Οι εποχές της αφθονίας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Σεπ 2018, 00:54

Υπηρχε και αυτη η "γκρινια" τοτε

http://www.in.gr/2008/05/21/greece/sto- ... s-to-2008/

Αυξησεις λιτοτητας...... :003:
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4999
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 13 Σεπ 2018, 01:00

Antares έγραψε:
12 Σεπ 2018, 23:50
δεν μυξοκλαιει αυτος που παιρνει λιγο πανω απο τον βασικο μισθο και του γινεται τοση μειωση οσο τα τσιγαρα ενος μηνα, δηλαδη μια κακη συνηθεια

μυξοκλαινε αυτοι που ειχαν συνηθισει σε εναν Α τροπο ζωης και πλεον δυσκολευονται να τον διατηρησουν (βιλες εξοχικα, 2-3 αυτοκινητα, συχνα ταξιδια αναψυχης στο εξωτερικο, Μυκονους, ακριβα ψωνια, σχεδον καθημερινοι εξοδοι στα καλυτερα εστιατορια/bar, εκπαιδευση/σπουδες παιδιων σε ιδιωτικες σχολες και κολλεγια του εξωτερικου κλπ.)
αυτοι βριζουν τον τσιπρα και περιμενουν να τους σωσει ο κουλης
Τι πάει να πει συνηθίζω; Με τίνος τα λεφτά συνήθισαν; Αυτός που τα βγάζει μόνος του συνήθως δεν έχει χρόνο για να μυξοκλαίει.
Που τα βρήκαν αυτοί τα λεφτά; Γιατί τους τα δίνει ο Κούλης και ο Σούλης; Από ποιόν τα παίρνει;
Άσε μωρέ που δεν κλαίει ο μισθωτός που του κόψανε ένα δύο κατοστάρικα. Να δεις πως κλαίω εγώ τώρα που γκρίνιαζα για χρόνια για τα λεφτά που μου κόψανε. Για το ότι με αναγκάζανε να δουλεύω για τσόλια που είχαν "συνηθίσει" αλλιώς. Αβάσταχτος πόνος. Απόγνωση και οργή. Να μην έχω κάτι στην άκρη για ασθένεια, να μου προσφέρω λίγη πολυτέλεια στον γολγοθά.
Εδώ κάψανε παιδιά, έπνιξαν ανθρώπους, διέλυσαν τα νοσοκομεία, την ασφάλεια, την παιδεία, να μου πεις. Για να "συνηθίσουν" μερικά παράσιτα; Τι μας λες;

η ζωη καποιου αν πεσει απο τα 950€ στα 750€ δεν αλλαζει ριζικα, ομως απο τα 4.500+ στα 2.500+ πιστεψε με αλλαζει..

ΥΓ. μεσα σε ολες τις καταστροφες ξεχασες να αναφερεις ποιοι και ποτε εφεραν τη χωρα σε αυτη τη δεινη θεση :)

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 13 Σεπ 2018, 04:27

omg kai 3 lol έγραψε:
13 Σεπ 2018, 01:00
ΥΓ. μεσα σε ολες τις καταστροφες ξεχασες να αναφερεις ποιοι και ποτε εφεραν τη χωρα σε αυτη τη δεινη θεση :)
εδω να με συγχωρέσεις αλλά έτσι είναι η οικονομία, έχει τα πάνω και τα κάτω της, ανεξάρτητα απο την θέληση μας.
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Σεπ 2018, 04:33

talaipwros έγραψε:
12 Σεπ 2018, 18:16
Και εδώ και αλλού έχω διαβάσει να χαρακτηρίζουν την περίοδο 2004-2007 ( στο περίπου ) ως περίοδο της αφθονίας.

Τότε όμως θυμάμαι ότι ο κόσμος μίλαγε για την γενιά των 700 ευρώ και ότι δεν πάει παρακάτω η εξαθλίωση. (Δυστυχώς σβήστηκαν τα αρχεία του phorum για του λόγου το αληθές αλλά φαντάζομαι θυμάστε)

Τελικά είναι ποτέ ευχαριστημένος ο κόσμος;
Από οικονομική άποψη οι παλιότερες, ήδη βολεμένες, γενιές ήταν τέλεια. Οι νεότερες γενιές όμως έμπαιναν σε μια αγορά με πολύ χαμηλότερους -για το κόστος ζωής της εποχής- μισθούς, με ελάχιστο χώρο για επιστήμονες και καταρτισμένους και ενώ πρακτικά δεν είχε βελτιωθεί τίποτα στην ποιότητα ζωής, στις υποδομές, στην παιδεία, στην υγεία και στην δημόσια ασφάλεια, παρά τον όγκο χρήματος που έπεσε σε δάνεια.

Περίοδος της αφθονίας ήταν σίγουρα για τους baby boomers. Αυτό δεν χωράει αμφιβολία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Σεπ 2018, 04:39

Μετανάστρια έγραψε:
12 Σεπ 2018, 23:49
foscilis έγραψε:
12 Σεπ 2018, 21:06
Παρ' όλο που ήμουν g1350 βέβαια πρέπει να πω ότι ξόδευα πολύ λιγότερα από τον μέσο g700 και σε πολύ πιο χρήσιμα πράγματα οπότε μην αρχίσω για το κόστος ζωής, είχαν δοθεί επικές μάχες στο μακαρίτικο φλώρουμ να προσπαθώ να πείσω τον Αλκιβιάδη ότι δε χρειάζεσαι 3.500 το μήνα για να ζήσεις άνετα.
Πω πω τις θυμάμαι αυτές τις λεπτομερείς αναλύσεις εσόδων-εξόδων!
Δεν υπήρξε άτομο στο φόρουμ που να πολέμησε περισσότερο από μένα την ιδέα ότι 1500 ευρώ μισθός δεν ήταν δυνατόν να θεωρείται ψίχουλα. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι 700 ευρώ το 2007 ήταν ένας σκασμός λεφτά. Ήταν σαφέστατα λιγότερο χρήμα από ότι είναι σήμερα τα 500 ευρώ, παρά τον πληθωρισμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Σεπ 2018, 05:56

hellegennes έγραψε:
13 Σεπ 2018, 04:39
Δεν υπήρξε άτομο στο φόρουμ που να πολέμησε περισσότερο από μένα την ιδέα ότι 1500 ευρώ μισθός δεν ήταν δυνατόν να θεωρείται ψίχουλα. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι 700 ευρώ το 2007 ήταν ένας σκασμός λεφτά. Ήταν σαφέστατα λιγότερο χρήμα από ότι είναι σήμερα τα 500 ευρώ, παρά τον πληθωρισμό.
δεν έχει πληθωρισμό η ελλάδα. Eιδικά την τετραετία '13 με '17 έφτασε κι αρνητικός.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Σεπ 2018, 06:40

Εγώ εκείνη την εποχή πληρωνόμουνα χάλια, ξεκίνησα με 528 ευρώ μικτά ( :lol: ) και με απανωτές προαγωγές κάθε χρόνο είχα φτάσει τα 1400 καθαρά, το οποίο ήταν ανέκδοτο σε σχέση με το τι δουλειά/ευθύνες μου είχαν φορτώσει. Αλλά πέρναγα καλά, κυρίως επειδή στην Ελλάδα δε θες και πολλά για να περάσεις καλά μέρα με τη μέρα, φτάνει να μην έχεις μεγαλεπήβολους στόχους (που δεν είχα).

Εκείνο που μου την έδινε στα νεύρα ήταν όλα τα κουφά και παράλογα που όλοι θεωρούσαν φυσικά και λογικά. Όπως πχ πώς μπορεί κάποιος να πάρει σπίτι σε αυτές τις τιμές με αυτούς τους μισθούς; (χαχα καλό, να παντρευτείς μία που να έχει) πώς γίνεται να πληρώνουμε εισφορές 500 και να παίρνουμε σύνταξη 1.500, μέχρι να φτάσω εγώ 65 θα έχει μείνει τίποτα; (μπουχαχαχα το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις :lol: ) πώς γίνεται να βρίζεις τον τάδε και να τον ψηφίζεις; (για να μη βγει ο άλλος) Ο τάδε γιατί παίρνει 4 χιλιάρικα και κάθεται; (γιατί είναι ο μπαμπάς του μπλα μπλα κάτι) Γιατί χαίρονται όλοι που καταχρεωθήκαμε να κάνουμε Ολυμπιάδα; (γιατί είμαστε μαλάκες)

Κάτι τέτοια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 13 Σεπ 2018, 06:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Σεπ 2018, 06:49

Το 2007 η αγορα ηταν ηδη σε κριση και οι ακαλυπτες επιταγες ειχαν χτυπησει κοκκινο
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Σεπ 2018, 06:52

Chilloutbuddy έγραψε:
13 Σεπ 2018, 05:56
hellegennes έγραψε:
13 Σεπ 2018, 04:39
Δεν υπήρξε άτομο στο φόρουμ που να πολέμησε περισσότερο από μένα την ιδέα ότι 1500 ευρώ μισθός δεν ήταν δυνατόν να θεωρείται ψίχουλα. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι 700 ευρώ το 2007 ήταν ένας σκασμός λεφτά. Ήταν σαφέστατα λιγότερο χρήμα από ότι είναι σήμερα τα 500 ευρώ, παρά τον πληθωρισμό.
δεν έχει πληθωρισμό η ελλάδα. Eιδικά την τετραετία '13 με '17 έφτασε κι αρνητικός.
Ο σωρευτικός πληθωρισμός από το 2007 είναι 11,7%. Θεωρητικά τα σημερινά 500 ευρώ θα έπρεπε να είναι κάπου 450 ευρώ του 2007.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 13 Σεπ 2018, 07:03

Chilloutbuddy έγραψε:
13 Σεπ 2018, 05:56
hellegennes έγραψε:
13 Σεπ 2018, 04:39
Δεν υπήρξε άτομο στο φόρουμ που να πολέμησε περισσότερο από μένα την ιδέα ότι 1500 ευρώ μισθός δεν ήταν δυνατόν να θεωρείται ψίχουλα. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι 700 ευρώ το 2007 ήταν ένας σκασμός λεφτά. Ήταν σαφέστατα λιγότερο χρήμα από ότι είναι σήμερα τα 500 ευρώ, παρά τον πληθωρισμό.
δεν έχει πληθωρισμό η ελλάδα. Eιδικά την τετραετία '13 με '17 έφτασε κι αρνητικός.
υποθετω θα εννοεις 1913-1917

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 13 Σεπ 2018, 07:09

Τι αφθονία είναι αυτή με δανεικά..... :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Σεπ 2018, 07:19

hellegennes έγραψε:
13 Σεπ 2018, 06:52
Ο σωρευτικός πληθωρισμός από το 2007 είναι 11,7%. Θεωρητικά τα σημερινά 500 ευρώ θα έπρεπε να είναι κάπου 450 ευρώ του 2007.
τώρα δε θέλω να σε πρήξω με λεπτομέρειες και υπολογισμούς, αλλά δεν είναι. Βάζεις μέσα και το 2010 που έτυχε εκείνη τη χρονιά και αλλάξανε το έτος βάσης παγκοσμίως στο 2009 από το 1970 που ήτανε έως τότε (αν θυμάμαι καλά) και σαν αποτέλεσμα είχαμε ένα πλασματικό στατιστικό άλμα στο 4.7% εκείνη τη χρονιά.

Επίσης τους ετήσιους πληθωρισμούς δεν τους προσθέτεις αλλά τους πολλαπλασιάζεις με το έτος βάσης κάθε χρόνο για να βρεις τον αθροιστικό σε μια περίοδο.

Αλλά τέλος πάντων μη σε πρήζω, λίγο πάνω λίγο κάτω είναι στα πλαίσια του στατιστικού σφάλματος, ο πληθωρισμός είναι έτσι κι αλλιώς ένα πολύ στο περίπου νούμερο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι η Ελλάδα είχε και έχει ακόμα ιστορικά χαμηλό πληθωρισμό.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Σεπ 2018, 07:43

Chilloutbuddy έγραψε:
13 Σεπ 2018, 07:19
τώρα δε θέλω να σε πρήξω με λεπτομέρειες και υπολογισμούς, αλλά δεν είναι. Βάζεις μέσα και το 2010 που έτυχε εκείνη τη χρονιά και αλλάξανε το έτος βάσης παγκοσμίως στο 2009 από το 1970 που ήτανε έως τότε (αν θυμάμαι καλά) και σαν αποτέλεσμα είχαμε ένα πλασματικό στατιστικό άλμα στο 4.7% εκείνη τη χρονιά.

Επίσης τους ετήσιους πληθωρισμούς δεν τους προσθέτεις αλλά τους πολλαπλασιάζεις με το έτος βάσης κάθε χρόνο για να βρεις τον αθροιστικό σε μια περίοδο.
Δεν είμαι αγράμματος. Σου φαίνεται να έκανα κάποια πρόσθεση; Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι ο πληθωρισμός το 2010 ήταν κοντά στο μηδέν (που δεν ήταν, ο μέσος όρος της προηγούμενης 8ετίας ήταν 3,5%), ο σωρευτικός πληθωρισμός από το 2007 είναι πάλι κοντά στο 7%. Χαμηλός για τα δεδομένα της δεκαετίας του '80, αλλά καθόλου ανύπαρκτος. Σε κάποια είδη οι τιμές εκτοξεύτηκαν. Το ψωμί αυξήθηκε 200% από το 2007 ως σήμερα. Φυσικά κάποιες αυξήσεις δεν οφείλονται τόσο στον πληθωρισμό όσο στην φορολογία, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Σεπ 2018, 07:55

Δεν ειπα οτι 700 ευρω ηταν γαμω τα λεφτα γενικως, ειπα οτι ηταν γαμω τα λεφτα για πρωτος μισθος που κανονικα τον παιρνεις καπου μεταξυ 18 και 25 αποκτωντας ταυτοχρονα εμπειρια για να κινηθεις καλυτερα στη συνεχεια. Και για τις αναγκες εκεινης της ηλικιας.

Να θυμίσουμε ότι η μίρλα στην πλήρη της έκταση ήταν "πώς γίνεται εγώ με τα 2 πτυχία και τη μηδενική εμπειρία στα 30 μου να βγάζω φωτοτυπίες για 700 ευρώ και ο ΤΕΙτζής baby boomer με τα 30 χρόνια στο κουρμπέτι να φέρνει τα σχέδια που βγάζω φωτοτυπίες και να τα πληρώνεται 1000 ευρώ το καθένα".

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οι εποχές της αφθονίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Σεπ 2018, 08:04

hellegennes έγραψε:
13 Σεπ 2018, 07:43
Chilloutbuddy έγραψε:
13 Σεπ 2018, 07:19
τώρα δε θέλω να σε πρήξω με λεπτομέρειες και υπολογισμούς, αλλά δεν είναι. Βάζεις μέσα και το 2010 που έτυχε εκείνη τη χρονιά και αλλάξανε το έτος βάσης παγκοσμίως στο 2009 από το 1970 που ήτανε έως τότε (αν θυμάμαι καλά) και σαν αποτέλεσμα είχαμε ένα πλασματικό στατιστικό άλμα στο 4.7% εκείνη τη χρονιά.

Επίσης τους ετήσιους πληθωρισμούς δεν τους προσθέτεις αλλά τους πολλαπλασιάζεις με το έτος βάσης κάθε χρόνο για να βρεις τον αθροιστικό σε μια περίοδο.
Δεν είμαι αγράμματος. Σου φαίνεται να έκανα κάποια πρόσθεση; Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι ο πληθωρισμός το 2010 ήταν κοντά στο μηδέν (που δεν ήταν, ο μέσος όρος της προηγούμενης 8ετίας ήταν 3,5%), ο σωρευτικός πληθωρισμός από το 2007 είναι πάλι κοντά στο 7%. Χαμηλός για τα δεδομένα της δεκαετίας του '80, αλλά καθόλου ανύπαρκτος. Σε κάποια είδη οι τιμές εκτοξεύτηκαν. Το ψωμί αυξήθηκε 200% από το 2007 ως σήμερα. Φυσικά κάποιες αυξήσεις δεν οφείλονται τόσο στον πληθωρισμό όσο στην φορολογία, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Kαλά ρε, δε σου είπα ότι είσαι αγράμματος
Δεν ήξερα ότι πρέπει να ξέρει τις εξισώσεις του πληθωρισμού κάποιος για να θεωρηθεί γραμματιζούμενος, είπα μήπως δεν το είχες υπόψη σου :smt017

Ο μέσος όρος της 8ετίας 2002-2010 δεν είναι καθόλου καλή σύγκριση με το τι συνέβαινε το 2010 μέσα στην κρίση. Ο λόγος που είχαμε χαμηλό και κάτι φορές αρνητικό πληθωρισμό ήταν η κρίση καθεαυτή.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών