Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20835
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2022, 22:43

under έγραψε:
20 Σεπ 2022, 22:40
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 22:35
under έγραψε:
20 Σεπ 2022, 22:34


Αν δεν την θυμασαι πηγαινε πιο πανω να την δεις.
Δεν πας εσύ λέω εγώ; Μετά δεν πας ακριβώς από κάτω που έδωσα και την απάντηση; Τα ομοφιλοφυλικά σχόλια του μυρωδιά που αποσυντονίζει τη συζήτηση όταν τον πίνει είναι δικά σου τύπε.
Καταλαβαμε.Σε ποναει ο πατος και σκουζεις.
Ρε τύπε. Μην τρως καυτερά.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Σεπ 2022, 10:57

under έγραψε:
20 Σεπ 2022, 20:39
Ακομα μια : ολες αυτες οι αυξησεις οφειλονται στην αυξηση της τιμης των πρωτων υλων στην ενεργεια.
Εγω πιστευω οτι οπως σε ολα τα προιοντα, ετσι και στην Ενεργεια βρηκαν ευκαιρια να τα κονομησουνε. Οι αυξησεις φαινονται να ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι ειναι σε αλλες χωρες.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Σεπ 2022, 11:03

Thor έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:25
axilmar έγραψε:
20 Σεπ 2022, 17:17
Thor έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:57


Λογω βιωματος.
Πεντε χρονια τους ζησαμε,κι αλλο;
Ποσα ακομα να κανει το τσιρκο,για να παει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας;
Τα χρονια αυτα ομως, παρολα αυτα τα προβληματα, και μιλωντας παντα προσωπικα, δεν ειχα τα οικονομικα θεματα που εχω τωρα.

Τους εμπιστευομαι λιγο παραπανω λοιπον, οτι η τσεπη μου δεν θα πονεσει τοσο πολυ, οσο ποναει τωρα.

Επισης προσωπικα, το ιδιο τσιρκο μου φαινεται και η ΝΔ.
Οκ,εισαι συνειδητοποιημενος κι οχι κομματοσκυλο οπως μερικοι εδω μεσα,ουτε ιδεολογικα αγκυλωμενος.
Καλα μην ψαχνεις να βρεις εδω μεσα σοβαροτητα, οι περισσοτεροι το βλεπουν καφενειο / ωρα του παιδιου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 21 Σεπ 2022, 11:07

Να συμπληρωσω οτι και γω γελαω με τις υποσχεσεις του Τσιπρα...οπως πριν απο καθε εκλογες, λεει τα απιθανα. Αλλα και ποιος δεν τα ειπε, εδω ο Σαμαρας μας υποσχονταν δωρεαν wifi.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 21 Σεπ 2022, 11:37

Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 22:43
under έγραψε:
20 Σεπ 2022, 22:40
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2022, 22:35


Δεν πας εσύ λέω εγώ; Μετά δεν πας ακριβώς από κάτω που έδωσα και την απάντηση; Τα ομοφιλοφυλικά σχόλια του μυρωδιά που αποσυντονίζει τη συζήτηση όταν τον πίνει είναι δικά σου τύπε.
Καταλαβαμε.Σε ποναει ο πατος και σκουζεις.
Ρε τύπε. Μην τρως καυτερά.
Δεν λες πάλι καλά που έφαγε το κόλλημα με τους πατους; Δεν θυμάμαι την περίοδο που μας καθιζε όλους στο παγωτό;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 21 Σεπ 2022, 12:40

Thor έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:29
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2022, 12:29
Thor έγραψε:
19 Σεπ 2022, 16:52


Οταν ο ασθενης ειχε ηδη αποβιωσει.
Εκανε 4 χρονια για να ακυρωσει τα μνημονια μ'ενα νομο παντως.
Μαλλον χτυπουσαν τα νταουλια για να χορευουν οι αγορες και δεν προλαβαιναν να ψηφισουν το νομο.
Μάλλον θα πρέπει να ενημερωθείς καλύτερα.

Ο Τσίπρας μείωση την ανεργία από 26% στο 17%. (Ο Σαμαράς την αύξησε)
Αύξησε το ΑΕΠ (Ο Σαμαράς το μείωσε)
Άφησε τα ταμεία γεμάτα και το περίφημο μαξιλάρι. (Ο Σαμαράς έφυγε με τρύπα στα έσοδα ίσα 3,9 δις)
Ήταν η μοναδική φορά στα χρονικά που η χώρα είχε ολικά δημοσιονομικά πλεονάσματα. (Ο Σαμαράς άφησε τρύπα στο πρωτογενές ίσα με 3 δις)
https://www.capital.gr/oikonomia/220077 ... ma-to-2014
Το 2019 η χώρα, απαλλαγμένη από τα μνημόνια, μπορούσε να δανειστεί από τις αγορές με επιτόκιο στο δεκαετές 1,2 (Να που χτύπησαν και τα νταούλια...σε βάθος τετραετίας... :wink ). Τώρα είναι στο 4,5%.

Απορίες;
Και τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις,με αυτα που λεω;
Εσκισε κανα μνημονιο οταν εκλεχτηκε και δεν το ξερω;
Ακυρωσε τα μνημονια οπως ελεγε μ'ενα νομο,μ'ενα αρθρο;
Μη μου βαλεις παλι κανα κατεβατο ασχετο.
Όταν ο ασθενής είχε αποβιώσει με τα καραγκιοζλίκια του Σαμαρά δεν φάνηκε να εξάπτεσαι... Ούτε με την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που δεν έγινε ποτέ.

Θύμισέ μας σε ποιο σημείο των προεκλογικών δεσμεύσεων ΣΥΡΙΖΑ του 2015 αναφέρει κατάργηση με ένα νόμο και ένα άρθρο.

nemo
Δημοσιεύσεις: 6896
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 21 Σεπ 2022, 13:39

Thor έγραψε:
19 Σεπ 2022, 16:54
Ναύτης έγραψε:
19 Σεπ 2022, 08:56
Μια χαρά εμφανίστηκε ο Τσίπρας στη ΔΕΘ. Μετρημένος, μετριοπαθής, με αυτοκριτικές αναφορές και προοδευτική τοποθέτηση.
Κυλησε ενα δακρυ στο μαγουλο μου...
αποκλειεται να το πιστευει

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 21 Σεπ 2022, 14:37

axilmar έγραψε:
21 Σεπ 2022, 10:57
under έγραψε:
20 Σεπ 2022, 20:39
Ακομα μια : ολες αυτες οι αυξησεις οφειλονται στην αυξηση της τιμης των πρωτων υλων στην ενεργεια.
Εγω πιστευω οτι οπως σε ολα τα προιοντα, ετσι και στην Ενεργεια βρηκαν ευκαιρια να τα κονομησουνε. Οι αυξησεις φαινονται να ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι ειναι σε αλλες χωρες.
Σου εβαλα στοιχεια οτι με τις παρεμβασεις της κυβερνησης πληρωνεις πολυ λιγοτερα απο αρκετους ευρωπαιους πολιτες.Επισης εβαλα στοιχεια οτι το μεγαλυτερο μερος των παρεμβασεων στην τιμη του ρευματος χρηματοδοτειται απο τα υπερεσοδα αυτων των εταιρειων (πανε δηλαδη σε ενα ταμειο που καθε μηνα καλυπτει μερος της αυξησης που θα ειχες αν δεν υπηρχαν οι παρεμβασεις της κυβερνησης).
Συνολικα η κυβερνηση με τα δικα της εσοδα και τα υπερεσοδα των εταιρειων σου καλυπτει το 90% της αυξησης.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Keyser Soze
Δημοσιεύσεις: 2807
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 15:22

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Keyser Soze » 21 Σεπ 2022, 15:44



Αναφορά στην ΔΕΘ

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 21 Σεπ 2022, 15:51

nrg έγραψε:
21 Σεπ 2022, 12:40
Thor έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:29
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2022, 12:29


Μάλλον θα πρέπει να ενημερωθείς καλύτερα.

Ο Τσίπρας μείωση την ανεργία από 26% στο 17%. (Ο Σαμαράς την αύξησε)
Αύξησε το ΑΕΠ (Ο Σαμαράς το μείωσε)
Άφησε τα ταμεία γεμάτα και το περίφημο μαξιλάρι. (Ο Σαμαράς έφυγε με τρύπα στα έσοδα ίσα 3,9 δις)
Ήταν η μοναδική φορά στα χρονικά που η χώρα είχε ολικά δημοσιονομικά πλεονάσματα. (Ο Σαμαράς άφησε τρύπα στο πρωτογενές ίσα με 3 δις)
https://www.capital.gr/oikonomia/220077 ... ma-to-2014
Το 2019 η χώρα, απαλλαγμένη από τα μνημόνια, μπορούσε να δανειστεί από τις αγορές με επιτόκιο στο δεκαετές 1,2 (Να που χτύπησαν και τα νταούλια...σε βάθος τετραετίας... :wink ). Τώρα είναι στο 4,5%.

Απορίες;
Και τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις,με αυτα που λεω;
Εσκισε κανα μνημονιο οταν εκλεχτηκε και δεν το ξερω;
Ακυρωσε τα μνημονια οπως ελεγε μ'ενα νομο,μ'ενα αρθρο;
Μη μου βαλεις παλι κανα κατεβατο ασχετο.
Όταν ο ασθενής είχε αποβιώσει με τα καραγκιοζλίκια του Σαμαρά δεν φάνηκε να εξάπτεσαι... Ούτε με την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που δεν έγινε ποτέ.

Θύμισέ μας σε ποιο σημείο των προεκλογικών δεσμεύσεων ΣΥΡΙΖΑ του 2015 αναφέρει κατάργηση με ένα νόμο και ένα άρθρο.
Άστο, τις απάτες του Συριζα σε θέματα εξαγγελιών και ισχυρισμών δεν τις φτάνει κανένας.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Σεπ 2022, 16:21

nrg έγραψε:
21 Σεπ 2022, 12:40
Thor έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:29
nrg έγραψε:
20 Σεπ 2022, 12:29


Μάλλον θα πρέπει να ενημερωθείς καλύτερα.

Ο Τσίπρας μείωση την ανεργία από 26% στο 17%. (Ο Σαμαράς την αύξησε)
Αύξησε το ΑΕΠ (Ο Σαμαράς το μείωσε)
Άφησε τα ταμεία γεμάτα και το περίφημο μαξιλάρι. (Ο Σαμαράς έφυγε με τρύπα στα έσοδα ίσα 3,9 δις)
Ήταν η μοναδική φορά στα χρονικά που η χώρα είχε ολικά δημοσιονομικά πλεονάσματα. (Ο Σαμαράς άφησε τρύπα στο πρωτογενές ίσα με 3 δις)
https://www.capital.gr/oikonomia/220077 ... ma-to-2014
Το 2019 η χώρα, απαλλαγμένη από τα μνημόνια, μπορούσε να δανειστεί από τις αγορές με επιτόκιο στο δεκαετές 1,2 (Να που χτύπησαν και τα νταούλια...σε βάθος τετραετίας... :wink ). Τώρα είναι στο 4,5%.

Απορίες;
Και τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις,με αυτα που λεω;
Εσκισε κανα μνημονιο οταν εκλεχτηκε και δεν το ξερω;
Ακυρωσε τα μνημονια οπως ελεγε μ'ενα νομο,μ'ενα αρθρο;
Μη μου βαλεις παλι κανα κατεβατο ασχετο.
Όταν ο ασθενής είχε αποβιώσει με τα καραγκιοζλίκια του Σαμαρά δεν φάνηκε να εξάπτεσαι... Ούτε με την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που δεν έγινε ποτέ.

Θύμισέ μας σε ποιο σημείο των προεκλογικών δεσμεύσεων ΣΥΡΙΖΑ του 2015 αναφέρει κατάργηση με ένα νόμο και ένα άρθρο.
Και ποιος σου ειπε οτι δεν εξαπτομαι με τα καραγκιοζιλικια του Σαμαρα;
Θα ξεχασω το δωρεαν wi fi που υποσχοταν;
Οταν υποσχοταν οτι θα το δωσει δωρεαν,ηξερε οτι υπηρχε ευρωπαικη σκεψη για να δοθει πανευρωπαικα δωρεαν και η κουφαλα ελεγε οτι θα ειναι δικο του εργο.
Ασχετα που τελικα ναυαγησε.
Λες,δηλαδη οτι τα φανταστηκαμε 10εκ Ελληνες αυτα που ελεγε για ενα νομο κι ενα αρθρο;
Οτι θα σκισει τα μνημονια;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 21 Σεπ 2022, 16:25

'Η το αλλο,μολις ειχε αναλαβει τη πρωθυπουργια κι επρεπε να παει στις Βρυξελες,που ηξερε οτι θα φαει φουτσα,εκανε τον αρρωστο με το ματι του,για να μην παει.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 22 Σεπ 2022, 11:07

under έγραψε:
21 Σεπ 2022, 14:37
Σου εβαλα στοιχεια οτι με τις παρεμβασεις της κυβερνησης πληρωνεις πολυ λιγοτερα απο αρκετους ευρωπαιους πς.ολιτες.
Αυτο δεν σημαινει οτι

α) δεν πληρωνω παραπανω απο οσο θα επρεπε να πληρωνω.
β) οτι το βαλαντιο μου αντεχει αυτες τις αυξησεις.

Οι οποιοι Ευρωπαιοι πολιτες συνηθως παιρνουν αρκετα μεγαλυτερο μισθο απο εμενα.
under έγραψε:
21 Σεπ 2022, 14:37
Επισης εβαλα στοιχεια οτι το μεγαλυτερο μερος των παρεμβασεων στην τιμη του ρευματος χρηματοδοτειται απο τα υπερεσοδα αυτων των εταιρειων α (πανε δηλαδη σε ενα ταμειο που καθε μηνα καλυπτει μερος της αυξησης που θα ειχες αν δεν υπηρχαν οι παρεμβασεις της κυβερνησης).
Συνολικα η κυβερνηση με τα δικα της εσοδα και τα υπερεσοδα των εταιρειων σου καλυπτει το 90% της αυξησης.
Ουτε κατα διανοια δεν καλυπτει το 90% της αυξησης.

Αυτη την στιγμη εχω πληρωσει, απο την αρχη του χρονου, 3033 ευρω, ενω περισυ το αντιστοιχο χρονικο διαστημα ειχα πληρωσει περιπου τα μισα, ενω απο το pass πηρα πισω 600. Δλδ μου εχει καλυψει το 40% της αυξησης, οχι το 90%.
under έγραψε:
21 Σεπ 2022, 14:37
Επισης εβαλα στοιχεια οτι το μεγαλυτερο μερος των παρεμβασεων στην τιμη του ρευματος χρηματοδοτειται απο τα υπερεσοδα αυτων των εταιρειων
Μπορεις να μου πεις πως μπορεις να υποστηριζεις απο την μια οτι οι εταιρειες δεν εχουν υπερεσοδα, και απο την αλλη οτι εχουν; μια λες οτι οι αυξησεις οφειλονται αποκλειστικα και μονο στις αυξησεις των 1ων υλων, και μια λες οτι οι εταιρειες εχουν υπερσοδα και τους τα παιρνει πισω η κυβερνηση και μας τα ξαναδινει.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 22 Σεπ 2022, 14:08

axilmar έγραψε:
22 Σεπ 2022, 11:07
under έγραψε:
21 Σεπ 2022, 14:37
Σου εβαλα στοιχεια οτι με τις παρεμβασεις της κυβερνησης πληρωνεις πολυ λιγοτερα απο αρκετους ευρωπαιους πς.ολιτες.
Αυτο δεν σημαινει οτι

α) δεν πληρωνω παραπανω απο οσο θα επρεπε να πληρωνω.
β) οτι το βαλαντιο μου αντεχει αυτες τις αυξησεις.

Οι οποιοι Ευρωπαιοι πολιτες συνηθως παιρνουν αρκετα μεγαλυτερο μισθο απο εμενα.
under έγραψε:
21 Σεπ 2022, 14:37
Επισης εβαλα στοιχεια οτι το μεγαλυτερο μερος των παρεμβασεων στην τιμη του ρευματος χρηματοδοτειται απο τα υπερεσοδα αυτων των εταιρειων α (πανε δηλαδη σε ενα ταμειο που καθε μηνα καλυπτει μερος της αυξησης που θα ειχες αν δεν υπηρχαν οι παρεμβασεις της κυβερνησης).
Συνολικα η κυβερνηση με τα δικα της εσοδα και τα υπερεσοδα των εταιρειων σου καλυπτει το 90% της αυξησης.
Ουτε κατα διανοια δεν καλυπτει το 90% της αυξησης.

Αυτη την στιγμη εχω πληρωσει, απο την αρχη του χρονου, 3033 ευρω, ενω περισυ το αντιστοιχο χρονικο διαστημα ειχα πληρωσει περιπου τα μισα, ενω απο το pass πηρα πισω 600. Δλδ μου εχει καλυψει το 40% της αυξησης, οχι το 90%.
under έγραψε:
21 Σεπ 2022, 14:37
Επισης εβαλα στοιχεια οτι το μεγαλυτερο μερος των παρεμβασεων στην τιμη του ρευματος χρηματοδοτειται απο τα υπερεσοδα αυτων των εταιρειων
Μπορεις να μου πεις πως μπορεις να υποστηριζεις απο την μια οτι οι εταιρειες δεν εχουν υπερεσοδα, και απο την αλλη οτι εχουν; μια λες οτι οι αυξησεις οφειλονται αποκλειστικα και μονο στις αυξησεις των 1ων υλων, και μια λες οτι οι εταιρειες εχουν υπερσοδα και τους τα παιρνει πισω η κυβερνηση και μας τα ξαναδινει.
1) Πληρωνεις περισσοτερο οπως ολοι οι ευρωπαιοι.Ομως πληρωνεις μικροτερες αυξησεις απ οτι οι περισσοτεροι ευρωπαιοι.Αν κυβερνουσε ο Τσιπρας με ποιον τροπο δεν θα ειχες τις αυξησεις που ειχες ;
2) Απο τον Ιουλιο και μετα εχει αλλαξει ο μηχανισμος και καλυπτεται το 90%.Για πιο πριν πηρες το 600αρι.
3) Εγω δεν ειπα οτι οι εταιρειες δεν εχουν υπερεσοδα.Λεω οτι εχουν αυξηθει οι πρωτες υλες και αυτο μεσω του χρηματιστηριου ενεργειας (ο Τσιπρας μας εβαλε σε αυτο) οι εταιρειες εφτασαν να εχουν υπερεσοδα.Η κυβερνηση ομως τι κανει ; Μειωνει το περιθωριο κερδους τους και τα υπολοιπα τα παιρνει και χρηματοδοτει τους λογαριασμους.
Αυτος ο μηχανισμος εχει αποφερει πανω απο 2 δις σε δυο μηνες.Γι αυτο και για τον Οκτωβριο απο το συνολικο 1,1 δις που θα δωθει ως παρεμβαση για τους λογαρισμους ρευματους,μονο τα 100 εκ ειναι απο τον προυπολογισμο.Τον Σεπτεμβριο απο τα 1,9 δις τα 800 εκ ηταν απο τον προυπολογισμο.Η διαφορα ειναι απο τα υπερεσοδα των εταιρειων.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Τσίπρας στη ΔΕΘ - γελάει ο κόσμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 22 Σεπ 2022, 14:11

Thor έγραψε:
21 Σεπ 2022, 16:21
nrg έγραψε:
21 Σεπ 2022, 12:40
Thor έγραψε:
20 Σεπ 2022, 16:29


Και τι σχεση εχουν αυτα που γραφεις,με αυτα που λεω;
Εσκισε κανα μνημονιο οταν εκλεχτηκε και δεν το ξερω;
Ακυρωσε τα μνημονια οπως ελεγε μ'ενα νομο,μ'ενα αρθρο;
Μη μου βαλεις παλι κανα κατεβατο ασχετο.
Όταν ο ασθενής είχε αποβιώσει με τα καραγκιοζλίκια του Σαμαρά δεν φάνηκε να εξάπτεσαι... Ούτε με την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου που δεν έγινε ποτέ.

Θύμισέ μας σε ποιο σημείο των προεκλογικών δεσμεύσεων ΣΥΡΙΖΑ του 2015 αναφέρει κατάργηση με ένα νόμο και ένα άρθρο.
Και ποιος σου ειπε οτι δεν εξαπτομαι με τα καραγκιοζιλικια του Σαμαρα;
Θα ξεχασω το δωρεαν wi fi που υποσχοταν;
Οταν υποσχοταν οτι θα το δωσει δωρεαν,ηξερε οτι υπηρχε ευρωπαικη σκεψη για να δοθει πανευρωπαικα δωρεαν και η κουφαλα ελεγε οτι θα ειναι δικο του εργο.
Ασχετα που τελικα ναυαγησε.
Λες,δηλαδη οτι τα φανταστηκαμε 10εκ Ελληνες αυτα που ελεγε για ενα νομο κι ενα αρθρο;
Οτι θα σκισει τα μνημονια;
Βάλε και τα φέσια μερικών δις που μας άφησε το 2014, και την αύξηση της ανεργίας και το γλυκό έδεσε.

Ο Τσίπρας άφησε την χώρα με πλεονάσματα (για πρώτη φορά στα χρονικά) και με ανάπτυξη. Εννοείται ότι ένα μέρος οφείλεται στην φορολογία, διότι λεφτόδεντρα δεν υπάρχουν. Ή μήπως να γίνουμε μπαταχτσήδες;

Ο Κούλης που μείωσε τους φόρους, ξέχασε να σου πει ότι θα τους πληρώσεις με τόκο, διότι το χρέος ήδη έφτασε τα 400 δις, από τα 354 δις που παρέλαβε από Αλέξη. Αυτό το χρέος ποιος θα το πληρώσει;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών