Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Αύγ 2022, 14:20

gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:26
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:26


Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Δεν χρειάζεται, αρκεί που ξέρω οτι μένεις 500 χλμ μακρια.
Καλά κ γω που μένω 4 χιλιόμετρα μακριά από το σημείο, είμαι της ίδιας άποψης. Μια μαλακια είναι. :102:

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 18187
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 05 Αύγ 2022, 15:02

να κατσεις στον ηλιο να ξαποστασεις βρε αδερφε...

θα μου πεις, κατω απ την περγκολα εχει ισκιο?
οχι.
τελος παντων 1.8 εκ. ηταν αυτα


Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 05 Αύγ 2022, 15:13

ST48410 έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:29
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:15
Για την ακρίβεια, ότι μνημείο υπάρχει εκεί έξω σήμερα είναι αποτέλεσμα του καπρίτσιου που είχε κάποιος άρχοντας του παρελθόντος ή έστω κάποιος πλούσιος ολιγάρχης.
Αν θέλεις ένα έργο αντίστοιχο του Παρθενώνα πρέπει να έχεις Φειδία. Και κάποιον διορατικό "τρελό" (άρχοντα, ολιγάρχη) που θα του δώσει εν λευκώ πόρους για να το πραγματοποιήσει.

Εδώ όμως δεν μιλάμε για αυτό. Δυο πεζοδρόμια είπαμε να φτιάξει. Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθεί κάποιος με πείρα να στα σχεδιάσει μοντέρνα και λειτουργικά. Ούτε να κάνει μία βόλτα και να ρωτήσει αυτούς που χρησιμοποιούν την περιοχή τακτικά, τι λείπει και τι χρειάζεται.

Νομίζω ότι λείπει η ειλικρίνεια και περισσεύει ο εγωισμός. Έβαλε τις ζαρντινιέρες δοκιμαστικά, παραδέχτηκε κι ο ίδιος ότι δεν τσούλησε το πράγμα όπως το περίμενε και παρόλα αυτά συνεχίζει ένα έργο που στην δοκιμαστική του φάση έδειξε ότι δεν σχεδιάστηκε σωστά.
Αν είναι να ρωτήσει αυτούς που χρησιμοποιούν την περιοχή τακτικά, πάλι στο θέμα της περιβόητης λαϊκής νομιμοποίησης καταλήγουμε.
Δεν ξέρω αν διαφωνούμε σε κάτι, εγώ δεν εννοώ πως στο τέλος της ημέρας θα στηθεί λαϊκή συνέλευση στα Προπύλαια για να κανονίσει
τις τεχνικές προδιαγραφές του έργου, αυτές οι ειδικοί θα τις καθορίσουν έτσι και αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 05 Αύγ 2022, 15:19

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 02:25
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 01:53
Τέλος, να επαναλάβω πως σε ό,τι
αφορά το οικονομικό μέρος της ιστορίας, ο Μπακογιάννης καλείται να λογοδοτήσει σε όλους τους Έλληνες πολίτες εφόσον τελικά αξιοποιεί κονδύλια της κεντρικής κυβέρνησης.
Ούτε καν. Οι δήμοι και οι περιφέρειες είναι οικονομικά αυτόνομες ενότητες. Μπορεί μέρος των κονδυλίων τους να προέρχεται από την κεντρική κυβέρνηση αλλά δεν λογοδοτούν στο σύνολο της κοινότητας, μόνο στην διοικητική περιφέρεια που ανήκουν. Με λίγα λόγια, έχουμε αποφασίσει ως κράτος να έχουν αυτονομία στην διαχείριση των κεφαλαίων τους οι δήμοι και οι περιφέρειες και να τα αξιοποιούν για τις ανάγκες τους χωρίς άλλη παρέμβαση από το κράτος.

Εξάλλου όλοι οι δήμοι και όλες οι περιφέρειες διέπονται από το ίδιο οικονομικό καθεστώς, οπότε εκπροσωπούνται όλοι οι πολίτες, ο καθένας για την περιφέρεια και τον δήμο όπου ανήκει.

Αυτό που λες θα είχε νόημα αν π.χ. μόνο η περιφέρεια Αττικής είχε κρατική χρηματοδότηση και οι άλλες περιφέρειες όχι.
Το θεσμικό πλαίσιο της Τοπικής Αυτοδίοικησης δε συνεπάγεται πως κάθε φορά που ένας δήμαρχος αποφασίζει να ξοδεύει τα λεφτά του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων για να κάνει έργα βιτρίνας πρέπει το πανελλήνιο να τον χειροκροτεί ή τουλάχιστον να τον προσκυνάει γιατί "τι να κάνουμε εκλεγμένος είναι αφού". Επίσης, υπάρχουν λύσεις για να λυθούν κάποια από τα προβλήματα που δημιουργούν ορισμένοι άφρονες δήμαρχοι, όχι μόνο στους κατοίκους της πόλης τους αλλά και στους επισκέπτες αυτής. Το ένα είναι να αλλάξουν τα διοικητικά όρια ορισμένων δήμων, ιδίων του Αθηναίων και της Θεσσαλονίκης ώστε αυτοί να εκπροσωπούν περισσότερους από τους ανθρώπους που επηρεάζονται από την πολιτική τους, το δεύτερο είναι να διευρυνθεί η οικονομική αυτονομία των δήμων ώστε να δούμε τελικά αν ο τάδε δήμαρχος ή ο δείνα περιφερειάρχης θα είναι τόσο άνετοι με τις πεζοδρομήσεις χωρίς το ποσό των εθνικών ή των κοινοτικών κονδυλίων που έχουν σήμερα στη διάθεσή τους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2022, 16:41

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:19
Το θεσμικό πλαίσιο της Τοπικής Αυτοδίοικησης δε συνεπάγεται πως κάθε φορά που ένας δήμαρχος αποφασίζει να ξοδεύει τα λεφτά του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων για να κάνει έργα βιτρίνας πρέπει το πανελλήνιο να τον χειροκροτεί
Νομίζω ότι μαζί μιλάμε και κάνουμε δυο τελείως διαφορετικές συζητήσεις. Ποιος είπε ότι πρέπει κάποιος να χειροκροτεί; Εδώ μιλάμε για τι θεσμικές αρμοδιότητες έχει και αν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγο και να ζητάει την άδεια του κοινού για το πώς να διαχειριστεί το πρόγραμμά του. Αυτό λοιπόν γίνεται μόνο μια φορά, πριν τις εκλογές. Άπαξ και δοθεί η εντολή, οι πολίτες μεταβιβάζουν όλες τις αρμοδιότητες σ' αυτό το άτομο, που είναι ελεύθερο να ενεργήσει στο πλαίσιο του νόμου για το πρόγραμμά του. Οι πολίτες μπορούν να γκρινιάξουν, να διαμαρτυρηθούν, να κάνουν πορείες, αλλά ο εκλεγμένος δήμαρχος/περιφερειάρχης δεν είναι υποχρεωμένος να αντιδράσει είτε με λόγια είτε με πράξεις στις διαμαρτυρίες. Οι πολίτες έχουν κάθε ελεύθερο να μην τον ξαναψηφίσουν. Έτσι λειτουργεί η δημοκρατία. Χωρίς αστερίσκους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42996
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 05 Αύγ 2022, 16:43

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 16:41
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:19
Το θεσμικό πλαίσιο της Τοπικής Αυτοδίοικησης δε συνεπάγεται πως κάθε φορά που ένας δήμαρχος αποφασίζει να ξοδεύει τα λεφτά του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων για να κάνει έργα βιτρίνας πρέπει το πανελλήνιο να τον χειροκροτεί
Νομίζω ότι μαζί μιλάμε και κάνουμε δυο τελείως διαφορετικές συζητήσεις. Ποιος είπε ότι πρέπει κάποιος να χειροκροτεί; Εδώ μιλάμε για τι θεσμικές αρμοδιότητες έχει και αν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγο και να ζητάει την άδεια του κοινού για το πώς να διαχειριστεί το πρόγραμμά του. Αυτό λοιπόν γίνεται μόνο μια φορά, πριν τις εκλογές. Άπαξ και δοθεί η εντολή, οι πολίτες μεταβιβάζουν όλες τις αρμοδιότητες σ' αυτό το άτομο, που είναι ελεύθερο να ενεργήσει στο πλαίσιο του νόμου για το πρόγραμμά του. Οι πολίτες μπορούν να γκρινιάξουν, να διαμαρτυρηθούν, να κάνουν πορείες, αλλά ο εκλεγμένος δήμαρχος/περιφερειάρχης δεν είναι υποχρεωμένος να αντιδράσει είτε με λόγια είτε με πράξεις στις διαμαρτυρίες. Οι πολίτες έχουν κάθε ελεύθερο να μην τον ξαναψηφίσουν. Έτσι λειτουργεί η δημοκρατία. Χωρίς αστερίσκους.
Χωρίς αστερίσκους συμφωνώ, αλλά δύο εισαγωγικά γύρω από τη δημοκρατία θα πήγαιναν γάντι. :)
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2022, 16:47

Προτιμώ να βάζω εισαγωγικά μόνο όπου είναι απαραίτητο. Αλλιώς έχουμε γεμίσει εισαγωγικά. Από την τέχνη, την ΑΙ, μέχρι και την γυναίκα, την ελευθερία, την βία.... κάποιες λέξεις απλά είναι υποκειμενικές ή οι ορισμοί τους εξαρτώνται από την φιλοσοφία του καθενός. Η δημοκρατία είναι αυτό το γενικό πράγμα που για τον καθένα μπορεί να σημαίνει κάτι ελαφρώς διαφορετικό, αλλά τελικά στα νομικά μας συστήματα έχει πιο στενό ορισμό και έχει να κάνει με τεχνικές διαδικασίες και νομικά πλαίσια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27180
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Αύγ 2022, 16:51

#viwmatiko #mawtaksidepsew
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8786
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 05 Αύγ 2022, 17:11

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:18
georgebi έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:03
Τελευταία υπάρχουν και θέματα που συμφωνώ με τον Δαπέργολα :o

Μήπως πρέπει να αρχίσω να πανικοβάλλομαι γιατρέ; :-?


Εικόνα
γιατί και να βγει πιστεύετε ότι θα είναι αληθινή; :lol:
Η συνωμοσιολογία σας πάει σύννεφο.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Αύγ 2022, 17:17

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 13:09
gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:26
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:26


Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Δεν χρειάζεται, αρκεί που ξέρω οτι μένεις 500 χλμ μακρια.
Σωστά. Και μιας και είμαστε στο 1530, ένα τόσο μεγάλο ταξίδι είναι αδιανόητο. Α, κάτσε. Δεν είμαστε στο 1530.
Α αν εισαι στην αθήνα αυτές τις μέρες, πάσο.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8786
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 05 Αύγ 2022, 17:20

Εγώ θεωρώ ότι ο Μπακογιάννης γενικά απολαμβάνει αποδοχής. Στο Σύνταγμα έκανε ένα ατόπημα, αλλά δεν είναι δυνατόν η αντιπολίτευση του δήμου ειδικά ο ΣΥΡΙΖΑ να προσπαθεί να τον κρεμάσει για αυτό. Ένας δήμαρχος άλλωστε δεν κρίνεται από 1 σημείο, αλλά από το σύνολο ή κάποια άλλα επιμέρους καλά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 05 Αύγ 2022, 17:23

hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 16:41
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:19
Το θεσμικό πλαίσιο της Τοπικής Αυτοδίοικησης δε συνεπάγεται πως κάθε φορά που ένας δήμαρχος αποφασίζει να ξοδεύει τα λεφτά του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων για να κάνει έργα βιτρίνας πρέπει το πανελλήνιο να τον χειροκροτεί
Νομίζω ότι μαζί μιλάμε και κάνουμε δυο τελείως διαφορετικές συζητήσεις. Ποιος είπε ότι πρέπει κάποιος να χειροκροτεί; Εδώ μιλάμε για τι θεσμικές αρμοδιότητες έχει και αν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγο και να ζητάει την άδεια του κοινού για το πώς να διαχειριστεί το πρόγραμμά του. Αυτό λοιπόν γίνεται μόνο μια φορά, πριν τις εκλογές. Άπαξ και δοθεί η εντολή, οι πολίτες μεταβιβάζουν όλες τις αρμοδιότητες σ' αυτό το άτομο, που είναι ελεύθερο να ενεργήσει στο πλαίσιο του νόμου για το πρόγραμμά του. Οι πολίτες μπορούν να γκρινιάξουν, να διαμαρτυρηθούν, να κάνουν πορείες, αλλά ο εκλεγμένος δήμαρχος/περιφερειάρχης δεν είναι υποχρεωμένος να αντιδράσει είτε με λόγια είτε με πράξεις στις διαμαρτυρίες. Οι πολίτες έχουν κάθε ελεύθερο να μην τον ξαναψηφίσουν. Έτσι λειτουργεί η δημοκρατία. Χωρίς αστερίσκους.
Αυτά που γράφεις είναι λίγο πολύ γνωστα, αυτό που δε μπορώ να καταλάβω εγώ προσωπικά τουλάχιστον είναι τι νόημα έχουν στην
προκειμένη περίπτωση και δεν έχω σκοπό να σε θίξω. Πράγματι, ο Μπακογιάννης έχει την ευχέρεια μέχρι τις επόμενες
εκλογές να προχωρήσει το έργο και να αγνοήσει τους όποιους διαμαρτυρόμενους, άρα υπάρχει κάποιο συμπέρασμα στο οποίο θέλεις
να καταλήξεις με βάση την παραδοχή αυτή ή κάποια συζήτηση που θες να ανοίξεις ως section του παρόντος νήματος? Μέχρι
στιγμής, δεν σε πιάνω, αυτό είναι γεγονός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ την 05 Αύγ 2022, 17:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Αύγ 2022, 17:24

sys3x έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:17
gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:26
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:26


Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Δεν χρειάζεται, αρκεί που ξέρω οτι μένεις 500 χλμ μακρια.
Και 5000χλμ μακριά από την Αγγλία ξέρωγω, ήθελες να πεις ότι χρειάζεται τι;
Ηθελα να πω οτι για να έχεις άποψη για κάτι καλό είναι να το έχεις δει. Ο χέλλης μου διευκρίνησε με το τρόπο του και μετά απο 3 4 περιττά ειρωνικά μηνύματα οτι είναι στην Αθήνα αυτές τις μέρες, πέρασε απο το σύνταγμα και είδε πως έχει γίνει η πλατεία.
Δεν υπάρχει λόγος να πετάγεσαι, συνέχισε αυτό που έκανες.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7725
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 05 Αύγ 2022, 17:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Αύγ 2022, 14:20
gassim έγραψε:
05 Αύγ 2022, 10:26
hellegennes έγραψε:
04 Αύγ 2022, 21:26


Δεν το ήξερα ότι βλέπεις μέσα απ' τα μάτια μου.
Δεν χρειάζεται, αρκεί που ξέρω οτι μένεις 500 χλμ μακρια.
Καλά κ γω που μένω 4 χιλιόμετρα μακριά από το σημείο, είμαι της ίδιας άποψης. Μια μαλακια είναι. :102:
Αλλάξανε τις πλάκες στα πεζοδρόμια και τα φαρδύνανε. Τι φανταζόσουν δηλαδή οτι θα βάλουν; νεροτσουλήθρες;
Ενα πεζοδρόμιο ενός τετραγώνου είναι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρώτο Νεκροταφείο έκανε ο Μπακογιάννης το Σύνταγμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Αύγ 2022, 22:49

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 17:23
hellegennes έγραψε:
05 Αύγ 2022, 16:41
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:19
Το θεσμικό πλαίσιο της Τοπικής Αυτοδίοικησης δε συνεπάγεται πως κάθε φορά που ένας δήμαρχος αποφασίζει να ξοδεύει τα λεφτά του προγράμματος δημοσίων επενδύσεων για να κάνει έργα βιτρίνας πρέπει το πανελλήνιο να τον χειροκροτεί
Νομίζω ότι μαζί μιλάμε και κάνουμε δυο τελείως διαφορετικές συζητήσεις. Ποιος είπε ότι πρέπει κάποιος να χειροκροτεί; Εδώ μιλάμε για τι θεσμικές αρμοδιότητες έχει και αν είναι υποχρεωμένος να δίνει λόγο και να ζητάει την άδεια του κοινού για το πώς να διαχειριστεί το πρόγραμμά του. Αυτό λοιπόν γίνεται μόνο μια φορά, πριν τις εκλογές. Άπαξ και δοθεί η εντολή, οι πολίτες μεταβιβάζουν όλες τις αρμοδιότητες σ' αυτό το άτομο, που είναι ελεύθερο να ενεργήσει στο πλαίσιο του νόμου για το πρόγραμμά του. Οι πολίτες μπορούν να γκρινιάξουν, να διαμαρτυρηθούν, να κάνουν πορείες, αλλά ο εκλεγμένος δήμαρχος/περιφερειάρχης δεν είναι υποχρεωμένος να αντιδράσει είτε με λόγια είτε με πράξεις στις διαμαρτυρίες. Οι πολίτες έχουν κάθε ελεύθερο να μην τον ξαναψηφίσουν. Έτσι λειτουργεί η δημοκρατία. Χωρίς αστερίσκους.
Αυτά που γράφεις είναι λίγο πολύ γνωστα, αυτό που δε μπορώ να καταλάβω εγώ προσωπικά τουλάχιστον είναι τι νόημα έχουν στην
προκειμένη περίπτωση και δεν έχω σκοπό να σε θίξω. Πράγματι, ο Μπακογιάννης έχει την ευχέρεια μέχρι τις επόμενες
εκλογές να προχωρήσει το έργο και να αγνοήσει τους όποιους διαμαρτυρόμενους, άρα υπάρχει κάποιο συμπέρασμα στο οποίο θέλεις
να καταλήξεις με βάση την παραδοχή αυτή ή κάποια συζήτηση που θες να ανοίξεις ως section του παρόντος νήματος? Μέχρι
στιγμής, δεν σε πιάνω, αυτό είναι γεγονός.
Είναι μια συζήτηση που ξεκίνησε όταν ο Στάθης είπε πως δεν καταλαβαίνει γιατί δεν λογοδοτεί για την σπατάλη, δεν τον εγκαλεί κανείς και αν είναι προστατευόμενος λόγω οικογένειας.

Η μόνη περίοδος για να λογοδοτήσει είναι αυτή των εκλογών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών