Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38768
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 28 Ιαν 2022, 20:52

Που ‘σαι Ανδρέα να τα δεις, τα παιδιά της αλλαγής… :lol::smt005:

.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5600
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 28 Ιαν 2022, 20:56

Για άλλη μια φορά, ο κ. Μητσοτάκης ζητά συγγνώμη κατόπιν εορτής.
Οι νέες εξαγγελίες προσπαθούν απλά να καλύψουν την κραυγαλέα προχειρότητα και αναποτελεσματικότητα της κυβέρνησης.
δε νοείται σύγχρονη χώρα, να δείχνει πιο ανέτοιμη μετά από τόσες κρίσεις.

«Δεν έχουμε εμείς κανένα λόγο να συγκυβερνήσουμε με την Δεξιά. Αν θέλει ο κύριος Μητσοτάκης μπορεί να συγκυβερνήσει με τον κύριο Βελλόπουλο. Όπως έπραξε ο Ντράγκι που καλεί σε συνεργασία τον Σαλβίνι. Το σενάριο άλλωστε είναι υπαρκτό, απλώς η ΝΔ δεν έχει λόγο να το επιβεβαιώνει»,

«Στόχος μας είναι να αναδειχθούμε σε σοβαρό αντίπαλο της ΝΔ. Και αν ποτέ κυβερνήσω να αφήσω πέντε πράγματα πίσω μου».

Αυτό δεν είναι επιτελικό κράτος, όπως επαγγέλλεται, αλλά επιτελικό χάος
αυτά δεν τα είπε (μόνο) ο Τσίπρας, αλλά ΚΑΙ ο Ανδρουλάκης

Ανδρουλάκης:

αναγκάζονται να τον προβάλλουν λόγω Τσίπρα,
αλλά κράζει τον Κούλη τους
και φυσικά, καλά τους είπε
συνεργαστείτε με Βελόπουλο
Μ αυτόν ΜΟΝΟ μπορούν να συνεννοηθούν
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Ιαν 2022, 21:01

zteo έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:52
Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:49
Mitharadir έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:28

Απο την δική μου εμπειρία στον περίγυρο μου και την περιοχή μου οι εισροές στο ΚΙΝΑΛ προέρχονται:

40% από τον ΣΥΡΙΖΑ
25% απο την ΝΔ
5% από αλλά κόμματα διάφορα
30% από απολιτικους (κυρίως νέα άτομα που δεν είχαν ψηφίσει στις προηγμένες εκλογές και προσελκύονται από νέους πολιτικούς)

Όπου ναναι θα αρχίσουν να εμφανίζουν τις αποδόσεις τους για το ποιο κόμμα θα είναι δεύτερο και οι στοοχηματικες εταιρείες στις οποίες παίζονται λεφτά για αυτό δεν πέφτουν σχεδόν ποτέ παγκοσμίως έξω.Λιγο υπομονή ως τότε.Θα ξέρουμε τι θα γίνει σε λιγους μήνες.
Από τη δική μου εμπειρία οι εισροές που μπορεί να έχει δημοσκοπικά το ΚΙΝΑΛ από τον Σύριζα είναι απο κάποια στελέχη μεσαίου βεληνεκούς που πήγαν από το πασοκ στον Σύριζα μετά το 2017-2018. Μαζικες εισροές από Συριζαίους προς Κιναλ όπως βλέπαμε το 2012 αντίστροφα δεν υπάρχουν οτι και να λεει η Αμπακους. Στην περιοχή μου πάντως ένα μόνο στέλεχος πρωην κιναλιστας παραιτήθηκε και γύρισε στο ΚΙΝΑΛ. Οπότε οτι και να σας λένε οι αμπακοι και το wishfulthinking σας ο Ανδρουλάκης και το Κιναλ δεν απειλούν τον Σύριζα. Μεγαλύτερη απειλή για τον σημερινό Συριζα θα ήταν ένα κόμμα πιο αριστεροστροφο από αυτόν σαν το ΜΕΡΑ25 αλλά χωρίς τον αναξιόπιστο και νάρκισσο Βαρουφάκη.
Υπάρχει κάτι που σου έχει διαφύγει όμως.Η αντίστροφος ανάλογη πολιτική επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΙΝΑΛ.
Aν εννοείς κομματικούς μηχανισμούς ναι έχεις δίκιο. Εκεί το ΚΙΝΑΛ είναι πάνω από τον Σύριζα. Αλλά το ΚΙΝΑΛ έχει χάση την επιρροή που είχε στα λαικα στρώματα κυρίως αλλά και σε δημόσιους υπαλλήλους αλλά και ιδιωτικούς υπαλλήλους που ήταν η βάση του. Αυτοί έχουν μετακινηθεί στον Σύριζα και δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν μαζικά στο σημερινό ΚΙΝΑΛ που είναι έναν κομμα ελιτίστικο που δεν διαφέρει σχεδόν σε τίποτε με τη νδ. Ενα νέο ποτάμι δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Ιαν 2022, 21:04

Γαληνός έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:56
Για άλλη μια φορά, ο κ. Μητσοτάκης ζητά συγγνώμη κατόπιν εορτής.
Οι νέες εξαγγελίες προσπαθούν απλά να καλύψουν την κραυγαλέα προχειρότητα και αναποτελεσματικότητα της κυβέρνησης.
δε νοείται σύγχρονη χώρα, να δείχνει πιο ανέτοιμη μετά από τόσες κρίσεις.

«Δεν έχουμε εμείς κανένα λόγο να συγκυβερνήσουμε με την Δεξιά. Αν θέλει ο κύριος Μητσοτάκης μπορεί να συγκυβερνήσει με τον κύριο Βελλόπουλο. Όπως έπραξε ο Ντράγκι που καλεί σε συνεργασία τον Σαλβίνι. Το σενάριο άλλωστε είναι υπαρκτό, απλώς η ΝΔ δεν έχει λόγο να το επιβεβαιώνει»,

«Στόχος μας είναι να αναδειχθούμε σε σοβαρό αντίπαλο της ΝΔ. Και αν ποτέ κυβερνήσω να αφήσω πέντε πράγματα πίσω μου».

Αυτό δεν είναι επιτελικό κράτος, όπως επαγγέλλεται, αλλά επιτελικό χάος
αυτά δεν τα είπε (μόνο) ο Τσίπρας, αλλά ΚΑΙ ο Ανδρουλάκης

Ανδρουλάκης:

αναγκάζονται να τον προβάλλουν λόγω Τσίπρα,
αλλά κράζει τον Κούλη τους
και φυσικά, καλά τους είπε
συνεργαστείτε με Βελόπουλο
Μ αυτόν ΜΟΝΟ μπορούν να συνεννοηθούν
Εγώ νομίζω οτι το "κράξιμο" από Ανδρουλάκη σε Κούλη είναι περισσότερο τακτικισμός για να πάρει αντιδεξιούς ψηφοφόρους. Μια χαρά θα συνεργαστεί με Κούλη σε συγκυβέρνηση αν χρειαστεί. Ολα τα λαμόγια που είναι ακόμα στο κόμμα του το έχουν κάνει 2 φορές. Γιατί να μην το ξανανακάνουν? Αφού και τα αφεντικά τους το θέλουν. Ο λαος πρέπει να ακυρώσει με τη ψήφο τους κάθε σενάριο συγκυβέρνησης νδ-κινάλ.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 28 Ιαν 2022, 21:06

Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:04

Εγώ νομίζω οτι το "κράξιμο" από Ανδρουλάκη σε Κούλη είναι περισσότερο τακτικισμός για να πάρει αντιδεξιούς ψηφοφόρους. Μια χαρά θα συνεργαστεί με Κούλη σε συγκυβέρνηση αν χρειαστεί. Ολα τα λαμόγια που είναι ακόμα στο κόμμα του το έχουν κάνει 2 φορές. Γιατί να μην το ξανανακάνουν? Αφού και τα αφεντικά τους το θέλουν. Ο λαος πρέπει να ακυρώσει με τη ψήφο τους κάθε σενάριο συγκυβέρνησης νδ-κινάλ.
Καλά, αν χρειαστεί, όλοι μαζί, Τσίπρας, Ανδρουλάκης και Κούλης, θα ψηφίσουν ναι σε όλα σε νέα μνημόνια. Το έχουν ήδη κάνει μία φορά, γιατί να μην το ξανακάνουν;

zteo
Δημοσιεύσεις: 9854
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 28 Ιαν 2022, 21:08

Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:01
zteo έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:52
Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:49

Από τη δική μου εμπειρία οι εισροές που μπορεί να έχει δημοσκοπικά το ΚΙΝΑΛ από τον Σύριζα είναι απο κάποια στελέχη μεσαίου βεληνεκούς που πήγαν από το πασοκ στον Σύριζα μετά το 2017-2018. Μαζικες εισροές από Συριζαίους προς Κιναλ όπως βλέπαμε το 2012 αντίστροφα δεν υπάρχουν οτι και να λεει η Αμπακους. Στην περιοχή μου πάντως ένα μόνο στέλεχος πρωην κιναλιστας παραιτήθηκε και γύρισε στο ΚΙΝΑΛ. Οπότε οτι και να σας λένε οι αμπακοι και το wishfulthinking σας ο Ανδρουλάκης και το Κιναλ δεν απειλούν τον Σύριζα. Μεγαλύτερη απειλή για τον σημερινό Συριζα θα ήταν ένα κόμμα πιο αριστεροστροφο από αυτόν σαν το ΜΕΡΑ25 αλλά χωρίς τον αναξιόπιστο και νάρκισσο Βαρουφάκη.
Υπάρχει κάτι που σου έχει διαφύγει όμως.Η αντίστροφος ανάλογη πολιτική επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΙΝΑΛ.
Aν εννοείς κομματικούς μηχανισμούς ναι έχεις δίκιο. Εκεί το ΚΙΝΑΛ είναι πάνω από τον Σύριζα. Αλλά το ΚΙΝΑΛ έχει χάση την επιρροή που είχε στα λαικα στρώματα κυρίως αλλά και σε δημόσιους υπαλλήλους αλλά και ιδιωτικούς υπαλλήλους που ήταν η βάση του. Αυτοί έχουν μετακινηθεί στον Σύριζα και δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν μαζικά στο σημερινό ΚΙΝΑΛ που είναι έναν κομμα ελιτίστικο που δεν διαφέρει σχεδόν σε τίποτε με τη νδ. Ενα νέο ποτάμι δηλαδή.
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα ότι οι εργαζόμενοι στηρίζουν τους συνδικαλιστές του ΚΙΝΑΛ και στις εκλογές τον ΣΥΡΙΖΑ.Αυτο σημαίνει ότι το ΚΙΝΑΛ έχει μεγαλύτερη πολιτική επιρροή από τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά δυσανάλογο ποσοστό στις εκλογές και τούμπαλιν.Εκει ποντάρει ο Ανδρουλάκης και εκεί θα έπρεπε να είχε κάνει δουλειά ο Τσίπρας.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Ιαν 2022, 21:13

zteo έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:08
Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:01
zteo έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:52

Υπάρχει κάτι που σου έχει διαφύγει όμως.Η αντίστροφος ανάλογη πολιτική επιρροή του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΙΝΑΛ.
Aν εννοείς κομματικούς μηχανισμούς ναι έχεις δίκιο. Εκεί το ΚΙΝΑΛ είναι πάνω από τον Σύριζα. Αλλά το ΚΙΝΑΛ έχει χάση την επιρροή που είχε στα λαικα στρώματα κυρίως αλλά και σε δημόσιους υπαλλήλους αλλά και ιδιωτικούς υπαλλήλους που ήταν η βάση του. Αυτοί έχουν μετακινηθεί στον Σύριζα και δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν μαζικά στο σημερινό ΚΙΝΑΛ που είναι έναν κομμα ελιτίστικο που δεν διαφέρει σχεδόν σε τίποτε με τη νδ. Ενα νέο ποτάμι δηλαδή.
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα ότι οι εργαζόμενοι στηρίζουν τους συνδικαλιστές του ΚΙΝΑΛ και στις εκλογές τον ΣΥΡΙΖΑ.Αυτο σημαίνει ότι το ΚΙΝΑΛ έχει μεγαλύτερη πολιτική επιρροή από τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά δυσανάλογο ποσοστό στις εκλογές και τούμπαλιν.Εκει ποντάρει ο Ανδρουλάκης και εκεί θα έπρεπε να είχε κάνει δουλειά ο Τσίπρας.
Το κάνουν λόγω προσωπικών σχέσεων στις φοιτητικές εκλογές και στις συνδικαλιστικές. Αλλά στις πολιτικές εκλογές δεν το κάνουν. Το 2019 θυμάμαι πριν τις εκλογές ο μακαρίτης ο θειος μου πασόκ από την ίδρυση του είχε αρχίσει να παίρνει τηλέφωνα σε όλους τους συγγενείς (και σε εμένα) για να μας πείσει να ψηφίσουμε Κιναλ τώρα που πέφτει ο Σύριζα. Δεν βρήκε ανταπόκριση πουθενά. Και ολοι οι συγγενείς πρωην πασοκτζήδες ήταν. Μπορεί σε συνδικαλιστικές εκλογές αυτοί να φηφίσουν πάλι λόγω γνωριμιών πασοκ-κιναλ. Αλλά σε βουλευτικές Τσίπρα. Και δεν βλέπω πως μπορεί να το αλλάξει αυτό ο Ανδρουλάκης.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 28 Ιαν 2022, 21:14

Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:49
Mitharadir έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:28
Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:01
Οι νδκράτες μιλάμε ζουν σε άλλο κόσμο. Λένε οτι ο Ανδρουλάκης κοντράρει στα ίσια τον Σύριζα για β κόμμα γιατί το λέει η εταιρία που έφαγε τον άμπακο :smt005: Σοβαρευτείτε επιτέλους. Επειδή περνάει μια γραμμή η truth team μην ξεφτιλίζεστε υιοθετώντας την. Εκτος αν ζείτε σε έναν παράλληλο κΒγείτε λίγο προς τα έξω στην κοινωνία και ρωτήστε κανέναν συριζαίο αν σκέφτεται η όχι να ψηφίσει Ανδρουλάκη. Γιατί εγώ όσους ξέρω (και οι περισσότεροι ήταν πρωην πασόκοι) δεν το σκέφτονται και πολύ. Αντίθετα νδκράτες και πρωην ποταμίσιους βλέπω αρκετούς που το σκέφτονται.
Απο την δική μου εμπειρία στον περίγυρο μου και την περιοχή μου οι εισροές στο ΚΙΝΑΛ προέρχονται:

40% από τον ΣΥΡΙΖΑ
25% απο την ΝΔ
5% από αλλά κόμματα διάφορα
30% από απολιτικους (κυρίως νέα άτομα που δεν είχαν ψηφίσει στις προηγμένες εκλογές και προσελκύονται από νέους πολιτικούς)

Όπου ναναι θα αρχίσουν να εμφανίζουν τις αποδόσεις τους για το ποιο κόμμα θα είναι δεύτερο και οι στοοχηματικες εταιρείες στις οποίες παίζονται λεφτά για αυτό δεν πέφτουν σχεδόν ποτέ παγκοσμίως έξω.Λιγο υπομονή ως τότε.Θα ξέρουμε τι θα γίνει σε λιγους μήνες.
Από τη δική μου εμπειρία οι εισροές που μπορεί να έχει δημοσκοπικά το ΚΙΝΑΛ από τον Σύριζα είναι απο κάποια στελέχη μεσαίου βεληνεκούς που πήγαν από το πασοκ στον Σύριζα μετά το 2017-2018. Μαζικες εισροές από Συριζαίους προς Κιναλ όπως βλέπαμε το 2012 αντίστροφα δεν υπάρχουν οτι και να λεει η Αμπακους. Στην περιοχή μου πάντως ένα μόνο στέλεχος πρωην κιναλιστας παραιτήθηκε και γύρισε στο ΚΙΝΑΛ. Οπότε οτι και να σας λένε οι αμπακοι και το wishfulthinking σας ο Ανδρουλάκης και το Κιναλ δεν απειλούν τον Σύριζα. Μεγαλύτερη απειλή για τον σημερινό Συριζα θα ήταν ένα κόμμα πιο αριστεροστροφο από αυτόν σαν το ΜΕΡΑ25 αλλά χωρίς τον αναξιόπιστο και νάρκισσο Βαρουφάκη.
Όσοι πασοκοι πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ το έκαναν το 2012-2015 τότε που τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και τα υψηλότερα όλων(γύρω στο 36%).Μετά μειώθηκαν.Απο την προσωπική μου εμπειρία στην περιοχή μου οι εισροές στο ΚΙΝΑΛ είναι περίπου στα ποσοστά που αναγράφω.Υπομονή λίγο καιρό όπου ναναι θα αρχίσουν οι δημοσκοπικές εταιρείες(που αφουγκράοζονται εξαιρετικά την κοινωνία γιατί παίζονται λεφτά σε αυτές) να δημοσιεύουν τις αποδόσεις τους ανα κόμμα.Τότε θα αρχίσει να φαίνεται πιο ξεκάθαρα ποιο κόμμα πάει για την δεύτερη και πιο για την τρίτη θέση.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν απειλείται απο ένα κόμμα πιο αριστερό διότι η αριστερά είναι ένα μικρό ποσοστό των ελλήνων και δεν ψηφίζει όλη ΣΥΡΙΖΑ(υπάρχει και ΚΚΕ,Μερα25,Βαρουφάκης κτλ).Απειλή για τον ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα κεντροαριστερό κόμμα γιατί η κεντροαριστερά εκπροσωπεί μεγαλύτερο μερίδιο του εκλογικού σώματος σε σχέση με την Αριστερά.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9854
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 28 Ιαν 2022, 21:20

Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:13
zteo έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:08
Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:01

Aν εννοείς κομματικούς μηχανισμούς ναι έχεις δίκιο. Εκεί το ΚΙΝΑΛ είναι πάνω από τον Σύριζα. Αλλά το ΚΙΝΑΛ έχει χάση την επιρροή που είχε στα λαικα στρώματα κυρίως αλλά και σε δημόσιους υπαλλήλους αλλά και ιδιωτικούς υπαλλήλους που ήταν η βάση του. Αυτοί έχουν μετακινηθεί στον Σύριζα και δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να μετακινηθούν μαζικά στο σημερινό ΚΙΝΑΛ που είναι έναν κομμα ελιτίστικο που δεν διαφέρει σχεδόν σε τίποτε με τη νδ. Ενα νέο ποτάμι δηλαδή.
Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα ότι οι εργαζόμενοι στηρίζουν τους συνδικαλιστές του ΚΙΝΑΛ και στις εκλογές τον ΣΥΡΙΖΑ.Αυτο σημαίνει ότι το ΚΙΝΑΛ έχει μεγαλύτερη πολιτική επιρροή από τον ΣΥΡΙΖΑ αλλά δυσανάλογο ποσοστό στις εκλογές και τούμπαλιν.Εκει ποντάρει ο Ανδρουλάκης και εκεί θα έπρεπε να είχε κάνει δουλειά ο Τσίπρας.
Το κάνουν λόγω προσωπικών σχέσεων στις φοιτητικές εκλογές και στις συνδικαλιστικές. Αλλά στις πολιτικές εκλογές δεν το κάνουν. Το 2019 θυμάμαι πριν τις εκλογές ο μακαρίτης ο θειος μου πασόκ από την ίδρυση του είχε αρχίσει να παίρνει τηλέφωνα σε όλους τους συγγενείς (και σε εμένα) για να μας πείσει να ψηφίσουμε Κιναλ τώρα που πέφτει ο Σύριζα. Δεν βρήκε ανταπόκριση πουθενά. Και ολοι οι συγγενείς πρωην πασοκτζήδες ήταν. Μπορεί σε συνδικαλιστικές εκλογές αυτοί να φηφίσουν πάλι λόγω γνωριμιών πασοκ-κιναλ. Αλλά σε βουλευτικές Τσίπρα. Και δεν βλέπω πως μπορεί να το αλλάξει αυτό ο Ανδρουλάκης.
Ειναι απλό θα τους χρησιμοποιήσει σαν εκλογικό μηχανισμό για άνοδο στην εξουσία.Γιαυτο ο ΣΥΡΙΖΑ είχε και έχει όλο τον χρόνο στην αντιπολίτευση να φτιάξει κόμμα Τώρα τι έκανε θα δείξει.Περιμενω να δω αποτελέσματα από διάφορες συνδικαλιστικές εκλογές να βγάλω συμπεράσματα.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Ιαν 2022, 21:24

Mitharadir έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:14
Arisvilla έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:49
Mitharadir έγραψε:
28 Ιαν 2022, 20:28

Απο την δική μου εμπειρία στον περίγυρο μου και την περιοχή μου οι εισροές στο ΚΙΝΑΛ προέρχονται:

40% από τον ΣΥΡΙΖΑ
25% απο την ΝΔ
5% από αλλά κόμματα διάφορα
30% από απολιτικους (κυρίως νέα άτομα που δεν είχαν ψηφίσει στις προηγμένες εκλογές και προσελκύονται από νέους πολιτικούς)

Όπου ναναι θα αρχίσουν να εμφανίζουν τις αποδόσεις τους για το ποιο κόμμα θα είναι δεύτερο και οι στοοχηματικες εταιρείες στις οποίες παίζονται λεφτά για αυτό δεν πέφτουν σχεδόν ποτέ παγκοσμίως έξω.Λιγο υπομονή ως τότε.Θα ξέρουμε τι θα γίνει σε λιγους μήνες.
Από τη δική μου εμπειρία οι εισροές που μπορεί να έχει δημοσκοπικά το ΚΙΝΑΛ από τον Σύριζα είναι απο κάποια στελέχη μεσαίου βεληνεκούς που πήγαν από το πασοκ στον Σύριζα μετά το 2017-2018. Μαζικες εισροές από Συριζαίους προς Κιναλ όπως βλέπαμε το 2012 αντίστροφα δεν υπάρχουν οτι και να λεει η Αμπακους. Στην περιοχή μου πάντως ένα μόνο στέλεχος πρωην κιναλιστας παραιτήθηκε και γύρισε στο ΚΙΝΑΛ. Οπότε οτι και να σας λένε οι αμπακοι και το wishfulthinking σας ο Ανδρουλάκης και το Κιναλ δεν απειλούν τον Σύριζα. Μεγαλύτερη απειλή για τον σημερινό Συριζα θα ήταν ένα κόμμα πιο αριστεροστροφο από αυτόν σαν το ΜΕΡΑ25 αλλά χωρίς τον αναξιόπιστο και νάρκισσο Βαρουφάκη.
Όσοι πασοκοι πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ το έκαναν το 2012-2015 τότε που τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ ήταν και τα υψηλότερα όλων(γύρω στο 36%).Μετά μειώθηκαν.Απο την προσωπική μου εμπειρία στην περιοχή μου οι εισροές στο ΚΙΝΑΛ είναι περίπου στα ποσοστά που αναγράφω.Υπομονή λίγο καιρό όπου ναναι θα αρχίσουν οι δημοσκοπικές εταιρείες(που αφουγκράοζονται εξαιρετικά την κοινωνία γιατί παίζονται λεφτά σε αυτές) να δημοσιεύουν τις αποδόσεις τους ανα κόμμα.Τότε θα αρχίσει να φαίνεται πιο ξεκάθαρα ποιο κόμμα πάει για την δεύτερη και πιο για την τρίτη θέση.

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν απειλείται απο ένα κόμμα πιο αριστερό διότι η αριστερά είναι ένα μικρό ποσοστό των ελλήνων και δεν ψηφίζει όλη ΣΥΡΙΖΑ(υπάρχει και ΚΚΕ,Μερα25,Βαρουφάκης κτλ).Απειλή για τον ΣΥΡΙΖΑ είναι ένα κεντροαριστερό κόμμα γιατί η κεντροαριστερά εκπροσωπεί μεγαλύτερο μερίδιο του εκλογικού σώματος σε σχέση με την Αριστερά.
Eχεις λίγο στο μυαλό σου θολά τα πράγματα. Οι πασόκοι που πήγαν στον Σύριζα δεν πήγαν μόνο το 2012-2015. Πήγαν αρκετοί και μετά το 2017 στα πλαίσια της προοδευτικής συμμαχίας του Τσίπρα.. Το concept οτι ο Σύριζα απειλείται από το Κιναλ για τη β θέση είναι μόνο στα μυαλό των νεοδημοκρατών και το κάνουν για επικοινωνιακούς λόγους για να κρύψουν τη γύμνια τους. Ούτε οι κιναλιστές το πιστεύουν. Για πήγαινε ρώτα κανένα να σου πει τη γνώμη του. Εγώ πάντως μόνο τους νεοδημοκράτες βλέπω να λένε οτι ο Σύριζα απειλείται από το Κιναλ για τη β θέση. Και ο Θεοδωρικάκος πριν λίγο στη βουλή. Από τα ίδια τα στελέχη του πασοκ δεν ακούω κάτι τέτοιο. Κεντροαριστερά πια με την έννοια που υπήρχε πριν 10 χρόνια δεν υπάρχει πια. Υπάρχει ένα 25 με 30% που αποτελείται από τον πρωην αριστερόστροφο πασοκ και αριστερούς που αυτή τη στιγμή εκπροσωπούνται από τον Σύριζα. Δεν μετακινούνται αυτοί σε θολά σχήματα του κέντρου ή της "κεντροαριστεράς"

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 28 Ιαν 2022, 21:31

Δεν υπάρχει περίπτωση ντέρμπι για τη β θέση. Ο ΣΥΡΙΖΑ δε παίζει να είναι κάτω από 30+%.
Δηλαδή τον ψήφισαν το 2019 που ήταν βουτηγμένος μέσα στα σκατα και δε θα τον ψηφίσουν τώρα που θα θέλουν να φύγει ο Μητσοτάκης;
Το ΠΑΣΟΚ όσο μιλάει ο ανδρουλακης χάνει κόσμο. Θα πάρει κάποιους απολιτίκ και ποταμισιους και ίσως μερικούς κεντρώους απογοητευμένους από τη ΝΔ.
Τα κανάλια πλέον επηρεάζουν μόνο ψηφοφόρους της ΝΔ και δεξιά της. Το 32% που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ το 2019 είναι πιο πιθανό να τον ξαναψηφίσουν όσο τα κανάλια πουλάνε ΠΑΣΟΚ.
Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να χάσει μόνο προς τα αριστερά λόγω Φλώρικης και ανύπαρκτης αντιπολίτευσης.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 28 Ιαν 2022, 21:32

Κατι ηξερε ο σατανικος που το χε ριξει ΓΑΠ δαγκωτο
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 28 Ιαν 2022, 21:37

3f3k έγραψε:
28 Ιαν 2022, 21:31
Δεν υπάρχει περίπτωση ντέρμπι για τη β θέση. Ο ΣΥΡΙΖΑ δε παίζει να είναι κάτω από 30+%.
Δηλαδή τον ψήφισαν το 2019 που ήταν βουτηγμένος μέσα στα σκατα και δε θα τον ψηφίσουν τώρα που θα θέλουν να φύγει ο Μητσοτάκης;
Το ΠΑΣΟΚ όσο μιλάει ο ανδρουλακης χάνει κόσμο. Θα πάρει κάποιους απολιτίκ και ποταμισιους και ίσως μερικούς κεντρώους απογοητευμένους από τη ΝΔ.
Τα κανάλια πλέον επηρεάζουν μόνο ψηφοφόρους της ΝΔ και δεξιά της. Το 32% που ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ το 2019 είναι πιο πιθανό να τον ξαναψηφίσουν όσο τα κανάλια πουλάνε ΠΑΣΟΚ.
Ο ΣΥΡΙΖΑ μπορεί να χάσει μόνο προς τα αριστερά λόγω Φλώρικης και ανύπαρκτης αντιπολίτευσης.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Ιαν 2022, 21:39

Τι νόημα έχει η πρόταση μομφής τώρα; τζάμπα την έκαψε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ανδρουλάκης:Θεωρώ αδιανόητο να ζητάμε εκλογές τώρα όταν θρηνούμε 100 συμπολίτες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 28 Ιαν 2022, 21:43

γιαυτο φροντιζει να τους στειλει με τα εμβολια :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών