Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39732
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 17 Απρ 2022, 11:00

«Είμαι αγρότης. Είμαι 73 χρονών. Δεξιός εκ παραδόσεως και 50 χρόνια οργανωμένος στη Νέα Δημοκρατία και φτύνω τον εαυτό μου που επίστευα ότι είναι λαϊκό κόμμα, δυστυχώς. Δεν είναι λαϊκό κόμμα, είναι ένα κόμμα. που υποστηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο. Εγώ λοιπόν παίρνω 447 ευρώ σύνταξη. Ούτε και εγώ δικαιούμαι λοιπόν το “διακοσάρι”. Μήπως εγώ ανήκω στους πλουσίους και δεν το κατάλαβα;»

«Αυτό σας παρακαλώ να το μεταφέρετε στον εξ αριστερών σας που υποστηρίζει τη Νέα Δημοκρατία, γιατί εγώ την υποστήριζα 50 χρονια οργανωμένος, από την εποχή του Αβέρωφ. Ντρέπομαι και φτύνω τον εαυτό μου που εψήφιζα 50 χρόνια. 50 χρόνια! Ντροπή! Να το ακούσει όλη η Ελλάδα, δεν είναι η ΝΔ για τον λαϊκό κόσμο. Είναι για τους πλουσίους, για τους εργοδότες και τους ημέτερους. Είναι η ΝΔ του γέρου Μητσοτάκη και του νεότερου, η… φιλελεύθερη», συμπλήρωσε ο εμφανώς αγανακτισμένος και μετανιωμένος αγρότης.



.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 17 Απρ 2022, 11:03

Αρίστος έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:00
«Είμαι αγρότης. Είμαι 73 χρονών. Δεξιός εκ παραδόσεως και 50 χρόνια οργανωμένος στη Νέα Δημοκρατία και φτύνω τον εαυτό μου που επίστευα ότι είναι λαϊκό κόμμα, δυστυχώς. Δεν είναι λαϊκό κόμμα, είναι ένα κόμμα. που υποστηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο. Εγώ λοιπόν παίρνω 447 ευρώ σύνταξη. Ούτε και εγώ δικαιούμαι λοιπόν το “διακοσάρι”. Μήπως εγώ ανήκω στους πλουσίους και δεν το κατάλαβα;»

«Αυτό σας παρακαλώ να το μεταφέρετε στον εξ αριστερών σας που υποστηρίζει τη Νέα Δημοκρατία, γιατί εγώ την υποστήριζα 50 χρονια οργανωμένος, από την εποχή του Αβέρωφ. Ντρέπομαι και φτύνω τον εαυτό μου που εψήφιζα 50 χρόνια. 50 χρόνια! Ντροπή! Να το ακούσει όλη η Ελλάδα, δεν είναι η ΝΔ για τον λαϊκό κόσμο. Είναι για τους πλουσίους, για τους εργοδότες και τους ημέτερους. Είναι η ΝΔ του γέρου Μητσοτάκη και του νεότερου, η… φιλελεύθερη», συμπλήρωσε ο εμφανώς αγανακτισμένος και μετανιωμένος αγρότης.



.
Αργά για δάκρυα πείτε στο χουντογερο. Ας κάτσει με τα 400 ευρώ και πολλά του είναι, χαχαχα
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12957
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 17 Απρ 2022, 11:30

Καλά να πάθει.Ελπίζω να πλήρωσε και ΔΕΗ πάνω από 1000 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Απρ 2022, 11:46

Στο καλό αγρότη και να μη μας γράφεις. Αν υποθέσουμε ότι λες αλήθεια.
Τράβα στον συρφετό των ζαίων.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19750
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Απρ 2022, 11:52

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:46
Στο καλό αγρότη και να μη μας γράφεις. Αν υποθέσουμε ότι λες αλήθεια.
Τράβα στον συρφετό των ζαίων.
Ούτε εκεί θα πάρει επίδομα. Οι Πακιστανοί θα τα φάνε.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 17 Απρ 2022, 11:57

Αρίστος έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:00
«Είμαι αγρότης. Είμαι 73 χρονών. Δεξιός εκ παραδόσεως και 50 χρόνια οργανωμένος στη Νέα Δημοκρατία και φτύνω τον εαυτό μου που επίστευα ότι είναι λαϊκό κόμμα, δυστυχώς. Δεν είναι λαϊκό κόμμα, είναι ένα κόμμα. που υποστηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο. Εγώ λοιπόν παίρνω 447 ευρώ σύνταξη. Ούτε και εγώ δικαιούμαι λοιπόν το “διακοσάρι”. Μήπως εγώ ανήκω στους πλουσίους και δεν το κατάλαβα;»

«Αυτό σας παρακαλώ να το μεταφέρετε στον εξ αριστερών σας που υποστηρίζει τη Νέα Δημοκρατία, γιατί εγώ την υποστήριζα 50 χρονια οργανωμένος, από την εποχή του Αβέρωφ. Ντρέπομαι και φτύνω τον εαυτό μου που εψήφιζα 50 χρόνια. 50 χρόνια! Ντροπή! Να το ακούσει όλη η Ελλάδα, δεν είναι η ΝΔ για τον λαϊκό κόσμο. Είναι για τους πλουσίους, για τους εργοδότες και τους ημέτερους. Είναι η ΝΔ του γέρου Μητσοτάκη και του νεότερου, η… φιλελεύθερη», συμπλήρωσε ο εμφανώς αγανακτισμένος και μετανιωμένος αγρότης.



.
Ναι γιατι ο Τσιπρας δεν ηταν ακραιος καπιταλιστης που εκοψε το εκας απο χαμηλοσυνταξιουχους για να επιδοτησει τους υψηλοσυνταξιουχους, αλλα ηταν λαικο παιδι αριστερος υπερ των αδυναμων :smt005:

Κουλης = Τσιπρας, ξυδακι στους οπαδους αμφοτερων.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20987
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Απρ 2022, 12:00

Ένα άρθρο για τον παππού που δεν του δωσαν το 200αρι.....



Και αν ο Κυριάκος έδινε 5.000 ευρώ σε κάθε ΑΦΜ;

Εικόνα
https://www.liberal.gr/apopsi/an-o-kuri ... afm/442796

Ας πούμε ότι ο Μητσοτάκης σάλταρε με όσα ακούει κάθε μέρα στην τηλεόραση όπου όλοι ζητούν τα πάντα κι έπαιρνε μια τρελή απόφαση. Να δώσει αύριο το πρωί 5.000 ευρώ οριζόντια σε κάθε ΑΦΜ

Τι θα γινόταν σ’ αυτή την περίπτωση λέτε;

Πρώτον, θα ξεσηκωνόταν επανάσταση διότι τα λεφτά είναι λίγα.Θα γέμιζαν οι τηλεοπτικές εκπομπές από ανθρώπους που κάνοντας προσθέσεις των απωλειών του νοικοκυριού τους, θα ξεφούρνιζαν ένα ποσό πολύ πιο πάνω από τα 5.000 ευρώ. Κατά τούτο, τα 5.000 ευρώ θα βαφτίζονταν «ψίχουλα» ή «κοροϊδία». :g030:


Δεύτερον, θα γινόταν χαμός από καταγγελίες για εξαγορά του κόσμου και των ψηφοφόρων ενόψει εκλογών. Οι ίδιοι που σήμερα φωνάζουν ότι ο κόσμος υποφέρει και δεν τα βγάζει πέρα, τότε θα ούρλιαζαν ότι ο Μητσοτάκης χρησιμοποιεί τα λεφτά του κράτους για να κάνει προεκλογικές παροχές. :g030:


Τρίτον, όλοι οι γνώστες, οι επιστήμονες, οι οικονομολόγοι και οι αναλυτές που σήμερα «βαριούνται» να μιλήσουν για την παγκοσμιότητα της κρίσης και για το ανέφικτο των αιτημάτων που εκτοξεύονται από γύρω-γύρω, τότε θα ούρλιαζαν ότι κατασπαταλιούνται οι εθνικοί πόροι σε μη παραγωγικές καταναλωτικές παροχές. :g030:


Τέταρτον, ο Αλέξης θα έταζε κατ’ ευθείαν 10.000 ευρώ ανά ΑΦΜ, καταγγέλλοντας τον Μητσοτάκη ότι «έχει αλλά δεν δίνει» :g030:


Πέμπτον, μόλις οι πολίτες θα έπαιρναν τα 5.000 ευρώ, θα άρχιζαν να φωνάζουν ότι αυτά φαγώθηκαν ακαριαία για να καλύψουν άμεσες ανάγκες και χασούρες της κρίσης, οπότε χρειάζονται άλλα 5.000 για να σταθούν στα πόδια τους.



Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12957
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 17 Απρ 2022, 12:01

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:46
Στο καλό αγρότη και να μη μας γράφεις. Αν υποθέσουμε ότι λες αλήθεια.
Τράβα στον συρφετό των ζαίων.
50 χρόνια έφαγε τον συρφετό των δεξιών που κατέστρεψαν την Ελλάδα.Πήξε και καλά να πάθει.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48653
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Απρ 2022, 12:03

georgebi έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:00
Ένα άρθρο για τον παππού που δεν του δωσαν το 200αρι.....
Ο βλάκας ο Καμπουράκης δε μας λέει πού θα τα βρεί τα 5000 για να τα δώσει σε κάθε ΑΦΜ.
Μετά τη φαεινή ιδέα του για τις εκλογές, τώρα έβγαλε καινούργια εξυπνάδα.
Ας πάει να κάνει και την τέταρτη δόση τώρα σαν καλό παιδί, και να μη γκρινιάζει.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34869
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Απρ 2022, 12:07

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:46
Στο καλό αγρότη και να μη μας γράφεις. Αν υποθέσουμε ότι λες αλήθεια.
Τράβα στον συρφετό των ζαίων.
Μάλλον χρησιμοποίησε τις γνωριμίες του τόσα χρόνια για να μην πληρώσει ποτέ εισφορές και παίρνει αυτή τη σύνταξη.
Αλλά το βασικό παράπονό του διαφαίνεται από αυτό που γράφει ότι δεν θα πάρει το διακοσάρι.Το διακοσάρι είναι επίδομα 200 ευρώ που θα πάρει το Πάσχα κάθε κοινωνικά αδύνατος.Δεν μας λέει όμως γιατί δεν θα το πάρει αφού έχει μικρή σύνταξη.Και δεν το λέει διότι ο λόγος προφανώς είναι τα εισοδηματικά κριτήρια που μπήκαν και κατά πάσα πιθανότητα η ακίνητη περιουσία του.
Μετάφραση λοιπόν της διαμαρτυρίας - επειδη έχω χωράφια κάποιας αξίας η κυβέρνηση δεν μου δίνει πασχαλιάτικο επίδομα 200 ευρώ όπως δίνει σε αυτούς που δεν έχουν χωράφια και άρα δεν είναι λαικό κόμμα αλλά του κεφαλαίου. :D Καλό Πάσχα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Απρ 2022, 12:10

Να του πει καποιος του 73χρονου αγροτη οτι αρχιδια εισφορες πληρωνε στον ΟΓΑ στην συντριπτικη πλειοψηφια των ασφαλιστικων του χρονων.
Ετησιες εισφορες που αλλοι εργαζομενοι τις εδιναν σε εναν μηνα.
Οποτε μην παραπονιεται για τα 447 ευρω της συνταξης του.


ΥΓ
Μουφα η ολη ιστορια του νηματος αλλά καλη αφορμη να πουμε πεντε πραγματα.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Απρ 2022, 12:13

Αρίστος έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:00
«Είμαι αγρότης. Είμαι 73 χρονών. Δεξιός εκ παραδόσεως και 50 χρόνια οργανωμένος στη Νέα Δημοκρατία και φτύνω τον εαυτό μου που επίστευα ότι είναι λαϊκό κόμμα, δυστυχώς. Δεν είναι λαϊκό κόμμα, είναι ένα κόμμα. που υποστηρίζει τους εργοδότες και το κεφάλαιο. Εγώ λοιπόν παίρνω 447 ευρώ σύνταξη. Ούτε και εγώ δικαιούμαι λοιπόν το “διακοσάρι”. Μήπως εγώ ανήκω στους πλουσίους και δεν το κατάλαβα;»

«Αυτό σας παρακαλώ να το μεταφέρετε στον εξ αριστερών σας που υποστηρίζει τη Νέα Δημοκρατία, γιατί εγώ την υποστήριζα 50 χρονια οργανωμένος, από την εποχή του Αβέρωφ. Ντρέπομαι και φτύνω τον εαυτό μου που εψήφιζα 50 χρόνια. 50 χρόνια! Ντροπή! Να το ακούσει όλη η Ελλάδα, δεν είναι η ΝΔ για τον λαϊκό κόσμο. Είναι για τους πλουσίους, για τους εργοδότες και τους ημέτερους. Είναι η ΝΔ του γέρου Μητσοτάκη και του νεότερου, η… φιλελεύθερη», συμπλήρωσε ο εμφανώς αγανακτισμένος και μετανιωμένος αγρότης.



.
73 και δεν ψήφισε ΕΠΕΝ στα 80s.
Καλά να πάθει.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Απρ 2022, 12:14

Είναι απόλυτα δικαιολογημένη η αγανάκτηση του παππού. Εγώ τον καταλαβαίνω απόλυτα.

Η απάτη είναι ότι το κομματικό μποτ γράφει πως "Τσίπρα λέει και κλαίει", ενώ δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τα λεγόμενά του.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 17 Απρ 2022, 12:20

πατησιωτης έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:07
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2022, 11:46
Στο καλό αγρότη και να μη μας γράφεις. Αν υποθέσουμε ότι λες αλήθεια.
Τράβα στον συρφετό των ζαίων.
Μάλλον χρησιμοποίησε τις γνωριμίες του τόσα χρόνια για να μην πληρώσει ποτέ εισφορές και παίρνει αυτή τη σύνταξη.
Αλλά το βασικό παράπονό του διαφαίνεται από αυτό που γράφει ότι δεν θα πάρει το διακοσάρι.Το διακοσάρι είναι επίδομα 200 ευρώ που θα πάρει το Πάσχα κάθε κοινωνικά αδύνατος.Δεν μας λέει όμως γιατί δεν θα το πάρει αφού έχει μικρή σύνταξη.Και δεν το λέει διότι ο λόγος προφανώς είναι τα εισοδηματικά κριτήρια που μπήκαν και κατά πάσα πιθανότητα η ακίνητη περιουσία του.
Μετάφραση λοιπόν της διαμαρτυρίας - επειδη έχω χωράφια κάποιας αξίας η κυβέρνηση δεν μου δίνει πασχαλιάτικο επίδομα 200 ευρώ όπως δίνει σε αυτούς που δεν έχουν χωράφια και άρα δεν είναι λαικό κόμμα αλλά του κεφαλαίου. :D Καλό Πάσχα.
ΟΓΑ είναι ο τύπος προφανώς για αυτό παίρνει χαμηλή σύνταξη. Το κατά πόσον είναι δίκαιο να παίρνουν χαμηλές συντάξεις οι αγρότες που κοψομεσιάζονται και παράγουν κάτι χρήσιμο είναι θέμα μεγάλης κουβέντας. Όπως επίσης είναι θέμα μεγάλης κουβέντας το πως ορίζεται η
αξία ενός χωραφιού στη Παραμυθιά Θεσπρωτίας π.χ.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ψήφιζα 50 χρόνια ΝΔ και φτύνω στον εαυτό μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 17 Απρ 2022, 12:21

Kauldron έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:03
georgebi έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:00
Ένα άρθρο για τον παππού που δεν του δωσαν το 200αρι.....
Ο βλάκας ο Καμπουράκης δε μας λέει πού θα τα βρεί τα 5000 για να τα δώσει σε κάθε ΑΦΜ.
Μετά τη φαεινή ιδέα του για τις εκλογές, τώρα έβγαλε καινούργια εξυπνάδα.
Ας πάει να κάνει και την τέταρτη δόση τώρα σαν καλό παιδί, και να μη γκρινιάζει.
Διάβαζα τις προάλλες σε κάποιο από τα μητσοτακικά ΜΜΕ πως ο Καμπουράκης θα κατέβει μάλλον υποψήφιος στα Χανιά με τη ΝΔ
στις επόμενες εκλογές, οπότε αν ισχύει το εν λόγω δημοσίευμα εξηγούνται και τα άρθρα του.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών