Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Οκταετία Καραμανλή 1955-1963
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Χπύντα 1967-74
3
14%
ΝΔ 1974-81
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πασόκιο 1981-1989
4
19%
Σημιτόκιο 1997-2004
7
33%
Κωστάκης 2004-09
7
33%
Σύριζα 2015-
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Αύγ 2018, 11:29

wooded glade έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:08
under έγραψε:
29 Αύγ 2018, 10:55
1967-74
Δεν λέω όχι.
Δεν υπήρχε πείνα και δυστυχία, λαμβανομένης υπ' όψιν και της θέσης της χώρας την εποχή (καλύτερα από Αλβανία και Σκόπια - πολύ κάτω από Europe).
Αλλά λίγα πράγματα.
Γεγονός είναι ότι δεν εκτιμάμε ποτέ αυτό που έχουμε. Το παίρνουμε σαν δεδομένο. Μιά φορά είχα πει σε ένα καθηγητή μου Εγγλέζο "τι ωραίο γρασίδι που υπάρχει στις αλάνες μας στο campus που παίζουμε, εμείς στην Ελλάδα παίζουμε σε χώμα με πέτρες" και μου είπε αυτός "δεν πρέπει να παίρνεις τίποτα σαν δεδομένο". Κάτι ήθελε να πει αυτός αλλά εγώ απόρησα κιόλας "τι δεδομένο ; αφού βρέχει εδώ και άρα φυτρώνει χορτάρι".
Το 1968 θυμάμαι ότι ανεβαίναμε στον Λευκό Πύργο (υπήρχε καφενείο τότε στην ταράτσα) με την αδελφή μου και τον πατέρα μου και τα λεφτά δεν έφταναν γιά να κάνουμε μάτι με το τηλεσκόπιο προς την πόλη και οι δύο διαδοχικά, με αποτέλεσμα να μοιραζόμαστε τον χρόνο. Επίσης, μοιραζόμασταν και την πορτοκαλάδα με δύο καλαμάκια. Και οι δύο γονείς μου τότε ήταν δάσκαλοι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 29 Αύγ 2018, 11:29

Υδράργυρος έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:10
Η κραιπαλη του καλοκαιριου του 2008 δεν ειχε προηγιυμενο. Τουλαχιστον για οσους τρωγανε απο το κρατος. 10 χρονια πριν τετοιες μερες ακουγες τους δυ να εχουν παει στα πιο τρελα μερη, να εχουν κανει τις πιο μακροσυρτες διακοπες εβερ, να σου διηγουνται απιστευτες ιστοριες πολυτελειας, και να σου ξετυλιγουν τα πλανα τους για αγορες απιστευτων αυτοκινητων το χειμωνα.
Κυβερνηση ΝΔ
χαχα και μόλις τα πράγματα στράβωσαν οι ΔΥ μετακόμισαν μαζικά ΣΥΡΙΖΑ να συνεχίσουν τη ζωάρα
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Αύγ 2018, 11:30

Υπήρχε στρατός του Δάνεφ και επί Κωστέσκου.
Εμένα ο πατέρας μου ήξερε μερικούς βουλευτές και μας είχαν στη λίστα με τα τηλεφωνήματα και με τις αποστολές προσπέκτους.
Παίρνω λοιπόν μια μέρα πριν τις εκλογές του 7 ένα παράξενο τηλέφωνο από γαϊδουρομπερέ και μου λέει "εσείς που σας αγαπάμε θα μας βάλετε σταυρό ;".
Τσπ παραξενεύτηκα γιατί ο γαϊδουρομπερέ μας ήταν άγνωστος, αλλά να τι είχε γίνει.
Με μιά παρέα είχα πέσει πάνω σε ένα βύσμα του γαϊδουρομπερέ. Είχε πει ο άλλος "από δω ο κύριος τάδε" (εγώ δλδ) ακολούθησε μία χειραψία και είπα εγώ "χαίρω πολύ" στο βύσμα. Μετά λοιπόν ο άτιμος από το επίθετο μόνο, με έψαξε και με βρήκε και παρέδωσε τα στοιχεία μου στον γαϊδουρομπερέ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 29 Αύγ 2018, 11:32

Leporello έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:29
Το 1968 θυμάμαι ότι ανεβαίναμε στον Λευκό Πύργο (υπήρχε καφενείο τότε στην ταράτσα) με την αδελφή μου και τον πατέρα μου και τα λεφτά δεν έφταναν γιά να κάνουμε μάτι με το τηλεσκόπιο προς την πόλη και οι δύο διαδοχικά, με αποτέλεσμα να μοιραζόμαστε τον χρόνο. Επίσης, μοιραζόμασταν και την πορτοκαλάδα με δύο καλαμάκια. Και οι δύο γονείς μου τότε ήταν δάσκαλοι.
Τα λεφτά περίσσευαν τότε αλλά όχι για βόλτες.
Οι παλιοί κάναν αποταμίευση, χτίζαν σπίτια παίρναν οικόπεδα,
να χαιρόμαστε τώρα ΕΝΦΙΑ
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14100
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 29 Αύγ 2018, 11:36

Athos έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:32
Leporello έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:29
Το 1968 θυμάμαι ότι ανεβαίναμε στον Λευκό Πύργο (υπήρχε καφενείο τότε στην ταράτσα) με την αδελφή μου και τον πατέρα μου και τα λεφτά δεν έφταναν γιά να κάνουμε μάτι με το τηλεσκόπιο προς την πόλη και οι δύο διαδοχικά, με αποτέλεσμα να μοιραζόμαστε τον χρόνο. Επίσης, μοιραζόμασταν και την πορτοκαλάδα με δύο καλαμάκια. Και οι δύο γονείς μου τότε ήταν δάσκαλοι.
Τα λεφτά περίσσευαν τότε αλλά όχι για βόλτες.
Οι παλιοί κάναν αποταμίευση, χτίζαν σπίτια παίρναν οικόπεδα,
να χαιρόμαστε τώρα ΕΝΦΙΑ
Εγώ τα κατάφερα να κάνω και βόλτες και σπίτια αγόρασα. Μάλλον καλύτερα από την προηγούμενη γενιά. Τα λεφτά μου τα έβγαλα κυρίως στα 90's και την τρέχουσα περίοδο (αλλά βέβαια όχι στην Ελλάδα)
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Αύγ 2018, 11:54

Athos έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:29
Υδράργυρος έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:10
Η κραιπαλη του καλοκαιριου του 2008 δεν ειχε προηγιυμενο. Τουλαχιστον για οσους τρωγανε απο το κρατος. 10 χρονια πριν τετοιες μερες ακουγες τους δυ να εχουν παει στα πιο τρελα μερη, να εχουν κανει τις πιο μακροσυρτες διακοπες εβερ, να σου διηγουνται απιστευτες ιστοριες πολυτελειας, και να σου ξετυλιγουν τα πλανα τους για αγορες απιστευτων αυτοκινητων το χειμωνα.
Κυβερνηση ΝΔ
χαχα και μόλις τα πράγματα στράβωσαν οι ΔΥ μετακόμισαν μαζικά ΣΥΡΙΖΑ να συνεχίσουν τη ζωάρα
Η συντριπτικη πλειοψηφια των τοτε κραιπαλιστων εγινε μενουμε ευρωπη. Με την ευρωπη λιγδωσε το αντερακι τους, με υην πασοκονδ διοριστηκαν. Μην την ψαχνεις, ο τσιπρας με τις ψηφους των νεων βγηκε

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 29 Αύγ 2018, 12:00

Την εποχη των Capital Controls οπου καθομουν στην ουρα στα ΑΤΜ και γνωριζα γκομενες.
Ακομα θυμαμαι εκεινη την απιστευτη με το τζιν σορτσακι.......... εγκεφαλικη ζημια μου προκαλεσε η ατιμη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Daje την 29 Αύγ 2018, 13:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Αύγ 2018, 12:05

Leporello έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:25
Υδράργυρος έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:10
Η κραιπαλη του καλοκαιριου του 2008 δεν ειχε προηγιυμενο. Τουλαχιστον για οσους τρωγανε απο το κρατος. 10 χρονια πριν τετοιες μερες ακουγες τους δυ να εχουν παει στα πιο τρελα μερη, να εχουν κανει τις πιο μακροσυρτες διακοπες εβερ, να σου διηγουνται απιστευτες ιστοριες πολυτελειας, και να σου ξετυλιγουν τα πλανα τους για αγορες απιστευτων αυτοκινητων το χειμωνα.
Κυβερνηση ΝΔ
Ακριβώς. Μόνο γιά όσους τρώγανε από το Κράτος. Γιά όσους δεν τρώγαμε από το Κράτος, η προηγούμενη δεκαετία ήταν η καλύτερη. Το 2008 δεν ήμουν σε θέση να πάω διακοπές, ούτε από πλευράς χρόνου, ούτε από πλευράς χρημάτων.
συμφωνώ, το 2008 άρχισα να βλέπω τις πρώτες μαζικές απολύσεις στις εταιρείες που με έστελναν ως εξωτερικό συνεργάτη.

Βέβαια το 2007 ήταν που ο προϊστάμενός μου είχε απορρίψει θέση με 75.000 λίρες το χρόνο στο Λονδίνο θεωρώντας τα ξεφτίλα (και όπως έμαθα αργότερα είχε δίκιο γιατί σε εμάς καθάριζε 40000€ που αν συγκρίνεις τα κόστη ζωής ήταν απείρως πιο γαμώ τα λεφτά)

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 29 Αύγ 2018, 12:09

foscilis έγραψε:
29 Αύγ 2018, 12:05
Leporello έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:25
Υδράργυρος έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:10
Η κραιπαλη του καλοκαιριου του 2008 δεν ειχε προηγιυμενο. Τουλαχιστον για οσους τρωγανε απο το κρατος. 10 χρονια πριν τετοιες μερες ακουγες τους δυ να εχουν παει στα πιο τρελα μερη, να εχουν κανει τις πιο μακροσυρτες διακοπες εβερ, να σου διηγουνται απιστευτες ιστοριες πολυτελειας, και να σου ξετυλιγουν τα πλανα τους για αγορες απιστευτων αυτοκινητων το χειμωνα.
Κυβερνηση ΝΔ
Ακριβώς. Μόνο γιά όσους τρώγανε από το Κράτος. Γιά όσους δεν τρώγαμε από το Κράτος, η προηγούμενη δεκαετία ήταν η καλύτερη. Το 2008 δεν ήμουν σε θέση να πάω διακοπές, ούτε από πλευράς χρόνου, ούτε από πλευράς χρημάτων.
συμφωνώ, το 2008 άρχισα να βλέπω τις πρώτες μαζικές απολύσεις στις εταιρείες που με έστελναν ως εξωτερικό συνεργάτη.
ισχύει θυμάμαι το 2008 στην εταιρεία που δούλευα τότε τον διευθυντή να μας δίνει λίστα εμένα και έναν άλλο συνάδερφο για να επιλέξουμε ποιος θα απολυθεί (το ποιο δύσκολο πράγμα που έκανα ποτέ ).Μιλάμε για την εποχή που χε σκάσει η κρίση στις ΗΠΑ
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 29 Αύγ 2018, 12:22

wooded glade έγραψε:
29 Αύγ 2018, 10:28
Ποια ήταν η εποχή you never had it so good από το 1955 και μετά ;
Βάζω αυτές που συνεπλήρωσαν τετραετία.

Θα σας φανεί οικτρό έως αξιοπερίεργο αλλά εγώ ψήφισα Σημιτόκιο 1997-2004.
Και όμως έτσι είναι.
95-2009 ήταν σίγουρα πάρα πολύ καλά αν είχες(το πιθανότερο παλαιότερες εποχές 70-80) ήδη καταφέρει να πιαστείς, είτε δημόσιο ειδικά ΔΕΚΟ, είτε επαγγελματικά. Στα 90ς γενικά οι πιο πολλοί κλάδοι ήταν ήδη μπλοκαρισμένοι, είτε από τον στρατό ΔΥ του ΠΑΣΟΚ του 80 που έβαζαν γραφεία και στους διαδρόμους και στον ιδιωτικό είχαν ήδη αρχίσει τα φαινόμενα εκμετάλλευσης, αν δεν έχεις γραφείο δικηγορικό τεχνικό από γονείς να σέρνεσαι εδώ και κει. Σίγουρα υπήρχαν βέβαια αξιοπρεπεις ευκαιρίες σε σχέση με σήμερα, τράπεζες εταιρίες κ.ά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Αύγ 2018, 12:39

με μια γρηγορη ματια στο εξελακι, το 06 ηταν η χρονια με τις μεγαλυτερες εισπραξεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 29 Αύγ 2018, 12:39

όλες πριν το 2009
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Αύγ 2018, 12:41

Όταν το νερό πήγε από 50 δραχμές, 50 λεπτά :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 29 Αύγ 2018, 12:42

Τολμώ να πω επί Σημίτη.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Η εποχή you never had it so good για την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Αύγ 2018, 12:45

hades έγραψε:
29 Αύγ 2018, 12:09
foscilis έγραψε:
29 Αύγ 2018, 12:05
Leporello έγραψε:
29 Αύγ 2018, 11:25
Ακριβώς. Μόνο γιά όσους τρώγανε από το Κράτος. Γιά όσους δεν τρώγαμε από το Κράτος, η προηγούμενη δεκαετία ήταν η καλύτερη. Το 2008 δεν ήμουν σε θέση να πάω διακοπές, ούτε από πλευράς χρόνου, ούτε από πλευράς χρημάτων.
συμφωνώ, το 2008 άρχισα να βλέπω τις πρώτες μαζικές απολύσεις στις εταιρείες που με έστελναν ως εξωτερικό συνεργάτη.
ισχύει θυμάμαι το 2008 στην εταιρεία που δούλευα τότε τον διευθυντή να μας δίνει λίστα εμένα και έναν άλλο συνάδερφο για να επιλέξουμε ποιος θα απολυθεί (το ποιο δύσκολο πράγμα που έκανα ποτέ ).Μιλάμε για την εποχή που χε σκάσει η κρίση στις ΗΠΑ
Το καλοκαιρι του 08 δεν ειχε σκασει ακομα η λημαν και δεν ειχαν κλεισει ακομα οι κανουλες. Βεβαια απο τον μαη του 08 ειχε βγει η εκθεση του δντ που προεβλεπε τη χρροκοπια της ελλαδας. Αλλα εδω δεν ειχαμε παρει μυρωδια. Γνωστο μου ατομο επαιρνε 5 χιλιαδες το μηνα για να κοβει ενημερωτητες 8-12.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών