Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27238
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 31 Ιούλ 2022, 15:32

Ενεργειακή κρίση: Έρχεται η συσκότιση και στην Ελλάδα – Αρχή από μνημεία και δρόμους

Μέτρα για να αντιμετωπιστεί η ενεργειακή κρίση δρομολογούνται και στην Ελλάδα. Σε πρώτη φάση θα γίνει συσκότιση μνημείων από νωρίς και μείωση δημόσιου φωτισμού.

Μάλιστα, ανάλογα με τις εξελίξεις στο μέτωπο της ενεργειακής κρίσης, στη σκιά του ρωσικού «εκφοβισμού» για την παροχή φυσικού αερίου στην Ευρώπη, θα επανεξεταστεί η κατάσταση και δεν αποκλείεται να αποφασιστούν περαιτέρω μέτρα και στη χώρα μας.



Μετά το αίτημα της Κομισιόν για «ψαλίδι» 15% στην κατανάλωση του φυσικού αερίου στην Ε.Ε, η ελληνική κυβέρνηση φαίνεται πως δρομολογεί το δικό της πρόγραμμα για την εξοικονόμηση ενέργειας.

Σύμφωνα με την εφημερίδα «Καθημερινή», το σχέδιο θα τεθεί σε εφαρμογή από τον Αύγουστο και θα ξεκινήσει από τους δημόσιους χώρους, όπου μεταξύ άλλων, θα σβήνει η μία στις 10 λάμπες του οδοφωτισμού, καθώς και τα φώτα καλλωπισμού στα αρχαιολογικά και άλλα μνημεία μετά τις 3 τα ξημερώματα. Μία τέτοια κίνηση εκτιμάται ότι θα μπορούσε να μειώσει την κατανάλωση κατά 30%.



Παράλληλα, εξετάζεται η δυνατότητα αποζημίωσης της βιομηχανίας, ενώ «παγώνει» για τα επόμενα 2 με 3 χρόνια και το πρόγραμμα απολιγνιτοποίησης της ΔΕΗ.

Ανάλογα με τις εξελίξεις, θα επανεξεταστεί η κατάσταση και δεν αποκλείεται να αποφασιστούν περαιτέρω μέτρα.

Ενεργειακή κρίση: Το ύστατο μέτρο
Επίσης, μιλώντας στην «Καθημερινή», ο υπουργός Ενέργειας, Κώστας Σκρέκας, επισημαίνει ότι το ύστατο μέτρο αντιμετώπισης της κρίσης είναι τα διακοπτόμενα φορτία σε οικιακούς καταναλωτές και άρα σε προστατευόμενους καταναλωτές.

«Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τίποτα, όταν μαίνεται ένας πόλεμος δίπλας μας», τονίζει, εξηγώντας ότι με τη στενότητα ενέργειας που υπάρχει στη διεθνή αγορά, ένα τυχαίο γεγονός μπορεί να προκαλέσει σοβαρή διαταραχή στον εφοδιασμό και στις τιμές.

Ο κ. Σκρέκας ανέφερε επίσης ότι «η κυβέρνηση μελετάει έναν μηχανισμό στήριξης της βιομηχανίας, εάν τελικά δεν υιοθετηθεί μία πανευρωπαϊκή λύση»

Προσθέτει ότι η εφαρμογή του συγκεκριμένου μηχανισμού προϋποθέτει έγκριση από την Κομισιόν, ενώ η χρηματοδότησή του μπορεί να καλυφθεί και με πόρους από τις δημοπρασίες ρύπων
Πηγη: https://www.newsit.gr/ellada/energeiaki ... s/3573345/

Εχετε προμηθευτει ολοι κερια, φακους, μπαταριες και συναφη υλικα για τις διακοπες ρευματος που ερχονται?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39743
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 31 Ιούλ 2022, 15:33

Aν μεινει χωρις οξυγονο η μανα μου θα πεθανει.

.

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 31 Ιούλ 2022, 15:39

Εξέγερση και κυνηγητό στους δεξιούς και όλους όσους έφεραν τον Κούλη.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 31 Ιούλ 2022, 15:43

Πάμε παλαιου καιρού πάλι με γκαζολαμπες κλπ :p2:

Πάντως μενει το αντίκτυπο που θα έχει πολιτικά κάτι τέτοιο. Και δεν θα ναι λίγο.

Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, και θα το πληρώνουμε ακριβά και δεν θα έχουμε όλη την ημέρα ρεύμα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν αποφασίζεις κυρώσεις εναντίον της οποιαδήποτε χώρας, στην περίπτωση μας στην ρωσία, πρεπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τα αντίποινα.

Και εμείς δεν είμαστε έτοιμοι.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Ιούλ 2022, 15:48

Αρίστος έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:33
Aν μεινει χωρις οξυγονο η μανα μου θα πεθανει.

.
Θα δεήσει ο Πούτιν.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15081
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Ιούλ 2022, 15:49

Αρίστος έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:33
Aν μεινει χωρις οξυγονο η μανα μου θα πεθανει.

.
Τα παράπονα στον Πουτλερ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27238
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 31 Ιούλ 2022, 15:53

taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:43
Πάμε παλαιου καιρού πάλι με γκαζολαμπες κλπ :p2:

Πάντως μενει το αντίκτυπο που θα έχει πολιτικά κάτι τέτοιο. Και δεν θα ναι λίγο.

Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, και θα το πληρώνουμε ακριβά και δεν θα έχουμε όλη την ημέρα ρεύμα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν αποφασίζεις κυρώσεις εναντίον της οποιαδήποτε χώρας, στην περίπτωση μας στην ρωσία, πρεπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τα αντίποινα.

Και εμείς δεν είμαστε έτοιμοι.
Κοιτα εγω δεχομαι να κατσω και μιση μερα χωρις ρευμα επι 1 μηνα ας πουμε.

Αλλα θα μου κοψει το λογαριασμο της ΔΕΗ κατα 50% τουλαχιστον.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 31 Ιούλ 2022, 16:11

George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:53
taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:43
Πάμε παλαιου καιρού πάλι με γκαζολαμπες κλπ :p2:

Πάντως μενει το αντίκτυπο που θα έχει πολιτικά κάτι τέτοιο. Και δεν θα ναι λίγο.

Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, και θα το πληρώνουμε ακριβά και δεν θα έχουμε όλη την ημέρα ρεύμα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν αποφασίζεις κυρώσεις εναντίον της οποιαδήποτε χώρας, στην περίπτωση μας στην ρωσία, πρεπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τα αντίποινα.

Και εμείς δεν είμαστε έτοιμοι.
Κοιτα εγω δεχομαι να κατσω και μιση μερα χωρις ρευμα επι 1 μηνα ας πουμε.

Αλλα θα μου κοψει το λογαριασμο της ΔΕΗ κατα 50% τουλαχιστον.
:lol:
Αμέ. Πως το θες.

Πάρε καμία γεννήτρια να έχεις γιατί το χειμώνα άμα αρχίσουν να κόβουν ρεύμα θα ναι μανίκι.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8469
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 31 Ιούλ 2022, 16:15

taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:43
Πάμε παλαιου καιρού πάλι με γκαζολαμπες κλπ :p2:

Πάντως μενει το αντίκτυπο που θα έχει πολιτικά κάτι τέτοιο. Και δεν θα ναι λίγο.

Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, και θα το πληρώνουμε ακριβά και δεν θα έχουμε όλη την ημέρα ρεύμα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν αποφασίζεις κυρώσεις εναντίον της οποιαδήποτε χώρας, στην περίπτωση μας στην ρωσία, πρεπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τα αντίποινα.

Και εμείς δεν είμαστε έτοιμοι.
Δεν είναι το πρόβλημα οι κυρώσεις, οι οποίες έτσι και αλλιώς εφαρμόζονται σε κάθε περίπτωση.
Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 40 χρόνια μία Ευρώπη στα όρια της γελοιότητας προμηθευόταν καύσιμα από την ΕΣΣΔ - Ρωσία, χωρίς να σκεφτεί καν ότι μπορεί να την βρει κάποτε αντίπαλο. Όλα τα σχέδια τους ήταν πάνω σε ένα συννεφάκι ονείρου και τώρα αυτό το συννεφάκι εξαφανίστηκε!!!

Πληρώνεις με λίγα λόγια μαλακίες 40 χρονών από ανεγκέφαλους πολιτικάντηδες!!! Εντάξει, μεταξύ αυτών και ο καραγκιόζης ο Κουλης...
Ακόμα και τώρα δεν έχουν καταλάβει τι έρχεται. Π.χ.
«παγώνει» για τα επόμενα 2 με 3 χρόνια και το πρόγραμμα απολιγνιτοποίησης της ΔΕΗ
Οι άνθρωποι της ΝΔ ή είναι ψυχασθενείς ή ζούνε σε άλλο κόσμο...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 31 Ιούλ 2022, 16:52

Μέρκελ θέλατε ...άχνα τωρα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27238
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 31 Ιούλ 2022, 17:00

taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 16:11
George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:53
taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:43
Πάμε παλαιου καιρού πάλι με γκαζολαμπες κλπ :p2:

Πάντως μενει το αντίκτυπο που θα έχει πολιτικά κάτι τέτοιο. Και δεν θα ναι λίγο.

Αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο, και θα το πληρώνουμε ακριβά και δεν θα έχουμε όλη την ημέρα ρεύμα.

Το θέμα είναι το εξής. Όταν αποφασίζεις κυρώσεις εναντίον της οποιαδήποτε χώρας, στην περίπτωση μας στην ρωσία, πρεπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις και τα αντίποινα.

Και εμείς δεν είμαστε έτοιμοι.
Κοιτα εγω δεχομαι να κατσω και μιση μερα χωρις ρευμα επι 1 μηνα ας πουμε.

Αλλα θα μου κοψει το λογαριασμο της ΔΕΗ κατα 50% τουλαχιστον.
:lol:
Αμέ. Πως το θες.

Πάρε καμία γεννήτρια να έχεις γιατί το χειμώνα άμα αρχίσουν να κόβουν ρεύμα θα ναι μανίκι.
Με φυσικο αέριο και πετρέλαιο στο θεο, αν ο φετινος χειμώνας ειναι βαρύς τοτε μας βλέπω να σπάμε τα επιπλα για να αναψουμε φωτια στη μεση του σαλονιου για να ζεσταθει ο κόσμος.

Και καπακι θα σου κοβουν και το ρευμα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 31 Ιούλ 2022, 17:08

Αρίστος έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:33
Aν μεινει χωρις οξυγονο η μανα μου θα πεθανει.

.
Να εχεις στο σπιτι δυο φιαλες οξυγονου.Οιφιαλες ειναι λυσηαναγκης δεν κανουντην ιδια καλη δουλεια με την γεννητρια οξυγονου
Να αγορασεις μια μικρη γεννητρια παραγωγης ρευματος.Και η ΔΕΗ διαθετει πολλες φορες γεννητρια σε τετοιους ασθενεις αν γινει σχετικο αιτημα
Οι διακοπες θα ειναι προγραμματισμενες οποτε να ερχεσαι σε επαφη με τις τοπικες δομες πχ κεντρο υγειας ωστε να της χορηγειται εκει οξυγονο

Και καποια στιγμη καλο θα ειναι να της εξηγησεις πως στηριζεις τον Πουτιν που εχει κοψει την παροχη αεριου.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11922
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 31 Ιούλ 2022, 17:24

George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 17:00
taliban έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 16:11
George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:53


Κοιτα εγω δεχομαι να κατσω και μιση μερα χωρις ρευμα επι 1 μηνα ας πουμε.

Αλλα θα μου κοψει το λογαριασμο της ΔΕΗ κατα 50% τουλαχιστον.
:lol:
Αμέ. Πως το θες.

Πάρε καμία γεννήτρια να έχεις γιατί το χειμώνα άμα αρχίσουν να κόβουν ρεύμα θα ναι μανίκι.
Με φυσικο αέριο και πετρέλαιο στο θεο, αν ο φετινος χειμώνας ειναι βαρύς τοτε μας βλέπω να σπάμε τα επιπλα για να αναψουμε φωτια στη μεση του σαλονιου για να ζεσταθει ο κόσμος.

Και καπακι θα σου κοβουν και το ρευμα.
Είμαι στο τσακ να δώσω μπάλα τις μέλισσες και να φτιάξω γίδια.....

Τα εναπομνοντα εγκεφαλικά μου κύτταρα που δεν έχουν καεί μου ψηθυριζουν ότι θα μας πάρει ο διαόλος φέτος.

Στις πόλεις σε μια τέτοια περίπτωση θα γίνει της κολάσεως.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 31 Ιούλ 2022, 17:33

George_V έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:32
.....
Πηγη: https://www.newsit.gr/ellada/energeiaki ... s/3573345/

Εχετε προμηθευτει ολοι κερια, φακους, μπαταριες και συναφη υλικα για τις διακοπες ρευματος που ερχονται?
Έχω μια ταπεινή γεννήτρια, κινεζιά.
Απλώς σου δίνει ρεύμα για 3-4 ώρες, αλλά με το σπίτι αυστηρά σε stand-by mode. Μόνον φώτα και ψυγείο. Οριακά για να μην αισθάνεσαι κυνηγός-τροφοσυλλέκτης.
Σκέφτομαι να πάρω άλλη μία συν ένα UPS για τον υπολογιστή, αλλά εκεί θα κλάψω επειδή είναι Apple. :e040:
Επίσης έχω ενεργειακό τζάκι.

Τι λέτε, θα ανέβω κοινωνική βαθμίδα φέτος τον χειμώνα ή θα παραμείνω ευκατάστατη, μεσαία μπουρζουαζίδα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 31 Ιούλ 2022, 17:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39743
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Η Ενεργειακη κρίση φέρνει συσκοτιση και διακοπες ρευματος στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 31 Ιούλ 2022, 17:34

Οργισμένος έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:49
Αρίστος έγραψε:
31 Ιούλ 2022, 15:33
Aν μεινει χωρις οξυγονο η μανα μου θα πεθανει.

.
Τα παράπονα στον Πουτλερ


Tα παραπονα στον Κουλη που ακομη δεν εχει θεσει ολα τα εργοστασια του λιγνιτη σε λειτουργια.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών