Πως ελέγχονται οι εφημερίδες και ειδικά ο Ρίζος ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Πως ελέγχονται οι εφημερίδες και ειδικά ο Ρίζος ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Ιαν 2022, 05:41

Σας έχει περάσει από το μυαλό ποτέ πως ελέγχεται μία εφημερίδα ή μήπως έχετε την σχετική πείρα να μας πείτε ;
Δεν εννοώ φυσικά λογοκρισία τύπου 21ης Απριλίου, διότι τέτοια φυσικά δεν υπάρχει.
Εννοώ οι ίδιοι πως ελέγχουν τους εαυτούς τους.

Θα σας δώσω ένα παράδειγμα.
Εγώ που είμαι Σύριζα και γράφω στην Αυγή έχω αναλάβει το ρεπορτάζ για το ταξίδι του αρχηγού στη Θεσσαλονίκη ας πούμε.
Γράφω λοιπόν ότι ο Αλέξης Τσίπρας εξεφώνησε ομιλία στην ενορία προσκόπων του αγίου Σουλπικίου μετά πήγε κάπου αλλού και το βράδυ ξεφάντωσε μαζί με άλλα στελέχη του κόμματος σε γνωστό παραλιακό κέντρο στριπτήζ.
Αφού παρακολουθούσα τις κινήσεις του αρχηγού, επόμενο ήταν να τα γράψω όλα.
Αλλά η Κουμουνδούρου θα πάθει σοκ με το υπογραμμισμένο. Δεν ξέρω αν θα το θεωρήσουν συγχωρητέο που το έγραψα εν τη ρύμη του λόγου ή όχι, αλλά θα πάθουν σοκ. Πως ελέγχονται τέτοιες καταστάσεις ;

Ή, σε άλλο μοτίβο, να γράψω καλά λόγια για την π.χ. αθλήτρια του ακοντισμού Άννα Βερούλη, όταν αυτή ήταν αντιδραστικό στοιχείο και είχε
κάνει κάποτε κάποιες δηλώσεις υπέρ του κόμματος των πλε. Δεν το ήξερα, έγραψα καλά λόγια.

Οι εφημερίδες έχουν πολλά άρθρα, εκατοντάδες άρθρα κάθε μέρα και μόνο μερικές ώρες για να υποβληθούν όλα αυτά προς εκτύπωση.
Πως ελέγχονται ;
Ειδικά ο Ρίζος που δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του ;
Μιά φορά είχα πει εγώ σε μιά κολλεγιακή παρέα να πάμε Χαϊμπούρυ που έπαιζε Άρσεναλ - Ληντς και τα κουμούνια έπεσαν πάνω μου να με φάνε, αφού το ποδόσφαιρο είναι το όπιο του λαού. Δεν το είχα πάρει και τόσο πολύ πρέφα εγώ βέβαια, αφού κι αυτοί είχαν καλή εθνική ομάδα τότε με τον Ντασάεφ, Μπλαχίν-Βορονίν στη Δυναμό Κιέβου και άλλους.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών