Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 13 Μάιος 2022, 23:00

Απόψε απλώθηκε μια ξαφνική συσκότιση στη Λάρσα λες κι είμαστε Λονδίνο το 1940 και περιμένουμε τη Λουφτβάφε.Φώτα στις λεωφόρους δεν άναψαν , τι σκατά έκαναν πάλι οι "άριστοι";

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μάιος 2022, 00:07

break έγραψε:
13 Μάιος 2022, 18:07
Δεν δημιουργεί πάντα πληθωρισμό η δημιουργία χρήματος γιατί υπάρχει ανάπτυξη που την αντισταθμίζει. Αν χτες υπήρχαν 100 νομίσματα και 100 προϊόντα και σήμερα υπάρχουν 110 νομίσματα και 110 προϊόντα τότε οι τιμές παραμένουν σταθερές. Το πρόβλημα είναι όταν η ποσότητα χρήματος αυξάνει με μεγαλύτερο ρυθμό από την ποσότητα των προϊόντων.
Δεν υπήρξαν 110 νομίσματα το 2020 και το 2021, υπήρξαν 70.

Ρε συ, κατάλαβε κάτι, ο πληθωρισμός δεν είναι φυσική σταθερά, είναι εξήγηση ενός φαινομένου που αντικατοπτρίζει την κίνηση χρήματος και την ζήτηση προϊόντων. Αν η δαπάνη είναι μειωμένη έναν χρόνο σε σχέση με προηγούμενους, δεν μπορεί να αυξάνει ο πληθωρισμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μάιος 2022, 00:11

sharp έγραψε:
13 Μάιος 2022, 22:02
axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 14:41
break έγραψε:
12 Μάιος 2022, 11:53


https://www.jpmorgan.com/insights/resea ... p-shortage
χμμ...τι σχεση εχει το chip shortage με αυτα που λεμε; εκτος και εαν μιλας μονο για ηλεκτρονικα.
Και ηλεκτρικά πλέον, τοστιέρες κλπ. Αλλά και πολλά μηχανήματα παραγωγής που κατασκευάζουν άλλα προϊόντα (έπιπλα πχ) πλήττονται.
Αυτά που λες δεν πλήττονται άμεσα γιατί δεν κινούν σε μεγάλο βαθμό την αγορά κυκλωμάτων, εκτός κι αν μιλάμε για περίοδο που αυξάνεται σημαντικά η ζήτηση για παραγωγή νέων συσκευών, επίπλων, κτλ και έχεις έκρηξη δημιουργίας νέων γραμμών παραγωγής. Ωστόσο το ακριβώς αντίθετο συνέβη, η ζήτηση σε όλα αυτά έχει πέσει.

Οι τιμές σε πολλά απ' αυτά τα είδη έχουν ανέβει επειδή ανέβηκε το κόστος μεταφοράς, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 14 Μάιος 2022, 01:25

hellegennes έγραψε:
14 Μάιος 2022, 00:07
Δεν υπήρξαν 110 νομίσματα το 2020 και το 2021, υπήρξαν 70.
Μα διαφωνείς με τα δεδομένα τώρα. Η ποσότητα του χρήματος αυξήθηκε ! Δεν μειώθηκε. Κοίτα τα γραφήματα που έβαλα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Μάιος 2022, 03:36

Ρε παλικάρι μου, η ποσότητα του διακινούμενου χρήματος μειώθηκε. Η ποσότητα χρήματος από μόνη της δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Είναι ένας αριθμός χωρίς νόημα. Το μόνο που έχει νόημα για τις διακυμάνσεις των τιμών είναι η τελική δαπάνη.

Κανείς δεν λέει "α, είδα στα δελτία της ΤτΕ ότι αυξήθηκε η ποσότητα ευρώ στην ΕΕ, ώρα να αυξήσω τις τιμές μου". Οι τιμές αυξάνονται γιατί μεταβάλλεται η σχέση δαπάνης και παραγωγής. Όταν η παραγωγή είναι ίδια και η δαπάνη μειώνεται, δεν μπορεί στο ξεκούδουνο να αυξάνονται οι τιμές.

Γενικά, έχεις πρόβλημα με την πραγματικότητα, γιατί η αύξηση των τιμών λόγω μεταβολής της ζήτησης είναι άμεση, δεν συμβαίνει δυο χρόνια μετά. Και εδώ έχουμε πληθωρισμό που εμφανίστηκε πολύ αργότερα από τις καραντίνες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πληθωρισμός πάνω από 10%.Ζιμπάμπουε και επίσημα.Έχει διαλύσει τα πάντα το Κουλιστάν.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Μάιος 2022, 11:27

sharp έγραψε:
13 Μάιος 2022, 22:02
axilmar έγραψε:
13 Μάιος 2022, 14:41
break έγραψε:
12 Μάιος 2022, 11:53


https://www.jpmorgan.com/insights/resea ... p-shortage
χμμ...τι σχεση εχει το chip shortage με αυτα που λεμε; εκτος και εαν μιλας μονο για ηλεκτρονικα.
Και ηλεκτρικά πλέον, τοστιέρες κλπ. Αλλά και πολλά μηχανήματα παραγωγής που κατασκευάζουν άλλα προϊόντα (έπιπλα πχ) πλήττονται.
Ναι, οκ. Οτι εχει σχεση με ηλεκτρονικα. Αλλα οχι με τα υπολοιπα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών