Ελληνική νίκη στο quora

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Ελληνική νίκη στο quora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Ιουν 2022, 13:26

Έγραφαν για τα πόγκρομς της Κωνσταντινουπόλεως του 1955.
Ένας Τούρκος έλεγε ότι δεν έφταιγε ο Μεντερές αλλά οι μετέπειτα πραξικοπηματίες του το φόρτωσαν.
Έλεγε ότι έφταιγε ένας ακροδεξιός ονόματι Ατσίζ που ήταν επικεφαλής των ειδικών δυνάμεων ασφαλείας της Τουρκίας και είχε σχέσεις με τη CIA.
Επίσης ότι η CIA ή ιντέλλιτζενς ήταν από πίσω από τα γεγονότα και μάλλον η CIA και όχι η ιντέλλιτζενς.

Η απάντηση μου ήταν:
USA could have had nothing to do with it although that Atsiz character was probably one of their local station masters.
The British it is possible, to make Turkey antagonize Greece over Cyprus and so defeat the enosis movement. The British are known fools.
But more likely than not it was the Turks themselves - even if the pm Menderes was not really involved.
With the riots and the involvement in Cyrpus at the same time they hoped to push Greece over to the other side - communism. NATO etc were unlikely to react against Turkey and they hoped to push Greece towards communism. This would leave Turkey alone with the US treasury and the American dollars.
As for a communist enemy in the west (the “Yunanistan”) who cares ? A world war 3 was not going to happen in any case.
Μετά από λίγο μου κάνανε delete το post και πήρα και ειδοποίηση "deleted - hate speech" !
Κάνω λοιπόν appeal και τους λέω "tinaftareee" και έγινε upheld σήμερα το πρωϊ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ελληνική νίκη στο quora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Ιουν 2022, 13:29

wooded glade έγραψε:
29 Ιουν 2022, 13:26
Έγραφαν για τα πόγκρομς της Κωνσταντινουπόλεως του 1955.
Ένας Τούρκος έλεγε ότι δεν έφταιγε ο Μεντερές αλλά οι μετέπειτα πραξικοπηματίες του το φόρτωσαν.
Έλεγε ότι έφταιγε ένας ακροδεξιός ονόματι Ατσίζ που ήταν επικεφαλής των ειδικών δυνάμεων ασφαλείας της Τουρκίας και είχε σχέσεις με τη CIA.
Επίσης ότι η CIA ή ιντέλλιτζενς ήταν από πίσω από τα γεγονότα και μάλλον η CIA και όχι η ιντέλλιτζενς.

Η απάντηση μου ήταν:
USA could have had nothing to do with it although that Atsiz character was probably one of their local station masters.
The British it is possible, to make Turkey antagonize Greece over Cyprus and so defeat the enosis movement. The British are known fools.
But more likely than not it was the Turks themselves - even if the pm Menderes was not really involved.
With the riots and the involvement in Cyrpus at the same time they hoped to push Greece over to the other side - communism. NATO etc were unlikely to react against Turkey and they hoped to push Greece towards communism. This would leave Turkey alone with the US treasury and the American dollars.
As for a communist enemy in the west (the “Yunanistan”) who cares ? A world war 3 was not going to happen in any case.
Μετά από λίγο μου κάνανε delete το post και πήρα και ειδοποίηση "deleted - hate speech" !
Κάνω λοιπόν appeal και τους λέω "tinaftareee" και έγινε upheld σήμερα το πρωϊ.
:smt005:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ελληνική νίκη στο quora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 29 Ιουν 2022, 13:30

Πρωινα τσιπουρα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ελληνική νίκη στο quora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Ιουν 2022, 13:41

Σίγουρα τα κουμούνια θεωρούν καλό να είχε επικρατήσει ο κομμουνισμός με κάποιο λαϊκό μέτωπο, during the fifties-sixties.
Περί ορέξεως κολοκυθόπητα.
Λαίμαι όμως εδώ τα μεμέτια τι έκαναν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24860
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ελληνική νίκη στο quora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Ιουν 2022, 14:51

Εγώ σκέφτομαι τον έρμο τον moderator του Quora που έχει ανοίξει λεξικά και ψάχνει τι σημαίνει το tinaftareee
και τον λυπάται η ψυχή μου :003:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ελληνική νίκη στο quora

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Ιουν 2022, 14:57

Beria έγραψε:
29 Ιουν 2022, 14:51
Εγώ σκέφτομαι τον έρμο τον moderator του Quora που έχει ανοίξει λεξικά και ψάχνει τι σημαίνει το tinaftareee
και τον λυπάται η ψυχή μου :003:
Τι να σου κάνω ;
Αν τα μεμέτια θεωρούσαν κ..νιάρα τη νύφη που θα άρεσε σ΄εμάς δε φταίω εγώ.
Αλλά ούτε αυτό είπαν τα μεμέτια. Δεν είπαν "κ..νιάρα νύφη να πάρουν οι Έλληνες". Είπαν "τα δολλάρια θελουμε".
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών