Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Ιαν 2022, 11:46

Αρχέλαος έγραψε:
24 Ιαν 2022, 11:40
Kauldron έγραψε:
24 Ιαν 2022, 11:29
Otto Weininger έγραψε:
24 Ιαν 2022, 07:18


Μιλάς σε Σαμαρικο ούτως ή άλλως οπότε για μένα όχι μόνο δεν ίσχυε το "αλήτη προδότη" που λες, αλλά τον στήριξα φουλ και στις εσωκομματικές.

Για την "κωλοτούμπα" κλπ έχει γράψει η ιστορία τις συνθήκες και τις εποχές, απλα εσύ έχεις μείνει στο 2012-14 οπως σου έχω ξαναπεί και στο "άσπρο-μαυρο" αποκλειστικά ως πολιτικό κριτήριο.

Έχεις το παράδειγμα του Καμένου και των ζαιων συνοδοιπόρων σου, που από τα CDS, τους "υδατανθρακες", το σκίσιμο μνημονίων κλπ πήγαν σε τρίτο μνημόνιο, 13 δις μέτρα και ξεκωλιασμα της οικονομίας με παρολίγον καταστροφή γενεών και αντί να σκεφτείς λίγο πιο καθαρά ρωτάς γιατί συγκυβέρνησε το 2012 η ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου και δεν άφησε στην πιο κρίσιμη στιγμή της χώρας τα πάντα στον αέρα μόνο και μόνο για να έχεις εσύ φρασεολογία 80-90.
Πρέπει να αναβαθμίσεις το πολιτικό σου κριτήριο κάποια στιγμή.

Τώρα για την ρήση του Γεωργιάδη, είτε έπεσε έξω είτε είπε ψέματα. Δεν μπορώ να ξέρω, ούτως ή άλλως δεν με επηρέασαν τα λόγια του διότι δεν πίστευα κάτι τέτοιο, αφού όπως σου είπα είναι παγκόσμιο φαινόμενο.
Δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ που υποτίθεται οτι εχθρεύεσαι ήταν ο Σαμ τη δεκαετία του '90. Με την ΠΟΛΑΝ του μας έφερε ξανά τον Αντρέα το '93, ενώ στελέχη του κόμματός του προσχώρησαν στο βόθρο του σιμητικού ΠΑΣΟΚ λίγο αργότερα που διαλύθυκε η ΠΟΛΑΝ. Σαμαρικός=Πασόκ.
Τώρα για την ρήση του Γεωργιάδη, είτε έπεσε έξω είτε είπε ψέματα.
Υπουργός Ανάπτυξης, να πέσει τόσο έξω για αντικείμενο ΑΚΡΙΒΩΣ της αρμοδιότητάς του? Για τον κάλαθο των αχρήστων είναι.
Αν είπε ψέματα είναι ακόμα χειρότερα, αφού είναι και αλήτης εκτός από άχρηστος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Δεν έκανες αναφορά και στο 1995, όταν υπερψήφισε την επιλογή ΠΑΣΟΚ για πρόεδρο της Δημοκρατίας. Ουσιαστικά δηλαδή έμμεσα ο Σαμαράς ευνόησε το ΠΑΣΟΚ τότε σε περίοδο που είχε έλλειμμα ηγεσίας.
Σωστός, το είχα ξεχάσει.
Τώρα θα σου πεί ο Όττο οτι ο Σαμ είναι σοβαρός πολιτικός, και δεν παίζει με τους θεσμούς.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 24 Ιαν 2022, 12:01

Αρχέλαος έγραψε:
24 Ιαν 2022, 11:34
nrg έγραψε:
24 Ιαν 2022, 10:56
Οι σκίστους Τόμσεν, οι τα μνημόνια δεν εφαρμόστηκαν σωστά... σκούζουν που η χώρα για πρώτη φορά είχε πλεονάσματα και ανάπτυξη μαζί. Μείωση και της ανεργίας.
Δεν συζητώ που επέστρεψε χρήματα ζεστά στους συνταξιούχους, αλλά καλά να πάθει για αυτό.

Ο άλλος παραδίπλα καμαρώνει για την ανάπτυξη, με χρέος 200% και πρωτογενές έλλειμμα 10,9 δις.

Έτσι είναι οι γυφτοδεξιοί: Πρώτα η κουτάλα και μετά η χώρα.
Η αλήθεια είναι πως έχεις ουσιαστικά και ωραία δομημένο λόγο, ωστόσο αυτά επιτεύχθηκαν με υπερφορολόγηση όπως την είχε ξεκινήσει φυσικά ο Σαμαράς. Και οι συριζαίοι πλειοδότησαν:
α) Αύξηση φορολογικών συντελεστών
β) Αύξηση ΦΠΑ
γ) Κατάργηση μειωμένου ΦΠΑ σε νησιά
δ) Αύξηση προκαταβολής φόρου
ε) Διατήρηση του ΕΝΦΙΑ, με μείωση σε ορισμένες περιπτώσεις(στην δική μας ζώνη όση μείωση έκανε ο Τσίπρας την έκανε και ο Μητσοτάκης, απλώς επί ΣΥΡΙΖΑ μειώθηκε ο ΕΝΦΙΑ στα ημιτελή ακίνητα, το ξέρω καθώς έφτιαχνα το νέο σπίτι μου)
είναι και άλλα, αρκούν αυτά.


Σε επιμέρους ζητήματα βέβαια μείωσαν εισφορές κλπ. αλλά κοιτάμε το όλο ζήτημα.
Επίσης μη ξεχνάς ότι έκαναν μεγαλύτερη ζημιά στο τραπεζικό σύστημα, πέταξαν στο βρόντο 15-17 δις ευρώ με τις τράπεζες και την ανακεφαλαιοποίηση.
Αναγνωρίζω μόνο πως τουλάχιστον ο Τσακαλώτος έκανε ένα νοικοκυριό την τελευταία διετία, κάτι στο οποίο δεν μας είχαν συνηθίσει άλλες μνημονιακές κυβερνήσεις ή το ΠΑΣΟΚ και η Νέα Δημοκρατία.

Από την άλλη παρά τα όσα λένε οι γαλαζαίοι, όποιος κινείται πραγματικά στην αγορά και ιδίως την ελεύθερη, όχι συντεχνίες, έχει γίνει μπάχαλο ήδη προ πανδημίας.
Δηλαδή προ του Μαρτίου του 2020, ο προϋπολογισμός ήταν εκτός στόχου το πρώτο δίμηνο του έτος 1,1 δις ευρώ, τον Μάρτιο με έκτακτη επιστροφή μερισμάτων της ΤτΕ υπήρξε βελτίωση και οι επενδύσεις μειώθηκαν επί τρία τρίμηνα προ πανδημίας. Και τελικά το πρώτο τρίμηνο του 2020 είχαμε ύφεση 0,5-1% αν θυμάμαι καλώς.
Με εξαίρεση τις κατοικίες, παντού αλλού είχαμε ρυθμό μείωσης.
Γενικότερα για τις επενδύσεις:
Γ τρίμηνο 2019 κατά -6,7%
Δ τρίμηνο 2019 κατά -5,4%
Α τρίμηνο 2020 κατά -3,9%
Μειώθηκαν λίγοι φόροι, σε εμένα ας πούμε ο φόρος εισοδήματος έχει μικρότερη συντελεστή όπως και στη γυναίκα μου(λίγοι όμως βγάζουν ένα καλό εισόδημα), όμως αυξήθηκαν οι δαπάνες για το δημόσιο, αυξήθηκε το δικό μας ΕΝΦΙΑ στο ένα ακίνητο λόγω συντελεστή παλαιότητας και ήταν υποχρεωτικό επί ποινή προστίμου να διοχετεύουμε το 40% του εισοδήματος σε ηλεκτρονικές δαπάνες.
Δηλαδή τιμωρία της αποταμίευσης.
Ταυτόχρονα οι τιμές π.χ. στο ηλεκτρικό ρεύμα έρχεται σε τριπλάσια ή τετραπλάσια τιμή.
Όποιος κινείται πραγματικά στην αγορά και έχει αντιληπτική ικανότητα βλέπει τι γίνεται, ιδίως όταν την ίδια στιγμή αυξάνονται τα κόστη στο δημόσιο.


Εικόνα


Εικόνα
Ευχαριστώ και ανταποδίδω. :)

Όταν ο Βαρουφάκης έτρεχε για να πετύχει μικρότερα πλεονάσματα, άρα και μικρότερους φόρους, οι γυφτοδεξιοί έπεσαν να τον φάνε.
Έχασαν την κουτάλα βλέπεις.

Οπότε ναι, η επίτευξη των μνημονιακών στόχων έπρεπε να συνοδεύεται από αύξηση της φορολογίας.
Αλλά...
Για πρώτη φορά στα χρονιά, πρώτη φορά, οι φόροι έπιασαν τόπο.
Πρώτη φορά η χώρα είχε πλεονάσματα (από αυτά που έσκουζαν οι γυφτοδεξιοί και χρεοκόπησαν την χώρα)
Πρώτη φορά επιστράφηκαν χρήματα ζεστά πίσω. (μέγα λάθος που τα έδωσε στους συνταξιούχους)
Χρήματα που δεν προήλθαν από δανεισμό.

Μα θα μου πεις ότι αυξήθηκε το κόστος μισθοδοσίας του δημοσίου.
Μα... οι ζαιοι είναι κρατιστές. Δεν έκαναν κάτι διαφορετικό από αυτό που ευαγγελίζονταν.

Στον αντίποδα, τα ζώα που κυβερνούν και το παίζουν Δεξιοί:
Έχουν αυξήσει ακόμα περισσότερο το κόστος του δημοσίου, όταν μας έλεγαν ότι θα το μειώσουν.
Έχουν αυξήσει του μετακλιτούς όταν έλεγαν ότι θα τους μειώσουν.
Θυμάσαι που έλεγε η ΝΔ μείωση 30% του ΕΝΦΙΑ για όλους; Άπατο πήγε και αυτό.
Ξεπούλησαν ΔΕΗ για φθηνότερο ρεύμα. Πληρώστε τώρα τα εξοπλιστικά του Πούτιν.

Αλλά αυτά είναι αόρατα στον μέσο γυφτοδεξιό, γιατί τώρα κρατά με χέρια και με πόδια την κουτάλα.
Βγάζουν και γλώσσα από πάνω τα θρασίμια, οι αστοιχείωτοι.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 24 Ιαν 2022, 12:20

Αυτό με τους μετακλιτούς έχει καταντήσει αηδία.

Το Νοέμβριο του 2021 έφτασαν σε ιστορικό υψηλό, στους 3153. Δεν ισχυρίζομαι ότι θα έπρπε να είναι μηδέν ή ότι δεν χρειάζονται αλλά εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο...

http://interops.ydmed.gov.gr/month/monthly.php

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 24 Ιαν 2022, 12:26

Για το αρχείο σου Αρχέλαε.
Δες με ποια κυβέρνηση η χώρα δεν βούλιαζε στα χρέη.

Εικόνα

https://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nu ... C%23%23%23

Επί δεκαετίες τα γαλαζοπράσινα τρωκτικά μας χρέωσαν ως τον λαιμό.
Είναι που τα ζώα, οι γυφτοδεξιοί νοιάζονται για την χώρα και τον Έλληνα.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 24 Ιαν 2022, 12:32

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Ιαν 2022, 13:38

Bazoomba έγραψε:
23 Ιαν 2022, 19:49
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιαν 2022, 18:11
Bazoomba έγραψε:
23 Ιαν 2022, 16:42

Περίμενα από εσένα να σκεφθείς διαφορετικά. Αξίζει ένας άνθρωπος του αναστήματος του να κυβερνά έναν λαό που κρίνει με μοναδικό κριτήριο, το αν έχει γεμάτο στομάχι; Όχι.
Η ανανέωση του σάπιου πολιτικού συστήματος θέλει άτομα που μπορούν να κυβερνήσουν χωρίς την ανάγκη κολακείας του λαού. Σε δοκιμάζει λοιπόν: είσαι ικανός να παραμερίσεις εφήμερες ανέσεις για το καλό αυτού του τόπου; Κρίνοντας από το γραπτό σου, αποδείχθηκες λίγος.
Ο Κυριάκος αποδείχθηκε λίγος όχι εγώ. Να είσαι βέβαιος ότι πληρώνω στο κράτος πολλά και θα ήμουν ευχαριστημένος με αυτό αν εδώ και χρόνια είχα τις τπηρεσίες που το κράτος θα έπρεπε να παρέχει. Συνεχίζει το κράτος να είναι η μεγάλη τρύπα που μας ρουφάει όλους μέσα όχι μόνο οικονομικά. αυτό είναι το λιγότερο. Η παρακμή που βιώνουμε είναι βαθύτερη. Είναι πνευματική. Στην παιδεία που θα έπρεπε να επενδύσει αν ήθελε ανθρώπους σκεπτόμενους δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα. Δεν έχει κάνει τιποτα με τα προνόμια των βουλευτών που συνεχίζουν να πληρώνονται αδρά για να μην κάνουν τίποτα.
Αυτή η συνεχής παρακμή της πολιτικής ζωής είναι είδωλο μας κι αντίστροφα. Για τους λίγους ρομαντικούς που έβλεπαν κάτι να αλλάζει με τον μητσοτάκη έχω να πω το εξής. Η ελλάδα μπορεί να ελπίζει μόνο σε μια επανάσταση.
Η παιδεία, όπως είχε πει ο μεγαλύτερος φιλόσοφος της νεώτερης Ελλάδας, ο Στέλιος Ράμφος , δεν μπορεί από μόνη της να καθορίσει το παρόν των κοινωνιών.Χρειάζονται ,έλεγε, οι απαραίτητοι ψυχικοί σχηματισμοί για κάτι τέτοιο. Ο Κυριάκος, έχοντας αυτό κατά νου, χτυπάει ακριβώς τον πυρήνα αυτών των σφαλερών σκέψεων που σε εξωθούν στο να πεις ότι το Κράτος σου οφείλει. Στην πραγματικότητα εσύ του οφείλεις, γιατί είναι ο μοναδικός παράγοντας συνοχής της σύγχρονης κοινωνίας. Η γιγάντωση του Κράτους σημαίνει γιγάντωση της Ελλάδας, σημαίνει ότι μπορείς να αισθάνεσαι περήφανος που είσαι στοιχείο αυτής της σούπας ετερογενών συστατικών, προιόν της διόρασης ενός ηγέτη που αγαπάει βαθιά τον τόπο του. Δεν λέω ότι δεν έχουν γίνει λάθη επικοινωνιακά, σαφώς έχουν γίνει , όμως πρέπει στην τελική να κοιτάς την ουσία. Η ουσία είναι ότι έχεις μια τρομακτική για τα δεδομένα της Ευρώπης ανάπτυξη, έχεις αντιμετωπίσει επιτυχώς την λαθρομετανάστευση ( ας μην επαναλάβουμε τι κατάφεραμε στον Έβρο) και πλέον η πολιτική εστιάζεται στο ξεκαθάρισμα της φύρας . Η παρακμή που θεωρείς ότι βιώνεις (ναι εσύ) είναι απλώς ψυχολογικό φαινόμενο, ενός ατόμου που βλέπει ένα έθνος να "προχωρά" και δεν μπορεί να ακολουθήσει. Ενός ατόμου που έχει συσσωρεύσει απίστευτο μίσος και φθόνο ,για τους λίγους ικανούς ανθρώπους που τόλμησαν, εστιάζοντας στους αδρούς τους μισθούς, αγνοώντας ότι αν δεν υπήρχαν κανείς δεν θα θυσίαζε την ζωή του σε αυτό το λειτούργημα.
Κρίμα πάντως, διότι εκκίνησες από μια σωστή βάση, διακρίνοντας την αρχική πνοή ανανέωσης, αλλά καθείς όσο μπορεί...
Πες μου αν θέλεις εαν αστειεύεσαι. Αν δεν αστειεύεσαι είμαι προετοιμασμένος να κάνω μια μακρά συζήτηση μαζί σου που είμαι σίγουρος ότι θα έχει ενδιαφέρον αφού δεν σου λείπει η ωραία γλώσσα κι η λογική σκέψη. Θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω με απτά επιχειρήματα, όχι αερολογίες. Μόνο απάντησε μου τούτο.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 24 Ιαν 2022, 13:54

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Ιαν 2022, 13:38
Bazoomba έγραψε:
23 Ιαν 2022, 19:49
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιαν 2022, 18:11


Ο Κυριάκος αποδείχθηκε λίγος όχι εγώ. Να είσαι βέβαιος ότι πληρώνω στο κράτος πολλά και θα ήμουν ευχαριστημένος με αυτό αν εδώ και χρόνια είχα τις τπηρεσίες που το κράτος θα έπρεπε να παρέχει. Συνεχίζει το κράτος να είναι η μεγάλη τρύπα που μας ρουφάει όλους μέσα όχι μόνο οικονομικά. αυτό είναι το λιγότερο. Η παρακμή που βιώνουμε είναι βαθύτερη. Είναι πνευματική. Στην παιδεία που θα έπρεπε να επενδύσει αν ήθελε ανθρώπους σκεπτόμενους δεν έχει κάνει απολύτως τίποτα. Δεν έχει κάνει τιποτα με τα προνόμια των βουλευτών που συνεχίζουν να πληρώνονται αδρά για να μην κάνουν τίποτα.
Αυτή η συνεχής παρακμή της πολιτικής ζωής είναι είδωλο μας κι αντίστροφα. Για τους λίγους ρομαντικούς που έβλεπαν κάτι να αλλάζει με τον μητσοτάκη έχω να πω το εξής. Η ελλάδα μπορεί να ελπίζει μόνο σε μια επανάσταση.
Η παιδεία, όπως είχε πει ο μεγαλύτερος φιλόσοφος της νεώτερης Ελλάδας, ο Στέλιος Ράμφος , δεν μπορεί από μόνη της να καθορίσει το παρόν των κοινωνιών.Χρειάζονται ,έλεγε, οι απαραίτητοι ψυχικοί σχηματισμοί για κάτι τέτοιο. Ο Κυριάκος, έχοντας αυτό κατά νου, χτυπάει ακριβώς τον πυρήνα αυτών των σφαλερών σκέψεων που σε εξωθούν στο να πεις ότι το Κράτος σου οφείλει. Στην πραγματικότητα εσύ του οφείλεις, γιατί είναι ο μοναδικός παράγοντας συνοχής της σύγχρονης κοινωνίας. Η γιγάντωση του Κράτους σημαίνει γιγάντωση της Ελλάδας, σημαίνει ότι μπορείς να αισθάνεσαι περήφανος που είσαι στοιχείο αυτής της σούπας ετερογενών συστατικών, προιόν της διόρασης ενός ηγέτη που αγαπάει βαθιά τον τόπο του. Δεν λέω ότι δεν έχουν γίνει λάθη επικοινωνιακά, σαφώς έχουν γίνει , όμως πρέπει στην τελική να κοιτάς την ουσία. Η ουσία είναι ότι έχεις μια τρομακτική για τα δεδομένα της Ευρώπης ανάπτυξη, έχεις αντιμετωπίσει επιτυχώς την λαθρομετανάστευση ( ας μην επαναλάβουμε τι κατάφεραμε στον Έβρο) και πλέον η πολιτική εστιάζεται στο ξεκαθάρισμα της φύρας . Η παρακμή που θεωρείς ότι βιώνεις (ναι εσύ) είναι απλώς ψυχολογικό φαινόμενο, ενός ατόμου που βλέπει ένα έθνος να "προχωρά" και δεν μπορεί να ακολουθήσει. Ενός ατόμου που έχει συσσωρεύσει απίστευτο μίσος και φθόνο ,για τους λίγους ικανούς ανθρώπους που τόλμησαν, εστιάζοντας στους αδρούς τους μισθούς, αγνοώντας ότι αν δεν υπήρχαν κανείς δεν θα θυσίαζε την ζωή του σε αυτό το λειτούργημα.
Κρίμα πάντως, διότι εκκίνησες από μια σωστή βάση, διακρίνοντας την αρχική πνοή ανανέωσης, αλλά καθείς όσο μπορεί...
Πες μου αν θέλεις εαν αστειεύεσαι. Αν δεν αστειεύεσαι είμαι προετοιμασμένος να κάνω μια μακρά συζήτηση μαζί σου που είμαι σίγουρος ότι θα έχει ενδιαφέρον αφού δεν σου λείπει η ωραία γλώσσα κι η λογική σκέψη. Θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω με απτά επιχειρήματα, όχι αερολογίες. Μόνο απάντησε μου τούτο.
Τι σημασία έχει εάν μιλάω "ασόβαρα" από την στιγμή που αμφιβάλλεις; Σάμπως γνωρίζω αν εσύ μιλάς σοβαρά; Αν θέλεις σεβάσου τον κόπο μου κι απάντησε, αλλιώς αγνόησε τον.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιαν 2022, 14:45

:popc:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Ιαν 2022, 14:59

Bazoomba έγραψε:
24 Ιαν 2022, 13:54
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Ιαν 2022, 13:38
Bazoomba έγραψε:
23 Ιαν 2022, 19:49

Η παιδεία, όπως είχε πει ο μεγαλύτερος φιλόσοφος της νεώτερης Ελλάδας, ο Στέλιος Ράμφος , δεν μπορεί από μόνη της να καθορίσει το παρόν των κοινωνιών.Χρειάζονται ,έλεγε, οι απαραίτητοι ψυχικοί σχηματισμοί για κάτι τέτοιο. Ο Κυριάκος, έχοντας αυτό κατά νου, χτυπάει ακριβώς τον πυρήνα αυτών των σφαλερών σκέψεων που σε εξωθούν στο να πεις ότι το Κράτος σου οφείλει. Στην πραγματικότητα εσύ του οφείλεις, γιατί είναι ο μοναδικός παράγοντας συνοχής της σύγχρονης κοινωνίας. Η γιγάντωση του Κράτους σημαίνει γιγάντωση της Ελλάδας, σημαίνει ότι μπορείς να αισθάνεσαι περήφανος που είσαι στοιχείο αυτής της σούπας ετερογενών συστατικών, προιόν της διόρασης ενός ηγέτη που αγαπάει βαθιά τον τόπο του. Δεν λέω ότι δεν έχουν γίνει λάθη επικοινωνιακά, σαφώς έχουν γίνει , όμως πρέπει στην τελική να κοιτάς την ουσία. Η ουσία είναι ότι έχεις μια τρομακτική για τα δεδομένα της Ευρώπης ανάπτυξη, έχεις αντιμετωπίσει επιτυχώς την λαθρομετανάστευση ( ας μην επαναλάβουμε τι κατάφεραμε στον Έβρο) και πλέον η πολιτική εστιάζεται στο ξεκαθάρισμα της φύρας . Η παρακμή που θεωρείς ότι βιώνεις (ναι εσύ) είναι απλώς ψυχολογικό φαινόμενο, ενός ατόμου που βλέπει ένα έθνος να "προχωρά" και δεν μπορεί να ακολουθήσει. Ενός ατόμου που έχει συσσωρεύσει απίστευτο μίσος και φθόνο ,για τους λίγους ικανούς ανθρώπους που τόλμησαν, εστιάζοντας στους αδρούς τους μισθούς, αγνοώντας ότι αν δεν υπήρχαν κανείς δεν θα θυσίαζε την ζωή του σε αυτό το λειτούργημα.
Κρίμα πάντως, διότι εκκίνησες από μια σωστή βάση, διακρίνοντας την αρχική πνοή ανανέωσης, αλλά καθείς όσο μπορεί...
Πες μου αν θέλεις εαν αστειεύεσαι. Αν δεν αστειεύεσαι είμαι προετοιμασμένος να κάνω μια μακρά συζήτηση μαζί σου που είμαι σίγουρος ότι θα έχει ενδιαφέρον αφού δεν σου λείπει η ωραία γλώσσα κι η λογική σκέψη. Θα προσπαθήσω να σε μεταπείσω με απτά επιχειρήματα, όχι αερολογίες. Μόνο απάντησε μου τούτο.
Τι σημασία έχει εάν μιλάω "ασόβαρα" από την στιγμή που αμφιβάλλεις; Σάμπως γνωρίζω αν εσύ μιλάς σοβαρά; Αν θέλεις σεβάσου τον κόπο μου κι απάντησε, αλλιώς αγνόησε τον.
Εγώ κύριε είμαι προετοιμασμένος να μιλήσω εντελώς σοβαρά. Το ότι αποφεύγετε να απαντήσετε σημαίνει ότι μάλλον αστειεύεστε. Αφού λοιπόν προφανώς αστειεύεστε δεν έχω διάθεση να ξεκινήσω καμία συζήτηση διότι στην προκειμένη θα απαιτήσει χρόνο που θα τον διέθετα σε πιο παραγωγικές εργασίες.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 24 Ιαν 2022, 15:01

Προφανώς;
Καλώς.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9710
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 24 Ιαν 2022, 15:07

Bazoomba έγραψε:
24 Ιαν 2022, 15:01
Προφανώς;
Καλώς.
Δεν μου απαντήσατε. Ένα απλό ναι αρκεί.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48511
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Ιαν 2022, 15:24

Ο Ράμφος μεγαλύτερος φιλόσοφος της σύγχρονης Ελλάδας?
Πού καταντήσαμε...
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιαν 2022, 15:59

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
24 Ιαν 2022, 15:07
Bazoomba έγραψε:
24 Ιαν 2022, 15:01
Προφανώς;
Καλώς.
Δεν μου απαντήσατε. Ένα απλό ναι αρκεί.
Ετεροπροσδιορίζεσαι, μην ετεροπροσδιορίζεσαι, αν έχεις κάτι να πεις πες το και πάνω από όλα, σκέψου θετικά και μην γελάς με ηλίθια αστεία.
(ακολουθούν 11 one shot wow από τα πρώτα psr αρμόνjια της γιαμάχα*, τι κομματάρα!)
*αυτά μπορώ να στα εξηγήσω από κοντά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12757
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 24 Ιαν 2022, 16:12

Εμπεδοκλής έγραψε:
24 Ιαν 2022, 12:20
Αυτό με τους μετακλιτούς έχει καταντήσει αηδία.

Το Νοέμβριο του 2021 έφτασαν σε ιστορικό υψηλό, στους 3153. Δεν ισχυρίζομαι ότι θα έπρπε να είναι μηδέν ή ότι δεν χρειάζονται αλλά εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο...

http://interops.ydmed.gov.gr/month/monthly.php
Το λεγόμενο μικρό και ευέλικτο κράτος

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Γεωργιάδης : Η ακρίβεια θα διαρκέσει μέχρι τα Χριστούγεννα το αργότερο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 24 Ιαν 2022, 16:16

Kauldron έγραψε:
24 Ιαν 2022, 15:24
Ο Ράμφος μεγαλύτερος φιλόσοφος της σύγχρονης Ελλάδας?
Πού καταντήσαμε...
Προφανώς είναι η γνώμη μου, περιορισμένη από το εύρος της ενασχόλησης μου. Αλλά πείτε μου, αν θέλετε, τι σας ξενίζει σ΄αυτή τη πρόταση;
Να σημειώσω δε, ότι δεν λέγεται μόνο από εμένα αλλά και από βαριά ονόματα της Τέχνης και του Πνεύματος, όπως π.χ. του Διονύση Σαββόπουλου.
Αν θέλετε εκφράστε την δική σας, κάνοντας μου τη χάρη, αλλιώς για άλλη μια φορά θα ενσαρκώσω τους στίχους του σπουδαιότερου σύγχρονου μας ποιητή, του Χάρη Βλαβιανού:

Προσπάθησα πολλές φορές
στη γλώσσα της βανίλιας
ελπίζοντας
πλην όμως πάντοτε μονολογώντας.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών