ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 25 Μάιος 2022, 16:13



Αφιερωμενο στους διαφορους αχρηστοαγραμματους.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 25 Μάιος 2022, 16:16

Προλαβαινω τους αχρηστοαγραμματους :

ναι αλλα δεν μειωσε τον φορο στα καυσιμαααααργκκχχχ
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 25 Μάιος 2022, 16:17

Πότε θα 'χουμε εκλογές;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 25 Μάιος 2022, 16:20

Με λιγα λογια,στα 10 χιλιαρικα που κερδιζε ενας μισθωτος, η ΝΔ του αφηνει 400 ευρω επιπλεον στην τσεπη μονο απο τις μειωσεις φορων.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11861
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Μάιος 2022, 16:26

Ανοίγω asap άλλο τραπεζικο λογαριασμό για να μπαίνουν οι φοροελαφρυνσεις .
Να ξέρουμε τι μας γίνεται.
Να βλέπουμε τι μας δίνει ο κουλης.

ΕΥΓΕ ΚΟΥΛΗ.
ΚΟΥΛΗΗΗΗΗ ΔΩΣΕ ΠΡΑΜΑ ΣΤΟ ΛΑΟ.
ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 25 Μάιος 2022, 16:29

taliban έγραψε:
25 Μάιος 2022, 16:26
Ανοίγω asap άλλο τραπεζικο λογαριασμό για να μπαίνουν οι φοροελαφρυνσεις .
Να ξέρουμε τι μας γίνεται.
Να βλέπουμε τι μας δίνει ο κουλης.

ΕΥΓΕ ΚΟΥΛΗ.
ΚΟΥΛΗΗΗΗΗ ΔΩΣΕ ΠΡΑΜΑ ΣΤΟ ΛΑΟ.
ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.
Ο κλασσικος καφενοβιος οταν δεν του αρεσουν τα στοιχεια.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.


Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18495
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 25 Μάιος 2022, 16:36

Εμπεδοκλα τραυλε ψηφα Τσιπρα για να εχεις τους φορους του 19 αφου γουσταρεις (δηλαδη και τον φορο στα καυσιμα που αυξησε ο Τσιπρας)
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Μάιος 2022, 17:09

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Μάιος 2022, 16:33
Εικόνα
:goodpost:
Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Αλλά έρχεται και το γλυκό.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Μάιος 2022, 17:10

«Ο συντελεστής για τις επιχειρήσεις διαμορφώθηκε στο 22% το 2021 από 28% το 2019, αλλά στους επιτηδευματίες η Ελλάδα επιβάλει ετήσιο Τέλος 650 ευρώ, ανεξαρτήτως αν δημιούργησαν κέρδη ή όχι και πάνω από το φόρο εισοδήματος και άλλους φόρους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολύ υψηλούς πραγματικούς φορολογικούς συντελεστές, σε επιχειρήσεις με χαμηλό τζίρο και λειτουργεί ως φραγμός στην επιχειρηματικότητα», σημειώνει η Κομισιόν, καλώντας τις Ελληνικές Αρχές να επαναξιολογήσουν το πλαίσιο!

Σύμφωνα με τις Βρυξέλλες, η επαναξιολόγηση του Τέλους Επιτηδεύματος, που δημιουργεί πρόσθετες δυσκολίες στους επαγγελματίες, θα μπορούσε να βελτιώσει τη δομή των φορολογικών τους βαρών, να ενθαρρύνει τη φορολογική αυτοσυμμόρφωση (δηλαδή να περιορίσει τη φοροδιαφυγή) και να υποστηρίξει τις επενδύσεις. Αυτό που δεν λέει η Κομισιόν είναι το πώς θα καλυφθεί το κόστος των περίπου 350 εκ ευρώ, που αποδίδει το Τέλος στον Κρατικό Προϋπολογισμό.

Ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα είναι και τα συγκριτικά στοιχεία, που παραθέτει στην Έκθεση Αξιολόγησης του Προγράμματος Σταθερότητας, αναφορικά με τη δομή της φορολογίας στην Ελλάδα. Από εκεί προκύπτει ότι ενώ η Ελλάδα βρίσκεται κοντά στον ευρωπαϊκό μέσο όρο, όσον αφορά στη φορολογία εισοδήματος των εργαζομένων, παραμένει χαώδης η διαφορά στην απόδοση της φορολογίας των ακινήτων. Έτσι, ενώ οι φόροι στην ακίνητη περιουσία αντιστοιχούν κατά μέσο όρο στο 1,2% του ΑΕΠ, στην Ελλάδα διαμορφώνονται στο 2,6%!"

Γιώργος Παππούς - iefimerida
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19518
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 25 Μάιος 2022, 17:11

Εγώ πάντως όντως ωφελήθηκα από τις αλλαγές στον φόρο εισοδήματος.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 25 Μάιος 2022, 17:18

Για βαλε μας τωρα και το ελλειμα και το χρεος

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Μάιος 2022, 17:19

"Καλές αλλά όχι αρκετές, χαρακτηρίζει επί της ουσίας τις μεταρρυθμίσεις στη Δημόσια Διοίκηση η Κομισιόν και “καρφώνει” την αύξηση του μη μόνιμου προσωπικού.“Η Ελλάδα συνεχίζει να κάνει βήματα προς τον εκσυγχρονισμό της Δημόσιας Διοίκησης, αλλά η συνολική απόδοση παραμένει χαμηλή, κάτι που οφείλεται εν μέρει στην πρόκληση να προσελκύσει και να διατηρήσει στελέχη ειδικού βάρους”, επισημαίνει στην Έκθεση Αξιολόγησης του Προγράμματος Σταθερότητας και στην Έκθεση Μακροοικονομικών Ανισορροπιών η Κομισιόν, εστιάζοντας στη συνέχεια στη… ρίζα του κακού.

Η μισθολογική δαπάνη στο δημόσιο τομέα παραμένει συγκριτικά υψηλή. Αν και το μέγεθος του δημόσιου τομέα της Ελλάδας έχει μειωθεί από το 2010, το μισθολογικό κονδύλι παραμένει πάνω από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο. Από το 2018, σημειώθηκε μια απότομη αύξηση του προσωρινού προσωπικού κατά σχεδόν 25%, ενώ ο αριθμός των μόνιμων υπαλλήλων παρέμεινε σταθερός, σε ευθυγράμμιση με τον κανόνα 1 πρόσληψη για κάθε 1 αποχώρηση”, “καρφώνει” η Κομισιόν.

Για να μην υπάρχει, μάλιστα, καμία αμφιβολία για το τι ακριβώς ζητά από τις Ελληνικές Αρχές στο πλαίσιο της διόρθωσης των μακροοικονομικών ανισορροπιών, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σημειώνει ότι από τη στιγμή που οι μισοί δημόσιοι υπάλληλοι είναι άνω των 50 ετών- άρα πλησιάζουν στη σύνταξη- η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την πρόκληση αλλά και την ευκαιρία να ανασυνθέσει το “χάρτη” του Δημοσίου. “Το πολυετές πλάνο προσλήψεων σε συνδυασμό με τα ψηφιακά οργανογράμματα και την περιγραφή θέσεων εργασίας, θα βοηθήσουν στην προτεραιοποίηση των αναγκών και θα διασφαλίσουν ότι το νέο προσωπικό έχει τις επιθυμητές δεξιότητες”, σημειώνουν οι τεχνοκράτες της Κομισιόν.Πέρα από το δημοσιονομικό, δηλαδή το γεγονός ότι ο ελληνικός Προϋπολογισμός επιβαρύνεται αναλογικά με μεγαλύτερο μισθολογικό βάρος από το μέσο ευρωπαϊκό όρο, η Κομισιόν θεωρεί ότι η φάμπρικα με τους συμβασιούχους υπονομεύει τον εκσυγχρονισμό της Δημόσιας Διοίκησης. “Η διαδικασία επιλογής του προσωρινού προσωπικού δεν είναι τόσο εξονυχιστική όσο αυτή για τους μόνιμους υπαλλήλους” σημειώνει η Επιτροπή, θυμίζοντας ότι το 2021 η Ελλάδα υιοθέτησε μεταρρύθμιση για την ενίσχυση των διαδικασιών μέσω ΑΣΕΠ. “Ο υψηλός αριθμός συμβασιούχων μπορεί να οδηγήσει στην προσδοκία ότι αυτές οι θέσεις θα μετατραπούν σε μόνιμες, όπως ήταν η πρακτική πρόσφατα”, “καρφώνουν” οι τεχνοκράτες της Επιτροπής.

Κατά την Κομισιόν, η επιθυμητή μείωση του προσωπικού της Δημόσιας Διοίκησης θα μπορούσε να οδηγήσει σε αλλαγή του μισθολογικού πλαισίου, δηλαδή στη σύνδεση των αμοιβών με συγκεκριμένες θέσεις, ειδικά σε τομείς που το Δημόσιο δυσκολεύεται να προσελκύσει στελέχη υψηλών προσόντων. Επί της ουσίας, η Κομισιόν περιγράφει ένα νέο Μισθολόγιο στο Δημόσιο, όπου οι αμοιβές δεν θα είναι οριζόντιες αλλά θα υπάρχουν ειδικά κίνητρα και αποδοχές, όπως προβλέπει το πιλοτικό πλάνο που έχει βάλει μπροστά το υπουργείο Εσωτερικών.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Μάιος 2022, 17:21

Kατόπιν των παραπάνω, για τους γαλαζαίους:

με βλεπεις τα πρωινα,για καφε στο bacara
κοιτα μουτρα για παντρεια, τον φτωχο τον φουκαρα
μα εγω μωρακι μου, στο κραταω κρυφο
αυριο κουρευομαι,θα ξουριστω κ θα πλυθω
θα γινω για σενανε,ο john john ο καταλληλος
θα γινω μωρακι μου, δημοσιος υπαλληλος..
μου το πε κι ο μπαρμπας μου, στη κορωνη ο βουλευτης,
"κανε λιγακι υπομονι ανηψιε", και συ θα βολευτεις
κι ετσι θα χω σταθερη δουλεια, θα κολυμπαω στο φραγκο
θα ντυνομαστε ομορφα, θα σε πηγαινω στο lago
και θα ναι με τα ονειρα μου,ο δρομος μου παραλληλος
γιατι θα ειμαι μωρο μου,δημοσιος υπαλληλος
απαξ και ειμαστε μαζι,λεω απαξ,
θα σου χω μπρος στα ποδια σου,απλωμενο το εφαπαξ
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΟΟΣΑ : Σοβιετια η Ελλαδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Μάιος 2022, 17:22

under έγραψε:
25 Μάιος 2022, 16:13


Αφιερωμενο στους διαφορους αχρηστοαγραμματους.
σαν τα ψάρια σπαρταράνε τα ζαιαυγιτάκια. εύγε! :smt023
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών