Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 17 Μάιος 2022, 01:16

Δείτε και το παρακάτω σχόλιο από το capital.gr και μάλιστα από φιλελεύθερο και υπέρμαχο του μνημονίου.

onlineΕθνικοκαπιταλιστής
12/08/2021 13:29
10 ψήφοι
Όσον αφορά τον αγροτικό τομέα, θα ήταν ενδιαφέρον να υπήρχε μια έρυενα που να δείχνει πόσοι αλλοδάποι κατέχουν αγροτική γη και ασχολούνται επαγγελματικά. Κατάγομαι παό αγροτική οικογένεια, ζω στην επαρχεία και έχω αγροτικές εργασίες για να βγάλω ένα έξτρα μεροκάματο.

Μέσα από την πρακτική εμπειρία, μπορώ να πω ότι είναι ΜΥΘΟΣ ότι οι Αλβανοί έχουν επενδύσει και αγοράσει στρέμματα. Ξέρω 2-3 περιπτώσεις Αλβανών, που έχουν κάνει κάποιες μικρο-αγορές των 5-10 στρεμμάτων, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει κάποιο φιανόμενο μαζικής αγοράς αγροτικής γης από αλλοδαπούς.

Αυτό που βλέπω ξέρετε τι είναι; Ότι οι Αλβανοί δεύτερης γενιάς δεν ασχολούνται με τα χωράφια και κάνουν τις ανειδίκευτες δουλειές που κάνουν και οι Έλληνες στην πόλη. Δηλαδή σερβιτόροι, ντελίβερυ, μπάρμαν και γενικά στην εστίαση. Όπως τα Ελληνόπουλα δεν καταδέχονται να σκάβουν, να βάζουν λάστιχα και να κολλάνε μπεκ μέσα στην ζέστη για 35 ευρώ κατάμαυρα, έτσι ακριβώς είναι και οι Αλβανοί δεύτερης γενιάς. Είτε θα κάνουν δουλειές στις πόλεις, είτε θα μεταναστεύσουν σε Αγγλία ή Κύπρο για μια καλύτερη ζωή(ξέρω αρκετές περιπτώσεις).

Αυτοί που έχουν μείνει πίσω στα χωράφια είναι οι Αλβάνοι της πρώτης γενιάς, που τώρα βρίσκονται στα 40-50 τους και όσοι Έλληνες αγροτές ασχολούνται ακόμη με αγροτικές εργασίες.

Οι νέοι, είτε Αλβανοί είτε Έλληνες, δεν καταδέχονται τον εξευτελισμό. Και επειδή έχω κάνει τέτοιες δουλειές, εδώ θα συμφωνήσω με την νεολαία. Αυτές οι δουλειές δεν έχουν μέλλον και σε καμία περίπτωση δεν προσφέρουν, όχι αξιοπρεπές, αλλά ούτε ένα βασικό επίπεδο ζωής. Είναι αδιανόητο να θες να ζει ανεξάρτητα ή ακόμη και να κάνεις οικογένεια, και να βασίζεσαι στην μαύρη οικονομία. Προσέξτε, άλλο το ΕΞΤΡΑ μεροκάματο και άλλο το ΒΑΣΙΚΟ εισόδημα. Μπορεί κάποιος να είναι δηλωμένος αγρότης, να βγάζει 12-13 χιλιάρικα από το αγροτικό προϊόν και να δουλεύει και μαύρα κανα δίμηνο την άνοιξη και το καλοκαίρι για να βγάλει έξτρα εισόδημα κανα δυο χιλιάδες. Αυτά γίνονται συνε΄χεια στις αγροτικές περιοχές. Ο άλλος φτιάχνει λάστιχα σε χωράφια, άλλος έχει κατασροφέά και δέχεται μεροκάματα για να καθαρίζει τα χωράφια κάποιου ξένου πχ.

Δυστυχώς η πραγματικότητα είναι ότι ο αγροτικός τομέας είναι υποανάπτυκος και δεν μπορεί να προσφέρει μια αξιοπρεπή ζωή σε κανέναν. Πρέπει να υπάρξει αναδιάρθρωση, να φτιαχτούν επαγγελματικοί συνεταιρισμοί, που να δέχονται στην παραγωγή και να κάνουν τυποποιήση και εξαγωγές, ώστε οι αγροτο-παραγωγοί να πουλάνε σε υψηλές τιμές και να εξασφαλίζουν μεγάλα εισοδήματα.

Μέχρι να γίνουν όλα αυτά(αν ποτέ γίνουν) ποιος θα ασχολείται με τα χωράφια; Οι Έλληνες μας τελείωσαν, οι Αλβανοί μας τελείωσαν, οπότε πάμε στο τρίτο κύμα λαθρομετανάστευσης που είναι ο Χασσάν, ο Αντζούν, ο Μωάμεθ και όλοι από την ανατολή. Το πρόβλημα με τους ανατολίτες είναι ότι, σε αντίθεση με τους Αλβανούς, δεν τους "κόβει" ή δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν κάποιες αγροτικές εργασίες όπως πχ να βάζουν λάστιχα ή να μάθουν τρακτερ. Αυτοί πάντα θέλουν να έχουν βοηθητικό ρόλο όπως πχ να μαζεύουν ελιές, να τραβάνε τα λιόπανα, τα μαζεύουν τα πορτοκάλια, να κουβαλάνε τα τελάρα ή να σκάβουν. Πολύ βασικά πράγματα. Για να μην μιλήσω για τις τεράστιες πολιτισμικές διαφορές, όπου έχουν φτιάξει δικά τους γκέτο και ζουν στον δικό τους ισλαμικό μικρόκοσμο...

https://www.capital.gr/forum/thread/721 ... Id=7212007
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11932
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Μάιος 2022, 01:19

killzone έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:20
taliban έγραψε:
16 Μάιος 2022, 08:29
killzone έγραψε:
15 Μάιος 2022, 23:47


Jesus :o

Καλα τοσο ζαμπλουτοι ειναι στο χωριος ; :smt005:
Δεν φόρτωνα στο χωριό μ.
Αλλά στον κάμπο σε ένα χωριό.

Ζαμπλουτοι δεν είναι.
Απλά τεμπελεραιοι που έχουν παρατήσει χωράφια τα πάντα και ζουν από επιδοτήσεις.... Και αραλικι καφετέρια όλη μέρα.

Λίγοι είναι που δουλεύουν.

Ενώ αν πας λίγο βορειότερα Μακεδονία θα δεις ότι οι άνθρωποι είναι εργατικοί.

Εδώ Θεσσαλία...κλαφτα.
Και στα Τρίκαλα παρατημένα αρκετά χωράφια.
κλασσικα....στην Λαρισα πως πανε τα πραγματα ; τα ξυνουν ;
Δεν ξέρω τι γίνεται Λάρισα.
Πάντως έχει τους περισσότερους μελισσοκόμους στην Θεσσαλία.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 17 Μάιος 2022, 02:04

taliban έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:19
killzone έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:20
taliban έγραψε:
16 Μάιος 2022, 08:29

Δεν φόρτωνα στο χωριό μ.
Αλλά στον κάμπο σε ένα χωριό.

Ζαμπλουτοι δεν είναι.
Απλά τεμπελεραιοι που έχουν παρατήσει χωράφια τα πάντα και ζουν από επιδοτήσεις.... Και αραλικι καφετέρια όλη μέρα.

Λίγοι είναι που δουλεύουν.

Ενώ αν πας λίγο βορειότερα Μακεδονία θα δεις ότι οι άνθρωποι είναι εργατικοί.

Εδώ Θεσσαλία...κλαφτα.
Και στα Τρίκαλα παρατημένα αρκετά χωράφια.
κλασσικα....στην Λαρισα πως πανε τα πραγματα ; τα ξυνουν ;
Δεν ξέρω τι γίνεται Λάρισα.
Πάντως έχει τους περισσότερους μελισσοκόμους στην Θεσσαλία.
Ωραιο μερος η Θεσσαλια μακαρι να ειχα την ευκαιρια απο μικρος να μεινω εκει anyway

Εχω βαλθει εδω κ καιρο σε σκεψεις να ξεκινησω με την μελισσοκομια για προσωπικο οφελος δεν με ενδιαφερει το εμποριο γιατι δεν διαθετω καν βανακι...δεν ξερω απο που να ξεκινησω μου λενε για κατι σεμιναρια αλλα τωρα ακυρωθηκε ειμαι σε φαση στο τσακ να χτυπησω 2 μελισσιες κ να ξεκινησω ετσι χυμα για πλακα κ επειτα βλεπουμε :lol:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11932
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Μάιος 2022, 08:35

killzone έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:04
taliban έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:19
killzone έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:20


κλασσικα....στην Λαρισα πως πανε τα πραγματα ; τα ξυνουν ;
Δεν ξέρω τι γίνεται Λάρισα.
Πάντως έχει τους περισσότερους μελισσοκόμους στην Θεσσαλία.
Ωραιο μερος η Θεσσαλια μακαρι να ειχα την ευκαιρια απο μικρος να μεινω εκει anyway

Εχω βαλθει εδω κ καιρο σε σκεψεις να ξεκινησω με την μελισσοκομια για προσωπικο οφελος δεν με ενδιαφερει το εμποριο γιατι δεν διαθετω καν βανακι...δεν ξερω απο που να ξεκινησω μου λενε για κατι σεμιναρια αλλα τωρα ακυρωθηκε ειμαι σε φαση στο τσακ να χτυπησω 2 μελισσιες κ να ξεκινησω ετσι χυμα για πλακα κ επειτα βλεπουμε :lol:
Η γνώμη μου είναι,
Οπότε έχεις χρόνο βρες έναν παλιό μελισσοκόμο να σου δείξει βασικά πράγματα να τα χειρίζεσαι. Πριν αγορασεις τα μελισσια.
Δώσε βάση στις ασθένειες ( συγκεκριμένα στην βαρροα ) .
Και τα σεμινάρια αρχικά είναι καλή αρχή.
Και βιβλία να σου πω το βράδυ.

Βήμα βήμα.

Καλύτερα λίγα μελισσια και δυνατά να σου αποδίδουν για το σπίτι αντε και να δώσεις κιόλας σε μια καλή χρονιά πάρα πολλά και άδεια.

Καλή αρχή.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Μάιος 2022, 08:51

taliban έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:19
killzone έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:20
taliban έγραψε:
16 Μάιος 2022, 08:29

Δεν φόρτωνα στο χωριό μ.
Αλλά στον κάμπο σε ένα χωριό.

Ζαμπλουτοι δεν είναι.
Απλά τεμπελεραιοι που έχουν παρατήσει χωράφια τα πάντα και ζουν από επιδοτήσεις.... Και αραλικι καφετέρια όλη μέρα.

Λίγοι είναι που δουλεύουν.

Ενώ αν πας λίγο βορειότερα Μακεδονία θα δεις ότι οι άνθρωποι είναι εργατικοί.

Εδώ Θεσσαλία...κλαφτα.
Και στα Τρίκαλα παρατημένα αρκετά χωράφια.
κλασσικα....στην Λαρισα πως πανε τα πραγματα ; τα ξυνουν ;
Δεν ξέρω τι γίνεται Λάρισα.
Πάντως έχει τους περισσότερους μελισσοκόμους στην Θεσσαλία.
Ειδικά στον νομό Λάρισας έχει γίνει,τώρα πια έχει μειωθεί κάπως αλλά είναι υπαρκτό ακόμα,της πουτανας με τις επιδοτήσεις.
Μιλάμε ρε παιδιά για χοντρό χρήμα.
Και όλοι,μα όλοι,έκαναν συγκεκριμένα πράγματα.
Αγορα όσο το δυνατόν πιο ακριβής Μερσεντές,ΒΜW για να πουλήσουν μούρη στο χωριό,αγορά πανάκριβου τρακτέρ ( επίσης για τον ίδιο λόγο) που μόνο του όργωνε για πλάκα καμμία χιλιαρια στρέμματα και φυσικά αγορά πολυτελούς διαμερίσματος-διαμερισματων στην πόλη ασχετως αν το χωριό τους απείχε μόνο 5-10 χλμ από την πόλη!
Και δεν λέω για ανθρώπους με καμμία 500αρια στρέμματα.
Ακόμη και αυτοί που είχαν 70-80+ στρέμματα έκαναν αυτό το πράγμα.
Φυσικά κανείς τους δεν δούλευε πραγματικά.
Ελάχιστοι εμπαιναν στην διαδικασία να ασχοληθούν με το χωράφι που σε πραγματικό χρόνο απασχόλησης ήθελε δεν ήθελε 30-40 εργάσιμες μέρες/χρόνο.
Φουλ Αλβανοί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergiosbik την 17 Μάιος 2022, 08:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 17 Μάιος 2022, 08:51

Rocco Siffredi έγραψε:
16 Μάιος 2022, 15:52
panos291 έγραψε:
16 Μάιος 2022, 15:12
Επισης εκει που λες "επιπλέον έχουν τρόπον τινά πληρώσει για να παίρνουν το επίδομα με βάση την πρότερη μισθωτή εργασία τους" αυτο δεν στεκει. Το επιδομα ανεργίας πρέπει να δινεται σε οποιον δεν μπορεί να βρει δουλειά και οχι σε οποιον δεν θελει. Υπάρχει μεγάλη διαφορά.
δεν παιρνουν ολοι επιδομα ανεργιας
οι ανεργοι ειναι 1εκ+
Για να παρεις επιδομα πρεπει ναχεις αρκετους μηνες εργασιας
ειναι υποτιθεται μια βοηθεια μεχρι να βρεις κατι αλλο δεν ειναι και τπτ τρομερα λεφτα
καποιος που ειναι μακροχρονια ανεργος η' δουλευει 2-3-4 μηνες το χρονο δεν προκειται να παρει επιδομα
Εαν θυμάμαι καλα, απο 80 εως 200 μέρες μέσα σε 2 χρόνια και τουλάχιστον 125 μέρες μέσα σε 14 μήνες εαν το παίρνεις για 2η φορά. Είμαι ο μόνος που γνωρίζει υπερβολικά πολλά άτομα που δουλεύουν σεζόν και τον χειμώνα απλά παίρνουν το επίδομα; Στην καλύτερη πάνε κάπου με μαύρα για να μην κοπεί το επίδομα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 17 Μάιος 2022, 10:16

GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2022, 08:51
Εαν θυμάμαι καλα, απο 80 εως 200 μέρες μέσα σε 2 χρόνια και τουλάχιστον 125 μέρες μέσα σε 14 μήνες εαν το παίρνεις για 2η φορά. Είμαι ο μόνος που γνωρίζει υπερβολικά πολλά άτομα που δουλεύουν σεζόν και τον χειμώνα απλά παίρνουν το επίδομα; Στην καλύτερη πάνε κάπου με μαύρα για να μην κοπεί το επίδομα.
αυτό με τα μαύρα ισχύει το έγραψα και γω
Τα τουριστικά νομίζω σαυτα που γράφεις είναι κάνα μήνα λιγότερο δηλ 100 αλλά πάλι θες 6μηνο υπολόγισε ότι το τελευταίο 2μηνο δεν μετράει

Και υπάρχει και όριο στο πόσους μήνες μπορείς να πάρεις επίδομα στην τετραετία

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 17 Μάιος 2022, 10:44

Rocco Siffredi έγραψε:
17 Μάιος 2022, 10:16
GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2022, 08:51
Εαν θυμάμαι καλα, απο 80 εως 200 μέρες μέσα σε 2 χρόνια και τουλάχιστον 125 μέρες μέσα σε 14 μήνες εαν το παίρνεις για 2η φορά. Είμαι ο μόνος που γνωρίζει υπερβολικά πολλά άτομα που δουλεύουν σεζόν και τον χειμώνα απλά παίρνουν το επίδομα; Στην καλύτερη πάνε κάπου με μαύρα για να μην κοπεί το επίδομα.
αυτό με τα μαύρα ισχύει το έγραψα και γω
Τα τουριστικά νομίζω σαυτα που γράφεις είναι κάνα μήνα λιγότερο δηλ 100 αλλά πάλι θες 6μηνο υπολόγισε ότι το τελευταίο 2μηνο δεν μετράει

Και υπάρχει και όριο στο πόσους μήνες μπορείς να πάρεις επίδομα στην τετραετία
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, απλά έχω βρεθεί άπειρες φορές σε συζήτηση με άτομα που είτε δουλεύουν σεζόν έιτε έχουν κάποια σύμβαση μέσω ΟΑΕΔ και όταν ρωτάω "τι θα κάνεις όταν τελειώσει η σύμβαση" η απάντηση είναι "ε σιγά μωρε, θα βγω ταμείο".
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 17 Μάιος 2022, 11:05

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο, να παίζεις την κασέτα των τζημερομάνων (γνωστοί πετυχημένοι στον κλάδο τους, που θέλουν να μας βάλουν όλους στον δρόμο της επιτυχίας) περί "νέων που δε δουλεύουν" ή να είσαι αεριτζής αρπακολατζής ελ επιχειρηματίας (με μια λέξη λαμόγιο) και να κρίνεις εξ ιδίων όλους τους άλλους.

Όχι, το να εκμεταλλεύεσαι μαύρη εργασία και να γυρίζεις λεφτά κοινοτικών επιδοτήσεων δεν είναι δουλειά, καλύτερα να κάθεσαι κι εσύ στο καφενείο για τσίπουρα, μικρότερη βλάβη θα προκαλείς στην οικονομία.

Για να κρίνεις τον εργαζόμενο σου, θα πρέπει να δουλεύεις περισσότερο από αυτόν, με απτά αποτελέσματα (όχι δηλαδή να δουλεύεις την κοινωνία).

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7510
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 17 Μάιος 2022, 11:12

GoBzi έγραψε:
17 Μάιος 2022, 10:44
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, απλά έχω βρεθεί άπειρες φορές σε συζήτηση με άτομα που είτε δουλεύουν σεζόν έιτε έχουν κάποια σύμβαση μέσω ΟΑΕΔ και όταν ρωτάω "τι θα κάνεις όταν τελειώσει η σύμβαση" η απάντηση είναι "ε σιγά μωρε, θα βγω ταμείο".
Ναι δουλεύει κάποιος 7μηνο παίρνει ένα 5μηνο επίδομα και την επομενη χρόνια το ίδιο
Όπως τολεγε ο panos ήταν λες και κάποιος μπορεί να κάθεται αιώνια ή να δουλεύει κάνα μήνα και να πάρει επίδομα που δεν ισχύει
Και επίδομα ήταν 400€ δεν μιλάμε και για κάνα φοβερό ποσο

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 17 Μάιος 2022, 13:50

taliban έγραψε:
17 Μάιος 2022, 08:35
killzone έγραψε:
17 Μάιος 2022, 02:04
taliban έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:19


Δεν ξέρω τι γίνεται Λάρισα.
Πάντως έχει τους περισσότερους μελισσοκόμους στην Θεσσαλία.
Ωραιο μερος η Θεσσαλια μακαρι να ειχα την ευκαιρια απο μικρος να μεινω εκει anyway

Εχω βαλθει εδω κ καιρο σε σκεψεις να ξεκινησω με την μελισσοκομια για προσωπικο οφελος δεν με ενδιαφερει το εμποριο γιατι δεν διαθετω καν βανακι...δεν ξερω απο που να ξεκινησω μου λενε για κατι σεμιναρια αλλα τωρα ακυρωθηκε ειμαι σε φαση στο τσακ να χτυπησω 2 μελισσιες κ να ξεκινησω ετσι χυμα για πλακα κ επειτα βλεπουμε :lol:
Η γνώμη μου είναι,
Οπότε έχεις χρόνο βρες έναν παλιό μελισσοκόμο να σου δείξει βασικά πράγματα να τα χειρίζεσαι. Πριν αγορασεις τα μελισσια.
Δώσε βάση στις ασθένειες ( συγκεκριμένα στην βαρροα ) .
Και τα σεμινάρια αρχικά είναι καλή αρχή.
Και βιβλία να σου πω το βράδυ.

Βήμα βήμα.

Καλύτερα λίγα μελισσια και δυνατά να σου αποδίδουν για το σπίτι αντε και να δώσεις κιόλας σε μια καλή χρονιά πάρα πολλά και άδεια.

Καλή αρχή.
Οοκ ευχαριστω...

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 17 Μάιος 2022, 13:54

stergiosbik έγραψε:
17 Μάιος 2022, 08:51
taliban έγραψε:
17 Μάιος 2022, 01:19
killzone έγραψε:
16 Μάιος 2022, 23:20


κλασσικα....στην Λαρισα πως πανε τα πραγματα ; τα ξυνουν ;
Δεν ξέρω τι γίνεται Λάρισα.
Πάντως έχει τους περισσότερους μελισσοκόμους στην Θεσσαλία.
Ειδικά στον νομό Λάρισας έχει γίνει,τώρα πια έχει μειωθεί κάπως αλλά είναι υπαρκτό ακόμα,της πουτανας με τις επιδοτήσεις.
Μιλάμε ρε παιδιά για χοντρό χρήμα.
Και όλοι,μα όλοι,έκαναν συγκεκριμένα πράγματα.
Αγορα όσο το δυνατόν πιο ακριβής Μερσεντές,ΒΜW για να πουλήσουν μούρη στο χωριό,αγορά πανάκριβου τρακτέρ ( επίσης για τον ίδιο λόγο) που μόνο του όργωνε για πλάκα καμμία χιλιαρια στρέμματα και φυσικά αγορά πολυτελούς διαμερίσματος-διαμερισματων στην πόλη ασχετως αν το χωριό τους απείχε μόνο 5-10 χλμ από την πόλη!
Και δεν λέω για ανθρώπους με καμμία 500αρια στρέμματα.
Ακόμη και αυτοί που είχαν 70-80+ στρέμματα έκαναν αυτό το πράγμα.
Φυσικά κανείς τους δεν δούλευε πραγματικά.
Ελάχιστοι εμπαιναν στην διαδικασία να ασχοληθούν με το χωράφι που σε πραγματικό χρόνο απασχόλησης ήθελε δεν ήθελε 30-40 εργάσιμες μέρες/χρόνο.
Φουλ Αλβανοί.
Αυτο με τα πολυτελες αμαξια τρακτερια επενδυσεις σε φωτοβολταικα κοκ γινονται διοτι αν δεν αγορασεις κατι θα σου τα παρει η εφορια...δεν φταινε οι ανθρωποι το συστημα φταει που σε εχει βαλει σε αυτο το τρυπακι...

κατα τα αλλα συμφωνω η Λαρισα παιζει πολυ ξεπλυμα χρηματων κ εμπλεκονται πολιτικα προσωπα

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 20 Μάιος 2022, 10:40

:o:o:_::-?


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 26 Μάιος 2022, 02:13

https://www.neakriti.gr/article/kriti/l ... -to-thema/

Εδώ μας εχουν φτασει
Ουτε οι Πακιστανοι δε θελουν να ερχονται στην Ελλαδα

Μονη λυση ταξιδι του Μηταρακη στο Μπαγκλαντες με την αρμαδα φερι μποτ "Σκοπελιτης" "Μιχαλάκης ΙΙ" και "Παναγια Τρυπητη" για μεταφορα εργατων

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Η ...τσα που έρχεται στον πρωτογενή τομέα θα είναι άνευ προηγούμενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 26 Μάιος 2022, 07:06

Λογικά χιλιάδες χρυσαυγίτες, και φασιστοσπέρματα θα τρέξουν για δουλειά στα θερμοκήπια τωρα που φεύγουν οι ξένοι που τους έπαιρναν τις δουλειές.
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών