Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 26 Μάιος 2022, 07:35

Ξερω κατι παιδια που φτιαξανε ηλεκτρικα αμαξακια κ τα φορτιζουν με ηλιακα πανελ η αυτονομια τους ειναι 80χλμ μια χαρα αν σκεφτει κανεις οτι κοστισε 1000€ για απλες μετακινησεις

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 26 Μάιος 2022, 07:40

unholydiver έγραψε:
24 Μάιος 2022, 19:52
Στύγιος έγραψε:
24 Μάιος 2022, 19:51
Μητσοτάκη ΓΑΜΙΕΣΑΙ ,θα το δεις και στις εκλογές ιδρυματικέ , ψυχανώμαλε,τουρίστα.
:+1:
Και εσύ Τσίπρα γαμιέσαι για να μην ξεχνιόμαστε :003:
Οι Έλληνες είναι πλούσιοι λέει Βασιλακόπουλος που υποστήριζε και υποστηρίζει Μητσοτάκη.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7205
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 26 Μάιος 2022, 08:05

Γιατι ανεβηκε η τιμη της βενζινης?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23056
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Μάιος 2022, 08:12

Unique έγραψε:
26 Μάιος 2022, 08:05
Γιατι ανεβηκε η τιμη της βενζινης?
Καύσιμα: Γιατί όταν η τιμή του πετρελαίου διεθνώς πέφτει δεν μειώνονται και οι τιμές στα πρατήρια (video)

Οι τιμές του πετρελαίου διεθνώς μπορεί να μειώνονται, αλλά εάν δεν περάσει η μείωση αυτή και στα τιμολόγια αγοράς των βενζινοπωλών, δεν θα είναι φθηνότερη η βενζίνη στα πρατήρια, είπε το πρωί μιλώντας στην ΕΡΤ η πρόεδρος του Συλλόγου Βενζινοπωλών Αττικής Μαρία Ζιάγκα.

Την ερώτηση «γιατί όταν ακριβαίνει το βαρέλι διεθνώς, η αυξημένη τιμή περνάει αμέσως στον καταναλωτή κι όταν η τιμή του βαρελιού διεθνώς μειώνεται η τιμή στα πρατήρια παραμένει υψηλή» να την απευθύνετε στα διυλιστήρια, κι όχι σε εμένα, κι εγώ την ίδια απορία έχω, είπε η κ. Ζιάγκα. Εκεί να κάνετε ρεπορτάζ και να απευθύνετε ερωτήσεις.
Τις ίδιες ερωτήσεις απευθύνω κι εγώ στην κυβέρνηση, είπε. Οι εταιρίες πάνε κι εκτελωνίζουν το καύσιμο ξέροντας ότι θα ανέβει η τιμή, για να επωφεληθούν την διαφορά.

Όσοι πρατηριούχοι είναι παραβάτες του νόμου, να τιμωρηθούν, οι υπόλοιποι τηρούμε το πλαφόν με ευλάβεια, είπε. Αυτοί που παραβατούν πουλάνε κάτω από τις τιμές διυλιστηρίου και η κυβέρνηση πρέπει να διερευνήσει τι κρύβεται εκεί, γιατί μπορούν και το κάνουν αυτό.

Όπου υπάρχει δόλος πρέπει να τιμωρείται. Έχουμε αθέμιτο ανταγωνισμό εμείς οι σωστοί βενζινάδες και κλέβουν και το κράτος στον φόρο και στο ΦΠΑ, είπε.

Οι διαφορές στις τιμές ανά πρατήριο οφείλονται στην διαφορετική τιμολογιακή πολιτική που εφαρμόζουν οι εταιρίες διανομής, είπε.

Δεν νομίζω να πέσουν άμεσα οι τιμές. Για να γίνει αυτό, πρέπει να έρθει μια ισορροπία στα διυλιστήρια για να φαίνεται αμέσως η διακύμανση της τιμής στα πρατήρια.

Ο βενζινάς είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης, είναι ο φοροεισπράκτορας των εταιρειών.
Οι αρχές έχουν την ευθύνη να συλλάβουν όλους αυτούς που παρανομούν. Να μπουν στο Παρατηρητήριο Τιμών και να ελέγχουν τις τιμές, εάν είναι ίδιες στο Παρατηρητήριο και ίδιες στο πρατήριο, κατέληξε.
https://www.ertnews.gr/eidiseis/oikonom ... ria-video/
Ζούμε σε μια οικονομία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Μάιος 2022, 17:49

30 ευρώ βενζίνη σήμερα =13 και κάτι ψιλά λίτρα ( τιμή 2,27) .Ανταλλάξαμε με τον βενζινά βλέμματα απόγνωσης..


Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Πάνω από 2,60 η βενζίνη.Μητσοτάκη.......ξέρεις εσύ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 30 Μάιος 2022, 18:02

Γω αύριο δε θα πληρώσω ΕΝΦΙΑ , δεν έχω. Πλήρωσα λογαριασμούς και μετατίθεται για τέλος Ιουνίου με πρόστιμο 1/100.
Ελπίζω επίσης σε παράταση υποβολής φορολογικών δηλώσεων,1/7 έχει υποβάλει μέχρι τώρα. Για Ιούλιο το βλέπω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών