Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις, αναδρομές
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 03 Ιούλ 2022, 21:04

Το οργανόγραμμα της «17N» μέσα από τους πρωταγωνιστές
Newsroom
21.07.2002 • 08:00

Δεκαπέντε άνθρωποι αποτελούν, σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν προκύψει από τις έως τώρα έρευνες των διωκτικών Αρχών, το «οργανόγραμμα» της «17 Νοέμβρη». Πέρα από αυτούς, σε δευτερεύοντες ρόλους φέρονται κατά καιρούς να έχουν ενεργοποιηθεί και άλλοι, με τον τελικό αριθμό των εμπλεκομένων να φθάνει τους 50. O κεντρικός κορμός των 15 ανθρώπων, όπως όλα δείχνουν, φέρεται να συγκροτήθηκε σε τέσσερις διαδοχικές φάσεις:

Ιδρυση – ηγετική ομάδα: ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος θεωρείται ο άνθρωπος που αποφάσισε στα μέσα της δεκαετίας του ’70 να προχωρήσει στην ίδρυση της «17 Νοέμβρη». Τα μέλη της οργάνωσης σε αυτήν την πρώτη φάση, εκτός από τον ιδρυτή, είναι μόλις τρία: μία νεαρή γυναίκα, που ήρθε μαζί του από το Παρίσι και με την οποία διατηρούσε ερωτική σχέση. Ενα εργατικό στέλεχος, που στην πορεία θα διαδραματίσει τον ρόλο του «συνομιλητή» με τον ΕΛΑ και λίγα χρόνια αργότερα θα στρατολογήσει νεότερα μέλη. Τέλος, ένας νεαρός, ο οποίος λαμβάνει μέρος στα χτυπήματα φορώντας κουκούλα και εκτελεί κυρίως χρέη «τσιλιαδόρου». Και οι τέσσερις συμμετέχουν στα πρώτα χτυπήματα της οργάνωσης, στις δολοφονίες των Γουέλς και Μάλλιου. Λίγο πριν η οργάνωση περάσει στην επόμενη φάση, εντάσσεται σε αυτήν ο Θεολόγος Ψαραδέλλης.

Διεύρυνση – στρατολόγηση νέων μελών: τα χρόνια 1979 – 1980, γίνεται η πρώτη διεύρυνση της οργάνωσης με τη στρατολόγηση νέων μελών. Οι εκτεταμένες φοιτητικές κινητοποιήσεις λειτουργούν ως «δεξαμενή» άντλησης μελών πρόθυμων να ενταχθούν στην οργάνωση και να «υπηρετήσουν» τους σκοπούς της. Αυτήν την περίοδο στρατολογούνται οι Βασίλης Τζωρτζάτος, Δημήτρης Κουφοντίνας, Χριστόδουλος Ξηρός και ένα ακόμη άτομο, γυναίκα, η οποία εκτιμάται ότι έχει λάβει μέρος σε χτυπήματα της οργάνωσης.

Η δεύτερη γενιά των εκτελεστών: λίγο πριν από τα μέσα της δεκαετίας του ’80. Εχει φθάσει η ώρα του Σάββα Ξηρού. Στρατολογείται από τον αδελφό του Χριστόδουλο. Αρχικά συμμετέχει σε δολοφονίες, ενώ στην πορεία εκπαιδεύεται από τον Τζωρτζάτο στη χρήση μπαζούκας και στη ρίψη ρουκετών. Την ίδια περίοδο και μέχρι το 1989, στρατολογούνται ακόμη τέσσερα νέα μέλη. Πρόκειται για δύο άνδρες και δύο γυναίκες. Δραστηριοποιούνται κυρίως σε τοποθέτηση εκρηκτικών μηχανισμών.

Το νέο αίμα: στις αρχές της δεκαετίας του ’90 παρουσιάζεται η ανάγκη στρατολόγησης νέων μελών. Δύο από τους βασικούς εκτελεστές, οι Τζωρτζάτος και Χριστόδουλος Ξηρός παροπλίζονται το 1992. H οικογένεια Ξηρού θα λειτουργήσει για άλλη μια φορά σαν «δεξαμενή». O Βασίλης Ξηρός μυείται στα μυστικά της τρομοκρατικής δράσης. Λίγο αργότερα φέρνει στην οργάνωση τον επιστήθιο φίλο του Διονύσιο Γεωργιάδη. H στρατιωτική θητεία του τελευταίου στις Ειδικές Δυνάμεις κρίνεται πρόσθετο προσόν.


https://www.kathimerini.gr/society/1248 ... agonistes/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 04 Ιούλ 2022, 00:30

Αρχέλαος έγραψε:
03 Ιούλ 2022, 21:04

Ιδρυση – ηγετική ομάδα: ο Αλέξανδρος Γιωτόπουλος θεωρείται ο άνθρωπος που αποφάσισε στα μέσα της δεκαετίας του ’70 να προχωρήσει στην ίδρυση της «17 Νοέμβρη». Τα μέλη της οργάνωσης σε αυτήν την πρώτη φάση, εκτός από τον ιδρυτή, είναι μόλις τρία: μία νεαρή γυναίκα, που ήρθε μαζί του από το Παρίσι και με την οποία διατηρούσε ερωτική σχέση. Ενα εργατικό στέλεχος, που στην πορεία θα διαδραματίσει τον ρόλο του «συνομιλητή» με τον ΕΛΑ και λίγα χρόνια αργότερα θα στρατολογήσει νεότερα μέλη. Τέλος, ένας νεαρός, ο οποίος λαμβάνει μέρος στα χτυπήματα φορώντας κουκούλα και εκτελεί κυρίως χρέη «τσιλιαδόρου». Και οι τέσσερις συμμετέχουν στα πρώτα χτυπήματα της οργάνωσης, στις δολοφονίες των Γουέλς και Μάλλιου. Λίγο πριν η οργάνωση περάσει στην επόμενη φάση, εντάσσεται σε αυτήν ο Θεολόγος Ψαραδέλλης.

Λαμβάνοντας υπόψη το ότι υπήρχε 17Ν ήδη απο την εποχή της δικτατορίας και το αρχείο της Πάρνηθας και μια σειρά άλλων δεδομένων, υποψιάζομαι ότι η αρχική 17Ν και τα ιδρυτικά μέλη του ΕΛΑ ήταν ενιαία οργάνωση.

Αποφάσισαν τη 17Ν στα χρόνια της δικτατορίας, η οποία θα 'ταν κλειστή οργάνωση και θα 'κανε εκτελέσεις και στο ξεκίνημα της Μεταπολίτευσης αποφάσισαν και την ίδρυση μιας οργάνωσης που θα 'χε πιο ήπια δράση και θα 'ταν πιο ανοιχτή σε στρατολόγηση νέων μελών και θα αποκτούσε μαζικότητα. Η 17Ν δηλαδή θα 'ταν η κλειστή οργάνωση που θα 'κανε δολοφονίες και η ευρύτερη μαζική οργάνωση (αυτό που τελικά ονομάστηκε ΕΛΑ), της οποίας ο ηγετικός πυρήνας θα 'ήταν η τότε 17Ν, θα είχε ήπια δράση. Όταν θα "ωρίμαζαν οι συνθήκες" και θα αποκτούσε μαζικότητα και μεγάλο αριθμό προθύμων για επανάσταση, θα συγχωνευόντουσαν και επίσημα οι οργανώσεις και θα εξελισόντουσαν σε μαζικό αντάρτικο.

Όμως η ιστορία στράβωσε στις συνδιασκέψεις της Πεντέλης. Η εμμονή του Γιωτόπουλου με τον σταθμάρχη της CIA και η αντίθεση των ιδρυτών του ΕΛΑ με μια τέτοια ενέργεια υπο τον φόβο ότι θα άρχιζε να τους ψάχνει η CIA με το ξεκίνημά τους, συν ότι τότε ξεκινούσε η Μεταπολίτευση κι ακόμη δεν ήξεραν πως θα ελειχθεί, τους χώρισε στα δύο. Στη συνέχεια ο Γιωτόπουλος με μερικούς άλλους προχώρησαν στη δολοφονία του Γουέλς, ανέλαβαν και την ευθύνη ως 17Ν, χρησιμοποίησαν και κράτησαν και τη σφραγίδα και ο καθένας πήρε το δρόμμο του.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34318
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 05 Ιούλ 2022, 22:29


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 19 Ιούλ 2022, 21:45

Το αίνιγμα Γιωτόπουλου - η θαμμένη επιστολή προς το "Έθνος"

[...]

Απο LEFT

Επιστολή στην οποία διατυπώνει ισχυρισμούς για ασύλληπτο πυρήνα της «17 Νοέμβρη», αφήνοντας παράλληλα αιχμές κατά πάντων για τη δίκη, είχε αποστείλει το 2016 στην εφημερίδα «Έθνος» ο φυλακισμένος ως αρχηγός της οργάνωσης Αλ. Γιωτόπουλος.

Στην επιστολή του κάνει λόγο για όπλο της «17 Νοέμβρη» και σημαντικά χειρόγραφα που «εξαφανίστηκαν» από το σπίτι-γιάφκα που είχε βρεθεί το 2002, αλλά και για καταθέσεις που μπήκαν στο αρχείο και συμμετοχή σε ανθρωποκτονίες που «έκαιγαν» συγκεκριμένα πρόσωπα και μία ομάδα 8 ατόμων.

Ο Αλ.Γιωτόπουλος μιλάει για πρώτη φορά για στοιχεία, τα οποία συγκέντρωσε -όπως υποστηρίζει- με τη βοήθεια ενός συγκρατούμενού του, ενώ αφήνει αιχμές για το όπλο-σφραγίδα της «17Ν», το περιβόητο 45άρι.

«Σε σπίτι-γιάφκα της 17Ν που αποκαλύφθηκε το 2002 υπήρχε ένα όπλο που 'έκαιγε' ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. Το όπλο αυτό δε βρέθηκε. Ποιος το εξαφάνισε; Οι Μυστικές Υπηρεσίες; Κάποιος από τους συλληφθέντες που συνεργάστηκε με τις Αρχές;». Παράλληλα υποστηρίζει ότι υπήρξε πλεκτάνη σε βάρος του από αυτή την ομάδα ανθρώπων που ενορχήστρωσαν μαζί με ξένες και εγχώριες μυστικές υπηρεσίες την καταδίκη του ως αρχηγού της τρομοκρατικής οργάνωσης.

Ο Αλ. Γιωτόπουλος υποστηρίζει ότι αποφάσισε να συντάξει την επιστολή «αναμένοντας παράλληλα για τη δημοσιοποίησή του άλλους τρεις μήνες μήπως και δεήσουν να μου απαντήσουν» στη δεύτερη αίτηση αποφυλάκισής του που κατέθεσε στις 18 Μαρτίου.

Δεκατέσσερα χρόνια μετά, ο Γιωτόπουλος επανέρχεται και απαριθμεί «σημεία και τέρατα» που συνέβησαν κατ' αυτόν στις τρεις δίκες της «17Ν» και οδήγησαν στην καταδίκη του. Μάλιστα, στην επιστολή του αναφέρει ότι για όλους τους παραπάνω λόγους δεν του χορηγούν άδεια επί 6 χρόνια, μολονότι τη δικαιούται, και αρνούνται να τον αποφυλακίσουν. «Κατά τη διάρκεια της φυλάκισης μου, μου έγιναν προτάσεις να υπογράψω συμφωνία και απάντησα 'εγώ, συμφωνίες δεν υπογράφω'» αναφέρει.

Ολόκληρη η επιστολή με ημερομηνία Ιούνιος 2016

Αλεκος Γιωτόπουλος

«Λένε ότι αν κάνεις ένα λάθος και δεν το διορθώσεις γρήγορα, αυτό θα σε οδηγήσει σε νέα, μεγαλύτερα λάθη. Αυτό συμβαίνει και με την περίπτωσή μου. Αφού με καταδίκασαν παραβιάζοντας τη νομοθεσία περί ηθικής αυτουργίας, χωρίς αποδείξεις, διέπραξαν πέρσι το φιάσκο της φυλακής Γ’ τύπου, προχωρούν τώρα σε νέα παραχάραξη του άρθρου 105 Π.Κ. Ενώ θα έπρεπε να ‘χω αποφυλακιστεί απ’ τον Ιούλιο του 2015 το αρνούνται καταστρατηγώντας το νόμο. Παρότι υπάρχει απόφαση του Αρείου Πάγου του 2009 που δικαιώνει την ερμηνεία μου.

»Επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια απ’ τη Δίκη είμαι υποχρεωμένος να υπενθυμίσω περιληπτικά ορισμένα πράγματα. Στις τρεις καταδίκες μου, από τρία διαφορετικά δικαστήρια υπήρξαν τρεις διαφορετικές εκδοχές της ηθικής αυτουργίας. Σύμφωνα με την απόφαση του Πρωτόδικου Δικαστηρίου ήμουν μέλος μιας τριμελούς Γραμματείας και μετέφερα τις αποφάσεις στα μέλη των πυρήνων. Στο Δευτεροβάθμιο η απόφαση αλλάζει. Μόνος μου αποφάσιζα, έπειθα κάποιον, κι αυτός έπειθε τους υπόλοιπους. Τέλος στον Άρειο Πάγο αναφέρουν, ότι έδινα τις διαταγές στα μέλη, μέσα σε ρεμπετάδικα! Να σημειώσω ότι και στις τρεις δίκες κανένας κατηγορούμενος δεν είπε ότι εγώ τον διέταξα για κάτι.

»Η λογική, η πείρα και η ζωή διδάσκουν ότι όταν ένα γεγονός είναι πραγματικό, η περιγραφή του είναι πάντα η ίδια, πληκτικά μονότονη. Αν οι περιγραφές αλλάζουν σημαίνει ότι δεν είναι πραγματικό, ότι είναι ψεύτικο, κατασκευασμένο. Και ότι αναζητάς απεγνωσμένα κάποιο αφήγημα για να γίνεις πειστικός. Αυτό αποδείχτηκε και μέσα στο Δικαστήριο. Ακόμη κι αυτοί που συνεργάστηκαν με τις αρχές και ήταν λαλίστατοι, παρόλη την αφόρητη πίεση που τους ασκούσαν οι Δικαστές στη Δίκη να στέρξουν ότι υπήρχε ηγεσία ή αρχηγός, το αρνήθηκαν. Όχι γιατί φοβόντουσαν ή λόγω της ομερτά όπως ψέλλισαν κάποιοι. Αλλά γιατί όλα όσα είχαν περιγράψει με λεπτομέρειες για τον τρόπο με τον οποίο έπαιρναν τις αποφάσεις στους πυρήνες απόδειχνε ότι δεν υπήρχε ηγεσία. Κι αν έλεγαν πια το αντίθετο, η παλινωδία θα τους ξεσκέπαζε και θα κατέρρεαν.

»Οι ίδιοι κατέθεσαν ότι όλα τα μέλη ήταν υποχρεωμένα, για λόγους δικαιοσύνης να συμμετάσχουν εκ περιτροπής, άμεσα στις ενέργειες. Κατά συνέπεια είναι αδύνατον κάποιος αρχηγός, για πάνω από δύο δεκαετίες, να διατάσσει τους άλλους να συμμετέχουν στις ενέργειες, χωρίς αυτός ο ίδιος να έχει συμμετάσχει σε έστω μία απ’ αυτές.

Δύο γεγονότα

»Θ’ αναφέρω δύο μόνο γεγονότα για να δείξω τα «σημεία και τέρατα» που έγιναν σ’ αυτές τις δίκες. Στην Πρωτόδικη είχε έρθει μια μάρτυρας κατηγορίας, κάποιας ηλικίας που ισχυρίζονταν ότι με είχε δει στην είσοδο μιας πολυκατοικίας όπου υπήρχε μια γιάφκα, παρέα με κάποιο μέλος, για κλάσματα του δευτερολέπτου, πριν από 12 χρόνια. Σε ερώτηση του δικηγόρου μου, πώς με αναγνώρισε, απάντησε: «απ’ το χρώμα των ματιών του». Αφού συνομίλησε με έναν απ’ τους 3 Δικαστές για κάποιο διάστημα της απεύθυνα το λόγο, λέγοντας: «Μπορώ να σας κάνω μια ερώτηση;» Απαντάει: «Μάλιστα». «Ο Δικαστής με τον οποίο συνομιλούσατε, τι χρώμα έχουν τα μάτια του;» Απαντάει «Δεν ξέρω». Την ρωτάω ξανά: «Ο άλλος Δικαστής που είναι δεξιά απ’ τον Πρόεδρο, τι χρώμα έχουν τα μάτια του». Μου απαντάει με αφοπλιστική αφέλεια: «Α εγώ κ. Γιωτόπουλε, ποτέ δε συγκρατάω το χρώμα των ματιών των ανδρών». Κι όμως οι αθεόφοβοι, στην απόφαση του Αρείου Πάγου αναφέρουν ρητά ότι αυτή η μάρτυρας με αναγνώρισε χωρίς καμιά επιφύλαξη!

»Το δεύτερο είναι η απόφαση του Αρείου Πάγου που αναφέρει ότι «έδινα τις διαταγές στα μέλη σε ρεμπετάδικα». Κατ’ αρχάς αυτή η αναφορά είναι παράνομη αφού δεν υπάρχει στις αποφάσεις των δύο προηγούμενων δικαστηρίων και ο Άρειος Πάγος δεν είναι δικαστήριο ουσίας. Το κυριότερο όμως είναι ότι είναι γελοία ως μη ρεαλιστική. Όποιος έχει πάει έστω και μία φορά σε ρεμπετάδικο γνωρίζει ότι λόγω της πολυκοσμίας και ενός ιδιαίτερου κλίματος οικειότητας που επικρατεί, είναι αδύνατο να κάνεις οποιαδήποτε συζήτηση χωρίς να σε ακούσουν απ’ τα διπλανά τραπέζια και ενίοτε να επέμβουν σ’ αυτήν. Κατά μείζονα λόγο δεν μπορεί να συζητάς για παράνομες πράξεις βίας, ακόμη και με κώδικες χωρίς να σε πάρουν χαμπάρι. Η λογική και η πείρα λένε ότι σε τέτοιες συζητήσεις υπάρχει εχεμύθεια και μυστικότητα. Δεν μπορεί να υπάρχουν τρίτοι μάρτυρες, πόσο μάλλον οι δεκάδες θαμώνες του ρεμπετάδικου. Αυτό κάναμε στη Δικτατορία. Όταν συζητούσαμε κάποια αντιστασιακή πράξη πηγαίναμε σε απομακρυσμένες παραλίες στην ύπαιθρο όπου δεν υπήρχε ψυχή.

»Χωρίς να θέλω να μακρηγορήσω δεν μπορώ ν’ αποφύγω ν’ αναφέρω τις δύο ρουκέτες που εξαπέλυσε ο Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου που έγινε και Υπουργός. Σύμφωνα μ’ αυτόν το γεγονός ότι γνωρίζω τη Γαλλική γλώσσα είναι ισχυρή ένδειξη ότι ήμουν ο αρχηγός και τέλος υποστήριξε ότι υπάρχει ηθική αυτουργία και με «απλό νεύμα στο φρύδι»!

»Σήμερα όμως, 14 χρόνια μετά, υπάρχει μια καινούργια κατάσταση. Εάν ήμουν αρχηγός ή εάν υπήρχε ηγεσία, σ’ αυτά τα χρόνια που πέρασαν, θα είχαν αποκαλυφθεί δεκάδες περιστατικά που θα επιβεβαίωναν την ύπαρξη αυτής της ηγεσίας, από πολλές ανεξάρτητες πηγές χωρίς να μπορεί κανείς να το εμποδίσει. Κανένα όμως τέτοιο περιστατικό με λεπτομέρειες δεν αποκαλύφθηκε, επιβεβαιώνοντας πανηγυρικά ότι δεν υπήρχε καμία ηγεσία κι ούτε αρχηγός.

»Όσο προχωρούσε η Δίκη, γίνονταν ολοφάνερο ότι δεν υπήρχε ηγεσία. Σε σημείο που ορισμένοι απ’ τους λίγους τίμιους δημοσιογράφους, ούτε καν αριστεροί, να γράφουν καθαρά στα έντυπά τους ότι δεν υπάρχει απόδειξη για την ηθική αυτουργία. Αντίθετα όμως απ’ αυτή την πραγματικότητα η επιμονή αυτών που με παρουσίαζαν ως αρχηγό γίνονταν όλο και πιο έντονη. Αυτή η επιμονή, μου δημιούργησε απορία. Γιατί επιμένουν σε κάτι που διαψεύδεται, που είναι ολοφάνερο ψέμα. Τι κρύβεται από πίσω; Αποφάσισα να ψάξω, να βρω στοιχεία, ν’ αποκαλύψω την αλήθεια. Το έκανα με την αποφασιστική συμβολή ενός συγκρατούμενού μου, που κι αυτός αμφισβητούσε την επίσημη εκδοχή. Από διάφορους διαλόγους μέσα στη φυλακή συμπεραίνω ότι οι δράστες της πλεκτάνης γνωρίζουν ότι ξέρω ένα μέρος της αλήθειας. Αυτός μάλιστα είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο δεν μου δίνουν άδεια επί 6 χρόνια ενώ την δικαιούμαι και σήμερα αρνούνται να με αποφυλακίσουν, παραβιάζοντας το άρθρο 15 του Π.Κ. Η στρατηγική τους είναι να με κρατήσουν φυλακισμένο για πάντα, αναμένοντας εναγωνίως το μοιραίο ώστε να πάρω μαζί μου την αλήθεια. Αυτή τη χάρη δεν θα τους την κάνω.

»Στη διάρκεια της φυλάκισής μου, μου έγιναν προτάσεις να υπογράψω συμφωνία. Απάντησα: Εγώ, συμφωνίες δεν υπογράφω. Παραμένω ελεύθερος να λέω ό,τι μου υπαγορεύει η συνείδησή μου κι όποτε θέλω. Με τις συμφωνίες επιχειρούν να ελέγξουν τι θα πεις και τι θα κάνεις. Στην ουσία, σου υπαγορεύουν και εσύ υπογράφεις. Αποκαλύψεις σαν τη σημερινή προσπαθούν να αποτρέψουν. Αυτή η στάση μου, μου στοίχησε τη δυσμενή μεταχείριση που μου επεφύλαξαν όλα αυτά τα χρόνια.

»Τα στοιχεία που παρουσιάζω προέρχονται από πηγές ανεξάρτητες, αξιόπιστες που δεν ελέγχονται από Μυστικές Υπηρεσίες. Έχουν επιβεβαιωθεί από δεύτερη. Υπάρχουν πράγματα που αγνοώ. Για τα οποία θα μπορούσα να κάνω υποθέσεις, αλλά δε θα τις κάνω. Εκτός από πράγματα ευνόητα που δεν αφορούν συγκεκριμένα πρόσωπα.

»Στο παράνομο σπίτι-γιάφκα της 17Ν που αποκαλύφθηκε το 2002, υπήρχε ένα όπλο που «έκαιγε» ένα συγκεκριμένο πρόσωπο. Το όπλο αυτό δε βρέθηκε. Ποιος το εξαφάνισε; Οι Μυστικές Υπηρεσίες; Κάποιος απ’ τους συλληφθέντες που συνεργάστηκε με τις Αρχές; Δεύτερο, σύμφωνα με την επίσημη εκδοχή θα ‘πρεπε να βρεθούν επίσης σημαντικά χειρόγραφα του ίδιου προσώπου. Ούτε αυτά βρέθηκαν. Ποιος τα εξαφάνισε; Τρίτο, υπήρξαν επιβαρυντικές καταθέσεις εναντίον του ίδιου και εναντίον άλλων δύο (2) κολλητών του από συλληφθέντες που συνεργάστηκαν με τις Αρχές. Καταθέσεις περισσότερες από μία. Ποιος έδωσε εντολή να αγνοηθούν και να μπουν στο αρχείο; Οι τρεις (3) αυτοί συνδέονταν με άλλους πέντε (5). Απ’ αυτήν την ομάδα των τουλάχιστον οκτώ (8), ορισμένοι είχαν άμεση συμμετοχή σε ανθρωποκτονίες. Άλλοι σε βίαιες ενέργειες σοβαρές που προκάλεσαν τραυματισμούς. Ενώ η δραστηριότητα των πιο ασήμαντων ήταν πιο ουσιαστική και πιο συνειδητή απ’ αυτήν ορισμένων που καταδικάστηκαν στη Δίκη σε σχετικά μικρές ποινές και εξέτισαν πραγματική ποινή άνω των 5 χρόνων. Κανένας απ’ αυτούς δε συνελήφθη. Σε κανένα δεν ασκήθηκε δίωξη. Γιατί;

»Για δύο λόγους. Ο πρώτος κυριότερος και καθοριστικός είναι ότι οδηγούσαν σε έναν συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, τον οποίο δεν ήθελαν να αγγίξουν. Που δεν είναι βέβαια η αριστερά είτε κοινοβουλευτική είτε εξωκοινοβουλευτική. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι αν συλλαμβάνονταν έστω 2 ή 3 απ’ αυτούς, δεν υπήρχε καμία περίπτωση να καταδικαστώ ως ηθικός αυτουργός. Γιατί το προφίλ τους, τόσο το πολιτικό όσο και το επαγγελματικό είχε κάποια βαρύτητα και δεν θα μπορούσαν να τους παρουσιάσουν ως απλά ενεργούμενα που εκτελούν τυφλά τις εντολές μου. Οι παλιοί μου φίλοι της Δικτατορικής περιόδου χρησιμοποιήθηκαν ως μανδύας πίσω απ’ τον οποίο, τους έκρυψαν. Δεν έχαναν ευκαιρία ν’ αφήνουν ανοιχτά υπονοούμενα ότι αυτοί ήταν τα μέλη της 17Ν.

Ξένες Μυστικές Υπηρεσίες

»Την πλεκτάνη αυτή σχεδίασαν και οργάνωσαν οι μεγάλες ξένες Μυστικές Υπηρεσίες τις οποίες απομυθοποίησαν το Γκουαντάναμο αλλά και η κινηματογραφική ταινία «Στο όνομα του Πατρός», που βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα. Με τη συναίνεση βέβαια της πολιτικής ηγεσίας και των δύο πρώην μεγάλων πολιτικών κομμάτων της χώρας. Την πρακτική εκτέλεσή της, ανέλαβαν ο τότε Υπουργός Δημόσιας Τάξης και ο τότε Εισαγγελέας για την Τρομοκρατία. Γι’ αυτό και απολαμβάνουν μέχρι σήμερα μιας ιδιότυπης ασυλίας για τις πράξεις τους αλλά και για τους λόγους τους, όσο εξωφρενικοί κι αν είναι. Την πλεκτάνη αυτή συνέχισαν να την εκμεταλλεύονται μέχρι πρότινος. Πριν από 2 ή 3 χρόνια το Στέητ Ντιπάρτμεντ εξέδιδε ανακοινώσεις για ασύλληπτα μέλη της 17Ν και για κίνδυνο αναζωπύρωσης της τρομοκρατίας. Αποσιωπώντας βέβαια ότι όχι μόνο τους γνώριζαν όλους, αλλά και ότι ήταν αυτοί -ακριβέστερα η CIA- που απεφάσισαν να μην τους συλλάβουν. Κι ότι ήταν ακίνδυνοι αφού τους είχαν καταστήσει ομήρους στα χέρια τους, εκβιάζοντάς τους.

»Αν είχαν συλληφθεί η Δίκη θα έπαιρνε άλλη τροπή. Η διαδικασία θα είχε τελείως άλλη πολιτική κατεύθυνση και ίσως η Δίκη να ήταν δίκαιη. Τέλος η απόφαση για αρκετούς απ’ τους κατηγορουμένους αλλά και για μένα, θα ήταν τελείως διαφορετική.

»Ο Ναπολέων έλεγε ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με τις μπαγιονέτες εκτός απ’ το να κάτσεις πάνω τους. Παραφράζοντας θα μπορούσαμε να πούμε ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα με τους νόμους εκτός απ’ το να τους εφαρμόζεις με περιεχόμενο αντίθετο απ’ αυτό που έχουν. Γιατί το πρόσκαιρο όφελος που έχεις είναι δυσανάλογα μικρό σε σχέση με τη μακροχρόνια ζημιά που προκαλείς. Υπονομεύεις τις αρχές και τις αξίες, υποσκάπτεις τα θεμέλια του Κράτους Δικαίου που υποτίθεται ότι υπηρετείς. Το μετατρέπεις σε ιδεοληψία αφού στην κοινωνία κυριαρχεί η αδικία, η ανομία, η φαυλότητα, το έγκλημα. Και η Δημοκρατία γίνεται «Υπαρκτή Δημοκρατία».

»Είναι μήπως τυχαίο ότι σε χρονικό διάστημα ενός και πλέον αιώνα ακούμε στη χώρα μας περίπου τα ίδια πράγματα. Στις αρχές του περασμένου αιώνα ο Ιων Δραγούμης έλεγε ότι «το κράτος με όλη τη βρώμα του δεν αξίζει να το βοηθάς, παρότι ο ίδιος το βοηθούσε. Σήμερα ακούμε για κλεπτοκρατία, χρεωκοπημένο και διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα, ενώ πρώην καθηγητής της Νομικής χαρακτήριζε πριν μερικά χρόνια τη Δικαιοσύνη ως «ανύπαρκτη, τραγική και αχρεία». Κάτι το βαθύτατα σάπιο υπάρχει σ’ αυτή τη χώρα, το οποίο διαχρονικά δεν μπορεί να θεραπεύσει η ελίτ που το δημιούργησε.

Αλέκος Γιωτόπουλος
Φυλακές Κορυδαλλού
Ιούνιος 2016»

http://panusis.blogspot.com/2022/07/blog-post_82.html

Άβαταρ μέλους
Fipps
Δημοσιεύσεις: 840
Εγγραφή: 23 Μάιος 2020, 15:08
Phorum.gr user: Fipps
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fipps » 19 Ιούλ 2022, 22:19

Ο "αντιεξουσιαστικός-αναρχικός" χώρος στην Ελλάδα, είναι εδώ και 30 χρόνια πήχτρα στους κυπατζιδες-ευπατζιδες και ασφαλίτες.
Ακόμη και δικές τους "αναρχικές" οργανώσεις με εκατοντάδες μέλη καταφεραν να οργανώσουν πράκτορες της ΕΥΠ και της ασφάλειας όλα αυτά τα χρονια.
Περίεργο μου φαινεται πως τόσα χρόνια δεν μπορούσαν να μπαγλαρωσουν την 17Ν και χρειάστηκε να σκάσει η βόμβα στα χέρια του Ξηρού εκείνο το βράδυ για να αρχίσει να "ξηλωνεται ο ιστός της αράχνης" όπως εγραφαν τότε οι εφημερίδες...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34318
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Ιούλ 2022, 22:38

Fipps έγραψε:
19 Ιούλ 2022, 22:19
Ο "αντιεξουσιαστικός-αναρχικός" χώρος στην Ελλάδα, είναι εδώ και 30 χρόνια πήχτρα στους κυπατζιδες-ευπατζιδες και ασφαλίτες.
Ακόμη και δικές τους "αναρχικές" οργανώσεις με εκατοντάδες μέλη καταφεραν να οργανώσουν πράκτορες της ΕΥΠ και της ασφάλειας όλα αυτά τα χρονια.
Περίεργο μου φαινεται πως τόσα χρόνια δεν μπορούσαν να μπαγλαρωσουν την 17Ν και χρειάστηκε να σκάσει η βόμβα στα χέρια του Ξηρού εκείνο το βράδυ για να αρχίσει να "ξηλωνεται ο ιστός της αράχνης" όπως εγραφαν τότε οι εφημερίδες...
Δεν είχε σχέση ο αναρχικός χώρος με τη 17Ν.Μην κοιτάς που τώρα τους υπερασπίζεται.Το κάνει για τους δικούς του λόγους,απλά επειδή ηρωοποιεί την αριστερή βία ανεξαρτήτως τάσεως.
Πως είναι όμως δυνατόν να έχουν σχέση φανατικοί αντεθνικιστές με ανθρώπους που δολοφονούσαν Τούρκους και έγραφαν υπερπατριωτικές προκηρύξεις,έστω και εάν δεν το πίστευαν;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 23 Δεκ 2023, 17:46

Η δολοφονία Γουέλς κρατά ακόμα τα μυστικά της: Νέα ερωτήματα στη σκοτεινή ιστορία

Δεν βρέθηκαν ούτε ο εκτελεστής, ούτε η συνεργός «Αννα», ούτε η «Λένα» που έδωσε την προκήρυξη της 17Ν στον Ζαν Πολ Σαρτρ, ούτε το 45άρι - Η μαρτυρία του τότε υποσταθμάρχη της CIA στην Αθήνα Ρόναλντ Εστές


23.05.2023

Εχουν περάσει σχεδόν 48 χρόνια από την ημέρα που η 17Ν εκτέλεσε τον σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα Ρίτσαρντ Γουέλς και το πιο κρίσιμο ερώτημα παραμένει ακόμη αναπάντητο: Ποιος εκτέλεσε τελικά τον Νο 1 πράκτορα του κλιμακίου της Αθήνας στις 23 Δεκεμβρίου του 1975 έξω από την είσοδο της κατοικίας του στο Παλαιό Ψυχικό;

Η απάντηση για τη συγκεκριμένη εκτέλεση, η οποία σηματοδότησε την επιχειρησιακή αρχή της διαβόητης τρομοκρατικής οργάνωσης, δεν είναι καθόλου εύκολη. Και αυτό γιατί παρά τα όσα έχουν δει το φως της δημοσιότητας, ειδικά μετά τη σύλληψη των μελών της 17Ν, τις δεκάδες καταθέσεις και τη δίκη τους, ακόμη δεν έχει αποσαφηνιστεί αν ο «Λάμπρος», κατά κόσμον Αλέξανδρος Γιωτόπουλος, ήταν ο εκτελεστής του σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα, κάτι που ο ίδιος δεν έχει παραδεχτεί ποτέ. Αν δεν ήταν λοιπόν αυτός, ποιος από την πρώτη γενιά των τρομοκρατών ήταν που πυροβόλησε με το ιστορικό 45άρι της οργάνωσης;

Η αποκάλυψη διά στόματος Ρόναλντ Εστές, που ήταν υποσταθμάρχης στον σταθμό της πρωτεύουσας και κολλητός φίλος του Γουέλς, ότι η ΚΥΠ διέρρευσε το όνομά του στην «Athens News» έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα όσα ανέφερε η προκήρυξη στη «Liberation» για την ανάληψη της ευθύνης του χτυπήματος από τη νεοσύστατη τρομοκρατική οργάνωση. Η γαλλική εφημερίδα δεν την είχε δημοσιεύσει ολόκληρη, το έκαναν όμως οι συγγραφείς του βιβλίου «Βρώμικη δουλειά: Η CIA στη Δυτική Ευρώπη», Φίλιπ Εϊτζί και Λούις Βολφ.

Ο πρώτος ήταν πρώην επιχειρησιακός πράκτορας της CIA που είχε υπηρετήσει μαζί με τον Γουέλς στη Λατινική Αμερική, ο οποίος έγινε διάσημος όταν αποχώρησε. Εβγαλε τα άπλυτα της υπηρεσίας στη φόρα με ένα βιβλίο που εκδόθηκε στην Αγγλία χωρίς να λογοκριθεί από την αρμόδια επιτροπή της CIA, ενώ ίδρυσε και το περιοδικό «Counter Spy», αυτό που αποκάλυψε ότι ο Γουέλς ήταν σταθμάρχης στη Λίμα του Περού.

Στο «Βρώμικη δουλειά: Η CIA στη Δυτική Ευρώπη» δημοσιεύεται ολόκληρη η προκήρυξη και ο συγγραφέας της ξεδιπλώνει ημερομηνίες, τα μέρη όπου σύχναζε, τα αυτοκίνητα που οδηγούσε, ακόμη και τα ρούχα που φορούσε ο σταθμάρχης σε μια έξοδο με τον πατέρα του στην Κηφισιά. Λεπτομέρειες δηλαδή που μόνο με συνεχή παρακολούθηση του στόχου μπορεί κάποιος να γνωρίζει, ενώ στην προκήρυξη τονίζεται ότι ο Γουέλς είχε τεθεί στο στόχαστρο της οργάνωσης από τον Ιούνιο του 1975 που ήρθε στην Αθήνα.

Μετά από τέσσερις και πλέον δεκαετίες, ο αόρατος εκτελεστής του σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα εξακολουθεί να είναι ένα αίνιγμα, όπως αινίγματα παραμένουν η ξανθιά «Αννα», που ήταν παρούσα στην πρώτη δολοφονία της 17Ν, και η «Ελένη», που φέρεται να έδωσε την προκήρυξη της οργάνωσης στον Ζαν Πολ Σαρτρ στο Παρίσι.

Οπως γίνεται γνωστό σήμερα, νεαρός τότε Αμερικανός πράκτορας στην πρεσβεία της Αθήνας ανέφερε λίγους μήνες πριν το χτύπημα της 17Ν στον Ρον Εστές ότι είχε μάθει από διάφορες πηγές την ύπαρξη της νέας οργάνωσης, η οποία δεν είχε προχωρήσει μέχρι τότε σε κάποια ενέργεια. Τον ρώτησε μάλιστα τι να κάνει, αλλά τα ανοιχτά μέτωπα των Αμερικανών ήταν πολλά και δεν υπήρχε χρόνος, ούτε περίσσευαν πράκτορες για να ασχοληθούν με τη νεοσύστατη 17Ν, κάτι που σφράγισε οριστικά τη μοίρα του Γουέλς.

Ο αόρατος εκτελεστής

Την Τρίτη 23 Δεκεμβρίου του 1975 τρεις μασκοφόροι βγαίνουν από ένα πράσινο Simca, ο ένας ακινητοποιεί τη σύζυγο και τον οδηγό του σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα, ο άλλος φροντίζει να μην υπάρχει διαφυγή και ο τρίτος τον εκτελεί με ένα 45άρι Colt πυροβολώντας τον τρεις φορές.

Τέσσερις και πλέον δεκαετίες μετά τα μυστήρια του πρώτου χτυπήματος της 17Ν εξακολουθούν να υφίστανται παρά τις συλλήψεις των μελών της, τις δίκες, τις απολογίες και τα όσα έχουν γραφτεί. Ο αόρατος για πολλούς εκτελεστής, που ανήκει στην πρώτη γενιά της τρομοκρατικής οργάνωσης, παραμένει ένα αίνιγμα, όπως αίνιγμα παραμένει και το πού είναι κρυμμένα το ιστορικό 45άρι και η γραφομηχανή της οργάνωσης. Αυτή στην οποία γράφτηκε η προκήρυξη της οργάνωσης για τη δολοφονία Γουέλς, η οποία κατέληξε στη γαλλική εφημερίδα «Liberation», η οποία δημοσίευσε αποσπάσματά της, αλλά όχι ολόκληρη. Εχει όμως ιδιαίτερο ενδιαφέρον το ότι τη συμπεριέλαβε αυτολεξεί από την αρχή μέχρι το τέλος στο βιβλίο του «Βρώμικη δουλειά: Η CIA στη Δυτική Ευρώπη» το «μαύρο πρόβατο» της Κεντρικής Υπηρεσίας Πληροφοριών των ΗΠΑ, Φίλιπ Εϊτζί.

Μέχρι τότε πολλά είχαν ακουστεί και γραφτεί για το εντυπωσιακό χτύπημα της νεοσύστατης τρομοκρατικής οργάνωσης, που μέσα από τις σελίδες της προκήρυξης αποκάλυψε πάρα πολλά. Το πιο σημαντικό; Οτι τα μέλη της παρακολουθούσαν τον Γουέλς σχεδόν από την αρχή του ερχομού του στην Ελλάδα, όπως επισημαίνουν σε αυτή: «Ο απερχόμενος σταθμάρχης Στέισι Χαλς έφυγε από την Αθήνα στις 30 Μαΐου του 1975. Ζούσε στο ίδιο σπίτι (σ.σ.: εννοούν την κατοικία όπου έμενε ο εκάστοτε σταθμάρχης) στην οδό Βασιλίσσης Φρειδερίκης 5 στο Ψυχικό. Ο Γουέλς αφίχθη στην Αθήνα γύρω στις 15 Ιουνίου. Εμεινε για τρεις εβδομάδες στη βίλα του υποσταθμάρχη Ρόναλντ Εστές στο Νο 12 της ίδιας οδού. Για έναν περίπου μήνα η βίλα ήταν κλειστή. Ο Γουέλς μετακόμισε σε αυτή την Τετάρτη 9 Ιουλίου. Μάθαμε το όνομα και την ιδιότητά του μέσω μιας εύκολης διαδικασίας, την οποία δεν θα αποκαλύψουμε τώρα».

Πώς λόκαραν το θύμα

Από την ανάγνωση των παραπάνω προκύπτει σίγουρα ότι τα μέλη της οργάνωσης παρακολουθούσαν τον νέο σταθμάρχη της CIA στην Αθήνα από τα πρώτα 24ωρα της άφιξής του. Μέχρι εκείνη τη στιγμή το όνομά του είχε δημοσιοποιηθεί μόνο στο περιοδικό «Counter Spy», την περίοδο που ήταν σταθμάρχης στη Λίμα και είναι πιθανόν ακτιβιστές που σχετίζονταν με το αντάρτικο πόλης στη χώρα της Λατινικής Αμερικής να ειδοποίησαν έτερους «συναγωνιστές» στην Ευρώπη.

Ετσι, το σκεπτικό του Ρόναλντ Εστές ότι η ελληνική ΚΥΠ έδωσε τον Γουέλς στη 17Ν χάνει πολύ από τη δυναμική του από τη στιγμή που η προκήρυξη αποκαλύπτει μια στενή παρακολούθηση έξι μήνες πριν από τη διαρροή του ονόματός του στην «Athens News». Μπορεί η ΚΥΠ να διέρρευσε λίστα Αμερικανών πρακτόρων στην Αθήνα για να εκδικηθεί τις ΗΠΑ για την Κύπρο, αλλά τα όσα αναφέρει ο συγγραφέας του πρώτου «μανιφέστου» της 17Ν δείχνει ότι οι τρομοκράτες είχαν τον Γουέλς από πολύ κοντά. Ηξεραν, όπως αναφέρουν, το καθημερινό του πρόγραμμα, το πόσο συχνά έβγαινε έξω, τα αυτοκίνητα που οδηγούσε ο ίδιος και τις πινακίδες τους, ενώ ο συγγραφέας εξέφρασε και μια έκπληξη σε ένα απόσπασμα που δεν είχε δει το φως της δημοσιότητας: «Αυτό που μας εξέπληξε ήταν ότι αυτοί οι επαγγελματίες δολοφόνοι θεωρούσαν την Ελλάδα τόσο ασφαλή χώρα που δεν λάμβαναν κανένα μέτρο για την ασφάλειά τους. Νομίζαμε ότι θα είχαν κάποιους σωματοφύλακες, αλλά τίποτε. Ενιωθαν σαν στο σπίτι τους».

Ακολουθεί μια περιγραφή εξόδου του σταθμάρχη που είναι ιδιαίτερα αποκαλυπτική για το εύρος της παρακολούθησης, η οποία δεν δημοσιεύτηκε στο άρθρο της «Liberation»: «Την Κυριακή 27 Ιουλίου ο Γουέλς γευμάτισε στις μία και μισή το μεσημέρι στο ρεστοράν “Θεοξένια της Κηφισιάς”. Οδηγούσε ο ίδιος το αυτοκίνητό του. Δεν πήρε κανένα μέτρο ασφαλείας εκτός από το να κοιτάζει επίμονα τους ανθρώπους που περνούσαν δίπλα του. Φορούσε γκρι παντελόνι και μπλε καλοκαιρινό πουκάμισο...».

Τα λάθη των Αρχών

Την Τρίτη 23 Δεκεμβρίου του 1975 η ομάδα των τριών «κομάντο», όπως τους αποκαλεί ο συγγραφέας της προκήρυξης, κατέβηκε από το αυτοκίνητο και ένας από αυτούς που κρατούσε αυτόματο ακινητοποίησε την κυρία Γουέλς και τον Ελληνα οδηγό του σταθμάρχη. Ο εκτελεστής πλησίασε τον Γουέλς και ο τρίτος της ομάδας μπλόκαρε την είσοδο της βίλας, στην περίπτωση που ο Αμερικανός πράκτορας προσπαθούσε να τρέξει. Μετά την εκτέλεση η σύζυγος παρέμεινε ακίνητη από το σοκ της δολοφονίας του άνδρα της μπροστά στα μάτια της ενώ ο οδηγός είχε κρυφτεί σκύβοντας στο αυτοκίνητο. Οι τρεις έφυγαν ακολουθώντας συγκεκριμένη διαδρομή με το πράσινο Simca που είχαν «απαλλοτριώσει» στο Παγκράτι, προτού το εγκαταλείψουν ένα μόλις χιλιόμετρο μακριά από την κατοικία του Γουέλς.

Κι εκεί αρχίζουν τα παράδοξα, σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο βιβλίο «Βρώμικη δουλειά: Η CIA στη Δυτική Ευρώπη», αφού οι ελληνικές διωκτικές αρχές αδυνατούν να το εντοπίσουν. Ψάχνουν για κάποιο Fiat ή μια Mercedes, αρχίζουν να γράφονται διάφορα άρθρα περί μελαψών εκτελεστών και εσωτερικών εκκαθαρίσεων μέσα στη CIA, ενώ υπήρξε άρθρο που έλεγε ότι ο Γουέλς ήταν προδότης και γι’ αυτό εκτελέστηκε εκείνη την Τρίτη του Δεκέμβρη.

Μέλος της 17Ν μία εβδομάδα μετά καλεί αθηναϊκές εφημερίδες και δίνει την περιγραφή του αυτοκινήτου που ήταν χωρίς πινακίδες ως αυτό που χρησιμοποίησε στη δολοφονία του σταθμάρχη. «Το κάναμε ώστε ο ιδιοκτήτης του να μπορέσει να το πάρει πίσω», έγραψαν σε ένα μέρος της προκήρυξης που η γαλλική εφημερίδα επίσης δεν δημοσίευσε, τονίζοντας: «Είχαμε τοποθετήσει δέκα κασέτες που ήταν στο αυτοκίνητο κάτω από την μπροστινή θέση και τηλεφωνήσαμε επειδή πιστεύαμε ότι μπορούσε να τις πάρει η αστυνομία και να πει ότι τις κλέψαμε εμείς. Την Τρίτη καλέσαμε τα “Νέα” και την “Ελευθεροτυπία”. Την Πέμπτη το αυτοκίνητο ήταν ακόμη εκεί, οπότε καλέσαμε τον Βρετανό δημοσιογράφο Τοντζ και την επόμενη μέρα η αστυνομία πήρε το αυτοκίνητο».

Εννιά χρόνια και πέντε μήνες μετά τη δολοφονία του Γουέλς, ο Χρήστος Τσουτσουβής, παλιό μέλος του ΕΛΑ που είχε αποχωρήσει από την οργάνωση για να ιδρύσει την «Αντικρατική Πάλη», σκοτώνεται σε ανταλλαγή πυρών με αστυνομικούς στην περιοχή του Γκύζη. Κατά την έρευνα των Αρχών στη γιάφκα του ανακαλύπτεται ένα μπρελόκ με ιδιόχειρο σημείωμα του τρομοκράτη για τη δολοφονία του αστυνομικού Πέτρου και ένα κλειδί αυτοκινήτου. Οι διωκτικές αρχές μετά από έρευνα διαπιστώνουν ότι το κλειδί ανήκε στο πράσινο Simca που χρησιμοποίησαν οι τρεις εκτελεστές στη δολοφονία του Γουέλς. Οι συνειρμοί είναι αναπόφευκτοι για κάποιους, που σκέφτονται ότι ο Τσουτσουβής ήταν 22 χρόνων το 1975, αλλά η εξήγηση που δίνεται είναι ότι κατά την αποχώρησή του από τον ΕΛΑ έφυγε παίρνοντας διάφορα όπλα και τα δύο συγκεκριμένα ευρήματα της 17Ν.

Η «Αννα» και η «Λένα των Παρισίων»

Το βράδυ που δολοφονήθηκε ο Γουέλς εκτός από τους τρεις στην επιχείρηση έλαβε μέρος, σύμφωνα με κατοπινές μαρτυρίες, καταθέσεις και δημοσιεύματα, μια «εντυπωσιακή», όπως τη χαρακτήρισε μέλος της οργάνωσης, ξανθιά, ύψους 1,70 μ., που δεν βγήκε καθόλου από το αυτοκίνητο. Είναι η «Αννα», μέλος της πρώτης γενιάς της οργάνωσης, που χάνεται μέσα στην αχλή ενός μύθου που περιβάλλει ακόμη και σήμερα τη φιγούρα και τα πεπραγμένα της στα πρώτα χρόνια της 17Ν. Εικάζεται -για πολλούς γνώστες είναι βέβαιο- ότι παρέμεινε στην οργάνωση μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του ’80, οπότε φέρεται να αποχώρησε, ενώ οι Αρχές μέχρι σήμερα δεν την έχουν εντοπίσει ή ταυτοποιήσει.

Ετερη αινιγματική φιγούρα, η γυναίκα που παρέδωσε την προκήρυξη της οργάνωσης στον Γάλλο φιλόσοφο Ζαν Πολ Σαρτρ προκειμένου να τη στείλει για δημοσίευση στη «Liberation». Πρόκειται για την Ελένη ή «Λένα των Παρισίων», όπως τη χαρακτήρισαν, αγνώστων λοιπόν στοιχείων, η οποία φέρεται να προσέγγισε ή να γνώριζε τον Σαρτρ προσωπικά. Ο Γάλλος δημοσιογράφος της «Liberation» που έγραψε και την ιστορία της εφημερίδας, Ζαν Γκινέλ, αφιέρωσε ένα κεφάλαιο στη σχέση της 17Ν με το έντυπο που ίδρυσε ο Ζαν Πολ Σαρτρ.

Το 1976 οι αμερικανικές και γαλλικές μυστικές υπηρεσίες ήταν πεπεισμένες ότι υπάρχει σύνδεσμος των τρομοκρατών με την εφημερίδα και άρχισαν τις παρακολουθήσεις δημοσιογράφων. Στόχος τους, μια γυναίκα ελληνικής καταγωγής με το όνομα «Λένα» ή «Ελένη» που ήταν φίλη του Γάλλου φιλοσόφου, φοιτήτρια τότε στη Σορβόννη, η οποία «χρεώθηκε» από τη CIA τον ρόλο του συνδέσμου της 17Ν με τη «Liberation». Πολύ αργότερα, το 1997, σε μια συνάντηση του Γκινέλ με επιτελικό αξιωματούχο της CIA, ο τελευταίος του λέει ότι ο σύνδεσμος είναι τελικά μια Ελληνίδα γραμματέας του Ζαν Πολ Σαρτρ.

Ο δημοσιογράφος ψάχνει, αλλά δεν εντοπίζει καμία γυναίκα με αυτή την ιδιότητα που να κατάγεται από την Ελλάδα, ενώ δεν είχε ρωτήσει τότε τον φιλόσοφο για το πώς έφτασε στα χέρια του η προκήρυξη, αφού ήταν ήδη πολύ άρρωστος. Βρίσκει όμως ότι υπάρχει μια γυναίκα με το όνομα «Ελένη», που είναι φίλη του Σαρτρ και έτσι η «Λένα των Παρισίων» παραμένει μέχρι σήμερα ένα μεγάλο ερώτημα τόσο για τον ρόλο της όσο και για την όποια σχέση είχε με μέλη της 17Ν σε εκείνα τα χρόνια της θύελλας. Δεν είναι, πάντως, το μόνο...

https://www.protothema.gr/greece/articl ... stika-tis/

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 23 Δεκ 2023, 19:00

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 23 Δεκ 2023, 19:45

Γάταρος έγραψε:
23 Δεκ 2023, 19:00
Δεν ήταν ακριβώς δράση της 17Ν, αλλά εκπαίδευση νέων μελών της 17Ν. Έχει αναφερθεί σε δημοσιεύματα αυτό. Για την εν λόγω βομβιστική επίθεση δεν είχε κάποια ανάληψη ευθύνης. Απο αυτό το γεγονός και μετά "εξαφανίστηκε", διαβιώνοντας πλέον με ψεύτικα ονοματεπώνυμα.

Πάντως για να πήγε με το αυτοκίνητο του πατέρα του σε βομβιστική επίθεση πάει να πει ότι ούτε αυτός έπαιρνε τόσα μέτρα ασφαλείας και θεωρείται απο τους ποιο ευφυείς στην οργάνωση. Κάτι άλλοι είναι τελείως τούβλα. Οπότε παραμένει το ερώτημα γιατί υπήρξε "αδυναμία εξάρθρωσης" τόσα χρόνια. Όπως και για τον ΕΛΑ, που ήταν πιο μαζική οργάνωση.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 24 Δεκ 2023, 14:16

Τρομοκρατία: σε αναζήτηση των ασύλληπτων "εγκεφάλων"

13/5/2014 - Πηγή: Antinews

Mιλώντας χθες για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας, ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Δένδιας υποστήριξε : «Θεωρώ ότι κάναμε ένα μεγάλο λάθος ως χώρα το 2002. Νομίσαμε ότι ξεμπερδέψαμε με την τρομοκρατία με τη 17Ν και δεν είδαμε τα καθαρά δείγματα...».

Πρόκειται για μια συγκλονιστική παραδοχή που ανατρέπει και διαψεύδει τους διθυράμβους του ΠΑΣΟΚ, του τότε αρμόδιου υπουργού Μ. Χρυσοχοϊδη και του γνωστού εισαγγελέα βοηθού του Διώτη. Πριν προχωρήσω στην ανάλυση των κινδύνων που συνεπάγεται αυτό το τεράστιο λάθος
για την Ελλάδα οφείλω να αναφερθώ (σε μια από τις σπάνιες φορές που το κάνω) σε ένα προσωπικό ζήτημα.

Η δήλωση αυτή του κ. Δένδια, επιβεβλημένη εκ των πραγμάτων, δικαιώνει απόλυτα την θέση που έχω πάρει και σε δεκάδες άρθρα αλλά κυρίως από το βήμα του μάρτυρα κατηγορίας στην δίκη του ΕΛΑ. Ήταν και παραμένει θέση μου, στηριγμένη σε αναρίθμητα στοιχεία και χρόνια έρευνας, ότι το κέντρο καθοδήγησης του ΕΛΑ, της 17Ν και των άλλων παρόμοιων οργανώσεων (οι περιβόητοι «εγκέφαλοι») ήταν ενιαίο και παραμένει ασύλληπτο. Ούτε καν το ακούμπησαν και τώρα αναδιατάσσεται. Εκτός αν νομίζετε ότι οι αλλεπάλληλες σοβαρές τρομοκρατικές επιθέσεις, η απόδραση Ξηρού, το βιβλίο Κουφοντίνα κλπ είναι τυχαίες και άσχετες μεταξύ τους κινήσεις.

Η μεγάλη μάχη από την πλευρά μου για την ανακάλυψη του ενιαίου κέντρου δόθηκε στην δίκη του ΕΛΑ με την επιμονή μου να συμπεριληφθούν στην δικογραφία και στην δίκη τα αρχεία της Στάζι, που εγώ είχα φέρει από επίσημες πηγές της Γερμανίας. Με πραγματική μανία η υπεράσπιση των κατηγορουμένων (όλοι τους σχεδόν στελέχη της Αριστεράς) δεν δεχόταν τα αρχεία της Στάζι και η μισή δίκη αναλώθηκε σε αυτό. Για να με αντιμετωπίσουν μέχρι γνωστό και ανεκδιήγητο δημοσιογράφο της δεξιάς που είχε προσωπικά προβλήματα μαζί μου έφεραν στο δικαστήριο για να πει ότι ήμουν «φανερός πράκτορας» και να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι (και όμως η βλακεία αυτή χρησιμοποιείται ακόμα από τα αριστερούλικα σαϊτς για να κτυπήσουν το antinews). Ενώ γνωστός καθηγητής Πανεπιστημίου (δεξιός κι αυτός) καθόταν δίπλα στον Τσιγαρίδα του ΕΛΑ και του έλεγε πως να απαντά στα επιχειρήματα μου. Απίθανα πράγματα.

Να φανταστείτε ότι ένας από τους ανακριτές της υπόθεσης όταν του προσκόμισα έγγραφα που απεδείκνυαν ότι η 17Ν ξεκίνησε στο Παρίσι επί επταετίας από το Γιωτόπουλο και άλλους μου είπε: «αντί να τους κατηγορήσουμε πρέπει να τους τιμήσουμε που αντιστάθηκαν!!!!»

Τον ρόλο της λασποφόρου ναυαρχίδος τον έπαιζε φυσικά η «Ελευθεροτυπία», αλλά τελικά όλα εδώ πληρώνονται.

Οφείλω επίσης μια μικρή αφιέρωση στην τότε κυβέρνηση Καραμανλή που ενώ προσευχόταν γονατιστή να αποδειχθεί η σχέση Κόκκαλη - Τρομοκρατίας δεν εκστόμισε ούτε μια λέξη στήριξής μου. Με άφησαν εντελώς ακάλυπτο.

Εις αναζήτηση του Κέντρου

Δεν ήθελαν να επισημοποιήσουν τα αρχεία της Στάζι για τρείς κυρίους λόγους:

1. Για να τα χειρισθεί δεόντως η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και να μην αποκαλυφθεί ποτέ η αλήθεια, όπως οι σχέσεις με τις μυστικές υπηρεσίες, οι σχέσεις με τον περιβόητο Κάρλος και τους Παλαιστίνιους, η καθοδήγηση από την Σταζί και την KGB κλπ

2. Δεν ήξεραν τι περιείχε ο όγκος των χιλιάδων σελίδων και φοβόντουσαν να μην βγουν ονόματα ΠΑΣΟΚων ή άλλων, όπως του Κόκκαλη, στην φόρα (παρεμπιπτόντως ο τελευταίος δεν είχε καμία σχέση με την τρομοκρατία, αλλά ο φόβος φυλάει τα έρμα)

3. Το σημαντικότερο όμως ήταν ότι η ανάγνωση των αναφορών προς την Στάζι του Κάρλος και του βοηθού του Weinrich που είχαν αναλάβει τον ΕΛΑ οδηγεί σε συνδυασμό με την κατάλληλη έρευνα στο αναζητούμενο «Κέντρο της Τρομοκρατίας».

Πέρα από τα ονόματα και τα αν αναρίθμητα στοιχεία στα αρχεία της Στάζι προβάλει σκοτεινή ακόμα και ακαθόριστη η μορφή ενός «κέντρου καθοδήγησης» πέραν και πάνω από την 17Ν και τον ΕΛΑ. Μιας «ιστορικής ηγεσίας» καλά κρυμμένης και προφυλαγμένης. Κι εδώ υπάρχει ένα μεγάλο κενό στις έρευνες, το οποίο αν δεν καλυφθεί η ιστορία αυτή δεν θα κλείσει ποτέ.

[...]

Έχει πια αποδειχθεί ότι όλες οι οργανώσεις της ελληνικής ένοπλης πάλης είχαν σχέση με μυστικές υπηρεσίες, κυρίως τη Στάζι , την KGB και ορισμένες μεσανατολικές - και φυσικά την ΚΥΠ. Έχει σημασία να παραθέσω εδώ την άποψη του Γερμανού Φριτς Σμάλντιστ, ενός δημοσιογράφου-ερευνητή που γύρισε όλον τον κόσμο ακολουθώντας τα ίχνη που βρήκε στα αρχεία της Στάζι για τον Κάρλος και τον Βαϊνριχ

Σύμφωνα λοιπόν με μια συνέντευξη του στην «Ελευθεροτυπία» , η συνεργασία Κάρλος - ΕΛΑ δεν σταματούσε απλά στην οργάνωση κάποιων τρομοκρατικών επιθέσεων, αλλά πήγαινε ακόμη πιο μακριά «Ο ΕΛΑ είχε οργανώσει γιάφκες για τον Κάρλος στην Ελλάδα, όπου έκρυβαν οπλισμό. Τότε ο Κάρλος (αναφέρεται στα τέλη της δεκαετίας του ‘70, αλλά και τη δεκαετία του ‘80) έχει στήσει ένα κύκλωμα μεταφοράς όπλων και πυρομαχικών, από τη Ρουμανία στη Μέση Ανατολή. Ο ενδιάμεσος σταθμός ήταν η Ελλάδα, όπου αποθήκευαν ποσότητες όπλων. Στη δουλειά αυτή, τον Κάρλος βοηθούσε ο ΕΛΑ. Απ’ ό,τι γνωρίζω, μια ανάλογη βάση - κρυψώνα του Κάρλος είχε στηθεί και στην Κύπρο».

Το πιο ενδιαφέρον όμως έρχεται στη συνεχεία: Ο Σμάντλιστ λέει ότι η Στάζι είχε σε μεγαλύτερη εκτίμηση την 17Ν από τον ΕΛΑ, επειδή ο τελευταίος ηταν μια … «χαοτική» οργάνωση, Η οποία στηριζόταν πολλές φορές στον αυθορμητισμό των μελών της, κάτι ανάλογο με τους «Επαναστατικούς Πυρήνες» στη Γερμανία. Αντίθετα, η 17Ν ήταν μια οργάνωση πειθαρχημένη, μιλιταριστικά οργανωμένη, «που ελεγχόταν από τη Μόσχα και την KGB...».

Είναι αλήθεια. Αρκετοί πρώην αξιωματούχοι της Στάζι με τους οποίους συνομίλησα μου είπαν το ίδιο: «Μην ακουμπάς την 17Ν , δεν είναι παίξε γέλασε, ελέγχεται από την KGB». Υπάρχει μάλιστα και ένα πολύ σοβαρό απόρρητο έγγραφο της γερμανικής υπηρεσίας πληροφοριών , (BND) το οποίο αναφέρει μεταξύ των μελών της ιστορικής ηγεσίας της 17Ν και έναν παλιό καπετάνιο του ΕΛΑΣ.

Ο συνάδελφος,ο Παντελής Βαλασόπουλος, που πηρε την συνέντευξη από τον Σμάλντιστ δεν πιστεύει τα αυτιά του και τον ξαναρωτάει: «Πιστεύετε αλήθεια ότι η 17Ν είχε σχέσεις με τη Μόσχα;». Η απάντηση είναι απλή και κατηγορηματική: «Δεν το λέω εγώ. Μου το είπαν πολύ σοβαρές πηγές μου, πρώην στελέχη της Στάζι. Ναι, μέχρι κάποια εποχή τουλάχιστον η Μόσχα ενδιαφερόταν πολύ σοβαρά για τη 17Ν. Όπως μου έχουν πει επίσης οι ίδιοι άνθρωποι, η 17Ν δεν εμπιστευόταν ιδιαίτερα τον ΕΛΑ. Οι ανατολικές μυστικές υπηρεσίες είχαν πολλές τέτοιες οργανώσεις υπό τον έλεγχό τους για πολλούς και διάφορους λόγους· ένας από αυτούς ήταν για να μη στραφούν εναντίον τους. Είναι γνωστό, για παράδειγμα, ότι η Στάζι μέσω του Κάρλος είχε σχέσεις με τον ΕΛΑ, αλλά και ένα παρακλάδι της ΕΤΑ, όπως και με αρκετούς Παλαιστίνιους. Ο ΕΛΑ δεν είχε μόνο Έλληνες ως μέλη. Είχε και άλλους Ευρωπαίους…»

Το απόρρητο μνημόνιο Νασιάκου

Σύμφωνα με τις διαπιστώσεις ενός απόρρητου μνημονίου που παρέδωσε στον Πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη ο αρχηγός της ΕΛΑΣ Φώτης Νασιάκος (ΝΕΑ 23/11/2001) ο ΕΛΑ και η 17Ν είναι πολύ πιθανό να είχαν όμοιες αφετηρίες και κοινούς σχεδιασμούς. Ομοίως είναι επίσης πιθανό ότι κάποια πρόσωπα είχαν «κοινό ρόλο» ή τουλάχιστον «λόγο» και στις δύο οργανώσεις, τουλάχιστον στα αρχικά στάδια δράσης τους.

Την ύπαρξη ενιαίου κέντρου καθοδήγησης δεν μπόρεσε τότε να αποφύγει ούτε η ηγεσία του υπουργείου Δημόσιας Τάξης . Σύμφωνα με ένα άρθρο στην «Καθημερινή» το καυτό Καλοκαίρι του 2002 «οι διωκτικές αρχές έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλες οι ενέργειες «εποπτεύονταν» από τον ίδιο κεντρικό μηχανισμό». Ποιος ήταν όμως αυτός ο κεντρικός μηχανισμός , αυτό το ενιαίο κέντρο καθοδήγησης της τρομοκρατία δηλαδή. Βρισκόταν μέσα στην 17Ν ή τον ΕΛΑ; Μέσα σε αυτές, έξω από αυτές, μέσα στην Ελλάδα, ή κάπου αλλού, σε άλλη χωρά η μυστική υπηρεσία;

Οι διωκτικές αρχές είτε πίστεψαν οι ίδιες, είτε προσπάθησαν να μας κάνουν να πιστέψουμε ότι το κέντρο αυτό αποτελείται «από μια χούφτα ανθρώπων, που το 1975 αποφάσισαν να προχωρήσουν στην ένοπλη πάλη». Αποτελείτο δηλαδή από τον Γιωτοπουλο και μερικούς άλλους που δεν τους βρήκαμε ακόμα, ή τους βρήκαμε αλλά δεν τους δείχνουμε επειδή «κελάηδησαν» και θα ήταν πολύ ανθυγιεινό γι αυτούς να εμφανισθούν δημοσίως. Εξ ού και οι εκάστοτε δεσμεύσεις και οι μηδέποτε υλοποιηθείσες υποσχέσεις ότι όπου νάναι φτάνουμε, πλησιάζουμε και στην «ιστορική ηγεσία».

Για παράδειγμα στο προαναφερθέν άρθρο της «Καθημερινής», οι ίδιες «εγκυρότατες» και υψηλά ιστάμενες πηγές των διωκτικών αρχών υποστηρίζουν ότι «ο αρχικός διαχωρισμός μεταξύ «17 Nοέμβρη» και «EΛA» έγινε διότι εκείνος ο αρχικός πυρήνας είχε υπέρμαχους τόσο της «δυναμικής» ένοπλης πάλης (17Ν), όσο και της προσπάθειας δημιουργίας ενός περισσότερο μαζικού κινήματος, που θα έδινε το στίγμα του με συμβολικά κινήματα (ΕΛΑ). Oι μικρότερες οργανώσεις εκτιμάται ότι ξεπήδησαν στην πορεία ως αποτέλεσμα ηθελημένης προσπάθειας να φανεί η τρομοκρατία πιο διαδεδομένη από ό,τι πραγματικά ήταν».

Η αντίφαση με όσα λένε προηγουμένως είναι εξόφθαλμη.. Στην αρχή λένε, σωστά, ότι η ένοπλη πάλη εποπτεύονταν ανέκαθεν από ένα κεντρικό μηχανισμό ο οποίος δεν ήταν άλλος από την αρχικό πυρήνα και στην επόμενη γραμμή τα κάνουν μαντάρα ισχυριζόμενοι ότι αυτός ο αρχικός πυρήνας διασπάστηκε σε υπέρμαχους της 17Ν και του ΕΛΑ. Αν όμως διασπάστηκε τότε πως επόπτευε όλες τις τρομοκρατικές ενέργειες;

Οι εγγενείς δυσχέρειες για το προσδιορισμό και την εξάρθρωση του Ενιαίου Κεντρου Καθοδήγησης της ελληνικής τρομοκρατίας εκδηλώνονται και σε άλλες εκτιμήσεις. Οι έρευνες της αντιτρομοκρατικής και οι καταθέσεις των ίδιων των κατηγορουμένων – βλ. για παραδειγμα τις δηλώσεις Σάββα Ξηρού για συνομιλίες του ίδιου με στελέχη της Αντικρατικής Παλης και του ΕΛΑ - αποδεικνύουν ότι υπήρχαν συναντήσεις μεταξύ των μελών των κύριων τρομοκρατικών οργανώσεων, συνεννοήσεις για κοινή δράση, περάσματα μελών από τη μια οργάνωση στην άλλη, ανταλλαγές πληροφοριών, πείρας και εξοπλισμού. Αλλά τότε γιατί να μιλάμε για διαφορετικές οργανώσεις και όχι για μια και την αυτή η οποία δημοσιοποιούσε με διαφορετικά ονόματα για λόγους συνωμοτικότητας, άλλα και για να φαίνονται περισσότεροι – αρέα, αρέα, να φανούμε καμιά σαρανταρέα;

Υπήρξαν μυστικές συμφωνίες με τους τρομοκράτες το 2002;

Θυμάσθε την ρουκέτα που έπληξε την αμερικανική πρεσβεία; «Δεν έχουμε κανένα στοιχείο και μόνο εκτιμήσεις και εικασίες μπορούμε να κάνουμε» έλεγαν τότε αξιόπιστοι και υψηλά ιστάμενοι αξιωματούχοι της αστυνομίας και της κυβέρνησης. Για το μόνο που ήταν βέβαιοι ήταν ότι οι δράστες «ήταν Έλληνες που συνεργάστηκαν με ξένους». Άλλοι συνάδελφοί τους δήλωναν στον Τύπο σίγουροι ότι η «τρίτη γενιά» τρομοκρατών αποτελείται από «νεαρούς» στρατολογημένους από μέλη της ιστορικής ηγεσίας της 17Ν που έμειναν ασύλληπτα μετά την εξάρθρωση της οργάνωσης και φαίνεται να έχουν επαφές με δίκτυα του εξωτερικού».

Πρόκειται για μια καταπληκτική ομολογία, που δυναμιτίζει όσα κυβέρνηση και αστυνομία ισχυρίζονταν μέχρι τότε. Πώς γνώριζαν άραγε στην αστυνομία ότι μέλη της «ιστορικής ηγεσίας» στρατολόγησαν και εκπαίδευσαν τη «νέα γενιά» τρομοκρατών; Το είπαν στο βρόντο, ή γνωρίζουν κάτι που δεν ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι; Δεν «εξαρθρώθηκε» όλη η 17Ν και ολόκληρος ο ΕΛΑ το 2002; Δεν πιάστηκαν και δικάστηκαν όλα τα μέλη της ηγεσίας τους; Πόσοι και ποιοι παραμένουν εκτός Κορυδαλλού και ετοιμάζουν ένα νέο αντάρτικο πόλης; Μήπως ήταν όλα προδιαγεγραμμένα πριν από την έκρηξη της βόμβας στα χέρια του Σάββα Ξηρού; Υπήρξε άραγε κάποια σκοτεινή συμφωνία στο παρασκήνιο με την «ιστορική ηγεσία»; Και ποιοι την έκαναν;

Ό,τι κι αν συμβαίνει, τα τραγικά κενά της ανήμπορης «εξάρθρωσης» της τρομοκρατίας του 2002 θέτουν πιεστικά ερωτήματα: Ποιοι πιάστηκαν και δικάστηκαν τελικά; Η πραγματική ηγεσία, ή μόνον κάποιοι πυρήνες και εκτελεστικοί βραχίονες; Πόσοι και ποιοι παραμένουν εκτός Κορυδαλλού και ετοιμάζουν ένα νέο αντάρτικο πόλης; Έγιναν, άραγε, όλα στο πλαίσιο μιας σκοτεινής συμφωνίας, ενός «μεγάλου ντηλ» για να εξυπηρετηθούν οι πολιτικές σκοπιμότητες εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων;

Βασίλης Π. Ζήσης

https://www.inewsgr.com/87/tromokratia- ... efalon.htm

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 24 Δεκ 2023, 19:59

Απίθανες ιστορίες της 17Ν

Ο «Πάρκινσον» έτρεμε τόσο πολύ μετά από μια ληστεία στην οποία έλαβε μέρος, που, όταν πήγε να φύγει με τον ηλεκτρικό, δεν μπορούσε να ακυρώσει το εισιτήριό του!

Ο Δ. Κουφοντίνας, στα μέσα του '70, είχε πάρει μέρος σε διαδηλώσεις για τα αυθαίρετα του Περάματος και το νέο αεροδρόμιο στα Σπάτα και είχε παραπεμφθεί στο αυτόφωρο.

Η «γιάφκα» της Δαμάρεως δύο φορές κινδύνευσε να αποκαλυφθεί, λόγω διαρροών, στο σύστημα ύδρευσης. Ο Σ. Ξηρός, λίγο πριν παντρευτεί την Σωτηροπούλου, ήθελε να γίνει καλόγερος!

Αυτές είναι μερικές μόνο από τις πολλές περίεργες ιστορίες που «χρωμάτισαν» την 27χρονη διαδρομή της 17Ν και περιγράφονται με γλαφυρότητα από μάρτυρες που βρέθηκαν τυχαία στο δρόμο της αλλά και από τους ίδιους τους κατηγορουμένους.

*Ο Σάββας Ξηρός, από διηγήσεις παλαιότερων, περιγράφει κάποια επιχείρηση: Το καλοκαίρι του 1999, μετά τον πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία, η οργάνωση έπιασε σπίτι στη Θεσσαλονίκη: «Μετά από πρόταση του Λουκά, πήγαμε εκεί, μήπως κάνουμε καμιά ληστεία...» αναφέρει ο Σάββας Ξηρός. Παρακολουθήσαμε μια τράπεζα επί δύο εβδομάδες και είδαμε πότε πηγαίνει η χρηματαποστολή. Κάποια μέρα που περίμενα σε μια γωνία, ένας περιπτεράς, φίλος του αδελφού μου, με αναγνώρισε. "Τι κάνεις εσύ εδώ;" με ρώτησε. Του είπα ότι πρόκειται για κάποια γυναίκα και του ζήτησα να μη πει τίποτα στον αδελφό μου, για να μη το μάθει η Αλίθια».

Ο Κουφοντίνας *

«Ο Πάρκινσον πήρε το όνομά του, επειδή μετά από μια ληστεία έτρεμε τόσο πολύ που, φεύγοντας με τον ηλεκτρικό, δεν μπορούσε να ακυρώσει το εισιτήριό του. Η ληστεία έγινε πριν μπω εγώ στην οργάνωση, και δεν γνωρίζω άλλα στοιχεία για εκείνον. Ισως ήταν φοιτητής, ίσως εργαζόταν σε κάποιο φροντιστήριο».

*Ο Δημ. Κουφοντίνας, που συμμετείχε στη ΠΑΜΚ, τη δεκαετία του 1970, είχε πάρει μέρος και στους αγώνες για τα αυθαίρετα στο Πέραμα και, όπως λέει η αδελφή του, μπήκε μόνος τους στις αστυνομικές κλούβες και πέρασε αυτόφωρο. Αστυνομικοί τον αναζήτησαν στο σπίτι του πατέρα του, μετά από βομβιστική επίθεση στην Πανόρμου, ενώ ο θείος του τον είδε τελευταία φορά το 1987 σε μια εκδήλωση-πορεία για την Πρωτομαγιά ή το Πολυτεχνείο, σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας.

*Κάποια στιγμή μάλιστα, προς το τέλος της δεκατετίας του 1980, εμφανίσθηκε ξαφνικά στο σπίτι της μητέρας του, με ένα μωρό. Κάθησε λίγη ώρα και έφυγε. Είπε ότι είναι παντρεμένος και ότι οι γονείς της γυναίκας του έχουν σκοτωθεί σε τροχαίο. Ετσι κατάλαβε τι σημαίνουν οι γονείς για ένα παιδί.

*Αρκετές φορές το Πάσχα του 2001, ο ιδιοκτήτης διπλανού καταστήματος εσωρούχων, είχε προσπαθήσει να βρει τον ενοικιαστή του πρώτου ορόφου της οδού Δαμάρεως στο Παγκράτι, επειδή στο διαμέρισμα υπήρχε διαρροή. Πρόβλημα είχε τόσο η κουζίνα όσο και το μπάνιο, την περίοδο μεταξύ Χριστουγέννων 2001 και Πάσχα 2002.

Τελικά μετά από πολλά σημειώματα που άφησε, κάποια ημέρα, εμφανίσθηκε ένας άντρας και του είπε: «Είμαι ο από πάνω. Τι συμβαίνει;»

Ο καταστηματάρχης που τώρα μάλλον αναγνωρίζει στο πρόσωπό του τον Σ. Ξηρό, του είπε για το πρόβλημα και του έδωσε ένα τηλέφωνο γνωστού του υδραυλικού. Η επαφή έγινε αλλά στο πρώτο ραντεβού το διαμέρισμα ήταν κλειστό.

«Καφέ; Δεν έχει»
Τη δεύτερη φορά ο νεαρός άντρας τον περίμενε στο μπαλκόνι. Του άνοιξε και καθ' όλη τη διάρκεια των επισκευών στεκόταν διαρκώς δίπλα του.

Οταν του ζήτησε καφέ, ο νεαρός φάνηκε μάλλον αφιλόξενος, απαντώντας με ένα ξερό «δεν έχει». Παρόμοιο πρόβλημα προυσιάσθηκε και δεύτερη φορά. Ισως γι' αυτό, στο διαμέρισμα της οδού Πάτμου, υπήρχε ιδιόγραφο σημείωμα: «Μην ανοίγετε τη βάνα, πλημμυρίζει ο φωταγωγός».

*Εντύπωση προκαλεί η κατάθεση μάρτυρα που περιγράφει πώς τον Ιούνιο του 2001, ο Διον. Γεωργιάδης, οδηγώντας τη μηχανή του Σάββα Ξηρού, έπεσε πάνω στο σταθμευμένο αυτοκίνητό του.

«Είχα σταματήσει δεξιά και είχα βάλει τα αλάρμ. Ξαφνικά μία μηχανή πέφτει με δύναμη πίσω μου και ο οδηγός της κάνοντας τούμπα σκάει στον ουρανό του αυτοκινήτου. Βγήκα έξω να δω μήπως έπαθε τίποτα σοβαρό. Οταν είδα ότι είχε χτυπήσει μόνο στο πόδι του, του είπα: "Μα, καλά, ολόκληρο αυτοκίνητο δεν το είδες;" "Ασε με, άνθρωπέ μου, έχω να κοιμηθώ πέντε μέρες", μου απάντησε».

Ο νεαρός Δ. Γεωργιάδης, χωρίς κανένα πρόβλημα, έκανε μερικά τηλέφωνα από το κινητό του και εξήγησε στον οδηγό, ότι η μηχανή ανήκε σε κάποιο φίλο του ονόματι Σάββα Ξηρό. Του έδωσε μάλιστα και ένα κινητό τηλέφωνο. Τα ίδια έγραψε και στη φιλική δήλωση διακανονισμού. Η τροχαία, που ήρθε σε λίγη ώρα, δεν χρειάσθηκε να παρέμβει και αποχώρησε.

Ομως λίγο αργότερα έφτασε εκεί ένα ασθενοφόρο με οδηγό έναν άντρα. «Με τη βοήθεια του Γεωργιάδη, άνοιξαν μια πλαϊνή πόρτα, κατέβασαν μια αναπηρική πολυθρόνα, έβαλαν μέσα τη μηχανή και έφυγαν. Τους κοίταζα αποσβολωμένος και αναρωτιόμουν: "Καλά, βάζουν τη μηχανή σε ασθενοφόρο;"» Το περιστατικό προκάλεσε τόσο πολύ την περιέργεια του οδηγού, που κράτησε τον αριθμό κυκλοφορίας του ασθενοφόρου.

*Γείτονες του Σάββα Ξηρού, στον Κολωνό, όπου είχε την αποθήκη του, καταθέτουν ότι είχαν διαμαρτυρηθεί στην αστυνομία, λόγω των συχνών και συνεχών θορύβων που προκαλούσαν διάφορες εργασίες που γίνονταν εκεί, ακατάλληλες ώρες.

Ηρθαν στα χέρια

«Ο Χριστόδουλος Ξηρός μας απειλούσε ανοιχτά, λέγοντας "δεν ξέρετε με ποιους τα βάζετε", ενώ κάποιες φορές πιάστηκε με κάποιους στα χέρια. Ο Σάββας Ξηρός αντίθετα μας ειρωνευόταν συνέχεια...» καταθέτει μάρτυρας.

*Αλλος γείτονας είχε παρατηρήσει σταθμευμένο πολλές ημέρες ένα ασθενοφόρο, έξω από την αποθήκη και ειδοποίησε την αστυνομία. Οι αστυνομικοί που έφτασαν εκεί χτύπησαν την πόρτα της αποθήκης και ρώτησαν τους ενοίκους εάν είναι κάποιος ιδιοκτήτης του ασθενοφόρου. Οταν πήραν θετική απάντηση έφυγαν, λέγοντας στους ανησυχούντες γείτονες ότι ο δρόμος είναι δημόσιος και πως ο καθένας μπορεί να παρκάρει όπου θέλει το αυτοκίνητό του.

*Σύμφωνα με τη κ. Μοσχούλα Ξηρού, ο Σάββας ήταν τόσο καλό παιδί, που λίγο πριν παντρευτεί με την Αγγελική ήθελε να γίνει καλόγερος, εκείνη όμως τον απέτρεψε.

*Ο οδηγός του ασθενοφόρου αλλά και συνοδοί που μετέφεραν τον Σάββα Ξηρό στο «Τζάνειο» μετά την έκρηξη, θυμούνται ότι ο τραυματίας καθόταν, ακουμπισμένος με τον ώμο, σε έναν τοίχο. Είχε μάλιστα τις αισθήσεις του καθ' όλη τη διάρκεια της μεταφοράς.

«Δεν απάντησε όταν τον ρωτήσαμε πώς τον λένε, ενώ είχαμε την αίσθηση ότι εάν ήταν λίγο καλύτερα θα είχε σηκωθεί να φύγει» λέει ο οδηγός.

Του ΧΡΗΣΤΟΥ ΖΕΡΒΑ (ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ-01/09/2002)

https://anekdota.duckdns.org/2002/1963.html

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34318
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Δεκ 2023, 21:53

Golden Age έγραψε:
24 Δεκ 2023, 14:16
Αντίθετα, η 17Ν ήταν μια οργάνωση πειθαρχημένη, μιλιταριστικά οργανωμένη, «που ελεγχόταν από τη Μόσχα και την KGB...».
'Εφθασες στην αλήθεια που θα έπρεπε να υποψιάζεσαι από απλή πολιτική ανάλυση.Τι νόημα έχει να ψάχνεις για κάποιο κέντρο καθοδήγησης όταν αυτό βρίσκεται στο Κρεμλίνο; :lol:
Απλώς αποφασίσθηκε να σταματήσει η δράση και να συλληφθούν κάποια βασικά μέλη της οργάνωσης μετά τις επιθέσεις της 11/9. Ο Πούτιν ήθελε διακαώς να μπει στην αντιτρομοκρατική συμμαχία του Μπους και για να γίνει αυτό έπρεπε να αποσείσει κάθε υποψία συνεργασίας με την τρομοκρατία.Έτσι έληξε αυτό που ήταν στην πραγματικότητα ένας ιδιότυπος τέταρτος γύρος στην Ελλάδα όπως και οι προηγούμενοι με την παύση της δράσης τους για λόγους παγκόσμιας πολιτικής.Τώρα που οι σχέσεις Ρωσίας και Δύσης οξύνθηκαν πάλι,θα ξαναρχίσουν. :D Τα βασικά στην ελληνική ιστορία είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 24 Δεκ 2023, 21:56

πατησιωτης έγραψε:
24 Δεκ 2023, 21:53
Golden Age έγραψε:
24 Δεκ 2023, 14:16
Αντίθετα, η 17Ν ήταν μια οργάνωση πειθαρχημένη, μιλιταριστικά οργανωμένη, «που ελεγχόταν από τη Μόσχα και την KGB...».
'Εφθασες στην αλήθεια που θα έπρεπε να υποψιάζεσαι από απλή πολιτική ανάλυση.Τι νόημα έχει να ψάχνεις για κάποιο κέντρο καθοδήγησης όταν αυτό βρίσκεται στο Κρεμλίνο; :lol:
Απλώς αποφασίσθηκε να σταματήσει η δράση και να συλληφθούν κάποια βασικά μέλη της οργάνωσης μετά τις επιθέσεις της 11/9. Ο Πούτιν ήθελε διακαώς να μπει στην αντιτρομοκρατική συμμαχία του Μπους και για να γίνει αυτό έπρεπε να αποσείσει κάθε υποψία συνεργασίας με την τρομοκρατία.Έτσι έληξε αυτό που ήταν στην πραγματικότητα ένας ιδιότυπος τέταρτος γύρος στην Ελλάδα όπως και οι προηγούμενοι με την παύση της δράσης τους για λόγους παγκόσμιας πολιτικής.Τώρα που οι σχέσεις Ρωσίας και Δύσης οξύνθηκαν πάλι,θα ξαναρχίσουν. :D Τα βασικά στην ελληνική ιστορία είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες.
Αξίζει να σημιεωθεί ότι η Ελλάδα ζήτησε δύο φορές απο τη Ρωσία το αρχείο της για την τρομοκρατία στην Ελλάδα, με επισκέψεις επισήμων εκεί (μία απο τον Παπαθεμελή το 1994 και μία απο τον Διώτη το 2001) και η Ρωσία δεν το έδωσε, αν και αξιωματούχοι της φερόντοσαν να το είχαν υποσχεθεί. Και απο την Κούβα και απο την Παλαιστίνη φέρεται να είχαν ζητηθεί στοιχεία απο την Ελλάδα, αλλά ανταπόκριση δεν υπήρξε. :)

Έχουν πάντως σημασία και τα ιστορικά πρόσωπα, ακόμη κι αν δεν ζουν πλέον.

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Δημοσιεύσεις: 1470
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 23:16

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dr Socrates » 25 Δεκ 2023, 15:33

πατησιωτης έγραψε:
24 Δεκ 2023, 21:53
Golden Age έγραψε:
24 Δεκ 2023, 14:16
Αντίθετα, η 17Ν ήταν μια οργάνωση πειθαρχημένη, μιλιταριστικά οργανωμένη, «που ελεγχόταν από τη Μόσχα και την KGB...».
'Εφθασες στην αλήθεια που θα έπρεπε να υποψιάζεσαι από απλή πολιτική ανάλυση.Τι νόημα έχει να ψάχνεις για κάποιο κέντρο καθοδήγησης όταν αυτό βρίσκεται στο Κρεμλίνο; :lol:
Απλώς αποφασίσθηκε να σταματήσει η δράση και να συλληφθούν κάποια βασικά μέλη της οργάνωσης μετά τις επιθέσεις της 11/9. Ο Πούτιν ήθελε διακαώς να μπει στην αντιτρομοκρατική συμμαχία του Μπους και για να γίνει αυτό έπρεπε να αποσείσει κάθε υποψία συνεργασίας με την τρομοκρατία.Έτσι έληξε αυτό που ήταν στην πραγματικότητα ένας ιδιότυπος τέταρτος γύρος στην Ελλάδα όπως και οι προηγούμενοι με την παύση της δράσης τους για λόγους παγκόσμιας πολιτικής.Τώρα που οι σχέσεις Ρωσίας και Δύσης οξύνθηκαν πάλι,θα ξαναρχίσουν. :D Τα βασικά στην ελληνική ιστορία είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες.
:8)

Θα εχεις ακουσει για το το στρατοπεδο "Τρικοντινενταλ" (για την "Τρικοντινενταλε" κινημα 3 ηπειρων για την παγκοσμια υποτιθεται απελευθερωση, γινεται αναφορα σε αρθρο που εβαλε πιο πριν ο Γκολντεν) και για τον συνταγματαρχη Β Κοτσεργκονιν της GRU που ειχε ανοιξει το 1966 κεντρα εκπαιδευσης στην Καραϊβικη, για την εκπαιδευση και την υποστηριξη ακροαριστερων οργανωσεων στο πλανητη, αλλα και αρκετα χρονια αργοτερα για τις συναντησεις αξιωματικων της KGB με μελη του Κοκκινου Στρατου (RAF)Red Army Faction στην Γερμανια.Περιγραφεται και στο βιβλιο ΒΛΑΝΤΙΜΙΡ ΠΟΥΤΙΝ
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΙΧΩΣ ΠΡΟΣΩΠΟ της GESSEN MASHA (Μυθιστορηματα Aστυνομικα-Kατασκοπειας)



Did Vladimir Putin support anti-Western terrorists as a young KGB officer?
Most of what Putin did during the Dresden years remains shrouded in mystery, in part because the KGB was so effective at destroying and transferring documents before the collapse of East Germany

Across the Middle East, the KGB had forged ties with numerous Marxist-leaning terror groups, most notably with the PFLP, the Popular Front for the Liberation of Palestine, a splinter group of the Palestine Liberation Organization that carried out a string of plane hijackings and bomb attacks in the late sixties and seventies. Top-secret documents retrieved by a researcher in the early 1990s from the archives of the Soviet Politburo illustrate the depth of some of these connections. They show the then-KGB chief Yury Andropov signing off three requests for Soviet weapons from PFLP leader Wadi Haddad, and describing him as a “trusted agent” of the KGB.


In East Germany, or the German Democratic Republic (GDR), the KGB actively encouraged the Stasi to assist in its “political activities” in developing countries. In fact, support for international terrorism became one of the most important services the Stasi rendered to the KGB, according to a paper written by Dr. Marian K. Leighton, a former Soviet analyst at the Central Intelligence Agency. The East German security services had always been subservient to the KGB and closely followed orders handed down by their Soviet masters. By 1969 the Stasi had opened a clandestine training camp outside East Berlin for members of Yassar Arafat’s PLO. Markus Wolf’s Stasi foreign-intelligence unit became deeply involved in working with terrorist groups across the Arab world, including with the PFLP’s notorious Carlos Ramirez Sanchez, otherwise known as Carlos the Jackal. Stasi military instructors set up a network of terrorist training camps across the Middle East.

One former KGB general who defected to the United States, Oleg Kalugin, later called these activities “the heart and soul of Soviet intelligence.” The former head of Romania’s foreign intelligence service, Ion Mihai Pacepa, who became the highest-ranking eastern-bloc intelligence officer to defect to the United States, had been the first to speak openly about the KGB’s operations with terrorist groups. Pacepa wrote of how the former head of the KGB’s foreign intelligence, General Alexander Sakharovsky, had frequently told him, “In today’s world, when nuclear arms have made military force obsolete, terrorism should become our main weapon.” Pacepa also stated that KGB chief Andropov had launched an operation to stoke anti-Israeli and anti-U.S. sentiment in the Arab world. At the same time, he said, the KGB unleashed domestic terrorism in the West.

West Germany had been on edge ever since the far-left militant Red Army Faction—also known as the Baader-Meinhof Group after its early leaders Andreas Baader and Ulrike Meinhof — launched a string of bombings, assassinations, kidnappings and bank robberies in the late 1960s. In the name of toppling the country’s “imperialism and monopoly capitalism,” they’d killed prominent West German industrialists and bankers, including the head of Dresdner Bank in 1977, and had bombed U.S. military bases, killing and injuring dozens of servicemen.
Πηγη https://www.politico.eu/article/did-vla ... b-officer/


KGB-Σταζι-Ανατολικη Γερμανια
KGB-Σταζι-Ανατολικη Γερμανια


Golden Age έγραψε:
24 Δεκ 2023, 14:16
Τρομοκρατία: σε αναζήτηση των ασύλληπτων "εγκεφάλων"

13/5/2014 - Πηγή: Antinews

Δεν ήθελαν να επισημοποιήσουν τα αρχεία της Στάζι για τρείς κυρίους λόγους:

1. Για να τα χειρισθεί δεόντως η τότε κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ και να μην αποκαλυφθεί ποτέ η αλήθεια, όπως οι σχέσεις με τις μυστικές υπηρεσίες, οι σχέσεις με τον περιβόητο Κάρλος και τους Παλαιστίνιους, η καθοδήγηση από την Σταζί και την KGB κλπ

Βασίλης Π. Ζήσης

https://www.inewsgr.com/87/tromokratia- ... efalon.htm


Γιατί η Ρωσία και η Χαμάς πλησιάζουν όλο και περισσότερο
Του Dan Storyev
Η προσέγγιση με τη Χαμάς συνάδει με ένα ιστορικό πρότυπο. Κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου, η Μόσχα εξόπλισε και υποστήριξε με άλλο τρόπο τους Παλαιστίνιους μαχητές, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που εμπλέκονται στην τρομοκρατία, συνεχίζοντας να το κάνει ακόμη και στο αποκορύφωμα της ύφεσης.

Η Χαμάς έχει ελάχιστη ομοιότητα με τους αριστερούς Παλαιστίνιους εθνικιστές με τους οποίους οι Σοβιετικοί συνεργάζονταν. Ήταν με την πιο κοσμική Φατάχ που η Χαμάς πολέμησε έναν εμφύλιο πόλεμο στα μέσα της δεκαετίας του 2000, και αυτόν τον μήνα, ήταν μια σημαία του ISIS και όχι ένα κόκκινο πανό που οι Ισραηλινές Αμυντικές Δυνάμεις ισχυρίστηκαν ότι βρήκαν σε ένα κιμπούτς που δέχτηκε επίθεση από τη Χαμάς.

Ακόμα κι έτσι, η υποστήριξη της Μόσχας για την παλαιστινιακή μαχητική δράση εξακολουθεί να βασίζεται στο ίδιο κίνητρο: την επιθυμία να ενισχύσει τη θέση της στον Παγκόσμιο Νότο. Η Ρωσία εκμεταλλεύεται την ευκαιρία για να ενισχύσει τον ισχυρισμό της ότι αμφισβητεί αυτό που ο Πούτιν αποκαλεί "το άσχημο νεοαποικιακό σύστημα διεθνών σχέσεων". Εξ ου και η μισόλογη απάντηση του Κρεμλίνου στις επιθέσεις και η συνεχιζόμενη προθυμία να εμπλέξει τη Χαμάς, και ευρύτερα την προσέγγισή του στους Παλαιστίνιους τόσο στη Γάζα όσο και στη Δυτική Όχθη, των οποίων οι πρωτεύουσες διαθέτουν ρωσικό πολιτιστικό κέντρο Καλίνκα και Κέντρο Πούτιν, αντίστοιχα.
Πηγη https://www.capital.gr/carnegieeurope-e ... rissotero/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dr Socrates την 25 Δεκ 2023, 19:47, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28687
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο άγνωστος φάκελος της 17Ν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 25 Δεκ 2023, 18:01

Υπάρχει ένα άρθρο της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ όπου αναφέρεται ότι άνθρωπος της Στάζι είχε κατορθώσει να εισχωρήσει στη 17Ν στα μέσα της δεκαετίας του '80 και αποχώρησε απο αυτήν μετά απο πιέσεις της KGB προς τη Στάζι
Διείσδυση υπηρεσιών στη 17N…


02.11.2003

Επίσημα έγγραφα των γερμανικών αρχών, που αποκαλύπτει σήμερα η «K» καταδεικνύουν διείσδυση μυστικών υπηρεσιών στη 17με πράκτορα, ο οποίος κατόρθωσε να μεταδίδει αναφορές και πληροφορίες για πρόσωπα και πράγματα. Τα έγγραφα είναι σαφή και υποδηλώνουν ότι η οργάνωση, που θεωρείτο απόλυτα στεγανή και είχε δημιουργήσει μύθο ανάμεσα στις ευρωπαϊκές τρομοκρατικές ομάδες, είχε έλθει σε στενή επαφή με υπηρεσίες.

Το «επίτευγμα» της διείσδυσης στη 17μπόρεσαν να το πραγματοποιήσουν οι μυστικές υπηρεσίες της πρώην Ανατολικής Γερμανίας με άνθρωπο της ΣΤΑΖΙ, στα μέσα της δεκαετίας του ’80 με ένα πολύ προσεκτικά οργανωμένο σχέδιο που είχε την κωδική ονομασία «Επιχείρηση Ηλιος» (OV «Sonne»).

Τα δύο σημαντικά έγγραφα που παρουσιάζει σήμερα η «K», αποδεικνύουν τις λεπτομέρειες της επιχείρησης «Ηλιος», τις διεργασίες εντός της ΣΤΑΖΙ, τον τρόπο εκμετάλλευσης του πράκτορα που είχε εισχωρήσει στη 17N, τη σοβιετική υψηλή εποπτεία της επιχείρησης και στο τέλος την αποκλειστικότητα της διαχείρισης των πάντων από την KGB με σκοπό να διασφαλιστεί, πάση θυσία, η προστασία ενός Ελληνα επιχειρηματία, που φέρεται ότι χρηματοδοτούσε τη «17 Νοέμβρη».

– Το πρώτο έγγραφο έχει συνταχθεί από την Υπηρεσία για την προστασία του Συντάγματος της Ομοσπονδιακής Γερμανίας στις 24/10/ 1993, απευθύνεται προς το γενικό εισαγγελέα του Ομοσπονδιακού Δικαστηρίου της Γερμανίας που είχε ζητήσει πληροφορίες για τη διεθνή τρομοκρατία με επίκεντρο την Ελλάδα.

Οπως προκύπτει από το έγγραφο αυτό, οι αρχές της Ομοσπονδιακής Γερμανίας και η κεντρική Υπηρεσία Αντικατασκοπίας (BND) γνώριζαν, τουλάχιστον από το 1991, ότι η «17 Νοέμβρη» είχε αλωθεί και από τη ΣΤΑΖΙ και από την KGB αλλά και από τη μυστική υπηρεσία του ρωσικού στρατού, την GRU.

H αποκάλυψη του εγγράφου είναι ότι ο άνθρωπος που για λογαριασμό της ΣΤΑΖΙ εισχώρησε στη «17 Νοέμβρη» προσχώρησε και συνεργάσθηκε μετά την πτώση του τείχους με τις δυτικογερμανικές Αρχές, δίδοντας όλα τα στοιχεία.

Από αυτά φαίνεται ότι η διείσδυση στη «17 Νοέμβρη» λειτούργησε τουλάχιστον για έναν χρόνο, διάστημα κατά το οποίο ο άνθρωπος της επιχείρησης «Ηλιος» παρέδιδε σχετικές αναφορές. H επιχείρηση διεκόπη μετά από παρέμβαση του αντιστρατήγου Γκέρχαρντ Νάιμπερ (Εθνική Ασφάλεια Ανατολικής Γερμανίας), ο οποίος είχε δεχθεί ασφυκτικές πιέσεις από την ΚGΒ.

Επίσης, σύμφωνα με τα στοιχεία του πληροφοριοδότη εκτιμάται ότι η KGB (στη ΣΤΑΖΙ την αποκαλούν «οι φίλοι») υποστήριζε ενεργά την οργάνωση «17 Νοέμβρη». Είχε δε την πληροφορία ότι οι Σοβιετικοί (KGB) ήθελαν να χειρίζονται αυτοί, μόνοι τους, το σοβαρότατο αυτό θέμα για να προστατευθεί και να μείνει στο απυρόβλητο Ελληνας μεγαλοεπιχειρηματίας, ο οποίος χρηματοδοτούσε τη «17 Νοέμβρη».

Β Το δεύτερο έγγραφο, είναι προγενέστερο και επιβεβαιώνει πλήρως τα όσα αναφέρονται στο προηγούμενο έγγραφο: Είναι προελεύσεως ΣΤΑΖΙ και έχει ημερομηνία 21 Οκτωβρίου 1987 (Βερολίνο). O στρατηγός Βέρνερ Προζέτσκι της Ανώτατης Διοίκησης Κρατικής Ασφαλείας (HVA), σε συνέχεια της παρέμβασης του Γκέρχαρντ Νάιμπερ ζητεί την αναστολή της επιχείρησης «Ηλιος» και την παράδοση όλων των σχετικών αρχείων και πρακτικών στην υπηρεσία του. Επισημαίνει το ρωσικό αίτημα σημειώνοντας ότι «πρέπει να ληφθούν υπόψη τα επιχειρησιακά συμφέροντα των φίλων στην Ελλάδα». O Προζέτσκι ζητεί ομοφωνία και συντονισμό ενεργειών στην κατεύθυνση της εξασφάλισης των εγγυήσεων και των ωφελειών από την κοινή επιχειρησιακή δράση Ανατολικογερμανών και Ρώσων στην ελληνική υπόθεση.

https://www.kathimerini.gr/politics/166 ... n-sti-17n/
Αμφιβάλλω όμως για τα περι χρηματοδότησης γιατί η 17Ν ήταν αυτοπχρηματοδοτούμενη απο ληστείες. Εκτός κι αν υπήρχε χρηματοδότηση τα πρώτα χρόνια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιστορία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών