Αβγά και κουμούνια

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Αβγά και κουμούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Ιούλ 2022, 02:38

Θυμήθηκα μιά παλιά ιστορία από τα seventies.
Τότε έμενα σε ένα από τα χόστελς του University of London και ήταν η μέρα που έπαιξε η Αγγλία με την Πολωνια για τα προκριματικά του μουντιάλ του 1974. Το αποτέλεσμα ήταν 0-0 παρά την επί ενενήντα λεπτά πολιορκία που έκαναν οι Άγγλοι και πέρασε η Πολωνία ενώ η Αγγλία αποκλείστηκε.
Μετά, στο πάνελ, έγινε η ιστορική μονομαχία σερ Αλφ Ράμσεϋ και Μπράϊαν Κλαφ. Ο Αλφ Ράμσεϋ υπεραμύνθηκε του ξυλοκοπικού συστήματος που έπαιζε η Αγγλία και επίσης εξέφρασε τον θαυμασμό του για τον Πολωνό γκολκήπερ, τον Τομαζέφσκι. Ο Κλαφ του είπε ότι είσαι ένας κλόουν και μισός και όσο για τον Τομαζέφσκι ότι δεν κάνει ούτε για την Isthmian και όλες οι αποκρούσεις του ήταν από φάρδος.

Μετά λοιπόν από αυτά τα δυσάρεστα, κάτι είπαμε εμείς μεταξύ μας στο χωλ που καθόμαστε και ήταν και ένας από τους καθηγητές μάλιστα μαζί, ένας του aeronautics department. Εγώ για να διασκεδάσω την ατμόσφαιρα είπα ότι μπορούσαμε να φέρναμε μιά έγχρωμη τηλεόραση αντί για την ασπρόμαυρη που είχαμε. Η ασπρόμαυρη είχε νομίζω 2 λίρες το μήνα ενοίκιο, ενώ η έγχρωμη 4.5. Τους λέω λοιπόν, 50 είμαστε, από 5 πένες ο καθένας θα βάλουμε και θα έχουμε έγχρωμη.
Σ' αυτό το σημείο πετάγεται μία ξερακιανή αβγουλού και παίρνει το λόγο και λέει "ορίστε μας, είναι εδώ όλες οι κατώτερες φυλές και θέλουν και έγχρωμη τηλεόραση, λες και είχανε έγχρωμη τηλεόραση στη ζούγκλα με το ταμ ταμ από όπου ήρθανε". Ο δε aeronautics πήρε το μέρος της !
Λέω λοιπόν εγώ "αμάν, αυτή αν είχε δηλαδή ένα αυτόματο θα μας έριχνε κιόλας".
Αυτά λοιπόν με τα αβγά, αλλά υπήρχαν και κουμούνια εκεί μέσα που βασικά ήταν εναντίον των αβγών (αν και ένα εξασκημένο μάτι θα καταλάβαινε ότι τους άρεσε η φάση).

Περνάει λίγος καιρός -κάτι μήνες- και γίνεται λοιπόν η κατάληψη της Πνομ Πενχ από τους Κμερ Ρουζ. Πρώτο θέμα στις ειδήσεις και όπως θα θυμόσαστε μία από τις πρώτες συμβολικές ενέργειες των Κμερ Ρουζ ήταν να σπάσουν όλες τις τηλεοράσεις. Όλα τα κεντρικά καταστήματα που πουλούσαν τηλεοράσεις τα έσπασαν και γέμισαν τους δρόμους με σπασμένες τηλεοράσεις - είχαν κυκλοφορήσει και φωτογραφίες.
Μου φάνηκε περίεργο εμένα αλλά τα κουμούνια πανηγύριζαν. Μπράβο, ωραίο έλεγαν, έτσι πρέπει να καταστρέφονται τα σύμβολα του καπιταλισμού.

Θυμήθηκα τη φάση τότε με τον αγώνα και λέω "μα καλά εμείς θα δούμε τώρα μουντιάλ στην ασπρόμαυρη, λόγω του βλάκα του <<τάδε>>, τι είναι αυτό που λούτε ; Όπου <<τάδε>> ήταν ο αβγο-προφέσσορας του aeronautics ενώ τη μικρή αβγουλού δεν την υπολόγιζα για τίποτα.
Όμως τα κουμούνια τώρα εκάγχαζαν δαιμονιωδώς επειδή είχα αστικες-μπουρζουάδικες συνήθειες και δεν μου άρεσαν οι Κμερ Ρουζ.

Το θεωρώ περίεργο.
Τη φάση των αβγών δεν τη θεωρώ περίεργη, όσο και αν θεωρώ ελεεινά τα αβγά.
Αυτοί λένε "τι ωραία που θα ήταν να τους είχαμε όλους αυτούς σκλάβους στα αδαμαντορυχεία και να τους μαστιγώναμε με το κνούτο".
Έχει μία λογική, αφού αυτοί θα έπαιρναν τα διαμάντια.

Αλλά τη φάση των κουμουνιών ; Χωρίς τηλεόραση θα γκαβωθούμε όλοι μαζί και εξ αδιαιρέτου. Τι ήταν αυτό που τους άρεσε λοιπόν ;

Πως εξηγείτε εσείς τη διαφορά αυτή μεταξύ αβγών-κουμουνιών ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Αβγά και κουμούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Ιούλ 2022, 03:15

Θα καταλάβαινα λοιπόν και τον λαό του οκ της μεγάλης εποχής:

- κατάργηση των πανελληνίων εξετάσεων
- κατάργηση του νόμου περί μοιχείας
- διακοπές στο Μπιαρίτζ για το λαό

Ακόμα και την "κατάργηση της προίκας" θα καταλάβαινα. Η άλλη μέσα στην αφέλεια της το εκλαμβάνει ως "περισσότεροι γαμπροί" αυτό.

Θα μου πείτε όμως και τα κουμούνια κάποτε τις ίδιες υποσχέσεις έκαναν.
Σύμφωνοι, αυτό όμως ήταν πολλές-πολλές πεντηκονταετίες πριν.
Στις όποιες σύγχρονες εποχές ξέραμε όλοι ότι ΚΚΕ ίσον καλαμπόκι-μπομπότα, μεταφορά ξυλείας στο δάσος του Κατύν - σοσιαλιστική εργασία.

Τι βρίσκουν με τη ντίσκο μερικοί ;;;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
GreekGuy
Δημοσιεύσεις: 1052
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2022, 19:52
Phorum.gr user: greekguy
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αβγά και κουμούνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GreekGuy » 24 Δεκ 2022, 21:52

Μισός χρόνος μετά και καμία απάντηση... R.I.P
Όλα γίνονται για κάποιον λόγο, ακόμα και αν δε γνωρίζεις τον λόγο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών