Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2022, 11:18

georgebi έγραψε:
13 Ιουν 2022, 12:46

Εικόνα
H Kλέλια είναι ωραία γυναίκα αλλά εγώ θα σκιαζόμουν να άφηνα το παιδί να περνάει ποιοτικό :D χρόνο (το μάθαμε κι αυτό :lol: ) με κάποιον σύντροφο που φέρνει σε αντιφα quanon.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24695
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Ιουν 2022, 11:19

Unique έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:06
Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:03
Unique έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:01
Tο ονομα Κλελια απο που βγαίνει? Η είναι και αυτο αριστερή ψαγμενια?
ελληνικό είναι, παραλλαγή του κλειώ
Είχα συμμαθήτρια Κλέλια
Πανέμορφο το Κλειώ. Τι της κόλλησε και το άλλαξε?
δεν ξέρω πως από το κλειώ φτάσαμε στο Κλέλια. Κάποια διάλεκτος θα είναι

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Ιουν 2022, 11:22

Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:19
Unique έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:06
Δημοκράτης έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:03


ελληνικό είναι, παραλλαγή του κλειώ
Είχα συμμαθήτρια Κλέλια
Πανέμορφο το Κλειώ. Τι της κόλλησε και το άλλαξε?
δεν ξέρω πως από το κλειώ φτάσαμε στο Κλέλια. Κάποια διάλεκτος θα είναι
πιθανοτατα καποια ηρωιδα μυθιστορηματος (εγκεκριμενης απο το κινημα ) η ακτιβιστριας του παρελθοντος η απο καποιο εντεχνο τραγουδι η απο καποιο ανθος
Κλειω παντως ειναι απαραδεκτο για συντροφισσα - παραπεμπει σε Ελληνικη αρχαιοτητα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 11:27

foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιουν 2022, 20:55
EKPLIKTIKOS έγραψε:
13 Ιουν 2022, 17:12


Εγώ δεν είμαι συριζα, είμαι με την επιστήμη. Η επιστήμη δείχνει ότι τα παιδιά επωφελούνται με το να μένουν με τους γονείς τους (stay at home mom/dad), ειδικά μέχρι τα δύο έτη. Σε όλα τα επίπεδα. Αναπτυξιακά, ακόμη και στο επίπεδο των επιδόσεων αργότερα στο σχολείο. Και τι πιο αυτονόητο άλλωστε. Τα μικρά παιδιά χρειάζονται τη μαμά και τον μπαμπά τους, ποιος να το περίμενε και πού ακουστηκε :roll:

Προφανώς τα πολιτισμένα κρατη που δίνουν extended άδειες στους γονείς είναι μαλακες κ ξέρουμε καλύτερα στην ψωροκωσταινα.

Κάποιοι κάνατε σημαία την επιστήμη εκεί που εξυπηρετουσε την πολιτική σας αφήγηση, αλλά σε άλλες περιπτώσεις με την ίδια σημαία σκουπιζετε τον κωλο σας. :)
Προς ΤΙ τόσος εκνευρισμός και ασυναρτησίες ρε εκπληκτικέ; :lol:

Είπε έστω και ένας ότι για την ηλικία από 0 μέχρι 4 είναι καλύτερο για τα μικρά να πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό, αν οι γονείς έχουν την οικονομική δυνατότητα (έστω και ζόρικα) να ανταπεξέλθουν; Ή θεωρείς ότι οι καλοπληρωμένες θέσεις για άντρες ή γυναίκες στον ιδιωτικό τομέα, ισχύουν επ' άπειρον;

Στην τελική, ουδείς σε υποχρέωσε να πας το παιδί σου σε δωρεάν παιδικό σταθμό ή σχολείο με διευρυμένο ωράριο και να διακινδυνεύσεις να το κάνεις ένα δουλικό από τα μικράτα του. Άσε ελεύθερες θέσεις για όσους τους εξυπηρετεί κάτι τέτοιο. Και αν σε ρωτήσει το πιτσιρίκι "εσύ μπαμπά ή μαμά για ποιον και γιατί δουλεύεις" κάνε όσα κηρύγματα θέλεις.
Δε μου είναι καθόλου προφανές ότι για ένα παιδί 3-11 χρονών είναι καλύτερο να μένει σπίτι με 1-2 άτομα (συνήθως στενούς συγγενείς) παρά να πηγαίνει στον παιδικό σταθμό ή στο σχολείο. Ιδιαίτερα αν το σπίτι είναι ένα διαμέρισμα. Όσα παιδιά ξέρω που έμειναν με τη μαμά τους μέχρι τα 5 είναι απείρως πιο προβληματικά από εκείνα που πήγαν παιδικό σταθμό στα 2.

Είναι σημαντικό να παρατηρήσουμε ότι στις παραδοσιακές κοινωνίες τα παιδιά ΔΕΝ είναι συνέχεια με τη μάνα τους, δεν υπάρχει το φαινόμενο τις προσκόλλησης και του θηλασμού μέχρι τα 4, αυτό είναι 100% σύγχρονες μανούλες του facebook. Στις παραδοσιακές κοινωνίες οι γυναίκες είναι σχεδόν συνέχεια έγκυοι και όταν δεν είναι κάνουν δουλειές από τις πέντε το πρωί μέχρι τις έντεκα το βράδυ. Τα παιδιά τα μεγαλώνει όλο το "δίκτυο" γυναικών, γέρων και μεγαλύτερων παιδιών της οικογένειάς τους και της κοινότητας. It takes a village to raise a child και αυτό είναι που στερεί ο σύγχρονος τρόπος ζωής που πας παντού με αυτοκίνητο και δε λες ούτε καλημέρα στο διπλανό σου, την κοινότητα.

Από αυτήν την άποψη ο παιδικός σταθμός και το σχολείο υπερτερούν συντριπτικά, γιατί έχουν όντως τη διάσταση της κοινότητας.
Το σχολείο σαφώς και υπερτερεί, ο σταθμός όχι. Ξεκαθαριζουμε για αλλη μια φορα οτι μιλαμε για το δευτερο, και ειδικα απο την πολυ νεαρη ηλικια (κατω των 2 ετων). Αυτά που γράφεις είναι anecdotal evidence. Σαν τους ψεκες που λένε ότι ξέρω το τάδε παιδί που έκανε εμβόλια και τώρα bam -> autism. Δεν έχει σημασία τι έγινε σε 5 γνωστούς σου. Υπάρχουν δεκαετίες βιβλιογραφίας πίσω από το θέμα.

https://www.nichd.nih.gov/research/supported/seccyd


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2946618/

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20751
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 14 Ιουν 2022, 11:33

Έχουμε τοποθέτηση και από το αντίπαλον δέος :g030:


Εικόνα

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 11:43

Όλη μέρα στη δουλειά λέει εντωμεταξύ είναι κάτι στυλ ηθοποιός τραγουδιαρα whatever :lol:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2022, 11:45

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:27
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιουν 2022, 20:55


Προς ΤΙ τόσος εκνευρισμός και ασυναρτησίες ρε εκπληκτικέ; :lol:

Είπε έστω και ένας ότι για την ηλικία από 0 μέχρι 4 είναι καλύτερο για τα μικρά να πηγαίνουν σε παιδικό σταθμό, αν οι γονείς έχουν την οικονομική δυνατότητα (έστω και ζόρικα) να ανταπεξέλθουν; Ή θεωρείς ότι οι καλοπληρωμένες θέσεις για άντρες ή γυναίκες στον ιδιωτικό τομέα, ισχύουν επ' άπειρον;

Στην τελική, ουδείς σε υποχρέωσε να πας το παιδί σου σε δωρεάν παιδικό σταθμό ή σχολείο με διευρυμένο ωράριο και να διακινδυνεύσεις να το κάνεις ένα δουλικό από τα μικράτα του. Άσε ελεύθερες θέσεις για όσους τους εξυπηρετεί κάτι τέτοιο. Και αν σε ρωτήσει το πιτσιρίκι "εσύ μπαμπά ή μαμά για ποιον και γιατί δουλεύεις" κάνε όσα κηρύγματα θέλεις.
Δε μου είναι καθόλου προφανές ότι για ένα παιδί 3-11 χρονών είναι καλύτερο να μένει σπίτι με 1-2 άτομα (συνήθως στενούς συγγενείς) παρά να πηγαίνει στον παιδικό σταθμό ή στο σχολείο. Ιδιαίτερα αν το σπίτι είναι ένα διαμέρισμα. Όσα παιδιά ξέρω που έμειναν με τη μαμά τους μέχρι τα 5 είναι απείρως πιο προβληματικά από εκείνα που πήγαν παιδικό σταθμό στα 2.

Είναι σημαντικό να παρατηρήσουμε ότι στις παραδοσιακές κοινωνίες τα παιδιά ΔΕΝ είναι συνέχεια με τη μάνα τους, δεν υπάρχει το φαινόμενο τις προσκόλλησης και του θηλασμού μέχρι τα 4, αυτό είναι 100% σύγχρονες μανούλες του facebook. Στις παραδοσιακές κοινωνίες οι γυναίκες είναι σχεδόν συνέχεια έγκυοι και όταν δεν είναι κάνουν δουλειές από τις πέντε το πρωί μέχρι τις έντεκα το βράδυ. Τα παιδιά τα μεγαλώνει όλο το "δίκτυο" γυναικών, γέρων και μεγαλύτερων παιδιών της οικογένειάς τους και της κοινότητας. It takes a village to raise a child και αυτό είναι που στερεί ο σύγχρονος τρόπος ζωής που πας παντού με αυτοκίνητο και δε λες ούτε καλημέρα στο διπλανό σου, την κοινότητα.

Από αυτήν την άποψη ο παιδικός σταθμός και το σχολείο υπερτερούν συντριπτικά, γιατί έχουν όντως τη διάσταση της κοινότητας.
Το σχολείο σαφώς και υπερτερεί, ο σταθμός όχι. Ξεκαθαριζουμε για αλλη μια φορα οτι μιλαμε για το δευτερο, και ειδικα απο την πολυ νεαρη ηλικια (κατω των 2 ετων). Αυτά που γράφεις είναι anecdotal evidence. Σαν τους ψεκες που λένε ότι ξέρω το τάδε παιδί που έκανε εμβόλια και τώρα bam -> autism. Δεν έχει σημασία τι έγινε σε 5 γνωστούς σου. Υπάρχουν δεκαετίες βιβλιογραφίας πίσω από το θέμα.

https://www.nichd.nih.gov/research/supported/seccyd


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2946618/
Συγνώμη, θα σε πείραζε να τα διαβάζεις αυτά πριν προσβάλεις τη νοημοσύνη μου;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24488
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2022, 11:47

The quality of child care over the first three years of life is consistently but modestly associated with children's cognitive and language development. The higher the quality of child care (more positive language stimulation and interaction between the child and provider), the greater the child's language abilities at 15, 24, and 36 months, the better the child's cognitive development at age two, and the more school readiness the child showed at age three.

However, again, the combination of family income, maternal vocabulary, home environment, and maternal cognitive stimulation were stronger predictors of children's cognitive development at 15, 24, and 36 months of age and of language development at 36 months.


Αυτό συμφωνεί με τη δικιά μου παρατήρηση γιατί όσα παιδιά ξέρω να έμειναν με τη μάνα τους μέχρι τα 5 η άεργη και αγράμματη (ή στην καλύτερη περίπτωση ΔΥ με άνευ αποδοχών) μάνα τους έχει διαβάσει μόνο το Άστρα και Όραμα και ο πατέρας κάνει δυο δουλειές για να τα φέρει βόλτα.

Γενικά η μελέτη λέει ότι το μόνο πράγμα για το οποίο είναι ισχυρός predictor το να μην έχεις πάει παιδικό σταθμό είναι... η προσκόλληση στη μάνα σου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 11:54

foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:45


Συγνώμη, θα σε πείραζε να τα διαβάζεις αυτά πριν προσβάλεις τη νοημοσύνη μου;
Να στο εξηγήσω τι λέει το δεύτερο επειδή προφανώς είσαι άσχετος και το παίζεις κ εξυπνάκιας, που μου ήρθες εδώ με υφακι τι έπαιξε σε 5 κολλητές μανούλες χωρίς να έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Το δεύτερο με απλά λόγια λέει ότι τα παιδιά στο day care έχουν υψηλότερα επίπεδα στρες (μη φυσιολογικά), ειδικά σε μικρότερες ηλικίες.

Τα άρθρα είναι ενδεικτικά. Υπάρχει κυριολεκτικά τεράστια βιβλιογραφία. Τα σοβαρά κράτη τύπου Σουηδία δίνουν, βασισμένα σε αυτά τα ευρήματα, αυξημένες άδειες μητρότητας κ πατρότητας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2022, 11:59

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:54
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:45


Συγνώμη, θα σε πείραζε να τα διαβάζεις αυτά πριν προσβάλεις τη νοημοσύνη μου;
Να στο εξηγήσω τι λέει το δεύτερο επειδή προφανώς είσαι άσχετος και το παίζεις κ εξυπνάκιας, που μου ήρθες εδώ με υφακι τι έπαιξε σε 5 κολλητές μανούλες χωρίς να έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Το δεύτερο με απλά λόγια λέει ότι τα παιδιά στο day care έχουν υψηλότερα επίπεδα στρες (μη φυσιολογικά), ειδικά σε μικρότερες ηλικίες.

Τα άρθρα είναι ενδεικτικά. Υπάρχει κυριολεκτικά τεράστια βιβλιογραφία. Τα σοβαρά κράτη τύπου Σουηδία δίνουν, βασισμένα σε αυτά τα ευρήματα, αυξημένες άδειες μητρότητας κ πατρότητας.
Όταν λες σοβαρά κράτη, εννοείς κάτι τέτοιο;

Εικόνα

Εικόνα

Tυλιξε μισό κιλό σοβαρότητα μάστορα.

Και πάω στοίχημα ότι η Κλέλια θα ενθουσιαζόταν με τόσο πγιοτική εκπαίδευση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4341
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 14 Ιουν 2022, 12:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:59
EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:54
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:45


Συγνώμη, θα σε πείραζε να τα διαβάζεις αυτά πριν προσβάλεις τη νοημοσύνη μου;
Να στο εξηγήσω τι λέει το δεύτερο επειδή προφανώς είσαι άσχετος και το παίζεις κ εξυπνάκιας, που μου ήρθες εδώ με υφακι τι έπαιξε σε 5 κολλητές μανούλες χωρίς να έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Το δεύτερο με απλά λόγια λέει ότι τα παιδιά στο day care έχουν υψηλότερα επίπεδα στρες (μη φυσιολογικά), ειδικά σε μικρότερες ηλικίες.

Τα άρθρα είναι ενδεικτικά. Υπάρχει κυριολεκτικά τεράστια βιβλιογραφία. Τα σοβαρά κράτη τύπου Σουηδία δίνουν, βασισμένα σε αυτά τα ευρήματα, αυξημένες άδειες μητρότητας κ πατρότητας.
Όταν λες σοβαρά κράτη, εννοείς κάτι τέτοιο;

Εικόνα

Εικόνα

Tυλιξε μισό κιλό σοβαρότητα μάστορα.

Και πάω στοίχημα ότι η Κλέλια θα ενθουσιαζόταν με κάτι τέτοιο.
Οι σκανδιναβικές χώρες δεν είναι σοβαρές;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 12:02

ΓΑΛΗ θεωρείς ότι η Ελλάδα είναι πιο σοβαρό κράτος από τη Σουηδία και τον Καναδά?

Τι ειναι πιο πιθανο; οι Σουηδοί είναι μαλακες που δίνουν 500 ημέρες (!!) άδεια, ή οι φοσιλιδες και οι γαληδες λενε ελληνιολικες παπαριες? Really makes you think.


Ή πιστεύεις δε θα μπορούσαν να στέλνουν τα παιδιά τους σε βρεφικό από το πρώτο 3μηνο όπως εδώ?

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69540
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2022, 12:04

έργο_μακέτο έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:59
EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2022, 11:54


Να στο εξηγήσω τι λέει το δεύτερο επειδή προφανώς είσαι άσχετος και το παίζεις κ εξυπνάκιας, που μου ήρθες εδώ με υφακι τι έπαιξε σε 5 κολλητές μανούλες χωρίς να έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς.

Το δεύτερο με απλά λόγια λέει ότι τα παιδιά στο day care έχουν υψηλότερα επίπεδα στρες (μη φυσιολογικά), ειδικά σε μικρότερες ηλικίες.

Τα άρθρα είναι ενδεικτικά. Υπάρχει κυριολεκτικά τεράστια βιβλιογραφία. Τα σοβαρά κράτη τύπου Σουηδία δίνουν, βασισμένα σε αυτά τα ευρήματα, αυξημένες άδειες μητρότητας κ πατρότητας.
Όταν λες σοβαρά κράτη, εννοείς κάτι τέτοιο;

Εικόνα

Εικόνα

Tυλιξε μισό κιλό σοβαρότητα μάστορα.

Και πάω στοίχημα ότι η Κλέλια θα ενθουσιαζόταν με κάτι τέτοιο.
Οι σκανδιναβικές χώρες δεν είναι σοβαρές;
Ξεκίνησαν πολύ σοβαρά και κατέληξαν στην τοπ μαλακία.

Και μη μου το παίζετε χαλαροί, προχωκαγκούρια μου, δεν σας παίρνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 12:05

Μου αρέσει εντωμεταξύ που λέτε πόσο σάπια είναι η μέση μανούλα να φροντίσει το ίδιο της το παιδί μέχρι να περάσει την κρίσιμη τουλάχιστον βρεφική ηλικία (με άγχος αποχωρισμού κτλ) κ θεωρείτε ότι η μέση φροντιστρια στον βρεφικό είναι... καλύτερη :smt005:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ο Κούλης θέλει να κάνει τα παιδιά μας εργαλεία του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2022, 12:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2022, 12:04

Ξεκίνησαν πολύ σοβαρά και κατέληξαν στην τοπ μαλακία.
Τι να μας πούνε, μωρέ, οι κουτοφραγκοι

Τσακω ένα καρελια φίλτρο.. όταν εμείς χτιζαμε παρθενωνες... :grfl::vp25:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών