Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 17:13

Η αμήχανη στιγμή που ένας ζαίος λέει μια χειρότερη μαλακία για να διορθώσει μια απολύτως ατυχή δήλωση του. :lol:

"Έκανα ένα πολύ μεγάλο ατόπημα και θέλω να το δηλώσω δημοσίως. Έκανα μια πολύ ατυχή παρομοίωση που ενείχε έναν πολύ μεγάλο βαθμό ακρότητας, αστοχίας και τοξικότητας και σε αυτό θέλω να είμαι ειλικρινής", επισήμανε μιλώντας στο Πρώτο Πρόγραμμα ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ Χριστόφορος Βερναρδάκης σε σχέση με το επίμαχο βίντεο.

"Ζήτησα συγνώμη, διότι ακριβώς ενώ ξεκινάς θέλοντας να κάνεις μια παρομοίωση, αν έλεγα παραδείγματος χάρη ότι η κ. Υπουργός είναι η Μήδεια της δημόσιας παιδείας, πιθανώς να μην υπήρχε κάποια αντίρρηση. Αλλά η εμπλοκή με ένα πρόσωπο της δημοσιότητας που είναι από τις πιο επώδυνες υποθέσεις αυτή την στιγμή στην ελληνική κοινωνία, δημιουργεί συνειρμούς που είναι αρνητικοί. Ομολογώ ότι δεν το εκτίμησα, νόμιζα ότι θα ήταν ένα πιο χαλαρό μήνυμα. Ήταν μια παρομοίωση που ήθελα να δείξω ότι η πολιτική της κυρίας υπουργού "πνίγει" την δημόσια παιδεία όπως μια σύγχρονη Μήδεια μπορεί να πνίξει τα παιδιά της. Βεβαίως επειδή το πρόσωπο αυτό είναι απολύτως τοξικό και αυτή η συσχέτιση είναι πραγματικά εξωφρενική.

Η συσχέτιση με την Μήδεια θα ήταν πιο αποδεκτή. :lol::lol::lol: Και θέλω να πω ότι στην παρομοίωση αυτή κάνω ένα δεύτερο ατόπημα, επίσης πολύ σοβαρό, αμφισβητώ το τεκμήριο αθωότητας που έχει το πρόσωπο αυτό. Θέλω και για αυτό να ζητήσω συγνώμη, γιατί κάνω μια παραβίαση του τεκμηρίου αθωότητας. Βεβαίως, με κατηγορούν τα κανάλια που έχουν βγάλει αποφάσεις προ 4μήνου. Αυτό εν πάση περιπτώσει είναι μια διαφορετική συζήτηση, εγώ οφείλω να ζητήσω συγνώμη και για αυτό. Έκανα λάθος προσπαθώντας να κάνω μια παρομοίωση που να γίνει άμεσα κατανοητή. Δεν ήθελα να υπαινιχθώ ότι η υπουργός ταυτίζεται με μια κατηγορούμενη για τέτοια εγκλήματα, εννοείται αυτό. Γι’ αυτό και δεν είπα ότι ταυτίζεται με το όνομα, έβαλα πρώτα ερωτηματικό και είπα Πισπιρίγκου της δημόσιας παιδείας με ερωτηματικό. Μην δικαιολογούμαι, είναι σαφές ότι υπέπεσα σε ένα πολύ μεγάλο σφάλμα", ανέφερε ο κ. Βερναρδάκης.

Ερωτηθείς εάν επλήγη το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης με το συγκεκριμένο συμβάν, ο κ. Βερναρδάκης απάντησε "έκανα μια ζημιά στον ΣΥΡΙΖΑ, με την έννοια ότι έστω και για λίγο μετατοπίστηκε η συζήτηση από το νομοσχέδιο". Στο ερώτημα, αν θα ζητήσει συγνώμη και ο πρόεδρος του κόμματος στην βουλή σήμερα, σημείωσε "εγώ από την δική μου την μεριά ζήτησα συγνώμη, αν θα το κάνει και ο πρόεδρος στην ομιλία του και πώς θα το χειριστεί δεν το γνωρίζω. Εγώ είμαι ο φυσικός αυτουργός και έχω την ευθύνη και θα το πω και σήμερα στην Βουλή, ότι παίρνω την ατομική και πολιτική ευθύνη αυτού του ατοπήματος".

"Δεν νομίζω ότι τίθεται ζήτημα διαγραφής, αλλά αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω εγώ", είπε απαντώντας σε σχετική ερώτηση.

Παράλληλα, μιλώντας για όσα ανέφερε εχθές ο κ. Μητσοτάκης στην Βουλή, τόνισε "αν εγώ έκανα ένα σχόλιο τοξικό, η χθεσινή ομιλία του Πρωθυπουργού ήταν μια αναπαραγωγή της τοξικότητας στη νιοστή. Γιατί έφτασε στο σημείο να υπαινιχθεί και θα ήθελα σήμερα να το διευκρινίσει, συνέδεσε την έκρηξη (σ.σ. στον όμιλο Real Group) με την κριτική που άσκησε σε εμένα ο σταθμός. Θέλω να πιστεύω ότι το είπε εν τη ρύμη του λόγου, γιατί αν το είπε συνειδητά υπάρχει πολύ μεγάλο πρόβλημα, θεσμικό και θα πρέπει να το δούμε σε διαφορετικό επίπεδο. Κατά την γνώμη μου ο πρωθυπουργός είναι ο μεγαλύτερος, συστηματικότερος παίκτης ενός επικοινωνιακού παιχνιδιού που θα στηριχθεί στην τυφλή πόλωση και στην απόλυτη τοξικότητα των fake news. Κινείται και έχει κινηθεί όλα αυτά τα χρόνια με τα εγχειρίδια των fake news". "Εννοείται ότι του έκανα ένα δώρο" είπε ο κ. Βερναρδάκης συμφωνώντας σε σχετικό σχόλιο του δημοσιογράφου.

"Επιζητώ μια σοβαρή ποιότητα στον δημόσιο διάλογο, θεωρώ ότι αυτό που έκανα δεν συμβάλλει στον δημόσιο διάλογο γι’ αυτό κάνω την αυτοκριτική μου και ζητώ δημοσίως συγνώμη", συμπλήρωσε ο κ. Βερναρδάκης, ενώ τον ενόχλησε, πρόσθεσε ότι μίλησε ο Πρωθυπουργός για Πολακισμό και Βερναρδακισμό. "Γιατί δεν πιστεύω ότι υπάρχει Πολακισμός πολλώ δεν μάλλον Βερναρδακισμός", είπε χαρακτηριστικά.

https://www.thetoc.gr/politiki/article/ ... os-sugnomi


ΥΓ. Πότε θα καταλάβουν οι τιποτάδες ότι δεν έχουν την παραμικρή σχέση με τα πρόσωπα της κλασσικής ελληνικής τραγωδίας και ότι καλό θα είναι να αφήσουν τις συγκρίσεις γιατί αυτό στοιχειοθετεί πραγματική ύβρι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιούλ 2022, 17:16

Κάποιος να του πει του μαλάκα να το βουλώσει. :lol:
Χειρότερα τα κάνει ,καλύτερα να το αφήσει στη λήθη του χρόνου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιούλ 2022, 17:21

'Η απ' την αρχή να το παίξει τσαμπουκαλέ. " Δε παίρνω τίποτα πίσω, διαγράψτε με να ουμ , στον τσιόκο μου" .. πιο έντιμο και σοβαρό θα ήταν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 17:21

Στύγιος έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:16
Κάποιος να του πει του μαλάκα να το βουλώσει. :lol:
Χειρότερα τα κάνει ,καλύτερα να το αφήσει στη λήθη του χρόνου.
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, θέλει να δώσει στην παπαριά του και ένα επικό στοιχείο.

Ηλίθιοι, ηλίθιοι, ΗΛΙΘΙΟΙ.


ΥΓ. Επ' ευκαιρία, για να μην ψάχνω τα ετυμολογικά δεδομένα, ποια είναι η σχέση μεταξύ ηλιθίων και λήθης;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 17:26

Θα συμπληρώσω ότι την άποψη του Μαβίλη για τη Λήθη, την ξέρω.

Καλότυχοι οι νεκροί που λησμονάνε
την πίκρια της ζωής. Όντας βυθίσει
ο ήλιος και το σούρουπο ακλουθήσει,
μην τους κλαις, ο καημός σου όσος και να 'ναι.

Τέτοιαν ώρα οι ψυχές διψούν και πάνε
στης λησμονιάς την κρουσταλλένια βρύση·
μα βούρκος το νεράκι θα μαυρίσει,
α στάξει γι' αυτές δάκρυ όθε αγαπάνε.

Κι αν πιουν θολό νερό ξαναθυμούνται,
διαβαίνοντας λιβάδια από ασφοδίλι·
πόνους παλιούς, που μέσα τους κοιμούνται.

Α δε μπορείς παρά να κλαις το δείλι,
τους ζωντανούς τα μάτια σου ας θρηνήσουν:
θέλουν - μα δε βολεί να λησμονήσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 14 Ιούλ 2022, 17:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιούλ 2022, 17:28

Αντί να κλαψουμουνιάζετε, πείτε γιατί δεν θα ήταν καλύτερα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9055
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 14 Ιούλ 2022, 17:32

συγνώμη Νο2 προς αποκατάσταση της πρώτης συγνώμης
ο Λιγνάδης της παιδείας
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 17:33

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:28
Αντί να κλαψουμουνιάζετε, πείτε γιατί δεν θα ήταν καλύτερα.
Τί ακριβώς εννοείς με το "κλαψομούνιασμα" κλαψιάρη παροπλισμένε νάνε;

Για πες. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιούλ 2022, 17:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:21
Στύγιος έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:16
Κάποιος να του πει του μαλάκα να το βουλώσει. :lol:
Χειρότερα τα κάνει ,καλύτερα να το αφήσει στη λήθη του χρόνου.
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, θέλει να δώσει στην παπαριά του και ένα επικό στοιχείο.

Ηλίθιοι, ηλίθιοι, ΗΛΙΘΙΟΙ.


ΥΓ. Επ' ευκαιρία, για να μην ψάχνω τα ετυμολογικά δεδομένα, ποια είναι η σχέση μεταξύ ηλιθίων και λήθης;
Δεν έχουν ετυμολογική σχέση: λήθη<λανθάνω , ηλίθιος < ηλάσκω, που σημαίνει περιφέρομαι, περιπλανώμαι.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9055
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 14 Ιούλ 2022, 17:36

Η Αμπερ Χερντ της παιδείας
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιούλ 2022, 17:38

Στύγιος έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:21
Στύγιος έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:16
Κάποιος να του πει του μαλάκα να το βουλώσει. :lol:
Χειρότερα τα κάνει ,καλύτερα να το αφήσει στη λήθη του χρόνου.
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα, θέλει να δώσει στην παπαριά του και ένα επικό στοιχείο.

Ηλίθιοι, ηλίθιοι, ΗΛΙΘΙΟΙ.


ΥΓ. Επ' ευκαιρία, για να μην ψάχνω τα ετυμολογικά δεδομένα, ποια είναι η σχέση μεταξύ ηλιθίων και λήθης;
Δεν έχουν ετυμολογική σχέση: λήθη<λανθάνω , ηλίθιος < ηλάσκω, που σημαίνει περιφέρομαι, περιπλανώμαι.
Ναι ρε συ αλλά ξεχνάς ότι ζούμε στην εποχή των ηχητικών γκρικλις. Ακόμη και τα γραπτά είναι χάσιμο χρόνου για τους ευφυείς κλώνους των τρέντυ δέντρων. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
plutonas
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:00

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plutonas » 14 Ιούλ 2022, 17:39

Μητσοτάκης: Εκτσογλανισμός της δημόσιας ζωής οι αθλιότητες Βερναρδάκη - Θα ζητήσει ο Τσίπρας συγγνώμη;



Έχει καταλάβει ο ζαιος ότι πανεπιστημιακός καθηγητής έγινε συνώνυμο του τσογλανου;

Εκτσογλανισμός=Βερναδάκης.

Αλλά που να βρεθεί φιλότιμο.... Σκεφτειται σε ένα Καραθεοδωρή, ένα Παπανικολάου να του έλεγαν από το πιο επίσημο βήμα ότι είσαι συνώνυμο με τον Εκτσογλανισμό της ζωής του τόπου. Θα αυτοκτονούσε .... Αυτά τα τσογλανια που θέλουν να μορφώσουν την νεολαία μας που να βρουν το φιλότιμο.

Εδώ έκαναν την Περιστέρα από δασκάλα δημοτικού καθηγήτρια Πολυτεχνείου σε χρόνο ρεκόρ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος plutonas την 14 Ιούλ 2022, 17:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ευτυχώς που ο κόσμος δεν πάει καλά. Θα ήταν ανυπόφορο να τα πήγαινα άσχημα σ’ έναν κόσμο που θα τα πήγαινε καλά!
Βολίνσκι, σκιτσογράφος

Όταν υποφέρεις, να κοιτάς τον πόνο καταπρόσωπο. Θα σε παρηγορήσει ο ίδιος, και θα σου μάθει και κάτι.
Αλ Δουμάς

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34910
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Ιούλ 2022, 17:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:28
Αντί να κλαψουμουνιάζετε, πείτε γιατί δεν θα ήταν καλύτερα.
H Πισπιρίγκου έχει το τεκμήριο της αθωότητος ακόμη για το οποίο γίνεται πολύς λόγος αυτήν την εποχή.Η μυθολογική Μήδεια προφανώς δεν το έχει - ο μύθος λέει ότι σκότωνε τα παιδιά της.
Δηλαδή ο συμμορίτης άλλαξε την παρομοίωση της Κεραμέως με μια πιθανολογούμενη παιδοκτόνο με μια σίγουρη παιδοκτόνο.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 14 Ιούλ 2022, 17:42

Ναι για την Πισπιρίγκου υπάρχουν αμφιβολίες
Η Μήδεια δε μπορει να αθωωθει

Ωστόσο τα έπνιξε, δεν τα χαπακωσε

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Βερναρδάκης: Καλύτερα να αποκαλούσα την Κεραμέως "Μήδεια" - Δώρο στον Μητσοτάκη η δήλωσή μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Ιούλ 2022, 17:49

πατησιωτης έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Ιούλ 2022, 17:28
Αντί να κλαψουμουνιάζετε, πείτε γιατί δεν θα ήταν καλύτερα.
H Πισπιρίγκου έχει το τεκμήριο της αθωότητος ακόμη για το οποίο γίνεται πολύς λόγος αυτήν την εποχή.Η μυθολογική Μήδεια προφανώς δεν το έχει - ο μύθος λέει ότι σκότωνε τα παιδιά της.
Δηλαδή ο συμμορίτης άλλαξε την παρομοίωση της Κεραμέως με μια πιθανολογούμενη παιδοκτόνο με μια σίγουρη παιδοκτόνο.
Κι εγώ έτσι το βλέπω. Επίσης είναι λιγότερο sensitive γιατί οκ όλοι το έχουμε ξεπεράσει το σοκ της Μήδειας.
Οπότε ναι είναι καλύτερα. Ακόμα καλύτερα θα ήταν αν είχε πει τον Κρόνο, που είναι και άντρας οπότε δεν θα υπήρχε η σκιά του σεξισμού.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών