Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

ΑΜΕΡΙΚΗ
14
18%
ΚΑΝΑΔΑΣ
10
13%
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
1
1%
ΑΓΓΛΙΑ
1
1%
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
2
3%
ΙΤΑΛΙΑ
10
13%
ΣΟΥΗΔΙΑ
2
3%
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
11
14%
ΡΩΣΙΑ
4
5%
Β. ΚΟΡΕΑ
7
9%
ΑΛΛΗ
15
19%
 
Σύνολο ψήφων: 77

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 08 Οκτ 2022, 19:06

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
08 Οκτ 2022, 19:01
γιατί στην τελική αν εγώ θέλω να μετακομίσω στο Λονδίνο θα κάτσω να μάθω ποιο είναι το τοπικό Μεταξουργείο και ποιο είναι το τοπικό Χαλάνδρι. Σαν εν δυνάμει κάτοικο του Λονδίνου δεν με απασχολεί τόσο πόσες είναι οι ανθρωποκτονίες ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο, αλλά πόσες είναι στο χ ή το
ψ οικοδομικό τετράγωνο.
Παλιά υπήρχαν σχετικοί πίνακες και λογικά θα υπάρχουν ακόμα. Πήγαινες σε ασφαλιστική εταιρεία, σου έλεγαν ένα ποσό για ετήσιο ασφάλιστρο και το πολλαπλασίαζαν ανάλογα με την επικινδυνότητα της κάθε συνοικίας/γειτονιάς.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21214
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 08 Οκτ 2022, 19:29

ST48410 έγραψε:
08 Οκτ 2022, 19:06
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
08 Οκτ 2022, 19:01
γιατί στην τελική αν εγώ θέλω να μετακομίσω στο Λονδίνο θα κάτσω να μάθω ποιο είναι το τοπικό Μεταξουργείο και ποιο είναι το τοπικό Χαλάνδρι. Σαν εν δυνάμει κάτοικο του Λονδίνου δεν με απασχολεί τόσο πόσες είναι οι ανθρωποκτονίες ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο, αλλά πόσες είναι στο χ ή το
ψ οικοδομικό τετράγωνο.
Παλιά υπήρχαν σχετικοί πίνακες και λογικά θα υπάρχουν ακόμα. Πήγαινες σε ασφαλιστική εταιρεία, σου έλεγαν ένα ποσό για ετήσιο ασφάλιστρο και το πολλαπλασίαζαν ανάλογα με την επικινδυνότητα της κάθε συνοικίας/γειτονιάς.
Μπορείς να το μυριστείς κι από τις τιμές των σπιτιών, ακόμη κι από το λουκ των κατοικιών σε στρητσ βιου ή το μπερντ αι της μσ

Άβαταρ μέλους
Navis
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 13:31

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navis » 08 Οκτ 2022, 19:58

Ενταξει παντως κατι μαθαμε παλι απο τον Χ., αυτη η μετρηση ειναι κατι που πραγματι ισχυει και θα το βρεις και αλλου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Οκτ 2022, 20:07

Πριν αρκετά χρόνια σκεφτόμουν για Σουηδία, όπου έχω συγγενείς , αλλά μου πέρασε η ιδέα.
Τουλάχιστον γλίτωσε το σουηδικό δημόσιο. :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Οκτ 2022, 01:29

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
08 Οκτ 2022, 18:05
Όλος ο συλλογισμός σου στην περίπτωση της σύγκρισης των δεικτών εγκληματικότητας που παρατηρούνται στις πόλεις της Αθήνας και του
Λονδίνου δε στέκει πολύ απλά γιατί το Λονδίνο αποδεικνύεται πιο πυκνοκατοικημένο από την Αθήνα.
Πού το είδες αυτό; Ο αστικός ιστός του Λονδίνου (Greater London) έχει πυκνότητα 5.700 και της Αθήνας 7.400 (κάτοικοι ανά χλμ²). Συγκρίνω τα 9 εκ. με τα 3 εκ. των δυο αστικών ιστών.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
08 Οκτ 2022, 18:05
τι θα συνέβαινε κατά τη γνώμη σου αν απλώνονταν οι πόλεις στον χώρο?
Θα μειώνονταν η εγκληματικότητα?
Σε έναν δεδομένο χώρο; Φυσικά ναι.

Δες το κι αλλιώς. Αν στον χώρο που μένεις τώρα και χωρίς να αλλάξει η τάση εγκληματικότητας, αυξηθεί ο πληθυσμός κατά 50%, θα πέσει κατά αντίστοιχο ποσοστό η πιθανότητά σου να πέσεις θύμα επίθεσης στην ίδια περιοχή; Ο στατιστικός μέσος όρος θα πέσει, αλλά μειώθηκε η εγκληματικότητα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 09 Οκτ 2022, 19:44

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 01:29
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
08 Οκτ 2022, 18:05
Όλος ο συλλογισμός σου στην περίπτωση της σύγκρισης των δεικτών εγκληματικότητας που παρατηρούνται στις πόλεις της Αθήνας και του
Λονδίνου δε στέκει πολύ απλά γιατί το Λονδίνο αποδεικνύεται πιο πυκνοκατοικημένο από την Αθήνα.
Πού το είδες αυτό; Ο αστικός ιστός του Λονδίνου (Greater London) έχει πυκνότητα 5.700 και της Αθήνας 7.400 (κάτοικοι ανά χλμ²). Συγκρίνω τα 9 εκ. με τα 3 εκ. των δυο αστικών ιστών.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
08 Οκτ 2022, 18:05
τι θα συνέβαινε κατά τη γνώμη σου αν απλώνονταν οι πόλεις στον χώρο?
Θα μειώνονταν η εγκληματικότητα?
Σε έναν δεδομένο χώρο; Φυσικά ναι.

Δες το κι αλλιώς. Αν στον χώρο που μένεις τώρα και χωρίς να αλλάξει η τάση εγκληματικότητας, αυξηθεί ο πληθυσμός κατά 50%, θα πέσει κατά αντίστοιχο ποσοστό η πιθανότητά σου να πέσεις θύμα επίθεσης στην ίδια περιοχή; Ο στατιστικός μέσος όρος θα πέσει, αλλά μειώθηκε η εγκληματικότητα;
Νομίζω πως ψάχνεις μία εναλλακτική προσέγγιση των πραγμάτων χωρίς όμως να έχεις ξεκαθαρίσει τελικά ποια είναι αυτή. Καταρχήν συγκρίνεις
τις ανθρωποκτονίες ανάμεσα στο Λονδίνο και την Περιφέρεια Αττικής κάτι το οποίο δεν ξέρω αν στέκει εφόσον δεν είμαι βέβαιος για το αν οι εν
λόγ διοικητικές υποδιαιρέσεις αντιστοιχούν. Δεύτερον, σε ότι αφορά την έκταση της Αττικής, είναι γεγονός πως αυτή περιλαμβάνει εκτάσεις που
είναι πυκνοκατοικημένες και άλλες που δεν κατοικούνται καν. Αλλά αυτά είναι δευτερεύοντα ως προς το ότι τώρα υποστηρίζεις ότι μία πολή απλωμένη στον χώρο θα παρουσίαζε μικρότερα ποσοστά εγκληματικότητας βασισμένος σε ένα επιχείρημα που δε θα το ελεγε κάποιος ιδιαίτερα ικανοποιητικά κατανοητό και συνεχίζεις λέγοντας πως η Αθήνα που κατά τα άλλα έχει μικρότερη εγκληματικότητα από το Λονδίνο είναι τελικά
πιο πυκνοκατοικημένη πόλη από αυτό!!

Δεν είναι ο στόχος μου να σε εκθέσω ή να σε στριμώξω γιατί στην τελική δεν έχω κάποια ιδιαίτερη πρόθεση να υποστηρίξω ότι το Λονδίνο είναι
πιο ασφαλής πόλη από την Αθήνα, για να είμαι ειλικρινής δε είμαι επηρεασμένος από τα κλισέ που καταδεικνύουν το αντίθετο αλλά από εκεί και
έπειτα δεν είναι ανάγκη να κάνουμε την τρίχα τριχιά. Γενικά, τα metrics που χρησιμοποιοιούνται κατά κύριο λόγο για να περιγράψουν την εγκληματικότητα σε πόλεις ή χώρες εν συνόλω αναφέρουν τους αριθμούς των εγκλημάτων ως λόγους του πληθυσμού ή των μονάδων χρόνου, κάποιος λόγος θα υπάρχει για αυτό.

Στο θέμα μας, εφόσον υποθετικά θα μπορούσαμε όλοι μας να μετακομίσουμε στο Λονδίνο μας ενδιαφέρει να δούμε πόσοι Λονδρέζοι τα τινάζουν
ως αποτέλεσμα της δράσης των τοπικών Σεχίδηδων ή Πασσαραίων για να ξέρουμε και εμείς σε ποιο βαθμό να φυλάμε τον πισινό μας. Ε, στην προκειμένη περίπτωση η στατιστική φόνοι/κάτοικοι αρκεί. Τώρα, εσύ θες να δώσεις μία εναλλακτίκ εσάνς στην κουβέντα, θεμιτό και χαριτωμένο
ως ένα βαθμό αλλά μην το ξηλώσουμε κιόλας.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Οκτ 2022, 20:41

Space_Passenger έγραψε:
08 Οκτ 2022, 15:28
Bandit59 έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:50
Νέα Ζηλανδία
μαζι θα παμε!!!
10-08-2022
ΥΠΟΠΤΗ συμπεριφορά της Νεοζηλανδής πρωθυπουργού! ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ;;;

Εικόνα

Τα συμπεράσματα δικά σας! Αυτοί υποτίθεται μας κυβερνούν:

https://rumble.com/v1mzs8u-99087294.html

https://www.el.gr/diethni/kosmos/ypopti ... ilandis-p/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Οκτ 2022, 22:53

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:44
Νομίζω πως ψάχνεις μία εναλλακτική προσέγγιση των πραγμάτων χωρίς όμως να έχεις ξεκαθαρίσει τελικά ποια είναι αυτή. Καταρχήν συγκρίνεις
τις ανθρωποκτονίες ανάμεσα στο Λονδίνο και την Περιφέρεια Αττικής κάτι το οποίο δεν ξέρω αν στέκει εφόσον δεν είμαι βέβαιος για το αν οι εν
λόγ διοικητικές υποδιαιρέσεις αντιστοιχούν. Δεύτερον, σε ότι αφορά την έκταση της Αττικής, είναι γεγονός πως αυτή περιλαμβάνει εκτάσεις που
είναι πυκνοκατοικημένες και άλλες που δεν κατοικούνται καν. Αλλά αυτά είναι δευτερεύοντα ως προς το ότι τώρα υποστηρίζεις ότι μία πολή απλωμένη στον χώρο θα παρουσίαζε μικρότερα ποσοστά εγκληματικότητας βασισμένος σε ένα επιχείρημα που δε θα το ελεγε κάποιος ιδιαίτερα ικανοποιητικά κατανοητό και συνεχίζεις λέγοντας πως η Αθήνα που κατά τα άλλα έχει μικρότερη εγκληματικότητα από το Λονδίνο είναι τελικά
πιο πυκνοκατοικημένη πόλη από αυτό!!
Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις παρεξηγήσει την γεωγραφική σύγκριση. Η Αθήνα συγκρίνεται με τον Λονδίνο. Μιλάμε για τους 58 δήμους της Αθήνας, όχι για τις άδειες εκτάσεις όλης της διοικητικής περιφέρειας. Η κυρίως πόλη όμως είναι μακράν πιο πυκνοκατοικημένη από το Λονδίνο.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:44
Γενικά, τα metrics που χρησιμοποιοιούνται κατά κύριο λόγο για να περιγράψουν την εγκληματικότητα σε πόλεις ή χώρες εν συνόλω αναφέρουν τους αριθμούς των εγκλημάτων ως λόγους του πληθυσμού ή των μονάδων χρόνου, κάποιος λόγος θα υπάρχει για αυτό.
Λάθος. Χρησιμοποιούνται δύο αναλογίες, αυτή του χρόνου και αυτή του χώρου. Οι επίσημες εκθέσεις δεν χρησιμοποιούν πληθυσμιακές αναλογίες γιατί αυτές είναι άχρηστες ως προς την ανάλυση της εγκληματικότητας. Τα στοιχεία που συγκεντρώνουν οι αρχές αφορούν ηλικίες, φύλο, χρόνο, τόπο, τύπο εγκλήματος και εθνικότητα. Όλα αυτά είναι χρήσιμα για ανάλυση και για χάραξη στρατηγικής.

Η αναλογία επί τον πληθυσμό είναι χρήσιμη για άλλες στατιστικές συγκρίσεις, δεν παίζει κάποιον ρόλο εδώ. Δεν είναι κάποια χρήσιμη πληροφορία ως προς την ανάλυση της εγκληματικότητας και την χάραξη στρατηγικής. Τι διαφορά κάνει αν ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά εγκληματικότητας έχει μια περιοχή των 50.000 κατοίκων και μια άλλη των 70.000; Αλλάζει κάτι στην εξίσωση; Μας δίνει κάποια χρήσιμη πληροφορία για την εγκληματικότητα; Όχι.

Σε τι στατιστικές συγκρίσεις παίζει ρόλο; Σε χοντρική σύγκριση μεταξύ περιοχών με μεγάλες διαφορές, που δίνει με μια γρήγορη ματιά την εικόνα για την συνολική εγκληματικότητα των δυο περιοχών. Φυσικά ο πληθυσμός δεν έχει κάποια σχέση με το μέγεθος της εγκληματικότητας, τις αιτίες των διαφορών τις αναζητάς αλλού, σαν αναλογία χρησιμεύει μόνο για ταξινόμηση.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:44
Στο θέμα μας, εφόσον υποθετικά θα μπορούσαμε όλοι μας να μετακομίσουμε στο Λονδίνο μας ενδιαφέρει να δούμε πόσοι Λονδρέζοι τα τινάζουν
ως αποτέλεσμα της δράσης των τοπικών Σεχίδηδων ή Πασσαραίων για να ξέρουμε και εμείς σε ποιο βαθμό να φυλάμε τον πισινό μας. Ε, στην προκειμένη περίπτωση η στατιστική φόνοι/κάτοικοι αρκεί. Τώρα, εσύ θες να δώσεις μία εναλλακτίκ εσάνς στην κουβέντα, θεμιτό και χαριτωμένο
ως ένα βαθμό αλλά μην το ξηλώσουμε κιόλας.
Δεν είναι εναλλακτική εσάνς, είναι η αναλογία που χρησιμοποιείται. Δεν θα δεις πουθενά σε κάποια μελέτη ας πούμε να λέει κανείς ότι έπεσε η εγκληματικότητα γιατί αυξήθηκε 5% ο πληθυσμός και σε ίδιο αριθμό εγκλημάτων είναι μικρότερη η πληθυσμιακή τους αναλογία. Θα δεις να αναλύεται η εγκληματικότητα ανά μονάδα χρόνου και ανά μονάδα τόπου για να καταλήξουν σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.

Το κενό στην λογική σου (falacy, βασικά) είναι ότι αν αυξήσεις τον πληθυσμό μιας περιοχής αποκτάς στατιστικά ασφάλεια γιατί κρύβεσαι πίσω από μεγαλύτερο αριθμό ατόμων. Λάθος. Η πιθανότητά σου παραμένει ίδια. Αν περνάς κάθε μέρα από έναν δρόμο στον οποίο γίνονται 3 δολοφονίες την ημέρα, σε τυχαίες ώρες, και ξαφνικά αυξηθεί 100% ο πληθυσμός της περιοχής, η πιθανότητά σου να δολοφονηθείς στον ίδιο δρόμο δεν θα μειωθεί ξαφνικά στο μισό. Η πιθανότητά σου είναι ανάλογη του αριθμού των δραστών, όχι του αριθμού των θυμάτων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Οκτ 2022, 01:12

hellegennes έγραψε:
09 Οκτ 2022, 22:53
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:44
Νομίζω πως ψάχνεις μία εναλλακτική προσέγγιση των πραγμάτων χωρίς όμως να έχεις ξεκαθαρίσει τελικά ποια είναι αυτή. Καταρχήν συγκρίνεις
τις ανθρωποκτονίες ανάμεσα στο Λονδίνο και την Περιφέρεια Αττικής κάτι το οποίο δεν ξέρω αν στέκει εφόσον δεν είμαι βέβαιος για το αν οι εν
λόγ διοικητικές υποδιαιρέσεις αντιστοιχούν. Δεύτερον, σε ότι αφορά την έκταση της Αττικής, είναι γεγονός πως αυτή περιλαμβάνει εκτάσεις που
είναι πυκνοκατοικημένες και άλλες που δεν κατοικούνται καν. Αλλά αυτά είναι δευτερεύοντα ως προς το ότι τώρα υποστηρίζεις ότι μία πολή απλωμένη στον χώρο θα παρουσίαζε μικρότερα ποσοστά εγκληματικότητας βασισμένος σε ένα επιχείρημα που δε θα το ελεγε κάποιος ιδιαίτερα ικανοποιητικά κατανοητό και συνεχίζεις λέγοντας πως η Αθήνα που κατά τα άλλα έχει μικρότερη εγκληματικότητα από το Λονδίνο είναι τελικά
πιο πυκνοκατοικημένη πόλη από αυτό!!
Αυτό συμβαίνει γιατί έχεις παρεξηγήσει την γεωγραφική σύγκριση. Η Αθήνα συγκρίνεται με τον Λονδίνο. Μιλάμε για τους 58 δήμους της Αθήνας, όχι για τις άδειες εκτάσεις όλης της διοικητικής περιφέρειας. Η κυρίως πόλη όμως είναι μακράν πιο πυκνοκατοικημένη από το Λονδίνο.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:44
Γενικά, τα metrics που χρησιμοποιοιούνται κατά κύριο λόγο για να περιγράψουν την εγκληματικότητα σε πόλεις ή χώρες εν συνόλω αναφέρουν τους αριθμούς των εγκλημάτων ως λόγους του πληθυσμού ή των μονάδων χρόνου, κάποιος λόγος θα υπάρχει για αυτό.
Λάθος. Χρησιμοποιούνται δύο αναλογίες, αυτή του χρόνου και αυτή του χώρου. Οι επίσημες εκθέσεις δεν χρησιμοποιούν πληθυσμιακές αναλογίες γιατί αυτές είναι άχρηστες ως προς την ανάλυση της εγκληματικότητας. Τα στοιχεία που συγκεντρώνουν οι αρχές αφορούν ηλικίες, φύλο, χρόνο, τόπο, τύπο εγκλήματος και εθνικότητα. Όλα αυτά είναι χρήσιμα για ανάλυση και για χάραξη στρατηγικής.

Η αναλογία επί τον πληθυσμό είναι χρήσιμη για άλλες στατιστικές συγκρίσεις, δεν παίζει κάποιον ρόλο εδώ. Δεν είναι κάποια χρήσιμη πληροφορία ως προς την ανάλυση της εγκληματικότητας και την χάραξη στρατηγικής. Τι διαφορά κάνει αν ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά εγκληματικότητας έχει μια περιοχή των 50.000 κατοίκων και μια άλλη των 70.000; Αλλάζει κάτι στην εξίσωση; Μας δίνει κάποια χρήσιμη πληροφορία για την εγκληματικότητα; Όχι.

Σε τι στατιστικές συγκρίσεις παίζει ρόλο; Σε χοντρική σύγκριση μεταξύ περιοχών με μεγάλες διαφορές, που δίνει με μια γρήγορη ματιά την εικόνα για την συνολική εγκληματικότητα των δυο περιοχών. Φυσικά ο πληθυσμός δεν έχει κάποια σχέση με το μέγεθος της εγκληματικότητας, τις αιτίες των διαφορών τις αναζητάς αλλού, σαν αναλογία χρησιμεύει μόνο για ταξινόμηση.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
09 Οκτ 2022, 19:44
Στο θέμα μας, εφόσον υποθετικά θα μπορούσαμε όλοι μας να μετακομίσουμε στο Λονδίνο μας ενδιαφέρει να δούμε πόσοι Λονδρέζοι τα τινάζουν
ως αποτέλεσμα της δράσης των τοπικών Σεχίδηδων ή Πασσαραίων για να ξέρουμε και εμείς σε ποιο βαθμό να φυλάμε τον πισινό μας. Ε, στην προκειμένη περίπτωση η στατιστική φόνοι/κάτοικοι αρκεί. Τώρα, εσύ θες να δώσεις μία εναλλακτίκ εσάνς στην κουβέντα, θεμιτό και χαριτωμένο
ως ένα βαθμό αλλά μην το ξηλώσουμε κιόλας.
Δεν είναι εναλλακτική εσάνς, είναι η αναλογία που χρησιμοποιείται. Δεν θα δεις πουθενά σε κάποια μελέτη ας πούμε να λέει κανείς ότι έπεσε η εγκληματικότητα γιατί αυξήθηκε 5% ο πληθυσμός και σε ίδιο αριθμό εγκλημάτων είναι μικρότερη η πληθυσμιακή τους αναλογία. Θα δεις να αναλύεται η εγκληματικότητα ανά μονάδα χρόνου και ανά μονάδα τόπου για να καταλήξουν σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.

Το κενό στην λογική σου (falacy, βασικά) είναι ότι αν αυξήσεις τον πληθυσμό μιας περιοχής αποκτάς στατιστικά ασφάλεια γιατί κρύβεσαι πίσω από μεγαλύτερο αριθμό ατόμων. Λάθος. Η πιθανότητά σου παραμένει ίδια. Αν περνάς κάθε μέρα από έναν δρόμο στον οποίο γίνονται 3 δολοφονίες την ημέρα, σε τυχαίες ώρες, και ξαφνικά αυξηθεί 100% ο πληθυσμός της περιοχής, η πιθανότητά σου να δολοφονηθείς στον ίδιο δρόμο δεν θα μειωθεί ξαφνικά στο μισό. Η πιθανότητά σου είναι ανάλογη του αριθμού των δραστών, όχι του αριθμού των θυμάτων.
Πολλή ανάλυση χωρίς λόγο. Όσες φορές έχω διαβάσει αστυνομικές αρχές ανά τον κόσμο να δημοσιεύουν τα στατιστικά στοιχεία των ανθρωποκτονιών αναφέρονται σε 2 metrics. Ανθρωποκτονίες ανά ημέρα και ανθρωποκτονίες ανά κατοίκους. Προφανώς, υπάρχουν και
άλλα metrics, επίσης δε σου λέει κανείς πως αν αυξηθεί ο πληθυσμός θα μειωθεί η εγκληματικότητα ,ξεκόλλα. Όπως δε σου λέει και
κανείς ότι αν αυξηθεί η έκταση μίας πόλης θα μειωθεί η εγκληματικότητα. Αυτή καθορίζεται όντως από πολλούς και διάφορους παράγοντες.
Επίσης ο στόχος του παρόντος νήματος δεν ήταν εξαρχής να καθορίσει στρατηγικές για την αντιμετώπιση της εγκληματικότητας, αλλά
να ξεκινήσει συζήτηση για το που είναι καλά να ζει κάποιος εκτός της Ελλάδας.

Εφόσον επομένως τέθηκε το ζήτημα της ασφάλειας και εφόσον καταλήξαμε πως αυτό μας νοιάζει ως κριτήριο μιας υποθετικής μετακομίσης πρέπει να δούμε ποια είναι η πιθανότητα να μας σκοτώσει κάποιος στο Λονδίνο, ποια στην Αθήνα και ποια στη Τζακάρτα της Ινδονησίας π.χ. Από αυτήν την άποψη ο αριθμός των θυμάτων μας ενδιαφέρει, δε μας ενδιαφέρει σε πόσα τετραγωνικά γης σκοτώνονται αυτά, ούτε μπορούμε να μετρήσουμε και πόσοι είναι οι δράστες των δολοφονιών. Μεταξύ μας, αυτό το τελευταίο δεν ξέρω τι σχέση έχει με τον χώρο. Υπάρχει κάποιος κανονισμός ας πούμε που λέει ότι όποιος σκοτώνει στο Παγκράτι, δε μπορεί να σκοτώνει και στο Περιστέρι? Νομίζω πως κάνουμε την τρίχα τριχιά, οκ ενδιαφέρον που ψάχνεις εναλλακτικές προσεγγίσεις και το κάνεις αυτό σε κάθε θέμα σχεδόν αλλά δεν είναι ανάγκη να γράφουμε σεντόνια και να ξεφεύγουμε και από την ουσία του εκάστοτε θέματος.

Στο κάτω κάτω της γραφής αν οι διαφορές στην εγκληματικότητα μεταξύ του Λονδίνου και της Αθήνας αποδεικνύονται μη σημαντικές στατιστικά, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως με βάση το κριτήριο της ασφάλειας, δεν έχει μεγάλη διαφορά το να ζει κάποιος στη μία ή την άλλη πόλη. Δεν καταλαβαίνω γιατί ντε και καλά πρέπει να αποδείξουμε ότι είναι χειρότερο να ζει κάποιος στο Λονδίνο από ότι στην Αθήνα. Όποιος είναι να επιλέξει ως τόπο κατοικίας μία εκ των δύο αυτών πόλεων, μπορεί ανεμπόδιστα να επιλέξει την Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Οκτ 2022, 01:22

Και κάτι άλλο. Αν ο πληθυσμός του Λονδίνου μεταβληθεί ραγδαία μπορεί η εγκληματικότητα να αυξηθεί ή να μειωθεί ραγδαία
αναλόγως τι οικονομικά/κοινωνικά αίτια υποκρύπτει αυτή η μεταβολή. Αν όμως ο πληθυσμός της πόλης είναι 9 εκατομμύρια
και πάω εγώ εκεί για να γίνει 9.000.001 αναγκαστικά η στατιστική των φόνων ανά 9 εκατομμύρια κατοίκους λέει πολλά για
μένα. Το αν αυτοί οι φόνοι γίνονται στο κομμάτι της πόλης που ορίζεται από τα προάστια Α ή Β είναι κάτι που έτσι και αλλιώς
δε θα είναι τόσο δύσκολο να μάθω. Κάθε πόλη έχει το Μεταξουργείο ή το Ζεφύρι της, ο εν δυνάμει κάτοικος δεν είναι ανάγκη
να βγάλει τη μεζούρα και να υπολογίσει φόνους ανα τετραγωνικό γης για να εξακριβώσει που συχνάζουν οι Ρωχάμηδές της.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Οκτ 2022, 01:54

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:12
Πολλή ανάλυση χωρίς λόγο. Όσες φορές έχω διαβάσει αστυνομικές αρχές ανά τον κόσμο να δημοσιεύουν τα στατιστικά στοιχεία των ανθρωποκτονιών αναφέρονται σε 2 metrics. Ανθρωποκτονίες ανά ημέρα και ανθρωποκτονίες ανά κατοίκους.
Σοβαρά; Για δείξε μου μερικές αναφορές. Ας πούμε δείξε μου στην στατιστική επετηρίδα της ΕΛΑΣ.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:12
Από αυτήν την άποψη ο αριθμός των θυμάτων μας ενδιαφέρει, δε μας ενδιαφέρει σε πόσα τετραγωνικά γης σκοτώνονται αυτά, ούτε μπορούμε να μετρήσουμε και πόσοι είναι οι δράστες των δολοφονιών.
Δεν μπορούμε να μετρήσουμε πόσοι είναι οι δράστες των δολοφονιών; Γιατί; Δεν ξέρουμε αριθμητική;
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:12
Μεταξύ μας, αυτό το τελευταίο δεν ξέρω τι σχέση έχει με τον χώρο. Υπάρχει κάποιος κανονισμός ας πούμε που λέει ότι όποιος σκοτώνει στο Παγκράτι, δε μπορεί να σκοτώνει και στο Περιστέρι?
Όχι, δεν υπάρχει τέτοιος κανονισμός, αλλά η εγκληματικότητα δεν είναι ράντομ να αλλάζει κατανομή σαν κβαντική συνάρτηση. Γι' αυτό οι αρχές καταγράφουν εγκληματικότητα ανά περιοχή και όχι ανά πληθυσμό, όπως λες και ξαναλές χωρίς να συμβαίνει τέτοιο πράγμα. Η επικινδυνότητα μιας περιοχής έχει να κάνει με την εγκληματικότητά της και επειδή δεν θες να καταλάβεις ότι δεν έχει σχέση η τάση της εγκληματικότητας με τον πληθυσμό, σ'το μεταφράζω σε δράστες.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Οκτ 2022, 01:12
Στο κάτω κάτω της γραφής αν οι διαφορές στην εγκληματικότητα μεταξύ του Λονδίνου και της Αθήνας αποδεικνύονται μη σημαντικές στατιστικά, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως με βάση το κριτήριο της ασφάλειας, δεν έχει μεγάλη διαφορά το να ζει κάποιος στη μία ή την άλλη πόλη.
Μιλάμε για πολλαπλάσια εγκληματικότητα, τι μη στατιστικά σημαντικές;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bipsco
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 15 Δεκ 2018, 14:25

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bipsco » 10 Οκτ 2022, 02:39

Ποιοι παπάρες ψήφισαν Ρωσία; Τριτοκοσμική χώρα!!!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Οκτ 2022, 11:58

Chilloutbuddy έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:48
sharp έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:30
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:28

Χωρίς πλάκα όποιος πάει στη φύση και μπαίνει στη θάλασσα σ'αυτές τις χώρες τα ζητάει ο κώλος του
Στην Αυστραλία δεν κάνεις μπάνιο;
Ούτε για πλάκα, μόνο σε πισίνες
να γκουγκλισω spearfishing in australia;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9974
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Οκτ 2022, 12:45

Ασέβαστος έγραψε:
10 Οκτ 2022, 11:58
Chilloutbuddy έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:48
sharp έγραψε:
08 Οκτ 2022, 14:30


Στην Αυστραλία δεν κάνεις μπάνιο;
Ούτε για πλάκα, μόνο σε πισίνες
να γκουγκλισω spearfishing in australia;
ρε γκούγκλισε ό,τι θες εγώ εκεί μέσα δε μπαίνω
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7071
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Σε ποιά χώρα του κόσμου θέλετε να ζήσετε ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 10 Οκτ 2022, 14:13

southern έγραψε:
08 Οκτ 2022, 15:39
Ελλαδαρα μόνο
:+1: Σαν την Ελλαδάρα πουθενά..!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών