Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 27 Μάιος 2022, 14:40

Δηλαδή
Αν κερδισει το ΠΑΜΕ τις εκλογες ατην Γ.Σ.Ε.Ε θα καταργήσουν την Γ.Σ.ΕΕ; :g030::102:
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Μάιος 2022, 14:44

Άντε επιτέλους να πάρουν τον πούλο όλα αυτά μιάσματα από τις σχολές. Πολύ ευχάριστο αν όντως το καταφέρουν.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4836
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 27 Μάιος 2022, 14:44

Εχω σπουδάσει σε Ελλάδα, Αγγλία και ΗΠΑ αυτό το χάλι με τις φοιτητικές παρατάξεις δεν το έχω δει.
Υπάρχει χώρα του πρώτου κόσμου με τόσο έντονο κομματισμό στα πανεπιστήμια? Και τι προσφέρουν οι φοιτητικές παρατάξεις στα ΑΕΙ?
Μόνο προθάλαμος κομματικών στελεχών είναι.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12757
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Μάιος 2022, 14:46

klg έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:44
Άντε επιτέλους να πάρουν τον πούλο όλα αυτά μιάσματα από τις σχολές. Πολύ ευχάριστο αν όντως το καταφέρουν.
Δεν κατάλαβες.
Καταργούνται τα ψηφοδέλτια.
Τα τραπεζάκια, οι αφίσσες κτλ θα παραμείνουν ως έχει

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 27 Μάιος 2022, 14:53

nyxtovios έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:46
klg έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:44
Άντε επιτέλους να πάρουν τον πούλο όλα αυτά μιάσματα από τις σχολές. Πολύ ευχάριστο αν όντως το καταφέρουν.
Δεν κατάλαβες.
Καταργούνται τα ψηφοδέλτια.
Τα τραπεζάκια, οι αφίσσες κτλ θα παραμείνουν ως έχει
Μια χαρά κατάλαβα, από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Δεν είναι ότι περιμένω οι ανάπηροι ΚΝΙτες με τους ριζοσπάστες στην κωλότσεπη να γίνουν productive άνθρωποι σε μια μέρα ως δια μαγείας .
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27076
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 27 Μάιος 2022, 15:00

Ίακχος έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:44
Εχω σπουδάσει σε Ελλάδα, Αγγλία και ΗΠΑ αυτό το χάλι με τις φοιτητικές παρατάξεις δεν το έχω δει.
Υπάρχει χώρα του πρώτου κόσμου με τόσο έντονο κομματισμό στα πανεπιστήμια? Και τι προσφέρουν οι φοιτητικές παρατάξεις στα ΑΕΙ?
Μόνο προθάλαμος κομματικών στελεχών είναι.
Επισης προσφέρουν εκδρομες στη Μυκονο και δωρεαν σημειωσεις.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 27 Μάιος 2022, 15:02

Εγώ λέω να γίνει νόμιμη η οπλοκατοχή γιατί οι φοιτητές κινδυνεύουν στις σχολές.
Αντι για κοντάρια θα έχουν ΑΚ47 στις πορείες. Καλά θα πάει αυτό.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7233
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 27 Μάιος 2022, 15:04

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12757
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 27 Μάιος 2022, 15:04

klg έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:53
nyxtovios έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:46
klg έγραψε:
27 Μάιος 2022, 14:44
Άντε επιτέλους να πάρουν τον πούλο όλα αυτά μιάσματα από τις σχολές. Πολύ ευχάριστο αν όντως το καταφέρουν.
Δεν κατάλαβες.
Καταργούνται τα ψηφοδέλτια.
Τα τραπεζάκια, οι αφίσσες κτλ θα παραμείνουν ως έχει
Μια χαρά κατάλαβα, από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Δεν είναι ότι περιμένω οι ανάπηροι ΚΝΙτες με τους ριζοσπάστες στην κωλότσεπη να γίνουν productive άνθρωποι σε μια μέρα ως δια μαγείας .
Μα δεν κάνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση το να κάνεις ενιαίο ψηφοδέλτιο.
Σανό πουλάει για μια ακόμα φορά ο κουλις.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 27 Μάιος 2022, 15:09

AlienWay έγραψε:
26 Μάιος 2022, 17:35
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πολίτης που δεν θέλει να καταργηθούνε. Εκτός από τα κ@λόπαιδα βέβαια που ανήκουν σε αυτές.
Εγώ χάρη στην Δ.Α.Π κάθομαι πρώτο τραπέζι στο κλαμπ
και γνωρίζω μουνάρες .

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7233
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 27 Μάιος 2022, 15:11

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 27 Μάιος 2022, 15:12

mao mao έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:08
EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Μάιος 2022, 20:06
Διαφωνώ με την κατάργηση των παρατάξεων. Είναι σα να καταργεις τα αυτοκίνητα επειδή κάποιοι οδηγούν μεθυσμένοι.
τα αυτοκίνητα σε πηγαίνουν από το σημείο Α στο Β. Η ΔΑΠ τι ακριβώς προσφέρει;
Η Δ.Α.Π δεν καίει τα πανεπιστήμια ούτε εμποδίζει τα μαθήματα ούτε πετάει μολότοφ . Και τονίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω Μητσοτάκη αλλά το συμφέρον κάθε άρρενα φοιτητή που θέλει να γνωρίσει μουνάρες και κάθε φοιτήτριας που θέλει εξασφαλισμένη εργασία στα γνωστά μαγαζιά της πόλης που σπουδάζει είναι στην Δ.Α.Π . Χώρια οι δωρεάν χρήσιμες σημειώσεις .

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25134
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 27 Μάιος 2022, 15:12

Οι φοιτητικές παρατάξεις δεν είναι και καμία σοβαρή κατάκτηση του φοιτητικού κινήματος
Το 60 που το φοιτητικό κίνημα είχε πολύ σοβαρή παρουσία (15% για την παιδεία) δεν υπήρχαν φοιτητικές παρατάξεις στις φοιτητικές εκλογές. Υπήρχε ΕΦΕΕ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Μάιος 2022, 15:19

:vp6:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Noμοσχέδιο για ΑΕΙ: Καταργουνται οι φοιτητικες παραταξεις και αλλες θεμελιωδεις αλλαγες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 27 Μάιος 2022, 22:26

Όπως έγραψα και χθες μόλις τώρα ο υφυπουργός Συρίγος,αρμόδιος για την ανώτατη παιδεία,είπε ότι το μέτρο αφορά τις εκλογές για την ανάδειξη αντιπροσώπων των φοιτητών στα όργανα διοίκησης των πανεπιστημίων και όχι για αυτό που αναφέρεται ως "φοιτητικές εκλογές".Το κράτος δεν έχει αρμοδιότητα να καθορίζει τον τρόπο εκλογής της διοίκησης των σωματείων αλλά μόνο τον τρόπο εκλογής των διοικήσεων των κρατικών οργάνων.
Και αυτό,το ενιαίο ψηφοδέλτιο για τον τρόπο εκλογής των αντιπροσώπων στη διοίκηση υπάρχει ήδη από το νόμο Διαμαντοπούλου και επαναλήφθηκε και στο νόμο Γαβρόγλου άσχετα εάν δεν πατάει κανείς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών