Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Σεπ 2018, 19:45

Είναι σε ισχύ από σήμερα. Τον έλαβαν υπόψιν τους οι εργοδότες σας;
Εμένα ναι, προσωρινά τουλάχιστον έχουν ψαρώσει και γύρισα σπίτι νωρίς.
SpoilerShow
http://www.voria.gr/article/nea-grafiok ... -iperorion

Οι ρυθμίσεις του νόμου 4487/2017 για τη διαδικασία ελέγχου της υπερεργασίας και την υπερωριακής εργασίας είναι ανελαστικές και πρακτικά ανεφάρμοστες.

Νέα γραφειοκρατικά εμπόδια που δυσχεραίνουν την καθημερινή λειτουργία των επιχειρήσεων δημιουργούν οι ρυθμίσεις του νόμου 4487/2017 για τη διαδικασία ελέγχου της υπερεργασίας και την υπερωριακής εργασίας, που ισχύουν από 1η Σεπτεμβρίου 2018. Πρόκειται για ανελαστικές και πρακτικά ανεφάρμοστες ρυθμίσεις με τις οποίες το υπουργείο Εργασίας επιχειρεί να καταπολεμήσει το φαινόμενο της αδήλωτης και της ημιδηλωμένης εργασίας και να διορθώσει τα κακώς κείμενα μιας νομοθεσίας για το ωράριο εργασίας που είναι ούτως ή άλλως δύσκαμπτη.

Ο νόμος 4488/2017 καταργεί τα βιβλία υπερωριών και οι επιχειρήσεις υποχρεώνονται πλέον να καταχωρίζουν την υπερεργασία και την υπερωρία μόνο στο πληροφοριακό σύστημα «Εργάνη». Ως εδώ καλά. Το μεγάλο αγκάθι της ρύθμισης είναι ότι η καταχώριση θα πρέπει υποχρεωτικώς να πραγματοποιείται πριν από την υπερεργασία ή την υπερωρία, χωρίς καμία εξαίρεση. Θα πρέπει δηλαδή να προβλέπεται πότε θα γίνει υπερωρία και να ενημερωθεί εγκαίρως ο λογιστής, ώστε να μπορέσει να το δηλώσει ηλεκτρονικά στο σύστημα της Εργάνη πριν αυτή ξεκινήσει.

Για την καταχώρηση της υπερεργασίας και της νόμιμης υπερωρίας έχει αναθεωρηθεί το Έντυπο Ε8, που συμπληρώνεται και υποβάλλεται στο σύστημα Εργάνη, ενώ παράλληλα θεσπίζεται και η δυνατότητα γνωστοποίησης της εν λόγω πρόσθετης απασχόλησης μέσω κινητού τηλεφώνου με αποστολή SMS εφόσον ο εργοδότης έχει δηλώσει στο ΣΕΠΕ τον αριθμό τηλεφώνου.

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης τα πρόστιμα είναι βαριά και φθάνουν και τα 10.000 ευρώ ανά εργαζόμενο σε όσες επιχειρήσεις δεν εφαρμόζουν αυστηρά τα προβλεπόμενα.

Για άλλη μία φορά αποδεικνύεται ότι αυτοί που νομοθετούν δεν έχουν καμία γνώση της πραγματικότητας της αγοράς και του τρόπου λειτουργίας των επιχειρήσεων. Σε μια περίοδο, μάλιστα, που το ζητούμενο είναι η αύξηση των επενδύσεων προχωρούν σε ανελαστικές ρυθμίσεις αυξάνοντας το γραφειοκρατικό βάρος για τις επιχειρήσεις με την επιβολή νέων υποχρεώσεων και δεσμευτικών χρονοδιαγραμμάτων.  

Αυτό που δεν λαμβάνουν υπόψη στο υπουργείο Εργασίας είναι ότι η ανάγκη για την υπερεργασία ή την υπερωρία προκύπτει εξαιτίας απρόβλεπτων γεγονότων. Τις περισσότερες φορές ούτε οι εργοδότες ούτε οι εργαζόμενοι μπορούν να προβλέψουν τον χρόνο που θα απαιτηθεί για να ολοκληρωθεί μία έκτακτη εργασία. Πώς γίνεται, λοιπόν, να δηλωθούν εκ των προτέρων οι ώρες της επιπλέον απασχόλησης; Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο όταν πρόκειται να δηλωθούν ηλεκτρονικά οι υπερωρίες σε επιχειρήσεις με πολλούς εργαζόμενους, οι οποίοι ενδεχομένως δεν θα απασχοληθούν τις ίδιες επιπλέον ώρες. Επίσης σε επιχειρήσεις συνεχούς λειτουργίας και γενικότερα επαγγέλματα που οι ώρες εργασίας δεν συμπίπτουν με τις ώρες γραφείου λογιστές και εργοδότες πρέπει να βρίσκονται με το κινητό ανά χείρας βράδια και ενίοτε και ξημερώματα για να στείλουν SMS... στο σύστημα.

Σαφώς η πολιτεία πρέπει να προστατεύει τον εργαζόμενο από καταχρήσεις αλλά οι ρυθμίσεις πρέπει να είναι λειτουργικές, ώστε να είναι και πρακτικά εφαρμόσιμες. Σε διαφορετική περίπτωση λειτουργούν εις βάρος του εργαζόμενου και της επιχείρησης και αντί να περιορίζουν την παρανομία δυστυχώς την ενισχύουν.

Πηγή: http://www.voria.gr/article/nea-grafiok ... -iperorion

Πηγή: http://www.voria.gr/article/nea-grafiok ... -iperorion
Το άρθρο που παραθέτω έχει αρνητικό τόνο, αλλά είναι το μόνο σχετικό που κατάφερα να βρω.
Συμφωνώ ότι είναι τελείως ανελαστικό, πρακτικά πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου για να ξέρεις αν θα πέσει πολύ δουλειά το απόγευμα, αλλά ίσως βοηθήσει να περιοριστεί η υπερεργασία στο πραγματικά έκτακτο και όχι να γίνεται τρόπος ζωής.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 03 Σεπ 2018, 20:10

Για `μένα, που δεν δουλεύω σαν εσάς,τα πράγματα είναι απλά.
Όταν πχ ο λογιστής πρέπει να κάνει απογραφή στο τέλος του έτους ή έστω να αποδώσει ΦΠΑ κάθε τρίμηνο,δικαιολογείται να κάτσει τρείς ώρες παραπάνω για δυό-τρείς μέρες.
Αν όμως κάθεται τρείς ώρες παραπάνω (ίσως και πιό πολλές) κάθε μέρα όλο το χρόνο,τότε δεν υπάρχει υπερωρία.Χρειάζεσε δεύτερο λογιστή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος waldorf την 03 Σεπ 2018, 20:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14084
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 03 Σεπ 2018, 20:19

Οταν βγάζουν εργατικους νομους άνθρωποι που δεν εχουν δουλεψει ουτε μια μέρα στη ζωη τους, αυτα γίνονται.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 03 Σεπ 2018, 20:28

Ναι, εφαρμόστηκαν αλλαγές. Ομολογώ ότι δεν ήμουν πάντα απόλυτα παραγωγική στο κανονικό ωράριο, γιατί μου έλειπε να κάνω πράγματα τις ώρες που έχει ησυχία και ανέβαλλα πράγματα για το απόγευμα. Στην πράξη όμως το ήξεραν αυτό οι αρμόδιοι και δεν διεκδικούσα υπερωρίες. Όχι ότι αν τις ζητούσα δεν θα πληρωνόμουν κιόλας και άλλοι το έκαναν, αλλά δεν μου πήγαινε. Σίγουρα θα επηρεάσει την παραγωγικότητα αυτό που εφαρμόζεται τώρα, αλλά δεν μπορώ να το δω πολύ ψύχραιμα τώρα. Προσωπικά με αναγκάζει να κάνω καλύτερη διαχείριση χρόνου μέσα στο ωράριο. Ως πιο μεγάλη και με λιγότερες αντοχές, μου έδινε μια κάποια εξισορρόπηση στη συνολική μου παραγωγικότητα να μπορώ να κάτσω πιο πολύ, ανάλογα με τις ανάγκες της ημέρας. Επίσης μια ελαστικότητα ως προς την ώρα προσέλευσης ήδη τη χρησιμοποιούσα, μου άρεσε και απορούσα πώς άντεχα τόσα χρόνια πριν να ξυπνάω νωρίς.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Σεπ 2018, 20:49

Athina__P έγραψε:
03 Σεπ 2018, 20:28
Ναι, εφαρμόστηκαν αλλαγές. Ομολογώ ότι δεν ήμουν πάντα απόλυτα παραγωγική στο κανονικό ωράριο, γιατί μου έλειπε να κάνω πράγματα τις ώρες που έχει ησυχία και ανέβαλλα πράγματα για το απόγευμα. Στην πράξη όμως το ήξεραν αυτό οι αρμόδιοι και δεν διεκδικούσα υπερωρίες. Όχι ότι αν τις ζητούσα δεν θα πληρωνόμουν κιόλας και άλλοι το έκαναν, αλλά δεν μου πήγαινε. Σίγουρα θα επηρεάσει την παραγωγικότητα αυτό που εφαρμόζεται τώρα, αλλά δεν μπορώ να το δω πολύ ψύχραιμα τώρα. Προσωπικά με αναγκάζει να κάνω καλύτερη διαχείριση χρόνου μέσα στο ωράριο. Ως πιο μεγάλη και με λιγότερες αντοχές, μου έδινε μια κάποια εξισορρόπηση στη συνολική μου παραγωγικότητα να μπορώ να κάτσω πιο πολύ, ανάλογα με τις ανάγκες της ημέρας. Επίσης μια ελαστικότητα ως προς την ώρα προσέλευσης ήδη τη χρησιμοποιούσα, μου άρεσε και απορούσα πώς άντεχα τόσα χρόνια πριν να ξυπνάω νωρίς.
Κι εγώ αυτό νομίζω, ότι γίνονταν πολλές υπερωρίες αχρείαστες για να ανακατευτεί πιο καλά ο φρέντο το πρωί.
Το βλέπω με καλό μάτι να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τις ώρες αντί να τις κάνουμε λάστιχο. Και όσοι είναι σε θέσεις μάνατζμεντ να μάθουν να υπολογίζουν προθεσμίες κανονικά αντί για "ας βάλω σήμερα end of day για να'μαι ήσυχος".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Σεπ 2018, 02:37

αν δε νομοθετηθεί το 4ωρο ως πλήρης απασχόληση με διπλάσιο βασικό αυτά είναι ημίμετρα.
Γίνεσαι πιο παραγωγικός και δημιουργικός όταν δουλευεις 4 ωρίτσες και τις
υπόλοιπες ώρες τις χρησημοποιείς για την πνευματική και σωματική σου ανάπτυξη.

Αλλά μιλάμε για τους σκληρούς νόμους της αγοράς στο καπιταλιστικό σύστημα όπου
«Το κεφάλαιο δε ρωτάει για την ζωή των εργατών. Αυτό που το ενδιαφέρει είναι
αποκλειστικά και μόνο το ανώτατο όριο εργατικής δύναμης που μπορεί να ρευστοποιηθεί,
π.χ. μέσα σε μια εργάσιμη μέρα.»
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 05 Σεπ 2018, 07:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Σεπ 2018, 20:49
Athina__P έγραψε:
03 Σεπ 2018, 20:28
Ναι, εφαρμόστηκαν αλλαγές. Ομολογώ ότι δεν ήμουν πάντα απόλυτα παραγωγική στο κανονικό ωράριο, γιατί μου έλειπε να κάνω πράγματα τις ώρες που έχει ησυχία και ανέβαλλα πράγματα για το απόγευμα. Στην πράξη όμως το ήξεραν αυτό οι αρμόδιοι και δεν διεκδικούσα υπερωρίες. Όχι ότι αν τις ζητούσα δεν θα πληρωνόμουν κιόλας και άλλοι το έκαναν, αλλά δεν μου πήγαινε. Σίγουρα θα επηρεάσει την παραγωγικότητα αυτό που εφαρμόζεται τώρα, αλλά δεν μπορώ να το δω πολύ ψύχραιμα τώρα. Προσωπικά με αναγκάζει να κάνω καλύτερη διαχείριση χρόνου μέσα στο ωράριο. Ως πιο μεγάλη και με λιγότερες αντοχές, μου έδινε μια κάποια εξισορρόπηση στη συνολική μου παραγωγικότητα να μπορώ να κάτσω πιο πολύ, ανάλογα με τις ανάγκες της ημέρας. Επίσης μια ελαστικότητα ως προς την ώρα προσέλευσης ήδη τη χρησιμοποιούσα, μου άρεσε και απορούσα πώς άντεχα τόσα χρόνια πριν να ξυπνάω νωρίς.
Κι εγώ αυτό νομίζω, ότι γίνονταν πολλές υπερωρίες αχρείαστες για να ανακατευτεί πιο καλά ο φρέντο το πρωί.
Το βλέπω με καλό μάτι να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τις ώρες αντί να τις κάνουμε λάστιχο. Και όσοι είναι σε θέσεις μάνατζμεντ να μάθουν να υπολογίζουν προθεσμίες κανονικά αντί για "ας βάλω σήμερα end of day για να'μαι ήσυχος".
Δεν είναι θέμα φρέντου, αλλά η μέρα μοιράζεται ανάμεσα στο λύνω προβλήματα και ακούω τον πόνο του καθενός και στο κάνω άλλες εργασίες που θέλουν συγκέντρωση. Πολλοί επιλέγουν να δίνουν χρόνο τις πιο ήσυχες ώρες για τα θέματα που απαιτούν συγκέντρωση. Άλλοι πάλι είναι πιο ικανοί να κάνουν τις δουλειές που θέλουν συγκέντρωση σε 10 δόσεις μέσα στη μέρα. Τέλος πάντων, θα δείξει.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Μαρ 2019, 20:08

Σήμερα κλείνουν ακριβώς 6 μήνες. Εγώ τον έχω λατρέψει αυτό τον νόμο. Άλλη άποψη;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 03 Μαρ 2019, 20:25

Αντιπαρέρχομαι το προφανές χωρατό* για να πω οτι με βαση τα οσα ειχα ζησει και ακουω τελευταια 10 χρονια για ελ εργασιακη πραγματικοτητα προκειται για παρα πολυ καλο μετρο. Οι ελ-γοδοτες εχουν το πανω χερι λογω χρονια υψηλης ανεργιας (frictional/structural) και επιβάλλουν σκληρότατους ορους. Καλο ειναι να μπαινει καποιος φραγμος.


*Αντε να βγει κι ελληνικός νόμος για την αντιμετώπιση του karoshi
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 03 Μαρ 2019, 20:27

:shrike::shrike::shrike:
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Σεπ 2018, 02:37
αν δε νομοθετηθεί το 4ωρο ως πλήρης απασχόληση με διπλάσιο βασικό αυτά είναι ημίμετρα.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 03 Μαρ 2019, 20:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2019, 20:08
Σήμερα κλείνουν ακριβώς 6 μήνες. Εγώ τον έχω λατρέψει αυτό τον νόμο. Άλλη άποψη;
να σου αφιερώσω εναν διονυσίου;
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21405
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Μαρ 2019, 20:29

panos291 έγραψε:
03 Σεπ 2018, 20:19
Οταν βγάζουν εργατικους νομους άνθρωποι που δεν εχουν δουλεψει ουτε μια μέρα στη ζωη τους, αυτα γίνονται.
/thread
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Μαρ 2019, 20:47

Yochanan έγραψε:
03 Μαρ 2019, 20:25
Αντιπαρέρχομαι το προφανές χωρατό* για να πω οτι με βαση τα οσα ειχα ζησει και ακουω τελευταια 10 χρονια για ελ εργασιακη πραγματικοτητα προκειται για παρα πολυ καλο μετρο. Οι ελ-γοδοτες εχουν το πανω χερι λογω χρονια υψηλης ανεργιας (frictional/structural) και επιβάλλουν σκληρότατους ορους. Καλο ειναι να μπαινει καποιος φραγμος.


*Αντε να βγει κι ελληνικός νόμος για την αντιμετώπιση του karoshi
Είναι πολύ καλός γιατί απλά δεν έχει παραθυράκια. Πρόκειται για την εξαίρεση του αιώνα στην Ελληνική νομοθετική πραγματικότητα.
Δυστυχώς και πάλι δεν τους καλύπτει όλους, στους μικρούς ελ-γοδότες που είναι πολλοί στην Ελλάδα δεν ιδρώνει το αυτί με τίποτα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Μαρ 2019, 20:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2019, 20:47
Yochanan έγραψε:
03 Μαρ 2019, 20:25
Αντιπαρέρχομαι το προφανές χωρατό* για να πω οτι με βαση τα οσα ειχα ζησει και ακουω τελευταια 10 χρονια για ελ εργασιακη πραγματικοτητα προκειται για παρα πολυ καλο μετρο. Οι ελ-γοδοτες εχουν το πανω χερι λογω χρονια υψηλης ανεργιας (frictional/structural) και επιβάλλουν σκληρότατους ορους. Καλο ειναι να μπαινει καποιος φραγμος.


*Αντε να βγει κι ελληνικός νόμος για την αντιμετώπιση του karoshi
Είναι πολύ καλός γιατί απλά δεν έχει παραθυράκια. Πρόκειται για την εξαίρεση του αιώνα στην Ελληνική νομοθετική πραγματικότητα.
Δυστυχώς και πάλι δεν τους καλύπτει όλους, στους μικρούς ελ-γοδότες που είναι πολλοί στην Ελλάδα δεν ιδρώνει το αυτί με τίποτα.
Αυτό.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Ο νέος νόμος για την υπερεργασία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 04 Μαρ 2019, 21:29

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
03 Μαρ 2019, 20:27
:shrike::shrike::shrike:
Βινόσαυρος έγραψε:
04 Σεπ 2018, 02:37
αν δε νομοθετηθεί το 4ωρο ως πλήρης απασχόληση με διπλάσιο βασικό αυτά είναι ημίμετρα.
Εννοείς ότι το καπιταλιστικό σύστημα έχει τόσο περιορισμένες δυνατότητες;
Και η θεσμοθέτηση του 8ώρου κάποτε ήταν "αντιπαραγωγική".
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών