Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
metaxoskolikas
Δημοσιεύσεις: 3678
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 17:38

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metaxoskolikas » 21 Αύγ 2018, 20:34

Cloud87 έγραψε:
21 Αύγ 2018, 20:18
metaxoskolikas έγραψε:
21 Αύγ 2018, 20:08
Cloud87 έγραψε:
21 Αύγ 2018, 19:57


Θα σου πω κάτι που θεωρώ χαρακτηριστικό. Εχω ακούσει οτι η Θάτσερ (που ήταν δεξιά ως γνωστόν) είπε για τον Αντρέα: "Πότε μου δεν τον συμπάθησα αλλά δεν υπήρχε φορά που να τον συνάντησα και να μην προσπάθησε να αποσπάσει κάτι για την χώρα του". Ετσι είναι ένας ηγέτης.
βρε πες μου αυτά τα 40 χρόνια που μας έφεραν σε αυτό το σημείο, ποιος κυβερνούσε; ουσιαστικά το πασοκ.
μέχρι τον ανδρέα ΔΕΝ είχε προβλήματα η χώρα, πέταγε. από ανδρέα και μετά μόνο ο κωνσταντίνος μητσοτάκης και ο σαμαράς κυβέρνησαν και δεν ήταν ΠΑΣΟΚ ή πασοκικής νοοτροπίας (κώστας καραμανλής).
ποιος ευθύνεται λοιπόν για την κατάντια της χώρας; το πασοκ και η νοοτροπία του που έχει κληρονομήσει ο συριζα, η μετενσάρκωσή του.
Κοίτα. Απ οτι ξέρω ο Αντρέας έκανε κάτι διαφορετικό. Αύξησε πολύ τους μισθούς και νομίζω ερχόταν λεφτά και από την Ευρώπη και η γεννιά του πατέρα μου πέρασε βασιλικά. Και επι Χούντας μου λέει οτι έπαιζαν λεφτό. Γενικά αλοίμονο σε εμάς. Και είναι και κάτι άλλο...αποκατέστησε τους αριστερούς που μέχρι τότε δεινοπαθούσαν. Οι μπάτσοι τους είχαν τι να πω έτσι για κανά χέ*ιμο να περνάει η ώρα. Καμιά φορά ούτε και αυτό.
τα γεγονότα είναι ότι μέχρι τον ανδρέα η Ελλάδα πέταγε. από κει και πέρα ξεκίνησε η κατάρρευση που οδήγησε τελικά στη σημερινή Ελλάδα που είναι ένα υπερχρεωμένο κρατίδιο, το οποίο αφανίζεται.
ακριβώς. αύξησε κατακόρυφα μισθούς με λεφτά ξένα, διέλυσε την παραγωγή που υπήρχε στην Ελλάδα, ο Έλληνας έμαθε ξαφνικά στην καλοπέραση και έγινε μαλθακός και υπήρξε γενικευμένη απαξίωση των θεσμών, η οποία άρχισε να διαβρώνει την κοινωνία.
αυτά ήταν τα κατορθώματα του πασοκ.
από τη στιγμή που το στηρίζεις για όσα έκανε και θα το ψήφιζες, μην παραπονιέσαι για τη σημερινή κατάσταση... ούτε ο συριζα να παραπονιέται που είναι ο ιδεολογικός του απόγονος και θα έκανε τα ίδια, αν είχε τη δυνατότητα. (τώρα δεν μπορεί γιατί δανεικά γιοκ, και υπάρχει αυστηρός έλεγχος από την ευρώπη).
εδώ φαίνεται η ανωριμότητα του Έλληνα ο οποίος κατηγορεί τους "άλλους" που τον έφεραν σε αυτήν την κατάσταση και τελικά και ο ίδιος θα τα επαναλάμβανε αυτά που έκαναν, έχοντας μάλιστα και τη γνώση των αποτελεσμάτων. απογοητευτικό.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 22 Αύγ 2018, 00:28

Highlander έγραψε:
20 Αύγ 2018, 21:29
Μπορεί να καταφέρνουμε τελικά να βγούμε από τα μνημόνια μετά από 8 επώδυνα για όλους μας χρόνια, χάρη στην έξυπνη πολιτική του Αλέξη Τσίπρα που μας γλίτωσε από τα χειρότερα που μας επιφύλασσαν κάποιοι και η χώρα να ανακάμπτει εκ νέου, αλλά ο λαός δεν πρέπει να ξεχάσει.
Δεν πρέπει να ξεχάσει ποιοι επί χρόνια κατέστρεφαν τη χώρα, την ξεζούμιζαν και τελικά την οδήγησαν στον οικονομικό όλεθρο, την οπισθοδρόμηση, την οικονομική εξαθλίωση.
Να μην το ξεχάσει και να φροντίσει να μην τους αφήσει με την ψήφο του να επαναλάβουν τα ίδια στο μέλλον και να επαναφέρουν την χώρα στην ίδια και ίσως χειρότερη κατάσταση.
Δυστυχώς ο λαός μάλλον θα ξεχάσει. Υπάρχουμε κι αυτοί όμως που δε θα ξεχασουμε, κανέναν σας.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 22 Αύγ 2018, 14:40

Ίφιδα έγραψε:
22 Αύγ 2018, 00:28
Highlander έγραψε:
20 Αύγ 2018, 21:29
Μπορεί να καταφέρνουμε τελικά να βγούμε από τα μνημόνια μετά από 8 επώδυνα για όλους μας χρόνια, χάρη στην έξυπνη πολιτική του Αλέξη Τσίπρα που μας γλίτωσε από τα χειρότερα που μας επιφύλασσαν κάποιοι και η χώρα να ανακάμπτει εκ νέου, αλλά ο λαός δεν πρέπει να ξεχάσει.
Δεν πρέπει να ξεχάσει ποιοι επί χρόνια κατέστρεφαν τη χώρα, την ξεζούμιζαν και τελικά την οδήγησαν στον οικονομικό όλεθρο, την οπισθοδρόμηση, την οικονομική εξαθλίωση.
Να μην το ξεχάσει και να φροντίσει να μην τους αφήσει με την ψήφο του να επαναλάβουν τα ίδια στο μέλλον και να επαναφέρουν την χώρα στην ίδια και ίσως χειρότερη κατάσταση.
Δυστυχώς ο λαός μάλλον θα ξεχάσει. Υπάρχουμε κι αυτοί όμως που δε θα ξεχασουμε, κανέναν σας.
Εσείς τί είστε; Επίλεκτοι κομαντο των συλλαλητηρίων; :smt047


Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Αύγ 2018, 21:01

Highlander έγραψε:
22 Αύγ 2018, 14:40
Ίφιδα έγραψε:
22 Αύγ 2018, 00:28
Highlander έγραψε:
20 Αύγ 2018, 21:29
Μπορεί να καταφέρνουμε τελικά να βγούμε από τα μνημόνια μετά από 8 επώδυνα για όλους μας χρόνια, χάρη στην έξυπνη πολιτική του Αλέξη Τσίπρα που μας γλίτωσε από τα χειρότερα που μας επιφύλασσαν κάποιοι και η χώρα να ανακάμπτει εκ νέου, αλλά ο λαός δεν πρέπει να ξεχάσει.
Δεν πρέπει να ξεχάσει ποιοι επί χρόνια κατέστρεφαν τη χώρα, την ξεζούμιζαν και τελικά την οδήγησαν στον οικονομικό όλεθρο, την οπισθοδρόμηση, την οικονομική εξαθλίωση.
Να μην το ξεχάσει και να φροντίσει να μην τους αφήσει με την ψήφο του να επαναλάβουν τα ίδια στο μέλλον και να επαναφέρουν την χώρα στην ίδια και ίσως χειρότερη κατάσταση.
Δυστυχώς ο λαός μάλλον θα ξεχάσει. Υπάρχουμε κι αυτοί όμως που δε θα ξεχασουμε, κανέναν σας.
Εσείς τί είστε; Επίλεκτοι κομαντο των συλλαλητηρίων; :smt047
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Αύγ 2018, 22:00

Highlander έγραψε:
20 Αύγ 2018, 21:29
Μπορεί να καταφέρνουμε τελικά να βγούμε από τα μνημόνια μετά από 8 επώδυνα για όλους μας χρόνια, χάρη στην έξυπνη πολιτική του Αλέξη Τσίπρα που μας γλίτωσε από τα χειρότερα που μας επιφύλασσαν κάποιοι και η χώρα να ανακάμπτει εκ νέου, αλλά ο λαός δεν πρέπει να ξεχάσει.
22 Αυγούστου 2018
Όντως ήταν.. Ευτυχία!! Με πόσο χρέος μπήκαμε στα μνημόνια και με πόσο βγήκαμε.

Εικόνα

Την Παρασκευή 23 Απριλίου 2010, ο Γεώργιος Παπανδρέου ανακοίνωνε από το Καστελόριζο, την υπαγωγή μας στη διεθνή χρηματοδότηση θεσμών ή απλά «μνημόνια”.

Την Τρίτη 21 Αυγούστου 2018, οκτώ χρόνια, τρεις μήνες και 29 ημέρες μετά, ο Αλέξης Τσίπρας ανακοίνωνε από την Ιθάκη, το τέλος των «μνημονίων”, αν και δεν έπεισε πολλούς….

Σύμφωνα με τα επίσημα δελτία χρέους, που ίσχυαν στις ημερομηνίες αυτές, το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης, το χρέος ήταν:

στις 23-4-2010, 310.384,06 εκ.ευρώ, ενώ
στις 21-8-2018, 345.379,43 ευρώ.
δείτε τα επίσημα δελτία χρέους:
έναρξη μνημονίων
λήξη μνημονίων

Δεδομένου ότι το ΑΕΠ το 2010 ήταν 226 δις και το χρέος 310 δις, το χρέος προς ΑΕΠ ήταν 137%

ενώ το 2018, το ΑΕΠ θα είναι περίπου 190 δις και το χρέος προς ΑΕΠ, ανέβηκε στο 181% !!!

Εικόνα

Εικόνα
https://hellas-now.com/ontos-itan-eytyc ... o-vgikame/

Συριζαίος

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 22 Αύγ 2018, 22:04

The Rebel έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:00
Highlander έγραψε:
20 Αύγ 2018, 21:29
Μπορεί να καταφέρνουμε τελικά να βγούμε από τα μνημόνια μετά από 8 επώδυνα για όλους μας χρόνια, χάρη στην έξυπνη πολιτική του Αλέξη Τσίπρα που μας γλίτωσε από τα χειρότερα που μας επιφύλασσαν κάποιοι και η χώρα να ανακάμπτει εκ νέου, αλλά ο λαός δεν πρέπει να ξεχάσει.
22 Αυγούστου 2018
Όντως ήταν.. Ευτυχία!! Με πόσο χρέος μπήκαμε στα μνημόνια και με πόσο βγήκαμε.

Εικόνα

Την Παρασκευή 23 Απριλίου 2010, ο Γεώργιος Παπανδρέου ανακοίνωνε από το Καστελόριζο, την υπαγωγή μας στη διεθνή χρηματοδότηση θεσμών ή απλά «μνημόνια”.

Την Τρίτη 21 Αυγούστου 2018, οκτώ χρόνια, τρεις μήνες και 29 ημέρες μετά, ο Αλέξης Τσίπρας ανακοίνωνε από την Ιθάκη, το τέλος των «μνημονίων”, αν και δεν έπεισε πολλούς….

Σύμφωνα με τα επίσημα δελτία χρέους, που ίσχυαν στις ημερομηνίες αυτές, το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης, το χρέος ήταν:

στις 23-4-2010, 310.384,06 εκ.ευρώ, ενώ
στις 21-8-2018, 345.379,43 ευρώ.
δείτε τα επίσημα δελτία χρέους:
έναρξη μνημονίων
λήξη μνημονίων

Δεδομένου ότι το ΑΕΠ το 2010 ήταν 226 δις και το χρέος 310 δις, το χρέος προς ΑΕΠ ήταν 137%

ενώ το 2018, το ΑΕΠ θα είναι περίπου 190 δις και το χρέος προς ΑΕΠ, ανέβηκε στο 181% !!!

Εικόνα

Εικόνα
https://hellas-now.com/ontos-itan-eytyc ... o-vgikame/
To ζήτημα είναι αν μπορείς να εξυπηρετήσεις το χρέος.
Τότε δε μπορούσες, τώρα μπορείς.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Αύγ 2018, 22:09

Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:04
To ζήτημα είναι αν μπορείς να εξυπηρετήσεις το χρέος.
Τότε δε μπορούσες, τώρα μπορείς.
Πως θα το εξυπηρετήσεις αφού το μεγάλωσες ;
Μου χρωστάς 1000 ευρώ.
Δεν έχεις, μου λες πέρνα αύριο, πέρνα μεθαύριο, μα-μου.
Μετά από λίγο μου χρωστάς 1200 και λές "το εξυπηρετώ καλύτερα τώρα" !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Συριζαίος

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 22 Αύγ 2018, 22:10

wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:09
Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:04
To ζήτημα είναι αν μπορείς να εξυπηρετήσεις το χρέος.
Τότε δε μπορούσες, τώρα μπορείς.
Πως θα το εξυπηρετήσεις αφού το μεγάλωσες ;
Μου χρωστάς 1000 ευρώ.
Δεν έχεις, μου λες πέρνα αύριο, πέρνα μεθαύριο, μα-μου.
Μετά από λίγο μου χρωστάς 1200 και λές "το εξυπηρετώ καλύτερα τώρα" !
Γιατί με τις περικοπές έχω μεγαλύτερο διαθέσιμο από το εισόδημα για την εξυπηρέτηση του χρεους

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Αύγ 2018, 22:13

Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:10
wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:09
Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:04
To ζήτημα είναι αν μπορείς να εξυπηρετήσεις το χρέος.
Τότε δε μπορούσες, τώρα μπορείς.
Πως θα το εξυπηρετήσεις αφού το μεγάλωσες ;
Μου χρωστάς 1000 ευρώ.
Δεν έχεις, μου λες πέρνα αύριο, πέρνα μεθαύριο, μα-μου.
Μετά από λίγο μου χρωστάς 1200 και λές "το εξυπηρετώ καλύτερα τώρα" !
Γιατί με τις περικοπές έχω μεγαλύτερο διαθέσιμο από το εισόδημα για την εξυπηρέτηση του χρεους
Αλλά το αύξησες = μεγαλύτερη αδυναμία εξυπηρέτησης.
Μην κοιτάς που των αλλωνών τους άναψε μπουρλότο με το μπρέξι από πρόπερσι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Συριζαίος

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 22 Αύγ 2018, 22:14

wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:13
Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:10
wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:09


Πως θα το εξυπηρετήσεις αφού το μεγάλωσες ;
Μου χρωστάς 1000 ευρώ.
Δεν έχεις, μου λες πέρνα αύριο, πέρνα μεθαύριο, μα-μου.
Μετά από λίγο μου χρωστάς 1200 και λές "το εξυπηρετώ καλύτερα τώρα" !
Γιατί με τις περικοπές έχω μεγαλύτερο διαθέσιμο από το εισόδημα για την εξυπηρέτηση του χρεους
Αλλά το αύξησες = μεγαλύτερη αδυναμία εξυπηρέτησης.
Μην κοιτάς που των αλλωνών τους άναψε μπουρλότο με το μπρέξι από πρόπερσι.
Από δω και πέρα θα πέφτει

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Αύγ 2018, 22:19

Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:14
wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:13
Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:10


Γιατί με τις περικοπές έχω μεγαλύτερο διαθέσιμο από το εισόδημα για την εξυπηρέτηση του χρεους
Αλλά το αύξησες = μεγαλύτερη αδυναμία εξυπηρέτησης.
Μην κοιτάς που των αλλωνών τους άναψε μπουρλότο με το μπρέξι από πρόπερσι.
Από δω και πέρα θα πέφτει
Α
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 22 Αύγ 2018, 22:58

wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:09
Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:04
To ζήτημα είναι αν μπορείς να εξυπηρετήσεις το χρέος.
Τότε δε μπορούσες, τώρα μπορείς.
Πως θα το εξυπηρετήσεις αφού το μεγάλωσες ;
Μου χρωστάς 1000 ευρώ.
Δεν έχεις, μου λες πέρνα αύριο, πέρνα μεθαύριο, μα-μου.
Μετά από λίγο μου χρωστάς 1200 και λές "το εξυπηρετώ καλύτερα τώρα" !
Μιλάνε και οι οπαδοί των κομμάτων που δημιούργησαν από το τίποτα το χρέος. :p2:
Μπράβο παιδιά, τα καταφέρατε. :smt047

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Αύγ 2018, 22:59

Highlander έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:58
wooded glade έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:09
Συριζαίος έγραψε:
22 Αύγ 2018, 22:04
To ζήτημα είναι αν μπορείς να εξυπηρετήσεις το χρέος.
Τότε δε μπορούσες, τώρα μπορείς.
Πως θα το εξυπηρετήσεις αφού το μεγάλωσες ;
Μου χρωστάς 1000 ευρώ.
Δεν έχεις, μου λες πέρνα αύριο, πέρνα μεθαύριο, μα-μου.
Μετά από λίγο μου χρωστάς 1200 και λές "το εξυπηρετώ καλύτερα τώρα" !
Μιλάνε και οι οπαδοί των κομμάτων που δημιούργησαν από το τίποτα το χρέος. :p2:
Μπράβο παιδιά, τα καταφέρατε. :smt047
Ο οπαδός του κόμματος που το δημιούργησε μιλάει βασικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Να μην ξεχάσει ο λαός αυτούς που τον κατέστρεψαν και τον έσυραν στα μνημόνια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 27 Αύγ 2018, 19:03

Highlander έγραψε:
21 Αύγ 2018, 14:18
Διάγγελμα Τσίπρα: Μέρα λύτρωσης, η Ιθάκη είναι μόνο η αρχή - Δεν θα ξεχάσουμε όσους έφεραν την Ελλάδα στα μνημόνια

«Σήμερα στην πατρίδα μας ξημερώνει μια καινούρια μέρα», «σήμερα είναι μια μέρα λύτρωσης, είναι όμως και η αφετηρία μιας νέας εποχής», «η Ιθάκη είναι μόνο η αρχή», σημείωσε ο Αλέξης Τσίπρας απευθυνόμενος προς τον ελληνικό λαό από το νησί της Ιθάκης, σε αυτή την «ιστορική μέρα», την πρώτη μετά την έξοδο από τα μνημόνια.
SpoilerShow
Με ένα διάγγελμα γεμάτο συμβολισμούς, ο πρωθυπουργός είπε ότι η σύγχρονη «Οδύσσσεια» που πέρασε η χώρα από το 2010 έλαβε τέλος, ότι «τα μνημόνια επιτέλους τελείωσαν» και «η χώρα μας ανακτά το δικαίωμα της να ορίζει αυτή το μέλλον της», σημειώνοντας ότι «αφήσαμε πίσω μας τις Συμπληγάδες». Ο κ. Τσίπρας είπε ότι η κυβέρνηση πορεύτηκε με την εντολή που έλαβε πριν από τριάμιση χρόνια με μονο μια βεβαιότητα: «Να βγάλουμε τη χώρα από τη στενωπό των μνημονίων και της αέναης λιτότητας», πορεία κατά την οποία πέρασε από πολλά κύματα.

Διαβάστε επίσης: Δήμαρχος Ιθάκης: Ο ελληνικός λαός θα λυτρωθεί με το διάγγελμα του πρωθυπουργού

Μιλώντας για την επόμενη μέρα της χώρας από εδώ και πέρα, ο Αλέξης Τσίπρας υπογράμισε ότι σε αυτή την αφετηρία της νέας εποχής «δεν θα διαπράξουμε την ύβρι να αγνοήσουμε τα διδάγματα της Ελλάδας των μνημονίων», «δε θα αφήσουμε τη λήθη να μας παρασύρει» και «δεν θα γίνουμε λωτοφάγοι»: «Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τις αιτίες και τα πρόσωπα που οδήγησαν τη χώρα στα μνημόνια». Διότι όπως είπε αυτά «είναι τα εφόδια μιας χώρας που γράφει τη νέα σελίδα της ιστορίας της, σε χρόνο ενεστώτα».

«Φτάσαμε στον προορισμό μας, βγήκαμε από τα μνημόνια, αλλά δεν τελειώσαμε εδώ. Νέες μάχες είναι τώρα μπροστά μας», υπογράμμισε ο Αλέξης Τσίπρας, για να τονίσει ότι «τώρα που φτάσαμε στον πολυπόθητο προορισμό μας, έχουμε τη δύναμη να φτιάξουμε τον τόπο μας όπως του αξίζει». Σημείωσε ότι «οι σύγχρονοι μνηστήρες είναι εδώ και στέκονται ακόμα απέναντι» και είναι «όσοι επιθυμούν να δουν το καράβι ξανά να θαλασσοδέρνεται και το λαό ξανά στα αμπάρια». «Δεν πρόεκιται να αφήσουμε την Ιθάκη στα χέρια τους», υπογράμμισε.

Ολοκληρώνοντας το διάγγελμά του, ο Αλέξης Τσίπρας είπε ότι «από σήμερα, ξεκινάμε με όραμα και αποφασιστικότητα, για τη νέα εποχή της πατρίδας μας. Με σύνεση και ευθύνη να μη ξαναγυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα των ελλειμμάτων και της χρεοκοπίας. Αλλά και με τόλμη για την αναγέννηση της Ελλάδας. Για μια πατρίδα ισότητας, δημοκρατίας και κοινωνικής δικαιοσύνης».

«Σήμερα στην πατρίδα μας ξημερώνει μια καινούρια μέρα», «σήμερα είναι μια μέρα λύτρωσης, είναι όμως και η αφετηρία μιας νέας εποχής», «η Ιθάκη είναι μόνο η αρχή», σημείωσε ο Αλέξης Τσίπρας απευθυνόμενος προς τον ελληνικό λαό από το νησί της Ιθάκης, σε αυτή την «ιστορική μέρα», την πρώτη μετά την έξοδο από τα μνημόνια.

Με ένα διάγγελμα γεμάτο συμβολισμούς, ο πρωθυπουργός είπε ότι η σύγχρονη «Οδύσσσεια» που πέρασε η χώρα από το 2010 έλαβε τέλος, ότι «τα μνημόνια επιτέλους τελείωσαν» και «η χώρα μας ανακτά το δικαίωμα της να ορίζει αυτή το μέλλον της», σημειώνοντας ότι «αφήσαμε πίσω μας τις Συμπληγάδες». Ο κ. Τσίπρας είπε ότι η κυβέρνηση πορεύτηκε με την εντολή που έλαβε πριν από τριάμιση χρόνια με μονο μια βεβαιότητα: «Να βγάλουμε τη χώρα από τη στενωπό των μνημονίων και της αέναης λιτότητας», πορεία κατά την οποία πέρασε από πολλά κύματα.

Διαβάστε επίσης: Δήμαρχος Ιθάκης: Ο ελληνικός λαός θα λυτρωθεί με το διάγγελμα του πρωθυπουργού

Μιλώντας για την επόμενη μέρα της χώρας από εδώ και πέρα, ο Αλέξης Τσίπρας υπογράμισε ότι σε αυτή την αφετηρία της νέας εποχής «δεν θα διαπράξουμε την ύβρι να αγνοήσουμε τα διδάγματα της Ελλάδας των μνημονίων», «δε θα αφήσουμε τη λήθη να μας παρασύρει» και «δεν θα γίνουμε λωτοφάγοι»: «Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τις αιτίες και τα πρόσωπα που οδήγησαν τη χώρα στα μνημόνια». Διότι όπως είπε αυτά «είναι τα εφόδια μιας χώρας που γράφει τη νέα σελίδα της ιστορίας της, σε χρόνο ενεστώτα».

«Φτάσαμε στον προορισμό μας, βγήκαμε από τα μνημόνια, αλλά δεν τελειώσαμε εδώ. Νέες μάχες είναι τώρα μπροστά μας», υπογράμμισε ο Αλέξης Τσίπρας, για να τονίσει ότι «τώρα που φτάσαμε στον πολυπόθητο προορισμό μας, έχουμε τη δύναμη να φτιάξουμε τον τόπο μας όπως του αξίζει». Σημείωσε ότι «οι σύγχρονοι μνηστήρες είναι εδώ και στέκονται ακόμα απέναντι» και είναι «όσοι επιθυμούν να δουν το καράβι ξανά να θαλασσοδέρνεται και το λαό ξανά στα αμπάρια». «Δεν πρόεκιται να αφήσουμε την Ιθάκη στα χέρια τους», υπογράμμισε.

Ολοκληρώνοντας το διάγγελμά του, ο Αλέξης Τσίπρας είπε ότι «από σήμερα, ξεκινάμε με όραμα και αποφασιστικότητα, για τη νέα εποχή της πατρίδας μας. Με σύνεση και ευθύνη να μη ξαναγυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα των ελλειμμάτων και της χρεοκοπίας. Αλλά και με τόλμη για την αναγέννηση της Ελλάδας. Για μια πατρίδα ισότητας, δημοκρατίας και κοινωνικής δικαιοσύνης».


«Σήμερα στην πατρίδα μας ξημερώνει μια καινούρια μέρα», «σήμερα είναι μια μέρα λύτρωσης, είναι όμως και η αφετηρία μιας νέας εποχής», «η Ιθάκη είναι μόνο η αρχή», σημείωσε ο Αλέξης Τσίπρας απευθυνόμενος προς τον ελληνικό λαό από το νησί της Ιθάκης, σε αυτή την «ιστορική μέρα», την πρώτη μετά την έξοδο από τα μνημόνια.

Με ένα διάγγελμα γεμάτο συμβολισμούς, ο πρωθυπουργός είπε ότι η σύγχρονη «Οδύσσσεια» που πέρασε η χώρα από το 2010 έλαβε τέλος, ότι «τα μνημόνια επιτέλους τελείωσαν» και «η χώρα μας ανακτά το δικαίωμα της να ορίζει αυτή το μέλλον της», σημειώνοντας ότι «αφήσαμε πίσω μας τις Συμπληγάδες». Ο κ. Τσίπρας είπε ότι η κυβέρνηση πορεύτηκε με την εντολή που έλαβε πριν από τριάμιση χρόνια με μονο μια βεβαιότητα: «Να βγάλουμε τη χώρα από τη στενωπό των μνημονίων και της αέναης λιτότητας», πορεία κατά την οποία πέρασε από πολλά κύματα.

Διαβάστε επίσης: Δήμαρχος Ιθάκης: Ο ελληνικός λαός θα λυτρωθεί με το διάγγελμα του πρωθυπουργού

Μιλώντας για την επόμενη μέρα της χώρας από εδώ και πέρα, ο Αλέξης Τσίπρας υπογράμισε ότι σε αυτή την αφετηρία της νέας εποχής «δεν θα διαπράξουμε την ύβρι να αγνοήσουμε τα διδάγματα της Ελλάδας των μνημονίων», «δε θα αφήσουμε τη λήθη να μας παρασύρει» και «δεν θα γίνουμε λωτοφάγοι»: «Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τις αιτίες και τα πρόσωπα που οδήγησαν τη χώρα στα μνημόνια». Διότι όπως είπε αυτά «είναι τα εφόδια μιας χώρας που γράφει τη νέα σελίδα της ιστορίας της, σε χρόνο ενεστώτα».

«Φτάσαμε στον προορισμό μας, βγήκαμε από τα μνημόνια, αλλά δεν τελειώσαμε εδώ. Νέες μάχες είναι τώρα μπροστά μας», υπογράμμισε ο Αλέξης Τσίπρας, για να τονίσει ότι «τώρα που φτάσαμε στον πολυπόθητο προορισμό μας, έχουμε τη δύναμη να φτιάξουμε τον τόπο μας όπως του αξίζει». Σημείωσε ότι «οι σύγχρονοι μνηστήρες είναι εδώ και στέκονται ακόμα απέναντι» και είναι «όσοι επιθυμούν να δουν το καράβι ξανά να θαλασσοδέρνεται και το λαό ξανά στα αμπάρια». «Δεν πρόεκιται να αφήσουμε την Ιθάκη στα χέρια τους», υπογράμμισε.

Ολοκληρώνοντας το διάγγελμά του, ο Αλέξης Τσίπρας είπε ότι «από σήμερα, ξεκινάμε με όραμα και αποφασιστικότητα, για τη νέα εποχή της πατρίδας μας. Με σύνεση και ευθύνη να μη ξαναγυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα των ελλειμμάτων και της χρεοκοπίας. Αλλά και με τόλμη για την αναγέννηση της Ελλάδας. Για μια πατρίδα ισότητας, δημοκρατίας και κοινωνικής δικαιοσύνης».




Ολόκληρο το διάγγελμα του πρωθυπουργού

«Σήμερα στην πατρίδα μας ξημερώνει μια καινούργια μέρα. Μια μέρα ιστορική. Τα μνημόνια της λιτότητας, της ύφεσης, και της κοινωνικής ερήμωσης, επιτέλους τελείωσαν. Η χώρα μας ανακτά το δικαίωμα της, να ορίζει αυτή τις τύχες και το μέλλον της. Σαν μια κανονική ευρωπαϊκή χώρα. Χωρίς εξωτερικούς καταναγκασμούς. Χωρίς άλλους εκβιασμούς. Χωρίς άλλες θυσίες του λαού μας.

Ο τόπος μας είναι κλειστός, τον κλείνουν οι δυο μαύρες Συμπληγάδες, λέει ο ποιητής. Αυτές τις Συμπληγάδες αφήσαμε πίσω μας. Γνωρίζοντας ότι η Ελλάδα είναι η ιστορία της. Τα επιτεύγματα, οι αγώνες αλλά και οι οδύνες. Αυτά δηλαδή που καθόρισαν τη διαδρομή της στην πορεία των αιώνων. Μια διαδρομή που δεν ήταν ποτέ εύκολη. Αλλά είχε πάντα προορισμό. Ακόμα και στις πιο σκοτεινές μέρες, στις πιο μεγάλες φουρτούνες.

Η Ελλάδα βίωσε από το 2010, τη σύγχρονη Οδύσσειά της. Μέσα σε πέντε χρόνια, συνέβησαν πρωτοφανή πράγματα για μια χώρα σε καιρό ειρήνης. Χάθηκε το 25% του εθνικού μας πλούτου. 3 στους 10 έμειναν άνεργοι. 6 στους 10 νέους, επίσης.

Υλοποιήθηκαν μέτρα λιτότητας 65 δις. Η βία και η καταστολή, έγιναν κομμάτι της καθημερινότητας. Η δημοκρατία ευτελίστηκε. Τραπεζίτες έγιναν πρωθυπουργοί και υπουργοί έγιναν τραπεζίτες. Φασιστικές συμμορίες, βγήκαν από τις κρυψώνες τους μετά από 60 χρόνια. Μια χώρα σε διαρκή κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Κι ένας λαός, όμως, που ποτέ δεν αποδέχτηκε τη μοίρα που του επιφύλασσαν οι ισχυροί. Και έγραψε νέες σελίδες αντίστασης Αυτός ο λαός, πριν από τριάμισι χρόνια πήρε μια ιστορική απόφαση. Να πάρει το τιμόνι της χώρας από αυτούς που την οδήγησαν στα βράχια. Και να το δώσει σε νέους καπετάνιους.

Αναλάβαμε αυτή την βαριά ευθύνη.Με σθένος, αποφασιστικότητα αλλά και σεβασμό στις θυσίες του λαού μας. Δεν πορευτήκαμε με βεβαιότητες. Παρά μόνο με μία.

Αυτή που μας όρισαν οι Ελληνίδες και οι Έλληνες:

Να βγάλουμε τη χώρα από τη στενωπό των μνημονίων και της αέναης λιτότητας. Περάσαμε από κύματα πολλά για να φτάσουμε σήμερα στον προορισμό μας. Το πλήρωμα άλλαξε. Άλλοι φοβήθηκαν τα κύματα, άλλοι προτίμησαν να τα δαμάσουν. Ακούσαμε πολλές φορές τις Σειρήνες της ματαιότητας.

Ότι τα πράγματα στην Ελλάδα δεν πρόκειται να αλλάξουν. Και τα μνημόνια θα είναι για πάντα εδώ. Ότι δεν έχει νόημα να αντιστέκεσαι όταν απέναντι σου στέκονται οι Λαιστρυγόνες και οι Κύκλωπες. Τα θεριά που η μικρή και αδύναμη Ελλάδα δεν θα μπορούσε να νικήσει. Τίποτα από αυτά, όμως, δεν λύγισε την προσπάθειά μας. Και αυτό γιατί, οι άνθρωποι που μόχθησαν για να φτάσουμε στον προορισμό, δεν ήταν πια στο περιθώριο. Δεν ήταν πια κλεισμένοι στο αμπάρι, χωρίς φωνή, χωρίς ελπίδα. Αλλά ήταν στο τιμόνι. Μαζί μας. Και στα δύσκολα ήταν αυτοί που το κράτησαν σφιχτά.

Ελληνίδες, Έλληνες, Σήμερα είναι μια μέρα λύτρωσης. Είναι όμως και η αφετηρία μιας νέας εποχής. Και σε αυτή την αφετηρία, δεν θα διαπράξουμε την ύβρι να αγνοήσουμε τα διδάγματα της Ελλάδας των μνημονίων. Δε θα αφήσουμε τη λήθη να μας παρασύρει.

Δεν θα γίνουμε λωτοφάγοι.

- Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ τις αιτίες και τα πρόσωπα που οδήγησαν τη χώρα στα μνημόνια. Τη φοροασυλία του μεγάλου πλούτου, τη γενικευμένη διαπλοκή και διαφθορά, την ασυδοσία μιας σειράς επιχειρηματικών και εκδοτικών ομίλων που για χρόνια θεωρούσαν ότι η χώρα τους ανήκει, τον κυνισμό και την περιφρόνηση μιας πολιτικής ελίτ η οποία νόμισε ότι η Ελλάδα είναι φέουδο και οι Έλληνες πειθήνιοι υπήκοοι της.

- Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ αυτούς που λοιδόρησαν και απαξίωσαν την Ελλάδα και τους Έλληνες, επειδή τόλμησαν να μη συναινέσουν στην υλοποίηση ενός νεοφιλελεύθερου πειράματος που θα κρατούσε για δεκαετίες.

- Δεν θα ξεχάσουμε όμως και αυτούς που στάθηκαν στο πλευρό των Ελλήνων και της Ελλάδας στα δύσκολα. Πρόσωπα και πολιτικές δυνάμεις από όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. Που αντιστάθηκαν σθεναρά στα σχέδια για έξοδο και τιμωρία της Ελλάδας. Διότι γνωρίζουν ότι η Ελλάδα για την Ευρώπη σημαίνει πολλά περισσότερα από δημοσιονομικά μεγέθη, .

Δε θα ξεχάσουμε τίποτα από όσα ζήσαμε γιατί δεν είναι απλά η ύλη για τους ιστορικούς του μέλλοντος. Αλλά είναι τα εφόδια μιας χώρας που γράφει τη νέα σελίδα της ιστορίας της, σε χρόνο ενεστώτα. Φτάσαμε στον προορισμό μας, βγήκαμε από τα μνημόνια, αλλά δεν τελειώσαμε εδώ.

Νέες μάχες είναι τώρα μπροστά μας.

Οι σύγχρονοι μνηστήρες είναι εδώ και στέκονται ακόμα απέναντι. Είναι όσοι επιθυμούν να δουν το καράβι ξανά να θαλασσοδέρνεται και το λαό ξανά στα αμπάρια. Όσοι έφτιαξαν κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση τους, την Ελλάδα της διαφθοράς, της διαπλοκής και της εξουσίας των λίγων.

Αυτοί που θέλουν να μπορούν ανενόχλητοι να φοροδιαφεύγουν, να παρασιτούν εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος, έχοντας τις off shore τους και τις καταθέσεις τους στο εξωτερικό. Αυτοί που θεωρούν εαυτούς υπεράνω κάθε νόμου και κανόνα ενός κράτους δικαίου. Και που τρέμουν στην ιδέα μιας ανεξάρτητης δικαιοσύνης. Δεν πρόκειται να αφήσουμε την Ιθάκη στα χέρια τους.

Τώρα που φτάσαμε στον πολυπόθητο προορισμό μας, έχουμε τη δύναμη να φτιάξουμε τον τόπο μας όπως του αξίζει. Οι πολυμήχανοι Έλληνες, γράψαμε με αγώνα και θυσίες το τέλος των μνημονίων. Από σήμερα, ξεκινάμε με όραμα και αποφασιστικότητα, για τη νέα εποχή της πατρίδας μας. Με σύνεση και ευθύνη να μη ξαναγυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα των ελλειμμάτων και της χρεοκοπίας. Αλλά και με τόλμη για την αναγέννηση της Ελλάδας Για μια πατρίδα ισότητας, δημοκρατίας και κοινωνικής δικαιοσύνης. Γιατί η Ιθάκη είναι μόνο η αρχή».

Αξίζει να σημειωθεί πως το διάγγελμα, αποτελεί την πρώτη κίνηση της κυβέρνησης καθώς τις επόμενες ημέρες θα ακολουθήσει ο ανασχηματισμός και στις 8 Σεπτεμβρίου η ομιλία του Αλέξη Τσίπρα με τις ανακοινώσεις για μείωση του ΕΝΦΙΑ, μείωση των ασφαλιστικών εισφορών και κατάργηση των μειώσεων στις συντάξεις από 1/1 του 2019.

http://www.documentonews.gr/article/dia ... onia-video

Αύγουστος 25, 2018
Τα Κηρύγματα Μίσους του Τελειωμένου Τσίπρα και οι Ευρωπαίοι "φίλοι" του.

Εικόνα

Τα κηρύγματα μίσους και η ελλιπέστατη παιδεία του πρωθυπουργού θα πρέπει να προβληματίσουν τους μεγάλους φίλους του στην Ευρώπη –με πρώτον τον Εμμανουέλ Μακρόν.
Tου Αθαν. Χ. Παπανδρόπουλου

Οι Ευρωπαίοι ηγέτες που θα έμαθαν τις ύβρεις του Έλληνα πρωθυπουργού κατά του πρώην πρωθυπουργού κ. Λουκά Παπαδήμου και του πρώην υπουργού Οικονομίας κ. Γ. Στουρνάρα, δεν θα πρέπει να αισθάνθηκαν ιδιαίτερα ευτυχείς. Διότι κάποιοι από αυτούς, και ιδιαιτέρως οι Ζαν-Κλωντ Γιούνκερ και Πιερ Μοσκοβισί, γνωρίζουν καλύτερα από τον Αλ. Τσίπρα ( https://www.lykavitos.gr/tag/%CF%84%CF% ... %B1%CF%82/ ) ποιον ρόλο έπαιξαν οι δύο Έλληνες «τραπεζίτες» όχι μόνον για την σωτηρία της χώρας τους αλλά και για το κύρος της ευρωζώνης στην δυσκολότερη στιγμή της.

Ειδικά δε οι δύο αυτοί κοινοτικοί παράγοντες, αφήνοντας κατά μέρος τυπικότητες και άλλες διπλωματικές φιοριτούρες, θα έπρεπε να απαντήσουν στο θράσος, την αμάθεια και τον ουσιαστικό αντιευρωπαϊσμό που εκφράζει με τον τρόπο του ο Έλληνας πρωθυπουργός.

Οι κ.κ. Λ. Παπαδήμος και Γ. Στουρνάρας δεν ευτέλισαν καμμιάν απολύτως δημοκρατία, όπως έκανε ο Αλέξης Τσίπρας. Ακριβώς το αντίθετο έπραξαν, με υψηλό αίσθημα εθνικής ευθύνης και ακαδημαϊκής ακεραιότητας. Αυτές οι δύο ιδιότητες, όμως, συνιστούν πρόβλημα για τον Αλ. Τσίπρα. Η παιδεία, το ακαδημαϊκό κύρος, η ευρυμάθεια, η αριστεία, η ευθύνη, η εθνική συνείδηση και η υψηλή ικανότητα χειρισμών που ξεφεύγουν από το πεζοδρόμιο, είναι οι μεγάλοι του εχθροί. Είναι ιδιότητες που απεχθάνεται και γι’ αυτό τις στιγματίζει και τις καταδιώκει.

Συνεπώς, όπως πολύ εύστοχα έγραψε στα Νέα ο Μιχάλης Μητσός, στην Ιθάκη ο Αλέξης Τσίπρας διέψευσε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο την περίφημη θεωρία ότι κατάλαβε, έμαθε και άρα ωρίμασε. Τίποτα από όλα αυτά δεν συνέβη. Είχε την ευκαιρία να παρουσιάσει ένα συναινετικό, μετριοπαθές ευρωπαϊκό πρόσωπο. Αντ’ αυτού, όμως, προτίμησε τον ακραίο και διχαστικό λόγο.

«Η παράσταση Τσίπρα στη Ιθάκη αποκάλυψε με ωμότητα αυτό που είναι το εξουσιαστικό σύστημα ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Ένα σύστημα χωρίς έρμα, χωρίς θετική πρόταση για τον τόπο, που προσπαθεί να κρατηθεί στην ζωή δημιουργώντας εχθρούς. Ένα σύστημα που παρασιτεί στο όνομα της δημοκρατίας. Αυτό το σύστημα στηρίζουν οι θεωρητικοί τού δήθεν αντιδεξιού “προοδευτικού μετώπου”. Το σύστημα Τσίπρα. Που, όπως έγραφε ο Καβάφης στην Δευτέρα Οδύσσεια από τα Κρυμμένα Ποιήματα, “[…] όλη του η Ιθάκη ήτο μικρά […] Και η τυχοδιώκτις καρδιά ηυφραίνετο ψυχρώς, κενή αγάπης”», έγραψε ο Ηλίας Κανέλλης.

Τέλος, για την ιστορία υπενθυμίζουμε στον κύριο πρωθυπουργό ότι πραγματικός και ενεργός τραπεζίτης υπήρξε και ο φίλος του Εμμανουέλ Μακρόν, Πρόεδρος της Γαλλικής Δημοκρατίας. Ψιλά γράμματα όμως όλα αυτά για κάποιον που δεν γνωρίζει ούτε την ιστορία του Οδυσσέα, βασιλιά της Ιθάκης.
https://www.lykavitos.gr/ta-kirygmata-m ... iomenou-t/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών