Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 29 Σεπ 2022, 14:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:30
independent44 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:20
Εύκολο είναι.Όποιος δεν έχει παιδιά θα πληρώνει ένα φόρο που θα πηγαίνει απ' ευθείας στους πολύτεκνους.
μετάφραση: οι έλληνες θα πληρώνουν φόρους που θα πηγαίνουν στους ρομά
oh wait αυτό συμβαίνει ήδη
Ε ναι, από τη στιγμή που παίζει η ηλίθια άποψη ότι ο μεγάλος πληθυσμός προϋποθέτει μεγαλύτερο πλούτο για όλους και τεράστιας σημασίας αμυντική δυνατότητα, κάποιοι θα συνεχίζουν να τον υποστηρίζουν.

Ούτως ή άλλως, υπάρχουν ακλόνητα επιχειρήματα για το κατά κεφαλήν εισόδημα των κρατών με τριψήφιο αριθμό εκ. κατοίκων. Κολυμπάνε στο χρήμα... ή στα πέλαγα.
κοίτα, δεν μιλάμε εδώ να γίνουμε 30 εκατομμύρια και βάλε, να διατηρήσουμε τον πληθυσμό στα επίπεδα των ~10 εκ. λέμε
αυτό που γίνεται τώρα είναι αύξηση πληθυσμού μεν αλλά με εισαγωγή ξένων και μάλιστα από κοινωνίες που έχουν μεγάλες πολιτισμικές διαφορές σε σχέση με τη δική μας
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Σεπ 2022, 14:49

panos291 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:41


Εδω εβαλε την αλλη στα 31 της λες και την πήραν τα χρόνια.
Αν θες να πείσεις ότι η ουσία είναι να γεννηθουν ελληνοπουλα, προφανώς σε πήραν τα χρόνια. Αντε τελείωσες το σχολείο στα 18, φαντάρος δεν πας είσαι γυναίκα, αντε πήγες κ πανεπιστήμιο, εγώ επειδή είμαι λαρτζ σου λέω τελείωσες όχι στα 4 έτη αλλά στα 6; θες 7; είσαι τώρα 25 λοιπόν, τι στον πουτσο έκανες αλλά 6 χρόνια χωρίς να τεκνοποιησεις;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 14:52

Maspoli έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:12
Maspoli έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:08


Ας πούμε ότι από επιλογή δεν παντρεύομαι, δεν κάνω παιδιά, "περνώ καλά χωρίς έννοιες και σκοτούρες" αλλά είμαι και προστάτης των οικογενειακών αξιών. Βολικό ακούγεται.
Εμένα, μου ακούγεται και ως ελεύθερη επιλογή και αναφαίρετο δικαίωμα.

Το δικό σου πρόβλημα ποιο είναι;
Είπε κανείς ότι δεν είναι ελεύθερη επιλογή και δικαίωμα; Αντιφατικό είναι να κάνεις τα τρία και να λες παράλληλα ότι υπερασπίζεσαι τον θεσμό της οικογένειας.

Κάπως σα να λέει ένας γιος υπουργού, είμαι πατριώτης αλλά δεν πάω στον πόλεμο.
Εννοείς, ότι οι γιοι των υπουργών δεν δικαιούνται να είναι αντιρρησίες συνείδησης;

Μόνον ως ληστές πρέπει να έχουν ηθική κάλυψη από την οικογένεια τους;

Ή μόνον σε περιπτώσεις τύπου "μάνα -------" πρέπει να συνταράσσεται η Ελλάς από το οικογενειακό εθνικό δράμα ή να το αγνοεί παντελώς κατά ιδεολογική βούληση;

Αφαίρεσε την κατά βούληση μελό ή κυνική προσέγγιση -δηλαδή τις ιδεολογικές παρωπίδες σου- και πες μου τι βλέπεις*.



*Ρητορική η σύσταση, σε κάποιους έχουν ενσωματωθεί δια παντός οι παρωπίδες. Κάτι σαν το σιδηρούν προσωπείο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 14:56

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:49
panos291 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:41


Εδω εβαλε την αλλη στα 31 της λες και την πήραν τα χρόνια.
Αν θες να πείσεις ότι η ουσία είναι να γεννηθουν ελληνοπουλα, προφανώς σε πήραν τα χρόνια. Αντε τελείωσες το σχολείο στα 18, φαντάρος δεν πας είσαι γυναίκα, αντε πήγες κ πανεπιστήμιο, εγώ επειδή είμαι λαρτζ σου λέω τελείωσες όχι στα 4 έτη αλλά στα 6; θες 7; είσαι τώρα 25 λοιπόν, τι στον πουτσο έκανες αλλά 6 χρόνια χωρίς να τεκνοποιησεις;
Ό,τι ακριβώς κάνουν και οι άντρες που τέλειωσαν στα 6. Γιατί η τεκνοποίηση είναι κάτι σαν το ταγκό, θέλει δύο. Από τα 40 και πάνω, πιθανόν να θέλει και περισσότερους χορευτές, πχ δότες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 29 Σεπ 2022, 15:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:52

Εννοείς, ότι οι γιοι των υπουργών δεν δικαιούνται να είναι αντιρρησίες συνείδησης;

Μόνον ως ληστές πρέπει να έχουν ηθική κάλυψη από την οικογένεια τους;

Ή μόνον σε περιπτώσεις τύπου "μάνα -------" πρέπει να συνταράσσεται η Ελλάς από το οικογενειακό εθνικό δράμα ή να το αγνοεί παντελώς κατά ιδεολογική βούληση;

Αφαίρεσε την κατά βούληση μελό ή κυνική προσέγγιση -δηλαδή τις ιδεολογικές παρωπίδες σου- και πες μου τι βλέπεις*.



*Ρητορική η σύσταση, σε κάποιους έχουν ενσωματωθεί δια παντός οι παρωπίδες. Κάτι σαν το σιδηρούν προσωπείο.
Θα σου ξαναγράψω ότι ο αντιρρησίας συνείδησης δεν μπορεί ταυτόχρονα να το παίζει προασπιστης του πατριωτισμού αλλά κάτι έγραψες για ενσωματωμένες παρωπίδες και φαίνεται να σε περιγράφει.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Σεπ 2022, 15:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:56
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:49
panos291 έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:41


Εδω εβαλε την αλλη στα 31 της λες και την πήραν τα χρόνια.
Αν θες να πείσεις ότι η ουσία είναι να γεννηθουν ελληνοπουλα, προφανώς σε πήραν τα χρόνια. Αντε τελείωσες το σχολείο στα 18, φαντάρος δεν πας είσαι γυναίκα, αντε πήγες κ πανεπιστήμιο, εγώ επειδή είμαι λαρτζ σου λέω τελείωσες όχι στα 4 έτη αλλά στα 6; θες 7; είσαι τώρα 25 λοιπόν, τι στον πουτσο έκανες αλλά 6 χρόνια χωρίς να τεκνοποιησεις;
Ό,τι ακριβώς κάνουν και οι άντρες που τέλειωσαν στα 6.
Για τους άντρες το κράξιμο είναι ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ σε ό,τι με αφορά γιατί δεν κάνουν κ τπτ συγκριτικά με τη γυναίκα που πρέπει να φέρει και το βάρος μιας εγκυμοσύνης και μιας γέννας με ό,τι συνεπάγονται αυτά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 15:07

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:35
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:30


μετάφραση: οι έλληνες θα πληρώνουν φόρους που θα πηγαίνουν στους ρομά
oh wait αυτό συμβαίνει ήδη
Ε ναι, από τη στιγμή που παίζει η ηλίθια άποψη ότι ο μεγάλος πληθυσμός προϋποθέτει μεγαλύτερο πλούτο για όλους και τεράστιας σημασίας αμυντική δυνατότητα, κάποιοι θα συνεχίζουν να τον υποστηρίζουν.

Ούτως ή άλλως, υπάρχουν ακλόνητα επιχειρήματα για το κατά κεφαλήν εισόδημα των κρατών με τριψήφιο αριθμό εκ. κατοίκων. Κολυμπάνε στο χρήμα... ή στα πέλαγα.
κοίτα, δεν μιλάμε εδώ να γίνουμε 30 εκατομμύρια και βάλε, να διατηρήσουμε τον πληθυσμό στα επίπεδα των ~10 εκ. λέμε
αυτό που γίνεται τώρα είναι αύξηση πληθυσμού μεν αλλά με εισαγωγή ξένων και μάλιστα από κοινωνίες που έχουν μεγάλες πολιτισμικές διαφορές σε σχέση με τη δική μας
Αυτό εκ των πραγμάτων, το θεωρώ μαλακία γιατί τα επιδόματα ενσωμάτωσης σαφώς και προϋποθέτουν περισσότερα έξοδα στον προϋπολογισμό από τα έσοδα που θα προκύψουν από την αύξηση της παραγωγής και τα έσοδα των ασφαλιστικών ταμείων.

Και ακριβώς αυτός είναι ο λόγος, που κλείνουν οι πόρτες στα κράτη των δεύτερων και τρίτων γενεών με πολιτισμικές διαφορές. Γιατί μία βασική πολιτισμική διαφορά είναι και η διαφορετική αντιμετώπιση των συγκεκριμένων γυναικών στον παράγοντα εργασία.

Οι επιδοματικού τύπου ποσοστώσεις των ευάλωτων στον εργασιακό χώρο, δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε εργατική υπεραξία, κοινωνική πολιτική -που πάντα είναι ζημιογόνα- είναι.

Πρέπει να υπάρχει κοινωνική πολιτική; Σαφέστατα ναι. Αλλά να αφορά σε αυτούς που είναι πραγματικοί και όχι αλεξιπτωτιστές πολίτες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 15:13

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:56
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:49


Αν θες να πείσεις ότι η ουσία είναι να γεννηθουν ελληνοπουλα, προφανώς σε πήραν τα χρόνια. Αντε τελείωσες το σχολείο στα 18, φαντάρος δεν πας είσαι γυναίκα, αντε πήγες κ πανεπιστήμιο, εγώ επειδή είμαι λαρτζ σου λέω τελείωσες όχι στα 4 έτη αλλά στα 6; θες 7; είσαι τώρα 25 λοιπόν, τι στον πουτσο έκανες αλλά 6 χρόνια χωρίς να τεκνοποιησεις;
Ό,τι ακριβώς κάνουν και οι άντρες που τέλειωσαν στα 6.
Για τους άντρες το κράξιμο είναι ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΟ σε ό,τι με αφορά γιατί δεν κάνουν κ τπτ συγκριτικά με τη γυναίκα που πρέπει να φέρει και το βάρος μιας εγκυμοσύνης και μιας γέννας με ό,τι συνεπάγονται αυτά.
Χρειάζεται να διευκρινήσω ότι δεν ήταν προσωπικό το σχόλιο μου; Ελπίζω πως όχι. Αν μη τι άλλο, εσύ ξέρεις τι σημαίνει παιδί και ποιες οικονομικές και προσωπικές "θυσίες" χρειάζονται για την ανατροφή του.

Για αυτούς που βλέπουν σήμερα τη φάση "παιδί" με το σκεπτικό "και η γιαγιά μου ανάστησε 5 ή 6 παιδιά" ουδέν σχόλιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23254
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Σεπ 2022, 15:18

Κάποιος που διαμορφώνει "οικογενειακές αξίες" και τις καθιστά βίωμα στην καθημερινότητά του, μπορεί να έχει μόνο ένα παιδί.

Η ανάγκη για κάποιες υποτυπώδεις αρχές, είναι βιολογική.

Η οικογένεια δεν είναι ιδεολογία όπως εσφαλμένα έχει επικρατήσει να λέγεται σε κάποιους πολιτικούς χώρους. Η συγκρότηση της οικογένειας διαμορφώνεται με τη βιολογία να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Το να θεωρείται ότι για να υπερασπίζεται κάποιος την ανάγκη της οικογένειας (όχι θεσμό) οφείλει να έχει τουλάχιστον τρία παιδιά, είναι σαν να θεωρείται ότι φραπές είναι μόνο αυτός που περιέχει τρεις κουταλιές ζάχαρη και πάνω.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 15:23

Maspoli έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:52

Εννοείς, ότι οι γιοι των υπουργών δεν δικαιούνται να είναι αντιρρησίες συνείδησης;

Μόνον ως ληστές πρέπει να έχουν ηθική κάλυψη από την οικογένεια τους;

Ή μόνον σε περιπτώσεις τύπου "μάνα -------" πρέπει να συνταράσσεται η Ελλάς από το οικογενειακό εθνικό δράμα ή να το αγνοεί παντελώς κατά ιδεολογική βούληση;

Αφαίρεσε την κατά βούληση μελό ή κυνική προσέγγιση -δηλαδή τις ιδεολογικές παρωπίδες σου- και πες μου τι βλέπεις*.

*Ρητορική η σύσταση, σε κάποιους έχουν ενσωματωθεί δια παντός οι παρωπίδες. Κάτι σαν το σιδηρούν προσωπείο.
Θα σου ξαναγράψω ότι ο αντιρρησίας συνείδησης δεν μπορεί ταυτόχρονα να το παίζει προασπιστης του πατριωτισμού αλλά κάτι έγραψες για ενσωματωμένες παρωπίδες και φαίνεται να σε περιγράφει.
Αν δεν κάνω λάθος η λέξη "πατριωτισμός" και τα παράγωγα της, χρησιμοποιείται όχι μόνον με την εθνικιστική αλλά και με την διεθνιστικοπατριωτική τρόπον τινά έννοια, από κάποιούς αριστεροκάτηδες.

Οπότε σαφώς και οι αντιρρησίες συνείδησης μπορούν να εκληφθουν ως υπερασπιστές του σωστού πατριωτισμού :lol::lol: από τις συγκεκριμένες συνομοταξίες. Ελάχιστοι από αυτούς δηλώνουν απάτριδες και όσοι το κάνουν, παίζουν στο πλαίσιο του μισελληνισμού (δημητράδες, κωνσταντινάτα φλουριά ή φλώροι κλπ).


Κατά τα άλλα, δεν έχω πρόβλημα με όποια περιγραφή και να μου αποδώσεις.

Και το εννοώ. Ρίξε στο χαλαρό όποια θέλεις, το ίδιο μου κάνει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 15:25

AlienWay έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:18
Κάποιος που διαμορφώνει "οικογενειακές αξίες" και τις καθιστά βίωμα στην καθημερινότητά του, μπορεί να έχει μόνο ένα παιδί.

Η ανάγκη για κάποιες υποτυπώδεις αρχές, είναι βιολογική.

Η οικογένεια δεν είναι ιδεολογία όπως εσφαλμένα έχει επικρατήσει να λέγεται σε κάποιους πολιτικούς χώρους. Η συγκρότηση της οικογένειας διαμορφώνεται με τη βιολογία να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Το να θεωρείται ότι για να υπερασπίζεται κάποιος την ανάγκη της οικογένειας (όχι θεσμό) οφείλει να έχει τουλάχιστον τρία παιδιά, είναι σαν να θεωρείται ότι φραπές είναι μόνο αυτός που περιέχει τρεις κουταλιές ζάχαρη και πάνω.
:lol::smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 29 Σεπ 2022, 15:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:23
Maspoli έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 14:52

Εννοείς, ότι οι γιοι των υπουργών δεν δικαιούνται να είναι αντιρρησίες συνείδησης;

Μόνον ως ληστές πρέπει να έχουν ηθική κάλυψη από την οικογένεια τους;

Ή μόνον σε περιπτώσεις τύπου "μάνα -------" πρέπει να συνταράσσεται η Ελλάς από το οικογενειακό εθνικό δράμα ή να το αγνοεί παντελώς κατά ιδεολογική βούληση;

Αφαίρεσε την κατά βούληση μελό ή κυνική προσέγγιση -δηλαδή τις ιδεολογικές παρωπίδες σου- και πες μου τι βλέπεις*.

*Ρητορική η σύσταση, σε κάποιους έχουν ενσωματωθεί δια παντός οι παρωπίδες. Κάτι σαν το σιδηρούν προσωπείο.
Θα σου ξαναγράψω ότι ο αντιρρησίας συνείδησης δεν μπορεί ταυτόχρονα να το παίζει προασπιστης του πατριωτισμού αλλά κάτι έγραψες για ενσωματωμένες παρωπίδες και φαίνεται να σε περιγράφει.
Αν δεν κάνω λάθος η λέξη "πατριωτισμός" και τα παράγωγα της, χρησιμοποιείται όχι μόνον με την εθνικιστική αλλά και με την διεθνιστικοπατριωτική τρόπον τινά έννοια, από κάποιούς αριστεροκάτηδες.

Οπότε σαφώς και οι αντιρρησίες συνείδησης μπορούν να εκληφθουν ως υπερασπιστές του σωστού πατριωτισμού :lol::lol: από τις συγκεκριμένες συνομοταξίες. Ελάχιστοι από αυτούς δηλώνουν απάτριδες και όσοι το κάνουν, παίζουν στο πλαίσιο του μισελληνισμού (δημητράδες, κωνσταντινάτα φλουριά ή φλώροι κλπ).


Κατά τα άλλα, δεν έχω πρόβλημα με όποια περιγραφή και να μου αποδώσεις.

Και το εννοώ. Ρίξε στο χαλαρό όποια θέλεις, το ίδιο μου κάνει.
Θα σε σοκάρω αλλά με μένα μιλάς κι όχι με κάποιον Δημητρά

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17567
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 29 Σεπ 2022, 15:29

AlienWay έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:18
Κάποιος που διαμορφώνει "οικογενειακές αξίες" και τις καθιστά βίωμα στην καθημερινότητά του, μπορεί να έχει μόνο ένα παιδί.

Η ανάγκη για κάποιες υποτυπώδεις αρχές, είναι βιολογική.

Η οικογένεια δεν είναι ιδεολογία όπως εσφαλμένα έχει επικρατήσει να λέγεται σε κάποιους πολιτικούς χώρους. Η συγκρότηση της οικογένειας διαμορφώνεται με τη βιολογία να παίζει καθοριστικό ρόλο.

Το να θεωρείται ότι για να υπερασπίζεται κάποιος την ανάγκη της οικογένειας (όχι θεσμό) οφείλει να έχει τουλάχιστον τρία παιδιά, είναι σαν να θεωρείται ότι φραπές είναι μόνο αυτός που περιέχει τρεις κουταλιές ζάχαρη και πάνω.
Ενα παιδί από επιλογή δεν αναπαράγει την οικογένεια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70080
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 29 Σεπ 2022, 15:32

Maspoli έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:26
Θα σε σοκάρω αλλά με μένα μιλάς κι όχι με κάποιον Δημητρά
Μα ήδη σε έχω αναφέρει ως φαινόμενο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Σεπ 2022, 15:23

Αν δεν κάνω λάθος η λέξη "πατριωτισμός" και τα παράγωγα της, χρησιμοποιείται όχι μόνον με την εθνικιστική αλλά και με την διεθνιστικοπατριωτική τρόπον τινά έννοια, από κάποιούς αριστεροκάτηδες.

Οπότε σαφώς και οι αντιρρησίες συνείδησης μπορούν να εκληφθουν ως υπερασπιστές του σωστού πατριωτισμού :lol::lol: από τις συγκεκριμένες συνομοταξίες.
Ελάχιστοι από αυτούς δηλώνουν απάτριδες και όσοι το κάνουν, παίζουν στο πλαίσιο του μισελληνισμού (δημητράδες, κωνσταντινάτα φλουριά ή φλώροι κλπ).
Οπότε, χρειάζεται κάτι παραπάνω για να σοκαριστώ.

Προτείνω δεύτερη προσπάθεια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι εν ελλάδι υπερασπιστές των "οικογενειακών αξιών"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Σεπ 2022, 18:15

Otto Weininger έγραψε:
27 Σεπ 2022, 14:46
Maspoli έγραψε:
27 Σεπ 2022, 14:36
Ήταν τρομερό το πάθος σου να προωθήσεις την αξία της οικογένειας, θα το έκανες νωρίτερα και με πιο πολλά, έπρεπε όμως να βγάλεις πρώτα δοντάκια. Σε καταλαβαινω
Θα κανω ένα κόπο να σου απαντήσω σοβαρά, αν και δεν βρίσκω λόγο. Το να είναι κάποιος υπέρ των οικογενειακών αξιών δεν πάει με το πόσα παιδιά έχει, γιατί αυτό είναι ευρύτερο θέμα και όχι προσωπικά δικό του.

Το να τον ρωτάς κάτι τέτοιο και μάλιστα με στυλ "δεν έχεις παδιά, μη μιλάς", χωρίς να γνωρίζεις θέματα υγείας, προσπάθειες που κατέληξαν στο κενό αλλά συνεχίζονται, θάνατο παιδιού, άσχημη εγκυμοσύνη που κατέληξε σε σοβαρή ή μόνιμη βλάβη κλπ σε καθιστά αυτομάτως μαλάκα.

Προφανώς θεωρείς ότι οι οικογενειακές αξίες έχουν να κάνουν κάνουν με τον απόλυτο αριθμό παιδιών, άρα οι γύφτοι πχ που είσαι και πολύ πιο κοντά πολιτισμικά από ότι είσαι με μένα, τις εκπροσωπούν επάξια.

Ξαναλέω πως δεν μου κάνει εντύπωση ο τρόπος σκέψης σου, έχεις δώσει δείγματα. Απλά κάνω έναν κόπο για τον διάλογο.
για να κανεις το κοκκινο, σημαινει οτι εισαι κι εσυ μαλακας.

μονο κογιοναρισμα, κατα προτιμηση κακης ποιοτητας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών