Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 14:52

paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 09:41
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 00:50
paul25 έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 20:29


Για την ακρίβεια τα φυσικά αίτια είναι 4% απ'οτι είδα στην έκθεση. Ναι! Και ο κεραυνός φυσικό αίτιο θεωρείται. Δάσος που καίγεται από μόνο του είναι φαινόμενο αποδεδειγμένο χρόνια, ακόμα και μια φωτιά να έχει αποδειχθεί από αυτανάφλεξη η κεραυνό, σημαίνει ότι είναι ένα υπαρκτό γεγονός και ας υπάρχει κάποιο εκτιμητικο σφάλμα. Το θέμα είναι όμως η συχνότητα και κυρίως η διαθεσιμότητα του υλικού προς καύση και σε αυτά τα δύο επιδρά μόνο ο άνθρωπος. Οι πυρκαγιές να γίνουν μηδέν δεν είναι δυνατόν, όσο υπάρχουν άνθρωποι, θα γίνονται καύσεις, όπως φόνοι και βιασμοί κλπ κλπ. Τι να κάνουμε; Πολλά! Τόσο σε μακροπολιτικο όσο και σε μικροπολιτικο επίπεδο.
Το 4% δε σημαίνει πως οι δασικές πυρκαγιές είναι σαν τη βροχή. Σημαίνει πως κανονικά, δεν πρέπει να συμβαίνουν δασικές πυρκαγιές πλην εκείνων
που προκαλούνται κατά παράβαση των φυσικών κανόνων, λόγω τυχαίων γεγονότων. Το ότι η κανονικότητα στο θέμα "δασικές πυρκαγιές" έχει διασαλευτεί, είναι ευθύνη του ανθρώπινου παράγοντα.Άρα η λογική "πως έτσι και αλλιώς θα καούν τα δασή και μετά θα αναγεννηθούν, γιατί είναι μέρος του φυσικού τους κύκλου", προφανέστατα δεν ισχύει.
Μα το 96% είναι ανθρωπογενή αίτια, ο άνθρωπος συντριπτικά είναι υπεύθυνος για τις πυρκαγιές και επηρεάζει και τις φυσικές. Προφανώς και δεν έχει λογική η παραπάνω φράση.
O Γεωργιάδης λέει- έστω και λόγω της φλυαρίας που τον διακρίνει- ότι το να καίγονται τα δάση το καλοκαίρι είναι σαν να βρέχει το χειμώνα.
Η συγκεκριμένη πρόταση πέρα από αναπόδεικτη είναι και επικίνδυνη αν υιοθετηθεί από την πλειοψηφία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 14:55

paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 10:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 00:56
George_V έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 21:31


Αν ειχε διαβάσει Θουκυδίδη ισως και να θυμόταν την περιγραφη μιας δασικης πυρκαγιας στις Πλαταιες το τριτο ετος του Πελοπονησιακου Πολεμου.

Και δεν ειναι ειναι η μονη αναφορα δασικης πυρκαγιας σε αρχαιες πηγες...
Πως προκλήθηκε αυτή η πυρκαγιά? Αν την ανάψαν οι εμπόλεμοι π.χ, δεν προκλήθηκε γιατί "έτσι και αλλιώς τα δάση καίγονται από την ίδρυση τους".
Πάντως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν μεγάλοι καταστροφείς δασών, πέρα από τα Ιερά δάση που προστάτευαν, τα υπόλοιπα τα είχαν σκίσει, με πυρκαγιές, βόσκηση, υλοτομία κλπ.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 15:04

foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 12:31
Υδράργυρος έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 12:14
foscilis έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 12:00
ΕΙΝΑΙ φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση, ιδιαίτερα τα πευκοδάση.

Είναι πραγματικά σα να έχεις 15χρονα στην κατασκήνωση και να απορείς που τσιμπουκώνονται. "Σίγουρα δεν έχουμε αρκετές κάμερες, μάλλον πρέπει να βάλουμε και μέσα στις ντουλάπες".
Και πως παίρνει φυσικά φωτιά ένα δάσος; Σπάνια να καεί από κεραυνό.
Για *ένα* δάσος ειναι όντως κάτι σπάνιο, κάθε 20-30 χρόνια π.χ. Αλλά επειδή οι τοποθεσίες με δάση είναι χιλιάδες, αθροιστικά είναι υπολογίσιμο πρόβλημα.

Το ότι οι άνθρωποι προκαλούν πολύ συχνότερες φωτιές είναι γεγονός, όμως αυτό συνεπάγεται positive feedback loop: τα πεύκα αποζητούν τη φωτιά, ο άνθρωπος την προσφέρει, μετά έχεις περισσότερα πεύκα που αποζητούν ακόμα περισσότερο τη φωτιά κλπ κλπ. Ο μόνος τρόπος να σπάσει ο κύκλος (με δεδομένο ότι τα ατυχήματα ειναι αναπόφευκτα) είναι να κυνηγηθούν τα πεύκα.
Ότι την αποζητούν τη φωτιά τα πεύκα/δάση πως προκύπτει? Τραγουδάνε όλα μαζί σα λαϊκοί βάρδοι "Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο να πυρποληθώ"? Επίσης, οι τοποθεσίες με δάση είναι χιλιάδες, αλλά πάρα πολλοί είναι και οι άνθρωποι που ζουν κοντά στα δάση άρα το σπάσιμο της τυχαιότητας σε ό,τι αφορά τις δασικές πυρκαγιές δεν πρέπει να αποδοθεί στον αριθμό των δασών και το περιεχόμενο αυτών αλλά μάλλον σε κάποιον άλλο παράγοντα.

Για το τι περιέχουν τα δάση ώστε να μην καούν γίνονται πολλές συζητήσεις, υπάρχουν πράγματι αρκετοί που λένε ότι πρέπει να αντικατασταθούν τα
πεύκα, αλλά και αυτή η γνώμη δεν είναι προφανώς τόσο εύκολο να πραγματοποιηθεί. Για να φυτρώνουν τα πεύκα πιό εύκολα από άλλα δέντρα στα δικά μας μέρη, κάποιος λόγος θα υπάρχει εξάλλου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Ιούλ 2022, 15:05

Orion22 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:32
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:29
sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:20


Ποιο πέντε τζι ρε γκάου μπίου, ποιο πέντε τζι, το πέντε τζι με τις υψηλότερες ταχύτητες και την περιορισμένη του εμβέλεια (σε σχέση με της προηγούμενης γενιάς) περιμένουμε για να βάλουμε αισθητήρες στα δάση; το 5g έχει τεχνικές δυσκολίες στην υλοποίηση του και λόγω της χαμηλότερης (σε σχέση) εμβέλειας του χρησιμοποιείται ήδη περιορισμένα αποκλειστικά σε ορισμένους αστικούς ιστούς. Τα προηγούμενης γενιάς δίκτυα και ειδικότερα δίκτυα τύπου lora είναι τα κατάλληλα για τέτοιου τύπου χρήση και υπάρχουν ήδη με υψηλή καλυπτικότητα για τέτοιου είδους εφαρμογές μιας και το υψηλό bandwidth των 5g δικτύων δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα ειδικά αν δεν πιάνει καν εκεί που το χρειάζεσαι, άσχετε γκιόζη.
:lol:
https://www.firehouse.com/tech-comm/mob ... re-service
για τα δάση σου λέει ο sys για major metropolitan areas του απαντάς...
:102:
:goodpost:  
η μόνη σωστή απάντηση στον sys είναι το μεσαίο δάκτυλο
λάθος μου

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38075
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιούλ 2022, 15:13

Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:05
Orion22 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:32
για τα δάση σου λέει ο sys για major metropolitan areas του απαντάς...
:102:
:goodpost:  
η μόνη σωστή απάντηση στον sys είναι το μεσαίο δάκτυλο
λάθος μου
Παίζει να μην κατάλαβες Χριστό πάλι ε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Ιούλ 2022, 15:15

sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:13
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:05
Orion22 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:32


για τα δάση σου λέει ο sys για major metropolitan areas του απαντάς...
:102:
:goodpost:  
η μόνη σωστή απάντηση στον sys είναι το μεσαίο δάκτυλο
λάθος μου
Παίζει να μην κατάλαβες Χριστό πάλι ε.
εγώ μόνο από ταβανόπροκες καταλαβαίνω, για αυτό σε πιάνω με την μία :lol:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Ιούλ 2022, 15:16

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:55
paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 10:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 00:56


Πως προκλήθηκε αυτή η πυρκαγιά? Αν την ανάψαν οι εμπόλεμοι π.χ, δεν προκλήθηκε γιατί "έτσι και αλλιώς τα δάση καίγονται από την ίδρυση τους".
Πάντως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν μεγάλοι καταστροφείς δασών, πέρα από τα Ιερά δάση που προστάτευαν, τα υπόλοιπα τα είχαν σκίσει, με πυρκαγιές, βόσκηση, υλοτομία κλπ.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.
οπότε υπάρχει λύση, σκοτώνουμε όλους τους ανθρώπους και λύνεται το πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38075
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιούλ 2022, 15:25

Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:15
sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:13
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:05


:goodpost:  
η μόνη σωστή απάντηση στον sys είναι το μεσαίο δάκτυλο
λάθος μου
Παίζει να μην κατάλαβες Χριστό πάλι ε.
εγώ μόνο από ταβανόπροκες καταλαβαίνω, για αυτό σε πιάνω με την μία :lol:
Κατάλαβα.
:lol:
Αντί να κρυφτείς για λίγο, να πεις σιγά μωρέ είπα και μια μαλακία παραπάνω επειδή δεν γνώριζα συνεχίζεις και το παίζεις και έξυπνος κιόλα πανάθεμα σε.
:lol:
Να ξέρεις, ακριβώς γι 'αυτόν τον λόγο σε είπα γκιόζη φίλε μου, διότι είσαι, μεγάλος κιόλα.
:lol:
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Ιούλ 2022, 15:53

sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:25
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:15
sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:13

Παίζει να μην κατάλαβες Χριστό πάλι ε.
εγώ μόνο από ταβανόπροκες καταλαβαίνω, για αυτό σε πιάνω με την μία :lol:
Κατάλαβα.
:lol:
Αντί να κρυφτείς για λίγο, να πεις σιγά μωρέ είπα και μια μαλακία παραπάνω επειδή δεν γνώριζα συνεχίζεις και το παίζεις και έξυπνος κιόλα πανάθεμα σε.
:lol:
Να ξέρεις, ακριβώς γι 'αυτόν τον λόγο σε είπα γκιόζη φίλε μου, διότι είσαι, μεγάλος κιόλα.
:lol:
:wave:
όχι ντάξει με άξιζε, είχες τα δίκια σου :lol::lol::lol::lol:

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 16:09

Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:16
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:55
paul25 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 10:23


Πάντως οι αρχαίοι Έλληνες ήταν μεγάλοι καταστροφείς δασών, πέρα από τα Ιερά δάση που προστάτευαν, τα υπόλοιπα τα είχαν σκίσει, με πυρκαγιές, βόσκηση, υλοτομία κλπ.
Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.
οπότε υπάρχει λύση, σκοτώνουμε όλους τους ανθρώπους και λύνεται το πρόβλημα
Πράγματι, αν υπήρχαν λιγότεροι άνθρωποι στη γη ή και καθόλου θα ήταν πιο πιθανό για τα δάση να επιβιώσουν. Επειδή, δε θέλουμε να αυτοκτονήσουμε μπορούμε απλά να πάρουμε μέτρα για να προστατεύσουμε το περιβάλλον, βασική προϋπόθεση για αυτά είναι η αναγνώριση
των ευθυνών μας. Τώρα, αν αυτά φαίνονται κάπως Γκρέτα Τούνμπεργκ φάση, είναι γεγονός πως αρχικά φαίνεται κλισέ να λέει κάποιος "Πρέπει
να σώσουμε το περιβάλλον" αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να το πιστεύει αυτό από απόψεις γεμάτες "ρεαλισμό" που λένε "Έλα μωρέ, οι πυρκαγιές θα
γίνονται συνέχεια". Είμαι σίγουρος πως πολλοί "ρεαλιστές" θα πάθουν κωλοπιλάλα αν κάει το δάσος της περιοχής τους, ο Άδωνης φερ'ειπείν μένει στην Αγία Παρασκευή και κάτι μου λέει όχι στην πλατεία, μάλλον πιο κοντά στους πρόποδες του Υμηττού. Αν καεί (και) ο Υμηττός, δε νομίζω να λέει εκεί
ο Άδωνης "Ελα μωρέ τι οι βροχές, τι οι πυρκαγιές".

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Ιούλ 2022, 16:23

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:09
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:16
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 14:55


Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο, αν και δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι σχετικό. Η ουσία είναι πως οι άνθρωποι πάλι ήταν οι καταστροφείς.
οπότε υπάρχει λύση, σκοτώνουμε όλους τους ανθρώπους και λύνεται το πρόβλημα
Πράγματι, αν υπήρχαν λιγότεροι άνθρωποι στη γη ή και καθόλου θα ήταν πιο πιθανό για τα δάση να επιβιώσουν. Επειδή, δε θέλουμε να αυτοκτονήσουμε μπορούμε απλά να πάρουμε μέτρα για να προστατεύσουμε το περιβάλλον, βασική προϋπόθεση για αυτά είναι η αναγνώριση
των ευθυνών μας. Τώρα, αν αυτά φαίνονται κάπως Γκρέτα Τούνμπεργκ φάση, είναι γεγονός πως αρχικά φαίνεται κλισέ να λέει κάποιος "Πρέπει
να σώσουμε το περιβάλλον" αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να το πιστεύει αυτό από απόψεις γεμάτες "ρεαλισμό" που λένε "Έλα μωρέ, οι πυρκαγιές θα
γίνονται συνέχεια". Είμαι σίγουρος πως πολλοί "ρεαλιστές" θα πάθουν κωλοπιλάλα αν κάει το δάσος της περιοχής τους, ο Άδωνης φερ'ειπείν μένει στην Αγία Παρασκευή και κάτι μου λέει όχι στην πλατεία, μάλλον πιο κοντά στους πρόποδες του Υμηττού. Αν καεί (και) ο Υμηττός, δε νομίζω να λέει εκεί
ο Άδωνης "Ελα μωρέ τι οι βροχές, τι οι πυρκαγιές".
kαι ξαναλέω για άλλη μια φορά ότι και ο Γεωργιάδης στην συγεντευξη του μιλάει για μέτρα και προφανώς υπάρχουν μέτρα και προφανώς παρόλα αυτά θα συνεχίσεις να έχεις πυρκαγιές. Αν κάποιοι θέλετε να ζείτε εκτός πραγματικότητας και δεν θέλετε και να ακούτε ποια ειναι η πραγματικότητα δεν μπορώ ούτε με ενδιαφέρει να κάνω κάτι.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 16:29

Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:09
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:16

οπότε υπάρχει λύση, σκοτώνουμε όλους τους ανθρώπους και λύνεται το πρόβλημα
Πράγματι, αν υπήρχαν λιγότεροι άνθρωποι στη γη ή και καθόλου θα ήταν πιο πιθανό για τα δάση να επιβιώσουν. Επειδή, δε θέλουμε να αυτοκτονήσουμε μπορούμε απλά να πάρουμε μέτρα για να προστατεύσουμε το περιβάλλον, βασική προϋπόθεση για αυτά είναι η αναγνώριση
των ευθυνών μας. Τώρα, αν αυτά φαίνονται κάπως Γκρέτα Τούνμπεργκ φάση, είναι γεγονός πως αρχικά φαίνεται κλισέ να λέει κάποιος "Πρέπει
να σώσουμε το περιβάλλον" αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να το πιστεύει αυτό από απόψεις γεμάτες "ρεαλισμό" που λένε "Έλα μωρέ, οι πυρκαγιές θα
γίνονται συνέχεια". Είμαι σίγουρος πως πολλοί "ρεαλιστές" θα πάθουν κωλοπιλάλα αν κάει το δάσος της περιοχής τους, ο Άδωνης φερ'ειπείν μένει στην Αγία Παρασκευή και κάτι μου λέει όχι στην πλατεία, μάλλον πιο κοντά στους πρόποδες του Υμηττού. Αν καεί (και) ο Υμηττός, δε νομίζω να λέει εκεί
ο Άδωνης "Ελα μωρέ τι οι βροχές, τι οι πυρκαγιές".
kαι ξαναλέω για άλλη μια φορά ότι και ο Γεωργιάδης στην συγεντευξη του μιλάει για μέτρα και προφανώς υπάρχουν μέτρα και προφανώς παρόλα αυτά θα συνεχίσεις να έχεις πυρκαγιές. Αν κάποιοι θέλετε να ζείτε εκτός πραγματικότητας και δεν θέλετε και να ακούτε ποια ειναι η πραγματικότητα δεν μπορώ ούτε με ενδιαφέρει να κάνω κάτι.
Και ξαναλέω τον "ρεαλισμό" του ο Άδωνης ας τον εκφράσει όταν και αν καεί το δάσος πάνω από την Αγία Παρασκευή. Της Αθήνας, όχι της Λέσβου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24889
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 26 Ιούλ 2022, 16:35

καλά όταν σε ρωτήσουμε ποιος και πότε θα εκφράζει άποψη να δώσεις την αντίστοιχη άδεια. Μέχρι τότε θα μιλάει ο καθένας ελέυθερα

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 16:37

Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:23
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:09
Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:16

οπότε υπάρχει λύση, σκοτώνουμε όλους τους ανθρώπους και λύνεται το πρόβλημα
Πράγματι, αν υπήρχαν λιγότεροι άνθρωποι στη γη ή και καθόλου θα ήταν πιο πιθανό για τα δάση να επιβιώσουν. Επειδή, δε θέλουμε να αυτοκτονήσουμε μπορούμε απλά να πάρουμε μέτρα για να προστατεύσουμε το περιβάλλον, βασική προϋπόθεση για αυτά είναι η αναγνώριση
των ευθυνών μας. Τώρα, αν αυτά φαίνονται κάπως Γκρέτα Τούνμπεργκ φάση, είναι γεγονός πως αρχικά φαίνεται κλισέ να λέει κάποιος "Πρέπει
να σώσουμε το περιβάλλον" αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να το πιστεύει αυτό από απόψεις γεμάτες "ρεαλισμό" που λένε "Έλα μωρέ, οι πυρκαγιές θα
γίνονται συνέχεια". Είμαι σίγουρος πως πολλοί "ρεαλιστές" θα πάθουν κωλοπιλάλα αν κάει το δάσος της περιοχής τους, ο Άδωνης φερ'ειπείν μένει στην Αγία Παρασκευή και κάτι μου λέει όχι στην πλατεία, μάλλον πιο κοντά στους πρόποδες του Υμηττού. Αν καεί (και) ο Υμηττός, δε νομίζω να λέει εκεί
ο Άδωνης "Ελα μωρέ τι οι βροχές, τι οι πυρκαγιές".
kαι ξαναλέω για άλλη μια φορά ότι και ο Γεωργιάδης στην συγεντευξη του μιλάει για μέτρα και προφανώς υπάρχουν μέτρα και προφανώς παρόλα αυτά θα συνεχίσεις να έχεις πυρκαγιές. Αν κάποιοι θέλετε να ζείτε εκτός πραγματικότητας και δεν θέλετε και να ακούτε ποια ειναι η πραγματικότητα δεν μπορώ ούτε με ενδιαφέρει να κάνω κάτι.
Και αν το θες και αλλιώς, μπορεί όντως να πρότεινε μέτρα. Εγώ αυτό δεν το αρνήθηκα εξαρχής. Όταν όμως έστω και παρασυρόμενος από
το φλύαρο ύφος του εκφράζει την αντιεπιστημονική γνώμη πως οι δασικές πυρκαγιές είναι σαν τις βροχές, καθίσταται επικίνδυνος ο τύπος.
Αυτό γιατί καλώς ή κακώς, ένα πολύ μεγάλο μέρος του κοινού ακούει περισσότερο πολιτικούς- celebrities όπως ο Άδωνης(που κακά τα ψέματα έχει
και τις δύο ιδιότητες) παρά τους επιστήμονες. Επίσης, μεγάλο μέρος του κοινού κρατάει στη μνήμη του περισσότερο τις ατάκες παρά τις αναλυτικά
διατυπωμένες προτάσεις.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ξεφτίλας μπουμπούκος «Φυσική διαδικασία να καίγονται τα δάση»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιούλ 2022, 16:37

Δημοκράτης έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 16:35
καλά όταν σε ρωτήσουμε ποιος και πότε θα εκφράζει άποψη να δώσεις την αντίστοιχη άδεια. Μέχρι τότε θα μιλάει ο καθένας ελέυθερα
Ο καθένας μπορεί να εκφράζεται ελεύθερα αλλά κρίνεται και ελεύθερα. Σιγά μη ζητήσουμε και άδεια για να σχολιάσουμε
τα λεγόμενα του Άδωνη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών