Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Ιούλ 2022, 17:59

Green Dragon έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 17:13
Μία και μοναδική ευκαιρία αναγέννησης έχουν. Αν ξανακαούν πριν φτάσει ικανός αριθμός δέντρων σε αναπαραγωγική ηλικία, πάπαλα.
Επειδή η αναπαραγωγική ηλικία είναι τα 9, επειδή δεν είναι καθόλου το ίδιο εύφλεκτα πριν τη φτάσουν, επειδή υπαρχει τεράστιο απόθεμα από σπόρους στο έδαφος (που μπορεί να είναι dormant για αρκετά χρόνια) και επειδή πάντα τη γλιτώνουν 1-2 κωλοπευκα από οποιαδήποτε πυρκαγιά, αυτό δεν είναι ποτέ αληθινό πρόβλημα.

Ίσως παλιότερα που τα έκαιγαν και τα ξαναέκαιγαν συστηματικά για να γίνουν βοσκοτόπια.

Ο όρος "αναγέννηση" υπονοεί ότι το πευκοδάσος έπαθε βλάβη που δήθεν του στοιχίζει να την αποκαταστήσει. Στην πραγματικότητα με τη φωτιά πολλαπλασιάζεται, επεκτείνεται, είναι η καλύτερή του.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιούλ 2022, 18:03

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:54
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:46
foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:42


Έχεις δει ποτέ πεύκο από κοντά;

Είναι σα να ρωτάς πώς προκύπτει ότι η μαργαρίτα αποζητά τις μέλισσες.
Εχω δει, ναι. Αυτό δε σημαίνει πως ο παραλληλισμός σου είναι εύστοχος, όμως.

Ο παραλληλισμός μου είναι ευστοχότατος.

Τα πιο πολλά πολυετή φυτά εξελίσσουν κάποιο μηχανισμό άμυνας απέναντι στη φωτιά: είτε τα πιο εκτεθειμένα κομμάτια τους δεν αρπάζουν εύκολα, είτε αν καούν προστατεύεται ο πυρήνας τους και ξαναπετάει, ή κάποιο συνδυασμό.

Η χαλέπιος πεύκη αντιθέτως έχει εξελίξει μηχανισμούς ώστε να καίγεται. Αποτελείται ολόκληρη από προσάναμμα και σκορπάει τόνους από δαύτο τριγύρω. Όχι μόνο αρπάζει πανεύκολα αλλά και καίγεται ολοκληρωτικά, μέχρι τη ρίζα. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ εκτοξεύει σπόρους (το μοναδικό μη εύφλεκτο κομμάτι ολόκληρου του δέντρου) σε μεγάλη απόσταση. Δεν τα κάνει όλα αυτά από γούστο (τίποτα στη φύση δεν κάνει κάτι από γούστο), είναι ο τρόπος με τον οποίον πολλαπλασιάζεται. Όταν λέμε "επιδιώκει" το εννοούμε με την υπαρξιακή έννοια, όχι ότι τα θέλει ο κώλος της. Το μοναδικό σίγουρο όπου βλέπεις πευκοδάσος είναι ότι προηγήθηκε φωτιά. Το μοναδικό σίγουρο όπου βλέπεις καμμένο πευκοδάσος (αν δεν του κάνεις τίποτα) είναι ότι σε λίγα χρόνια θα έχει επεκταθεί σε σχέση με πριν τη φωτιά.
αν η πευκη είναι πιο ευπαθής είναι λόγος για να πάρεις περισσότερα μέτρα όχι λόγος για να τα ριχνουμε πανω της

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Ιούλ 2022, 18:08

Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:03
foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:54
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:46


Εχω δει, ναι. Αυτό δε σημαίνει πως ο παραλληλισμός σου είναι εύστοχος, όμως.

Ο παραλληλισμός μου είναι ευστοχότατος.

Τα πιο πολλά πολυετή φυτά εξελίσσουν κάποιο μηχανισμό άμυνας απέναντι στη φωτιά: είτε τα πιο εκτεθειμένα κομμάτια τους δεν αρπάζουν εύκολα, είτε αν καούν προστατεύεται ο πυρήνας τους και ξαναπετάει, ή κάποιο συνδυασμό.

Η χαλέπιος πεύκη αντιθέτως έχει εξελίξει μηχανισμούς ώστε να καίγεται. Αποτελείται ολόκληρη από προσάναμμα και σκορπάει τόνους από δαύτο τριγύρω. Όχι μόνο αρπάζει πανεύκολα αλλά και καίγεται ολοκληρωτικά, μέχρι τη ρίζα. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ εκτοξεύει σπόρους (το μοναδικό μη εύφλεκτο κομμάτι ολόκληρου του δέντρου) σε μεγάλη απόσταση. Δεν τα κάνει όλα αυτά από γούστο (τίποτα στη φύση δεν κάνει κάτι από γούστο), είναι ο τρόπος με τον οποίον πολλαπλασιάζεται. Όταν λέμε "επιδιώκει" το εννοούμε με την υπαρξιακή έννοια, όχι ότι τα θέλει ο κώλος της. Το μοναδικό σίγουρο όπου βλέπεις πευκοδάσος είναι ότι προηγήθηκε φωτιά. Το μοναδικό σίγουρο όπου βλέπεις καμμένο πευκοδάσος (αν δεν του κάνεις τίποτα) είναι ότι σε λίγα χρόνια θα έχει επεκταθεί σε σχέση με πριν τη φωτιά.
αν η πευκη είναι πιο ευπαθής είναι λόγος για να πάρεις περισσότερα μέτρα
Εγώ λέω να λούζουμε και με βενζίνη τα δάση, να παίρνουμε ΑΚΟΜΑ περισσότερα μέτρα. Ή οικολογούμε ή κλάνουμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40818
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2022, 18:23

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:55
paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 10:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 00:56


Πως προκλήθηκε αυτή η πυρκαγιά? Αν την ανάψαν οι εμπόλεμοι π.χ, δεν προκλήθηκε γιατί "έτσι και αλλιώς τα δάση καίγονται από την ίδρυση τους".
Πάντως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν μεγάλοι καταστροφείς δασών, πέρα από τα Ιερά δάση που προστάτευαν, τα υπόλοιπα τα είχαν σκίσει, με πυρκαγιές, βόσκηση, υλοτομία κλπ.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.
Σου διαφεύγει μια τόση δα λεπτομέρεια: πριν τον άνθρωπο οι φωτιές συνέχιζαν μέχρι να κάψουν ό,τι βρουν, δεν σταματούσαν επειδή βαρέθηκαν. Μπορεί με την ανθρωπότητα να έχουμε περισσότερες φωτιές αλλά είναι υπερβολικά μικρότερης έκτασης γιατί τις σβήνουμε και έχουμε διαχωρίσει τα δάση σε τεμάχια και δεν εννοώ μόνο τις αντιπυρικές ζώνες αλλά την αποψίλωση για δημιουργία βοσκότοπων και οικισμών. 1.000.000 χρόνια πριν, θα ξεκινούσε μια φωτιά από την Στερεά και θα έφτανε στην Ήπειρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 18:29

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:55
paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 10:23


Πάντως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν μεγάλοι καταστροφείς δασών, πέρα από τα Ιερά δάση που προστάτευαν, τα υπόλοιπα τα είχαν σκίσει, με πυρκαγιές, βόσκηση, υλοτομία κλπ.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.
Σου διαφεύγει μια τόση δα λεπτομέρεια: πριν τον άνθρωπο οι φωτιές συνέχιζαν μέχρι να κάψουν ό,τι βρουν, δεν σταματούσαν επειδή βαρέθηκαν. Μπορεί με την ανθρωπότητα να έχουμε περισσότερες φωτιές αλλά είναι υπερβολικά μικρότερης έκτασης γιατί τις σβήνουμε και έχουμε διαχωρίσει τα δάση σε τεμάχια και δεν εννοώ μόνο τις αντιπυρικές ζώνες αλλά την αποψίλωση για δημιουργία βοσκότοπων και οικισμών. 1.000.000 χρόνια πριν, θα ξεκινούσε μια φωτιά από την Στερεά και θα έφτανε στην Ήπειρο.
Έχουν γίνει πυρκαγιές τα τελευταία χρόνια, επί της εποχής του ανθρώπου δηλαδή που κατέκαψαν μεγάλες εκτάσεις. Κυρίως σε χώρες όπως η Βραζιλία, η Αυστραλία και οι ΗΠΑ. Αλλά πέραν τούτου, όταν σου λέει κάποιος πως το 96% των πυρκαγιών είναι ανθρωπογενείς και το 4% μη ανθρωπογενείς, δε μπορείς να απαντάς με το επιχείρημα πως αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος θα καίγονταν η Στερεά και η Ηπειρός. Με την λογική αυτή σου λέω και εγώ πως δε θα καίγονταν αυτές οι εκτάσεις. Μπορεί τα φυσικά εμπόδια ή απλώς η θεά Τύχη να εμπόδιζε την εξάπλωση της πυρκαγιάς.
Αν μείνουμε στην ανάλυση του 4% μπορούμε να πούμε πολλά "αν", το ζήτημα είναι τι γίνεται με το 96%.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8512
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 26 Ιούλ 2022, 19:09

Όταν έγραφα εγώ πρώτος για τα ΚΩΛΟΠΕΥΚΑ, οι περισσότεροι από εσάς απαντούσατε σαν να είμαι εξωγήινος...
Τι λέτε τώρα που και άλλοι είδαν την πραγματικότητα;;;

Πέρα από αυτό:

Α) Τα δάση είναι περίπλοκοι οργανισμοί και όχι μονοκαλλιέργειες ενός γελοίου δέντρου!!! Με λίγα λόγια δεν είναι δάση οι τεράστιες εκτάσεις με πεύκα!!! Είναι μονοκαλλιέργειες!!! Και δη λανθασμένες, εφόσον τα δέντρα είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο δίδοντας έτσι άφθονη καύσιμη ύλη στην επόμενη πυρκαγιά...

Β) Το ίδιο παθαίνει αυτή τη στιγμή η Καλιφόρνια!!! Γέμισαν τα βουνά επί πολλά έτη με μονοκαλλιέργεια σε πολύ πυκνή διάταξη και τώρα πληρώνουν...

Γ) Το λίγα πραγματικά δάση που έχουμε δεν είναι παρθένα!!! Καταλάβετε το!!! Είναι ότι έχει επιζήσει μετά από 12.000 άκρατης ανθρώπινης εκμετάλλευσης τους!!! Άρα ποτέ δεν θα μάθουμε πως εξελισσόταν μία φωτιά π.χ. το 25.000....

Δ) Οι πυρκαγιές στην Αυστραλία έχει ένα μοναδικό χαρακτηριστικό: τους ιθαγενείς. Επί 60.000 χρόνια οι ιθαγενείς έβαζαν πυρκαγιές κάθε χρόνο, γιατί αυτό ενεργοποιούσε το χορτάρι που έτρωγαν τα ζώα, με τα οποία τρέφονταν οι ιθαγενείς. Επί 60.000 η αυστραλιανή ήπειρος εξελίχτηκε (ότι επιβίωσε) στο να καίγεται κάθε χρόνο!!! Έλα όμως που ο πολιτισμός έκοψε αυτή τη συνήθεια. Έτσι μαζεύεται κάθε χρόνο όλο και περισσότερο καύσιμη ύλη - κάποια στιγμή ξεσπά μία πυρκαγιά και γίνεται αποκάλυψη!!!

Ε) Στο Καναδά έχαναν τις ίδιες μαλακίες με τις ΗΠΑ - φύτευαν πεύκα σαν εμπορικά δέντρα, ξεριζώνοντας την ντόπια βλάστηση. Μετά είδαν ότι τα εν λόγω "δάση" πεθαίνουν!!!, και άρχισαν να τα καίνε ανά τμήματα για να τα "αναζωογονήσουν"!!!!

Με λίγα λόγια, οι εν λόγω κυβερνήσεις ανά τον πλανήτη τα έχουν κάνει σκατά και απόσκατα, και τώρα πληρώνετε ΕΣΕΙΣ τις μαλακίες 70 και 80 ετών!!!

ΑΛΛΑ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΩΛΟΠΕΥΚΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40818
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2022, 19:11

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:29
Έχουν γίνει πυρκαγιές τα τελευταία χρόνια, επί της εποχής του ανθρώπου δηλαδή που κατέκαψαν μεγάλες εκτάσεις. Κυρίως σε χώρες όπως η Βραζιλία, η Αυστραλία και οι ΗΠΑ. Αλλά πέραν τούτου, όταν σου λέει κάποιος πως το 96% των πυρκαγιών είναι ανθρωπογενείς και το 4% μη ανθρωπογενείς, δε μπορείς να απαντάς με το επιχείρημα πως αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος θα καίγονταν η Στερεά και η Ηπειρός. Με την λογική αυτή σου λέω και εγώ πως δε θα καίγονταν αυτές οι εκτάσεις. Μπορεί τα φυσικά εμπόδια ή απλώς η θεά Τύχη να εμπόδιζε την εξάπλωση της πυρκαγιάς.
Αν μείνουμε στην ανάλυση του 4% μπορούμε να πούμε πολλά "αν", το ζήτημα είναι τι γίνεται με το 96%.
Εσύ μπορεί να μου το λες, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφω. Οι φωτιές δεν καταλαβαίνουν ούτε από γεωγραφικά διαμερίσματα ούτε από κρατικά σύνορα ούτε από τίποτα. Το μόνο που σταματούσε τις φωτιές ήταν τα ξέφωτα, που πριν τον άνθρωπο ήταν ελάχιστα, οι οροσειρές, τα μεγάλα ποτάμια και φυσικά η βροχή. Μπορεί να ήταν πιο σπάνιες οι πυρκαγιές, αλλά όταν συνέβαιναν κατέστρεφαν πολλαπλάσιες εκτάσεις. Αυτές οι μεγάλες πυρκαγιές στις οποίες αναφέρεσαι είναι κουτσουλιές μπροστά στις ανεξέλεγκτες προϊστορικές πυρκαγιές. Και δεν είναι θεωρία, υπάρχουν παλαιοδεδομένα που το δείχνουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40818
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2022, 19:12

OANNHSEA έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 19:09
Με λίγα λόγια, οι εν λόγω κυβερνήσεις ανά τον πλανήτη τα έχουν κάνει σκατά και απόσκατα, και τώρα πληρώνετε ΕΣΕΙΣ τις μαλακίες 70 και 80 ετών!!!

ΑΛΛΑ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΩΛΟΠΕΥΚΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!
Ηρέμησε κι εσύ, Κάπταιν Πλάνετ. Πολύ τσατίλας έχεις γίνει τα τελευταία χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 19:36

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 19:11
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:29
Έχουν γίνει πυρκαγιές τα τελευταία χρόνια, επί της εποχής του ανθρώπου δηλαδή που κατέκαψαν μεγάλες εκτάσεις. Κυρίως σε χώρες όπως η Βραζιλία, η Αυστραλία και οι ΗΠΑ. Αλλά πέραν τούτου, όταν σου λέει κάποιος πως το 96% των πυρκαγιών είναι ανθρωπογενείς και το 4% μη ανθρωπογενείς, δε μπορείς να απαντάς με το επιχείρημα πως αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος θα καίγονταν η Στερεά και η Ηπειρός. Με την λογική αυτή σου λέω και εγώ πως δε θα καίγονταν αυτές οι εκτάσεις. Μπορεί τα φυσικά εμπόδια ή απλώς η θεά Τύχη να εμπόδιζε την εξάπλωση της πυρκαγιάς.
Αν μείνουμε στην ανάλυση του 4% μπορούμε να πούμε πολλά "αν", το ζήτημα είναι τι γίνεται με το 96%.
Εσύ μπορεί να μου το λες, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή που περιγράφω. Οι φωτιές δεν καταλαβαίνουν ούτε από γεωγραφικά διαμερίσματα ούτε από κρατικά σύνορα ούτε από τίποτα. Το μόνο που σταματούσε τις φωτιές ήταν τα ξέφωτα, που πριν τον άνθρωπο ήταν ελάχιστα, οι οροσειρές, τα μεγάλα ποτάμια και φυσικά η βροχή. Μπορεί να ήταν πιο σπάνιες οι πυρκαγιές, αλλά όταν συνέβαιναν κατέστρεφαν πολλαπλάσιες εκτάσεις. Αυτές οι μεγάλες πυρκαγιές στις οποίες αναφέρεσαι είναι κουτσουλιές μπροστά στις ανεξέλεγκτες προϊστορικές πυρκαγιές. Και δεν είναι θεωρία, υπάρχουν παλαιοδεδομένα που το δείχνουν.
Τα όποια παλαιοδεδομένα δε βλέπω να τα ανεβάζεις. Αλλά και πάλι δε βλέπω να σχολιάζεις τα νεοδεδομένα που λένε από τι προκαλούνται
οι σημερινές πυρκαγιές. Μάλλον απαντάς σε αυτά με το επιχείρημα που λέει "Ναι συμβαίνουν κάπου 24 περισσότερες πυρκαγιές χάρη στον άνθρωπο
αλλά η 25η σβήνεται πριν κάψει μεγάλες εκτάσεις".

Δεν είναι ανάγκη να γράφουμε μόνο για να την πούμε στον άλλο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιούλ 2022, 19:40

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:08
Fluffy έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:03
foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:54



Ο παραλληλισμός μου είναι ευστοχότατος.

Τα πιο πολλά πολυετή φυτά εξελίσσουν κάποιο μηχανισμό άμυνας απέναντι στη φωτιά: είτε τα πιο εκτεθειμένα κομμάτια τους δεν αρπάζουν εύκολα, είτε αν καούν προστατεύεται ο πυρήνας τους και ξαναπετάει, ή κάποιο συνδυασμό.

Η χαλέπιος πεύκη αντιθέτως έχει εξελίξει μηχανισμούς ώστε να καίγεται. Αποτελείται ολόκληρη από προσάναμμα και σκορπάει τόνους από δαύτο τριγύρω. Όχι μόνο αρπάζει πανεύκολα αλλά και καίγεται ολοκληρωτικά, μέχρι τη ρίζα. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ εκτοξεύει σπόρους (το μοναδικό μη εύφλεκτο κομμάτι ολόκληρου του δέντρου) σε μεγάλη απόσταση. Δεν τα κάνει όλα αυτά από γούστο (τίποτα στη φύση δεν κάνει κάτι από γούστο), είναι ο τρόπος με τον οποίον πολλαπλασιάζεται. Όταν λέμε "επιδιώκει" το εννοούμε με την υπαρξιακή έννοια, όχι ότι τα θέλει ο κώλος της. Το μοναδικό σίγουρο όπου βλέπεις πευκοδάσος είναι ότι προηγήθηκε φωτιά. Το μοναδικό σίγουρο όπου βλέπεις καμμένο πευκοδάσος (αν δεν του κάνεις τίποτα) είναι ότι σε λίγα χρόνια θα έχει επεκταθεί σε σχέση με πριν τη φωτιά.
αν η πευκη είναι πιο ευπαθής είναι λόγος για να πάρεις περισσότερα μέτρα
Εγώ λέω να λούζουμε και με βενζίνη τα δάση, να παίρνουμε ΑΚΟΜΑ περισσότερα μέτρα. Ή οικολογούμε ή κλάνουμε.
Είναι ευπαθες το πεύκο; θα το προστατεύσεις 2 φορές.


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40818
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Ιούλ 2022, 19:53

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 19:36
Τα όποια παλαιοδεδομένα δε βλέπω να τα ανεβάζεις. Αλλά και πάλι δε βλέπω να σχολιάζεις τα νεοδεδομένα που λένε από τι προκαλούνται
οι σημερινές πυρκαγιές. Μάλλον απαντάς σε αυτά με το επιχείρημα που λέει "Ναι συμβαίνουν κάπου 24 περισσότερες πυρκαγιές χάρη στον άνθρωπο
αλλά η 25η σβήνεται πριν κάψει μεγάλες εκτάσεις".

Δεν είναι ανάγκη να γράφουμε μόνο για να την πούμε στον άλλο.
Καλό μου παλικάρι, σού λέω ότι η άποψή σου για τις πυρκαγιές είναι τελείως εκτός κλίμακας. Και 140 προς 1 να είναι, πάλι στο παρελθόν οι πυρκαγιές καίγανε συνολικά πολύ μεγαλύτερες εκτάσεις. Τι να κάνουμε; Να διαγράψουμε την πραγματικότητα γιατί δεν μας βολεύει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Ιούλ 2022, 20:07

OANNHSEA έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 19:09
Όταν έγραφα εγώ πρώτος
Εσύ είσαι γερό ψέκι

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14133
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 26 Ιούλ 2022, 20:10

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 18:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:55
paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 10:23


Πάντως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν μεγάλοι καταστροφείς δασών, πέρα από τα Ιερά δάση που προστάτευαν, τα υπόλοιπα τα είχαν σκίσει, με πυρκαγιές, βόσκηση, υλοτομία κλπ.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.
Σου διαφεύγει μια τόση δα λεπτομέρεια: πριν τον άνθρωπο οι φωτιές συνέχιζαν μέχρι να κάψουν ό,τι βρουν, δεν σταματούσαν επειδή βαρέθηκαν. Μπορεί με την ανθρωπότητα να έχουμε περισσότερες φωτιές αλλά είναι υπερβολικά μικρότερης έκτασης γιατί τις σβήνουμε και έχουμε διαχωρίσει τα δάση σε τεμάχια και δεν εννοώ μόνο τις αντιπυρικές ζώνες αλλά την αποψίλωση για δημιουργία βοσκότοπων και οικισμών. 1.000.000 χρόνια πριν, θα ξεκινούσε μια φωτιά από την Στερεά και θα έφτανε στην Ήπειρο.
Κατά μία θεωρία, διαπιστώθηκε τέτοια προϊστορική πυρκαγιά (Εντάξει, όχι και τόσο μεγάλη). Συνέβη στο Πικέρμι κατά το Μειόκαινο, οπότε ζώα έτρεχαν να ξεφύγουν από πυρκαγιά και έπεσαν μαζικά στο Παλιό Ρέμα Ραφήνας, που είναι γεμάτο απολιθώματα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 20:12

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 19:53
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 19:36
Τα όποια παλαιοδεδομένα δε βλέπω να τα ανεβάζεις. Αλλά και πάλι δε βλέπω να σχολιάζεις τα νεοδεδομένα που λένε από τι προκαλούνται
οι σημερινές πυρκαγιές. Μάλλον απαντάς σε αυτά με το επιχείρημα που λέει "Ναι συμβαίνουν κάπου 24 περισσότερες πυρκαγιές χάρη στον άνθρωπο
αλλά η 25η σβήνεται πριν κάψει μεγάλες εκτάσεις".

Δεν είναι ανάγκη να γράφουμε μόνο για να την πούμε στον άλλο.
Καλό μου παλικάρι, σού λέω ότι η άποψή σου για τις πυρκαγιές είναι τελείως εκτός κλίμακας. Και 140 προς 1 να είναι, πάλι στο παρελθόν οι πυρκαγιές καίγανε συνολικά πολύ μεγαλύτερες εκτάσεις. Τι να κάνουμε; Να διαγράψουμε την πραγματικότητα γιατί δεν μας βολεύει;
Εμένα εγκαλείς ότι προσπαθώ να διαγράψω την πραγματικότητα? :D Σοβαρά? Δηλαδή εσύ λες πως εντάξει αν συμβαίνουν 140 πυρκαγιές σήμερα,
είναι καλύτερη η κατάσταση γιατί κάποτε με βάση κάποια δεδομένα που ακόμα να τα δούμε συνέβη 1 που κατέκαψε μεγάλες εκτάσεις? Εντυπωσιάζομαι γιατί συνήθως, γράφεις πράγματα της προκοπής, που στέκουν λογικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών