Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
giorgos mpekos
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 14 Οκτ 2020, 14:03

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos mpekos » 17 Απρ 2022, 14:53

Scouser έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:52
giorgos mpekos έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:51
καλά κάνεις και φτυνης τον εαυτό σου 50 χρόνια σε είχαν πιάσει κοροιδο ένα κομμα κατά του λαου
ξέρω κάποια άτομα που ψήφισα Νδ στις τελευταιες εκλογές γιατί τους ξεγέλασαν μια φορά αλλά δεν τους ξεγέλασαν 50 φορες.τουλαχιστων το κατάλαβε πριν πεθάνει!!!!το καταλαβαν κι όι πιο βλάκες μείνανε μόνο τ αλαμογια
Αλέξης Τσίπρας ο μόνος τίμιος σε αυτή τη χώρα νδ ΠΑΣΟΚ ψευταρια λαμογια.ημουν κορόιδο του πασοκ αλλα όχι πια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2022, 14:54

Έτσι, έτσι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

giorgos mpekos
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: 14 Οκτ 2020, 14:03

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos mpekos » 17 Απρ 2022, 14:55

το ΠΑΣΟΚ προδοσε τους ψηφοφορους του και τα λαμόγια του προτιμούσαν να κάνουν εξηπηρετησεις στα λαμογια της ΝΔ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Απρ 2022, 14:56

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:48
AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 13:02
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:47


Δεν υπάρχει λαϊκότητα. Και 1000 ευρώ κατώτατο μισθό να δώσεις, σε 5 χρόνια θα διαδηλώνουν για τον χαμηλό μισθό και ένας νέος Τσίπρας (ή και ο ίδιος) θα τάζει 1500.
Θα διαφωνήσω. Αυτή είναι η νοοτροπία των early 2000s που διαδηλώνανε για τέτοιους λόγους. Μετά τα μνημόνια, πολύ αμφιβάλλω ότι ο κόσμος δεν έχει πάρει το μάθημά του (στην προκειμένη περίπτωση: Να εκτιμήσει τα 1000 ευρώ).

Εκεί που συμφωνώ είναι ότι η αντιπολίτευση θα τάζει 1500.
φίλε να σου θυμίσω τι ψήφισε ο κόσμος το 2015; Επίσης είδες τις μαλακίες που έταζε ο Τσίπρας πάλι αυτές τις μέρες με περισσό θράσος λες και έχουν περάσει 50 χρόνια από τότε που κυβέρνησε; Ξέρεις γιατί τα τάζει αυτά ενώ ξέρει ότι δεν θα κάνει ούτε το 1/10 ; Γιατί ξέρει ότι ένα μεγάλο κομμάτι του λαού θέλει να ακούει για βραχυπρόθεσμες παροχές. Στα αρχίδια του όλα τα υπόλοιπα.

Δες πχ την Γαλλία. Έχουν αναλογικά τους καλύτερους μισθούς, 25 μέρες άδεια το χρόνο με το καλημέρα, τα μεγαλύτερα επιδόματα, καταπληκτικό εργασιακό και τα σπάνε και τα καίνε όλη την ώρα. Πέρα από τα πρακτοράκια τα κίτρινα γιλέκα που σκοπό έχουν αποκλειστικά την αποσταθεροποίηση, ένα μεγάλο ποσοστό του λαού εκεί θέλει και άλλα και άλλα και άλλα, αδιαφορώντας για το αν γίνεται. Ακόμα και η Λεπέν στο οικονομικό τάξιμο, δύσκολα ξεχωρίζει από τον Μελανσόν και τις τρέλες του.
Η δουλειά της αντιπολίτευσης, είναι να τάζει πάντα περισσότερα. Κακώς μεν, αλλά αυτή είναι. Εκεί είναι που την ευθύνη την έχει ο λαός.

Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.

Η Γαλλία και γενικότερα η δυτική και βόρεια Ευρώπη δεν έφαγαν την π@υτσα των μνημονίων και γι' αυτό γίνονται αυτά που λες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Απρ 2022, 14:59

AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56


Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.
Φυσικά και θα ζητήσει. Γιατί είναι στην φύση του ανθρώπου να ζητάει παραπάνω ή καλύτερα αδιαφορώντας για το αν γίνεται. Και εκεί πατάνε οι λαικιστές πολιτικοί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25254
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Απρ 2022, 15:01

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:59
AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56


Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.
Φυσικά και θα ζητήσει. Γιατί είναι στην φύση του ανθρώπου να ζητάει παραπάνω ή καλύτερα αδιαφορώντας για το αν γίνεται. Και εκεί πατάνε οι λαικιστές πολιτικοί.
https://www.kathimerini.gr/politics/297 ... -700-eyro/
Η κ. Παπαρήγα επανέλαβε την πρόταση του ΚΚΕ για κατώτατο μισθό τα 1.700 ευρώ...

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 17 Απρ 2022, 15:03

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:59
AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56


Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.
Φυσικά και θα ζητήσει. Γιατί είναι στην φύση του ανθρώπου να ζητάει παραπάνω ή καλύτερα αδιαφορώντας για το αν γίνεται. Και εκεί πατάνε οι λαικιστές πολιτικοί.
Δηλαδή το ότι υπάρχει καρτέλ στο ρεύμα και 4 ολιγαρχες κάνουν ότι τους καυλώσει με αποτέλεσμα τεράστιους λογαριασμούς είναι φύσει αδύνατον να αλλάξει και όποιος έχει αντίθετη γνώμη είναι λαϊκιστής. Μαιστα
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Απρ 2022, 15:04

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:59
AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56


Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.
Φυσικά και θα ζητήσει. Γιατί είναι στην φύση του ανθρώπου να ζητάει παραπάνω ή καλύτερα αδιαφορώντας για το αν γίνεται. Και εκεί πατάνε οι λαικιστές πολιτικοί.
Αυτό που λες ισχύει, αλλά πάντα η αντιπολίτευση ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ περισσότερα. Οποια κι αν είναι αυτή.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Απρ 2022, 15:07

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
17 Απρ 2022, 15:03
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:59
AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56


Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.
Φυσικά και θα ζητήσει. Γιατί είναι στην φύση του ανθρώπου να ζητάει παραπάνω ή καλύτερα αδιαφορώντας για το αν γίνεται. Και εκεί πατάνε οι λαικιστές πολιτικοί.
Δηλαδή το ότι υπάρχει καρτέλ στο ρεύμα και 4 ολιγαρχες κάνουν ότι τους καυλώσει με αποτέλεσμα τεράστιους λογαριασμούς είναι φύσει αδύνατον να αλλάξει και όποιος έχει αντίθετη γνώμη είναι λαϊκιστής. Μαιστα
αφενός δεν είναι ακριβώς έτσι, αφετέρου όχι, το συγκεκριμένο δεν είναι λαϊκισμός και θα βελτιωθεί κατά πολύ σύντομα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Απρ 2022, 15:12

Πάντως στην επιχειρηματολογία του παππού είναι εμφανείς οι κομμουνιστικές επιρροές, ακόμη κι αν επί 50 χρόνια ψήφιζε δεξιά.

Ο τύπος παίζει να γνωρίζει περισσότερο τις αρχές των συγγραμμάτων του Μαρξ (και ας μην τα έχει διαβάσει) από τον φιλελευθερισμό.

Αλλη μια "επιτυχία" της ελληνικής δεξιάς.
Ζούμε σε μια οικονομία.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7427
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Απρ 2022, 15:13

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:50
mao mao έγραψε:
17 Απρ 2022, 13:41
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:47

Δεν υπάρχει λαϊκότητα. Και 1000 ευρώ κατώτατο μισθό να δώσεις, σε 5 χρόνια θα διαδηλώνουν για τον χαμηλό μισθό και ένας νέος Τσίπρας (ή και ο ίδιος) θα τάζει 1500.
ούτε με 1.000 μικτά μπορεί να ζήσει κάποιος πλέον σε μεγάλο αστικό κεντρο. Καθαρά βγαίνει 818.
Δε μπορεί να ζήσει;
Αν δεν έχει άλλη καβάντζα ή σπίτι δικό του όχι. Για ενοίκιο με λογαρισμούς χρειάζονται 500. Για διατροφή 200. Βάλε μετακινήσεις, ένδυση, υγεία, απρόβλεπτα κόστη, μπαίνεις μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2022, 15:14

AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56
Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.

Η Γαλλία και γενικότερα η δυτική και βόρεια Ευρώπη δεν έφαγαν την π@υτσα των μνημονίων και γι' αυτό γίνονται αυτά που λες.
Αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000, τα σημερινά 1000 ή 1300 και τα επιδόματα του ΟΑΕΔ πόσα θα γίνουν; Θα μείνουν ως έχουν;

Η Ελλάδα έφαγε χοντρό στραπάτσο από το 2010 και μετά και δυστυχώς από εδώ και πέρα, εκτός από τις επιπτώσεις του κορονοϊού και του ουκρανικού (που ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει) θα πρέπει να πληρώνει και τους τόκους της περιόδου των παχιών αγελάδων που για την εποχή τους ήταν ισχνές. Αυτή είναι η σκληρή για κάποιους και ανεκτή για άλλους πραγματικότητα και δεν αλλάζει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Απρ 2022, 15:16

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:48
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:46
Αρίστος έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:00
«Είμαι αγρότης. Είμαι 73 χρονών. Δεξιός εκ παραδόσεως και 50 χρόνια οργανωμένος στη Νέα Δημοκρατία και φτύνω τον εαυτό μου που επίστευα ότι είναι λαϊκό κόμμα, δυστυχώς. Δεν είναι λαϊκό κόμμα, είναι ένα κόμμα. που υποστηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο. Εγώ λοιπόν παίρνω 447 ευρώ σύνταξη. Ούτε και εγώ δικαιούμαι λοιπόν το “διακοσάρι”. Μήπως εγώ ανήκω στους πλουσίους και δεν το κατάλαβα;»
η ψευδαίσθηση ότι υπάρχουν κόμματα που νοιάζονται για τον λαό :lol:
Να τολμήσω να ρωτήσω πότε, κατά την γνώμη σου φυσικά, ένα κόμμα θα νοιαζόταν για τον λαό;
de facto τα κόμματα δεν νοιάζονται για τον λαό
ένα πολύ χονδροειδές και συνοπτικό σκεπτικό:
τα κόμματα είναι οργανώσεις που αγωνίζονται για την κατάκτηση της εξουσίας. για να το καταφέρουν αυτό χρειάζονται την συνδρομή των οικονομικών ελίτ του τόπου, με αντάλλαγμα χάρες και διευκολύνσεις και νομοθετήματα όταν σχηματίσουν κυβέρνηση. στο πλαίσιο αυτό, αυτό που προσπαθούν να πετύχουν είναι μια ισορροπία έτσι ώστε και να υπηρετήσουν τους ευεργέτες τους και να κρατήσουν ένα ικανοποιητικό βιοτικό επίπεδο -για λειτουργικούς λόγους (πχ να μην χάσουν την εξουσία λόγω ευρείας δυσαρέσκειας)- για τη μάζα
αλλά αυθεντικό ανιδιοτελές ενδιαφέρον για τον λαό, όχι δεν υπάρχει - υπάρχει μόνο εργαλειακό ενδιαφέρον κι αυτό στο βαθμό που εξυπηρετεί τους αντικειμενικούς τους σκοπούς
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23238
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Απρ 2022, 15:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2022, 15:14
AlienWay έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:56
Ωστόσο ο λαός ΔΕΝ θα ζητήσει περισσότερα αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000 ευρώ.

Η Γαλλία και γενικότερα η δυτική και βόρεια Ευρώπη δεν έφαγαν την π@υτσα των μνημονίων και γι' αυτό γίνονται αυτά που λες.
Αν ο κατώτατος γίνει 900 ή 1000, τα σημερινά 1000 ή 1300 και τα επιδόματα του ΟΑΕΔ πόσα θα γίνουν; Θα μείνουν ως έχουν;

Η Ελλάδα έφαγε χοντρό στραπάτσο από το 2010 και μετά και δυστυχώς από εδώ και πέρα, εκτός από τις επιπτώσεις του κορονοϊού και του ουκρανικού (που ακόμη δεν έχουν ξεκαθαρίσει) θα πρέπει να πληρώνει και τους τόκους της περιόδου των παχιών αγελάδων που για την εποχή τους ήταν ισχνές. Αυτή είναι η σκληρή για κάποιους και ανεκτή για άλλους πραγματικότητα και δεν αλλάζει.
Μα φυσικά και είναι αδύνατο να γίνει ο κατώτατος πάνω από 800 ευρώ (και πολλά λέω) στην παρούσα φάση. Η υπόθεση που ξεκινάει με το επιχείρημα |ΑΝ ο κατώτατος γίνει 5000 ευρώ" ξεκινάει από τους Καμπουράκηδες, όχι από τον ΣΥΡΙΖΑ.

Από εκεί και πέρα, ο κάθε ΣΥΡΙΖΑ, θα τάζει περισσότερα από αυτά που προσφέρει η εκάστοτε ΝΔ. Ο λαός θα προτιμά -εσφαλμένα- τον πλειοδότη (και θα παίρνει τελικά... μη πω τι).

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν αυξηθεί ο κατώτατος θα γίνει συλλαλητήριο της ΑΔΕΔΥ που θα ζητάνε ακόμη περισσότερα. Το πολύ να μαζευτούν 200 λοβοτομημένοι. Οι υπόλοιποι έχουν πάρει το μάθημά τους.

Αυτό που μένει να διορθωθεί, είναι να μην πιστεύει ο λαός στα προεκλογικά λεφτόδεντρα.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Απρ 2022, 15:22

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Απρ 2022, 15:16
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:48
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:46


η ψευδαίσθηση ότι υπάρχουν κόμματα που νοιάζονται για τον λαό :lol:
Να τολμήσω να ρωτήσω πότε, κατά την γνώμη σου φυσικά, ένα κόμμα θα νοιαζόταν για τον λαό;
de facto τα κόμματα δεν νοιάζονται για τον λαό
ένα πολύ χονδροειδές και συνοπτικό σκεπτικό:
τα κόμματα είναι οργανώσεις που αγωνίζονται για την κατάκτηση της εξουσίας. για να το καταφέρουν αυτό χρειάζονται την συνδρομή των οικονομικών ελίτ του τόπου, με αντάλλαγμα χάρες και διευκολύνσεις και νομοθετήματα όταν σχηματίσουν κυβέρνηση. στο πλαίσιο αυτό, αυτό που προσπαθούν να πετύχουν είναι μια ισορροπία έτσι ώστε και να υπηρετήσουν τους ευεργέτες τους και να κρατήσουν ένα ικανοποιητικό βιοτικό επίπεδο -για λειτουργικούς λόγους (πχ να μην χάσουν την εξουσία λόγω ευρείας δυσαρέσκειας)- για τη μάζα
αλλά αυθεντικό ανιδιοτελές ενδιαφέρον για τον λαό, όχι δεν υπάρχει - υπάρχει μόνο εργαλειακό ενδιαφέρον κι αυτό στο βαθμό που εξυπηρετεί τους αντικειμενικούς τους σκοπούς
ανιδιοτελές ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο έχουν ελάχιστοι άνθρωποι στον πλανήτη, άρα μη το ζητάς από πολιτικούς γιατί δεν έπεσαν από τον ουρανό. Από κει και πέρα οι κανόνες στην πολιτική σε παγκόσμιο επίπεδο είναι συγκεκριμένοι και πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού. Αν μέσα στην ιδιοτέλεια του ο Χ πολιτικός μπορεί να κάνει και καλά για την χώρα. Ένας τέτοιος πολιτικός αυτή τη στιγμή είναι ο Μητσοτάκης. Δεν ξέρω τι σε έχει κάνει να μην τον θέλεις, ελπίζω αν μη τι άλλο να είναι λόγοι ρεαλιστικοί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών