Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2022, 11:37

Η Αμερική είναι ως γνωστόν μία χώρα στην οποία κυριαρχεί το δολλάριο.
Έμαθα λοιπόν το εξής:
Αν θέλει κάποιος να γράψει email στον Τραμπ μπορεί φυσικά να το κάνει χωρίς χρέωση. Θα γράψει τη μ...κία του και θα το στείλει. Αλλά θα το ανοίξει ένας Μεξικάνος ο οποίος άντε το πολύ πολύ να κρατήσει μία σημείωση.
Αν χρησιμοποιήσει τη φόρμα των δέκα δολλαρίων και πατήσει σαμπμί, αφού έβαλε φυσικά και τα δέκα δολλάρια, τότε θα πάει σε ανώτερο επιτελείο του Λευκού Οίκου και θα διαβαστεί με μεγαλύτερη προσοχή.
Αν χρησιμοποιήσει όμως τη φόρμα των πενήντα δολλαρίων τότε το email θα το διαβάσει ο ίδιος ο Τραμπ ή στη χειρότερη ένας εκ των Έρλικμαν - Χάλντεμαν.
Επειδή οι Αμερικάνοι λοιπόν δεν είναι ποτέ ζαβολιάρηδες, ο μέσος πολίτης έχει πρόσβαση στους Έρλικμαν - Χάλντεμαν αρκεί να πληρώσει ένα πενηντάρι.

Σ' εμάς στη ΝΔ - ΚΙΝΑΛ - Αρχηγικό Σύριζα ; Καλά κρασιά. Μόνο με τροχήλατη ικανών διαστάσεων.
Για να μην με κάψει ο Θεός και επειδή ποτέ δεν γράφω πράγματα που δεν τα ξέρω, για την ομπρέλλα δεν ξέρω τι ισχύει, επομένως δεν γράφω για την ομπρέλλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 28 Απρ 2022, 04:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Απρ 2022, 11:43

Αν ισχυει αυτο που λες, δεν το κανουν μονο για τα λεφτα, αλλα και για να μην στελνει ο καθε τρελαμενος μυνημα στον Τραμπ.

Οπως πχ καναν εδω την μηνυση να θελει παραβολο 100 ευρω, ωστε να σταματησουν οι μηνυσεις για ψιλου πηδημα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2022, 11:58

axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:43
Αν ισχυει αυτο που λες, δεν το κανουν μονο για τα λεφτα, αλλα και για να μην στελνει ο καθε τρελαμενος μυνημα στον Τραμπ.

Οπως πχ καναν εδω την μηνυση να θελει παραβολο 100 ευρω, ωστε να σταματησουν οι μηνυσεις για ψιλου πηδημα.
Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Απρ 2022, 16:58

wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:58
axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:43
Αν ισχυει αυτο που λες, δεν το κανουν μονο για τα λεφτα, αλλα και για να μην στελνει ο καθε τρελαμενος μυνημα στον Τραμπ.

Οπως πχ καναν εδω την μηνυση να θελει παραβολο 100 ευρω, ωστε να σταματησουν οι μηνυσεις για ψιλου πηδημα.
Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
Οτι εχει 3 επιπεδα αντι για 2 δεν το κανει διαφορετικο. Απλα με 3 επιπεδα ειναι πιο λειτουργικο.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Απρ 2022, 04:10

axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 16:58
wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:58
axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:43
Αν ισχυει αυτο που λες, δεν το κανουν μονο για τα λεφτα, αλλα και για να μην στελνει ο καθε τρελαμενος μυνημα στον Τραμπ.

Οπως πχ καναν εδω την μηνυση να θελει παραβολο 100 ευρω, ωστε να σταματησουν οι μηνυσεις για ψιλου πηδημα.
Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
Οτι εχει 3 επιπεδα αντι για 2 δεν το κανει διαφορετικο. Απλα με 3 επιπεδα ειναι πιο λειτουργικο.
Λειτουργικό μπορεί να είναι αλλά λαίμαι οι Αμερικάνοι αφ' ενός ακόμα και στην perestroika and glassnost έχουν βάλει χρονοχρέωση, αφ' ετέρου μιλάνε σπαθάτες κουβέντες στο λαό. Θες κύριε να γράψεις στον Ντόναλντ ; Θα το διαβάσει.
Δοκίμασε τώρα εσύ να γράψεις σε Έλληνα πολιτικό ότι λ.χ. έρχεται το τέλος του κόσμου και να έχουν πράγματι στρατοπεδεύσει UFO στο Ζούμπερι-Μαραθώνα έτοιμα να επιτεθούν, όχι για ρουσφέτι. Στ' ....δια του.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16628
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Απρ 2022, 04:40

wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:58
axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:43
Αν ισχυει αυτο που λες, δεν το κανουν μονο για τα λεφτα, αλλα και για να μην στελνει ο καθε τρελαμενος μυνημα στον Τραμπ.

Οπως πχ καναν εδω την μηνυση να θελει παραβολο 100 ευρω, ωστε να σταματησουν οι μηνυσεις για ψιλου πηδημα.
Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
ποσα πληρωνει ο μεξικανος στο τεξας για να μπει στον οδοντιατρο.... οχι να κανει δουλεια.... εισοδο... ποσο εχει;

και συγκρινε το με το ποσο που εβαλες.

με ενα 4ωρο εργασιας στα mcdonalds να γυρνας μπιφτεκια , το πληρωσες το μυνημα στον Τρομπα...

ποιοι λες να γυρνανε μπιφτεκια;

οι μεξικανοι.

δηλαδη ο μεξικανος σε ενα τετραωρο, σου κανει πλακα εσενα που γραφεις την δηθενια σου....

εισαι ειδικος να ανοιγεις τρουπες και να πεφτεις μεσα.... ευγε!

:003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Απρ 2022, 04:44

taxalata xalasa έγραψε:
28 Απρ 2022, 04:40
wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:58
axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:43
Αν ισχυει αυτο που λες, δεν το κανουν μονο για τα λεφτα, αλλα και για να μην στελνει ο καθε τρελαμενος μυνημα στον Τραμπ.

Οπως πχ καναν εδω την μηνυση να θελει παραβολο 100 ευρω, ωστε να σταματησουν οι μηνυσεις για ψιλου πηδημα.
Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
ποσα πληρωνει ο μεξικανος στο τεξας για να μπει στον οδοντιατρο.... οχι να κανει δουλεια.... εισοδο... ποσο εχει;

και συγκρινε το με το ποσο που εβαλες.

με ενα 4ωρο εργασιας στα mcdonalds να γυρνας μπιφτεκια , το πληρωσες το μυνημα στον Τρομπα...

ποιοι λες να γυρνανε μπιφτεκια;

οι μεξικανοι.

δηλαδη ο μεξικανος σε ενα τετραωρο, σου κανει πλακα εσενα που γραφεις την δηθενια σου....

εισαι ειδικος να ανοιγεις τρουπες και να πεφτεις μεσα.... ευγε!

:003:

Όχι δεν είμαι.
Για το συγκεκριμένο και μόνο λέω.
Από εκεί και πέρα η Σοβιετικιά μας Ένωση ήταν καλύτερη και θεράπευε και τον πονόδοντο-οδοντόπονο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Απρ 2022, 05:33

Στη χώρα της φαιδρά πορτοκαλέας δύο (2) πράγματα έχουν αξία:
Η τροχήλατη και τα ροζ μπαλέτα.
Για τα τελευταία επιτρέψτε μου να έχω ιδίαν άποψιν:

Έστω ότι δέχομαι μία ξαφνική επίσκεψη από μία δικηγόρο, μία κάποια Δέσποινα Τζιτζιφρίγκου-Μαυρομμάτη ας πούμε. Η Τζιτζιφρίγκου-Μαυρομμάτη μου εγχειρίζει ένα έγγραφο που λέει ότι ο θείος μου Δημήτριος Παπαξερόπουλος, βασιλιάς των ρουμπινιών στην Αφρική, πέθανε και μου αφήνει την περιουσία του. Εγώ που δεν τον ήξερα καν λέω "ω τον καημένον τον θείον" και κλείνω ραντεβού στο δικηγορικό γραφείο για να απαγγελθεί η διαθήκη.
Πάω στο ραντεβού, απαγγέλεται η διαθήκη και περιέχει τον όρο "ο ανηψιός μου τάδε δικαιούται να κληρονομήσει την περιουσία μου αν αποδεδειγμένως εις διάστημα δύο μηνών καταφέρει να σκι-ξεσκί πέντε από τις μεγαλύτερες ...νάρες της περιοχής πρωτευούσης - αλλοιώς η περιουσία πάει στις γάτες. Επίσης διά τους σκοπούς του τεστ ικανότητος να χορηγηθεί εις τον ανηψιόν μου το ποσόν των 10,000 ευρώ που θα καλύψει τα απαραίτητα έξοδα, νάϊτ κλαμπ, σαμπάνιες, συναυλίες στο μέγαρο και ότι δει".
Εγώ λοιπόν, που έχω και μία εμφάνιση ζεν πρεμιέ, πως σε δύο μήνες θα σκι-ξεσκί τις μεγαλύτερες ...νάρες του λεκανοπεδίου Αθηνών ; Τι είμαι ; Το πανίσχυρο vim ; Σε 14-18 μήνες ναι, ας πούμε, αλλά σε δύο ;
Θα πρέπει να εγκαταλείψω και κάθε άλλη εργασία, συνέδρια που με έχουν καλέσει, διαλέξεις στο Χάρβαρντ, συναντήσεις με τον Κάρολο και να κυνηγάω αυτές.
Δει δη αξιοπίστων pimps ω άνδρες Αθηναίοι και άνευ τούτων ουδέν. Γι αυτό λοιπόν και τα ροζ μπαλέτα πλαισιώνουν την πατροπαράδοτη τροχήλατη στο εθνικό-πολιτικό μας σύστημα (της πρώτης φοράς αριστεράς, της δεύτερης, της τρίτης, των πρασινοπλέ και δεν συμμαζεύεται).
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16628
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 28 Απρ 2022, 05:36

wooded glade έγραψε:
28 Απρ 2022, 04:44
taxalata xalasa έγραψε:
28 Απρ 2022, 04:40
wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:58


Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
ποσα πληρωνει ο μεξικανος στο τεξας για να μπει στον οδοντιατρο.... οχι να κανει δουλεια.... εισοδο... ποσο εχει;

και συγκρινε το με το ποσο που εβαλες.

με ενα 4ωρο εργασιας στα mcdonalds να γυρνας μπιφτεκια , το πληρωσες το μυνημα στον Τρομπα...

ποιοι λες να γυρνανε μπιφτεκια;

οι μεξικανοι.

δηλαδη ο μεξικανος σε ενα τετραωρο, σου κανει πλακα εσενα που γραφεις την δηθενια σου....

εισαι ειδικος να ανοιγεις τρουπες και να πεφτεις μεσα.... ευγε!

:003:

Όχι δεν είμαι.
Για το συγκεκριμένο και μόνο λέω.
Από εκεί και πέρα η Σοβιετικιά μας Ένωση ήταν καλύτερη και θεράπευε και τον πονόδοντο-οδοντόπονο.
με την ταναλια... τα παυσιπονα ειναι για αδερφες νοσοκομες...

:003:

ή στην Σκύλλα ή στην Χάρυβδη;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Απρ 2022, 11:12

wooded glade έγραψε:
28 Απρ 2022, 04:10
axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 16:58
wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2022, 11:58


Όχι, το λέει:

Τζάμπα Μεξικάνος, 10 δολλάρια ανώτερο επιτελείο, 50 δολλάρια Τραμπ.
Οτι εχει 3 επιπεδα αντι για 2 δεν το κανει διαφορετικο. Απλα με 3 επιπεδα ειναι πιο λειτουργικο.
Λειτουργικό μπορεί να είναι αλλά λαίμαι οι Αμερικάνοι αφ' ενός ακόμα και στην perestroika and glassnost έχουν βάλει χρονοχρέωση, αφ' ετέρου μιλάνε σπαθάτες κουβέντες στο λαό. Θες κύριε να γράψεις στον Ντόναλντ ; Θα το διαβάσει.
Δοκίμασε τώρα εσύ να γράψεις σε Έλληνα πολιτικό ότι λ.χ. έρχεται το τέλος του κόσμου και να έχουν πράγματι στρατοπεδεύσει UFO στο Ζούμπερι-Μαραθώνα έτοιμα να επιτεθούν, όχι για ρουσφέτι. Στ' ....δια του.
Το τερπνον μετα του ωφελιμου.

Και θα βγαλουν και μερικα δολλαρια παραπανω, και θα αποτρεψουν τους ψυχακηδες απο το να κανουν DoS attack στον προεδρα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Απρ 2022, 11:15

axilmar έγραψε:
28 Απρ 2022, 11:12
wooded glade έγραψε:
28 Απρ 2022, 04:10
axilmar έγραψε:
27 Απρ 2022, 16:58


Οτι εχει 3 επιπεδα αντι για 2 δεν το κανει διαφορετικο. Απλα με 3 επιπεδα ειναι πιο λειτουργικο.
Λειτουργικό μπορεί να είναι αλλά λαίμαι οι Αμερικάνοι αφ' ενός ακόμα και στην perestroika and glassnost έχουν βάλει χρονοχρέωση, αφ' ετέρου μιλάνε σπαθάτες κουβέντες στο λαό. Θες κύριε να γράψεις στον Ντόναλντ ; Θα το διαβάσει.
Δοκίμασε τώρα εσύ να γράψεις σε Έλληνα πολιτικό ότι λ.χ. έρχεται το τέλος του κόσμου και να έχουν πράγματι στρατοπεδεύσει UFO στο Ζούμπερι-Μαραθώνα έτοιμα να επιτεθούν, όχι για ρουσφέτι. Στ' ....δια του.
Το τερπνον μετα του ωφελιμου.

Και θα βγαλουν και μερικα δολλαρια παραπανω, και θα αποτρεψουν τους ψυχακηδες απο το να κανουν DoS attack στον προεδρα.
Δεν είναι αυτό το θέμα.
Οι powers that be μπορούν να μου πουν πάντα "τι μ...κα είναι" - δεν διεκδικώ το προνόμιο να μην μου πει κανένας "τι μ...κα είναι" αν νομίζει.
Αλλά αναφέρομαι στην στεγανοποίηση που έχουν κάνει οι δικοί μας βαρώνοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 28 Απρ 2022, 11:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αμερικάνικα ήθη και έθιμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Απρ 2022, 11:16

wooded glade έγραψε:
28 Απρ 2022, 11:15
axilmar έγραψε:
28 Απρ 2022, 11:12
wooded glade έγραψε:
28 Απρ 2022, 04:10


Λειτουργικό μπορεί να είναι αλλά λαίμαι οι Αμερικάνοι αφ' ενός ακόμα και στην perestroika and glassnost έχουν βάλει χρονοχρέωση, αφ' ετέρου μιλάνε σπαθάτες κουβέντες στο λαό. Θες κύριε να γράψεις στον Ντόναλντ ; Θα το διαβάσει.
Δοκίμασε τώρα εσύ να γράψεις σε Έλληνα πολιτικό ότι λ.χ. έρχεται το τέλος του κόσμου και να έχουν πράγματι στρατοπεδεύσει UFO στο Ζούμπερι-Μαραθώνα έτοιμα να επιτεθούν, όχι για ρουσφέτι. Στ' ....δια του.
Το τερπνον μετα του ωφελιμου.

Και θα βγαλουν και μερικα δολλαρια παραπανω, και θα αποτρεψουν τους ψυχακηδες απο το να κανουν DoS attack στον προεδρα.
Δεν είναι αυτό το θέμα.
Οι powers that be μπορούν να μου πουν πάντα "τι μ...κα είναι" - δεν διεκδικώ το προνόμιο να μην μου πει κανένας "τι μ...κα είναι" αν νομίζει.
Αλλά αναφέρομαι στην στεγανοποίηση που έχουν κάνει η δικοί μας βαρώνοι.
Θα την εκαναν και στην Αμερικη αλλα δεν τους παιρνει. Εκει εχει πιτσφορκς.

Εδω ειναι μπανανια, κανουν οτι θελουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών