Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11452
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Αύγ 2022, 11:28

Να κάτι που με προβληματίζει εδώ και καιρό, και δεν βλέπω κανέναν να το συζητά, ούτε την αντιπολίτευση να το αναδεικνύει. Όλοι ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο.

Ίσως και να έχει απαντηθεί, ίσως και όχι.

Το Fuel Pass 2 ανακοινώθηκε ως μέτρο υποστήριξης των κατόχων αυτοκινήτων λόγω της ραγδαίας αύξησης των καυσίμων. Μέχρι εδώ καλά.

Οι επιλογές για να πάρουν οι πολίτες τα χρήματα αυτά ήταν δύο:
1. 65 ευρώ με πίστωση στο ΙΒΑΝ του καθενός (κάπως εμπλέκεται και η Alpha Bank, αλλά δεν κατάλαβα)
2. 80 ευρώ με προπληρωμένη κάρτα της Viva Wallet

Μου κάνουν εντύπωση τα +15 ευρώ, και μου μπαίνουν ιδέες.

Το πιο εύκολο πράγμα για το κράτος θα ήταν να πιστώσει τους λογαριασμούς όλων των κατόχων ασφαλισμένων αυτοκινήτων με ένα συγκεκριμένο ποσό. Μήπως δεν έχουν τα ΑΦΜ και τα ΙΒΑΝ μας; Θα ήταν και διαφανές όλο αυτό.

Θα πει κανείς ότι λεφτά σου δίνουν, γιατί παραπονιέσαι;

Με ενοχλεί ότι έγινα πελάτης της Viva Wallet, και απέκτησαν τα στοιχεία μου, χωρίς να το θέλω.

Έστειλε η Viva Wallet ένα email ότι δεν χρειάζεται να κάνω λογαριασμό και απλά να κατεβάσω το app και κάτι τέτοια ωραία όμορφα λογάκια.

Για καθίστε όμως. Μέσω της αίτησης για το Fuel Pass 2, πήραν το ονοματεπώνυμο μου, το email μου, το τηλέφωνο μου, και κατέβασα το app στο κινητό μου (που τραβάει ποιος ξέρει τι άλλες πληροφορίες), ενώ χρησιμοποίησα και την κάρτα τους για να αγοράσω καύσιμα.

Σε τι θα χρησίμευε τελικά ένας Viva Wallet λογαριασμός, όταν αποκτούν δωρεάν σχεδόν όλα τα δεδομένα που χρειάζεται ένας Viva Wallet λογαριασμός;

Και στην τελική, αν έρθει σε λίγα χρόνια κάποιο tech fund να εξαγοράσει την Viva Wallet, που τον τελευταίο μήνα μπορεί να απέκτησε για πλάκα 2-3 εκ νέους χρήστες με τα δεδομένα τους, τι αντίκτυπο θα έχει όλο αυτό στην τιμή της;

Η ερώτηση μου τελικά είναι: Τι δουλειά είχε η κυβέρνηση να εμπλέξει την Viva Wallet στο Fuel Pass 2;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Αύγ 2022, 11:34

Φαντάζομαι η λογική είναι για να τα χρησιμοποιήσεις όντως για καύσιμα και μόνο για καύσιμα, το οποίο μάλλον θα κάνει η προπληρωμένη με βάση το ΑΦΜ της επιχείρησης.
Αλλά όλο και κάποια βρωμοδουλειά θα παίζεται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11452
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Αύγ 2022, 11:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:34
Φαντάζομαι η λογική είναι για να τα χρησιμοποιήσεις όντως για καύσιμα και μόνο για καύσιμα, το οποίο μάλλον θα κάνει η προπληρωμένη με βάση το ΑΦΜ της επιχείρησης.
Αλλά όλο και κάποια βρωμοδουλειά θα παίζεται.
Ναι, αλλά τα 65 ευρώ που δίνουν στην άλλη επιλογή δεν έρχονται με ειδική απαίτηση να ξοδευθούν για καύσιμα. Μπαίνουν στην τράπεζα και τα κάνεις ό,τι θέλεις.

Τα +15 ευρώ ήταν το τυράκι. Αν ήταν 65 ευρώ και με την Viva Wallet, κανείς δεν θα την προτιμούσε (πέρα από μερικούς ήδη υπάρχοντες χρήστες της εφαρμογής), και το ξέρουν.

Κάτι έχει παιχτεί εκεί. Δεν έχω αποδείξεις, αλλά κάτι μου λέει πως τα 15 ευρώ τα επιδοτούσε η Viva Wallet.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 30 Αύγ 2022, 11:42

Μίζα, τί άλλο; Τζάμπα δεν γίνεται τίποτε. Σου δίνουν και λίγα λεφτά παραπάνω και όλοι είναι χαρούμενοι...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Αύγ 2022, 11:43

Λεγεών έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:34
Φαντάζομαι η λογική είναι για να τα χρησιμοποιήσεις όντως για καύσιμα και μόνο για καύσιμα, το οποίο μάλλον θα κάνει η προπληρωμένη με βάση το ΑΦΜ της επιχείρησης.
Αλλά όλο και κάποια βρωμοδουλειά θα παίζεται.
Ναι, αλλά τα 65 ευρώ που δίνουν στην άλλη επιλογή δεν έρχονται με ειδική απαίτηση να ξοδευθούν για καύσιμα. Μπαίνουν στην τράπεζα και τα κάνεις ό,τι θέλεις.

Τα +15 ευρώ ήταν το τυράκι. Αν ήταν 65 ευρώ και με την Viva Wallet, κανείς δεν θα την προτιμούσε (πέρα από μερικούς ήδη υπάρχοντες χρήστες της εφαρμογής), και το ξέρουν.

Κάτι έχει παιχτεί εκεί. Δεν έχω αποδείξεις, αλλά κάτι μου λέει πως τα 15 ευρώ τα επιδοτούσε η Viva Wallet.
Αυτό εννοώ, τα +15 ευρώ είναι το incentive για να σε περιορίσουν. Τα 65 είναι για να λένε ότι "είχες κι άλλη επιλογή".

Αισιόδοξο σε βρίσκω, μάλλον εμείς τα επιδοτήσαμε και η Viva "επιδότησε" κάποιον άλλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 30 Αύγ 2022, 11:43

Εγώ ουτε που το πήρα πρέφα οτι ειναι 80 μεσω βίβα γουόλετ. Το εκανα κλασικα μεσω ιμπαν. Αλλα και να το ειχα παρει πρεφα, σε αυτη τη φάση δεν ξερω αν ειχα την ορεξη να κατσω να φτιαχνω λογαριασμους σε βίβα και πιπα ουόλετ μονο και μονο για ενα 15αρι παραπανω.

Το βάουτσερ για β.Ευβοια/Σάμο πάντως πριν καμια βδομάδα που τσέκαρα, ειχε επιλογή μόνο μεσω viva wallet. Δεν σου εδινε την επιλογη για λέφτα μεσω iban.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 30 Αύγ 2022, 11:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 30 Αύγ 2022, 11:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:34
Αλλά όλο και κάποια βρωμοδουλειά θα παίζεται.
Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5224
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 30 Αύγ 2022, 11:49

Λεγεών έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:34
Φαντάζομαι η λογική είναι για να τα χρησιμοποιήσεις όντως για καύσιμα και μόνο για καύσιμα, το οποίο μάλλον θα κάνει η προπληρωμένη με βάση το ΑΦΜ της επιχείρησης.
Αλλά όλο και κάποια βρωμοδουλειά θα παίζεται.
Ναι, αλλά τα 65 ευρώ που δίνουν στην άλλη επιλογή δεν έρχονται με ειδική απαίτηση να ξοδευθούν για καύσιμα. Μπαίνουν στην τράπεζα και τα κάνεις ό,τι θέλεις.

Τα +15 ευρώ ήταν το τυράκι. Αν ήταν 65 ευρώ και με την Viva Wallet, κανείς δεν θα την προτιμούσε (πέρα από μερικούς ήδη υπάρχοντες χρήστες της εφαρμογής), και το ξέρουν.

Κάτι έχει παιχτεί εκεί. Δεν έχω αποδείξεις, αλλά κάτι μου λέει πως τα 15 ευρώ τα επιδοτούσε η Viva Wallet.
Παίζει να ισχύει το αντίθετο. Τα 15 ευρώ παίζει να στα τρώει η ελληνική τράπεζα και όχι να τα επιδοτεί η Viva Wallet. Λίγο άκυρο, εχω 2 γνωστούς με μικρές επιχειρήσεις που το έχουν γυρίσει σε POS app (εφαρμογή στο κινητό) της Viva Wallet για να μην πληρώνουν νταβατζηλικια στις τράπεζες.

Νομίζω πως απλά η VW δεν χρεώνει για να μπορεί να είναι ανταγωνιστική και να μπει στην αγορά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Αύγ 2022, 12:13

Λεγεών έγραψε:
30 Αύγ 2022, 11:28


Οι επιλογές για να πάρουν οι πολίτες τα χρήματα αυτά ήταν δύο:
1. 65 ευρώ με πίστωση στο ΙΒΑΝ του καθενός (κάπως εμπλέκεται και η Alpha Bank, αλλά δεν κατάλαβα)
2. 80 ευρώ με προπληρωμένη κάρτα της Viva Wallet

η επιλογη 80 ευρω, ηταν και με αναλογη καρτα μιας χρησης απο την αλφα.

δεν ξερω γιατι μονο αυτα τα 2 πιστωτικα ιδρυματα. πιθανον τα αλλα δεν ενδιαφερθηκαν, η το ποσοστο κερδους τους ηταν πολυ μικρο, η οτι. δεν βλεπω κατι υποπτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 30 Αύγ 2022, 12:32

Μην τα παρετε ρε γυφτοι αν δεν γουσταρετε.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12975
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 30 Αύγ 2022, 12:36

under έγραψε:
30 Αύγ 2022, 12:32
Μην τα παρετε ρε γυφτοι αν δεν γουσταρετε.
:smt005::smt005::smt005:

Κούλης Σοβιετάκης.Έρχεται και το food pass.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 30 Αύγ 2022, 12:41

Τί γίνεται ωρέ μάστορες; Τελικά μόνο εγώ δεν τα δικαιούμαι λόγω εισοδήματος; Όλοι οι άλλοι του phorum που το παίζετε λεφτάδες, managers, εισοδηματίες και μεσαία τάξη τί εισοδήματα έχετε τελικά; Κάτω από 30.000; Υποτίθεται ότι νοικιάζετε σπίτια σε άλλους, ότι έχετε καλούς μισθούς και το δικαιούστε;

Γέμισε πλεμπαρία το phorum. Κάθομαι και κάνω συζητήσεις περί οικονομίας με πλεμπαρία...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21446
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 30 Αύγ 2022, 12:42

πολύ εύστοχο νήμα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12975
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 30 Αύγ 2022, 12:44

Εμπεδοκλής έγραψε:
30 Αύγ 2022, 12:41
Τί γίνεται ωρέ μάστορες; Τελικά μόνο εγώ δεν τα δικαιούμαι λόγω εισοδήματος; Όλοι οι άλλοι του phorum που το παίζετε λεφτάδες, managers, εισοδηματίες και μεσαία τάξη τί εισοδήματα έχετε τελικά; Κάτω από 30.000; Υποτίθεται ότι νοικιάζετε σπίτια σε άλλους, ότι έχετε καλούς μισθούς και το δικαιούστε;

Γέμισε πλεμπαρία το phorum. Κάθομαι και κάνω συζητήσεις περί οικονομίας με πλεμπαρία...

Εικόνα
Η μεσαία τάξη των σερβιτόρων.

:smt005::smt005:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Υπήρχε λόγος που προτιμήθηκε η Viva Wallet για το Fuel Pass 2;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 30 Αύγ 2022, 12:44

Μαδουραίος έγραψε:
30 Αύγ 2022, 12:44
Εμπεδοκλής έγραψε:
30 Αύγ 2022, 12:41
Τί γίνεται ωρέ μάστορες; Τελικά μόνο εγώ δεν τα δικαιούμαι λόγω εισοδήματος; Όλοι οι άλλοι του phorum που το παίζετε λεφτάδες, managers, εισοδηματίες και μεσαία τάξη τί εισοδήματα έχετε τελικά; Κάτω από 30.000; Υποτίθεται ότι νοικιάζετε σπίτια σε άλλους, ότι έχετε καλούς μισθούς και το δικαιούστε;

Γέμισε πλεμπαρία το phorum. Κάθομαι και κάνω συζητήσεις περί οικονομίας με πλεμπαρία...

Εικόνα
Η μεσαία τάξη των σερβιτόρων.

:smt005::smt005:
Εσύ το δικαιούσαι; Ή δεν έχεις ούτε μηχανάκι φτωχάτζα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών