Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Δομημένο δημοψήφισμα για την επένδυση Ελληνικού

μου αρέσουν λίγο ή πολύ τα διασκεδαστικά παιχνίδια στοιχήματος και θα πάω στο καζίνο
1
11%
μου αρέσουν λίγο ή πολύ τα διασκεδαστικά παιχνίδια στοιχήματος και δεν θα πάω στο καζίνο
1
11%
είμαι κουμούνι / bible belt και φυσικά δεν θα πάω στο καζίνο
7
78%
 
Σύνολο ψήφων: 9

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 06:49

Η επένδυση του Ελληνικού είναι βασικά ένας ουρανοξύστης καζίνο.
Θα έχει όμως πολλούς πελάτες ή θα είναι white elephant ;

Για να το διαπιστώσουμε αυτό θα κάνουμε ένα δημοψήφισμα.
Σ' αυτό οι κ.κ. κουμούνια δεν θα πρέπει να ψηφίσουν "ναί" ή "όχι", ή όσοι τουλάχιστον εξ αυτών ακολουθούν τις εντολές του κόμματος και δεν ξημεροβραδιάζονται στα πρακτορεία παίζοντας "πάμε στοίχημα".
Επίσης οι κ.κ. bible belt δεν θα πρέπει να ψηφίσουν "ναί" ή "όχι".

Διότι ο Άδωνις Γεωργιάδης δεν περιμένει βέβαια από τα είτε κουμούνια, είτε bible belt να παίξουν καζίνο, ώστε να έχει σχέση με αυτές τις δύο κατηγορίες η επιτυχία ή μη του πρότζεκτ.
Δίνεται όμως στα κουμούνια / bible belt μία επιλογή, να μετρήσουν ξεχωριστά.

Επίσης αν πάτε από περιέργεια δεν πιάνεστε για πελάτης. Κι εγώ από περιέργεια έχω πάει (με πήγαν) μία φορά στην Πάρνηθα και μία φορά στο Λουτράκι προ απομνημονεύτων χρόνων.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 08:03

Η τζογομανία είναι βασικά ένα θέμα νοοτροπίας.
Για πολλούς είναι η μανία των πλουσίων. Πράγματι παίζουν μερικοί πλούσιοι και σίγουρα οι στοιχηματικές εταιρείες / καζίνο απ' αυτούς περιμένουν να οικονομήσουν ότι θα οικονομήσουν, δεν περιμένουν από άλλους.
Για άλλους είναι η μανία των φτωχών. Το ΚΚΕ λέει ότι οι φτωχοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα κάτω από το αρπακτικό καπιταλιστικό σύστημα είναι αυτοί που παίζουν τυχερά παιχνίδια.
Το ΚΚΕ κάνει λάθος σ' αυτό. Έναν λόγο που κάνει λάθος ήδη τον είπα. Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι οι φτωχοί δεν έχουν λεφτά και άρα η σαρξ μεν πρόθυμος, το πνεύμα δε ασθενές. Ένας τρίτος λόγος είναι ότι στις περισσότερες από τις φτωχές χώρες απαγορεύεται.

Κατά την προσωπικήν μας άποψιν και πείραν ο ειδικώτερος λαός του τζόγου (πληθυσμιακά και ανεξάρτητα από την ποσοστιαία συνεισφορά του στα ταμεία των στοιχηματικών) είναι ο λαός των μικρομεσαίων και προβληματικών. Διότι ο λαός των μικρομεσαίων και προβληματικών έχει κάποια ευρώ και ταυτόχρονα βέβαια δεν έχει κι αυτός στον ήλιο μοίρα κάτω από τα αρπακτικό καπιταλιστικό σύστημα.

Μεταξύ καζίνο και στοιχήματος / χαρτοπαιξίας υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά.
Εγώ θα παίξω στοίχημα ή χαρτιά ή τάβλι ή μπιλιάρδο ή σκάκι επειδή πιστεύω ότι είμαι πιό έξυπνος / πιό καλός χειριστής της στέκας κλπ και αυτό θα με βοηθήσει. Ή πιστεύω ότι μετά από μία σκληρή προπόνηση θα γίνω.
Αλλά τα παιχνίδια του καζίνο είναι μηχανικά. Μακρόπνοα η ήττα είναι σίγουρη. Αν έλειπε το μηδέν τότε μακρόπνοα το χι θα ήταν σίγουρο, δηλαδή όχι Γιάννης - Γιαννάκης.
Όσο και να υπάρχουν αυτοί που δεν το καταλαβαίνουν, είναι μία αλήθεια. Υπάρχει ειδοποιός διαφορά μεταξύ καζίνο - άλλων παιγνίων επί χρήμασι. Ακόμα και αυτοί που τα θεωρούν όλα απορριπτέα, πρέπει να βλέπουν αυτήν την ειδοποιό διαφορά.
Επίσης υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά μεταξύ καζίνο και Λόττο-Τζόκερ που είναι κι αυτά μηχανικά. Στο Λόττο-Τζόκερ πας με δύο ευρώ μπας και σου κάτσει το 5+1. Στο καζίνο δεν είναι έτσι. Πας για άμεσες μικρές νίκες τσίκι-τσίκι, που δεν γίνεται βέβαια.

Παρά ταύτα τα καζίνο στην Ελλάδα έχουν πελατεία.
Ειδικά όταν πρωτοάνοιξαν, γύρω στα 1995. Επόμενο ήταν.
Τώρα όμως τι κάνουν ;
Υπάρχουν λαγοί ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 09:20

Αν υπάρχει διαφορά μεταξύ καζίνο - στοιχήματος είναι κι αυτό μία ίσως οφθαλμαπάτη βέβαια.
Υπάρχουν φυσικές σταθερές που δεν τις ξέρετε,
Η προβλεπτικότητα στην premier είναι κάπου στο 39% (της θεωρητικής κλίμακος ούσης μεταξύ 33.3% και 100%). Να βγάζει 41-42% στην πρέμιερ δεν έχω βρει κανέναν, ποτέ.
Το 39% λοιπόν αρκεί για να νικήσεις τους μπουκ ή τη γκανιότα σε αμοιβαίο στοίχημα ;
Επομένως έχουμε κι εδώ ένα natural barrier αν και το παιχνίδι του ποδοσφαιρικού στοιχήματος δεν είναι μηχανικό.

Από αυτής της επόψεως, κάπως καλύτερος είναι ο ιππόδρομος - ή θα μπορούσε να είναι αν δεν τον φορολογούσαν επί πλέον.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 10:03

Ξέρουμε ότι τουλάχιστον το 20% του Ελληνικού λα(γ)ού ανήκει στην κατηγορία α ή β του δημοψηφίσματος.
Άρα 2,000,000.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 22 Ιουν 2022, 10:31

Μου αρεσουν τα διασκεδαστικά παιχνιδια στοιχήματος αλλά οχι στο καζίνο.
Θα πάω σίγουρα για λόγους αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Ιουν 2022, 10:40

Εγώ διάβασα "γαμημενο δημοψηφισμα" και λέω πάλι με το τσιπρεικο δημοψήφισμα του 15 τα χει ο Γούντι...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 10:59

George_V έγραψε:
22 Ιουν 2022, 10:40
Εγώ διάβασα "γαμημενο δημοψηφισμα" και λέω πάλι με το τσιπρεικο δημοψήφισμα του 15 τα χει ο Γούντι...
Οι ζαίοι είσαστε αούες.
Ακόμα και αν υπάρχουν επιχειρήματα κατά του καζίνου δεν είσαστε σε θέση να τα στηρίξετε επειδή είσαστε αούες ή εν πάσει περιπτώσει μόνο για να σπάτε τζάμια στην οδό Ερμού είσαστε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Ιουν 2022, 11:04

wooded glade έγραψε:
22 Ιουν 2022, 10:59
George_V έγραψε:
22 Ιουν 2022, 10:40
Εγώ διάβασα "γαμημενο δημοψηφισμα" και λέω πάλι με το τσιπρεικο δημοψήφισμα του 15 τα χει ο Γούντι...
Οι ζαίοι είσαστε αούες.
Ακόμα και αν υπάρχουν επιχειρήματα κατά του καζίνου δεν είσαστε σε θέση να τα στηρίξετε επειδή είσαστε αούες ή εν πάσει περιπτώσει μόνο για να σπάτε τζάμια στην οδό Ερμού είσαστε.
Βλέπεις κανα ζαιο εδώ Γούντι? Οι δύο μας ειμαστε
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Ιουν 2022, 11:07

Είναι απάτη ο τζόγος ρε μπαγλαμά

Καλύτερα να αρχίσω τα ναρκωτικά, τουλάχιστον σου δίνουν κ κάτι. Η μαλακια αυτή τι σου δίνει?

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 22 Ιουν 2022, 11:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
22 Ιουν 2022, 11:07
Είναι απάτη ο τζόγος ρε μπαγλαμά

Καλύτερα να αρχίσω τα ναρκωτικά, τουλάχιστον σου δίνουν κ κάτι. Η μαλακια αυτή τι σου δίνει?
Χρέη σε τοκογλυφους.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 11:23

Δεν μ΄ενδιαφέρει τι λέτε ή μπορεί περίπου τα ίδια να λέω κι εγώ.
Το θέμα μας είναι ότι ο Άδωνις δεν περιμένει από τους Μορμόνους - Κουακέρους τίποτα. Πάνε αυτοί.
Δεν περιμένει και από τα κουμούνια, αφού ο Μαρξ το απαγορεύει, ο μεγάλος τιμονιέρης Μάο το απαγορεύει και οι πάντες. Υπάρχει η ένσταση ότι στο Φάληρο η μισή α' θέση ήταν κουμούνια μπλακ ντε μπλακ και τα σπρώχνανε μανιωδώς, αλλά τι να κάνω ; Πάω με την ορθόδοξη σκέψη ότι και τα κουμούνια πρέπει να αποκλειστούν από τη συζήτηση σαν πιθανός λαός του Άδωνι που θα κατεβαίνει Ελληνικό.
Προσπαθώ λοιπόν να βγάλω συμπέρασμα.

Ξέρω βέβαια ότι κάποιοι παλαβοί υπάρχουν που μάλιστα τους τα παίρνουν και οι τοκογλύφοι. Φίλος μου ταξιτζής τη δεκαετία του 90 ανέβαινε Πάρνηθα πάντα με ένα πακέτο μαζί του, για να το δανείσει σε θύματα. Έχει πεθάνει τώρα αυτός, αλλά τότε οι άλλοι ταξιτζήδες-λαμόγια τοκογλύφοι για να μην τους κάνει αντίπραξη τον πέταξαν από τα βράχια. Δεν πήρε όλη την πλαγιά να καταλήξει στους πρόποδες όμως, τρία-τέσσερα μέτρα γκρεμός ήταν μόνο. Επέζησε με πολλαπλά κατάγματα και δεν ξαναπήγε Πάρνηθα βέβαια.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Επένδυση Ελληνικού - δομημένο δημοψήφισμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιουν 2022, 11:31

George_V έγραψε:
22 Ιουν 2022, 11:04
wooded glade έγραψε:
22 Ιουν 2022, 10:59
George_V έγραψε:
22 Ιουν 2022, 10:40
Εγώ διάβασα "γαμημενο δημοψηφισμα" και λέω πάλι με το τσιπρεικο δημοψήφισμα του 15 τα χει ο Γούντι...
Οι ζαίοι είσαστε αούες.
Ακόμα και αν υπάρχουν επιχειρήματα κατά του καζίνου δεν είσαστε σε θέση να τα στηρίξετε επειδή είσαστε αούες ή εν πάσει περιπτώσει μόνο για να σπάτε τζάμια στην οδό Ερμού είσαστε.
Βλέπεις κανα ζαιο εδώ Γούντι? Οι δύο μας ειμαστε
Κούβελας ; Μπογδάνος ; Κωνσταντοπούλου ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών