Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Μάιος 2022, 11:28

έργο_μακέτο έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:39
Με την αμερικανοποίηση της κοινωνίας προς τα κει οδεύουμε. Μπάτσοι και gangsters στις φτωχογειτονιές. Παρακμή.
Και οι δεξιοί κλειδαμπαρωμένοι στα σπίτια τους να κάνουν προσευχές. Η στις βίλες τους να κάνουν business. Διότι, we mind our business bro.
:+1:

Και ειναι απλως θεμα χρονου να αρχισουν τα shootings στα σχολεια...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 11:29

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:15
Αυτά για ξυλικια κ μηνύσεις είναι παπαριες. Σιγά μην τα βάλεις με συμμορίες καυλωμενων 15χρονων που πραγματικά μπορεί να σε μαχαιρωσουν, έχεις κ ένα παιδί να μεγαλώσεις. Ή με τον πατέρα τους που για τις περιοχές αυτές ίσως είναι κάνα ντιλερι ο ιδιος. Μήνυση = θα τους αερισεις τα φρύδια.

Πρακτικά απλά αλλάζεις περιοχή ή το στέλνεις ιδιωτικό. Τα άλλα είναι ψευτομαγκιες από φλώρους που άμα δουν κάνα πρεζακι αλλάζουν πεζοδρόμιο :g030:
πάντως επειδή μεγάλωσα και συνεχίζω να ζω στα κάτω πατήσια (στο σχολείο του 14χρονου παιδιού πχ έπαιζα μπάλα καθημερινά) και στο δικό μου σχολείο η βία ήταν μια συνηθισμένη καθημερινότητα και μιλάμε τώρα τέλη 90s αρχές 00s
θέλω να πω, ήδη 25 χρόνια τώρα πέφτει ξύλο και μαχαιριές. έχω δύο κολλητούς φίλους που ο ένας είχε μαχαιρωθεί -στο χέρι ευτυχώς- και τον άλλον τον είχαν κυνηγήσει με μαχαίρι. εμένα με είχαν στριμώξει κάποτε όταν ήμουν 13 αλλά για καλή μου τύχη είχα ένα φιλαράκι που στεκόταν πιο κάτω που τους ήξερε και τους είπε να με αφήσουν εμένα. έτσι ήταν η γειτονιά κι απ'ότι φαίνεται έτσι συνεχίζει να είναι
Ναι αλλά εδώ δε μιλάμε για το πώς αντιμετωπίζεις την κατάσταση ως 13χρονος αλλά ως γονέας 13χρονου που τον μαχαίρωσαν-εδειραν κτλ
όπως το αντιμετώπισαν οι δικοί μας οι γονείς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
δεν είναι στο χέρι των γονιών να αλλάξουν τη κατάσταση και δεν έχουν καμία δυνατότητα να προστατέψουν επαρκώς το παιδί
μόνο ίσως να αλλάξεις γειτονιά
τα προβλήματα αυτά δεν είναι μεμονωμένα, είναι δομικά και δεν είναι καν στο χέρι της εκάστοτε κυβέρνησης να τα επιλύσει αν θες την άποψή μου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 11:30

έργο_μακέτο έγραψε:
20 Μάιος 2022, 08:39
Με την αμερικανοποίηση της κοινωνίας προς τα κει οδεύουμε. Μπάτσοι και gangsters στις φτωχογειτονιές. Παρακμή.
Και οι δεξιοί κλειδαμπαρωμένοι στα σπίτια τους να κάνουν προσευχές. Η στις βίλες τους να κάνουν business. Διότι, we mind our business bro.
ακριβώς!
γι'αυτό και λέω ότι τα προβλήματα είναι δομικής φύσεως και δεν είναι στο χέρι των κυβερνήσεων να τα αντιμετωπίσουν γιατί πηγάζουν από υπερενθικές διαδικασίες
το πρόβλημα είναι ο παγκοσμιοποιημένος καταναλωτικός καπιταλισμός που μεταμορφώνει τις παραδοσιακές κοινωνίες σε ατομικιστικές ζούγκλες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 20 Μάιος 2022, 11:32

βοθρατζης έγραψε:
19 Μάιος 2022, 17:27
Οι καθηγητές και η διεύθυνση του σχολείου διαβεβαιώνουν πως δεν είχαν παρατηρήσει το παραμικρό. Δήλωσαν πλήρη άγνοια για επεισόδια ξυλοδαρμού που έχουν καταγραφεί έναν χρόνο τώρα και που συνέβησαν σε κοινή θέα στο προαύλιο, μπροστά στα μάτια άλλων μαθητών.
Ναι εντάξει...αλλού οι πιπες σας.

Η σχολική αστυνομια ειναι πλέον απαραίτητη στα σχολεία. Οι νταήδες συνεχίζουνε να εκφοβίζουνε και να ασκουνε ψυχολογικο και όχι μόνο πόλεμο σε αλλα παιδιά επειδή πολύ απλά δεν τιμωρούνται ενώ και οι καθηγητές αδιαφορούνε. Αν μάλιστα ήμασταν Αμερική παιζει τα παιδια που δέχονται εκφοβισμο να μπαιναν στην τάξη με κανενα M16 και να γαζώναν τους νταήδες. Και εγώ έχω περάσει "bullying" ένα φεγγάρι και ξέρω σε τι ψυχολογική κατάσταση μπορούνε να σε φέρουνε κάποια σκατόπαιδια, βέβαια στην περιπτωση μου πλάκωσα έναν στο ξύλο και σταμάτησε να με ενοχλεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 20 Μάιος 2022, 11:39, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2022, 11:35

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:29

όπως το αντιμετώπισαν οι δικοί μας οι γονείς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
δεν είναι στο χέρι των γονιών να αλλάξουν τη κατάσταση και δεν έχουν καμία δυνατότητα να προστατέψουν επαρκώς το παιδί
μόνο ίσως να αλλάξεις γειτονιά
τα προβλήματα αυτά δεν είναι μεμονωμένα, είναι δομικά και δεν είναι καν στο χέρι της εκάστοτε κυβέρνησης να τα επιλύσει αν θες την άποψή μου
Ναι αυτό έγραψα κ γω

Αλλάζεις γειτονιά, το στέλνεις ιδιωτικό (αν μπορείς) :102:
Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις ως γονέας
axilmar έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:28

Και ειναι απλως θεμα χρονου να αρχισουν τα shootings στα σχολεια...
Όχι κ ούτε χρειάζεται. Τι να το κάνουν το όπλο οι συμμορίες όταν έχουν μαχαιρι;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Μάιος 2022, 11:36

Αλιόσα έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:32
βοθρατζης έγραψε:
19 Μάιος 2022, 17:27
Οι καθηγητές και η διεύθυνση του σχολείου διαβεβαιώνουν πως δεν είχαν παρατηρήσει το παραμικρό. Δήλωσαν πλήρη άγνοια για επεισόδια ξυλοδαρμού που έχουν καταγραφεί έναν χρόνο τώρα και που συνέβησαν σε κοινή θέα στο προαύλιο, μπροστά στα μάτια άλλων μαθητών.
Ναι εντάξει...

Η σχολική αστυνομια ειναι πλέον απαραίτητη στα σχολεία.
Χρειαζεται και καποια διαβαθμιση των περιοχων. Δεν ειναι ολες οι περιοχες ιδιες. Δεν χρειαζονται αστυνομικοι σε ολα τα σχολεια.

Η αστυνομευση θα πρεπει επισης να συνεχιστει και εκτος σχολειου. Εαν προστατευτει ενας μαθητης απο αστυνομικους σε μια συμπλοκη μεσα στο σχολειο, κατα 99% ο μαθητης αυτος θα στοχοποιηθει και θα του επιτεθουν εξω απο το σχολειο.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 11:37

Αλιόσα έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:32
βοθρατζης έγραψε:
19 Μάιος 2022, 17:27
Οι καθηγητές και η διεύθυνση του σχολείου διαβεβαιώνουν πως δεν είχαν παρατηρήσει το παραμικρό. Δήλωσαν πλήρη άγνοια για επεισόδια ξυλοδαρμού που έχουν καταγραφεί έναν χρόνο τώρα και που συνέβησαν σε κοινή θέα στο προαύλιο, μπροστά στα μάτια άλλων μαθητών.
Ναι εντάξει...

Η σχολική αστυνομια ειναι πλέον απαραίτητη στα σχολεία.
η σχολική αστυνομία είναι ένα ψευτο-παυσίπονο που το πιο πιθανό είναι να δημιουργήσει ακόμη περισσότερα προβλήματα από αυτά που προτίθεται να λύσει
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Μάιος 2022, 11:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:29

όπως το αντιμετώπισαν οι δικοί μας οι γονείς, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
δεν είναι στο χέρι των γονιών να αλλάξουν τη κατάσταση και δεν έχουν καμία δυνατότητα να προστατέψουν επαρκώς το παιδί
μόνο ίσως να αλλάξεις γειτονιά
τα προβλήματα αυτά δεν είναι μεμονωμένα, είναι δομικά και δεν είναι καν στο χέρι της εκάστοτε κυβέρνησης να τα επιλύσει αν θες την άποψή μου
Ναι αυτό έγραψα κ γω

Αλλάζεις γειτονιά, το στέλνεις ιδιωτικό (αν μπορείς) :102:
Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις ως γονέας
axilmar έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:28

Και ειναι απλως θεμα χρονου να αρχισουν τα shootings στα σχολεια...
Όχι κ ούτε χρειάζεται. Τι να το κάνουν το όπλο οι συμμορίες όταν έχουν μαχαιρι;
α) Τα school shootings δεν γινονται στις ΗΠΑ απο συμμοριες.

β) τα μαχαιρια καποια στιγμη θα αναβαθμιστουν σε οπλα. "Οπως Αμερικη!"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Μάιος 2022, 11:42

axilmar έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:37

α) Τα school shootings δεν γινονται στις ΗΠΑ απο συμμοριες.

β) τα μαχαιρια καποια στιγμη θα αναβαθμιστουν σε οπλα. "Οπως Αμερικη!"
Δεν κατάλαβα, εννοείς φάση columbine? Δεν έχουμε τόσο χύμα όπλα εδώ. Ακόμα κ ο πατέρας ντιλερι θα φρικαρε άμα έβρισκε κάνα γκανι στον έφηβο γιο του

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Μάιος 2022, 11:42

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:15
Αυτά για ξυλικια κ μηνύσεις είναι παπαριες. Σιγά μην τα βάλεις με συμμορίες καυλωμενων 15χρονων που πραγματικά μπορεί να σε μαχαιρωσουν, έχεις κ ένα παιδί να μεγαλώσεις. Ή με τον πατέρα τους που για τις περιοχές αυτές ίσως είναι κάνα ντιλερι ο ιδιος. Μήνυση = θα τους αερισεις τα φρύδια.

Πρακτικά απλά αλλάζεις περιοχή ή το στέλνεις ιδιωτικό. Τα άλλα είναι ψευτομαγκιες από φλώρους που άμα δουν κάνα πρεζακι αλλάζουν πεζοδρόμιο :g030:
πάντως επειδή μεγάλωσα και συνεχίζω να ζω στα κάτω πατήσια (στο σχολείο του 14χρονου παιδιού πχ έπαιζα μπάλα καθημερινά) και στο δικό μου σχολείο η βία ήταν μια συνηθισμένη καθημερινότητα και μιλάμε τώρα τέλη 90s αρχές 00s
θέλω να πω, ήδη 25 χρόνια τώρα πέφτει ξύλο και μαχαιριές. έχω δύο κολλητούς φίλους που ο ένας είχε μαχαιρωθεί -στο χέρι ευτυχώς- και τον άλλον τον είχαν κυνηγήσει με μαχαίρι. εμένα με είχαν στριμώξει κάποτε όταν ήμουν 13 αλλά για καλή μου τύχη είχα ένα φιλαράκι που στεκόταν πιο κάτω που τους ήξερε και τους είπε να με αφήσουν εμένα. έτσι ήταν η γειτονιά κι απ'ότι φαίνεται έτσι συνεχίζει να είναι
Αθήνα. Πολιτισμός.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 20 Μάιος 2022, 11:43

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:42
axilmar έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:37

α) Τα school shootings δεν γινονται στις ΗΠΑ απο συμμοριες.

β) τα μαχαιρια καποια στιγμη θα αναβαθμιστουν σε οπλα. "Οπως Αμερικη!"
Δεν κατάλαβα, εννοείς φάση columbine? Δεν έχουμε τόσο χύμα όπλα εδώ. Ακόμα κ ο πατέρας ντιλερι θα φρικαρε άμα έβρισκε κάνα γκανι στον έφηβο γιο του
Δεν εχουμε οντως, αλλα μπορουν να βρουνε. Και η "ελευθερη αγορα" παντα φροντιζει εαν υπαρχει ζητηση.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2022, 11:44

stavmanr έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:42
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:15
Αυτά για ξυλικια κ μηνύσεις είναι παπαριες. Σιγά μην τα βάλεις με συμμορίες καυλωμενων 15χρονων που πραγματικά μπορεί να σε μαχαιρωσουν, έχεις κ ένα παιδί να μεγαλώσεις. Ή με τον πατέρα τους που για τις περιοχές αυτές ίσως είναι κάνα ντιλερι ο ιδιος. Μήνυση = θα τους αερισεις τα φρύδια.

Πρακτικά απλά αλλάζεις περιοχή ή το στέλνεις ιδιωτικό. Τα άλλα είναι ψευτομαγκιες από φλώρους που άμα δουν κάνα πρεζακι αλλάζουν πεζοδρόμιο :g030:
πάντως επειδή μεγάλωσα και συνεχίζω να ζω στα κάτω πατήσια (στο σχολείο του 14χρονου παιδιού πχ έπαιζα μπάλα καθημερινά) και στο δικό μου σχολείο η βία ήταν μια συνηθισμένη καθημερινότητα και μιλάμε τώρα τέλη 90s αρχές 00s
θέλω να πω, ήδη 25 χρόνια τώρα πέφτει ξύλο και μαχαιριές. έχω δύο κολλητούς φίλους που ο ένας είχε μαχαιρωθεί -στο χέρι ευτυχώς- και τον άλλον τον είχαν κυνηγήσει με μαχαίρι. εμένα με είχαν στριμώξει κάποτε όταν ήμουν 13 αλλά για καλή μου τύχη είχα ένα φιλαράκι που στεκόταν πιο κάτω που τους ήξερε και τους είπε να με αφήσουν εμένα. έτσι ήταν η γειτονιά κι απ'ότι φαίνεται έτσι συνεχίζει να είναι
Αθήνα. Πολιτισμός.
ναι η Αθήνα είναι μόνο :lol:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Μάιος 2022, 11:46

Μόνη λύση μια εσωσχολική σύσταση Ντερζινσκικής οργάνωσης απο μαθητές (έστω και με εξωσχολική βοήθεια) που θα ασκούν συστηματικά ανελέητο μπουλινγκ κατά των bullies. Όλων αυτών των καθαρμάτων που στοχοποιούν συμμαθητές τους με σωματικές ή/και ψυχολογικές ιδιαιτερότητες.

Αρχές γυμνασίου ήμουν κι εγώ όταν πρώτη φορά άρπαξα τον νταή του σχολείου και τον σέρβιρα μέσα σε κάδο σκουπιδιών. Μιλάμε για τόσο αγέλη η φάση, που αν χτυπήσεις τον αρχηγό τους οι άλλοι κανουν αυτόματα πίσω. Ακριβώς σαν τα σκυλιά, που αν υποτάξεις τον αρχηγό της αγέλης αυτομάτως υποτάσσεις και τα υπόλοιπα σκυλιά.
Δεν θελω να το παινευτώ, αλλά εκτοτε ήμουν αυτός που ανεπίσημα δημιουργησα εστω και καταλάθος μια τέτοια ομάδα αντι-μπούλινγκ. Με ακολουθησαν αμεσως κι άλλα άτομα. Το σχολείο μου απο κωλοχανείο, άρχισε να μετατρέπεται σε υπόδειγμα. Στην γ' γυμνασίου ψηφίστηκα και προεδρος 15μελούς :lol:

Μόνο τέτοια αξίζουν στα μαλακισμένα. Να μην υποκύπτεις στους εκβιασμούς τους και να τους πληρώνεις με το ίδιο νόμισμα.

Α, και τέτοια...

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 20 Μάιος 2022, 11:50

vantono έγραψε:
20 Μάιος 2022, 11:46
Α, και τέτοια...
τον σαπισε με τη σιδερογροθιά :lol:

"The most effective anti-bullying campaign I’ve ever seen." :lol:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Είναι καιρός να μπει στα σχολεία σχολική αστυνομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Μάιος 2022, 11:55

If you ever bully or hurt anybody again, I'll come back and buttfuck your father with your mom's headless corpse on this goddamn lawn. :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών