Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Μάιος 2022, 10:06

Σαφώς και είμαι υπέρ της εισόδου της αστυνομίας στα σχολεία.
Αρκεί να καθίσει και στα θρανία μαζί με τους μαθητές.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2022, 10:14

Golden Age έγραψε:
19 Μάιος 2022, 22:25

Μεγαλώνουν οι νεολαίοι με αυτά.

Δεν θέλω να φανταστώ πως μπορεί να επιρρεάσουν τραγούδια όπως αυτά:
Αν έρθει καμμιά νέα οικονομική κρίση
Δεν είμαι σίγουρος ότι η μουσική επηρεάζει τόσο πολύ. Κ μεις κάτι σατανιασμενα μεταλ ακούγαμε αλλά δε γίναμε σατανιστες :102:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 10:22

stavmanr έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:06
Σαφώς και είμαι υπέρ της εισόδου της αστυνομίας στα σχολεία.
Αρκεί να καθίσει και στα θρανία μαζί με τους μαθητές.
το αστείο είναι ότι για να μπεις στη σχολή αστυφυλάκων πλέον χρειάζεσαι περισσότερα μόρια απ'ότι για τις πάλαι ποτέ σχολές κύρους πχ πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ, κ.α.
αλλά συνεχίζεις να αναπαραγάγεις στερεότυπα περί αμόρφωτων μπάτσων λες και ζούμε τη δεκαετία του 70
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2022, 10:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:22
stavmanr έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:06
Σαφώς και είμαι υπέρ της εισόδου της αστυνομίας στα σχολεία.
Αρκεί να καθίσει και στα θρανία μαζί με τους μαθητές.
το αστείο είναι ότι για να μπεις στη σχολή αστυφυλάκων πλέον χρειάζεσαι περισσότερα μόρια απ'ότι για τις πάλαι ποτέ σχολές κύρους πχ πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ, κ.α.
αλλά συνεχίζεις να αναπαραγάγεις στερεότυπα περί αμόρφωτων μπάτσων λες και ζούμε τη δεκαετία του 70
Πάντως το ότι έχουν πιάσει καλή βαθμολογία δε συνεπάγεται και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τους ως άνθρωποι, ειδικά αφού βγουν από τη σχολή. Αυτό ισχύει για όλες τις σχολές, αλλά σε αυτές που αντιμετωπίζουν ειδικές συνθήκες (στρατός-αστυνομία) ενας λόγος παραπάνω

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 20 Μάιος 2022, 10:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:22
stavmanr έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:06
Σαφώς και είμαι υπέρ της εισόδου της αστυνομίας στα σχολεία.
Αρκεί να καθίσει και στα θρανία μαζί με τους μαθητές.
το αστείο είναι ότι για να μπεις στη σχολή αστυφυλάκων πλέον χρειάζεσαι περισσότερα μόρια απ'ότι για τις πάλαι ποτέ σχολές κύρους πχ πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ, κ.α.
αλλά συνεχίζεις να αναπαραγάγεις στερεότυπα περί αμόρφωτων μπάτσων λες και ζούμε τη δεκαετία του 70
Πάντως το ότι έχουν πιάσει καλή βαθμολογία δε συνεπάγεται και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τους ως άνθρωποι, ειδικά αφού βγουν από τη σχολή. Αυτό ισχύει για όλες τις σχολές, αλλά σε αυτές που αντιμετωπίζουν ειδικές συνθήκες (στρατός-αστυνομία) ενας λόγος παραπάνω
Είναι το στυλ της δουλειάς που τους κάνει έτσι όχι η μόρφωση, τα ίδια θα μπορούσες να δεις και σε αξιωματικούς ή ακόμα και σε δικαστές.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 10:33

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:22
stavmanr έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:06
Σαφώς και είμαι υπέρ της εισόδου της αστυνομίας στα σχολεία.
Αρκεί να καθίσει και στα θρανία μαζί με τους μαθητές.
το αστείο είναι ότι για να μπεις στη σχολή αστυφυλάκων πλέον χρειάζεσαι περισσότερα μόρια απ'ότι για τις πάλαι ποτέ σχολές κύρους πχ πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ, κ.α.
αλλά συνεχίζεις να αναπαραγάγεις στερεότυπα περί αμόρφωτων μπάτσων λες και ζούμε τη δεκαετία του 70
Πάντως το ότι έχουν πιάσει καλή βαθμολογία δε συνεπάγεται και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τους ως άνθρωποι, ειδικά αφού βγουν από τη σχολή. Αυτό ισχύει για όλες τις σχολές, αλλά σε αυτές που αντιμετωπίζουν ειδικές συνθήκες (στρατός-αστυνομία) ενας λόγος παραπάνω
είναι η φύση της δουλειάς που μπορεί να τους κάνει πιο σκληρούς, αγροίκους
όπως ο ψυχίατρος που δουλεύει όλη του τη ζωή με τρελούς και σιγά σιγά τρελαίνεται κι αυτός (γνωρίζω προσωπικά τέτοια παραδείγματα)
έτσι και ο μπάτσος που έχει να κάνει διαρκώς με κακοποιά στοιχεία και με εχθρικά προς αυτόν άτομα αλλάζει
αλλά δεν έχει να κάνει με τη μόρφωση αυτό
stare for a long into an abyss and the abyss will stare back at you όπως είχε πει ένας τρελός
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 20 Μάιος 2022, 10:35

Feindflug έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:03
plouf έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:22
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:14
Τώρα δεν ξέρω τι θα κάνουν, προληπτικά κατασταλτικα. Αλλά εγώ βλέπω ούτε ασχολούνται. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να βάλουν μπάτσους στις σχολές, όπου δεν υπάρχουν και θέματα. Όταν έχεις μια κυβέρνηση που λειτουργεί μόνο πολιτικαντικα με ιδεολογικά κολλήματα, αυτό γίνεται.
Γιατι τα τσογλανια που πουλανε πρεζα στα πανεπιστημια η καταστρεφουν την περιουσια των πανεπιστημιων δεν πρεπει να
τα συλαμβανει η πανεπιστημιακη αστυνομια;
Γιατί ρε δικέ μου πρέπει να φτιάξεις αστυνομία για κάθε τομέα του κράτους; Δεν σου φθάνει η κανονική;

Πες ότι θέλεις να διοριστείς και συ και να παίρνεις αναδρομικά με δικαστικές αποφάσεις από συμβάσεις πριν ακόμα γεννηθείς και άσε τα υπόλοιπα.
Σε αυτο δεν εχεις αδικο αλλα για την καταντια της σημερινης Ελλαδας εχει ακεραια την ευθυνη το μπατσοκ και η αρρωστερα και ο
Τσιπροτακης δεν ειναι διατεθιμενος να αλλαξει τα κακως κειμενα ουτε φυσικα και οι απλοι ψηφοφοροι γιατι κακα τα ψεματα φταιμε
και ολοι εμεις. :102:

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2776
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 20 Μάιος 2022, 10:37

Annibas έγραψε:
20 Μάιος 2022, 09:32
Dorian έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:38
Annibas έγραψε:
19 Μάιος 2022, 19:13


Για το Γυμνάσιο εννοούσα βασικά, στο Λύκειο χρησιμοποιούν και άλλες μεθόδους όπως αποβολές ή μένεις στην ίδια τάξη.
δεν υπάρχουν πια αποβολές πάει σχολείο κανονικά και είναι πρακτικά αδύνατο να μείνει στην ίδια τάξη, μόνο με απουσίες και αν δεν πέσουν πιέσεις απειλές να καλυφθούν.
Ευκαιρία τώρα να τα επαναφέρουν όπως τότε που κανένας μαθητής δεν κουνιόταν μπροστά σε καθηγητή μέχρι και την τρίτη Λυκείου. Να μπει μόνιμα αστυνομία όμως στα σχολεία λες και ο ανήλικος είναι από την φύση του κακοποιός είναι αρκετά ακραίο, σε κανένα σκληρό επεισόδιο βεβαίως να πάει κανονικά όπως κάνει με ενήλικους. Οι ανήλικοι που τα κάνουν αυτά είναι κατά κανόνα Ρομά που δεν πάνε σχολείο.
δεν πρόκειται να γίνει τίποτα οπως δεν έγινε τίποτα για την λαθρομετανάστευση. Η δεξιά έχει συμφέρον να μεταθέσει κομμάτι της εκπαίδευσης στον ιδιωτικό τομέα να μασήσουν δικοί της, τι περιμένεις εργοστάσια από την ντόπια αρχουσα τάξη; από τα έτοιμα πχ ενέργεια τρώει. Η αριστερά είναι φουλ ιδεολογικά υπέρ της όλης αυτής αντιαυταρχικής προοδευτικής εκπαίδευσης, ενσωμάτωση αλλοδαπων κλπ. Αν ακούσεις πανεπιστημιακούς παιδαγωγικής τι λένε θα πάθεις σοκ. και συ μου λες για αστυνομία.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 20 Μάιος 2022, 10:40

Που 'σαι ρε Παπαδοπουλε! :lol:

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1245
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 20 Μάιος 2022, 10:41

Dorian έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:37
Annibas έγραψε:
20 Μάιος 2022, 09:32
Dorian έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:38

δεν υπάρχουν πια αποβολές πάει σχολείο κανονικά και είναι πρακτικά αδύνατο να μείνει στην ίδια τάξη, μόνο με απουσίες και αν δεν πέσουν πιέσεις απειλές να καλυφθούν.
Ευκαιρία τώρα να τα επαναφέρουν όπως τότε που κανένας μαθητής δεν κουνιόταν μπροστά σε καθηγητή μέχρι και την τρίτη Λυκείου. Να μπει μόνιμα αστυνομία όμως στα σχολεία λες και ο ανήλικος είναι από την φύση του κακοποιός είναι αρκετά ακραίο, σε κανένα σκληρό επεισόδιο βεβαίως να πάει κανονικά όπως κάνει με ενήλικους. Οι ανήλικοι που τα κάνουν αυτά είναι κατά κανόνα Ρομά που δεν πάνε σχολείο.
δεν πρόκειται να γίνει τίποτα οπως δεν έγινε τίποτα για την λαθρομετανάστευση. Η δεξιά έχει συμφέρον να μεταθέσει κομμάτι της εκπαίδευσης στον ιδιωτικό τομέα να μασήσουν δικοί της, τι περιμένεις εργοστάσια από την ντόπια αρχουσα τάξη; από τα έτοιμα πχ ενέργεια τρώει. Η αριστερά είναι φουλ ιδεολογικά υπέρ της όλης αυτής αντιαυταρχικής προοδευτικής εκπαίδευσης, ενσωμάτωση αλλοδαπων κλπ. Αν ακούσεις πανεπιστημιακούς παιδαγωγικής τι λένε θα πάθεις σοκ. και συ μου λες για αστυνομία.
Ας βάλουν κάποια ιδιωτική security, η αστυνομία η κανονική έχει του κόσμου τις δουλειές να κάνει έξω από τα σχολεία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 11:03

Annibas έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:41
Dorian έγραψε:
20 Μάιος 2022, 10:37
Annibas έγραψε:
20 Μάιος 2022, 09:32


Ευκαιρία τώρα να τα επαναφέρουν όπως τότε που κανένας μαθητής δεν κουνιόταν μπροστά σε καθηγητή μέχρι και την τρίτη Λυκείου. Να μπει μόνιμα αστυνομία όμως στα σχολεία λες και ο ανήλικος είναι από την φύση του κακοποιός είναι αρκετά ακραίο, σε κανένα σκληρό επεισόδιο βεβαίως να πάει κανονικά όπως κάνει με ενήλικους. Οι ανήλικοι που τα κάνουν αυτά είναι κατά κανόνα Ρομά που δεν πάνε σχολείο.
δεν πρόκειται να γίνει τίποτα οπως δεν έγινε τίποτα για την λαθρομετανάστευση. Η δεξιά έχει συμφέρον να μεταθέσει κομμάτι της εκπαίδευσης στον ιδιωτικό τομέα να μασήσουν δικοί της, τι περιμένεις εργοστάσια από την ντόπια αρχουσα τάξη; από τα έτοιμα πχ ενέργεια τρώει. Η αριστερά είναι φουλ ιδεολογικά υπέρ της όλης αυτής αντιαυταρχικής προοδευτικής εκπαίδευσης, ενσωμάτωση αλλοδαπων κλπ. Αν ακούσεις πανεπιστημιακούς παιδαγωγικής τι λένε θα πάθεις σοκ. και συ μου λες για αστυνομία.
Ας βάλουν κάποια ιδιωτική security, η αστυνομία η κανονική έχει του κόσμου τις δουλειές να κάνει έξω από τα σχολεία.
αστυνομία στα σχολεία είναι μια γελοία πολιτική
είναι σαν να σε πονάει το δόντι σου επί μήνες/χρόνια και να παίρνεις κάθε μέρα παυσίπονο αντί να πας στον οδοντίατρο
πέραν τούτου, η αστυνομία έχει πολύ δουλειά να όντως να κάνει, αλλά αν αναλογιστείς το πόσοι αστυνομικοί είναι δεσμευμένοι (βολεμένοι) σε φύλαξη προσώπων και υποδομών, θα καταλάβεις για τι μπουρδελοκράτος μιλάμε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Μάιος 2022, 11:04

Ασέβαστος έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Μάιος 2022, 21:47
Ασέβαστος έγραψε:
19 Μάιος 2022, 20:24


θα εγδερνα τον καθηγητη ζωντανο και τα κρεμουσα το τομαρι του στην πορτα του σχολειου.
Tο ερώτημα είναι το τι θα έκανες αν το παιδί σου έτρωγε μπουκέτα από μαθητές χωρίς να τους έχει καν προκαλέσει.

Θα έκανες καταγγελία στη διεύθυνση του σχολείου; :lol:
μυνηση στην αστυνομια.

επισης, για να μην παρεξηγηθω, και το βρωμοξυλο μια χαρα μπαινει στο προγραμμα απο μια ηλικια και μετα. εκει που δεν σηκωνουμε ποτε χερι, ειναι ας πουμε κατω απο 10, που δεν καταλαβαινει η και εχεις καλες πιθανοτητες σοφρωνισμου με αλλα μεσα. απο τα 15-16 και πανω, μπορει να το σβερκωσεις περιπου οπως θα σβερκωνες εναν ενηλικο. η ηλικια 10-15 ειναι περιπλοκη, και αποφασιζουμε ανα περιπτωση.
Mα το συγκεκριμένο περιστατικό αφορά ούτως ή άλλως σε εφηβικές ηλικίες. Όσο για την ηλικία 10-15 που θα αποφάσιζες "κατά περίπτωση", είτε έριχνες το βρωμόξυλο στον κηδεμόνα είτε στο τέκνο του, εσύ θα ήσουν κατηγορούμενος για κατάφωρη βία.

Και τις μηνύσεις να τις ξεχάσεις. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω δημοσίευμα, που εκτός από καταγγελία στη διεύθυνση του σχολείου έγινε και ενημέρωση του εισαγγελέα.

https://www.in.gr/2022/05/20/greece/kat ... toktonise/

Με λίγα λόγια, με τη συγκεκριμένη νομολογία (και την εφαρμογή της στα εκπαιδευτικά ιδρύματα) δεν υπάρχει λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα. Οπότε, μένουν οι θεωρητικολογίες για τις πηγές της βίας και την αντιμετώπιση των ανήλικων με την προσήκουσα ευαισθησία κλπ κλπ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2022, 11:15

Αυτά για ξυλικια κ μηνύσεις είναι παπαριες. Σιγά μην τα βάλεις με συμμορίες καυλωμενων 15χρονων που πραγματικά μπορεί να σε μαχαιρωσουν, έχεις κ ένα παιδί να μεγαλώσεις. Ή με τον πατέρα τους που για τις περιοχές αυτές ίσως είναι κάνα ντιλερι ο ιδιος. Μήνυση = θα τους αερισεις τα φρύδια.

Πρακτικά απλά αλλάζεις περιοχή ή το στέλνεις ιδιωτικό. Τα άλλα είναι ψευτομαγκιες από φλώρους που άμα δουν κάνα πρεζακι αλλάζουν πεζοδρόμιο :g030:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21453
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 11:22

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:15
Αυτά για ξυλικια κ μηνύσεις είναι παπαριες. Σιγά μην τα βάλεις με συμμορίες καυλωμενων 15χρονων που πραγματικά μπορεί να σε μαχαιρωσουν, έχεις κ ένα παιδί να μεγαλώσεις. Ή με τον πατέρα τους που για τις περιοχές αυτές ίσως είναι κάνα ντιλερι ο ιδιος. Μήνυση = θα τους αερισεις τα φρύδια.

Πρακτικά απλά αλλάζεις περιοχή ή το στέλνεις ιδιωτικό. Τα άλλα είναι ψευτομαγκιες από φλώρους που άμα δουν κάνα πρεζακι αλλάζουν πεζοδρόμιο :g030:
πάντως επειδή μεγάλωσα και συνεχίζω να ζω στα κάτω πατήσια (στο σχολείο του 14χρονου παιδιού πχ έπαιζα μπάλα καθημερινά) και στο δικό μου σχολείο η βία ήταν μια συνηθισμένη καθημερινότητα και μιλάμε τώρα τέλη 90s αρχές 00s
θέλω να πω, ήδη 25 χρόνια τώρα πέφτει ξύλο και μαχαιριές. έχω δύο κολλητούς φίλους που ο ένας είχε μαχαιρωθεί -στο χέρι ευτυχώς- και τον άλλον τον είχαν κυνηγήσει με μαχαίρι. εμένα με είχαν στριμώξει κάποτε όταν ήμουν 13 αλλά για καλή μου τύχη είχα ένα φιλαράκι που στεκόταν πιο κάτω που τους ήξερε και τους είπε να με αφήσουν εμένα. έτσι ήταν η γειτονιά κι απ'ότι φαίνεται έτσι συνεχίζει να είναι
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2022, 11:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:15
Αυτά για ξυλικια κ μηνύσεις είναι παπαριες. Σιγά μην τα βάλεις με συμμορίες καυλωμενων 15χρονων που πραγματικά μπορεί να σε μαχαιρωσουν, έχεις κ ένα παιδί να μεγαλώσεις. Ή με τον πατέρα τους που για τις περιοχές αυτές ίσως είναι κάνα ντιλερι ο ιδιος. Μήνυση = θα τους αερισεις τα φρύδια.

Πρακτικά απλά αλλάζεις περιοχή ή το στέλνεις ιδιωτικό. Τα άλλα είναι ψευτομαγκιες από φλώρους που άμα δουν κάνα πρεζακι αλλάζουν πεζοδρόμιο :g030:
πάντως επειδή μεγάλωσα και συνεχίζω να ζω στα κάτω πατήσια (στο σχολείο του 14χρονου παιδιού πχ έπαιζα μπάλα καθημερινά) και στο δικό μου σχολείο η βία ήταν μια συνηθισμένη καθημερινότητα και μιλάμε τώρα τέλη 90s αρχές 00s
θέλω να πω, ήδη 25 χρόνια τώρα πέφτει ξύλο και μαχαιριές. έχω δύο κολλητούς φίλους που ο ένας είχε μαχαιρωθεί -στο χέρι ευτυχώς- και τον άλλον τον είχαν κυνηγήσει με μαχαίρι. εμένα με είχαν στριμώξει κάποτε όταν ήμουν 13 αλλά για καλή μου τύχη είχα ένα φιλαράκι που στεκόταν πιο κάτω που τους ήξερε και τους είπε να με αφήσουν εμένα. έτσι ήταν η γειτονιά κι απ'ότι φαίνεται έτσι συνεχίζει να είναι
Ναι αλλά εδώ δε μιλάμε για το πώς αντιμετωπίζεις την κατάσταση ως 13χρονος αλλά ως γονέας 13χρονου που τον μαχαίρωσαν-εδειραν κτλ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών