Μεγάλη επιτυχία το gov.gr Wallet.NOT.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27221
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Μεγάλη επιτυχία το gov.gr Wallet.NOT.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 14:49

Μετά από σχεδόν μία εβδομάδα χρήσης (το αφμ μου μπήκε πέμπτη), δηλώνω εξαιρετικά ικανοποιημένος από την εφαρμογή. Εντυπωσιακή, δε, η ανάλυση της φωτογραφίας ταυτότητος της οποίας το πρωτότυπο ήταν εκτύπωση σε φωτογραφείο και ουχί ηλεκτρονικό αρχείο.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Μεγάλη επιτυχία το gov.gr Wallet.NOT.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 06 Αύγ 2022, 15:05

Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:49
Άλλη αδυναμία της εφαρμογής. Εγώ την ανοίγω με το δακτυλικό μου αποτύπωμα, κομπλέ.
Όσοι δεν έχουν δακτυλικό στο κινητό, πρέπει να μπουν με κωδικούς taxisnet. Οι μεγαλύτεροι τους κωδικούς τους γράφουν σε κάτι μπλοκάκια. Φαντάσου τώρα πόσο χρηστικό είναι αυτό γι αυτούς για να το δείξουν κάπου, θα ψάχνουν μία ώρα. Και ρωτάω, γιατί όχι PIN;

Για μεγαλύτερους μία λύση που δοκίμασα ήταν η αποθήκευση του ονόματος χρήστη και του κωδικού αντίστοιχα διακριτικά στο κινητό. Θα μου πεις αν το κλέψει κανείς η δει τους κωδικούς όταν πληκτρολογούνται, ε, απλώς θέλει τότε προσοχή όπως και στα ΑΤΜ.
Και βασικά ενίοτε είναι δύσκολο το όνομα χρήστη.
Απλώς έδειξα πως να το κάνουν αντιγραφή και επικόλληση με το κινητό τα παραπάνω, με λίγη εξάσκηση έγινε δουλειά.


Εγώ δεν χρησιμοποιώ αποτυπώματα ή αναγνώριση προσώπου κλπ. απλώς θυμάμαι απέξω τους κωδικούς και τους πατάω κάθε φορά.
Αλλά επιμένω, έστω ότι έχω ξεχάσει δίπλωμα ή ταυτότητα στο σπίτι και με σταματάει τροχονόμος σε δρόμο που δεν έχει καλό σήμα για τα δεδομένα μου ή έστω ότι δεν έχω δεδομένα.
Πως θα γίνει ο έλεγχος;

Για να το πούμε αλλιώς, για την εφαρμογή με το πιστοποιητικό εμβολιασμού, δεν χρειαζόταν πρόσβαση στο διαδίκτυο ούτε κωδικούς.
Ήταν χρηστική.
Τώρα η συγκεκριμένη εφαρμογή λόγω προσωπικών δεδομένων, χρειάζεται δικλείδες ασφαλείας. Ορθώς τέθηκαν, αλλά κατά το μισό αναιρούν την χρηστικότητα της!
Ιδίως σε περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρεις.

Και το αναφέρω αυτό έχοντας απεριόριστα δεδομένα, βασικά unlimited είναι το πακέτο στην Wind που έχω, συν του ότι τσακ μπαμ θα βάλω τους κωδικούς όταν χρειαστεί.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3327
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Μεγάλη επιτυχία το gov.gr Wallet.NOT.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Αύγ 2022, 15:06

Οπότε να κάνουμε install το crapware του Πιερρακάκη;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών