ΔΕΝ βλέπουν τον αριθμό των διασωληνωμένων και ανεμβολίαστων νεκρών και εστιάζουν μόνον στους εμβολιασμένους;

Ποιος;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 12:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:15


Αν κάποιος είναι άνεργος ή έχει το ελάχιστο εισόδημα, ποιες ακριβώς είναι οι δυνατότητες του;
Κομμένο το ΚΕΑ και το ταμείο ανεργίας, κρατήσεις από τον χαμηλο μισθό και τη σύνταξη :giggle:

Εμένα το πρόστιμο μου χτυπάει άσχημα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω. :-?

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2021, 12:28

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:15


Αν κάποιος είναι άνεργος ή έχει το ελάχιστο εισόδημα, ποιες ακριβώς είναι οι δυνατότητες του;
Κομμένο το ΚΕΑ και το ταμείο ανεργίας, κρατήσεις από τον χαμηλο μισθό και τη σύνταξη :giggle:

Εμένα το πρόστιμο μου χτυπάει άσχημα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω. :-?
Το πρόστιμο είναι πολύ πιο σοφτ βρε. Μπορεί να ρυθμιστεί αργότερα ή να διαγραφεί ως οφειλή από όσους εμβολιάζονται.

Το να κοπεί το ΚΕΑ, το ταμείο ανεργίας και λοιπές απολύτως ΑΜΕΣΕΣ περικοπές συντάξεις, θα ήταν το πιο σκληρό από όλα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 02 Δεκ 2021, 12:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:53
foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:40

Επίσης δεν είναι όλοι οι φόροι προοδευτικοί, συγκεκριμένα τα τέλη ποτέ δεν είναι.
Στα τέλη κυκλοφορίας αναφέρεσαι; Παραδοσιακά ήταν σε κλίμακα με βάση τα κυβικά (και ακόμα είναι για τα οχήματα που είναι πιο παλια). Αυτό προφανώς είναι μια προσπάθεια να πιάσει ένα γενικό τρεντ όπου αυτοί που αγοράζουν ΙΧ μεγαλύτερων κυβικών είναι κατά κανόνα πιο πλούσιοι άρα ας πληρώνουν και παραπανω. Βασιζόταν δλδ στο ότι περισσότερα κυβικά σημαίνει κανα BMW X5 και λιγοτερα κάνα φιατ παντα, και όχι στην εξαίρεση (λαντα νιβα vs rx8 ξέρω γω).

Είναι τέτοια η πεποίθηση του κράτους ώστε το 1000αρι 15ετιας να πληρώνει 100 ευρώ τκ ενώ το 2λιτρο 600. Αυτό εξάλλου ήταν και το σκεπτικό του φόρου πολυτελειας στα δλιτρα+ που είχε μπει τότε στην κρίση.

Αυτό που άλλαξε τα τελευταία χρόνια είναι τα κίνητρα για τα πιο πράσινα οχήματα όπου φορολογουνται με βάση τις εκπομπές, που μπορεί να είναι μέχρι και μηδενικά τα τέλη. Το ίδιο που λέω κ για το εμβόλιο δηλαδή. Κάνε το εμβόλιο να μην πληρώνεις τίποτα :)

Υγ υπάρχει και κάτι άλλο που άλλαξε, η στροφή στους μικρούς, συνήθως υπερτροφοδοτουμενους κινητήρες από τις αυτοκινητοβιομηχανιες. Αυτό σημαίνει ότι με εξαίρεση τα πολυτελή οχήματα στα υπόλοιπα είναι δύσκολο να πιάσεις μια τέτοια τάση όπως την προηγούμενη δεκαετία όταν όλα σχεδόν είναι 1000αρια αντε 1500αρια.

Τα τέλη κυκλοφορίας ποτέ δεν είχαν εισοδηματικό χαρακτήρα, γιατί όταν θεσπίστηκαν ΟΛΑ τα αυτοκίνητα ήταν είτε επαγγελματικά είτε είδος πολυτελείας. Τα τέλη είχαν πάντα αντισταθμιστικό χαρακτήρα για τις εξωτερικότητες που προκαλεί η χρήση του αυτοκινήτου (φθορά των δρόμων, χώρος για στάθμευση, μισθοί τροχαίας κλπ). Όταν πρωτοθεσπίστηκαν τα τέλη, τα κυβικά ήταν όντως πολύ καλός proxy για το μέγεθος του αυτοκινήτου και το πόσο κάνει χρήση αυτών των πραγμάτων. Ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικών θα τείνει να είναι πιο μεγάλο από ένα αυτοκίνητο 800 κυβικών, ή να γκαζώνει περισσότερο αν έχει το ίδιο μέγεθος. Άρα "απολαμβάνεις" πιο πολύ δρόμο με το διχίλιαρο αμάξι. Και πράγματι τα τελευταία χρόνια ανακαλύψανε ότι υπάρχουν και άλλες εξωτερικότητες και είναι λίγο γελοίο να πληρώνει λιγότερα ένα αυτοκίνητο που βγάζει μαύρο καπνό από τον κώλο με ένα αυτοκίνητο που δεν εκπέμπει σχεδόν καθόλου καυσαέρια, οπότε υπολογίζεται και αυτό.

Αν είχαν όντως εισοδηματικό χαρακτήρα θα πήγαιναν με την αξία του αυτοκινήτου. Σϊγουρα θα υπήρχαν και αποκλίσεις όπως συμβαίνει κάθε φορά που παίζει μια χονδρική κλίμακα, όμως δε θα πλήρωνε το Σμαρτ των 900 κυβικών του 2003 λιγότερα τέλη από το Πεζώ 1200 κυβικών της ίδιας χρονιάς ενώ έκανε τα τριπλά λεφτά.

Επίσης εγώ αναφερόμουν στα τέλη επιτηδεύματος, έκδοσης διαβατηρίου, κτηματογράφησης για να αναφέρω μερικά. ΑΚΟΜΑ κι αν σε κάποια υπάρχει έμμεση σχέση με το εισόδημα ή κάποιες ελαφρύνσεις για τους φτωχούς, αυτός δεν είναι με τίποτα ο κανόνας ούτε διέπει συνολικά τα τέλη σαν φιλοσοφία. Τα τέλη σαν φιλοσοφία τα διέπει τι θες να κάνεις και τι επιπτώσεις έχει στους άλλους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Δεκ 2021, 12:48

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
01 Δεκ 2021, 22:05
Awesomatic έγραψε:
01 Δεκ 2021, 22:03
Στην πολιτική πρέπει να ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι. Δεν έχεις απέναντι τον ορθολογιστή τεχνοκράτη που θα σκεφτεί λογικά αλλά μια μάζα που φώναζε για 5G, τσιπάκια, έμβρυα, χάραγμα στην 7η δόση και ότι άλλο καμένο υπάρχει. Τα πρόβατα τα σαλαγάς για το καλό τους, δεν τους εξηγείς γιατί πρέπει να πάνε κάπου.
Τα είπε όλα

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 02 Δεκ 2021, 12:49

foscilis έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:39

Αν είχαν όντως εισοδηματικό χαρακτήρα θα πήγαιναν με την αξία του αυτοκινήτου. Σϊγουρα θα υπήρχαν και αποκλίσεις όπως συμβαίνει κάθε φορά που παίζει μια χονδρική κλίμακα, όμως δε θα πλήρωνε το Σμαρτ των 900 κυβικών του 2003 λιγότερα τέλη από το Πεζώ 1200 κυβικών της ίδιας χρονιάς ενώ έκανε τα τριπλά λεφτά.
Μα πήγαιναν όντως με την αξία του αυτοκινήτου, κατά κανόνα τα λιγότερα κυβικά ΙΧ ήταν φθηνότερα. Υπήρχαν λίγες εξαιρέσεις όπως το σμαρτ που ανέφερες ή το rx8 αλλά κατά βάση, ακόμα και στην ίδια εταιρεία, τα κυβικά ήταν μαρκερ για τιμή, καθώς σχετίζονταν με το segment (τα a/b/c κτλ). Σε αυτό το πλαίσιο τα πολύ μικρά ήταν 1000-1200 κεκ, τα b 1200-1400, τα c 1400-ανω, κοκ).

Στο σκεπτικό σου κάπως θα πρέπει να σκεφτείς, ξαναλέω, και τη λογική του φόρου πολυτελείας ο οποίος βασιζόταν 100% στα κυβικά και όχι στην τιμή αγοράς, ο οποίος επίσης μπήκε με κλίμακα. Αδιάφορο αν είχες ένα χιουνται σονάτα 2λιτρο ή μια e-class mercedes 2λιτρη, το ίδιο πλήρωνες.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14975
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 02 Δεκ 2021, 12:50

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:15


Αν κάποιος είναι άνεργος ή έχει το ελάχιστο εισόδημα, ποιες ακριβώς είναι οι δυνατότητες του;
Κομμένο το ΚΕΑ και το ταμείο ανεργίας, κρατήσεις από τον χαμηλο μισθό και τη σύνταξη :giggle:

Εμένα το πρόστιμο μου χτυπάει άσχημα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω. :-?
συμφωνώ αλλά ,μην ξεχνάς ότι σε μια χώρα φοροφυγαδων το ανεμβολίατο αφεντικό μπορεί να πληρώσει λιγότερο απ΄τον ανεμβολίαστο υπάλληλό του. Θα πρότεινα κλιμακωτή αύξηση. 100 ευρώ τον πρώτο μήνα, 200 το δεύτερο, 400 τον τρίτο, ε κάποια στιγμή θα πιάσει και τον ευκατάστατο.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Δεκ 2021, 13:09

EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 11:38

Υγ όχι ότι έχει σημασία αλλα για τη στράτευση είσαι λάθος. Φυσικά και μπορεί να ληφθεί υπόψη η άποψη ενός ατόμου που διαφωνεί με τη θητεία. Γι αυτόν τον λόγο έχει θεσπιστεί η εναλλακτική υπηρεσία. Άλλο το να είσαι ανυποτακτος γιατί πουτσα σου και άλλο το να πας σε επιτροπή να τους εξηγήσεις τους λόγους που είσαι κατά και να ζητήσεις να υπηρετήσεις εναλλακτική υπηρεσία.
Ακριβως, ακομα και τοτε κανεις εναλλακτική υποχρεωτικη υπηρεσια που το κράτος θα κρίνει τη διάρκεια της ώστε να είναι ισοδυναμη με την υποχρεωτικη στρατευση του διπλανού.
Ούτε ποσα βγαζεις, ουτε ποσα εχεις.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2021, 13:13

Lord Brum έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:50
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:15


Αν κάποιος είναι άνεργος ή έχει το ελάχιστο εισόδημα, ποιες ακριβώς είναι οι δυνατότητες του;
Κομμένο το ΚΕΑ και το ταμείο ανεργίας, κρατήσεις από τον χαμηλο μισθό και τη σύνταξη :giggle:

Εμένα το πρόστιμο μου χτυπάει άσχημα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω. :-?
συμφωνώ αλλά ,μην ξεχνάς ότι σε μια χώρα φοροφυγαδων το ανεμβολίατο αφεντικό μπορεί να πληρώσει λιγότερο απ΄τον ανεμβολίαστο υπάλληλό του. Θα πρότεινα κλιμακωτή αύξηση. 100 ευρώ τον πρώτο μήνα, 200 το δεύτερο, 400 τον τρίτο, ε κάποια στιγμή θα πιάσει και τον ευκατάστατο.
Αν τίθεται θέμα εισοδηματικών κριτηρίων, θα μπορούσε να γίνει κάτι πολύ πιο απλό.

100 ευρώ μίνιμουμ και αναλογική αύξηση βάσει εισοδήματος από τον πρώτο μήνα.

Γιατί κάνετε σύνθετα τα απλά; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6653
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η λύση στο πρόβλημα ήταν γνωστή εδώ και 2 μηνες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 02 Δεκ 2021, 13:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2021, 13:13
Lord Brum έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:50
EKPLIKTIKOS έγραψε:
02 Δεκ 2021, 12:20


Κομμένο το ΚΕΑ και το ταμείο ανεργίας, κρατήσεις από τον χαμηλο μισθό και τη σύνταξη :giggle:

Εμένα το πρόστιμο μου χτυπάει άσχημα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το πω. :-?
συμφωνώ αλλά ,μην ξεχνάς ότι σε μια χώρα φοροφυγαδων το ανεμβολίατο αφεντικό μπορεί να πληρώσει λιγότερο απ΄τον ανεμβολίαστο υπάλληλό του. Θα πρότεινα κλιμακωτή αύξηση. 100 ευρώ τον πρώτο μήνα, 200 το δεύτερο, 400 τον τρίτο, ε κάποια στιγμή θα πιάσει και τον ευκατάστατο.
Αν τίθεται θέμα εισοδηματικών κριτηρίων, θα μπορούσε να γίνει κάτι πολύ πιο απλό.

100 ευρώ μίνιμουμ και αναλογική αύξηση βάσει εισοδήματος από τον πρώτο μήνα.

Γιατί κάνετε σύνθετα τα απλά; :lol:
Τα εισοδηματικα κριτηρια βασικα ειναι ασυσχετιστα με το θεμα !

Το εγραψε ο φοσι στη προηγουμενη σελιδα : αν το προστιμο πρεπει ντε και καλα να συνδεθει με κατι, ε αυτο είναι με το ρισκο η επιλογη σου να μην εμβολιαστεις εναντι πανδημιας να προκαλεσει εξτρα κατεδαφιση απο κοβιντ στο συστημα υγειας !

Ε αυτο το ρισκο ειναι ανεξαρτητο απο το ποσα βγαζεις, τι συνταξη παιρνεις και ποσες καταθεσεις εχεις, και εξαρταται απο την ηλικια σου, απο το αν εισαι παχυσαρκος, απο το αν εχεις υποκειμενα νοσηματα κλπ

Μαλιστα σε μια τετοια βαση διαβαθμισης ρισκου ΕΝΑΝΤΙ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ θα μπορουσε το μετρο αυτο να επεκταθει ΚΑΘΟΛΙΚΑ απο την ηλικια των 25-30 και πανω !
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών