Πενηντάλεπτοι - κουμούνια, γιατί μας ζαλίζουν τα ούμπαλα ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Πενηντάλεπτοι - κουμούνια, γιατί μας ζαλίζουν τα ούμπαλα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Ιούλ 2022, 19:13

Κάθε μέρα που μπαίνουμε στο πχόρουμ βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ένα-δύο-πέντε-δέκα σεντόνια για τον Σύριζα και για το ΚΚΕ.
Δεν θα συνομολογούσα για την πχιότητα αυτών των σεντονιών, εν τούτοις είμαι υποχρεωμένος να αναγνωρίσω ότι έγινε δουλειά για να βγουν.
Ακόμα και τα μεταφερθέντα ραντανπλανικώς πως, με κόπυ-πάστε. Διότι ο άλλος τα έψαξε, έκανε δεξί κλικ να τα κάνει select, μετά αριστερό κλικ για να κάνει paste. Δούλεψε εν πάσει περιπτώσει.

Τι περιμένουν όμως από αυτά ;
Να ... ανεβεί ο Σύριζα ;

Νομίζω είναι ένα σύνδρομο αυτό. Το Don Quixotic σύνδρομο.
Μιά φορά κι έναν καιρό είχα πιάσει κι εγώ τον εαυτό μου να έχει Don Quixotic σύνδρομο.
Ο λόγος ;
Μία μικρά.
Ο υποφαινόμενον λοιπόν είχε δαγκάσει τη λαμαρίνα με την μικρά, η οποία έκανε όμως νερά.
Αυτή έλειπε όλο το καλοκαίρι εκείνο για διακοπές. Στη Σέριφο, Ίο, Κίμωλο δεν θυμάμαι, με τη μάνα της.
Εγώ λοιπόν έπιασα τον εαυτό μου να αλλάζει συμπεριφορά. Να κάνω καλές πράξεις, να περνάω τις γριούλες απέναντι από το πεζοδρόμιο και τέτοια.
Σκέφτομαι λοιπόν κάποια στιγμή "γιατί τα κάνω εγώ όλα αυτά ; να περνάω τις γριούλες απέναντι από το πεζοδρόμιο ;".
Και τότε ο άλλος μου εαυτός μου έδωσε την εξήγηση "έχεις Don Quixotic syndrome - νομίζεις στη φαντασία σου ότι σε βλέπει εκείνη και θα ενθουσιαστεί τώρα που κάνεις καλές πράξεις και δεν είσαι τεντυμπόας".
Το έθεσα υπό σημείωσιν λοιπόν αυτό που μου είπε ο άλλος μου εαυτός αλλά είπα "δεν βαριέσαι" και συνέχισα.
Μιά μέρα λοιπόν τελειώνουν οι διακοπές, επιστρέφει η μικρά, γίνονται κάτι τηλεφωνήματα και στο δεύτερο ή στο τρίτο μου λένε "όααααααα, ήρθε η ώρα να φας τη χυλόπιτα - είσαι τζας".
Ταύτα εγένοντο λοιπόν τότε.

Αποδεικνύεται λοιπόν ότι το Don Quixotic syndrome δεν αποτελεί παρά την αλήθειαν με φενάκην.
Γιατί ασχολούνται λοιπόν οι πενηντάλεπτοι ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πενηντάλεπτοι - κουμούνια, γιατί μας ζαλίζουν τα ούμπαλα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 03 Ιούλ 2022, 19:16

Επιτέλους βρε Γούντι. Επέστρεψες στον αντικομμουνισμό.

Τι Οδύσσεια ήταν αυτή ανάμεσα σε νήματα με πράσινα καπέλα και Πινόκιο;

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16598
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Πενηντάλεπτοι - κουμούνια, γιατί μας ζαλίζουν τα ούμπαλα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 03 Ιούλ 2022, 19:23

κανουν οτι καλυτερο μπορουν για να φτασουν να γινουν σαν και εσενα και να παιρνουν 0.70

τωρα δεν ξερω αν θα παρουν αυτοι 0.70 ή θα πεσεις εσυ το 0.50 η πιο κατω, διοτι δεν βλεπω να τους αντιμετωπιζεις με το περισσο θαρρος που πρεπει να εκατεχεις βιτσιοζικα και σε γραμμικη σειρα...

χανεις εδαφος και αυτο θα χει επιπτωσεις στις απολαβες σου...

υποψιν...

το σημα ερχεται απο ψηλα καπελα...

εγω ειμαι μονο ο διαβιβαστης...

υποψιν...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7224
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Πενηντάλεπτοι - κουμούνια, γιατί μας ζαλίζουν τα ούμπαλα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 04 Ιούλ 2022, 01:41



Δικαζει ο ευσωμος.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών