Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 10 Σεπ 2018, 14:24

mec έγραψε:
09 Σεπ 2018, 00:47
[...] Σε μία τέτοια περίπτωση έχουμε ως επιλογή ΝΔ ή Σύριζα (με τα σημερινά δεδομένα). [...]
Έτσι κι αλλιώς τα ίδια είναι ε; :003:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 10 Σεπ 2018, 15:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:49
Mec τι θα κάνεις για να μας απαλλάξεις από τη μισθωτη σκλαβιά;
Υπάρχει καμμιά λαική απαίτηση για αυτό και δεν το ξέρω; Όταν προσπαθείς να εισαγάγεις αρκετά προοδευτικά πράγματα για τα οποία δεν υπάρχει ζήτηση, το πιο πιθανό είναι να βρεις το μπελά σου. Το να θέτεις σε αμφισβήτηση τη μισθωτή εργασία σήμερα είναι σαν να μιλάς για αθεία το μεσαίωνα. Τον μέσο πολίτη δεν τον νοιάζει να είναι σκλάβος, αλλά να μην πονάει και τόσο το μαστίγιο.
Άλλωστε δεν μπορεί να υπάρξει εργασιακό σύστημα χωρίς μισθωτή εργασία. Το θέμα είναι να γίνει ανθρώπινη και να περιοριστεί σε ατομικό επίπεδο, δηλ να αποσύρεσαι νωρίτερα.

Καλό θα ήταν να μπει η επιχειρηματικότητα στα σχολεία με μικροπροτζεκτς, γιατί αυτό που κολώνει τους περισσότερους ανθρώπους είναι το «πέρασμα στην πράξη» και η κακή αντιμετώπιση της αποτυχίας. Όταν όμως από μικρός συνηθίζεις να εμπλέκεσαι σε προτζεκτς και να θεωρείς τις τυχόν αποτυχίες ως μέρος της διαδικασίας επιτυχίας, έχεις πολλές πιθανότητες να γίνεις αύριο κάποιος δημιουργός στον τομέα που θα επιλέξεις (επιχειρήσεις, καλλιτεχνία, ερευνητής κλπ). Αντί συτού έχουμε ένα σχολείο τίγκα στο μπλαμπλα, ενώ η πρακτική αφορά κάτι πειράματα φυσικής που ως απλός πολίτης δεν τα χρειάζεσαι, ενω ως ειδiκός επιστήμων (αν διάλεγες τέτοιο κλάδο) θα τα μάθαινες στη σχολή σου.

Το σύστημα που έχω στο μυαλό μου είναι ότι κι αν ακόμα πας μισθωτός επειδή δεν έχεις τα αρχικά εφόδια, πάντα θα πρέπει να αγωνίζεσαι για να γίνεις αφεντικό, ανεξάρτητος συνεργάτης, μεγαλοστέλεχος με ζήτηση, επενδυτής κλπ δηλαδή που να έχεις λόγο στη ζωή σου κι όχι αυτή να καθορίζεται από άλλους.

Δεν έχω σκοπό να καταπιαστώ με ζητήματα όπου θα προσπαθώ να κάνω κάτι να βοηθήσω και οι περισσότερες πιθανότητες θα είναι να βρίσκω αντιμέτωπους αυτούς θα που ήθελα να βοηθήσω, απλά επειδή δεν έχει ωριμάσει ακόμα η νοοτροπία της προσωπικής ανεξαρτησίας.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Σεπ 2018, 15:23

mec έγραψε:
10 Σεπ 2018, 15:19
Dwarven Blacksmith έγραψε:
10 Σεπ 2018, 13:49
Mec τι θα κάνεις για να μας απαλλάξεις από τη μισθωτη σκλαβιά;
Υπάρχει καμμιά λαική απαίτηση για αυτό και δεν το ξέρω; Όταν προσπαθείς να εισαγάγεις αρκετά προοδευτικά πράγματα για τα οποία δεν υπάρχει ζήτηση, το πιο πιθανό είναι να βρεις το μπελά σου. Το να θέτεις σε αμφισβήτηση τη μισθωτή εργασία σήμερα είναι σαν να μιλάς για αθεία το μεσαίωνα. Τον μέσο πολίτη δεν τον νοιάζει να είναι σκλάβος, αλλά να μην πονάει και τόσο το μαστίγιο.
Άλλωστε δεν μπορεί να υπάρξει εργασιακό σύστημα χωρίς μισθωτή εργασία. Το θέμα είναι να γίνει ανθρώπινη και να περιοριστεί σε ατομικό επίπεδο, δηλ να αποσύρεσαι νωρίτερα.

Καλό θα ήταν να μπει η επιχειρηματικότητα στα σχολεία με μικροπροτζεκτς, γιατί αυτό που κολώνει τους περισσότερους ανθρώπους είναι το «πέρασμα στην πράξη» και η κακή αντιμετώπιση της αποτυχίας. Όταν όμως από μικρός συνηθίζεις να εμπλέκεσαι σε προτζεκτς και να θεωρείς τις τυχόν αποτυχίες ως μέρος της διαδικασίας επιτυχίας, έχεις πολλές πιθανότητες να γίνεις αύριο κάποιος δημιουργός στον τομέα που θα επιλέξεις (επιχειρήσεις, καλλιτεχνία, ερευνητής κλπ). Αντί συτού έχουμε ένα σχολείο τίγκα στο μπλαμπλα, ενώ η πρακτική αφορά κάτι πειράματα φυσικής που ως απλός πολίτης δεν τα χρειάζεσαι, ενω ως ειδiκός επιστήμων (αν διάλεγες τέτοιο κλάδο) θα τα μάθαινες στη σχολή σου.

Το σύστημα που έχω στο μυαλό μου είναι ότι κι αν ακόμα πας μισθωτός επειδή δεν έχεις τα αρχικά εφόδια, πάντα θα πρέπει να αγωνίζεσαι για να γίνεις αφεντικό, ανεξάρτητος συνεργάτης, μεγαλοστέλεχος με ζήτηση, επενδυτής κλπ δηλαδή που να έχεις λόγο στη ζωή σου κι όχι αυτή να καθορίζεται από άλλους.

Δεν έχω σκοπό να καταπιαστώ με ζητήματα όπου θα προσπαθώ να κάνω κάτι να βοηθήσω και οι περισσότερες πιθανότητες θα είναι να βρίσκω αντιμέτωπους αυτούς θα που ήθελα να βοηθήσω, απλά επειδή δεν έχει ωριμάσει ακόμα η νοοτροπία της προσωπικής ανεξαρτησίας.
σκοπός δηλαδή είναι να μπεις στη θεση του εκμεταλλευτή
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 10 Σεπ 2018, 15:35

Μα οι ευρωπαϊκές συνθήκες δεν επιτρέπουν μεγάλο ποστοστό ελεύθερους επαγγελματίες κάτι που θεωρούν παράλογο και στατιστικό σφάλμα.
Έρχεσαι σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά ιδεώδη! :lol:
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 10 Σεπ 2018, 15:41

Spiros252 έγραψε:
10 Σεπ 2018, 14:24
mec έγραψε:
09 Σεπ 2018, 00:47
[...] Σε μία τέτοια περίπτωση έχουμε ως επιλογή ΝΔ ή Σύριζα (με τα σημερινά δεδομένα). [...]
Έτσι κι αλλιώς τα ίδια είναι ε; :003:
Τα επόμενα εκατό χρόνια όποιος και να βγει το ίδιο πρόγραμμα θα εφαρμόσει. Η εναλλαγή κυβερνήσεων θα σημαίνει απλά εναλλαγή κομματικής πελατείας (στο βόλεμα) και μικρά πυροτεχνήματα για τους αναποφάσιστους.
Βινόσαυρος έγραψε:
10 Σεπ 2018, 15:23
σκοπός δηλαδή είναι να μπεις στη θεση του εκμεταλλευτή
Ε αφού τους εργαζόμενους θα τους σώσει ο κομμουνισμός, δεν χρειάζομαι εγώ. Κι εφόσον δεν θα συμμετάσχω στη σωτηρία, είμαι σίγουρα εκμεταλλευτής. :003:
Έλεος, βρε Βινόσαυρε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mec την 10 Σεπ 2018, 17:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mec

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 10 Σεπ 2018, 16:17

Spiros252 έγραψε:
10 Σεπ 2018, 15:35
Μα οι ευρωπαϊκές συνθήκες δεν επιτρέπουν μεγάλο ποστοστό ελεύθερους επαγγελματίες κάτι που θεωρούν παράλογο και στατιστικό σφάλμα.
Έρχεσαι σε αντίθεση με τα ευρωπαϊκά ιδεώδη! :lol:
Τα ευρωπαικά ιδεώδη θα διαμορφωθούν κι άλλο από την εξέλιξη των λαών.

Αλλά ας το δούμε με ρεαλισμό. Το να θες να προωθησεις κάποιες ιδέες, εν προκειμένω περί εργασίας, δεν σημαίνει ότι θα εχεις και το προσδοκόμενο αποτέλεσμα 100%. Εγώ ως σοσιολίμπεραλ είναι λογικό ότι θα προωθήσω τις ιδέες που με εκφράζουν, οι άλλοι τις δικές τους και στο τέλος θα βγει ένας τίμιος συμβιβασμός. Επειδή απέχουμε πολύ από ενα τέτοιο είδους πολιτικής σκέψης (του πολιτικού συμβιβασμού) τραβάμε πολλά δεινά, από απόψεως κοινωνικής κι εθνικής οργάνωσης κι ομοψυχίας.

Παρόλα αυτά τέτοιου είδους εργασιακές ιδέες θα βοηθήσουν πολλούς ανθρώπους να απελευθερωθούν από την μισθωτή εργασία, ΕΑΝ την βιώνουν ασχημα.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 01 Απρ 2020, 20:49

Τί έγινε ρέ παιδιά ?
Πολύ σκέψη έπεσε.
Όλοι σκευτόσαστε οτιδήποτε άλλο εκτός από το να μήν γράφετε παπαριές.
Φαίνεται η πολύ σκέψη, πειράζει τον εγκέφαλο !!!
:p2:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Το σκέφτομαι να κάνω πολιτική...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 01 Απρ 2020, 20:53

Θα μπορούσα κι εγώ, είμαι καλός και νέος. Απλά δεν ταιριάζει στη δική μου αντίληψη αυτή η εκδοχή του εαυτού μου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών