Ευρωκομμουνισμός και Σύριζα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Ευρωκομμουνισμός και Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Ιούλ 2022, 15:37

Ο ευρωκομμουνισμός είναι ένα χαζό σύστημα.
Όχι τόσο επειδή ήθελε να αντιπαραταχθεί με τις αυθαιρεσίες της Μόσχας, αλλά επειδή φέρει το όνομα "κομμουνισμός".
Όχι επειδή δεν μου αρέσει εμένα ή μου αρέσει, αλλά κομμουνισμός χωρίς σύστημα Μόσχας / Κιμ δεν νοείται, όπως δεν νοείται φασόλια χωρίς φασόλια.

Στις διάφορες χώρες λίγα πράγμαται έκανε, ενώ αυτόνομη ευρωκομμουνιστική κυβέρνηση δεν υπήρξε ποτέ πουθενά.
Στην Ελλάδα ξεκίνησε με ένα 3% από διάφορες κυρίες του Κολωνακίου, αν και το ποσοστό δεν ήταν φανερό στην αρχή αφού είχαμε Τζωρτζ τότε και δεν γινόντουσαν εκλογές. Στη συνέχεια όμως και για 40 χρόνια παρέμενε στο 3% συν πλην μισή μονάδα.

Ο σημερινός Σύριζα είναι το "ευρωκομμουνιστικό" κόμμα της Ελλάδος αλλά ουσιαστικά πρόκειται για το δημιούργημα του Αλέξη Τσίπρα.
Ο πρώην πρόεδρος του δεκαπενταμελούς δημιούργησε ένα κόμμα αλητών που δεν έχουν βέβαια καμία ιδεολογία πλην του μπάφου.
Αυτό είναι ο σημερινός Σύριζα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Ευρωκομμουνισμός και Σύριζα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 27 Ιούλ 2022, 15:55

wooded glade έγραψε:
27 Ιούλ 2022, 15:37
Ο ευρωκομμουνισμός είναι ένα χαζό σύστημα.
Όχι τόσο επειδή ήθελε να αντιπαραταχθεί με τις αυθαιρεσίες της Μόσχας, αλλά επειδή φέρει το όνομα "κομμουνισμός".
Όχι επειδή δεν μου αρέσει εμένα ή μου αρέσει, αλλά κομμουνισμός χωρίς σύστημα Μόσχας / Κιμ δεν νοείται, όπως δεν νοείται φασόλια χωρίς φασόλια.

Στις διάφορες χώρες λίγα πράγμαται έκανε, ενώ αυτόνομη ευρωκομμουνιστική κυβέρνηση δεν υπήρξε ποτέ πουθενά.
Στην Ελλάδα ξεκίνησε με ένα 3% από διάφορες κυρίες του Κολωνακίου, αν και το ποσοστό δεν ήταν φανερό στην αρχή αφού είχαμε Τζωρτζ τότε και δεν γινόντουσαν εκλογές. Στη συνέχεια όμως και για 40 χρόνια παρέμενε στο 3% συν πλην μισή μονάδα.

Ο σημερινός Σύριζα είναι το "ευρωκομμουνιστικό" κόμμα της Ελλάδος αλλά ουσιαστικά πρόκειται για το δημιούργημα του Αλέξη Τσίπρα.
Ο πρώην πρόεδρος του δεκαπενταμελούς δημιούργησε ένα κόμμα αλητών που δεν έχουν βέβαια καμία ιδεολογία πλην του μπάφου.
Αυτό είναι ο σημερινός Σύριζα.
Στους 100 Συριζαίους, οι 50 είναι λαμόγια, οι 49 αφελείς και ο τελευταίος είναι αυτός που αγοράζει τακτικά την ΑΥΓΗ.
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών